Tijdloze cadeautjes van Crosby, Stills Nash Bomans' Erik als 'Phantom of the opera' fabelachtige solo wordt duurste musical Willem Breuker Kollektief tussen de schuifdeuren Eenling tussen; de vernieuwers De punteslijper- van de milde sp| Cultuur THEO WOLVECAMP 1925-1 ALEXANDER P0LA1914-1992 j Leidse Courant dinsdag 13 oktober 1992 Alice Walker houdt lezing Amsterdam De Amerikaanse auteur Alice Walker, die onder meer 'De kleur paars' schreef, houdt vrijdag 23 oktober een le zing in de Oude Lutherse kerk in Amsterdam. Walker staat op dit moment midden in de be langstelling vanwege haar nieuwe roman, 'Het geheim van de vreugde'. Deze roman gaat over de praktijk van de vrou wenbesnijdenis en de mytholo gische grondslag daarvan. Kaarten voor de lezing zijn ver krijgbaar bij de VW-bespreek- bureaus. Genomineerden voor de Gouden Strop Amsterdam De genomineer den voor de Gouden Strop, de hoogste onderscheiding op het terrein van de misdaadlitera tuur, zijn dit jaar Martin Koom- en (!Geen pardon voor Port land'), Dirkje Kuik ('De N.V. Dopiflex'), Chris Rippen voor 'Playback' en Peter de Zwaan ('Dietz'). De Gouden Strop is in het leven geroepen door het Ge nootschap van Nederlandstali ge Misdaadauteurs en wordt ge steund door uitgeverij Bruna. Eerder werd de onderscheiding gewonnen Jef Geeraerts, To- mas Ross, Gerben Hellinga en René Appel. Aan de prijs is een geldbedrag van 25.000 ver bonden. Donderdag 22 oktober valt de beslissing. Grote kunstroof uit Duits museum Weimar Uit een museum in de Zuidduitse stad Weimar zijn in de nacht van zondag op maandag acht schilderijen van Lucus Cranach de Oude gesto len. Een politiewoordvoerder zei maandag dat de waarde op 60 miljoen mark (tegen de 70 miljoen gulden) wordt geschat. Op verscheidene van de gesto len doeken, die zijn gemaakt tussen 1521 en 1528, staat Mar tin Luther afgebeeld. Meegeno men door de onbekende daders zijn onder andere het werk 'Martin Luther als jonkheer Jörg' uit 1521, een portret van keurvorst Johan Friedrich von Sachsen (rond 1526) en het por tret van prinses Sybille von Cle- ve, een van de bekendste Cra- nach-schilderijen van de collec tie in Weimar. Volgens de poli tie zijn de daders om 04.00 's nachts het kasteel in Weimar binnengedrongen waar de col lectie is ondergebracht De doe ken werden uit de lijsten ge haald. Een speuractie naar de daders had maandagmiddag nog geen resultaat opgeleverd. De kasteel-museum bezit in to taal 20 schilderijen van Cra nach en uit zijn atelier. Cra nach, naast Albrecht Dürer be schouwd als de belangrijkste schilder van de Duitse 16e- eeuwse kunst, stierf in 1553 in Weimar. 'Joshe Kalb' gaat niet door Arnhem Het Theater van het Oosten heeft besloten de mu- ziektheaterproduktie 'Joshe Kalb' terug te trekken. De voor stelling, gebaseerd op een no velle van Israël Joshua Singer, zou 15 oktober in première gaan. Volgens regisseur Leo nard Frank is het niet gelukt om 'Joshe Kalb' op een niveau te tillen dat aan het oorspron kelijke gegeven voldoende recht doet. De novelle van Singer geeft een beschrijving van het joodse chassidische milieu in de 19de-eeuwse joodse gemeen schappen in Oost-Europa. Kunstwerk vernield Borne - Een omstreden kunst werk van de Amsterdammer Henk Rijzinga is gisteren ver nield tijdens een expositie op het erf van de Werkplaats voor Beeldende Kunst in Borne. Het van sloophout vervaardigde ob ject met de droom als thema is omstreden sinds burgemeester en wethouders van Borne beslo ten het niet in een beeldentuin in de gemeente te plaatsen uit vrees voor vandalisme. Na fel protest uit de kunstwereld is het college inmiddels op dat be sluit teruggekomen en heeft be paald dat de inwoners van Bor ne in een enquête zelf mogen bepalen of het kunstwerk een plek in de tuin krijgt. Geduren de de 'volksraadpleging', na de expositie in de Werkplaats voor Beeldende Kunst, zou