remier Major /aarschuwt voor verkeerde keuze' Gierende zenuwen voor tv-debat in de VS Buitenland weigert uitstel ipecties in Irak Regering Denemarken ziet acht 'Eurowegen' Oppositie in Roemenië wil nieuwe verkiezingen cuses De ;rk voor artheid Ex-minister betrokken bij 'Collorgate' I Sogers kozijnen: het betere raamwerkl BOGERS Officiële herdenking Brandt in Berlijn CUBA-CARIBISCH GEBIED f2335.- p, DAD De Verenigde Naties hebben een verzoek geweigerd om de komst van een grote wapeninspecteurs naar Baghdad volgende week itellen tot na de Amerikaanse presidentsverkie- j op 3 november. De Speciale Commissie van de belast met het toezicht op de ontmanteling van rnwapenprogramma, de chemische wapens en re-afstandsraketten van Irak. In het Golfgebied 'gespeculeerd dat de commissie een grotere in- iploeg dan gebruikelijk wil sturen om de Iraak- ïidheid tot medewerking te beproeven. De Ira- denken kennelijk dat het nieuwe inspectieteam nfrontatie met Baghdad wil uitlokken, zodat de kaanse president Bush zijn kansen in de verkie- kan vergroten door zich in de komende weken te stellen tegen Irak. Geen gezag GOS over economie en kernwapens BISJKEK - Het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS) krijgt geen cen traal economisch gezag. De vier kernwa penrepublieken Rusland, Oekraïne, Ka- zachstan en Belarus zullen hun atoomwa pens niet onder GOS-toezicht stellen. Dat hebben de leiders van het GOS gisteren beslist tijdens topberaad in Kyrgyzstan. In de hoofdstad Bisjkek stelden de GOS- leiders een commissie in die de economi sche wetgeving van de tien lidstaten moet coördineren. Van een centraal orgaan met vergaande bevoegdheden of een centrale bank zal echter geen sprake zijn. Rusland, Belarus, Kazachstan, Oezbekistan, Arme nië en Kyrgyzstan tekenden een akkoord dat moet leiden tot een roebel-zone". Oe kraïne weigerde te tekenen, terwijl in Toerkmenistan, Tadjikistan en Moldova het parlement zal beslissen. Volgens het akkoord zal de handel tussen de GOS-lan- den in roebels worden betaald, maar wor den lidstaten vrijgelaten om hun eigen munt te voeren. Rusland, Oekraïne, Belarus en Kazach stan zullen bilaterale akkoorden sluiten voor het beheer van de strategische kern wapens die door de Sovjet-regering op hun grondgebied werden gestationeerd. Daar mee is het akkoord van de baan dat de vier staten eerder tekenden met de VS en waarin werd overeengekomen dat de kernwapens onder GOS-bestuur zouden komen totdat zij in 1994 aan Rusland moeten zijn overgedragen. Vooral Oe kraïne had zich sterk gemaakt voor meer zeggenschap tijdens de overgangsperiode. Binnen een maand moeten de bilaterale akkoorden worden getekend. Sjevardnadze eist gebieden terug TBILISI De Georgische leider Edoeard Sjevardnadze heeft gisteren geëist dat sepa ratisten in Abchazie het gebied teruggeven dat zij de afgelopen week hebben veroverd op de Georgische strijdkrachten. Georgische eenheden hebben gisteren een aanval uitge voerd op Abchazische linies ten noorden van Soechoemi, de hoofdstad van het afgeschei den Abchazië. Volgens de Abchazische leider Vladislav Ardzinba loopt de schade in de mil joenen. Hij zei gisteren dat het Abchazische parlement de Georgische verkiezingen van morgen niet zal toestaan op zijn grondgebied omdat ze geen enkele geldigheid hebben. Twee VN-diplomaten die zijn aangesteld om onderzoek te verrichten naar de crisis in Ab chazië zullen hun werk maandag beginnen. Werkloosheid in EG stabiel BRUSSEL De werkloosheid in de Euro pese Gemeenschap handhaaft zich al maan den op hetzelfde peil. Blijkens gisteren ver spreide cijfers van het EG-bureau voor de statistiek was in augustus, net als de drie voorgaande maanden, gemiddeld 9,5 pro cent van de EG-beroepsbevolking werkloos. Vergeleken met augustus vorig jaar is er sprake van een stijging van 0,5 procent; 13,1 miljoen tegen 14 miljoen. Het Britse werkloosheidspercentage lag in augustus op elf procent, het hoogste peil sinds juni 1987. In Spanje en Ierland zijn de meeste werklozen geregistreerd, respectievelijk 18,1 en 17,1 procent. Voor Nederland