,o Motortjes dunner dan een haar Weten Werken Filmfli Dichte mist verlaagt snelheid van licht 21c Leidse Courant 1 dinsdag 13 oktober 1992 BIT VOOR BIT foto ibm Een van de nieuwe IBM-modellen: de PS/1 2133, uitgevoerd met een 386-processor en met een vaste schijf van 85 of 170 MB. IBM vernieuwt pc-lijn Computerfabrikant IBM heeft een belangrijke uitbreiding en vernieuwing aangekondigd van zijn reeks personal computers. De aankondiging omvat 21 nieuwe Personal System-modellen en een serie trillingvrije monitoren. Ook komt er een nieuwe reeks notebook- computers. De prijzen van de nieuwe modellen zijn flink lager dan die van de vroegere series. Een nieuwe lijn wordt gevormd door de PS/Value Point; computers met een AT-bus en uitgebreide grafische mogelijkheden. De desktop-pc's zijn uitgevoerd met een processor van het type 386SLC of i486 en ze kunnen in allerlei versies geleverd worden, met harde schijven variërend van 80 tot 212 MB. Het goedkoopste model is de PS/VP C20 met 386 SLC-processor op 25 MHZ, 2 MB geheugen en 80 MB schijf met een adviesprijs van 2395 exclusief BTW. Het topmodel is een machine die draait op een 486 DX2-processor met een snelheid van 66 MHz. Adviesprijs: 7695 gulden. Allerlei vernieuwingen zijn aangekondigd in de Personal System/2-serie. Het vlaggeschip is de Server 295, die voor zware applicaties kan worden ingezet als hart van een pc-netwerk. Alle PS/2 modellen worden nu standaard geleverd met het besturingssysteem OS/2 2.01, in plaats van met PC DOS. De PS/1 heeft een restyling ondergaan. De machines uit deze reeks zijn eenvoudiger uit te breiden dan het oude model. Ook wordt nu een PS/1-486 leverbaar, als topmodel uit een reeks van vijf modellen. De goedkoopste is het model 386 SL, met een werkgeheugen van 4 MB en een 80 MB harddisk: adviesprijs 5295 gulden exclusief BTW. In de serie Notebooks is de ThinkPad 700 PS/2 een opvallende computer. Het apparaat wordt geleverd met een 25 MHz 486-processor, een intern geheugen van 4 MB en een vaste schijf van naar wens 80 of 120 MB. Het apparaat kan zowel met een monochroom scherm als met een Thin Film Transistor kleurenscherm worden geleverd. Muisbesturing is in het apparaat geïntegreerd. Onderdeel van de reeks is ook de nieuwe PS/Note model 182, een draagbare computer met een 25 MHz i386 SL-processor en allerlei voorzieningen om het stroomgebruik te beperken. IBM heeft verder een serie beeldschermen aangekondigd. Deze monitoren geven een rustig, trillingvrij beeld en voldoen daarmee aan de nieuwe richtlijnen van de EG. Er is al een kleurenscherm in deze serie voor 995 gulden. H Veel nieuws WordPerfect WordPerfect heeft het druk. Diverse programma's van de software-ontwikkelaar zijn in een nieuwe uitvoering verschenen of komen op korte termijn beschikbaar. Het gaat om programma's voor DOS-pc's en voor de Apple Macintosh. Sinds kort is een verbeterde versie van DataPerfect beschikbaar. DP 2.2 geeft een betere integratie met WordPerfect en verhoogde netwerk-prestaties, terwijl er ook enkele nieuwe functies zijn zoals printen op de achtergrond. Het programma voor gegevensbestanden wordt, geleverd inclusief het Shell-menuprogramma van WP. Meerdere database-bestanden kunnen aan elkaar worden gekoppeld. Ook van de Nederlandstalige versie van WordPerfect Office is er een opwaardering. Vooral de electronic mail module is flink uitgebreid. Het programma maakt communicatie met allerlei andere platforms (Macintosh, UNIX en VAX/VMS) mogelijk. Een aardige verbetering is een onderdeel, waarmee gebruikers van huis vandaan of vanaf een andere locatie via een modem berichten uit hun postbak kunnen halen of boodschappen aan gebruikers kunnen verzenden. Met Office 3.1 wordt ook WordPerfect Mail voor Windows meegeleverd, zodat via een zogenaamde DDE-koppeling