CELAM-conferentie beslissend voor lot bevrijdingstheologie £eidóc 6ou4a/nt Geestelijk Leven Opinie Geraakt 'Laatste dictatuur' geen pamflet van overspannene COMMENTAAR Ei 21A Leidse Courant zaterdag 10 oktober 1992 Samen op Weg-kerkorde mag de kerken in LUNTEREN De ontwerp-kerkorde voor de Vere nigde Reformatorische Kerk wordt de komende tijd in de drie bij het Samen op Weg-proces betrokken kerken, besproken. Daarmee hebben de hervormde, gereformeerde en lutherse synodes gisteren inge stemd. Slechts veertien hervormde synodeleden en een lutheraan stemden tegen. De provinciale syno des en de adviesorganen van de drie kerken - de Ne derlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk - wordt gevraagd voor 1 mei volgend jaar op het ont werp te reageren. In het najaar van 1993 wordt de op grond van de reacties gewijzigde tekst in eerste le zing aan de synodes voorgelegd, waarna de classes (regionale vergaderingen) kunnen reageren. Na de behandeling in tweede lezing kan de kerkorde op zijn vroegst op 1 januari 1995 van kracht worden. Het geeft te denken dat „huwelijk" alleen Meldpunt mensenrechten in Vlaamse RK kerk BRUSSEL Rooms-katholieke groeperingen in Vlaanderen hebben een meldpunt opgericht waar iedereen terecht kan die meent door de kerk in zijn of haar rechten te zijn aangetast. Ook wordt er een Vlaamse werkgroep voor mensenrechten in de kerk opgericht, zo is gis- teren in Brussel op een persconferentie gemeld rijmt op „gruwelijk" naar aanleiding van de opschudding die in en „afschuwelijk". Vlaanderen is ontstaan door de verschijning van het boek 'De laatste dictatuur. Pleidooi voor een kerk zonder paus' van priester Rik Devillé. De uitgever zegt vele brieven ontvan gen te hebben van mensen die schrijnende ver halen vertellen over de manier waarop zij door de RK Kerk zijn behandeld. Devillé wil dat de kerk opnieuw de bijbel als uitgangspunt neemt. (Zie ook de bijdrage van M. van den Berg elders op deze pagina. A. Roland Holst Amsterdamse kerken gevraagd massaal klokken te luiden AMSTERDAM De Raad van Kerken in Amsterdam heeft de kerken in de hoofdstad gevraagd zondag de vlaggen halfstok te hangen en om 12.00 uur de kerkklokken te luiden. De kerken is verzocht hun leden op te wekken zondag deel te nemen aan de rouwplechtigheden in de RAI. Ook wordt hun aandacht gevestigd op de oecumenische herdenkingsdienst die op zondag in het Bijl mer Sportcentrum wordt gehouden. Deze dienst wordt georgani seerd door alle samenwerkende religieuze organisaties in Amster dam-Zuidoost. De Raad heeft predikanten onder meer suggesties gedaan voor de preek, die volgens het rooster over de tien melaat sen moet gaan. „Ook dat verhaal gaat over kwetsbare en getroffen mensen. Ook in hun bestaan is een diep gat geslagen". De Raad van Kerken in Nederland heeft eerder deze week alle kerken opge roepen in de zondagse dienst uiting te geven aan „het medeleven met de rouw van de nabestaanden en voorbede te doen voor allen die getroffen zijn door deze tragedie". Joodse en islamitische orga nisaties deden een dergelijke oproep. door MARINUS V.D BERG Een bericht in de krant, een verhaal overeen mens, een ervaring dieje hoort of die je persoonlijk wordt verteld, kan je een hele tijd bijblijven. Telkens moetje eraan denken. Als je gedachten en gevoelens niet op iets anders zijn gericht, keren ze zich spontaan weer naar dat verhaalnaar die gebeurtenis. Je hoort hoe een mens geraakt kan worden doorleed, door angst, door ziekte. Je hoort hoe een leven afkan branden, hoe de grond onder iemands voeten kan wegvallen. Je