Paus stelt pan-Amerikaanse bisschoppensynode voor Kerken in Oost-Europa kampen nog steeds met achterdocht li ■21 Geestelijk Leven/ Opinie Voornaamste imam in Bosnië-Hercegovina gedood bij bombardement COMMENTAAR fieiclaeSowa/ni Veel hotelgasten nemen bijbel mee Hoofdredacteur protestants weekblad werkte voor Stasi DEN HAAG - Tussen 1962 en 1992 zijn door de Nederlandse Gi deons 340.000 bijbels geplaatst in ondermeer hotels en vakantiecen tra. Van die 340.000 bijbels zijn nu nog 120.000 bijbels aanwezig. Het bestuur van de Nederlandse Gide ons meldt in het jaarverslag 1991- 1992 dat er zonder resultaat ver schillende pogingen ondernomen zijn om het meenemen van bijbels tegen te gaan. „Men kan ook stel len dat een bijbel bepaald niet het slechtste is wat kan worden wegge nomen", vervolgt het bestuur. Er verdwijnen jaarlijks ongeveer 8.000 a 9.000 bijbels. De waarde van de verdwenen bijbels bedraagt circa 60.000 gulden. In 1991 zijn door de Gideons bij het Nederlands Bijbelgenootschap 40.000 Nieuwe Testamenten in het Duits, Engels, Frans en Nederlands besteld. Met deze bestelling is een bedrag ge moeid van 260.000. Van dit be drag is inmiddels 120.000 afge lost. Er resteert nog een schuld van 140.000. Dit bedrag moet nog bij elkaar worden gebracht. De Gide ons plaatsen gratis bijbels in hotels, motels, pensions, bungalowparken, vakantiecentra, ziekenhuizen en gevangenissen. In Italië vindt men het onbeschoft om met volle handen te spreken. Wolfram Weidner BERLIJN De hoofdredacteur van het in Berlijn verschijnende protestantse week blad 'Die Kirche', Gerhard Thomas, wordt in de akten van de voormalige staatsveilig heidsdienst van de DDR genoemd als onoffi ciële medewerker. Dit heeft hij zelf gisteren in een verklaring meegedeeld. Thomas heeft de commissie van de Evange lische Kerk van Berlijn-Brandenburg die de banden tussen medewerkers van de kerk en de Stasi onderzoekt, gevraagd zo snel moge lijk een onderzoek te beginnen. In afwach ting van de uitkomsten daarvan heeft hij buitengewoon verlof gevraagd. Thomas legt in zijn verklaring uit dat hij sinds 1978 „af en toe" gesprekken met Sta si-medewerkers heeft gevoerd. Daarbij ging het uitsluitend om zijn werk voor het week blad. De gesprekken hadden plaats op uitno diging van de Stasi in zijn woning, maar soms ook in een andere particuliere woning of in een café. Thomas hoopte door de ge sprekken „de relatieve speelruimte van de redactie te behouden of te vergroten en in de bres te kunnen springen voor medewerkers die door de staat werden aangevallen." Hij heeft zich mondeling noch schriftelijk er gens toe verplicht. Thomas is niet de eerste kerkelijke publiciteitsmedewerker in de voormalige DDR die van banden met de Sta si wordt verdacht. Eerder dit jaar werd be kend dat de hoofdredacteur van de Mecklen- burgische Kirchenzeitung, Jürgen Kapiske, en de vroegere perschef van de inmiddels op geheven Bond van Evangelische Kerken in de DDR, Rolf-Dieter Günther, jarenlang voor de Stasi hebben gewerkt. Anglicaanse kerk protesteert tegen Jezus-persiflage Idoor BOB VAN HUËT LONDEN De verschijning, zondagavond, van een Jezus- pop in het Engelse satirische tv- programma 'Spitting Image' heeft tot boze reacties geleid van de Anglicaanse kerk. Het was de eerste keer dat in het programma Jezus ten tonele werd gevoerd. In een scene met God, die al geruime tijd tot de vaste Spitting Image-cast be hoort, adviseerde de Jezus-pop God om in Gouden Gids te zoe ken naar een winkel die nog bij bels verkoopt. De sketch was een reactie op de rage in Lon den rond het zeer omstreden en binnenkort te verschijnen 'Sex'-boek van de Amerikaanse zangeres Madonna. De Church of England over weegt een klacht in te dienen bij de Onafhankelijke Televisie Commissie die moet waken over het goede fatsoen op de Britse buis. De priester Eric Shegog, hoofd van de afdeling communicatie van de Angli caanse kerk, veroordeelde de uitzending als „een goedkope poging kijkers te winnen". De