Aandeelhouders ING akkoord met overneming BBL GATT-onderhandelingen weer afgebroken zonder resultaat KNP rekent op ruime halvering van de winst Economie Obligatiehouders van Fokker willen algemene vergadering Heel oktober f 10,- korting op Jongeren- en Rail-Aktief-kaart. Grafisch< cao nog n algemeer verbinde: Blockbuster wil Amerikaanse Super-Clubwinkels PhilJ 6! Leidse Courant I dinsdag 13 oktober 1992 Europese banenbeurs voor academici in Rotterdam ROTTERDAM - In de Doelen in Rotterdam is van daag een Europese banenbeurs voor academici ge houden. De jaarlijks terugkerende beurs TEAM, The European Academie Manager, trok vorig jaar in Mi laan 100.000 bezoekers. De organisatie van TEAM 92 was in handen van AEGEE, de grootste studen tenvereniging in Europa met 12.000 leden, de Rot terdam School of Management en de Technische Universiteit Delft. Deze maand zijn er verder soort gelijke banenbeurzen in Londen en Parijs. De beurs in Rotterdam was gratis toegankelijk voor studenten en afgestudeerden uit alle studierichtingen, maar de nadruk lag op bedrijfsfuncties met kennis van econo mie, techniek, recht, management en milieu. Bedrij ven en business schools presenteerden zich in de Doelen met onder meer stands, presentaties en workshops. Benzine en diesel woensdag duurder ROTTERDAM - Benzine en diesel worden morgen duurder. De prijs van benzi ne gaat met een cent per liter omhoog, die van diesel met 2,4 cent. De meest voorko mende literprijzen aan de zelfbedieningspomp worden voor super plus loodvrij 183 cent, Euro loodvrij 179 cent, super benzine met lood 195 cent en diesel 113,8 cent. De prijsverhoging is het gevolg van de gestegen noteringen op de internationale olie- markten en de hogere koers van de dollar. Getronics neemt Datatraffic over AMSTERDAM Getronics gaat Datatraffic, leve rancier van betaalautomaten, overnemen van Pay ment Sytems Services, zo heeft Getronics meege deeld. Payment Systems Services is een holding, die eigendom is van de Nederlandse banken. Andere werkmaatschappijen van de holding zijn Beanet en Eurocard. Bij Datatraffic werken 46 mensen. De jaaromzet wordt niet bekend gemaakt, maar de re sultaten zijn goed, aldus directeur H. Risseeuw van Getronics. Datatraffic is gespecialiseerd in elektronisch beta lingsverkeer en is in Nederland marktleider op het gebied van betaalautomaten en aanverwante dienst verlening. De betaalautomaten worden in opdracht door derden geproduceerd, terwijl Datatraffic zelf zorgt voor de software, installatie, instructie en on derhoud. Getronics denkt met de overneming haar positie in een 'interessante' groeimarkt te kunnen uitbouwen. AMSTERDAM - De obligatiehouders van Fokker willen in een algemene vergadering bijeenkomen om de mening te peilen over het vervroegd opeisen van een obligatiele ningvan 150 miljoen. Die vergadering zal plaatsvinden nadat de fusie tussen Fokker en de Duitse Dasa tot stand is gekomen. De Twentsche Trust-Maatschappij, de trustee inzake de 7,75 procent obligatielening die loopt van 1989 tot 1994, heeft Fokker van dit voornemen op de hoogte gesteld, zo heeft de vliegtuigbouwer maandag meege deeld. Volgens bepalingen in het emissie prospectus kunnen obligatiehouders de le ning opeisen als een derde de meerderheid van de aandelen verwerft of de zeggen schap over het bedrijf krijgt. Fokker meent echter dat deze bepaling is opgenomen ter bescherming van de obligatiehouders voor het geval dat haar kredietwaardigheid ver slechtert als een derde een meerderheids belang verwerft. En dat is bij de verwer ving van een meerderheidsbelang door Dasa niet het geval, aldus Fokker. Naast de 7,75 procent obligatielening van 150 mil joen loopt er nog