inbouwplastic wordt olgende afvalprobleem Nieuwe bezuinigingen niet uitgesloten [leurrijke herdenking eerste stap op weg naar verwerking Uitspraak DES- zaak baanbrekend Binnenland L Zuidhollands huisvuil naar Franse grindgroeven Overleg Fokker/DASA nog volop gaande Bi J— .Morgen oktober: In memoriam PaulAcket CDA-kamerlid overweegt einde woordvoerderschap L Wetenschapsdag! Ministers niet in zelf gesponsorde programma's Leidse Courant I A zaterdag 10 oktober 1992 lm IV stelt werkgevers Vrouw ligt jaar iimatum dood in huis ïECHT CNV-voorzitterWes- aken geeft de werkgevers tot het de maand de tijd om af- Lken te maken over loonmati- De vakbeweging is bereid sala- ;en in de voor 1993 af te sluiten s te beperken in ruil voor af- iken over zaken als vergroting de arbeidsdeelname en de werk- oenheid. Na oktober acht Wes- aken het evenwel ondoenlijk om arbeidsvoorwaardenbeleid van vakbonden nog aan te passen. nmatiging staat of valt, zegt iterlaken, met de bereidheid van kgevers snel zaken te willen ROTTERDAM - In een woning aan de Van der Sluijsstraat in Rotterdam heeft de politie gistermid dag het lichaam gevonden van een vrouw die vermoe delijk al een jaar geleden is gestorven. Onderzoek heeft uitgewezen dat er geen sprake is van een misdrijf. De politie werd gewaar schuwd omdat de vrouw niet had gereageerd op meerdere aanmaningen van de woningbouwvereni ging. DEN HAAG Het is niet uit gesloten dat de begroting 1993 al in november van dit jaar aan zienlijk bijgesteld moet worden. Er dreigt namelijk een miljar dentekort als de huidige crisis op de Europese valutamarkt voortduurt. Het kabinet sluit nieuwe bezuinigingen dan ook niet uit. Premier Lubbers heeft gisteren na afloop van het kabinetsbe raad meegedeeld dat medio no vember door het Centraal Plan bureau (CPB) doorrekeningen worden gemaakt op basis van de nieuwe situatie op de Euro pese valutamarkt. De premier zei dat nieuwe inzichten van CPB-directeur G. Zalm de 'no dige ongerustheid' in het kabi net hebben veroorzaakt. Zalm bevestigde gisteravond dat het beeld 'dramatisch slech ter is' dan in de Miljoenennota is weergegeven. Volgens Zalm kan het tekort voor de rijksbe groting in het uiterste geval zelfs vier miljard meer bedra gen dan nu is voorspeld, maar hij wil nog niet zeggen hoe groot de kans is dat die situatie zich daadwerkelijk voordoet. Dat moet over een maand blij ken. Binnen de Centraal Economi sche Commissie bestaande uit topambenaren van verschillen de ministeries is overigens met enige scepsis op de sombere voorspelling van Zalm gerea geerd. Sommige leden vrezen dat er nu te veel met de week- koersen wordt gerekend. Vol gens de CPB-directeur is zijn voorspelling echter voor een be langrijk deel gebaseerd op me dedelingen van zijn Duitse col lega's die de totale economische ontwikkelingen in Europa heb ben bestudeerd. De vakcentrales zijn afgelopen week informeel op de hoogte ge steld van de nieuwe ontwikke lingen om te voorkomen dat werkgevers en werknemers in november beslissingen nemen over de loonontwikkeling in 1993 op basis van te optimisti sche berekeningen. CDA en PvdA sluiten niet uit dat er een soort 'tussenbalans' komt. In 1990 is eveneens een tussenbalans gepresenteerd waarin verschillende miljar denbezuinigingen stonden ver werkt. IENK DE KAT HAAG Het is, na de met de door pro ne en rijk gesteunde recy- ifabriek Holinplast, on lelijk wat gaat gebeuren de grote hoeveelheden ibouwplastic die over tot drie weken worden lankt door de Zuidhol- groente- en fruitkwe- [in november zullen de tuin- in het Westland en het ig-gebied rond Pijnacker lal hun oude steenwol ikbedden voor plantjes) limen, met het oog op een teeltseizoen. De directies Westland Recycling uit Wa lgen en BFI