berichten vanuit allerlei Windows-applicaties kunnen worden verstuurd. Standaard bevat Office het programma Connections, dat bedoeld is voor communicatie met allerlei netwerken. De uitgeklede versie van het WP- tekstverwerkingsprogramma, LetterPerfect 2.1, is nu beschikbaar voor de Macintosh. LetterPerfect is speciaal bedoeld voor de draagbare PowerBook van Apple of voor de kleinere Macintosh-modellen. Teksten die met LetterPerfect zijn aangemaakt kunnen zonder enig probleem worden verwerkt met 'grote broer' WordPerfect en omgekeerd. De belangrijkste functies van het tekstverwerkingsprogramma zijn er in opgenomen, maar de macrotaai van WordPerfect is niet ingebouwd. Tijdens de Efficiency Beurs is de nieuwe WordPerfect 2.1 voor de Macintosh getoond. Het opgewaardeerde programma ondersteunt de QuickTime-module, die in de laatste versie van het Mac-besturingssysteem is ingebouwd. Hierdoor kunnen in documenten niet alleen grafische afbeeldingen, maar ook videoclips worden opgenomen. Nog niet officieeI"aangekondigd is een belangrijke update van de vertrouwde DOS-versie van WordPerfect. Naar verluidt zal de opvolger van WP 5.1 over enkele maanden op de markt worden gebracht. Het moet gaan om een versie die is uitgevoerd met een eigen grafische interface. nnrnw speel af: [eenmaal"^ flfspeeliièjze richting: uopruït snelheid: 1,000 [j onderdruk filrusticker speelduur: 3:06,05 t er* treken: 0:36,26 otnspiunk plijko pnster deriranq poster j oorspronkelijke ijl rid he j J*ïï!S!LJ E0K J foto wordperfect nederland WordPerfect 2.1 voor Macintosh ondersteunt nu ook QuickTime, waarmee videoclips in een document kunnen worden opgenomen. De technologie rond geïntegreerde elektronische schakelingen, die van de chips dus, maakt het nu mogelijk om microscopisch kleine apparaatjes te vervaardigen op een plakje silicium. De verbijsterende wereld van de micro mechanica. door Paul Houkes Tien, twintig jaar geleden was het nog science fiction. Een piepklein duikbootje, ingebracht in de bloed baan van de mens, zou op alle plek ken in het lichaam kunnen door dringen om bloedpr'oppen te verwij deren, operaties uit te voeren of weefsel-onderzoek te doen. In 1992 is dat geen science fiction meer. Het moment waarop zo'n duikbootje kan worden gelanceerd is haast aange broken. Dankzij een nieuwe tak van de wetenschap: de micro-mechanica. Deze technologie maakt het moge lijk om op een chip mechanische on derdeeltjes aan te brengen en mi croscopische apparaatjes te bouwen. Onderzoekers in de Verenigde Sta ten hebben al een elektro-statisch aangedreven motortje, nog kleiner dan een mensenhaar, aan het draai en gekregen. De Universiteit Twen te ontwikkelde een hoorapparaat met een microfoontje op basis van een microscopisch klein mëmbraan- tje, vervaardigd op een plakje silici um. Ook thermische en resonerende sensoren kunnen met die nieuwe techniek direct in chips worden ge ïntegreerd. Micro-mechanica, of in het Engelse jargon micro-machining, is een be langrijk onderzoeksgebied gewor den. Nederland speelt op dit terrein een voorname rol. Directeur externe betrekkingen ir. H.J. Bosch van het Centrum voor Micro-Elektronica: ,,In Amerika en Japan is men er ver mee, maar ook de universiteit van Twente heeft een grote naam op dit gebied. Verder wordt aan de Techni sche Universiteit in Delft op dit ter rein veel onderzoek gedaan". Het CME tracht in opdracht van het mi nisterie van economische zaken de toepassing van micro-elektronica door het midden- en kleinbedrijf te bevorderen. Snelle ontwikkeling De ontwikkeling van geïntegreerde schakelingen is de laatste jaren erg snel gegaan. Geheugenchips van 16 Megabit zijn nu in produktie, bin nenkort komt de chip met 64 Mb, IBM en Siemens zijn bezig aan de 256-Mb chip en rond het jaar 2000 zullen