een converteerbare obli gatielening van eveneens 150 miljoen te gen 4,75 procent. Ook bij deze lening is in het emissieprospectus een soortgelijke be paling over vervroegd opeisen opgenomen. Nedlloyd wil belang ii luchtbevrachter afsta ROTTERDAM - Nedlloyd wil lang van 50 procent in de luchtb MSAS/Nedlloyd Air Cargo op overdragen aan partner MSAS ternational in Londen. Het vi drag wordt niet bekendgemaali dien wordt het belang van 50 pi Nedlloyd heeft in de vestiging Belgische Zaventem (60 werkni Madrid (ruim 50 werknemers) aan MSAS Cargo Internationj dragen. Nedlloyd zegt dat lucht tiviteiten niet tot de kernai worden gerekend. De voorgenc koop heeft geen gevolgen voor d legenheid van de ruim tachtig kers. DEN HAAG De aandeelhou ders hebben ING toestemming gegeven preferente aandelen uit te geven. Met deze aandelen wil ING een deel van de koopsom van 3,2 miljard gulden voor BBL betalen. De nieuwe aandelen zullen niet tot een verwatering van de winst per aandeel leiden, zo beloofde de ING-top gisteren in Den Haag. ING heeft haar zinnen gezet op de overneming van de Belgische Bank Brussel Lambert (BBL). Volgende week start het onder zoek naar de boeken van de Bel gische bank. „Naast experts zul len we deze keer zelf kijken naar de financiële positie van de bank", meldde de nieuwe be stuursvoorzitter drs. A.G. Ja cobs. Hij reageerde hiermee op kritiek van de aandeelhouders over de overneming van de Brit se herverzekeraar Victory. Vic tory bleek achteraf nog voor 750 miljoen gulden 'lijken in de kast' te hebben. De Nederlandse ver zekeringsbank kon voor die kos ten opdraaien. ING is inmiddels een schadevergoedingsprocedu re begonnen tegen de adviseurs, maar Jacobs verwachtte niet dat er nog veel geld terug te krijgen is. Vandaar dat ING nu een uitge breid onderzoek instelt naar BBL voor er een bod komt. Over de hoogte van het bod liet Jacobs zich duidelijk uit. „De 3600 frank per aandeel is de waarde die overeenkomt met de boek waarde van het bedrijf. Wij moeten misschien nog een klei ne premie betalen, maar veel zal dat niet zijn. De totale kosten van de overneming bedragen ten hoogste 3,2 miljard gulden". ING wil niet veel meer voor BBL betalen. Een hogere prijs zou de winstgevendheid van ING onder druk zetten, hetgeen negatief zou uitpakken voor de toch al lége beurskoers van het aandeel ING. Om de overneming te fi nancieren wil ING zoals gezegd nieuwe preferente aandelen uit geven. Preferente aandelen zijn aandelen met een vaste uitke ring elk jaar. „Het rendement zal liggen op het niveau van een staatslening", aldus Jacobs. Met de uitgifte van de preferente aandelen wil ING 1,2 miljard gulden binnenhalen. De overige 2 miljard zal worden geleend. Voor de 3,2 miljard gulden koopt ING een bank die vorig jaar een nettowinst van 248 miljoen gul den behaalde. „De overneming kost ons jaarlijks 215 miljoen gulden aan extra rente en beta ling op de preferente aandelen. Dat betekent dat we dus 33 mil joen gulden extra winst ma ken". Jacobs verwacht de netto winst van BBL binnen drie jaar met 100 miljoen gulden op te krikken. Met BBL krijgt ING de langgewenste kans een tweede thuismarkt te creeëren. „We hadden liever gehad dat de mo gelijkheid wat later kwam, maar deze kans moeten we grijpen", aldus Jacobs. Veel aandeelhou ders toonden zich bezorgd dat de snelle groei het bedrijf in moei lijkheden zal brengen. Jacobs zag dat gevaar ook, maar meen de dat deze unieke kans niet ver loren mag gaan. „De integratie verloopt voorspoedig, maar er is nog een lange weg te gaan. Met BBL zullen we de samenwer king langzaamaan gestalte ge ven. Het management blijft ge woon in Belgische handen". Het zal dan ook nog enige