iense familie en ier kennissen voor jf ton opgelicht Rode Molenpolder alleen bestemd voor voetbalclubs Leiden Omgeving tidekerk gebruikt 3 isch hardhout opknappen brug Boerhaaveconcert nu jaarlijks evenement TOP blijft aan de Menneweg tjes zullen wel zetduiveltjes WEEKEINDE REGIOJOURNAAL Knutselen De Land- en Tuinbouw Vrou wen (LTV) in Alkemade gaan dinsdagavond doosjes maken van stof en karton bestemd voor bijouterieën of zomaar voor de sier. Dat gebeurt in Café Bar 't Veen, Langeweg 16 in Roelof - arendsveen. Opgaven voor deel name bij Paulien Klein, tel. 01713-14315. Veilingavond De Numismatische Kring Bloembollenstreek organiseert dinsdagavond een ruil- en vei lingavond in Lisse. Zoals ge bruikelijk vindt de avond plaats in 't Poelhuys aan de Vivaldi- straat 4. de zaal is geopend van af zeven uur. Toegang voor niet- leden kost 3,-. het lidmaat schap kost 25,-per jaar. lragen van Jos Hooger- !t, Rudolf Kleijn, Rens Kol hof en Monique Roso. 0 jjent 'n jroot is de kans dat je er- g- in de stad een gedicht op (i'i ïur kalkt en er prompt al- .01 toevallige passanten stil ,Nen om het stukje poëzie in hardop voor te dragen, merg groot zult u misschien in. Laat staan dat zoiets [ebeuren bij een Russisch ht, zelfs al is dat van de it van niemand minder dan itna Ivanavno Tsvetajeva, ;0 de dezer dagen in selecte q| wordt herdacht dat ze ui iar geleden werd geboren. >0 naar te zwijgen over de dat zo'n toevallige pas- v de scribenten erop zou i. n dat ze een accentje de ra lerde kant op gekwast V/n- Is, is dat precies wat giste- ei ebeurde bij de muur van 2'jntiquariaat van Burgers- Niermans. Daar wer- T0in het. kader.van een po- Leiden op een hoger cul- 1 plan te tillen, de eerste }9 een reeks buitenlandse r jn op de muren van de iat iteeg en Nieuwsteeg ge- Walenkamp, één van de jn tiefnemers, reageert ver- 00 op de onverwachte blij- 'fó an talenkennis onder de aars. Verbaasd, maar ook jeetje verdedigend, want Ti pt worden op een foutje is eirlijk nooit leuk, zeker a het licht van de weten- IU( dat de tippex voor latex u. loet worden uitgevonden. at maakt zo'n accentje nu ^bij elkaar uit zou je kun- B iggen? kan eenvoudig geillu- 3l| 'd worden. Zo is een coupe heel wat anders dan een g en route soleil. En is poë- !en poezie. De graffiti-ar- n zouden beter moeten i. Vooral wanneer je het 3 'staande in klaar cyril- 1 aan de muur toever- ile als kleine duivels bin- g rongen Wrijk dat vol van droom en j ok was, u verzen, die de dood, de bezongen, '■iemand die ze las!- 9 J, dus. En die kleine duivel- ILD Het remmingwerk van de Kou- je brug verkeert in zeer slechte staat. Ook J voorzieningen worden getroffen aan het «"mechanisme. B en w stellen voor om 9.1 gulden beschikbaar te stellen voor het Het huidige remmingwerk bestaat uit .t, namelijk basralocus palen en azobé >n. Hoewel het gebruik van tropisch t door de gemeente verboden is, blijkt er ernatief beschikbaar te zijn. Deze om- q1 houtsoort zal dus toch worden gebruikt. J mogelijk na de goedkeuring van de raad Oktober, zal met de werkzaamheden wor- innen. Contract over riolering Dorp Zuid ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude zal de riolering en de herinrichting van het Dorp Zuid, één van de oudere wijken, binnen afzienbare tijd la ten uitvoeren door aannemingsbedrijf Heijmans BV te Rosmalen. Volgende week dinsdag wordt het con tract getekend met het bedrijf. Vrijwel alle werk zaamheden worden aan Heijmans uitbesteed, omdat de gemeente er niet voldoende personeel voor heeft. Dorp Zuid is een wijk met circa 300 woningen en een aantal bedrijven. De riolering is beschadigd en moet op korte termijn worden gerepareerd. Tegelijkertijd wordt de wijk heringericht, zodat er voor de bewo ners een prettiger verblijfsgebied ontstaat en het doorgaande verkeer beter kan worden verwerkt. Volgens Zoeterwoude is de samenwerking met het