is geen percentage bekend maar in juli lag het op 6 procent. Nederland is wel het enige land waar het aantal werklozen sinds au gustus 1991 is gedaald. VAN HUET HTON - Premier Ma- »eft de Euro-sceptici in Conservatieve Parij ge ichuwd voor de gevaren 'verkeerde keuze' Maastricht'. zei dat hij met de Britse ideringspositie op sociaal len de monetaire unie het ïogelijke uit de onderhan en had gehaald. „Wij heb- e flexibiliteit en vrijheid, ideren hebben weggege- Het zou een historische ijn dit resultaat op te ge- sprak hij tot het Tory- is in de Zuidengelse bad- Brighton. Ter geruststel- an de knorrige volgelin- m de voortijdig afgereisde iret Thatcher verzekerde ngelands eigen identiteit verloren te laten gaan in ;renigd Europa', sschien wel belangrijkste uit zijn politieke carriè- lokte een tot zeven minu- irekte ovatie van een blij- verdeelde achterban. Na mdig te hebben uitgelegd 1 Maastricht' allemaal niet het hoge woord er tte uit, dat hij niet zou te- KOPENHAGEN De Deense regering heeft gisteren acht mo gelijke oplossingen aangeboden voor de crisis die is ontstaan doordat de Denen 'nee' hebben gezegd tegen het verdrag voor een Europese unie. De voorstellen variëren van onderhandelin gen over een speciale behandeling van Denemarken tot een uit nodiging aan de andere elf lidstaten om zonder Denemarken voort te bouwen aan hun economische, politieke en militaire eenwording. Het rapport is bedoeld als „gereedschap" dat met andere informatie moet worden gebruikt bij het debat dat het Deense parlement over de kwestie. Volgend jaar zou moet er een nieuw referendum komen met enkele aanvullingen bij het verdrag. Onder het motto „Europa, da's voor mij" begint de Belgische regering deze maand een voorlichtingscampagne om de bevol king vertrouwd(er) te maken met Europa. Televisiespotjes, een huis-aan-huiskrant plus brochures en lesmateriaal moeten daaraan bijdragen. Ook Nederland houdt ook een campagne, met Postbus-51-spotjes en de brochure '1992 en verder, de toe komst van de EG'. rugkomen op zijn handteke ning onder het verdrag. Het ap plaus was allesbehalve overtui gend. De rechtervleugel van de partij werd vervolgens getroost met gespierde taal tegen mis daad, uitkeringfraudeurs en onderwijzers-die-kinderen- niet-leren-lezen-en-schrijven. Illustratief voor de grote pro blemen van de Britse economie was dat partijvoorzitter Fowler de verzamelde aanhang moest vragen diep in de buidel te tas ten. De Conservatieve Partij staat voor een kleine dertig mil joen gulden rood. Ervaren To ries konden zich aan het einde van een turbulente week niet herinneren een spannender congres te hebben meege maakt, waarbij de geschillen zo publiekelijk werden uitgevoch ten. Onderkomen Twee zigeunervrouwen zitten met hun kinderen in een geïmproviseerd onderkomen. Ze zijn gevlucht uit Sarajevo en verblijven al twee maan den in modderige tenten in de buurt van Jablinica. FOTO: AP BUKAREST De Democrati sche Conventie, waarin 18 Roe meense oppositiepartijen zich verenigd heeft, heeft gisteren bij de Centrale Kiesraad een of ficieel protest ingediend tegen de uitslag van de parlements- en presidentsverkiezingen van twee weken geleden. Ze meent dat er op grote schaal fraude ge pleegd is. „De Democratische Conventie wil dat de nationale verkiezin gen ongeldig verklaard worden, en roept op tot het houden van nieuwe verkiezingen voor het parlement", zo schrijft de coali tie die een centrumpolitiek voorstaan. Ze meent dat zeker een tiende deel van haar stem men ongeldig is gemaakt. Bij de verkiezingen op 27 sep tember behaalde de Democrati sche Conventie 20 procent van de stemmen. Winnaar werd, met 28-procent, het Democrati sche Front voor Nationale Red ding van president Ion Iliescu. Bij de presidentsverkiezingen behaalde Iliescu 47 procent van de stemmen tegen 31 procent voor Emil Constantinescu van de Democratische Conventie. Een tweede ronde moet morgen uitmaken wie van hen de defini tieve winnaar wordt. lNNESBURG - Als eer- anke Zuidafrikaanse lei- ïeeft president F.W. de gisteren spijt betuigd de