M- CDA niet langer tegen kiezen van burgemeester Tienduizenden rouwen in Bijlmer li 3ERENK00L EN JNDERTARTAAR. Perot steelt show in televisie-debat 1 Cabinet probeert miljardentekort te voorkomen EeidócSou/ta/rit 1.25 Nieuwe apesoort A5 A7 A8 'EG verspilt miljarden' 'Brussel werkt aan geheim EG-verdrag' A9 B1 Meer geld voor grond aankoop natuurgebieden MAANDAG OKTOBER 1992 20 PAGINA'S in twee katernen £cidóc Qo Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25466. Losse nummers 1,50. Heldere en koude nacht met een minimumtemperatuur van 4 gra den vlak aan zee tot rond het vriespunt in het binnenland. Overdag zonnig en middagtem- peratuur ongeveer 12 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder, maar in de loop van de dag in het Waddengebied een matige zuid westenwind, kracht 4. man wil discussie ^ken/politiek op lokaal niveau olumbus was „seksistische, mperialistische I militarist" azzex opent met uitersten lomst boekendag lat ter discussie Vondst Een jongen met een metaaldetector buigt zich voorover om zijn vondst te bekijken. Afgelopen zaterdag werd in Elburg de tweede landelijke zoekdag gehouden. Bijna honderd deelnemers speurden in een maaiveld, dat bekend staat om haar oudheden, naar natuurlijke bodemvondsten. FOTO: ANP VN bemiddelen in Angola LUANDA Een vredesmissie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is gisteren naar Huambo, het bolwerk van UNITA-leider Jonas Savimbi, gevlogen om te voorkomen dat de burgeroorlog in Angola op nieuw uitbreekt. In de Angolese hoofdstad Luanda keerde de rust giste ren weer na hevige gevechten tussen troepen van Sa vimbi en regeringsmilitairen. Meer dan honderd leden van de oproerpolitie omsingelden het gebied en be stookten opstandige UNITA-aanhagers onder meer met granaten. UNITA vecht de uitslag van de onlangs gehouden verkiezingen aan omdat er met de uitge brachte stemmen zou zijn geknoeid. De verkiezingen zijn gewonnen door de Volksbeweging voor de Bevrij ding van Angola (MPLA), de tegenstander van UNITA in de 16 jaar durende burgeroorlog. Volgens internatio nale waarnemers zijn de verkiezingen eerlijk en vrijwel zonder incidenten verlopen. HAMBURG De Europese Gemeenschap verspilt miljarden aan belastinggeld. Deze be schuldiging staat in vertrouwelijke rapporten van de Europese Rekenkamer en de Europese Commissie, zo heeft het Duitse weekblad Der Spiegel vandaag gemeld. In verslagen worden bedrog, nepotisme en slecht management aan de kaak gesteld. In verscheidene landen wor den bedragen die in de miljarden lopen, op re keningen verzameld en voor de controleurs verborgen gehouden, aldus het blad. Volgens Der Spiegel gaat de controle de krachten van de Europese ambtenaren ver te boven. Er is sprake van een „uitzonderlijke chaos", zo haalt het blad één de deskundigen van de Re kenkamer aan. LONDEN Vooraanstaande functionarissen van de Europese Commissie hebben een verdrag opge steld, op grond waarvan verscheidene Europese lan den hun eigen Europese Gemeenschap kunnen vor men in het geval het Verdrag van Maastricht niet wordt geratificeerd. Dat meldde de Times vandaag. Het geheime verdrag zou volgens de Britse krant in werking kunnen tre den als acht landen het aanvaarden en in de nieuwe Unie geen enkel land het recht van veto zou bezit ten. Europees commissaris Frans Andriessen zei vannacht voor RTL-4 dat Denemarken een tweede referendum over het Verdrag van Maastricht moet houden. Pagina A5: Top Birmingham moet Euro-sceptici sussen eddie Bierset: Ier word je door te leven" Noordwijk veegt Vloer aan met jnsburgse Boys IEGIOA9/10 atfVERLENINGA10 iRAMMA'SA11 B1 T/M B8 DEN HAAG - Het CDA is niet langer tegenstander van de gekozen burgemeester. Volgens CDA-fractieleider Brinkman kan de lokale de mocratie een eigen gezicht krijgen indien de eerste bur ger direct door de inwoners van de gemeente wordt geko- Brinkman zei dit vandaag in Rotterdam in een redevoering over de noodzaak van bestuur lijke veranderingen. De CDA- fractievoorzitter voorziet dat de huidige benoemingsprocedure van de burgemeester een 'grijs ambtsgewaad' zal opleveren vanwege een gebrek aan 'beslis- ruimte'. Brinkman wil het da gelijks bestuur van de gemeen te (burgemeester en wethou ders) dan ook meer en beter om schreven taken geven. Daarvopr