Oppositie wil duidelijkheid over wao'ers Zoeken naar overlevenden gaat door atarecorder vertelt eer over rampvlucht Lekker tussendoortje. 3000ste A2 A7 B1 C5 Patiënt overleden door menselijke fout President Venezuela bij aanslag aan dood ontsnapt "Zet- Philips krimpt eigen vliegdienst in om "wakker" te blijven WD wil helderheid over overname parkeergarages r 14 Dagen Gratis^ "1 EeidóeSou/io/nt DINSDAG OKTOBER 1992 S 20 PAGINA'S |jj in drie katernen EESTELIJK LEVEN i wil overleg met lie Amerikaanse [bisschoppen t verlies tegen rwegen komt als geroepen DEN OMGEVING 11 lizend mensen alen polioprik d om miljoenen rijkste kleuter .IJK LEVEN/OPINIE £cldóc 0ouwnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25467. Losse nummers 1,50. Morgen van het noorden uit toe nemende bewolking gevolgd door nu en dan regen. Minimum temperatuur van rond het vries punt tot 5 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 11 graden. Wind uit zuidwest tot west, overdag toenemend tot matig, kracht 4, aan de kust tot krachtig, 6, later tot hard, 7. VELDHOVEN In het Sint Josephzieken- huis in Veldhoven is afgelopen vrijdag een vrouwelijke patiënt overleden door een mense lijke fout. Directeur P. Nederlof heeft dit giste ren meegedeeld. Volgens een onderzoeksteam van het ziekenhuis wijst alles erop dat de vrouw is overleden nadat een verkeerde dose ring van een verdovingsvloeistof was toege diend. De vrouw moest in het ziekenhuis een kleine ingreep ondergaan. In verband daarmee diende een arts haar een plaatselijke verdpving toe. De vrouw werd vrijwel onmiddellijk onwel en raakte kort daarna in coma. Het ziekenhuis heeft zelf de inspecteur volksgezondheid geïn formeerd en de officier van justitie, die inmid dels heeft besloten een onderzoek in te stellen. PARAGUAIPOA De Venezolaanse president Carlos Andres Perez is giste ren aan de dood ontsnapt, nadat in het westen van het land twee gewapende mannen het vuur openden op de presi dentiële stoet. Verslaggevers ter plekke spraken over een aanslag op de president, maar woordvoerders van Perez ontkenden dat ten stelligste. De aanval speelde zich af in Paraguaipoa in het westen van de staat Zulia, vlak bij de grens met Colombia. Elf mensen, onder wie enkele kinderen, werden gewond tij dens het vuurgevecht dat uitbrak toen de lijfwachten van het president het vuur beantwoordden. De aanvallers bevonden zich op een open vrachtwa gen met Indianen van de Guajira- stam, die inreed op een van de auto's in het konvooi. Veiligheidstroepen open den het vuur op de mogelijk dron ken Indianen toen zij een stopver bod negeerden en met hoge snelheid een ziekenhuis naderden, waarvoor zich een mensenmenigte verzameld had. De zes gewonden zouden door de vrachtwagen geraakt zijn. De twee vermeende aanvallers, onder wie de bestuurder van de vrachtwagen, wer den door lijfwachten van Perez dood geschoten. Makelaar Harry Mens wil minister worden LISSE Onroerend-goedmagnaat Harry Mens (45) wil minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening worden. Om die post te bereiken heeft hij zich bij de WD gemeld als kandidaat voor de eerstvolgende Tweede-Ka merverkiezingen. Mens is ervan overtuigd dat hij ver kiesbaar zal worden gesteld. „Het zou me verbazen als het niet lukt. Ik ben goed voor tien zetels", aldus Mens. Volgens de makelaar uit Lisse is de samenstelling van de Tweede Kamer te eenzijdig. Meer zakenmensen zouden het parlement meer dimensie geven. Eenmaal kamerlid wil Mens zo snel mogelijk worden benoemd tot minister van volkshuisvesting. „De subsidiëring van de woning bouw in Nederland moet nodig op de helling. De premies belanden in de verkeerde zakken. Omdat de subsidies zijn gekoppeld aan de waarde van een woning gaan veel aannemers met de premie op de loop", aldus Mens, die reeds op 23-jarige leeftijd gemeenteraadslid was