probeert je voor te stellen hoe iemand zich voelt. Dat is niet gemakkelijk. Je zou iemand willen steunen, onderdak willen bieden. Je voelt hoe eenzaam een mens kan zijn die tot in de kern van zijn wezen is geraakt. Het maakt je stil. Je hoort ook steeds weer diezelfde vragen injezelfrondzoemen, als een wesp in een honingpotje: „Hoe is het mogelijk, hoe kan het, waarom treft het deze mens, waarom wordt geluk verstoord, waarom mogen mensen niet gewoon samen oud worden Er ligt niet zomaar een pasklaar antwoord voorhanden, zoals je in een winkel een jas vindt die bij jou past, die jou goed zit. Op de vragen van het leven, is geen antwoord dat zomaar past. Het antwoord moet gezocht worden. Niet een algemeen antwoord, maar een persoonlijk antwoord dat bij jou past. Het is met dat antwoord als met het werk van een beeldhouwer. Je kijkt naar een onbehouwen stuk steen. De steen die op je maag ligt. De steen die je levensweg blokkeert. Je kunt. er niet om heen. Je kunt haar niet zomaar wegrollen. Je loopt er bijna te pletter op. Je wilt erbij weglopen, maar ze ligt er: keihard. De feiten, de dingen die gebeuren kunnen keihard zijn. Er worden je zelfs geen instrumenten geleverd, geen hamer of houweel om met de steen aan het werk te gaan. De instrumenten moet je vinden in jezelf. Je pijn, je verdriet,je chaos Je angsten Je wanhoop zijn je instrumenten. Dat klinkt hard, maarzo hard kan de werkelijkheid zijn. Er is geen andere weg dan door de steen heen. Je gaat met je steen aan het werk. Een moeizaam werk. Zal er een dag komen waarop je, zoals de beeldhouwer, de steen gaat liefhebben Misschien niet. Soms zit er niets anders op dan de steen aan stukken te slaan om de weg verder te vinden. Soms is het mogelijk om uit de steen een beeldje te slaan. Er komt een gezicht te voorschijn of een gestalte. Heel kwetsbaar of juist heel krachtig. Zo krachtig en broos als de bronzen beelden van Alberto Giacometti die deze zomer in Parijs stonden in het Centre Pompidou. Jij bent die gestalte. Jij bent het gezicht. Jij zelf opnieuw geboren. Geraakt door het leed, door het leed heen gekomen. Je leed heeft niet het laatste woord gekregen, maar is beantwoord doorjouw weerwoord, door jouw werken en groeien. Dit alles is een werk vol zweet en tranen, met vallen en opstaan. Beeldhouwen is een zwaar lichamelijke en geestelijke arbeid. In die tussentijd, is het goed dat er mensen zijn die oor hebben voorje, mensen met wie je kunt delen, de geheimen van het hart ook, dedingen die niet zo gemakkelijk verteld worden, die heel kwetsbaar liggen en niet het licht van de openbaarheid verdragen. In die tussentijd, kun je dringend behoefte hebben aan een plek waar je met je kwetsbaarheid veilig bent. Plekken waar zach tmoedigheid is, aanhoudende trouw, meezoekende mildheid en ook een spiegel die je helpt beter te zien: zacht maar wel helder tegenlicht. Er is veel leed, ook persoonlijk, dat raakt aan de sensatie - korte tijd praat „iedereen "erover. Veel leed raakt zoveel dieperen langer dan de korte duur. Ze wordt pas gelenigd in de tijd, op den lange duur, op de dag die nog verborgen is. DEN HAAG 'S'HERTO- GENBOSCH - De Colombi aanse stad Medellin en de Mexicaanse stad Puebla zijn plechtankers voor de Latijns- amerikaanse bevrijdingsthe ologie. Volgende week wordt in Santo Domingo in de Do minicaanse Republiek voor de derde maal in successie door de Latijns-Amerikaanse raad van bisschoppen, de CE- LAM, over de bevrijdingsthe ologie geconfereerd en net als in Puebla gebeurt dat in het bijzijn van de paus. Het laat zich raden