uit Delft, de inzamelaars die vrijwel de steenwol-markt in Zuid- beheersen, zeggen dat niet alleen de steenwol maar t de plastic omhulsels weer hergebruik op de markt >n brengen. Zij hebben ech- Jnog geen idee hoe dat nu £t. icteur A. J. A. Bol van itland Recycling, die stelt zijn bedrijf zo'n zeventig :ent van de markt bestrijkt, lüvendien met het probleem it hij geen opslagmogelijkheid eft voor de naderende berg ie. „Ik moet eigenlijk op heel DEN HAAG Milieu-gedeputeerde J. van der Vlist gaat Provinci ale Staten voorstellen om een deel van het Zuidhollands huisvuil af te voeren naar Frankrijk. Proav (het provinciaal afvalbedrijf in Schiedam) heeft daarvoor een ontwerp-contract gesloten met het Franse grindbedrijf BMS. Het vuil zal worden gedumpt in groeven van deze firma die grindgronden in Frankrijk exploiteert. Om de kosten voor de afvalstort te drukken zal Proav grind opkopen. Het contract, dat woensdag ter goedkeuring wordt voorgelegd aan de milieu-commissie van Provinciale Staten, houdt in dat Zuid-Hol land tot en met 1995 de mogelijkheid krijgt om 300 miljoen kilo huisvuil per jaar uit te voeren naar Frankrijk. korte termijn een gedoogver gunning krijgen om het spul zo lang in een loods op te slaan. Anders sluit ik niet uit dat het plastic toch naar een stort plaats moet verdwijnen". De probleemsituatie is vooral een gevolg van het mislukken van Holinplast. Dit bedrijf in Maasdam kreeg eind vorig jaar bijna een miljoen gulden aan overheidsgeld om al het tuin- bouwplastic (behalve de jaar lijkse twee miljoen kilo aan steenwolverpakking gaat het ook om vijf miljoen kilo aan wit grondplastic uit de tuinbouw) te recyclen tot korrels die weer in de kunststofproduktie kun nen worden gebruikt. Het rijk gaf zes ton subsidie, de provin cie verstrekte een lening van drie ton, maar Holinplast raak te snel in de problemen. Eén van de redenen was volgens de provincie dat BFI niet happig was om folie te leveren, vanwe ge de hoge verwerkingsprijs. Het nog geen jaar oude recy- clingsfabriekje in Maasdam is inmiddels volledig ontmanteld, het overheidsgeld is weg. Naar verluidt is het machinepark, dat een miljoen gulden waard zou zijn, voor drie ton opge kocht door Klerk's Plastics uit Noordwijkerhout. Klerk's Plas tics wil binnenkort met Proav, het provinciaal afvalbedrijf van Zuid-Holland,gaan praten over nieuwe recyclingsmogelijkhe- den. Directeur Bol van Westland Re cycling zegt op zijn beurt dat hij wil meedenken over het idee van Proav om liefst ergens in het Westland een nieuwe fa briek te starten. „Maar het heeft geen zin om de Holin- plast-geschiedenis te herhalen. Je moet dan beginnen bij de in koop: de producent van steen wol en plastic moet tuinders een extra bedrag in rekening brengen om de uiteindelijke verwerking van het afgedankte materiaal te kunnen bekosti gen, volgens het principe dat de vervuiler betaalt". Ook BFI in Delft weet niet veel beters te doen dan het spul voorlopig opslaan. Dit bedrijf heeft iets meer mogelijkheden. De partij folie van vorig jaar, in middels vermalen en geperst, wordt hier nog steeds bewaard. Toch is ook directeur T. H. A- Rottinghuis wel bezorgd. Niet alleen komt de nieuwe oogst er aan, ook biedt de huidige stand van de techniek volgens hem geen mogelijkheden om de steenwol-verpakking te verwer ken: „Dat soort plastic is vrij wel niet te recyclen. Proeven daarmee bij Reco, een dochter van DSM in Limburg en een toonaangevend bedrijf op dat gebied, zijn mislukt". Rottinghuis onthoudt zich van een antwoord op de vraag of dit impliceert dat de Holinplast-fa- briek eigenlijk al bij voorbaat geen kans maakte. „We probe ren iets met dat plastic te doen, maar wij hebben'er in elk geval nog geen oplossing voor". Ambassadeur