bedrijfsleven een voorbeeldproject, dat zijn uitstra ling naar andere gemeenten niet zal missen. Schotelantennepark wordt uitgebreid OEGSTGEEST Binnenkort wordt het schotelantennepark, dat zich op het ter rein van het zwembad Poelmeer te Oegst- geest bevindt, uitgebreid. De schotelan tennes vangen televisiesignalen op die via satellieten worden doorgegeven. De uitbreiding van het antennepark heeft tot gevolg dat de gemeenschappelijke re geling antenne-energievoorziening bin nenkort de mast aan de Kwaaklaan niet meer nodig heeft. De aangeslotenen op de kabel zullen dan alle programma's thuis via de satelliet ontvangen. Of de mast zal verdwijnen is nog niet duidelijk. Op het ogenblik wordt deze mede benut door De fensie. ALLERLEIDS Hengelen De Hengelaars Bond Leiden en omstre ken en de 65-jarige Leidse Politie Sport Vereniging houden morgen een vis wedstrijd. Afhankelijk van het weer wordt het programma afgewerkt aan het Rijn-Schiekanaal of de Oude Rijn. Hengellengte en hengeltype zijn vrij. Alle gevangen vis wordt gewogen en telt mee voor de eindstand. De wed strijd duurt van 9.00 tot 12.00 uur. In schrijvingbij Hengelsporthuis Teunis- sen, Korevaarstraat 37 in Leiden. Deel name kost 15 gulden. Concert Kamerkoor Mikrofoon verzorgt mor gen een Frans getint concert in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 in Leiden. Op het programma staan on der andere werken van Pierre Certin, Poulenc en Charpentier. Het concert begint om 15.00 uur. Chanson noire Het nieuwe seizoen van Chanson Noire wordt morgen afgeschoten door het viermansorkest Dap're Dodo's. Verder treden op de dichteres Adrieke Göbel, het duo Odijk Verbiest en de Haagse zangeres/dichteres Riet van Weers. Adres: Café The Duke, Oude Singel 2. Tijd: 15.00 uur. Entree: vijf gulden. Lesing 'Milieu in Afrika: mens of natuur?' is de titel van een lezing die de Senegalese milieudeskundige Dr. Mbarack Diop op morgenmiddag houdt in het WSD- gebouw aan de Cleveringaplaats 1. Diop vindt dat bij het opzetten van pro jecten in Afrika te weinig wordt geke ken naar de gevolgen op de lange ter mijn. In zijn lezing zal hij daarvan voorbeelden geven. De lezing met dis cussie duurt van 14.30 tot 17.00 uur. 55-plussers Voor 55-plussers houdt de Ouderen Ac tiviteiten Commissie Leiden Zuid West morgen een ontspanningsmiddag in verzorgingshuis Haagwijk, Beethoven- laan 2. Het Alphens Ammenkoor ver zorgt een optreden. Zaal open vanaf 14.00 uur. Entree: 2,50. Bereikbaar met buslijnen 13/14/31, of voor vervoer bellen: 313987/310916. Testbank (1) Sommige computerbedrijven nemen ze er speciaal voor in dienst. Studenten en scholie ren die dag in dag uit met vier kante ogen achter het beeld scherm zitten om te proberen codes te kraken. En dat alle maal om te voorkomen dat al te nieuwsgierige hackers zoiets van buitenaf doen om bij de kostbare data van hun klanten te komen. Het Amerikaanse softwarebedrijf Novell heeft dat deel van zijn produktont- wikkeling kennelijk achterwe ge gelaten of niet grondig ge noeg gedaan, zo meldt het uni versiteitsblad Mare deze week. toch echt te zuur voor zijn en dat ze in Amerika bij het horen van zijn naam vooral zullen denken 'ga alsjeblieft weg'. Beleid Normaal is het in de plaatselij ke politiek zo dat gemeentelijk beleid gemaakt wordt door het college van burgemeester en wethouders. In Nieuwveen gaat het anders. In het perso neelsblad van de gemeente ambtenaren van Nieuwveen verscheen onlangs een artikel waarin een oplossing voor de ruimtenood van de ambtena ren aan de hand werd gedaan. Een noodgebouw zou de ergste problemen kunnen oplossen totdat het nieuwe gemeente huis er staat. Daar werd het kersverse WD- raadslid Muller een beetje ner veus van. „Hoe zit het eigenlijk met deze zaak", vroeg hij tij dens de gemeenteraad, nadat hij het stukje uit het perso neelsblad had geciteerd, „wordt tegenwoordig het per soneel