erviërs zetten offensief Noord-Bosnië voort Wat zie jeer goed uit. C&A zeker. Buitenland Nobelprijs geneeskunde voor twee Amerikanen Gigantische chaos in Cairo Vrouw ziet granaat voor bierblikje aan Geen contact mogelijk met geënterd actieschip Aanslagen in Hannover Referendum Servië mislukt Bomaanslag op pub in Londen Ituigje stort 'in hoofdstraat 'OINT Twee mensen >ren omgekomen, toen ;uigje waarin zij zaten ,]rtte in de hoofdstraat st Point in de Ameri- 'staat Georgia. Drie an- jzittenden raakten le- iarlijk gewond. Het vloog nadat het was brand. Het twee vliegtuig verongeluk- het in moeilijkheden :aakt en toestemming om te landen op ationale luchthaven ild Atlanta, drie kilome- >n East Point. Nieuwe leider Italiaanse Christen-Democraten ROME De Italiaanse Christen- Democraten (DC) hebben gisteren de voormalige minister van justi tie en defensie, Mino Martinazzo- li, tot partijleider benoemd. De 60- jarige jurist komt in de plaats van Arlando Forlani, die na de neder laag van de DC bij de parlements verkiezingen in april zijn aftreden aankondigde. De DC kwam her haaldelijk door corruptieschanda len en verkiezingszwendel in het nieuws. Martinazzoli, die als een integer man bekendstaat, krijgt de taak het imago van de partij op poetsen. STOCKHOLM Het Zweedse Karolinska Insti tuut heeft gisteren de Nobelprijs voor genees kunde 1992 toegekend aan twee Amerikanen, Edmond Fischer (72) en Edwin Krebs (74) van de Universiteit van Washington in Seattle. De biochemici Fischer en Krebs krijgen de prijs voor hun onderzoek naar het proces waarbij ei witten in de cellen van spieren snel de tóestro- mende energie beschikbaar maken voor het werk van de spier. De prijs van bijna 2 miljoen gulden wordt op 10 december, de sterfdag van de Zweed Alfred Nobel, in Zweden uitgereikt. Het al decennia durende onderzoek, aldus het In stituut in het juryrapport, heeft ertoe bijgedra gen dat nieuw licht werd geworpen op zaken als bloeddruk, onstekingen, en de beweging van sig nalen in de hersenen. Het betreft „bijna alle pro cessen die belangrijk zijn voor het leven". Fi scher en Krebs deden hun eerste ontdekkingen in 1950, via studies van processen in spierweef sel. „Ik ben volstrekt verrast, van mijn stuk zelfs, en erg, erg blij," zei Fischer tegen het Zweedse persbureau dat hem uit zijn bed had gebeld. „In een situatie als deze stel je jezelf maar éen vraag: waarom ik? Er zijn zoveel anderen die fantas tisch werk doen," aldus Fischer. „Als je maar lang genoeg leeft, kan dit soort dingen gebeu ren," voegde de 72-jarige prijswinnaar eraan toe. Verovering Bardere verstoort voedselhulp BARDERE Aanhangers van de voormalige Somali sche president Siad Barre hebben vandaag na zware ge vechten in het zuiden van Somalia de stad Bardere ver overd. Bardere, op ongeveer 330 kilometer ten westen van de hoofdstad Muqdisho, is één van de belangrijkste doorvoerhavens voor westerse voedselhulp aan Soma lia. De stad vormde sinds april het hoofdkwartier te vel de van Mohamed Farah Aideed, één van de machtigste krijgsheren sinds Barre begin 1991 verdreven werd. Ai- deed verblijft momenteel in Muqdisho. Het Wereld voedselprogramma van de VN (WFP) heeft drie hulp- vluchten naar Bardere geschrapt, omdat in de stad nog steeds wordt gevochten. Een op de zes Somaliërs is mo menteel op de vlucht voor geweld en honger. Nederland gaat nog eens tien miljoen gulden bijdragen uit de fond sen voor ontwikkelingssamenwerking aan noodhulp operaties in Somalia. DONETSK Een Oekrainse vrouw in Donetsk heeft zichzelf opgeblazen toen zij per abuis de pin uit een hand granaat trok. Ze had het wapen voor een blik bier aangezien, aldus het pers bureau Ukrinform. Volgens de politie raakten zeventien mensen gewond toen de oude vrouw, vermoedelijk een zwerfster, de granaat tot ontploffing bracht nabij het treinstation van de stad. De politie was op dat moment be zig illegale wapens op te