Eurodisney Stralend poseert Noella Gemke met Mickey Mouse voor het kasteel van Sneeuwwitje in Eurodisney. De Nederlandse is deze week geko zen tot ambassadeur van het pretpark in het Franse Marne-La-Vallée. DEN HAAG Fokker, DASA en de Nederlandse overheid gaan komende week opnieuw onderhandelen over een overname van de Nederlandse vliegtuigfabriek door het Westdhitse DASA. Premier Lubbers wilde gisteren op de wekelijkse persconferentie evenwel geen inhoudelijke mededelingen doen over het onderhandelings proces. Lubbers wilde niet meer kwijt dan dat „de onderhandelingen nog volop gaande zijn". Hij erkende dat dat „geen gemakkelijk proces is, maar we hebben goede hoop dat het op redelijke termijn zal worden afgerond". Op de inhoud van de gesprekken ingaan zou de onderhandelingen niet ten goede komen, stelde de premier. Goedingelichte kringen in Den Haag bevestigden gisteren dat overleg maandag tussen minister Kok van financiën, Lubbers en minister Andriessen van economische zaken heeft geleid tot een brief aan DASA-topman Schrempp. Daarin wordt zorg uitgespro ken over de toekomst van de Fokker F50, ofwel over over de vraag of Fokker ook in de toekomst naast de grote straalvliegtuigen nog de turbo-propellortoestellen kan maken. «STERDAM - De rouw- 'Ichtigheid ter herdenking np de slachtoffers van de (egramp in de Bijlmermeer 1 een multi-culturele her- tking worden. De diverse lerdelen van het program- moeten alle etnische ipen in staat stellen om verdriet om de slachtof- op eigen wijze te uiten. Ghanees doet dat nu imaal anders dan een Ne- ■lander. In een kleurrijke 'denking moeten beiden kunnen herkennen. in alle haast opgerichte Co- Rouwplechtigheid Vlieg- ip Bijlmermeer beseft dat de lenking niet aan alle ver- :ns kan voldoen. „Het is logelijk om het iedereen vol- ignaar de zin te maken", gaf brzitter mevrouw M. Meijer- jatz toe. „De plechtigheid ziet worden gezien als een eer ste stap op de lange weg van de verwerking. Dat zal ieder ver der op zijn eigen manier doen". Over het programma van mor gen is lang gesproken tussen de vijftien organisaties, die samen met het gemeentebestuur en de stadsdeelraad zuid-oost het co mité vormen. Uiteindelijk is ge kozen voor een stille omgang in de Bijlmermeer en een bijeen komst met sprekers en muziek in de RAI. „Deze ramp heeft heel Amsterdam zwaar getrof fen. Emoties moeten worden verwerkt. Zondag moet aan die emoties uiting kunnen worden gegeven", aldus wethouder P. Jonker. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam opent de herden king morgen met een korte toe spraak bij het sportcomplex an nex opvangcentrum in de Bijl mermeer. De voettocht voert door de wijk naar de getroffen flats. Daar wordt een minuut stilte in acht genomen, waarna op dezelfde plaats een kransleg- ging volgt. Aan de omgang ne men namens het kabinet de mi- Tientallen mensen legden ook gisteren weer bloemen neer bij het afgezette rampgebied in de Bijlmer. ADVERTENTIE nisters Kok en d'Ancona en staatssecretaris Heerma deel. Videoschermen Om drie uur 's middags start in de Amstel-hal van de RAI de massale herdenkingsdienst. De hal biedt plaats aan ruim ne genduizend mensen, maar het comité gaat er vanuit dat het aantal plaatsen niet toereikend zal zijn. Om die reden zijn ook de aangrenzende Noord-hal en West-hal in het RAI-complex afgehuui-d. Daar is de dienst voor zesduizend mensen op gro- FOTO: AP te videoschermen te volgen. Voor de nabestaanden en de vrienden van slachtoffers heeft het comité vierduizend toe gangskaarten gereserveerd, zo dat zij in elk geval van een goe de plaats in de hal zijn verze kerd. Onder de sprekers in de RAI be vinden zich premier Lubbers, president Liberia-Peters van de Nederlandse Antillen