Ierse bisschop Gordon McMul- lan meende dat duidelijk sprake was van godslastering. De producer van Spitting Ima ge, Bill Dare, heeft laten weten dat Jezus geen voorkeursbe handeling kreeg boven de ande re poppen, inclusief God. „Als hij aanslaat bij de kijkers en als hij niet al te omstreden wordt is het heel goed mogelijk dat hij vaker verschijnt. Mensen die werkelijk religieus zijn worden niet door een pop gehinderd, al leen mafkezen protesteren", al dus Dare. Scenario-schrijver John O'Farrell toonde zich ver baasd dat aanstoot was geno men van een vriendelijke en hulpvaardige Jezus terwijl nie mand ooit tegen Gods regelma tige verschijning in Spitting Image had geprotesteerd, „ter wijl die toch hoger is in de pi korde". De Jezus in Spitting Image, dat wordt uitgezonden door ITV, is overigens geen nieuwe pop maar een opgetuigde pop van Mike Rutherford, de bassist van de popgroep Genesis. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Voorthuizen H.A. Samsom te Harderwijk. Aangenomen naar Markenesse mevr.drs E. Groeneveld, kandidaat te Utrecht, die bedankte voor Hillegers- berg (part-time) Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Meppel(tweede pred. plaats) L. Sollie te Delfzijl; te Lekkerkerk J.R Volk te Katwijk aan Zee. Beroepbaarstelling Jac. Ophoff, Broe- derweg 13-1c, 8261 GS Kampen, tel; 05202-31020. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Meppel D.P. Verdouw te Onstwedde. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Scherpenzeel C.A. van Dieren te Stolwijk. Bedankt voor Nieuwerkerk(Zld.) en voor Leerdam R. Boogaard te Leider dorp; voor Capelle aan den IJssel-West C. Vogelaar te Franklin Lakes(New Jer sey, USA); voor Rotterdam-Alexander- polder W. Harinck te Kapelle-Biezelin- ge SANTO DOMINGO - Paus Johannes Paulus II heeft ge pleit voor het houden van een synode van bisschoppen uit zowel Noord- als Zuid- Amerika. Deze synode zou de samenwerking tussen de bis schoppenconferenties in alle landen van het Amerikaanse continent moeten bevorde ren, zei de paus in zijn rede ter opening van de vierde al gemene vergadering van de Latijnsamerikaanse bis schoppenconferentie (CE- LAM). De bijeenkomst van de Ameri kaanse bisschoppen zou de der de in haar soort worden. Vorig jaar kwamen de bisschoppen van Europa in Rome bijeen om te spreken over de veranderin gen in hun continent na de val van het communisme. Volgend jaar zullen vermoedelijk de bis schoppen van Afrika hun lang verbeide synode houden. De paus meent dat de synode de vragen van gerechtigheid en so lidariteit tussen de landen van Amerika aan de orde moet stel len. Nu bij de nadering van het derde millennium de meeste ideologische grenzen en barriè res zijn geslecht, is het de plicht van de kerk de volkeren van La- tijns-Amerika opnieuw spiri tueel te verenigen, zei de paus. In zijn rede bevestigde de paus de keuze van de RK kerk. voor de armen. Maar hij pleitte voor een „bevrijdend pastoraat", dat niet in conflict mag komen met de leer van de kerk en waar schuwde theologen voor een houding van „systematische opppositie." De paus toonde zich in zijn rede dankbaar voor de evangelisatie van Latijns Amerika, die naar zijn mening in de loop der eeu wen „bijzondere rijke vruch ten" heeft voortgebracht. Vroeg hij zondag tijdens een eu charistieviering voor het nieu we Columbus-monument in Santo Domingo nog vergeving voor het leed en onrecht dat de Indianen bij de verovering van Amerika is aangedaan, nu prees hij zonder enige terug houdendheid het werk van de missionarissen. „Reeds bij de eerste stappen in de evangelisa tie heeft de RK Kerk getoond een onvermoeibare verdediger van de Indianen te zijn en een beschermer van hun cultuur en mens-zijn tegen de wandaden van i toren", meende de paus. Zich beroepend op studies van histo rici oordeelde de paus dat de missie „op niet voor veroorde ling vatbare, vruchtbare en be wonderenswaardige wijze" in Latijns Amerika heeft geope reerd. De paus riep de