jaren du ren voor BBL volop de verzeke- ringsprodukten van ING in Bel gië gaat verkopen. De door schandalen geteisterde ING groep heeft voorlopig haar han den vol om intern orde op zaken te stellen. Met BBL wordt al op bescheiden schaal samenge werkt via de Belgische verzeke ringsdochter De Vaderlandse. BBL verkoopt al verzekeringen van de Vaderlandse via haar 965 vestigingen. Met de aankoop van BBL zal de ING groep de zestiende financiële instelling ter wereld worden met een ba lanstotaal van 241 miljard dol lar. ING verwacht dan groot ge noeg te zijn om zelfstandig mee te doen in het internationale gevecht om de consumentengul den. mm voornam Nomit PRIJJ MIJJMfUOfWfttW. uwhwkm MllEKBSZWOiÜ-AMWOOllT f15,50 f 9J25 F 425 m mout m&'alkmam F24,- f 14.25 F V5 m AVONDtEJOUit UWECHf CS-AMSTERDAM CS F lór f 5,50 F 10,50 m WEEKENDRET0W EINDHOVEN - MfDDELBUftG F 60.-' F29,S0 F 30.50 m Reislustige landgenoten opgelet. Want in de maand oktober kost de Rail- Aktief-kaart maar f 98,- en de Jongerenkaart f 89,-. Dat is f 10,- korting op kaarten die al zoveel voordeel betekenen. Want zij geven een jaar lang recht op 40% korting op elke treinreis in de zogenaamde voordeel-uren: na negen uur 's ochtends en in het weekend. Bovendien komt u alleen met één van deze kaarten in aanmerking voor de supervoordelige avond- en weekendretours. Het bovenstaande schema geeft u voorbeelden van wat u zo kunt be sparen. Dus vóór 1 november snel naar het NS-loket. Oosteuropese truckers koken potje Oosteuropese chauffeurs koken in de Rotterdamse Waalhaven hun potje tussen de cabine en de container van hun vrachtwagen. Zij komen onder meer uit Roemenië, Polen, Hongarije en Bulgarije en worden daar sinds 1 augustus opgevangen. De truckers moeten vaak zonder geld weken wachten op vracht. Ze kunnen weinig anders doen dan door de de straten van de Rotterdamse wijk Charlois zwerven. Om over last tegen te gaan, begint op 19 november het 'Project no 1dat de positieverbetering van de chauffeurs beoogt. Staatssecretaris Ter Veld zal hiervoor officieel het startsein geven. FOTO: ANP BRUSSEL - Twee dagen hard onderhandelen tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten over een nieuw GATT-vrij handel sakkoord heeft niets opgele verd. Alle hooggespannen verwachtingen ten spijt zijn cje delegaties gisteravond zonder resultaat uiteenge gaan. De EG hoopt echter nog steeds op een akkoord voor het einde van het jaar. Volgens de woordvoerder van EG-commissaris Frans An- driessen is er „goede vooruit gang" geboekt en is de kloof tussen beide partijen „kleiner geworden". Meer wilde hij ech ter niet kwijt over de voortgang van de gesprekken die zondag in 'Brussel begonnen met An- driessen en landbouwcommis saris Ray MacSharry voor de EG. Hun Amerikaanse tegen spelers waren Carla Hills, de speciale handelsafgevaardigde van president George Bush, en minister van landbouw Edward Madigan. Afgesproken is dat Andriessen en Hills elkaar ko mend weekeinde opnieuw tref fen in het Canadese Toronto, in de marge van een bijeenkomst waaraan behalve de EG en de VS Canada en Japan deelne men. Er zullen meteen „techni sche werkzaamheden" begin nen. Afhankelijk van de vorde ringen die daarbij zullen wor den gemaakt, zullen MacShar ry en Madigan opnieuw rond de tafel gaan zitten. Dat zal op zijn vroegst volgende week gebeu ren. „Geen impasse" Volgens Hills' woordvoerster is er geen sprake van een impasse in het overleg dat van tevoren als cruciaal was bestempeld en de laatste kans zou bieden op een akkoord. Andriessens woordvoerder omzeilde vragen of het overleg feitelijk niet is mislukt. De Commissie blijft naar zijn zeggen nog steeds ho pen op een akkoord voor het