is het zijns inziens nodig de benoemingsprocedure van burgemeesters te verande ren en tevens wil hij dat wet houders hun beleid minder voorkoken in hun eigen fractie waar zij deel van uit maken. „Ik wil niet suggereren dat de hui dige benoemingsprocedure slechte brugemeesters ople vert. Wel is de vraag of het bur gemeestersambt niet langzaam devalueert. Gaat het langza merhand niet meer om een aar dig mens dat het op de voorzit- tersstoel goed doet?", aldus Brinkman. Hij ziet twee mogelijkheden. Of de Kroon moet voortaan weer écht gaan benoemen, waarbij de minister van binnenlandse zaken de gemeenteraad slechts polst en verder zelf kiest op kwaliteit, of de bevolking kiest de burgmeester rechtstreeks. Het CDA is van dat laatste al tijd tegenstander geweest. Pagina A4: Brinkman hekelt regionale en lokale bureaucra tieën tussen de 1000 en 3500 hectare landbouwgrond aankopen om in te richten voor natuur en re creatie. Daarbij gaat het onder meer om de Zoetermeer-Zuid- plas, de Biesbosch, Haaglanden en de Vinkenveense en Nieuw- koopse plassen. De aankoop en inrichting van de gebieden moet binnen 25 jaar afgerond worden. De glastuinbouw, zo stelt het structuurschema, moet vanuit het Westland uitwijken naar de Haarlemmermeer en de Hoekse Waard. Intens verdriet gisteren tijdens de herdenking van de slachtoffers van de vliegramp. I FOTO: STEPHEN EVENHUIS DEN HAAG Het kabinet wil jaarlijks 130 miljoen gulden ex tra uittrekken voor de aankoop van landbouwgronden en in richting van recreatie- en na tuurgebieden. Dit staat in het structuursche ma Groen Ruimte dat vandaag is gepresenteerd. Het ministe rie van landbouw en natuurbe heer wil in zestien zogenamde' strategische groenprojecten' AMSTERDAM Vele tiendui zenden hebben gisteren de slachtoffers herdacht van de vliegrampin de Bijlmer. Uit alle lagen van de bevolking to gen de diep ontroerde mensen naar de getroffen flats of naar de RAI, waar later op de dag vele prominenten uit binnen- en buitenland het woord voer den. Onder de belangstellenden waren prinses Juliana en kroonprins Willem-Alexander. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam voerde de imposan te mars aan, die leidde naar de flats Groeneveen en Kruitberg. „Laten we de verbondenheid van nu vasthouden ook in de moeilijke tijden, die nu gaan ko men". In de RAI was het buurt bewoner T. Borst, die de massa zeer geëmotioneerd om hulp vroeg. „Misschien dat dan de grote kloof die nu is geslagen, langzaamaan een klein beetje kan worden gesloten". Het dodental van de ramp komt waarschijnlijk onder de zeven tig uit. De drie lijsten met slachtoffers tellen inmiddels nog67 namen. Van hen zijn zes tien personen als slachtoffer van de ramp met het El Al-toe stel geïdentificeerd. De overige namen gelden 51 vermisten. Van hen staan er 39 op de lijst van mensen die zich op het moment van de ramp in of in de onmiddellijke omgeving van de getroffen flats bevon den. Van de twaalf overigen staat de verblijfsplaats op het moment van de ramp niet vast. Rechercheurs van de Amster damse politie hebben volgens commissaris B. Weiten 'duizen den en duizenden' meldingen over vermiste personen moeten verwerken. Op basis van die mededelingen en niet minder dan 35 gegevensbestanden is in eerste instantie een lijst met 1588 vermisten opgemaakt. Sommige mensen die als ver mist werden opgegeven, bleken al jaren dood. Weiten: „Er wa ren bijzondere en macabere te lefoontjes bij". In de Bijlmer komt een gedenkteken voor de slachtoffers van de ramp met vlucht LY 1862. Burgemeester Van Thijn deelde dit zaterdaga vond mee in het NOS-Journaal. Zie ook pagina A3 ADVERTENTIE n klare gesneden Hikool, JOgram y'ïrtartaar, 1 IQ M.'am l.lZJ injdingen gelden tot en met zaterdag id^nootet^<ruideniei^l|jf^^^^<jein2e^letteiiT^ igval koersen dollar en pond •$RDAM Aan het opmerkelijke herstel van de koersen nerikaanse dollar en het pond sterling is vanmorgen een pomen. Beide valuta's moesten bijna drie cent prijsgeven, ^dollar werd op de wisselmarkt in Amsterdam een koers ge- 1 van 1,6460 tegen een slotkoers van 1,6710 afgelopen ST. LOUIS Het eerste te levisie-debat in de Verenigde Staten voor de presidents verkiezingen heeft president George Bush gisteren niet de doorbraak bezorgd die hij no dig heeft om