Latijnsameri kaanse bisschoppen op „vooral te letten op het geloof van de eenvoudige mensen, zodat die niet gedesoriënteerd en ver ward raken." De bisschoppen moeten meer pastorale aan dacht schenken aan de oude In diaanse en Afrikaanse culturen en „alles aanvaarden wat deze culturen aan hoge humane en humaniserende waarden bezit ten." Het hoofd van de kerk herin nerde eraan dat de bisschoppen uit Noord- en Zuid-Amerika hebben beloofd „rechtvaardi ge" oplossingen te zoeken voor de „dramatische" levensom--' standigheden van de armen in Latijns-Amerika. In een tijd van wegvallende ideologische barrières en grenzen heeft de kerk de plicht bij te dragen aan de geestelijke eenheid van de naties op het Amerikaanse con tinent en ernaar te streven dat iedereen in waardigheid en ge rechtigheid kan leven. De paus had weinig goede woorden over voor de prote stantse sekten, die een toen- mende bedreiging zijn voor de Rooms-Katholieke Kerk in La tijns-Amerika. Zij zorgen voor tweedracht binnen de kerk en aan „hun uitbreiding en agres siviteit" moet dringend paal en perk worden gesteld, zei de paus. Hij stak ook de hand in ei gen boezem. Door het grote priestertekort ontbreekt het „massa's katholieken" aan de noodzakelijke pastorale bege leiding. Als de zielzorgers dan ook nog in hun getuigenis van het geloof in gebreke blijven, worden vooral eenvoudige men sen en armen „een gemakkelij ke prooi van de sekten". De aantrekkingskracht van de sekten kan alleen worden ver minderd als de bisschoppen „een op de hele mens gerichte zielzorg" weten te vinden, meent de paus. Deze zielzorg moet zowel rekening houden met de wens van de gelovige om tot een gemeenschap te beho ren als met zijn verlangen een persoonlijke verhouding met God te ontwikkelen. Maar ook „een op het evangelie georiën teerde en met vuur beleden volksdevotie" kan de groei van de groei van de sekten het hoofd bieden, vermoedt de paus. De CELAM-conferentie in San to Domingo met 361 deelne mers onder wie 246 bisschop pen, duurt tot 28 oktober. Twee bisschoppen uit Latijns Amerika groeten elkaar aan het begin van de CELAM-vergadering in Santo Domingo. Aandacht voor milieu in kerken sterk toegenomen Idoor FRIEDA PRUIM DRIEBERGEN - Vergele ken met de start van het con ciliair porces hebben deelne mende kerken in de periode 1989-1992 veel meer aan dacht besteed aan het milieu. Voor de hoofdthema's ge rechtigheid en vrede isde aandacht gelijk gebleven. Al leen voor nucleaire ontwape ning hadden de kerken min der aandacht dan voor 1989. Ook steeg de aandacht voor racisme in Nederland, ont spanning in Europa, land bouw en voeding, verkeer en vervoer, vluchtelingen en schulden van de Derde We reld. Dat maakte B. Schen- nink van het Studiecentrum voor Vredesvraagstukken van de Katholieke Universiteit Nijmegen in Driebergen be kend tijdens het elfde jaarbe- raad van het Multidisciplinair Centrum voor Kerk en Sa menleving (MCKS). Daarmee is het conciliair pro ces er volgens hem „in over tuigende mate" in geslaagd het belangrijkste doel te be reiken, namelijk meer kerken betrekken bij de thema's ge rechtigheid, vrede en heelheid van de schepping. Op de Ker- kendag van 19 september maakte hij de eerste resulta ten van een onderzoek onder 163 plaatselijke parochies en gemeenten naar hun deèlna- me aan het conciliair proces al bekend. Daaruit bleek dat de deelna me van plaatselijke parochies en gemeenten aan het conci liair proces sinds 1989 is ge daald van 72 naar 46 procent. Dat betekent dat in de tweede fase van het conciliair proces ongeveer 2.000 van de 4.500 plaatselijke gemeenten en pa rochies zich bezig hebben ge houden met de vragen van ge rechtigheid, vrede en heelheid van de schepping. Als voor naamste reden om niet meer deel te nemen noemden de kerken gebrek aan interesse bij de kerkleden, te druk met andere activiteiten en andere prioriteiten van de eigen plaatselijke kerk. De belang rijkste reden om wel deel te nemen was zowel in 1989, toen een eerste