einde van het jaar. De verwachtingen waren met name bij de EG hooggespan nen, ervan uitgaande dat presi dent Bush verlegen zit om een GATT-akkoord teneinde de gunst van de kiezers te herove ren. Bush zelf nam bovendien het initiatief tot het overleg. Een Amerikaanse landbouwdi- plomaat zei gisteren echter dat de EG zich heeft verkeken op eventuele Amerikaanse conces sies op landbouwgebied. „Zij dachten dat we uitverkoop zou den houden. Dat gebeurde niet". Daarnaast zou Andriessen in de EG meer armslag hebben na het in mei bereikte akkoord over een nieuwe gemeenschap pelijke landbouwpolitiek en de goede afloop van het Franse re ferendum over „Maastricht". Die hoop dat Parijs zich nu koest zou houden, bleek dit weekeinde echter ijdel. Minis ter van buitenlandse zaken Ro land Dumas waarschuwde voor een te „overhaast" compromis. Hij zwaaide via zijn woordvoer der zelfs met een veto tegen een voor Frankrijk onaanvaard baar compromis. Volgens minister van landbouw Jean-Pierre Soisson was het niet zijn taak om verkiezings campagne voor Bush te voeren. Als klap op de vuurpijl opende de Britse krant Financial Times gisteren zelfs met het bericht dat president Francois Mitter rand zou wegblijven van de ex tra EG-top vrijdag in het Engel se Birmingham als' de EG on aanvaardbare concessies zou doen aan de VS. Dumas' woord voerder verwierp dat bericht als „absurd". „Een puur verzinsel van de Angelsaksische pers", zei Soissons woordvoerder. De Fransen, na de VS de groot ste landbouwexporteur ter we reld, vrezen vooral voor een te vergaande beperkingen van de landbouwexport en zijn bang dat de voor de tien miljoen Eu ropese boeren afgesproken inkomenstoeslagen niet onge schonden zullen blijven in een GATT-akkoord. DEN HAAG - Het van sociale zaken wi ingaan op het ver werkgevers en werki de grafische sector on gemeen verbindend ren. Minister De Vr wachten tot partijen hebben bijgelegd ov wat er wel en niet overeenkomst vallei dat probleem niet uit is, kan ik niets met zoek", aldus De Vri grafische bedrijven m dan 25 werknemers een aantal cao-afspr voor hun werknemer) jj vakbonden Druk FNV en de Grafisi CNV voelen daar niets voor. Dat heeft een woo van Druk en Papier 1 ren bevestigd. De bon maal niet blij" met d zaken. Volgens de 1 der zitten de 8.000 w die bij de kleinere gr drijven werken nu i loos tijdperk. De boi komende weken del dergelijke bedrijven 11 over het voeren van I de werkgevers alsno te doen gaan met de De werkgevers reaj traal op het nieuws Zaken de cao nog nie verbindend wil verk hebben er kennis men", aldus J.M. v van het KVGO. heeft de bonden u om over de problem ten. Het is nu wach Li antwoord", aldus Va MARKTE VEEMARKT LEIDEN Prijzen slachtrunder geslacht gewicht zon II slotvet, inklusief BTV ;i PW): Aanvoer slacsi 937 waarvan manneli ij nelijk Super 8,50-9,7£ extra kwal. 7,90-8,50 j 1e kwal. 7,35-7,90. H lijk en prijzen gelijk. I\, i kwal 6,55-7,35. Ma kwal. 5,80-6,55. Han en prijzen gelijk. Vro per 8,40-10,50, vroui i kwal. 7,45-8,40, vro kwal. 6,50-7,45. Han en prijzen prijshoud i welijk 2e kwal. 5,( kwal. 5,50-5,80 en Ij 4,75-5,50. Handel rul zen iets lager. Totale aanvoer: 937 s HILVERSUM - Het papier- en verpakkingsconcern KNP ver wacht dat de winst dit jaar op ongeveer 100 miljoen zal uit komen, bijna 65 procent lager dan de 280 miljoen die de on derneming in 1991 boekte. Dat heeft de onderneming gisteren in haar derde-kwartaalbericht bekendgemaakt. Het bedrijf wijt de achteruitgang aan de resulta ten in het derde kwataal. Die waren „aanzienlijk slechter dan verwacht", zo schrijft het be drijf. KNP verklaart de tegen vallende resultaten met de prijs daling voor een -aantal papier soorten in