en presi dent Venetiaan van Suriname. Prinses Juliana en prins Wil- lem-Alexander zullen de dienst namens het koninklijk huis bij wonen. Behalve een groot deel van het kabinet zijn verder de gevolmachtigd minister van Aruba, de minister van trans port van Israel en de ambassa deur van Ghana bij de plechtig heid aanwezig. De presentatie van het programma is in han den van actrice Gerda Haver tong. Zowel de stille omgang door de Bijlmermeer als de dienst in de RAI is op radio en televisie te volgen. De NOS zendt beide de len rechtstreeks uit. De Wereld omroep verzorgt een recht streekse uitzending op de radio in Suriname, Aruba en de Ne derlandse Antillen. De organi satie rekent ondanks het ver slag op radio en televisie op vele duizenden deelnemers. Het gemeente vervoerbedrijf (GVB) van Amsterdam zal mor gen rechtstreekse metro's in zetten naar de RAI. De pendel dienst tussen station RAI en station Bijlmer is gratis. door BERT JANSMA Een In memoriam schrijven over iemand die je gekend hebt, is niet gemakkelijk. Ooit schreef ik een stukje over Ank van der Moer, mijn voormalige toneellerares, nadat ze overleden was. Naar ik dacht genuanceerd, met respect voor wie ze was. Later las ik dat stuk terug in een bundel 'Necrologieën van vrouwen' van Emma Brunt, met er achteraan een verhaal van de dochter van mevrouw Van der Moer, Annemarie Oster. Ik dacht toen wat een journalist vaker denkt: waar haal ik het lef vandaan zo'n definitief beeld te willen neerzetten van iemand? Ken ik die iemand dan zogoed? Nee, die ken je nooit. Deze week schreef ik de necrologie van Paul Acket. En bewust beleefde ik het gevecht tussen de beschikbare kranteregels, de feiten en het persoonlijke datje er aan wilt toevoegen. Misschien ben ik in dat laatste tekort geschoten. Een gevoel dat je altijd zal achtervolgen. Zeker als je geeft om degene over wie je schrijft. Paul Acket was een bijzonder mens. Ik was een maand voor zijn dood bij hem te gast. Ik was bang voordat bezoek. Bang om iemand te zien die de tekenen van een dodelijke ziekte duidelijk met zich mee draagt. Bang dat het beeld dat je van iemand hebt en graag bij jezelf opbergt, aangetast zou worden. De domme angst dat jij niet overweg kan met een ziekte waar een anderal mee heeft leren omgaan. Maar wat ben ik blij al is dat een slecht woord dat ik bij Paul Acket was. Ik ontmoette iemand die wist dat het einde kwamDie zonder enige pathetiek, eerder met krachtige feitelijkheid zei: „Je weet 't hè, ze hebben me opgegeven En die kon terugkijken op een rijk gevuld levenwaarin hij in zijn geval met medewerking van zijn hele gezin honderdduizenden Nederlanders iets geboden heeft om op terug te zien. In die laatste ontmoeting was geen greintje egoïsme bij Paul Acket. Hij wilde nog weten hoe ik het maakte, hoe het met mijn familie ging. Hij wilde weten wat ik vond van. En hij vertelde hoe hij zelf genoten had van de groten uit de jazzwereld die hij hier gebracht had. Veel later die avond, ver weg van de nuchtere wereld, heb ik in een nachtelijk café bij een jongejazzmusicus uitgehuild. Waarom Om mijn eigen onmacht, om de eindigheid van dingen, om een heleboel tegelijkertijd. Zolang ik het North Sea Jazz Festival mag meemaken, zal ik in gedach ten die grijze, kromgeschouderde, grote gestalte van Paul Acket voorbij zien schuiven. Zoals hij dat al die jaren deed. Van zaal tot zaal: Om te zien of het was goed was. DEN HAAG - De Hoge Raad heeft gisteren zes DES-doch- ters in het gelijk gesteld in hun proces tegen tien farmaceuti sche bedrijven. De Hoge Raad heeft het arrest van het ge rechtshof van Amsterdam, van 22 november 1990, vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof in Den Haag. Het gerechtshof in Amsterdam