van de gemeente eerder ingelicht over huisvestingspro blemen dan de commissies en raad"? Dat bleek inderdaad het geval te zijn, want wethou der G. Pulleman vertelde dat niet eerder dan in de raad van december de voorstellen over een noodhuisvesting de raads leden zouden bereiken. De informatielijnen lopen in Nieuwveen dus via het perso neelsblad en pas heel veel later mag de commissie en de raad een beslissing nemen die in fei- De natuurkunde- en informa ticastudent Jan Pascal van Best begon - gewoon omdat hij het leuk vond - te spelen met het personal computernetwerk van het Mathematisch Insti tuut van de universiteit. Uitge keken op Zeeslagje spelen per computer begon het met het kraken van de toegangscode tot het systeem van zijn buur man. Maar ach, hoe gaat zo iets, ook dat is na v-erloop van tijd routine en op zoek naar een nieuwe uitdaging begon Jan 'Pascal (zijn tweede naam 'Pascal' is ook die van een veel gebruikte computertaal) uit te proberen of hij soms door de hele beveiliging van het sy steem kon breken. Het zal niemand verbazen; dat kon dus inderdaad. Computer routinier Van Best had er wat tijd voor nodig, maar na ander half jaar klooien kon hij zijn gang gaan in alle hoeken en ga ten van het computersysteem. De beheerder ervan vond het zelfs heel leuk. Op zo'n manier leer je toch je eigen zwakheden kennen. Testbank (2) Een medewerker van de facul teit Wis- en natuurkunde wilde dat tijdens een Novell-gebrui- kersdag ook graag overbren gen aan dat bedrijf. Met een: „Hallo, is dit leuk, vinden jullie hier wat aan", stapte hij op een vertegenwoordiger van de soft- ware-producent af. Maar echt leuk vond hij het niet. Mare schetst hoe hij wit wegtrok, een gemoedstoestand die ver volgens ook moet zijn doorge drongen in de directiekamer van het bedrijf dat met een om zet van 640 miljoen tot de gro tere op zijn gebied hoort. Vrek We nemen u even mee terug naar de 3 Oktoberoptocht. Die met die opstoppingen, die van 1992, ja. Kunt u zich de Ierse delegatie nog herinneren? Behalve een echte schaapsherder met zijn kudde en herdershonden, ontbraken ook de roodharige arme Ierse sloebers niet. Bedelaars van het soort datje maar zelden in Leiden aantreft. En ze troffen een gul publiek. Dubbeltjes, kwartjes en guldens stroomden binnen, zodat ook deze arme leren zich 's avonds in het Leidse nachtleven konden storten. Hun hoop vestigend op het mededogen van de sterke arm, stormden ze op plaatsvervangend korpschef Jan la Rivière toen ze zijn pet en strepen ontwaarden. Maar die deed alsof zijn neus bloedde. Op dat moment maakte een kleutertje zich los uit het publiek, een kwartje in zijn knuistje geklemd. Voordat zijn pa en ma het in de gaten hadden, had hij het geld met gepaste trots overhandigd. En La Rivière moest een Ierse scheldkannonade over zich heen laten gaan, waarin hij in onvervalst Nederlands onophoudelijk voor 'vrek' werd uitgemaakt. Zou de jeugd dan toch de toekomst hebben? AKZO en Shell, maar ook de BVD horen tot de afnemers van het bedrijf. Shell en AKZO zullen hun bedrijfsgeheimen toch graag afschermen en ook al is meer openheid het devies van de BVD, juichen zullen ze daar ook niet in de wetenschap dat een pientere student met wat moeite hun computer kan kraken. Novell zou inmiddels bezig zijn de gaten te dichten. Volgens Jan Pascal van Best valt er echter maar weinig te doen, zo lang de software niet drastisch wordt herschreven. Novell was overigens niet alleen niet blij met hem; de Amerikanen heb ben helemaal niets van zich la ten horen. Hij heeft even over wogen te solliciteren, maar hij vermoedt dat de druiven daar I FOTO: WIM VAN NOORT te al genomen is. Door wie ook weer? De onder linge rivaliteit tussen fracties kwam nog eens duidelijk naar voren toen ook het CDA bij monde van C. van Veen ver baasd was dat de WD erover begon. „De WD komt nu met de vraag, maar het was al