sommige markten. De ontwikkelingen op de valuta markt hebben deze daling ver sterkt. Ook meldt KNP dat de zomerperiode, waarin de orde rontvangst traditionaal lager is, dit jaar langer aanhield dan ge bruikelijk. De vooruitzichten voor het vierde kwartaal zijn evenmin gunstig, mede door de kwakkelende economieën op buitenlandse afzetmarkten. De teleurstellende resultaten en de verwachtingen voor de laatste drie maanden zullen tot uit drukking komen in de tweede- halfjaarwinst, die ongeveer 9 miljoen zal bedragen. Over de laatste zes maanden van vorig jaar noteerde het bedrijf nog een winst van 137 miljoen. Dat be tekent een winstdaling van ruim 93 procent. In de eerste helft van dit jaar boekte KNP een winst van ƒ91 miljoen. Tijdens de pre sentatie van de halfjaarcijfers in augustus hield bestuursvoorzit ter F.J. de Wit al rekening met lagere winst in dé tweede helft. De KNP-topman zei toen voor 1993 „een zeker optimisme te koesteren". In het derde-kwar taalbericht herhaalt KNP dat „de vooruitzichten op langere termijn niet ongustig zijn", maar een woordvoerder wilde maandag daaraan niet het jaar tal 1993 koppelen. Hij noemde 1993-1994 als periode waarin herstel moet optreden. Zogeheten smalsnijders in de fabriek van KNP in Maastricn te d FORT LAUDERDALE - De Amerikaanse videover huurgi- gant Blockbuster onderhandelt met Philips over de overneming van 500 videowinkels die afkom stig zijn uit de failliete Super- Clubboedel. Daardoor kan Blockbuster, waarin Philips al een belang heeft van 7,1 pro cent, haar leidende positie op de Amerikaanse verhuurmarkt verder versterken. Een woordvoerder van Block buster bevestigde gisteren de ge sprekken. Of er dit jaar nog een akkoord bereikt wordt, kon hij niet zeggen. Philips wilde giste ren niet bevestigden dat er on derhandelingen gaande zijn. Door de verkoop van de winkels, die in het afgelopen jaar een om zet van ruim 500 miljoen be haalden, is de ontmanteling van de door Philips overeind gehou den Belgische Super Club bijna een feit. Wat er met de 100 Bel gische verhuurpunten gaat ge beuren, is niet duidelijk. Philips werd dit jaar eigenaar van Super Club nadat de verliezen uit de hand waren gelopen. Super Club was opgericht door de Belgische zakenman Maurits de Prins. Sinds juli dit jaar bezit Philips een belang van 7,1 procent in het Amerikaanse videoverhuur bedrijf. Toen werd er een optie uitgeoefend waardoor Philips 5f) miljoen dollar op tafel moest leg gen voor vijf miljoen aandelen. Daarvoor bezat Philips al een belang van ongeveer 4,5 pro cent, oftewel 8 miljoen aande len. Blockbuster kan door de trans actie met Super Club haar num- mer-éénstatus in de VS verder versterken. De onderneming controleert, al dan niet via een franchiseformule, bijna 3.000 winkels over de hele wereld. In de VS leidt Blockbuster ruim 2000 zaken. Voor dit jaar wordt er een omzet van 1,25 miljard dollar verwacht. De grootste concurrent in de VS, West Coast Video, behaalde in het afgelopen jaar een omzet van 120 miljoen dollar. Overigens moet daarbij worden aangetekend dat Block buster op de versplinterde vide omarkt met de tweeduizend ver- huur- en verkoopplaatsen slechts een marktaandeel van 15 procent kan bereiken. Naast de deelneming van Philips in Blockbuster is er tussen de be drijven ook samen] commercieel gebied.r tieve CD-I, die Philffc 25 miljoen dollar kosj} mecampagne in defo man probeert te brei) verhuurd via vjg Amerikaanse winkek mule wordt momente geprobeerd bij de Ife) videoketen Videolan». dom is van Philipsjr ment kan de CD-|r software huren. Daad het Eindhovense Ju drempel om zo'n ai te schaffen te verlao.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20