sporen, waar bij een vluchtende verdachte de gra naat zou hebben weggeworpen. Een inwoonster van Cairo wordt acht uur na de aardbeving levend uit het puin van een ingestort gebouw gehaald. Haar zoon overleefde de ramp niet. FOTO:AP (Vervolg van de voorpagina) CAIRO „De hele school begon te schudden", zo zei de twaalf jaar oude Zainab Ibra him. „Ik viel op de trap en alle kinderen stapten boven op mij". Vele slachtoffers in Cairo wer den gisteren getroffen door neervallend puin, zoals losge broken balkons en dakdelen. Ook vielen er slachtoffers toen auto's, motorfietsen en andere voertuigen op elkaar botsten in de verwarring na de eerste schok. Ooggetuigen berichtten dat vooral in dichtbevolkte volks wijken van Cairo, met name in de wijk Gizeh tien kilometer ten zuidwesten van de hoofd stad, tientallen woningen zijn ingestort en hun bewoners heb ben bedolven onder het puin. De meeste slachtoffers zouden zijn gevallen in Qalyubiyya, een semi-agrarisch gebied 20 kilo meter ten noorden van de hoofdstad. Ook in de sloppen wijk Shubra el-Khaimah zou den tientallen mensen zijn om gekomen. Gillende en huilende familieleden bestormden het ziekenhuis in de wijk, dat dooi de politie werd afgezet. De aardbeving, die ongeveer een minuut aanhield, joeg dui zenden mensen in paniek de straat op, deed een stofwolk op dwarrelen over de hele stad en zorgde voor een gigantische verkeerschaos in en om Cairo. In het centrum bleven de grote re gebouwen zoals het vele ver diepingen tellende Ramsis Hil ton hotel en het radio- en televi siegebouw nagenoeg gespaard. Elektriciteit en telefoon vielen in grote delen van de stad uit. Zowel in de voorstad Heliopolis als in Maadi stortte een gebouw van 14 verdiepingen in. Vooral de slecht gebouwde huizen, veelal zonder vergunning, in de armere volkswijken zouden zwaar te lijden hebben gehad. Ambulances en brandweerwa gens begonnen direct na de schok af en aan te rijden en had den de grootste moeite zich een weg te banen door de chaos op straat. De Egyptische ministers van defensie, binnenlandse za ken en gezondheid vormden di rect een crisisteam. MOSKOU/MOERMANSK - De Nederlandse ambassade in Moskou zal de Russische auto riteiten om opheldering vragen over het opbrengen van de on der Nederlandse vlag varende 'Solo' van Greenpeace. Volgens een woordvoerster van het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag is dat de nor male procedure. Pas als de am bassade aan Den Haag verslag heeft uitgebracht kan het mi nisterie bekijken of en wat voor actie het moet ondernemen. De Russische kustwacht enterde gisteren het milieu-actieschip Solo in de Karische Zee nabij Nova Zembla en arresteerde de bemanning en de op het schip aanwezige actievoerders. De kustwacht heeft de radiohut verzegeld, waardoor er geen contact meer mogelijk is met het schip. Greenpeace wil in de Karische Zee onderzoek doen naar de dumping van radioac tief afval door de voormalige Sovjetunie. De kustwacht volg de sinds eind vorige week de Solo. Zondagmorgen dreigden de Russen het actieschip te be schieten als het het zou probe ren door de Karische Straat te varen. De Nederlandse kapitein Albert Kuiken voer daarop naar internationale wateren. Gistermorgen vuurde het kust wachtschip Ural drie schoten voor de boeg van de Solo. Kui ken .heeft fel geprotesteerd te gen het optreden van de kust wacht. Hij voer volgens eigen zeggen op het moment dat de Russen de schoten voor de boeg afvuurden in internationale wateren. HANNOVER Een groep jon geren heeft gisteravond laat op verscheidene Turkse instellin gen in de Duitse stad Hannover aanslagen gepleegd. Het ging daarbij om een Turkse bank, een cultuurcentrum, een reis bureau en het Turkse consu laat. Een groep van twaalf jon geren sloeg met stenen en slag werktuigen de ruiten in van het consulaat en wierp vervolgens brandende as naar binnen. Ook bij de andere drie instellingen werd brandende as naar binnen geworpen. De schade bleef in alle gevalen beperkt. De politie arresteerde twee jonge Turken. 