inelle aanpak an vervuilde estanden Amsterdam Groen Links wil minima helpen „Een lening afsluiten, kun je dat tegenwoordig met één telefoontje regelen?" Binnenland Verplegend personeel in ziekenhuizen slordig bij omgang met cytostatica VAN ONZE CENTEN Leidse Courant i dinsdag 13 oktober 1992 i Hen - De GGD IJssel heeft gisteren risicogroe- deze regio dringend ver- sich spoedig te laten vac- ji tegen polio. Redeji voor pep is de opname van een ge man uit Nunspeet in tolse ziekenhuis De Wee den. Hij heeft waar- ijk polio. Uit onderzoek pn vast te staan dat deze t vlak voor zijn zieken- pame nog contacten gehad in Genemuiden. Daarmee is het risico onstaan dat het poliovirus zich in de re gio IJssel Vecht verspreidt. De' GGD neemt contact op met de mensen die contact hebben ge had met de patiënt uit Nun speet. Zonder omwegen uw rijbewijs! Spaar tijd en geld, bel, voor 'n spoedkursus rechtstreeks 06- 8212426, 015-158876, 010-4673595. AMSTERDAM Het ver plegend personeel in zieken huizen gaat slordig om met de veiligheidvoorschriften bij de toediening van kankerge neesmiddelen aan patiënten. Uit een enquête onder bijna 1400 verplegers en verpleeg sters blijkt dat de 94 procent weet dat de voorschriften nut hebben, terwijl slechts een min derheid ze ook uitvoert. Roos Nieweg, verpleegkundig specialist in de oncologie aan het Amsterdams Medisch Cen trum uit Amsterdam, verricht te de studie onder collega's in tien ziekenhuizen. Omdat con tact met de medicamenten ter bestrijding van kanker (cystos- tatica) risico's voor de gezond heid met zich kan meebrengen, van degene die daar regelmatig mee omgaan, bestaan er be paalde voorschriften. Uit de enquêteblijkt onder meer dat 92 procent handschoe nen draagt bij het toedienen van de medicijnen, maar dat slechts 39 procent weet welke soort handschoen gedragen moet worden. Kankergenees middelen worden door de pa tiënt via de urine uitgeschei den. Tachtig procent van de verpleegkundigen weet dat het omgaan daarmee risico's met zich mee brengt. De onderzoek ster constateerde dat velen des ondanks de voorgeschreven be schermende maatregelen niet nemen. Waaraan de slordigheid is te wijten, heeft Nieweg niet onderzocht. Uit een Ameri kaanse studie is gebleken dat verpleegkundigen de voor zorgsmaatregelen dikwijls uit ongemak achterwege laten. In een reactie op de resultaten van het onderzoek van Nieweg zei drs. Roelfine Krommendijk van het Landelijk Overlegor gaan Kankercentra in Utrecht gisteren dat de gebleken slordi ge omgang van de verpleegkun digen met de voorschriften geen enkele consequentie heeft voor de patiënten zelf. Idoor KEES JONKER en KOOS VAN WEES DEN HAAG Groen Links vindt dat de minima er twee procent in koopkracht op vooruit moeten gaan. In to taal zouden bijna 1,2 miljoen mensen hiervan kunnen pro fiteren. Fractievoorzitter Ria Beckers deed een voorstel van deze strekking vanmid dag tijdens de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer. De maatregel kost 355 miljoen gulden. Dit geld zou op tafel moeten komen door mensen met hogere inkomens meer be lasting te laten betalen. Het extraatje van 25 gulden netto per maand moet terecht komen in de portemonnee van de aow'ers zonder aanvullende pensioen (750.000), de aaw'ers zonder aanvullende wao (235.000 waarvan 101.000 vroeg-gehandicapten) en de bij standscliënten die langer dan vijf jaar werkloos zijn (200.000). Beckers laat niet na om een be schuldigende vinger te wijzen richting de PvdA. Volgens haar hebben de sociaal-democraten door in te stemmen met het ver groten van de inkomensver schillen hun verkiezingsbelof ten gebroken. Andere voorstellen van Groen Links: het heroverwegen van de voordelen van energieheffin gen ten behoeve van beter mi lieubeleid, de invoering van een 'groene' btw en het verder ont wikkelen van het CNV-idee