in Lisse. Eerste mens met varkens lever overlijdt snel LOS ANGELES De vrouw die afgelopen weekeinde een varkenslever kreeg ingebracht, is gisteravond overleden. De 26-jarige Susan Fowler bezweek kort voordat artsen de var kenslever wilden vervangen door een mensen lever. De transplantatie van de varkenslever was een noodmaatregel omdat er zondag geen mensen- levèr voorhanden was en de vrouw nog maar enkele uren te leven had. De toestand van Fow ler bleef na de transplantatie kritiek. Fowler was de eerste mens die een varkenslever kreeg geïmplanteerd. Vorige maand ontving een 35- jarige man in Pittsburgh een bavianelever. De patiënt reageerde goed op de transplantatie, maar stierf 71 dagen later aan een hersenbloe ding. door PAUL KOOPMAN GIJS KOREVAAR DEN HAAG De regerings fracties CDA en PvdA moeten klare wijn schenken over hun plannen met de ruim 800.000 wao'ers in Ne derland. Deze eis heeft de op positie in de Tweede Kamer vandaag op tafel gelegd tij dens de eerste ronde van de algemene politieke beschou wingen over de Miljoenenno tavan 1993. De fractieleiders Frits Bolke- stein (WD), Hans van Mierlo (D66) en Ria Beckers (Groen Links) vinden dat deze week een einde moet komen aan de onzekerheid waarin arbeidson geschikten al maanden verke ren. Kunnen zij vertrouwen op de belofte van de PvdA-fractie dat alle huidige wao'ers ontzien zullen worden, of zal de pvda bijdraaien en gaat de bevriezing van uitkeringen door? PvdA-fractieleider Thijs Wölt- gens en zijn CDA-collega Elco Brinkman hebben zich echter aan de vooravond van de alge mene beschouwingen voorge nomen dat zij zich niet door de oppositie uit de tent zullen la ten lokken. Als het aan Wölt- gens en Brinkman ligt, vallen over de wao pas beslissingen als het wetsontwerp over een maand in de Kamer wordt be handeld. Vooralsnog handha ven beide politici hun oude, uit eenlopende, standpunten. Tegenvallers Wöltgens en Brinkman zullen het kabinet vandaag op hun beurt vragen om dit najaar met nieuwe bezuinigingsvoorstel len te komen. De tegenvallende internationale conjunctuur en de Europese valutacrisis eist volgens beide fractieleiders ex tra ombuigingen. Concrete voorstellen voor nieuwe bezui nigingen doen zij echter niet. Wel houdt Brinkman vast aan het afgesproken tijdpad voor verlaging van het financie ringstekort en verzet hij zich te gen nieuwe lastenverhogingen. Premier Lubbers en vice-pre- mier Kok hebben het verzoek van Brinkman en Wöltgens al gehonoreerd. „Niet onaanzien lijke bijstellingen" van de be grotingsplannen zijn noodzake lijk, stellen zij in een gezamen lijke brief aan de Tweede Ka mer. Het wachten is op defini tieve berekeningen van het Centraal Planbureau, die in no vember verwacht worden. In het belang van de werkgelegen heid is een verdere matiging van de loonontwikkeling ge wenst, aldus de brief. WD-fractieleider Bolkestein grijpt de algemene beschouwin gen aan om het kabinet te be kritiseren wegens zijn gebrek aan ambitie. De politieke agen da is zo goed als leeg, aldus Bol kestein. De afwachtende hou ding van het kabinet ten aan zien van de nieuwe tegenvallers vindt hij gevaarlijk. Nieuwe las tenverzwaringen zijn ook voor de WD taboe. Bij de vliegramp in de Bijlmer zal vandaag in de Tweede Ka mer slechts pro forma worden stilgestaan. Alle grote fracties achten het nog te vroeg om poli tieke consequenties aan de ramp te verbinden. De discussie over aanvliegroutes, gebrekki ge bevolkingsadministratie en de uitbreiding van Schiphol ko men bij de behandeling van de betreffende begrotingen aan de orde. Pagina A3: Groen Links wil minima helpen Winkeliers zoeken tussen het puin naar bruikbare resten na de aardbeving in Cairo. Na aardbeving Egypte CAIRO Reddingswerkers in Cairo hebben vanochtend hun zoektocht naar overle venden voortgezet in de ge bouwen die zijn ingestort bij de