apartheid. „Te lang in wij ons vastgeklampt en droom van gescheiden toen het al lang duidelijk lat dit niet kon lukken", de tekst van een toe- die De Klerk gister- hield in de conservatieve Winburg. „Dat spijt De Klerk, die de apart- leeft ontmanteld sinds hij 89 aan de macht kwam, irde voorheen zich te ver- ïuldigen voor de wettelij- heiding waardoor 5 mil- ilanken konden heersen miljoen zwarten. Hij, Is bij eerdere gelegenhe- iat apartheid goed be- maar mislukt was. Veel g en, onder hen de angli- e aartsbisschop Desmond hadden er bij De Klerk op idrongen verontschuldi- n aan te bieden voor de leid en het leed dat hier- ian de zwarten berokkend enigheid in ,itslandover Upak rechts veld "f - De Duitse Bondsrege- !n de regeringen van de aten zijn het niet eens in worden over een ge- schappelijke, effectieve igie tegen het toenemende >e geweld in de Bondsre- ik. Bondsminister Seiters van binnenlandse zaken isteren de deelstaatminis- an binnenlandse zaken en e naar Bonn uitgenodigd een speciale conferentie npak van de toenemende alander-vijandigheid en itisemitisme in Duitsland 'preken. De socialistische 'dslieden wezen een ver- Ping van de strafwetten aarmee werd een consen- onmogelijk, omdat met minister Seiters en de Ondemocratische Unie de te tijd aandringen op straf wetten. WASHINGTON - 'Ik wil leeftijd niet. tot discussiepunt in deze verkiezingscampagne maken. Ik zal niet om politie ke redenen de jeugdigheid en onervarenheid van mijn op ponent uitbuiten'. (Reagan in 1984 in debat met Walter Mondale). 'Meneer Nixon noemt ons land het sterkste ter wereld. Dat is nu zo. Maar de communisten beginnen ons in te halen met hun aantallen raketten. Ik weet minder zeker dan hij dat wij in 1963 nog steeds de sterkste mi litaire macht zullen zijn'. (Kan didaat John Kennedy tegen kandidaat Richard Nixon in 1960). Veel gedenkwaardige hoogtepunten zijn er in het col lectieve Amerikaanse geheugen niet overgebleven van alle ver maarde tv-debatten die de pre sidentskandidaten in de Vere nigde Staten al sedert 32 jaar kort voor verkiezingsdag met elkaar plegen aan te gaan. Een paar zinnen en een paar beel den (Nixon transpirerend, de Kennedy-lach, Reagan vissend in zijn troebele geheugen). Maar het zijn, mede door de eeuwige herhalingen op het te levisie-scherm, 'defïnierende momenten' geweest, die in veel gevallen beslist hebben over 's werelds machtigste positie. Aan de vooravond van het eer ste tv-debat 1992 tussen presi dent George Bush en diens uit dagers Bill Clinton en Ross Pe rot, is Amerika opnieuw in hooggespannen afwachting van zulke historische ogenblikken. De kans op 'geschiedenis' lijkt groter dan ooit, nu de zittende president gedenkwaardig zal moeten scoren om zijn baan nog vier jaar te behouden. Morgenavond om twaalf uur begint in St. Louis het onmen selijke, anderhalf uur durende, 'kandidaatsexamen', waarvoor duizenden journalisten en cam pagne-medewerkers naar de stad aan de Mississippi zullen reizen. Hoe intensief de drie Witte Huisgegadigden zich de laatste dagen ook hebben voor bereid, de zenuwerl gieren, al thans in het Bush- en het Clin- tonkamp, door de kelen. Want geen studi,e van verkiezingspro gramma's en van staat van dienst van tegenstanders, geen inprenting van slagzinnen, geen repetitie van lichaamstaal en stembuiging is voldoende om in een levend, rechtstreeks over de gehele wereld uitgezonden, televisiedebat verrassingen voor te blijven of trucs van de ander te doorzien. Contract Hoeveel er op het spel staat blijkt alleen al uit de worsteling t die vooraf is gegaan aan de offi- ciële notariële Republikeins- Democratische overeenkomst waarin deze week de vorm is vastgelegd waarin de tv-discus- sies (na die van morgen komen er nog drie) zullen plaatsheb ben. Alles is in dat contract geregeld. Wie het eerste woord krijgt en wie het laatste. Wie in het mid den (in St. Louis Clinton) zit en wie rechts en wie links. De kan didaten mogen tijdens het de bat aantekeningen maken op papier van soort, afmeting en kleur naar keuze. Niet 'meer dan twee helpers mogen de kan didaten