dat Johan nes Paulus II die zich tijdens zijn bezoeken aan Latijns Ame rika vele malen tegen deze the ologie heeft gekeerd omdat deze zich zou baseren op het marxis me, zich opnieuw tegen deze doctrine zal keren. Wordt Santo Domingo de doodsteek voor de bevrijdingstheologie die haar aanhangers vertalen met de keuze van de kerk voor de ar men en verdrukten? De voorbe reidingen voor de conferentie die al in 1983 op instigatie van paus Johannes Paulus ter hand werd genomen leken daar op te duiden. De conferentie van Medellin (1968) die de radicale omme keer bewerkstelligde en de be vrijdingstheologie proclameer de, bracht de conservatieven in de kerk al massaal in stelling. Puebla handhaafde in 1979 evenwel de bevrijdingsleer. De progressieve vleugel van het Latijnsamerikaanse episcopaat haalde daar tot verrassing van velen de overwinning. Opnieuw werd gekozen voor een kerk die zich engageerde met armen en verdrukten. De progressieven hadden, al konden zij de organi satie van de conferentie zelf niet beïnvloeden, hun werk goed gedaan. Ze konden terug vallen op een denktank van pro gressieve theologen die zich met klinkende slogans keerden tegen de uitbuiting en het inter nationale imperialisme. Boven al hadden zij de publiciteit sterk mee. De conservatieven kropen ondanks de steun van de paus en diens fulmineren tegen poli tiek actieve priesters weg. De overwinning van de progressie ven werd door sommigen dan ook wel wel verklaard door de zwakte van de tegenstanders. Maar Puebla was in zijn eind conclusies niet eenduidig. Zo wel conservatieven als progres sieven konden er wel iets van hun gading in terugvinden. Voor de CELAM-conferentie in Santo Domingo werden de voorbereidingen al negen jaar geleden op instigatie van de De paus spreekt de openingszitting toe van de CELAM-conferentie in Puebla (1979) I FOTO:AP paus in gang gezet. De confe rentie zou moeten gaan over nieuwe evangelisatie, menselij ke waardigheid en christelijke cultuur. Het zijn trefwoorden uit het vocabulaire van de Pool se paus Johannes Paulus II. Ook in Oost-Europa ziet hij het als zijn taak de samenleving op nieuw te evangeliseren na de ruïne die het communisme heeft achtergelaten. De progressieven die ondanks het conservatieve benoemin genbeleid van het Vaticaan nog steeds de meerderheid bezitten in het Latijns Amerikaanse episcopaat hebben sindsdien menige illusie verloren. Het or ganiseren van armen en ver drukten blijkt immers vaak vooral een verbaal, intellec tueel spel. In ieder geval niet het panacee om hun positie snel te verbeteren. Niettemin, toen het (behouden de) Celam-secretariaat in 1990 een werkdocument „Elemen ten ter Overweging" genaamd, publiceerde, was de kritiek van de progressieve bisschoppen niet mals. Het secretariaat had beloofd de kritiek in een nieuw document te verwerken, maar in feite gebeurde er niets mee. Dat veranderde toen de CE- LAM een nieuw algemeen se cretaris kreeg in de persoon van Raymündo Damasceno, hulp bisschop van Brasilia. Hij bleek erg gevoelig voor de kritiek van zijn collega-bisschoppen en ver zocht hen hun kritiek op het eerste document opnieuw ken baar te maken. Nadat achttien van de 23 bisschoppenconferen ties van Latijns Amerika en de Caraïben opnieuw hadden gere ageerd, werd een nieuw docu ment opgesteld, in de wande ling genaamd, de Secunda Rela- tio, het Tweede verslag. De Secunda Relatio is de basis van het officiële werkdocument voor Santo Domingo, zo stelt Mario Coolen, secretaris van de Nederlandse Missieraad voor Latijns Amerika. Het ligt in de lijn van de