het ob ject in de beeldentuin te zien zijn. VREDENBURG, UTRECHT. Concert Crosby, Stills Nash. Met David Crosby (zang, gitaar), Stephen Stills (zang, gitaar) en Graham Nash (zang, gitaar). door Hans Piët Het unieke karakter van de driestemmige zang van Crosby, Stills en Nash heeft sinds hun begin in 1969 niets aan schoon heid ingeboet. Hoewel zich op het uiterlijk van de artiesten de gevolgen van het ouder worden (vooral bij Crosby) beginnen af te tekenen; zijn de stembanden nog even soepel als vroeger. Als je dan ook nog het talent van een begenadigd componist en tekstschrijver bezit en door een volle zaal over-enthousiast publiek wordt geïnspireerd, dan ben je al snel geneigd tijdlo ze cadeautjes uit te delen. En dat is precies wat David Crosby, Graham Nash en Stephen Stills gisteravond deden in het Utrechtse Vredenburg. Het twee uur durende concert, dat om een herhaling vraagt, was een klankbord van de Woodstock-generatie zonder dat het een vervelend nostal gisch tintje had. De driestem mige zang, die zo melancholiek klinkt en die de zoete geur van hasj met zich meedraagt, stond vanaf de eerste minuut als een huis. Het drietal had er geen moeite mee een ontspannen sfeer te creëren, waarin ruimte was voor klassiekers als 'Marrakesh express', 'Military madness' ('voor Joegoslavië') en 'Teach your children', naast gloed nieuw werk als het Graham Nash-nummer 'After the storm'. Tijdens dit solo-uitstapje liet de Engelsman van het gezelschap Crosby, Stills Nash. de zoete geur van hasj. horen waarom je zo'n plaat met Kerstmis bij voorbeeld cadeau doet aan je geliefde. Zo intens passioneel kan alleen Graham Nash klinken. Hij maakte overigens wel een bloeper door halverwege het Dylan-nummer 'Every grain of sand' de tekst te vergeten. Niemand nam het hem echter kwalijk, waardoor hij in het ap plaus herstelde en na zijn excu ses te hebben aangeboden weer verder zong. Het eerste deel van de show was vooral een ge zamenlijk onderneming. Stephen Stills speelde daarbij- veel elektrische gitaar en het trio de nummers zo had be werkt dat ze niet bij de eerste tonen direct aan het publiek werden weggegeven. Liefdesliedjes Duidelijk bleef echter wie het materiaal oorspronkelijk had geschreven: Nash de liefdes liedjes, Crosby het meer zweve rige werk als 'Guinnevere' en Stills het uptempo materiaal. Na een korte pauze was het tijd voor de solo-uitstapjes, nam Graham Nash ook achter de vleugel plaats, gaven ze elkaar complimentjes en was er tijd voor wat (zure) grappen. Zo verhaalde Crosby op humoristi sche wijze over zijn tijd in de ge vangenis als gevolg van zijn drugsverslaving. ,,En weet je welk nummer de bewakers ab soluut niet konden uitstaan..." waarna hij op onnavolgbare wij ze 'Almost cut my hair' zong. Het optreden eindigde met een massale samenzang van trio en publiek, waarbij ook nog een paar zonen van Graham Nash mochten komen meezingen. Ze bleken niet over het stemge luid van hun vader te beschik ken. foto Henry van Niel Peter Dorst bevecht als Erik een spin in de kindervoorstelling van de Paarden Kathedraal. SCHOUWBURG, UTRECHT De Paarden Kathedraal met kindervoorstelling 'Erik of het klein insektenboek', naar het gelijknamige boek van Godfried Bomans. Tekstbewerking: Tom Sijtsma. Regie: Henk van Ulsen. Vormgeving: Tom Schenk. Spel: Peter Drost. Herhalingen: 14 oktober Leiden (Schouwburg), 29 november Rotterdam (Schouwburg), 16 december Nieuwegein (Kom), 3 januari Amsterdam (Brakke Grond), 20 januari Naaldwijk, 14 maart Gouda (Schouwburg), 20 maart Wassenaar (Warenar) en verder in vele plaatsen schoolvoorstellingen 1 t/m 5 februari Den Haag). door Renée de Haan Het enige kinderboek van God fried Bomans was eigenlijk voor volwassenen. 