zelfs schakelingen worden ge maakt met een geheugen van een Gi gabit: dat zijn duizend keer een mil joen geheugenplaatsen. Om zo'n Gi- gabit-chip te maken zijn minstens duizend processtappen nodig. Bij elke stap wordt er op het plakje sili cium een laagje opgebracht, wordt er geëtst, worden met foto-lithografie patronen opgebracht, laat men glas laagjes groeien, haalt men weer weg, wordt wat geïmplanteerd, een laagje aluminium opgedampt enzovoort. Ir. Bosch: „Al die afzonderlijke stap pen moeten met een enorme precisie worden uitgevoerd. Zelfs bij een nauwkeurigheid van 99,7% per pro cesstap hou je uiteindelijk nog maar een deel van de oorspronkelijke chips over, die naar behoren blijken te werken. Is die nauwkeurigheid enkele procenten minder, dan hou je aan het eind niet één schakeling over die het doet". De micro-elektronica alléén echter HET ONDERZOEK foto isscc,vs Een motortje met versnellingsmechanisme van totaal 100 micron: net zo dik als een mensenhaar. tekening jan ten hove Artist impression van een micro-freesje dat in de bloedbaan propjes kan verwijderen. voldoet niet meer in alle gevallen. De behoefte bestaat om de elektronica steeds intelligenter te maken. Harry Bosch: „Intelligentie heeft te maken met zintuigen: voelen, zien, ruiken, horen. Dat kun je in de elektronica bereiken met sensoren. Een voor beeld: je wilt tomaten sorteren op rijpheid. Dat kun je doen op kleur. Je gaat dan dus vision inbouwen: je zet camera's neer en laat de apparatuur kleurpatronen herkennen. Maar je kunt ook denken aan een miniatuur sensor, waarmee je het glucosege halte in het bloed van mensen kunt meten. Een volgende stap is dan het combineren van zo'n sensor met een miniatuur-piëzopompje. Die appara tuur zou je onderhuids kunnen aan brengen in het menselijk lichaam, om bij diabetici een dosis insuline toe te kunnen voegen als dat gezien de bloedsuikerspiegel nodig is". Goedkoop Het enorme voordeel van dit soort mechanische onderdeeltjes op een chip is dat de massagewijze produk tie zeer goedkoop kan geschieden. De huidige chips kosten gemiddeld anderhalve dollar. Op dit moment zijn er ruwweg twee methoden om micro-mechanische apparaatjes te maken: 'bulk micro- machining' en 'surface micro-ma- chining'. Bij de eerste methode wordt het stukje mechanica vormge geven in de siliciumplak zelf. Het membraan van druksensoren wordt op die manier gemaakt. Met de twee de methode wordt op of aan het op pervlak van een plak silicium een driedimensionale structuur ge vormd. Hierbij worden selectief al lerlei laagjes weggeëtst, net zo lang tot vrijliggende onderdeeltjes wor den gevormd. Volgens deze laaste methode is in de VS geëxperimen teerd met motortjes, compleet met een versnellingsmechanisme met tandraderen en dat alles met een doorsnede van zo'n 100 micron: net zo dik als de doorsnede van een men selijke haar. Ingenieur Bosch: „Met zo'n motortje kun je een toerental halen van tien tot honderd miljoen omwentelingen per minuut. Dat komt omdat het niets weegt: je hebt nauwelijks massa en dus ook geen middelpunt-vliedende kracht". De ingenieur toont een foto van een micro-motortje, dat met een nikke len V-snaartje een wieltje aandrijft. Het V-snaartje heeft een diameter van 4 micron oftewel vier-honderd- ste milimeter. „Het is onvoorstel baar klein en toch wérkt het! Volgens ingenieur Bosch is het toe passingsgebied voor micro-mechani ca nog lang niet in volle omvang dui delijk. Voorlopig houdt hij het op sensoren en actuatoren; aandrij vingsmechanismen. „Je kunt bij voorbeeld denken aan flowsensors die de stroom van een vloeistof of een gas kunnen meten: ook daar zit ten mechanische onderdeeltjes in. Een toepassing kan een flowsensor in een auto zijn, waarmee constant het verbruik kan worden gemeten. Met behulp van de