eerder een vraag van het CDA, zo goed is ons geheugen nog wel", voegde zijn collega W. Kool er nog aan toe. En zo hebben de fracties het zo druk om elkaar vliegen af te vangen dat het eigenlijke onderwerp, het langdurig achterblijven van informatie, eigenlijk hele maal niet meer ter sprake komt. Het college kan in zijn vuistje lachen om zoveel kort zichtigheid. Op die manier wordt het wel erg makkelijk om beleid door te voeren. TA KR0FT ie )FARENDSVEEN - 9- nensen uit Roelof- l0reen en vier kennis- 1! nabijgelegen gemeen- n! n door een 'goede n voor vijf ton opge- le i goed vertrouwen in laden zij het geld in zijn ier M en D-systems. In- 0 i is de man met de L' 'zon vertrokken. Het tel van het bedrijf dat I canaaleiland Geurns- ;ni moeten liggen, is rijfelachtig. De in de 'j genomen advocaat ia Ier Zwan is op dit mo- v 5 zoek naar hard be- 10;eriaal zodat er een -fehtelijk onderzoek en ingesteld, die woonachtig was in lest, was een goede tnd van de Veense fa- rij kenden hem al zes ngen met hem op va- ijj, vertelt één van de ge- xflen, die anoniem wil dl Toen een lid van de fa- 1 1988 stierf, een erfe- iHterliet en er een forse belastingaanslag volgde, voel de de Oegstgeestenaar zich geroepen om zijn goede ken nissen te helpen. Hij was tussenpersoon van de investeringsmaatschappij M en D-systems. „Als wij dat geld in zijn maatschappij zou den steken, dan zouden wij een hoge rente krijgen en bo vendien jaarlijks een winst uitkering", vertelt zij. Dat speelde in 1990. Niet alleen de familie stak geld in het be drijf, maar ook nog enkele an dere kennissen uit Hoofd dorp, Kudelstaart en uit Oegstgeest. In totaal ging het om zeven mensen. Op 1 juli van dit jaar zei de Oegstgeestenaar dat hij een maand voor zaken naar Lima moest. De Veense familie hoorde'later echter toevallig dat hij een maand lang op een camping in Nederland had ge zeten. Het maandelijkse af schrift met daarop een deel van de terugbetaling bleef dan ook uit. Half augustus bereik te de Veenders een brief van hun 'vriend'. Daarin deelde hij mee dat hij failliet was en dus niet in staat was de fami lie terug te betalen. Inmiddels hebben de zeven gedupeerden de Alphense ad vocaat Van der Zwan in de arm genomen. „Meneer heeft op een prachtig papier wat je koopt bij een zaak in feestarti kelen een contract voor geld leen tegen hoge rentes opge steld. In goed vertrouwen hebben mijn cliënten daar hun handtekening onder ge zet", merkt de advocaat in een gevraagde reactie sarcas tisch op. „Het geheel riekt naar oplichting. Op dit mo ment proberen wij daarvoor nog meer hard bewijsmateri aal voor op tafel te krijgen zo dat er een strafrechtelijk on derzoek kan worden inge steld". Hij is dan ook erg be nieuwd of er meer slachtoffers zullen zijn. Zowel de advocaat als de slachtoffers waren op de hoog te van meer oplichtingsprak tijken van de Oegstgeeste naar. Zo zou hij onrechtmatig sleutelgeld ontvangen van mensen die kamers in zijn huis wilden huren. De politie van Oegstgeest weigert com mentaar. Derde Boerhaaveconcert door Lei derdorps Kamerorkest. Werken van Beethoven, Mozart, Sibelius, Rossini en Respighi. Gehoord gisteravond in de Leidse Lakenhal. Idoor OSCAR VAN DEN WIJNGAARD Twee jaar geleden organiseerde het Boerhaave College, naar aanleiding van de oplevering van hun gerestaureerde behui zing, een concert in de Laken hal voor docenten, leerlingen en overige geïnteresseerden. Het experiment werd voor her haling vatbaar geacht, en lijkt nu een jaarlijks evenementje te worden. Op het derde concert speelde het Leiderdorps Kamerorkest met aanstekelijk enthousiasme een breed scala aan componis ten, van Mozart tot Sibelius. Gedurende het hele concert stond echter één aspect duide lijk centraal: een aanhoudende worsteling met de intonatie. Mozart (Sinfonia Concertante in Es voor hobo, klarinet, fagot en hoorn) en Beethoven (Con- tretanze) verloren