theologie van de be vrijding. Gebaseerd op het mo del van de Vlaamse priester Jo seph Cardijn gaat uit van de trits: zien, oordelen en hande len. Gesproken wordt ook over de martelaren van Latijns Ame rika. Een verwijzing naar de Salvadoraanse bisschop Rome ro die in 1980 werd vermoord en door Latijnsamerikaanse ba sisgroepen is voorgedragen voor canonisatie ontbreekt evenwel. Hoewel het werkdocument de goedkeuring kan wegdragen van de progressieven, is het nog maar de vraag of daarmee ook (in Santo Domingo de bevrij dingstheologie in zijn huidige vorm gehandhaafd zal worden. Dat hangt vooral ook af van dt manier waarop de conferentie wordt geleid. En dat is vooral een Vaticaanse aangelegen heid. Naast de vooruitstreven de Braziliaanse hulpbisschop Damasceno is een behoudende prelaat tot secretaris benoemd, de Chileense bisschop Medina, nauw bevriend met kardinaal Ratzinger, de prefect van de Va ticaanse congregatie voor de ge loofsleer en een verklaard te genstander van de bevrijdings theologie. Als voorzitter is aan gewezen de Vaticaanse staats secretaris kardinaal Angelo So- dano, de tweede man van het Vaticaan. Die benoeming geeft aan hoe belangrijk het Vaticaan deze conferentie vindt die zal bepalen hoe de leidende rooms- katholieke geestelijkheid om zal gaan met wat het Vaticaan terecht beschouwt als het be langrijkste overgebleven katho- BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Wezep (toez.) L.W. Smelt, 1.1. zendingspredikant te Peru, wonende te Benschop. Bedankt voor Tilburg C. J.G. Keizer te Epe; voor Garderen C. van den Berg té Katwijk aan Zee; voor Reeuwijk D. van de Streek te Mas tenbroek; voor Boven-Hardinxveld J.R. Volk te Katwijk aan Zee; voor 's-Gravenmoer J. Boer te Benthui- Toegelaten tot de evangeliebedie ning B.J. van der Graaf, Zandhuis- weg 6, 8077 TA Hulshorst, tel 03413-2863; Mevr. M.T. Frederiks. Leidsestraatweg 11, 2341 GR Oegstgeest. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar Mevr. I. Hoek, J.C. Bloemstraat 10, 7552 UK Hen gelo. tel. 074- 437656; Mevr. J. Hoomoedt-Wesse- link, Hellingstrjitte 1, 8722 HH Molkwerum, tel. 05149-1814. Gereformeerde Kerken Beroepen te Enschede F.H. Weeda, predikant te Coevorden voor de missionaire dienst in Irian Jaya, wonende te Goor; te Hardenberg L.J. Oomkes te Meppel. Beroepbaarstelling drs. P.J. Mul der, Veenmos 225, 8265 HX Kam pen, tel. 05202-22283. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Spijkenisse A.J. Gunst teTholen. It i Het Vaticaan de laatste dicta tuur noemen, de paus een dicta tor, dat zal velen te ver gaan. Natuurlijk worden zulke gelui den wel vaker gehoord. Je denkt dat ze komen uit de mond van hen die de Kerk vijandig ge zind zijn. Uit de mond van men sen die een wrok tegen de kerk hebben. Onlangs stond in de krant te lezen dat de Duitse bis schoppen werkers in katholieke ziekenhuizen met ontslag be dreigen als ze niet instemmen met het abortusstandpunt van de Katholieke Kerk. In de ver houdingen van het Duitse staatsrecht en de positie van de katholieke kerk in Duitsland is het mogelijk dat de bisschoppen dit doen. Zo'n bericht doet den ken aan dictatuur. De benoe mingen van sommige bisschop pen in dit land en in steeds meer landen doet velen het be stuur van de Katholieke Kerk vergelijken met dat van Mos kou in vroegere dagen. Dat de Kerk een dictatuur is en men senrechten schendt door het achterstellen van vrouwen en door het verplichte celibaat zijn geen nieuwe geluiden. Toch ontstaat er heel wat deining als deze dingen hardop worden ge zegd en geschreven door een