aardbeving die de Egypti sche hoofdstad gistermiddag trof met een kracht van 5,5 op de schaal van Richter. In een aantal krottenwijken brachten de bewoners uit angst voor nieuwe aardschokken de nacht door op straat of in par ken. De Egyptische autoritei ten hielden vanochtend nog vast aan de laatste balans van slachtoffers die zij gisteravond hadden vrijgegeven van 351 do den en tegen de 4000 gewon den. Volgens eerste berichten van de Nederlandse ambassade in Cai ro zijn er geen Nederlanders onder de slachtoffers. Bij de ANWB-Alarmcentrale in Den Haag zijn bijna zeventig tele foontjes binnengekomen van ongeruste mensen met familie of bekenden in de nabijheid van het rampgebied. De zwaarste aardschok trof de regio in een straal van 150 kilo meter rond Cairo. De beving leidde dan ook nauwelijks tot verwoesting op het platteland waar de woningen, vaak huizen «onder verdiepingen, minder gevaar opleveren voor de bewo ners dan in Cairo, waar flatge bouwen vaak meer dan vijftien etages tellen en niet zelden zon der vergunning gebouwd zijn. Er blijken meer slachtoffers te zijn gevallen door de paniek die na de beving ontstond dan door het instorten van gebouwen. Veel mensen stierven of raak ten gewond toen zij uit het raam van hun appartement sprongen uit angst dat hun flat het zou begeven. Daarnaast vie len er op scholen veel slachtof fers doordat leerlingen in pa niek hun medescholieren onder de voet liepen. De reusachtige Aswan-dam, waar de beving wel te voelen was, zou geen schade hebben opgelopen. De Egyptische regering heeft voor drie dagen alle scholen en uni versiteiten gesloten, omdat eerst moet worden nagegaan of de gebouwen nog wel veilig zijn. President Hosni Mubarak, die zijn staatsbezoek aan China na de aardbeving heeft onderbro ken, werd rond het middaguur in Cairo verwacht. De interna tionale hulp komt langzaam op gang. Pagina A5: Gigantische chaos in Cairo ADVERTENTIE CRDAM Deskundi ge de National Trans- gflfety Board in Was- hl (VS) zijn er in ge- eI?en grote hoeveelheid olie gegevens te ha- zogeheten flightda- ler van de El Al- lie is neergestort in UÏ igevens blijkt dat het na de start normaal is Igen tot zich een inci- Er ontbreekt is een opname van vier :eï doordat de stroom ïuls gevolg van het afbre- de rechter buitenboord hcfP het moment dat an dere systemen de stroomvoor ziening overnemen, is het vlieg tuig aan het dalen en is het be gonnen een bocht naar rechts te beschrijven. De nu goeddeels geanalyseerde recorder 'onthoudt' tijdens een vlucht de stand van cockpitin strumenten. De recorder heeft ook de volledige vijftien minu ten van de rampvlucht in zijn digitale geheugen opgeslagen. Het gedeelte dat voor het on derzoek van het meeste belang is de tijdspanne waarin het vliegtuig naar alle waarschijn lijkheid zijn twee rechter moto ren verloor is niet bescha digd. Deze opnamen zijn vanuit Washington overgeseind naar het bureau van de Luchtvaar tinspectie in Hoofddorp waar het onderzoeksteam ze verder bestudeert. Alhoewel de vogelradar van de Koninklijke Luchtmacht op de bewuste avond extreem veel trekvogelactiviteit heeft waar genomen, zijn er tot nu toe in de motoren van het vliegtuig geen sporen aangetroffen van voge laanvaring. Er zijn wél sporen van vogels gevonden in de wrakstukken. Overigens zijn motoren van deze vliegtuigen er op getest om zonder gevaar een gewicht van 1,8 kilo aan vo gels'in te slikken'. Pagina A3: Snelle aanpak van vervuilde bestanden in Amster dam itf IJval op een [inestation ntJIZEN Een gewa- toverval heeft gister- in benzi- o0n De Weegbrug aan de jjenseweg, ter hoogte 0®litsing met de Geme- EINDHOVEN Philips gaat de eigen vliegdienst, die is gehuis vest op Eindhoven Airport, nog yerder inkrimpen. Voor 20 van de 45 werknemers is binnen afzienbare tijd geen werk meer. Philips wil drie van de vijf nog beschikbare