naar het toneel verge zellen voordat het programma begint. De kleur van het decor zal onderling worden vastge steld. De kamer van elke kandi daat zal goed geïsoleerd zijn van de kamers van de andere kandi daten. Elke kandidaat krijgt een vierde deel van de kaartjes voor de plaatsen in de zaal. Het vierde kwart van de kaartjes is voor de sponsor van het debat, Washington University in St. Louis. De vraag die de meeste Ameri kanen bezighoudt is of Bill Clinton de kans zal krijgen veel over zijn economische herstel plannen te praten. Met andere woorden: zal George Bush het offensief voortzetten dat hij deze week heropende op Clin tons verre verleden als Viet- nam-demonstrant, dienstont- wijker, toerist in Moskou etc. Komt het tot dat soort 'karak ter-issues' en oprakeling van politieke schandalen, dan lijkt Ross Perot de show te kunnen stelen met een hardnekkige weigering andere zaken te be spreken dan welke de kiezers interesseren: werkgelegenheid, opheffing van het begrotingste kort, kortom de toekomst van het beproefde Amerika en haar zorgelijke bewoners. SAO PAULO 'Collorgate' breidt zich uit als een olievlek. Deze keer is het de beurt aan Zelia Cardoso de Mello, de vrou welijke ex-minister van econo mische zaken. De federale politie heeft de voormalige tsarina van de Bra ziliaanse economie in staat van beschuldiging gesteld wegens illegale verstrekking van ge subsidieerde staatsleningen. Deze gingen naar zakenvriend- jes van de in ongenade gevallen president Collor, die sinds een week op non-actief staat. De po litie heeft hard bewijsmateriaal in handen dat mevrouw Zelia voor haar bereidwillige mede werking minstens een half mil joen gulden opstreek. P.C. Fa rias, vertrouweling van Collor en het financiële meesterbrein achter het schandaal, zou dit geld op bankrekeningen van haar naaste medewerkers heb ben gestort. Zelia, die in Brazilië voor 'IJze ren Dame' doorgaat, werd in 1990 wereldberoemd. Bij het aantreden van president Collor liet zij in de strijd tegen de ga lopperende inflatie beslag leg gen op alle banktegoeden hoger dan zevenhonderd gulden. Deze 'gelegaliseerde roof was de grootste confiscatie die ooit in de Latijnsamerikaanse ge- schiedenis heeft plaatsgevon den. In mei vorig jaar stuurde de inmiddels afgezette Collor haar de laan uit, omdat zij haar economische beloftes niet inlos te. Cardoso de Mello heeft meer op haar geweten. In 1991 stelde zij plotsklaps een exportverbod in voor de Braziliaanse koffie, we gens de sterk dalende prijzen op de wereldmarkt. Onder het gras stak echter een venijnige adder. Haar voorgenomen be sluit had Zelia bewust laten uit lekken naar trawanten van Col lor. Op de dag dat het nieuws in New York insloeg als een bom, schoten de prijzen de lucht in. Braziliaanse speculanten stre ken superwinsten op omdat zij tevoren tegen bodemprijzen hadden ingekocht. Franse kritiek op stemming Angola PARIJS Vier Franse waarne mers hebben gisteren gezegd dat zij bij de Angolese verkie zingen onregelmatigheden heb ben geconstateerd, waaronder intimidatie en schendingen van het recht op een geheime stem ming. UNITA-leider Jonas Sa- vimbi heeft volgens voorlopige uitslagen de verkiezingen ver loren van president Jose Eduar- do Dos Santos, maar volgens hem heeft de regeringspartij MPLA de verkiezingen door fraude gewonnen. Savimbi zal zich neerleggen bij de uitslag "van de verkiezingen in Angola, als een door hem verlangd on derzoek de eerlijkheid van de verkiezingen bevestigt. De An golese president Jose Eduardo dos Santos heeft gisteren beslo ten de bekendmaking van de of ficiële verkiezingsuitslagen uit te stellen tot de komst, van daag, van de afgezanten van de VN-Veiligheidsraad. ADVERTENTIE fcBogers draai-/kiepramen met vijf doordachte F kiepstanden en inbraakveilig hang en sluitwerk. In ^onderhoudsvrije kunststof voor een lange levensduur! PEn met extra stevige 3-kamerprofielen die samen met rdubbelglas voor een optimale isolatie zorgen Wat ook ij onze kwaliteit hoort, is perfecte service en een ^"vakkundige montage door uitsluitend eigen medewerkers Als "betrouwbare kwaliteit binnen uw denkraam past, stuur dan nu voor informatie de bon in. Of bel even. Showrooms in Beuningen, Zilverwerf 19, 08897-77277 Den Haag. Noordeinde 142-144, 070-3600816 Nijmegen. Ziekerstraat 87, 080-241144 Alle showrooms zijn ook op zaterdag geopend! Déïh is uw woning beter af ]a, over de kwaliteit, isolatie, inbraakveiligheid en afwerking van Bogers kozijnen wil ik meer weten. Naam: Adres. Postcode/plaats-. Telefoon Opsturen in een open enveloppe zonder postzegel aan: Bogers, antwoordnummer 2152. 