'Erik of het klein insektenboek' bevat zoveel le vensfilosofie dat de humor voor kleintjes te diep gaat. Het nieu we Utrechtse gezelschap De Paarden Kathedraal heeft daar verandering in gebracht. Het boek als voorstelling voor kin deren vanaf zes jaar is een fabe lachtige solo geworden van Pe ter Drost. Vanaf de eerste minuut staat er een wat verwonderde jongen, hangt er een schilderij naast zijn bed met de insektenwereld de Wollewei, ook valt er niet meer te zien dan één acteur en een ingenieus beweegbaar wit laken. Met een zwart-geel bril letje wordt de speler een hoog hartige wesp, met een parasol letje komt mevrouw wesp tot le ven, meneer slak hanteert krukken als voelsprieten en de vlinder laat het laken wapperen als vleugels. Met telkens feeër ieke muziek als achtergrond. Zo simpel maakte regisseur Henk van Ulsen theater tot een sprookje. Het komt in deze wondere wereld tussen realiteit en fantasie maar op één ding aan: vertellen en spelen. Beide heeft Peter Dorst in zijn loop baan als kindertheatermaker leren beheersen. Met een onge lofelijke energie schiet hij van het jongetje in een dier, waarbij automatisch de grenzen verva gen. Op andere momenten komt juist de tegenstelling tus sen insekten en mensen haar scherp naar voren. In de teksten van Bomans is fors gesnoeid. Alle verhandelin gen zijn tot essenties terugge bracht. De kracht van deze dra matische vogelvlucht is er niet minder om. Vertedering, irritatie, wee moed, verlangen en vertwijfe ling, Erik beleeft ze herken baar, via één oogopslag of ge baar van Peter Drost. Hij trekt zijn publiek, dat beslist ook uit volwassenen mag bestaan, on afgebroken mee naar de wereld achter de letters van een ge leerd insektenboek. En tenslot te naar de realiteit van alledag, waar voor het ware inlevings vermogen van een kind geen plaats is. Dat wegdromen mag nu, in het theater, via deze eerste produk- tie van de Paarden Kathedraal. Het gezelschap, onder artistie ke leiding van Aram Adriaanse, is daarmee dit theaterseizoen klein maar zeer fijn begonnen. Den Haag 'The phantom of the opera', de succesvolle musi cal van Andrew Lloyd Webber wordt in augustus '93 de ope ningsvoorstelling van het ver bouwde Circustheater. De telefonische voorverkoop start al op 19 november. Er wordt een speciaal 06-nummer voor opengesteld, waarop 35 te lefoonlijnen zijn aangesloten. Zo nodig wordt dat aantal nog uitgebreid. ,,Bij Les Misérables was er zo'n stormloop op de kaartjes, dat de telefoonlijnen voortdurend be zet waren. Sommige mensen die plaatsen wilden reserveren kwamen er gewoon niet door heen", aldus producent Joop van den Ende. Het Spook van de Opera wordt de duurste musical ooit in Ne derland geproduceerd: 14 mil joen gulden. Les Misérables kostte destijds zeven miljoen en Cyrano de Bergerac, dat on langs in première is gegaan, kost 'slechts' vijf miljoen gul den. De show is mede zo duur omdat toneel en theater voor deze pro- duktie ingrijpend moeten wor den verbouwd en aangepast. Zo moeten onder het toneel 68 ver schillende motoren worden aangebracht. Het technische personeel heeft een week nodig om met deze apparatuur te le ren omgaan. Volgens uitvoerend producent Robin de Levita moet de show een jaar lang uitverkochte za len trekken om de produktie- kosten terug te verdienen. De Levita twijfelt er niet aan of dat gaat lukken. The Phantom of the Opera speelt op dit moment op negen plaatsen in de wereld en is wereldwijd door ongeveer tien miljoen mensen gezien. „Phantom is het maximale wat je op toneel kunt brengen. Het wordt de meest succesvolle voorstelling aller tijden", voor spelt hij. „In Londen draait de show nu al zes jaar, en tachtig procent van de bezoekers gaat de show meer dan een keer zien. Dat kan ik me ook goed voorstellen, want er gebeurt zo veel op het toneel, dat je het niet in een keer kunt bevat ten". Kopie De Nederlandse Phantom wordt een exacte kopie van het Britse origineel, en wordt ook begeleid door het oorspronkelij ke creatieve team. De