om de lonen minder te verhogen ten gunste van meer investerin gen in het milieu. Ten aanzien van het verdrag van Maastricht herhaalt Bec kers dat Groen Links het be treurt dat het Nederlandse volk zich daarover niet mag uitspre ken via een referendum. Klein rechts De kleine confessionele partijen GPV en SGP vinden dat aan vaarding van het Verdrag van Maastricht in het parlement aan dezelfde voorwaarden moet voldoen als een grondwetswijzi ging. Dat wil zeggen dat voor aanvaarding een tweederde meerderheid nodig is. GPV-woord voerder Schutte wees er vandaag tijdens de alge mene beschouwingen op dat het Verdrag van Maastricht ver strekkender gevolgen heeft dan welke grondwetsherziening ook. Maar het parlement kan het nu bij wijze van spreken met één stem verschil aanvaar den. Schutte dringt daarom aan op een wijziging van de grond wet, waarin wordt vastgelegd dat aanvaarding van dergelijke ingrijpende verdragen voortaan aan dezelfde voorwaarden moeten voldoen als een grond wetswijziging. Zijn SGP-collega Van der Vlies steunt dat plei dooi. GPV, SGP en RPF pleitten van daag tevens voor een nieuwe impuls in de discussie over nor men en waarden, zoals die is aangezwengeld door de minis ters Hirsch Ballin (justitie) en Ritzen (onderwijs). Volgens de confessionele partijen dienen de Tien Geboden daarbij het ijkpunt te zijn. „Fraude is dan gewoon diefstal, en dus zonde tegen het achtste gebod van Gods wet", aldus Schutte. Zo wel hij als zijn collega's Van der Vlies en Leerling hekelen de wijze waarop de overheid zelf met normen en waarden om gaat. „Ik denk dan aan de re cente handelwijze van minister Maij, maar ook aan het vogel vrij laten van het ongeboren le ven, en het reguleren in plaats van keren van het euthanasiek- waad", aldus RPF-woordvoer- der Leerling. Een ander punt waarop de overheid in gebreke blijft bij de handhaving van normen en waarden is het milieubeleid, zo menen de drie fracties. De over heid hoort rentmeester te zijn over Gods schepping, aldus RPF, GPV en SGP., maar de be tekenis van die opvatting ver liest aan kracht „als de ene vak minister na de andere probeert de betekenis van een volgend milieubeleidsplan te minimali seren", vindt Schutte. Leerling pleit bij het milieubeleid voor de invoering van regulerende heffingen en het in de produkt- prijs doorvoeren van milieukos ten. Alle drie de fracties keren zich verder tegen maatregelen waarbij bestaande uitkeringen van arbeidsongeschikten wor den verlaagd. Volgens Van der Vlies van de SGP kan dit middel alleen worden ingevoerd als alle andere maatregelen om het ge bruik van de wao te beperken zijn mislukt. Leerling pleit daarnaast voor massale herkeuringen, maar waarschuwt voor de instroom in de ww die daarvan het gevolg is, omdat niet voor elke arbeids geschikt bevonden wao'er werk te vinden zal zijn. euter overleden jr nekkramp [EVELD Een 4-jarige Barne kleuter is zondag overleden ïekkramp. Het jongetje werd za- o ziek. Door de huisarts is hij het ziekenhuis De Lichtenberg jersfoort gestuurd. Vervolgens is laar het Wilhelmina kinderzie- iuis in Utrecht gebracht. Daar dat hij een ernstige vorm van mvliesontsteking had. Het jonge- it officieel nog niet op school liep al wel mee op openbare bas- jool De Lijster. Volgens G.P.A. arts infectieziekten van de >J:GD West-Veluwe, is de kans op letting vrijwel uitgesloten. DEN HAAG De geregis treerde criminaliteit is vorig jaar met vier procent geste gen. Er werden vooral meer auto's en fietsen gestolen, terwijl ook het stelen uit en het vernielen van auto's toe- Daarnaast deed zich een stij ging voor bij het aantal mis handelingen. Het niveau van de criminaliteit in Nederland is nog steeds onaanvaardbaar hoog en niet structureel da lend. Dat stelde staatssecreta ris Kosto van Justitie gisteren in Den Haag bij de uitreiking van