zijn achterstand op gouverneur Bill Clinton in te lopen. Het politieke evenement in de sporthal van de Washington University in St. Louis, Missou ri, was daarentegen een onver wacht succes voor de onafhan kelijke kandidaat Ross Perot. Volgens een eerste peiling was Perot voor de meesten van de 70 miljoen Amerikanen die naar het debat keken de win naar. 33 procent zei dat de Texaanse multi-miljonair als beste naar voren kwam. Dertig procent van de ondervraagden gaf Clinton als winnaar aan en maar 16 procent koos voor de zittende president. Maar omdat Perot eerder uit de race was ge stapt en zo het imago van een onbetrouwbare wegloper kreeg, lijkt hij nog altijd kansloos voor het presidentschap. Het debat in St. Louis was het eerste in een serie van vier de batten die binnen tien dagen worden gehouden. Woensdag is het, in Atlanta, de beurt aan de vice-presidentskandidaten Een dag later treffen de presi dentskandidaten elkaar weer in Richmond (Virginia). Maandag wordt de reeks afgesloten in East Lansing Michigan Het debat had de vorm die pre sident Bush graag wilde: een journalistenpanel dat vragen stelt, zonder dat discussie tus sen kandidaten mogelijk is. Maar de president werd bijna door alle deskundigen na afloop als de minste van de drie be schouwd. L r Maues zijdeaapje. Die naam heeft de nieuwe apesoort gekregen die in het Amazonegebied is ontdekt en waarover vandaag een wetenschappelijke beschrijving is gepubliceerd in het Braziliaanse wetenschappelijke tijdschrift Goeldiana. De Zwitserse bioloog Marco Schwarz heeft het aapje aangetroffen in een onherbergzaam gebied in de buurt van de rivier de Maues, een zijtak van de Amazonerivier. De vondst van het diertje, dat heel klein is en vage zebrastrepen heeft, bewijst eens te meer dat het Amazonegied nog veel geheimen herbergt. En lezen dat ze telkens weer sinds 1990 al drie nieuwe apesoorten ontdekken, doe je toch alleen maar in je eigen krant. President George Bush geeft tijdens het debat antwoord op een vraa9- FOTO: AFP I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: Id maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: 'PpRAND BIJLEVELD j IAAG Het kabinet >pen zaterdag de en werknemers J, eid op een aanzienlijke e, ng van het sociaal-eco- beleid. Door snel in te moet een dreigend mil- ekort op de begroting afgewend. Er dreigt een gat van vier mil jard gulden op de begroting van 1993 nu de economische bedrij vigheid in Nederland naar ver wachting sterk afneemt door de Europese valutacrisis en de te genvallende Duitse economie. Vrijdag voeren werkgevers en werknemers opnieuw overleg. Rond 1 november komt het Centraal Planbureau (CPB) met een officiële doorrekening van nieuwe cijfers en ontwikke lingen. Het kabinet zal dan alle beleidsvoornemens voor 1993 opnieuw bekijken, zoals huur verhogingen (5,5 procent), com pensatie minima (2,5 procent), belastingtarieven, studiefinan ciering etc. Nu het CPB niet uitsluit dat de inflatie in 1993 slechts twee procent bedraagt, wordt overwogen de compensa tie voor de minima te verlagen. Minister De Vries van sociale zaken heeft tijdens het overleg met de sociale partners zich ook afgevraagd of de lopende cao's niet opnieuw bekeken moeten worden. In enkele calo's (bijv. metaalcao) zijn loonsverhogin gen van 4,5 procent afgespro ken. De werkgevers en werkne mers hebben die gedachte van de hand gewezen. CNV-voorzitter Westerlaken meent wél dat een eventuele looneis van vier tot vijf procent bij de komende loononderhan delingen, zoals aangekondigd door enkele FNV-bonden, niet langer reëel is. De werkgevers herhaalden za terdag dat zij pas eéh najaar sakkoord tekenen als overeen stemming is bereikt over het beleid op de irrtadellange ter mijn (1993-1998). Daarover wordt vrijdag door een commis sie van de Sociaal Economische Raad (SER) vergaderd. Zowel werkgevers als werknemers verwachten dat in de SER-com- missie een vrijwel unaniem ak koord wordt bereikt ten aan zien van het financieringste kort, de collectieve lastendruk, verlaging bruto-loonkosten, werkgelegenheid en de Europe se Monetaire Unie. (Indien daartoe oonleiding bi I Telefoon: I I Of deze bon opsturlh in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging)

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1