priester, een pastoor in dit ge val. En nog wel bij onze zuider buren in België, die altijd de naam hebben om zaken zoveel diplomatieker en minder scherp aan te zetten dan „de Hollanders". Maar vergis je niet. Wie regelmatig in België komt en goed luistert hoort er veel kritische geluiden die niet echt verschillen van wat er in Nederland te horen valt. Nu heeft een parochiepriester in Vlaanderen een boek geschre ven, dat direct al veel extra aan dacht heeft getrokken. Het boek heeft als titel: „De laatste dictatuur", pleidooi voor een parochie zonder paus. De schrijver Rik Devillé zou het boek samen met een hoogleraar in het kerkelijk recht presente ren op een persconferentie en in het populaire televisiepro gramma „Beter Weten". Maar ze verschenen niet. Het is niet duidelijk waarom niet, maar volgens de geruchten vanwege een persoonlijk telefoontje van kardinaal Danneels, die met ontslag gedreigd zou hebben. Roddel of waarheid? Volgens sommigen gaat de kerk altijd net iets subtieler te werk. In ie der geval zal het de uitgeverij geen windeieren leggen met deze „rel". Juist die dag had ik een gast uit België op bezoek en de volgende dag ging ik zelf naar België. „Iedereen" sprak over het boek. Ik kon het niet nalaten om het te lezen. Dat le zen was niet zo moeilijk. Geen droogstoppel-taal, niet hoog dravend. Het hapt weg als zach te koek. Maar dan wel een koek met scherpe steentjes. Soms heb ik hartelijk gelachen en veel plezier beleefd aan de beeldrijke wijze van zeggen. Toch heeft het boek me ook wel stil gemaakt en teder. Er is een bewogen mens aan het woord, die meerdere delen van het boek „in woede" heeft geschre ven. Óp sommige plaatsen cha otisch en sommige dingen lij ken me erg bijeengeraapt en daarop is ook wel het een en an der af te dingen. Toch doe ik het boek geen recht als ik het zou voorstellen als „pamflet van een overspannene", hoewel die gedachte bij me opkwam. Er is allereerst een door het evange lie geïnspireerd mens aan het woord. Een mens die ik niet persoonlijk heb ontmoet, maar die ik in zijn boek ervaar als een hartelijk, warm en met mensen begaan mens. Een warme le vensechte pastor. Dat komt bij voorbeeld heel sterk naar voren als hij schrijft om de zorg voor mensen in een parochie. Het boeiendste gedeelte van zijn boek is het tweede gedeelte dat gaat over de parochie. Daar ligt zijn hart. Hij legt het hoofdac cent dan ook bij de plaatselijke geloofsgemeenschap, verwij zend naar de Handelingen van de Apostelen. Hij is van mening dat die plaatselijke geloofsge meenschap zich veel zelfstandi ger moet opstellen en niet lan ger afhankelijk moet blijven van een priester die via het bis dom wordt gestuurd. Rik Devil lé schrijft enthousiast, bewogen met veel aandacht voor de kwetsbare mens, voor de ar men, met een vurig pleidooi voor het sociaal engagement, kerk in de samenleving. Hij waarschuwt voor Opus Dei. Je hoeft het niet in allerlei opzich ten met hem eens te zijn. Mis schien is hij soms wel te simplis tisch, te sloganachtig, te naïef en te idealistisch en te weinig Autobelasting 5 HET wordt voor dealers per 1 januari nog een hele i j, som. Het glanzende blik in de showroom moet straksi r. dueel beoordeeld worden: is het voertuig in kwestie |j lend of niet, zuinig of duur in het gebruik en zo ja: in s mate? Uiteindelijk is het antwoord op al deze vragen il lend voor het nieuwe prijskaartje: een hogere prijs vo< d vuilende inefficiënte auto's, een goedkoper tarief vi S zuinige, schone boodschappenwagentjes. HET is allemaal het gevolg van de nieuwe autobelasti