wees de eis tot schadevergoe ding van de DES-dochters af met het argument dat de moge lijke veroorzakers van de scha de alleen hoofdelijk aansprake lijk kunnen worden gesteld als er een „gesloten kring van da ders" zou zijn geweest. Met an dere woorden, de eiseressen zouden moeten bewijzen dat er buiten de gedagvaarde bedrij ven Bayer Nederland, Brocacef, Centrafarm, Dagra, Duphar, Medicofarma, Nogepha, Phar- bita, Pharmachemie en ECB Farma, niemand anders DES op de markt heeft gebracht. De Hoge Raad oordeelde echter dat de bedrijven die in de rele vante periode van 1947 tot 1975 DES op de markt hebben ge bracht elk hiervoor wegens hun fout aansprakelijk zijn. Advocaat mr. H. A. Bouman van advocatenkantoor Trenité van Doorne acht de uitspraak van de Hoge Raad baanbre kend. In feite zegt de Hoge Raad „verschillende fabrikan ten kunnen het gedaan hebben, je weet niet wie, maar je mag ze allemaal op hun fout aanspre ken", aldus Bouman. Volgens Ellen 't Hoen van het DES Actie- en Informatiecen trum zal de uitspraak van de Hoge Raad een grote opsteker zijn voor alle DES-dochters in Europa. In Frankrijk is onlangs een groep van DES-dochters de juridische aansprakelijkheids- procedure gestart. Alleen in de Verenigde Staten hebben far maceutische bedrijven DES- dochters schadevergoedingen moeten uitbetalen. Daar is ove rigens een dergelijke vergaande aansprakelijkheid in de recht spraak nooit aanvaard. DES was in Nederland van 1947 tot 1974 op de markt, ter wijl het in de Verenigde Staten al in 1971 uit de markt was ge nomen, toen de eerste kanker gevallen zich openbaarden. DES was een kunstmatige stof met de werking van het vrou welijke hormoon oestrogeen, dat miskramen moest voorko men. De klachten van DES-kin- deren kunnen uiteenlopen van voortdurende afscheiding en buitenbaarmoederlijke zwan gerschappen en kanker bij vrouwen tot onvruchtbaarheid en niet-kwaadaardige gezwel len aan de testikels bij mannen. Het aantal aantoonbare geval len van het „claer cell adenocar- cinoom" bij vrouwen 1 in Nederland tachtig. Meer dan 100 universiteiten, musea, sterrenwachten en laboratoria presenteren een bruisend programma vol lemonstraties, experimenten, rondleidingen, theater en films! Haal de gratis programmakrant bij Openbare Bibliotheek. VVV of Boekhandel. Of bel de Wetenschapslijn: 06 - 8212144 (zondag 10.00 - 13.00 uur) DEN HAAG - CDA-kamerlid J. Krajenbrink overweegt zijn woordvoerderschap over het toelatingsbeleid van buitenlan ders neer te leggen vanwege een diepgaand meningsverschil in zijn fractie over de gezinsvor ming. In tegenstelling tot de meeste fractieleden wil hij geen inkomenseis stellen aan men sen die een buitenlandse part ner willen trouwen en naar Ne derland willen over laten ko men. Krajenbrink zegt ongeveer vijf tot tien medestanders te heb ben in de CDA-fractie. Zijn frac tievoorzitter Brinkman, die de meerderheid van de fractie ach ter zich heeft, is echter van me ning dat iemand een hoger in komen moet hebben dan de bij standsuitkering om de partner vanuit het buitenland te mogen laten overkomen. Krajenbrink meent dat dit een geval van 'indirecte discrimina tie' is, ómdat het in de praktijk vrijwel alleen gaat om in Neder land wonende allochtonen die de mogelijkheid wordt ontno men iemand te huwen uit zijn vaderland. Het conflict is volgens Krajen brink zo fundamenteel dat hij niet langer geloofwaardig is als fractiewoordvoerder op dit ter rein. Hij heeft die functie zeven jaar lang bekleed. Het CDA-ka merlid zal de stap pas definitief zetten als over het voorstel rond gezinsvorming formeel in de fractie is besloten. Vermoe delijk zal het kabinet binnen kort met dit voorstel komen, waarna de fractie zich moet uit spreken. Overigens