nodige elektroni- samenstelling: paul houkes Bij dichte mist neemt de snelheid van het zonlicht flink af. Dat komt doordat het licht als het ware tijdelijk wordt opgesloten in de waterdeeltjes in de lucht, alvorens verder te gaan richting aardoppervlak. Natuurkundigen van het FOM-instituut voor Atoom- en Molecuulfysica van de Universiteit van Amsterdam hebben dat aangetoond. Volgens de onderzoekers is een dergelijke vertraging van de lichtsnelheid een unicum in de natuur. Zonlicht bereikt de aarde bij dichte: mist wel, maar het normale scherpe zicht ontbreekt omdat het licht onderweg vele malen door kleine waterdruppels van richting verandert. Centraal in het onderzoek, dat vier jaar heeft geduurd, stond de vraag of licht zich hetzelfde gedraagt als elektronen, die in sommige gevallen niet langer in staat zijn om een elektrische stroom te geleiden maar worden opgesloten in het metaal. Dat zou in het geval van licht kunnen betekenen dat de zonnestralen bij hele dichte mist worden tegengehouden door de waterdeeltjes in de lucht en worden teruggekaatst, in plaats van de aarde in een dronkemansgang te bereiken. Hele dichte mist zou dan duisternis veroorzaken. In het laboratorium werd met behulp van een poreuze verfmassa mist gesimuleerd die een miljoen keer dichter is dan wat in werkelijkheid voorkomt. De zon werd vervangen door een laser. Naarmate de 'mist' dichter werd, raakte de diffusie van licht onderdrukt. De oorzaak bleek echter geen terugkaatsing te zijn, maar een sterke vertraging van de lichtsnelheid door tijdelijke opsluiting in de waterdeeltjes. De onderzoekers menen dat een nog veel grotere vertraging van het licht tot de mogelijkheden behoort. Vacuüm en oppervlakte In het Nederlands Congresgebouw in Den Haag wordt deze hele week door onderzoekers uit de hele wereld gesproken over vacuümtechniek en oppervlakte-onderzoek. Dat gebeurt op het Twaalfde Internationale Vacuüm Congres en de Achtste Internationale Conferentie over Vaste Oppervlakken. Het is niet voor niets dat deze beide conferenties tegelijkertijd worden gehouden. Vacuümtechniek en oppervlakte-onderzoek hebben veel raakvlakken, omdat hoogwaardige vacuüm-omstandigheden noodzakelijk zijn om oppervlakken onder ideale omstandigheden te kunnen bestuderen. De laatste jaren zijn er veel nieuwe technieken ontwikkeld om oppervlakken te bestuderen. De Duitse wetenschapper G. Ertl Archieffoto Mist blijkt licht niet door terugkaatsing tegen te houden, maar door het vertragen van de snelheid. ontwikkelde een speciaal type elektronenmicroscoop, waarmee hij veranderingen in de tijd op atomaire schaal zichtbaar kan maken. Tijdens het congres laat hij de resultaten van zijn onderzoek zien. Volgens congresvoorzitter prof.dr. J.F. van der Veen, verbonden aan het FOM-Instituut voor Atoom en Molecuulfysica in Amsterdam, zijn er veel ontwikkelingen in het onderzoek aan kleine deeltjes. Met name de beschikbaarheid van de zogenaamde scanning tunneling microscoop, die onderzoek op atoomniveau mogelijk maakt, heeft nieuwe perspectieven geopend. Het is volgens Van der Veen groot belang om te weten wat er op het oppervlak van kleine deeltjes gebeurt, omdat materialen zelden een volmaakte kristalstructuur hebben. Oppervlakken zijn doorgaans bezaaid met clusters van atomen, hebben korrelige grensvlakken en kristallen die vaak thermisch zijn verstoord. „Maar het zijn wel die structuren die het verloop van processen als katalyse, corrosie, smelten en stollen en stabiliseren van oppervlakten bepalen", aldus de hoogleraar. Ook aan dit aspect wordt tijdens het congres in Den Haag veel aandacht besteed. De moderne vacuümtechnologie maakt de produktie van dunne diamantlagen mogelijk en zal verder een belangrijke rol spelen bij de ontwikkeling van een volgende generatie