de Hein Roethofprijs 1992. Er zijn volgens Kosto extra inspanningen nodig om de veiligheid te vergroten. Daarnaast moet onvermin derd worden doorgegaan met de preventieve en repressieve bestrijding van de veel voor komende criminaliteit. De staatssecretaris liep in zijn toespraak vooruit op de uit komsten van de tweede Inter nationale Slachtofferenquête in dertig landen, die volgende maand op een VN-bijeen- komst in Rome bekend wor den gemaakt. Daaruit blijkt dat de geregis treerde criminaliteit in 1991 in Nederland ten opzichte van 1988 met vier procent is ge stegen. Bij sommige delicten, zoals fietsendiefstal, was de stijging nog groter (van 7,5 naar tien procent). Ook in veel andere westerse landen steeg de criminaliteit, vooral in de vorm van auto diefstal. DEN HAAG - De Koninklijke Marechaussée is op het ministerie van defensie een onderzoek begonnen naar de wijze waarop het rapport van de commissie-Meijer over de dienstplicht is uitgelekt. Het rapport werd veertien dagen geleden officieel gepu bliceerd, maar de inhoud ervan (dienstplicht niet afschaf fen, maar wel verkorten tot negen maanden) was via de media al weken eerder bekend geworden. Op last van de secretaris-generaal van het ministerie, mr. M. Patijn, wordt sinds 6 oktober nagegaan welke defensie-ambtena ren contact hebben gehad met de commissie-Meijer en wie daarover mogelijk informatie aan derden heeft ver schaft. Inmiddels heeft de marechaussée al een aantal medewer kers van de Directie Algemene Beleidszaken van het mi nisterie ondervraagd. Volgens een woordvoerder van de fensie zullen de komende dagen ook nog andere afdelin gen bij het onderzoek worden betrokken. ERDAM - De ge- ;e Amsterdam gaat het •m van de vervuilde iden versneld aanpak- >at heeft burgemeester Thijn gisteren be- maakt. het bevolkingsregister 1 er bij voorbeeld een ver- aangelegd, waar- blijken wie er werke- een bepaald adres ver- /pauwkeurige registraties 3ri na de ramp tot grote men geleid bij de vast- !g van de lijsten van ver- 4. In veel gevallen bleken iljn die op een adres ston- ïaigeschreven, daar niet perkelijk te wonen. On- gjirders staan niet officieel gStreerd en regelen bij ver zelf weer een nieuwe lurder, waarmee de impleet is. het gemeentebestuur lime tijd bekend dat bij ;ld de burgerlijke stand ivolkingsregister geen beeld gaven van de jkheid. rekening met een van 10 pocent over de ld", aldus Van Thijn. De in anderhalfjaar zijn er .rse maatregelen geno- fiyaaronder de invoering it Gemeentelijk Bevol- kings Systeem (GBS) en de au tomatisering van diverse be standen. De directeur van het bevolkingsregister heeft de op dracht gekregen een plan op te stellen voor het versneld door voeren van beslissingen die al eerder zijn genomen om de be standsvervuiling tegen te gaan. Het identificatieteam van de rijkspolitie is er inmiddels in ge slaagd de identiteit van twintig slachtoffers vast te stellen. Gis termorgen waren dit er nog zes tien. Op de nieuwe lijsten die werden vrijgegeven, blijkt het aantal vermisten met één te zijn gestegen tot 52. De politie heeft mensen die brokstukken van het neerge storte vliegtuig mee naar huis hebben genomen, opgeroepen deze in te leveren. Anonimiteit is daarbij gewaarborgd. De overblijfselen van het vliegtuig zijn hard nodig bij het zoeken naar de oorzaak van de vlieg ramp. Zij kunnen worden inge leverd bij het dichtstbijzijnde politiebureau. Een Jumbo van de KLM heeft gisteren na de landing op Schip hol een storing in een hydrau lisch systeem in de linker vleu gel gekregen. Olie die op de warme' delen van de buitenmo tor druppelde, veroorzaakte witte rook. Volgens de KLM heeft er voor de ruim vierhon derd passagiers geen ogenblik van gevaar bestaan. o-inentingen in regio IJssel Vecht Auto ingipsen Met het ingipsen van een auto hebben leerlingen gistermiddag