onderzoek werd gehouden onder 1553 parochies en gemeenten, als in 1992 dat het conciliair pro ces wordt gezien als een taak van de kerken. ZAGREB - Sinds het begin van de oorlog in Bosnië-Herce govina zijn 28 imams gedood en zijn 32 anderen verdwenen, zo heeft het hoofd van de islamiti sche gemeenschap in het voor malige Joegoslavië, Jakub Seli- moski, gezegd tegen de Kroati sche krant 'Vecernji list'. Afgelopen zaterdag werd - tij dens een bombardement van Sarajevo de belangrijkste imam van Bosnië-Hercegovina, Abdu- lah Cengic, gedood, zo is uit die stad gemeld. „De agressor doet er alles aan om de moslims uit te roeien", aldus Selimoski, die eraan toevoegt dat ongeveer 140.000 moslims sinds het be gin van de oorlog zijn gedood en dat er 150.000 ,zijn opgesloten in de kampen van de Serviërs. Een deel van hen zit nog altijd gevangen. De meeste van de 57 imams die in de kampen werden vastge houden, zijn onlangs vrijgeko men na bemiddeling van de is lamitische gemeenschap en het Rode Kruis. Ongeveer 750 mos keeën zijn verwoest of ernstig beschadigd. „De islamitische landen maken deel uit van de internationale gemeenschap en hebben de plicht Bosnië-Hercegovina te DEN HAAG Oosteuropese geheime diensten hebben in het verleden niet alleen geïnfil treerd binnen grote oecumeni sche organisaties als de Wereld raad van Kerken. Ook de veel bescheidener Konferentie van Europese Predikantenvereni gingen (KEP) is voor 'De Wen de' van 1989 in de gaten gehou den. Van predikanten uit Tsjechoslowakije is bekend ge worden dat zij nauwe banden hadden met de Tsjechoslo- waakse geheime dienst. Dat meldt de predikant B. Rool- vink, die onlangs het vierde con gres van de KEP in Hongarije heeft bijgewoond. Ds. Roolvink is voorzitter van de gerefor meerde predikantenvereniging in Nederland, en als zodanig lid van het hoofdbestuur van de Bond van Nederlandse Predi kanten. Roolvink is samen met drie andere Nederlandse predi kanten aanwezig geweest tij dens het congres, dat bezocht werd door tachtig predikanten uit twintig Europese landen. De KEP is in de jaren zeventig op gericht. Volgens Roolvink heb ben Tsjechoslowaakse afgevaar digden naar het congres in Hon garije lijsten laten zien van pre dikanten die tijdens vorige con gressen „aan de verkeerde kant van de streep zaten". Van afge vaardigden uit de voormalige DDR, Roemenië en Hongarije is het "waarschijnlijk" dat zij met de geheime diensten hebben sa mengewerkt. Uit de samenstel ling van het congres viel volgens Roolvink af te leiden dat enkele van deze predikanten waren vervangen. „Er waren sinds het vorige congres in Bonn in 1989 duidelijk andere afvaardigin gen. Het viel gewoon op". Een discussie over de infiltratie van de Oosteuropese geheime diensten werd niet toegestaan door het presidium van de KEP. Hoewel dat volgens hem ook uit verlegenheid met het onderwerp voortkwam, noemt ds. Roolvink dat "reëel". „Wat moetje er ver der mee. Moetje olie op het vut* gooien van de onderlinge achter docht die er tussen predikanten in die landen bestaat? Je drukt mensen snel een stempel op, ter wijl het lastig is uit te maken wat ze nu precies hebben ge daan. Je kunt echt niet zeggen dat het allemaal spionnen wa ren". De verlegenheid die op de KEP heerste rond dit thema, is vol gens de predikant illustratief voor de situatie van de kerken in de voormalige communistische landen. Er heerst veel wantrou wen en achterdocht over de rol die sommige kerkleden hebben gespeeld onder de totalitaire re gimes. Daar komt bij dat veel predikanten zwaar te lijden heb ben gehad. „Ik ben daar predi kanten tegengekomen die vijf tien jaar lang in de gevangenis hebben gezeten, en anderen die twintig jaar lang in de fabriek hebben moeten .werken, en die nu weer hun predikantsambt hebben kunnen opvatten". Hoe wel de KEP volgens Roolvink manmoedig de schouders heeft gezet onder het herstel van de verhoudingen, zal het nog jaren duren voor de wonden geheeld zijn. Dat komt doordat in de