staat minis ter Dales van binnenlandse za ken op hetzelfde standpunt als Krajenbrinl^, maar haar PvdA- partijgenoot en staatssecretaris van justitie Kosto deelt de op vatting van CDA-fractievoor- zitter Brinkman. Mocht Kra jenbrink inderdaad tien kamer leden achter zich krijgen, dan is het niet uitgesloten dat er geen meerderheid in de Kamer komt voor een beperking van de ge zinsvorming. REGIOJOURNAAL Afslankcursus In Sassenheim en Katwijk ver zorgt Kruiswerk Rijn en Duin de cursus Uw gewicht de baas. De bedoeling van deze cursus is dat men gezond leert eten, zoveel mogelijk mee kan blijven doen en het lichaamsgewicht onder controle weet te houden. Dit wordt bereikt door tijdens de cursus inzicht te geven in het ei gen eetgedrag. Ook wordt sa men naar mogelijkheden ge zocht om het eetgedrag te veran deren. De cursus bestaat uit acht bijeetikomsten op de dins dagavond van acht tot tien uur. Deze bijeenkomsten worden in Sassenheim begeleid door Mo nique van der Brink en in Kat wijk door Jaqueline van der Zwet. Beiden zijn diëtisten bij Kruiswerk Rijn en Duin. In Katwijk wordt de cursus gege ven in het Kwadrant aan de Schim melpenninckstraat 10. De eerste bijeenkomst is op 20 oktober. In Sassenheim gaat de cursus op 27 oktober van start in het wijkgebouw aan de Narcis- senlaan 3. De groepen bestaan uit maximaal twaalf personen. De kosten bedragen f 100,- (voor niet-leden: 140,-). Voor opgaven en/of informatie: 01718-54500. Kunstbus De kunstbus voor senioren rijdt ook dit seizoen weer. Op vier verschillende plaatsen in Al phen stopt de bus om ouderen gratis naar een concert te ver voeren. Op 23 november rijdt de bus naar een optreden van het Nederlands Kamerorkest en het Nederlands kamerkoor in de Dr. Anton Philipszaal in Den Haag. Op vrijdag 15 januari kunnen ouderen zich laten ver voeren naar het Residentie-or kest die in de Stadsgehoorzaal in Leiden van zich laat horen. Ten slotte rijdt de bus op 8 april naar het AT en T danstheater in Den Haag vöor een optreden van Opera Forum. Voorafgaan de aan de concerten worden in troducties gehouden in de Streekmuziekschool aan het Burgemeester Visserpark. Aan melding voor een van de concer ten moet voor 17 oktober gebeu ren onder telefoonnummer: 01720-72928. DEN HAAG Ministers doen er onverstandig aan om op te treden in programma's die van overheidswege wor den gesponsord. Wanneer departementen het zinvol achten om bepaalde pro gramma's te sponsoren, zijn die programma's in beginsel niet geschikt voor een optre den van ministers en/of staatssecretarissen Het kabinet heeft gisteren ge kozen voor deze principe-af- praak, mede naar aanleiding van het relletje over het optre den van minister Kok van fi nanciën op RTL-4 en een door zijn departement gesponsord programma rond Prinsjesdag. Premier Lubbers zei gisteren op zijn wekelijkse persconfe rentie na afloop van de minis terraad dat het kabinet van oor deel is dat de omvang van het sponsoren van omroeppro gramma's in beginsel „beschei den" moet zijn. Tevens dient duidelijk vermeld te worden dat de overheid financieel bijdraagt aan een programma. Ook moet het gaan om „zakelijke infor matie over wat beleid is gewor den na instemming van de Tweede Kamer" en zijn contro versiële onderwerpen uit den boze. Volgens Lubbers heeft het kabi net ook overwogen om hele maal te stoppen met sponsoring van tv-uitzendingen. Maar dat zou het onmogelijk maken om, als kabinet en Kamer dat zinvol vinden, via de televisie wat ex tra informatie te verschaffen aan de burger. Lubbers: „Dan wordt in de Kamer gezegd: ka binet, waarom doet u niks? We moeten de boer op!". Minister D'Ancona van WVC komt bin nenkort met een notitie over

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3