er veel van hun helderheid door, Rossini's ouverture voor La Scala di Seta restte voornamelijk een salo nachtige gezelligheid. Met de sordino op de snaren ging het bij Sibelius stukken be ter, en kon de muziek even spreken. De vergezichten die hij in zijn Impromtus voor strijkorkest op lijkt te hebben willen roepen werden even zichtbaar. Respighi's Antiche Danze et Arie per Liuto - een boeiend spel met renaissance fi guren en laat-negentiende- eeuwse retoriek - kwam echter zo drillend te voorschijn dat de herinnering aan de kwetsbare Sibelius snel was verdrongen. Concerten als deze zijn prij zenswaardige initiatieven, en de Lakenhal een inspirerende lokatie, maar dat neemt de be hoefte aan een béétje zuiver heid niet weg. Het inrichtingsplan voor de Rode Molenpolder in Sassenheim. van een fietspad naar Postwijk en een tweede fietspad langs de aansluitingsweg naar de Hoofd straat. Maar daarmee is de kous niet af. Aan het niet mee verhuizen van TOP zit ook een prijskaar tje. De accommodatie aan de Menneweg zal gereconstrueerd moeten worden en ingepast in de bouwplannen voor woonhui zen. Hoeveel dat zal gaan kos ten is nog niet duidelijk. B en w streven er naar de juiste cijfers voor de raadsvergadering van 22 december in huis te hebben. Toch vindt men het verant woord nu al te kiezen voor de plannen in de Rode Molenpol der. Definitief De keuze voor het voorkeurs model betekent dat TOP defini tief dus ook in de toe komst niet naar de Rode Mo lenpolder zal gaan. Suggesties om in ieder geval op papier ruimte reserveren voor een la tere overgang naar het sport complex woprden door 'het col lege van de hand gewezen. Voor een verhuizing zou alleen het gebied ten zuiden van het com plex geschikt zijn, omdat de bufferzone tussen Postwijk en de Rode Molenpolder open moet blijven. TOP heeft echter al te kennen gegeven de zuide lijke lokatie te ver weg te vin den. De plannen in de Rode Molen polder zullen donderdagavond besproken worden tijdens een speciale gecombineerde com missievergadering in de ont vangstzaal van het Sassen- heimse raadhuis. De openbare vergadering begint om negen uur. SASSENHEIM - Het ge plande sportcomplex in de Sassenheimse Rode Molen polder kan gevoeglijk omge doopt worden tot een voet balcomplex. Nadat al in het beginstadium duidelijk werd datrugbyclub De Bassets aan de Menneweg zou blij ven, zien nu zoals verwacht ook de korfballers van TOP af van een verhuizing. De ge meente gaat op korte termijn onderzoeken wat de recon structie van het sportcom plex ten behoeve van de korf balvereniging gaat kosten. Het afhaken van TOP betekent dat nu alleen de voetbalvereni gingen Ter Leede en Teylingen naar de nieuwe sportvelden zul len verhuizen. Samen zullen ze kunnen beschikken over één hoofdveld, zes bijvelden en twee trainingsvelden. Kantine en kleedkamers zullen onderge bracht worden in één centraal gebouw tegenover het hoofd veld. Ingenieursbureau Oranjewoud heeft naast dit 'voorkeursmo- del' ook nog een tweede model doorgerekend: het 'geoptimali seerd model'. In het model was ruimte voor een extra (trai ningsveld en kreeg ook de door het sportcomplex ingebouwde manége wat meer ruimte. Het model had echter als nadeel dat een deel van het complex op Voorhouts grondgebied terecht zou komen. Bovendien zou de uitbreiding in westelijke rich ting een aantasting van het open poldergebied tussen beide gemeenten inhouden. Kosten Met de aanleg van het complex zoals het college nu voorstelt is een bedrag van meer dan vier miljoen gulden gemoeid. Daar mee is de gemeente er overigens nog niet. Zo is er nog een bedrag van bijna een half miljoen gul den nodig voor de ontsluiting van het sportpark. Oranjewoud schat de kosten van een aan sluitingsweg op de Hoofdstraat op 275.000 gulden. Nog eens twee ton is nodig voor de aanleg

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9