7 %VO/ZAGREB Tie milities hebben hun offensief in het van Bosnië-Herce- iroortgezet. iërs hervatten de aan- •adacac en meldden dat Vidor in Noord-Bosnië, h moslim- en Kroatische was afgesneden, had- pend. Eveneens in het 'Awerd zwaar gevochten stad Brcko, waar de e', en moslims in het eHe de voor de Serviërs belangrijke corridor 0l|ervië en de Servische Krajina in Kroatië te doorbreken. Alleen zouden er minstens zijn gedood. er zwaar gevochten n|aj, waar de Serviërs %en alternatieve route P'jn door de noordelijke vj van het Bosnische ge- vl BELGRADO Het referendum van zondag in Servië heeft te wei nig kiezers op de been gebracht om vervroegde presidents-en par lementsverkiezingen af te dwingen. Slechts 46 procent van het electoraat is naar de stembus gegaan, terwijl vereist was dat min stens de helft van alle kiesgerechtigden vóór zou stemmen. Tot dusver zijn de resultaten binnen 181 van de 190 kiesdistricten ge teld, maar de laatste negen districten zullen geen belangrijke wij ziging van de uitslag met zich meebrengen. Van de stemmers sprak 95,7 procent zich uit vóór verkiezingen. Die zouden gevaar hebben opgeleverd voor de Servische president Slobodan Milose vic, die steeds meer kritiek te verduren krijgt. In de hoofdstad Sarajevo, waar het volgens de radio ongewoon rustig was, begint het overleg over de demilitarisering van de stad langzaam op gang te ko men. Daags tevoren weigerde de Bosnische regering nog deel te nemen aan de gesprekken hierover met de Kroaten en de Serviërs, omdat dezen hun toe zeggingen niet zouden nako men. Maar na een onderhoud met de VN-commandant in de stad, de Franse generaal Philip pe Morillon, ging Ejup Ganic van het Bosnische presidium toch akkoord met verdere on derhandelingen De afgezant van de mensen rechtencommissie van de VN, de Poolse ex-premier Tadeusz Mazowiecki, is gisteren in Za greb aangekomen voor een nieuwe missie in Bosnië. Hij waarschuwde dat die niet als uithangbord moet dienen om de passieve houding van de inter nationale organisaties te ver hullen. Om politieke en huma nitaire redenen kan men niet toezien hoe tientallen mensen deze winter door honger en kou bedreigd worden. De gevangen kampen zijn nog steeds vol en de afspraken van de Joegosla- vië-conferentie in Londen be staan alleen maar op papier, zei Mazowiecki. Kroatië en rest-Joegoslavië zeg den gisteren in Genève toe dat ze VN-waarnemers op hun vliegvelden zullen toelaten. Dat is afgesproken in de werkgroep over vertrouwenwekkende maatregelen van de Joegosla- vië-conferentie. Conferentie woordvoerder Fred Eckhard noemde het akkoord een „grote bouwsteen" voor de naleving van het VN-vluchtverbod bo ven Bosnië. Kroatië en klein- Joegoslavië maakten ook af spraken met het oog op weder zijdse erkenning. maaltijden nog worden aangeprezen, kan er in deze door een bomaanslag getroffen pub in van Londen voorlopig niets genuttigd worden. FOTO: EPA LONDON Bij een bomaan slag in een druk bezochte Lon- dense pub zijn gisteren vijf mensen gewond geraakt. De aanslag had plaats nabij Covent Garden. De bom explodeerde tijdens lunchtijd en was waarschijnlijk verstopt op het herentoilet op de begane grond. Voor het leven van een van gewonden wordt gevreesd. Hij werd geraakt door rondvliegende glasscherven. Kort voor de explosie ontving een lokaal radiostation een tele fonische waarschuwing voor zien van het door de IRA ge bruikte 'codewoord'. Het was de achtste bomaanslag in een week. Bij de zeven vorige explo sies, waarbij enige mensen licht gewond raakten, werd de ver antwoordelijkheid opgeëist door het verboden Ierse Repu blikeinse Leger. Niet uitgeslo ten wordt dat de recente serie verband houdt met de aan staande overplaatsing van Scot land Yard-commandant Chur- chilll-Coleman.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5