bekende Amerikaanse regisseur Harold Prince, die meewerkte aan tien tallen theatermusicals, ver zorgt de regie van deze Neder landse produktie. De vertaling is van Seth Gaaikema. Op dit moment is nog niet be kend hoe de cast van 'Het Spook van de Opera' er uit gaat zien. De audities zijn nog in vol le gang, en nemen waarschijn lijk nog anderhalve maand in STADSSCHOUWBURG, AMSTERDAM Willem Breuker Kollektief met 'Deze kant op dames'. Schrijver: Ischa Meijer. Muziek: Willem Breuker. Regie: Ton Lutz. Decor: Mare van Warmerdam. Acteurs: Willem Breuker Kollektief en Loes Luca. door bertjansma Dat Willem Breuker met- zijn Kollektief eens écht toneel zou gaan spelen, zat er dik in. Het was bijna een consequentie van de manier waarop hij en zijn musici met muziek omgaan: Breuker maakte de jazz - en dat woord moet je bij hem zeer breed nemen - al jarenlang theatraal: Trompettist Alten- felder als slangenbezweerder, de muzikanten in pseudo-Ara- bische dracht, gespeelde ruziet jes tussen de solisten, het hoor de al bij hun optreden en het waren allemaal voortekenen. Met de door Ischa Meijer ge schreven en door Ton Lutz ge regisseerde revue 'Deze kant op dames' werden de mannen van Breukers Kollektief tenslotte écht acteurs. De verhaallijn die Ischa Meijer bedacht is niet meer dan de dunne draad waaraan Breuker c.s. de was uit konden hangen: Graaf De Breukelaere Breuker met grijze pruik en bekakt ac cent) en zijn gravin vieren een huwelijksfeestje en wachten op het orkest. De graaf heeft ook nog een verhouding met een bordeelhoudster en de dochter van de graaf is verliefd op de saxofonist uit haar nachtclu borkest (weer Breuker maar dan zonder pruik). Het Breuker Kollektief krijgt daarbij assistentie van één ech te actrice, Loes Luca, die onder meer de grafin, haar Sneeuwwitje-achtige dochter (met het orkest als kabouters), een zwerfster en een dikke bor deelhoudster speelt. Het levert alles bij elkaar een verkleedpar tij van jewelste op, met onder weg een reeks van cabareteske momentjes van het tussen-de- schuifdeuren niveau: lollig voor de makers en hun lachgrage volgelingen maar te flauw en te oubollig (kunst, subsidie, tele visie worden op de hak geno men voor werkelijk plezier. Uniek Blijft de muziek, want daarin blijven Breuker en zijn mensen werkelijk uniek. Een orkest dat ongelooflijk goed ingespeeld is en dat heel veel aan kan. Neder land heeft waarschijnlijk nooit een orkest gehad dat zo lang en zo vaak per jaar samenspeelt als dit ensemble. Ischa Meijers operette-tje biedt ze genoeg ruimte ook muzikaal uit hun bol te gaan en dat is stukken leuker: de befaamde Breuker-composities waarin je Kurt Weill en George Antheil hoort doorklinken, vroege El- lington-geluiden in een Cotton Club-parodie (het orkest in het wit met zwarte maskertjes en een zwarte haardos), en begra fenis-fanfare en meer muzikale acrobatiek. Willem Breuker zelf in de hoofdrol acteert nonchalant, handig, alsof hij al jaren met het clownsbijltje hakt (en dat doet hij in feite ook). Maar het is dankzij Loes Luca en haar brede scala van gekke typetjes (ze zingt bovendien ook nog goed) dat de revue ook het aan kijken waard blijft. door onze kunstredactie Amsterdam Meer dan hon derd van zijn schilderijen zijn verbrand. Moedwillig, door hemzelf. Theo Wolvecamp, de schilder die zondagavond in het Amsterdamse VU-ziekenhuis overleed, was uitermate kri tisch als het zijn eigen werk be trof. En dat met een produktie die toch al niet zo heel groot was. In totaal zijn er niet meer dan driehonderd werken van hem bekend. Het is niet de enige oorzaak voor de betrekkelijke onbe kendheid van deze eenling. Als mede-oprichter van vernieu wende stromingen - de Experi mentele Groep en vooral Cobra - stond hij telkens op het twee de plan. Publicitair in de scha duw van kunstbroeders als Ka- rel Appel en Corneille kreeg hij