vliegtuigen verkopen. Een Benthuizen. Om- woordvoerder van het Eindhovense elektronica-concern heeft dit .twart voor acht kwam l?l het gebouw binnenlo- ^richtte een vuurwapen pmpbediende en eiste w<bt enkele honderden Lodiep hij weer weg in de troVan Boskoop en stapte in een langs de weg jt$rd staande auto. De Rijneveld zoekt 01714-19003. Philips helpt de werknemers die moeten afvloeien bij het zoeken naar ander werk. Het bedrijf sluit gedwongen ontslagen niet uit. De reorganisatie is volgens de zegsman het logische gevolg van de ontwikkelingen op Eindhoven Airport. Daar komt volgens de woordvoerder van Philips bij dat ook de vliegdienst wordt gecon fronteerd met de structurele bezuinigingen die binnen het concern worden doorgevoerd. De vijf vliegtuigen waarover Philips nog be schikt staan nu al de meeste tijd in de hangar. Met de twee toestel len die Philips wil behouden kunnen transatlantische vluchten worden gemaakt. 15-18 OKTOBER 1992 AHOY' ROTTERDAM OPENINGSTIJDENi Do. 15cn Vnj. lóoki. van 14 00-22.00 uur. Zal. 17en Zon. 18okt. van 10.00-18.00 uur Man achter het stuur LISSE - De mythe dat vrou wen achter het stuur een ge vaar op de weg vormen werd gisteren weer eens gelogen straft in Lisse. Een 63-jarige Voorhoutse reed op de Ber khoutlaan tijdens het inparke ren tegen een al geparkeerde auto. De bumpers van beide au to's raakten daarbij vast. Haar man nam vervolgens het stuur over om dat probleem op te los sen. Hij reed echter pardoes te gen het portier van een wach tende auto van een 28-jarige Lisser. LEIDEN De fractie van de WD in de Leidse gemeente raad wil weten waarom wet houder S. de Vreeze haar niet heeft ingelicht over de mogelijke overname van de particuliere parkeergarages in Leiden door de gemeente. In onze krant van vorige week donderdag zei De Vreeze dat op dit moment wordt onderhan deld met de huidige eigenaars van de parkeergarages. Vooral de garages aan de Ir. Driessen- straat en de Korevaarstraat zouden beter benut moeten ADVERTENTIE Liga Switch, diverse smaken, Q CQ doosje 29? L-*\JZJ Peijnenburg Right, noten-vruchten repen, doosje O CQ a 6 stuksZ-W' Lyons Ostlers, diverse smaken, doosje Q CQ 6 stuks-2£9" Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfll worden om de binnenstad te ontdoen van overtollig blik. WD-fractievoorzitter T. van der Nat is boos omdat De Vree ze het onderwerp eerder wei gerde aan te snijden in een openbare vergadering van de raadscommissie financiën. De liberalen vinden het min dat De Vreeze nu wel tegenover de pei~s uit de school wil klappen. De WD is overigens niet op voorhand tegen overname van de parkeergarages door de ge meente. Wel verbindt ze daar aan de voorwaarde, dat de gara ges erop vooruit gaan en de ge meente er financieel bij wint. Dit is uitgerekend de 3000ste uitnodiging om onderstaande bon in te vullen. Op 2 januari 1983 werd voor het eerst op deze wijze een spierinkje uitgeworpen om een kabeljauw te vangen. Met zoveel respons, dat de leiding van de krant het nuttig achtte ermee door te gaan. Meestal haakte het in op een actueel gegeven, dat dan halverwege op wonderlijke wijze zo dat zelfs de schrijver zich daarover verbaasde een zodanige wending kreeg, dat veel losse nummerkopers de verleiding niet konden weerstaan (proefabonnee te worden. Zelfs als ze dat waren, bleven velen van hen deze stukjes nog lezen. Er zijn er zelfs die ze allemaal uitknippen en sparen. Morgen het 3001ste. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en I vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I Straat: Voorl: I Postcode/Plaats: I Telefoon: I (voor controle op bezorging) I n proefabonnement worden g> Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in eer Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag 711848 003000 I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1