micro-elektronische schakelingen. ca zou je kunnen regelen dat dej er zelf voor zorgt dat er zo vj mogelijk brandstof wordt gebii Juist omdat je die dingen zo orj tend klein kunt maken zie ikj medische sector allerlei toepas^ gebieden. De micro-chirurgie beurt nu vaak met laser. Met nj machining kan dat waarschij nog een stuk nauwkeuriger: kunnen nu al pincetten maker een bek-opening van 7 micron, kun je het kleinste bloedvat hersenen mee pakken". In de komende jaren zal het tc singsgebied voor de micro-mei ca zich nog verder ontwik) daarvan is men bij het Centrun Micro-Elektronica overtuigd hebt het in het begin met de chi gezien: niemand die er aanvam enig idee van had watje er late) maal mee zou kunnen doen.1 misschien nog een beetje toek muziek, maar technisch gezier nen we nu best een mini-free bouwen in een klein apparaat je in de bloedbaan brengt om tumoren of bloedpropjes te ve: ren. Je kunt er vreselijk om maar dat is in het verleden z gedaan over toepassingen die in de praktijk gewoon gebruikej Grenzen De vraag is gewettigd waar dej zen liggen van de miniaturise! de micro-elektronica en -mechj Die grenzen zijn langzamerhaj reikt: erg veel kleiner kan hej maal niet meer. De komende) zullen de wetenschappers stui) verschillende barrières, waan eerste een economische is. De teringen die nodig zijn om derj ingewikkelde schakelingen t ken zijn zo gigantisch gewordt internationale samenwerking noodzaak is geworden om heti kunnen betalen. Daarnaast is er het probleem; optische lithografie, die bij <j vaardiging van chips een belan rol speelt, nog veel kleiner ni staat. Nu al zitten de fabrikari'. gen de golflengte van het lie) kleiner dan dat kun je niefi „Rond het jaar 2000 lopen we die grens aan. Daarna zul j röntgen-lithografïe moeten werken; dan kun je nog een1 vooruit". De laatste grens aan de minial ring zal waarschijnlijk de defii zijn. Rond het jaar 2010 bereil wetenschappers naar verwa: afmetingen kleiner dan een; van een micron. Dan komt H langzamerhand op atomaire) terecht. Bosch: „Een atoQ heeft een .dikte van ongeveer) üngstrom (een Angstrom is es zendste micron). Als je tegen I veau aan komt, dan kun je ec kleiner: dan houdt het op". Ténzij de wetenschap tegen d zo ver gevorderd is, dat doorl pulatie met elementen en deeltjes stoffen kunstmatig k1 worden vervaardigd, die al dij gewenste eigenschappen en fü hebben. In allerlei research-j toria geldt dat zonder twijfel volgende uitdaging. Ontwikkelen hoeft niet meer De onderzoekafdeling van AL Arnhem heeft een film ontwilj voor de opslag van gegevens el tekeningen, die niet meer hoa worden ontwikkeld. Voor heti zijn ook geen chemicaliën meé nodig. De onderzoeksgroep ontwikkj samenwerking met de Britse ondernemingen General Eled Company en Wicks and Wilsoi en de universiteiten van Hulll Leeds een nieuwe polymeerfilj de optische opslag van gegeve1 een speciale recorder kan de fj met behulp van een laser beso en weer afgelezen worden. De gegevens kunnen later weer ij gewist en overschreven. Op een polyester velletje vani vijftien centimeter, dat is vool van de polymeerlaag, kan nul inhoud van honderd pagina'sl worden opgeslagen. Bij een v( ontwikkeling van het systeenj het volgens de onderzoekers mogelijk zijn tienduizend A4] een velletje ter grootte van eei microfiche aan te brengen. Akzo ziet verschillende moge! toepassingen, zoals de opslag! gegtjvtjiisuesbaiiueii iïl de k verzekeringsbranche, bij ban' in de medische sector. Ook zij toepassingen mogelijk in de beveiliging van gebouwen en! terreinen. Het systeem komtk j aar of twee op de markt Het onderzoek, dat is uitgevifi het kader van het Europese 1 programma, heeft 7,5 miljoer gulden gekost. De EG nam d( van dit bedrag voor haar rektj

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16