een ludiek startsein gegeven voor de landelijke verkeersveiligheidsactie 'Kin deren op straat'. Onder het motto 'Maak van uw auto geen spelbreker' ging de actie in het St. Elisabeth Ziekenhuis in Amersfoort van start. De campagne is gericht op het vergroten van de verkeersveiligheid voor kinderen binnen de bebouwde kom en duurt tot 6 november. Een lande lijke actiedag op woensdag 28 oktober vormt het hoogtepunt van de campagne. FOTO: PERS UNIE ftie: Dick van Rietscho- jjdrage: Christl Visser mermuziek 4 icti nt-concertpianisten opge- Tweede Kamer biedt con- iriumstudenten met als piano een uitgelezen n aan de weg te timmeren, innen op 11 november zal Kamerrestaurant elke woensdagmiddag van de om half zes een pianocon- u'Jn drie kwartier ten beste eqi gegeven. gimmissietje onder leiding iop ^A-kamerlid Jan Krajen- me ;oekt hiervoor bij alle Ne- Ise conservatoria veelbelo- aankomende pianisten uit eid zijn de toetsen in de van 's lands politieke fa- 1 komen beroeren, lespelen instrument is een orfer-vleugel, een ge- aan de Kamer van drie ndernemingen die aan de dkoming van het nieuwe entsgebouw hebben mee- t. De concerten zijn in 'a e bestemd voor allen die in ïplex werkzaam zijn, bij el- 'n 700 personen. Aan het en van de recitals zijn ove- wel enkele huisregels ver- zo meldt 'De Kamerbo- wekelijks nieuwsblad van ide Kamer. Tijdens de uit- mag er in het restaurant rorden geconsumeerd om berend bestek en rinke lazen de jonge musici no- nerveuzer zouden ma dder dient elke toehoorder aar oproepapparaatje (de m pieper) uit te schake len dan wel op een andere plaats achter te laten. De restaurant-concerten zullen plaatsvinden tot het voorjaar van 1995. Rond die tijd wordt de vleu gel verplaatst naar de dan geres taureerde oude vergaderzaal van de Kamer, die de komende jaren zijn oorspronkelijke gedaante van balzaal terugkrijgt. Voorspel en daad Vanmorgen om kwart over elf gaf kamervoorzitter Wim Deetman het startsein voor de 'algemene politieke en financiële beschou wingen', het traditionele debat over Troonrede en Miljoenenno ta. Eigenlijk stond deze jaarlijkse krachtmeting tussen Kamer en kabinet vorige week op het pro gramma, maar door de vliegramp in de Bijlmer werd het spektakel een week uitgesteld. Als het aan PvdA-fractiechef Thijs Wöltgens ligt, wordt voort aan het 'gat' tussen Prinsjesdag en de algemene beschouwingen (normaal gesproken drie weken) tot zeven dagen beperkt. De dag waarop de Troonrede is uitge sproken en de rijksbegroting voor het komende jaar is ingediend ligt dan verser in het collectieve ge heugen, vindt hij. Het Britse La gerhuis gaat daarin trouwens nog veel verder. Als daar de koningin traditiegetrouw begin november haar Troonrede voorleest, wordt er dezelfde avond nog een com pleet debat aan gewijd. Dat is Wöltgens weer te gortig. Een weekje voorbereidingstijd is vol gens hem toch wel nodig. CDA-kamerlid Mechtild de Jong: ,,ln de Kamer wordt vaak met veel verve gesproken zon der dat echt helder Is waar het om gaat". FOTO: ANP Kamervoorzitter Deetman heeft echter een ander plannetje in ge dachten. Hij wil op Prinsjesdag zelf een soort voorspel op de alge mene beschouwingen laten plaatsvinden: een kort debat waarin de fractieleiders hun eer ste reacties op de rijksbegroting ventileren. Twee weken later zou dan de eigenlijke daad kunnen worden verricht: algemene be schouwingen met de gebruikelij ke toeters en bellen. Binnenkort buigen alle fractieleiders zich met Deetman over de vraag welk sce nario volgend jaar wordt gevolgd. Vanuit de achterbanken De Tweede Kamer telt 150 leden, maar daarvan zijn er hooguit vijf tien bij het grote publiek bekend, en dat is nog een optimistische schatting. De overige volksverte genwoordigers opereren veelal in de schaduw van hun grote broers en zussen. In Engeland worden zulke