nooit zo'n naam bij het grote publiek. Een heftig theoreticus was hij ook niet; zijn rol in de genoemde bewegingen beperk te zich dan ook hoofdzakelijk tot het zichzelf herkennen in de idealen. Theo Wolvecamp werd geboren in Hengelo, als zoon van een kleermaker. In de plaatselijke bibliotheek maakte hij kennis met boeken over schilderkunst. Met name Kandinsky en Miró werden belangrijk voor hem. Wolvecamp nam L aan de Arnhemse K mie, maar een van JU langrijke stimulans1 ontmoeting met 01, Amsterdam. Bt 'Goede schildei'kuig mij kunst die een Ir houdelijk gevoel n Als kijker moetje dn nen voelen met zo'ig het moet weerklanjd je innerlijk', alduSire Wolvecamp eens zif, kunstige filosofie, h te, van symboliek dc< schilderijen 'ontstorl lijk: volgens de sulb grondslagen van (k automatique' liet li zijn gang gaan me# werden zijn doekenK1 van de psyche, zoalï streefde. Dat betelfei gens niet dat ze nieti waren: veel van zijitr is zeer gelaagd en 1 van opbouw. Na de hoogt in de jaren vijftig jr camp zich terug inla teplaats, vanwaaru veel ophef jaarlijk rij of zes het licht <S 1984 exposeerde l delijk Museum 1990 werd een i zichtstentoonstellii geopend. Een lenig schrijver, met een nauwkeurig recht en onrecht. Amsterdam 'Chiem brengt de actie er in, ik de ervaring', zei Alexander Pola eens op de vraag hoe hij en Chiem van Houweninge de taken als schrijvers van 'Zeg 'ns AAA' verdeelden. Ervaren was Pola. Gisteren overleed hij, een lenig schrijver van vaak cabaretesk materiaal, met een nauwkeurig oog voor recht en onrecht. Voor de harde satire moest men bij hem nim mer wezen. Zijn specialiteit, het aanscherpen van milde spot, kwam het best tot z'n recht in de legendarisch geworden NCRV-serie 'Farce majeure'. Alexander Pola was daarin het 'bijtertje' van de groep, een vriendelijk portie venijn dat weliswaar niet ontregelde, maar wel steeds duidelijk zijn toon zette, dankzij ook een ver schijning en een stemgeluid waarin ironie lag opgesloten. Geboren in Haarlem als Abra ham Polak kwam hij op 3-jarige leeftijd in Den Haag terecht. Vader was tot leraar aan het gyrfinasium Haganum be noemd, het gymnasium dat la ter ook door zoon bezocht werd. Waarop een studie in Leiden volgde. Hoewel, écht een studie was dat niet. Zijn ouders wilden dan wel dat hij rechten zou gaan doen, Bram zelf had een geheel andere toekomst voor ogen: toneel spelen. „Ik bezocht dus geen enkel college en legde een absurd tentamen af, zodat ik met overtuiging kon zeggen geen aanleg te bezitten voor de juridische wetenschap". Hij zakte voor het toelatings examen van de toneelschool, maar nam niettemin al wel de artiestennaam Alexander Pola aan („Bram Polak, dat was niks, die naam klonk net zo ge woon als Jan Jansen"). Dat hij toch aan het toneel kwam, dankte hij aan Cor va Melsert die in PolaT Rotterdams Hofstad! veelzijdige volontair! Overstap De verhalen die hij jaj over zijn toneeltijd \|N ten vol anekdotes. Z toehoorder vooral, stap die Pola na f maakte van het toni radio bepaald niet k van een groot acteurR Samen met de arts/1^ de Cler en Dico vaii bezorgde hij de KR gramma dat de col met AVRO's 'BonteRS vondtrein' prima aap gen heit de klok". Tjr ook de televisie zijn T en meer en meer vaiir gebruik ging makelj radio toch een oudej Pola die hij regeln hield. Zeldzaam Dat hij in zijn vak eeP' kracht was, bleek na} ouder werd. Waar aq schrijvers en idet gers zo na hun zesi zaam naar de zijliji^i (of worden gescho^s Pola het steeds drukyl het gebeuren dat hijAi ning van een bestaaP1 viteit in de laatste til zijn leven vond. f Want als één van deJ telijk vaders van 'Z^jj. stond hij niet alleeni_ sis van een ongekei ces. Hij kon zich ep beroemen in belandt te hebben bijgedrag eerste volwassen cojo van eigen bodem, daarvoor moeten van amusement mate dankbaar

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12