Oosteuropese landen een "dia- loog-cultuur" ontbreekt. „Een Hongaarse hoogleraar vatte dat vorige week heel goed samen. Hij zei: 'We hebben het regime overleefd, maar zijn te gronde gegaan'. De mensen zijn ver moeid. Er is geen elan meer, ze zijn beschadigd geraakt. En om dat ze zo in de gaten werden ge houden, was zwijgen zeer be langrijk. Met name predikanten zijn ontzettend gecontroleerd. Als ze iets verkeerds zeiden, kostte het hen de kop. Op die manier leer je de discussie na tuurlijk niet". Om de dialoog in de kerken te bevorderen, beveelt de KEP bilaterale contacten aan tussen predikantenverenigin gen. De gereformeerde predi kantenvereniging overweegt volgens Roolvink contacten aan te gaan met een van de drie Hon gaarse verenigingen. Het thema van het vierde KEP- congres luidde 'de missionaire taak van predikanten in het ge seculariseerde Europa'. Onder zoek heeft uitgewezen dat de kerkelijkheid in gastland Hon garije in de jaren 1956 tot 1960 daalde tot 45 procent. Nu is dat 60 procent. De periode na de Hongaarse opstand was precies die waarin de kerk werd verban nen uit de samenleving. De kerk was verboden en werd doodgez wegen, geloven werd een zaak die strikt genomen privé was. Ds. Roolvink ziet daarin paral lellen met de huidige situatie in West-Europa. „Wanneer gelo ven een privézaak wordt, neemt het af'. Vijf eeuwen na Columb IN 1892, bij de 400e verjaardag van Columbus' ontd van Amerika, klonk er geen enkele wanklank in het gro denkingsfeest. Het was de tijd van het triomferende E kolonialisme. In 1992 wordt Columbus' ontdekking ge het begin van een plundering, uitbuiting en volkere zonder weerga in de geschiedenis. Europa wordt daa de grote schuldige aangewezen. In 1992 wordt de Euro verzocht zich op de borst te kloppen, hun hoofd met dekken en zich collectief schuldig te verklaren aan van een continent. 1 HET is 'bon ton' te stellen dat de Europese verovering lonisatie van Amerika een misdadige opzet was en hele lijn negatief. Een zogenaamd internationaal trilf bevond onlangs zelfs Cólumbus persoonlijk schuldig aai- vernij, marteling, moord, dwangarbeid, gijzeling eni Door de persoon van Columbus wordt heel Europa op a rel genomen. WANNEER men desondanks iets positiefs wil zeggen a verovering en kolonisatie van Amerika, zou men zich ri beperken tot de domeinen van de plant- en dierkunde. I ge positieve uitwisseling die er zou hebben plaatsgehad uitwisseling van bijvoorbeeld maïs tegen rogge, van nen tegen koeien, van aardnoten tegen haver en van t< tegen zwijnen. Maar wanneer men op het terrein van d( en de politiek komt, is het riskant te stellen dat die oij ting misschien toch niet helemaal negatief is geweest, u MEN kan de Europeanen terecht beschuldigen van al[ daden die de afgelopen vijf eeuwen in Amerika werd) gaan, men kan hen ervan beschuldigen de oorzaak te zQ alle kwalen die Amerika hebben getroffen, maar alle nl les hebben twee zijden. De Europeanen hebben de In(f inderdaad uitgebuit en onderdrukt, maar het verzet tep uitbuiting kwam ook van de Europeanen. Tegenover staat Bartolomeo de las Casas; tegenover de Franse, Bit Hollandse slavenhandelaars staan de Franse, Britse eg rikaanse wetgevers die de slavernij afschaften. Tegenoi misbruiken door Europeanen op het Amerikaanse con staan die Europeanen die het voortouw namen bij de i ding van de kwalijke praktijken. Tegenover de vernis van hele volkeren (90 procent van de oorspronkelijke? king verdween door uitmoording, oorlogen, ziekten en? garbeid) staan die talrijke Europeanen die zich onvoo delijk hebben ingezet voor het welzijn van de Indiaans/ king. OVER heel het Amerikaanse continent van het n» tot het zuiden wordt de 500e verjaardag van Col^j aankomst in Amerika door de Indianen herdacht als h< van de slavernij. Een dergelijke herdenking zou in l i denkbaar zijn geweest. Dat duidt erop dat het bewus de Indianenvolkeren de afgelopen eeuw sterk gegroe verscheidene landen werpen de Indianen steeds meer litiek