parlementariërs 'backben chers' genoemd. Letterlijk: dege nen die op de achterbanken zit ten. In deze rubriek zetten we ge regeld de schijnwerper op een noeste politieke arbeider voor wie de roem wellicht ooit maar mis schien ook nooit komt. Vandaag: Mechtild de Jong (CDA). „Ik ben gehaaider dan ik lijk" De 53-jarige drs. Mechtild de Jong, geboren als Maastrichtse en al jaren woonachtig in Delft, maakt een bescheiden indruk. „Maar vergis je niet, ik ben ge haaider dan ik lijk", zegt ze corri gerend. Op het provinciehuis van Zuid-Holland, waar ze beleidsme dewerker milieuplanologie was, heette ze 'de heks van Holland'. Een soortgelijke geuzennaam is haar in de Tweede Kamer nog niet ten deel gevallen. Kan nog komen natuurlijk. Ze werkt er pas driejaar. „In een grote fractie, zoals die van ons, sta je niet ineens voor aan. Het is vaak dringen om een interessante portefeuille; om eer ste woordvoerder te worden bij onderwerpen die de belangstel ling trekken", erkent Mechtild de Jong. Ze houdt zich sinds haar aantreden bezig met „de raak vlakken tussen milieubeleid, volkshuisvesting en volksgezond heid". Meer concreet: met zaken als openluchtrecreatie, stadsver nieuwing, invoer en gebruik van tropisch hardhout en het vervoer van gevaarlijke stoffen. Ze zou ook graag de bodemverontreini ging onder haar hoede hebben. „Maar ja, watje als nieuweling in een fractie gaat doen, hangt niet alleen af van je eigen kennis maar ook van wat de vertrekkers heb ben achtergelaten. Het is een beetje een kwestie van geluk heb ben". Met haar exacte achtergrond ze is van huis uit biologe had Mechtild het in 't begin wat moeilijk met haar politieke job. „Je werkt hier maar ten dele op basis van cijfers en harde gege vens. In de Kamer wordt vaak met veel verve gesproken zonder dat echt helder is waar het om gaat". Mechteld vindt haar eigen frac tievoorzitter, Elco Brinkman, een voorbeeld van iemand die duide lijke keuzen durft te maken. Bij de algemene beschouwingen van deze week verwacht ze van hem het meeste vuurwerk. „Ik kan er niets aan doen, ik vind hem het boeiendst van alle fractieleiders". Met de welsprekendheid van D66-voorman Hans van Mierlo heeft ze stukken minder op. „Hij kan de dingen heel mooi vértel len, maar zet nooit een lijn uit. Van Mierlo wil altijd alles nog een keer laten onderzoeken". Als het om de meest sympathieke fractievoorzitter gaat, zou Mech tild voor Thijs Wöltgens van de PvdA kiezen. „Dat lijkt me als persoon een fantastische man, een beetje filosofisch en volstrekt integer. Maar de PvdA-fractié als geheel is niet een echt goede af spiegeling van de achterban. Bij ons, in het CDA, zitten meer ge wone mensen". Is ze zelf zo'n gewoon mens? „Ach, nou ja, ik ben in elk geval geen carrière-politicus. Ik vind het belangrijk werk hier, ik zou het graag blijven doen, maar als dat er niet in zit is er voor mij nog geen man overboord. Het kamer lidmaatschap is niet de enige ma nier om gelukkig te zijn". ADVERTENTIE dc Postbank Leenlijn nputer in en belt Een thuisbankier wèl, die belt even met de Postbank Leenlijn. Z)o makkelijk gaat dat bij de Postbank. Een thuisbankier belt voor een lening gewoon even l' vertelt dan uw girö- 8.15 nummer, uw netto-inkomen dag en uw maandelijkse vaste lasten en hoeveel u wilt lenen als u met de Postbank Leenlijn: en de gewenste looptijd. (058) 952345. Een medewerker om u te vertellen of u de lening kunt krijgen. Als dat zo is. krijgt u het contract thuisgestuurd en vervol- gens wordt het geld op uw girorekening gestort. De Postbank Leenlijn is door dc week bereikbaar van ot 21.00 uur en op zater- an 9.00 tot 12.00 uur. Met andere woorden: als u voor de makkelijkste weg kiest, kiest u meteen voor de beste. postbankAD Thuisbankieren doe je met de Postbank.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3