6500 WC Nijmegen. ADVERTENTIE BONN/BRUSSEL - De donder dag overleden Duitse politicus en staatsman Willy Brandt wordt op zaterdag 17 oktober met een officiële plechtigheid in Berlijn herdacht. Talloze Euro pese en wereldleiders roemden gisteren de verdiensten van Brandt voor zijn land en Euro pa. In Duitsland hingen gisteren de vlaggen halfstok. De bijeenkomst in de Rijksdag, waai' kanselier Kohl en de Duit se president Richard von Weiz- sacker het woord voeren, begint om 11 uur 's morgens. De datum van de begrafenis, die eveneens in Berlijn zal plaatshebben, is nog niet vastgesteld. Duitsland en de internationale gemeen schap reageerden gisteren met ontzetting op het overlijden van de Duitse staatsman. Bondskan selier Helmut Kohl prees Brandt vrijdag als „een Duitse patriot, een Europeaan en we reldburger". Kohl gaf aan dat hij meerdere malen „wijze raad" van Brandt had gekregen. Politici uit andere Westeuropese landen en de Verenigde Staten prezen Brandt als een belangrijk staatsman met een grote per soonlijkheid. Washington noem de hem een „historische figuur en een Europese leider". De Franse president Frangois Mit terrand stuurde een condolean- tietelegram naar SPD-leider Björn Engholm en ,de Duitse president Richard von Weizsac- ker. Mitterrand kenschetste Brandt als „een van de grootste persoonlijkheden van Duits land, Europa en het socialisme". De Britse premier John Major noemde de Duitse staatsman een „moedig man en een voor vechter van de vrijheid". Ex-Sovjetleider Michail Gorba- tsjov zei er trots op te zijn dat hij vriendschap had kunnen sluiten met hem. De voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, herdacht Willy Brandt gisteren als „vriend, metgezel, raadgever en een groot Duitser én een groot Europeaan". Hij bracht gisteravond samen met de partijleiders van de Unie van Socialistische Partijen in de EG eerbetoon brengen aan de over leden politicus. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 16-DAAGSE STRANDVAKANTIE INCLUSIEF 2 EXCURSIES p.p. 16-daagse vliegreis CUBA is een fantastisch eiland met lange witte stranden, azuurblauwe v aangename temperaturen. De Atlantische en Caribische kust zijn bij uitstek geschikt om te duiken, zeilen en surfen. Naast natuurschoon en cultuur biedt Cuba ook een gevarieerd historisch en culinair aanbod. Dankzij de kleurrijke en vriendelijke bevolking zult u zich al snel thuis voelen op - het „andere" Cuba. De badplaats VARADERO waar uw hotel is gelegen, is de meest ontwikkelde badplaats van het eiland. Hier vindt u langgerekte witte zandstranden, talrijke restaurantjes, een en ruim aanbod aan watersportfaciliteiten. v 4 sterren hotel, direkt aan het fraaie strand optiek 's-Gravenhage V Meerdervoort 135 r. HoytemastrMt 107 IFr Handriklaan 242 Haulctraat 19 U verblijft in hotel TUXPAN, een gelegen. FACILITEITEN: receptie, grote lobby, liften, restaurants, souvenirshop, poolbiljart, bar en discotheek. Verder een groot zwembad met kindergedeelte, poolbar en grillrestaurant, tennisbanen e tafeltennis. Uw 2-persoonskamer is ruim en modem ingericht met volledige faciliteiten. INCLUSIEF vliegreis Amsterdam-Varadero v.v. per Martinair charter transfers 14 overnachtingen op basis van half-pension 2 dagexcursies inclusief lunch naar HAVANNA en QUAMA visumkosten eigen Sijfthoff Pers begeleiding tijdens de gehele reis VRAAG VRIJBLIJVEND ONS UITGEBREIDE PROGRAMMA AAN! (Deze reis wordt uitgevoerd door ARKE en vindt doorgang bij 25 personen).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5