gewicht in de schaal. Ook dat herlevende bewui een produkt van de Europese politieke theorie en prak; voorbeeld van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren houd van de etnische en culturele identiteit van ied van de politieke democratie en van het respect der j van de mens. OF de Indianen zich daar nu van bewust zijn of niet ontsnappen niet aan de Europeanisering van de wer wil zeggen; een wereld die gebouwd is op moderne E inzichten en principes, op het Europese economische en politieke model. De Indiaanse bevolking heeft all toekomst als zij zich weet te integreren in die mode reld. De meeste Indianen wensen die integratie ook. f tie is hun doel op voorwaarde dat zij hun etnische en ci identiteit kunnen behouden. I helpen om zich te verdedigen tegen de Servische agressie", meent Selimoski. Hij zal de komende dagen ver scheidene islamitische en Euro pese landen bezoeken om de misdaden tegen de moslims in het voormalige Joegoslavië aan de kaak te stellen. naar de KEP toonden zich vol gens Roolvink uitermate be ducht voor het minderheden probleem in Oost-Europa. „Men is er als de dood voor dat de vlam van Joegoslavië overslaat naar Tsjechoslowakije of Roemenië". Opvallend incident was het af kappen van een informeel inter view door KEP-afgevaardigden van een Kroatisch predikant sechtpaar. „Daar zijn we maar mee opgehouden, zo partijdig waren ze. Daar lustten de hon den geen brood van' Ondanks alle problemen is de KEP hoopvol uiteengegaan, al dus Roolvink. "De avondmaals viering aan het slot zal ik nooit vergeten. De hoop op een betere wereld werd echt voelbaar. Daar moet gewoon kracht vanuit gaan, ondanks al de onmacht die je voelt. En mijn ervaring werd door iedereen gedeeld". Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit v Kantoor redactie' Apothekersdijk 34. Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden n Sijthoff Pers Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 071 -132221070 - 3190 933. 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor. Telefoon Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J. W C Leune. j Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L. van Koot Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49) G.-J Onvlee (chef-rel F Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs. R Koldenhof, M. Kroft, T. Piet' M Roso. Binnen- en buitenland, financiën er A van Rijn (chef), drs. R Edens, A. Leeuwen - Voorbij. R. de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pej Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met kunst- en rtv-redactü Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P vi Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van- - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebie - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Un dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In Nee België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K, M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit H B (chef), H.B. Bijleveld, drs. J. Feenstra, D.J Hofland, K Jonker, P. Koop G. Korevaar, D.W. van Rietschoten, C P Visser en K. van Wees. Algeme nator: J.A.L.M. Timmers - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland' drs D J. van den Ber (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B van Huët (Londen), M del (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. (Parijs), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G van (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve' publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Veria M. de Cocq Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 op ma. t/m v 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal n 08.30 tot 17 00 uur n 18.00 tot 19.00 uur. op z, 27,00 79,80 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905. Telefax 071 -1' lefax voor uitsluitend het doorgeven van advertenties (kantoor Rijswijk) I 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2