die staatssecretaris Van Amelsvoort gisteren naar de n de Kamer heeft gestuurd. Een wetsvoorstel dat de ;t branche in alle staten heeft gebracht. „De auto word k te grazen genomen", luidt het wat verongelijkte mot n een landelijke advertentiecampagne van Bovag/RAI, lustratie beeldt de branche bij deze tekst een zwart-i vlekte auto in een weiland af. MAAR heeft CDA-staatssecretaris Van Amelsvoort h< kelijk zo slecht voor met Nederlands heilige koe? Dal voor zover de particuliere autorijder in het geding is, mee. Wie een nieuwe auto koopt, betaalt straks geenl dere verbruiksbelasting, maar een zogeheten BPM dat gemiddeld drie procent hoger ligt dan het oude Maar doordat tevens een systeem van kortingen en i gen wordt ingevoerd, kan een consument door het juis totype te kiezen per 1 januari nog redelijke kortingei E wacht slepen. HET feit dat Van Amelsvoort het milieubelang een b >1 rijker rol wil laten spelen in ons fiscale systeem vet zelfs lof. De staatssecretaris slaagt er toch maar in de i van het milieu bij de aanschaf van een auto zwaarde c ten meewegen. Wie een vervuilende auto met eent brandstofverbruik wil aanschaffen mag zijn gang i maar betaalt daarvoor straks via toeslagen die kunnei) pen tot 3000 gulden wèl een hogere prijs. Een veelbf nende stap vooruit in de fiscale wetgeving, waar ande lieu-initiatieven, zoals de eco-tax, eerder in de modd 'lieke continent. De inzet van de aanhangers van de bevrijdingstheologie is in middels ook veranderd. De val van het communisme heeft de bevrijdingstheologen niet onbe roerd gelaten. Rechten geven aan armen en verdrukten laat zich niet zo maar afdwingen, terwijl de nood onder hen on verminderd groot is gebleven. De Peruaanse bevrijdingstheo loog Gustavo Gutierrez heeft daarom geen tijd meer om con gressen in Europa af te lopen, zijn aanwezigheid in de gaar keukens in Lima vindt hij nü belangrijker. Coolen wijst er op dat spraak makende bevrijdingstheologen als Boff en Gutierrez zich veel meer zijn gaan richten op het probleem van de Afro-Amerika- nen en indianen wier cultuur door vijfhonderd jaar kerste ning in feite is onderge sneeuwd. In feite ligt hier ook de kern van een nieuwe belang rijke controverse met de officië le rooms-katholieke kerk. De strijd van indianen en Afro- Amerikanen tegen ideologische overheersing kan immers wor den gezien als een nieuwe vari ant van de bevrijdingstheolo gie. Verder is het zo dat de concrete aandacht voor de marginalen in de Latijnsamerikaanse samen leving heeft geleden onder de theorie van de bevrijdingstheo logie. Vele armen en margina len lijken hun heil te vinden in de Pinksterkerken en aanver wante sekten die directe hulp bieden. Daar ligt een nieuwe uitdaging aan de rooms-katho lieke kerk in Latijns Amerika waar de conferentie in Santo Domingo althans een begin van een antwoord op zal willen ge- EEN schoonheidsprijs verdient de wet echter niet. Fi i ten die meenden dat met de belastingoperatie-Oort ii het tijdperk van de eenvoud was aangebroken, zijn v koude kermis thuisgekomen. Zorgden in de jaren ze' de koopkrachtplaatjes voor ingewikkelde wetgeving jaren negentig leidt het milieubelang tot een woud v lastingregels. De complexiteit van het nieuwe reisb| forfait (openbaar vervoer wel aftrekbaar, autokost perkt) was al hemeltergend, de BPM-wet doet daar nii onder. OOK is het de vraag of de wet in de praktijk wel aan gen goede milieu-bedoelingen beantwoordt. Zo zorgt lastingkorting op zuinige en schone auto's ervoor c demprijs van nieuwe kleine auto's aanzienlijk lager k liggen. Dat verlaagt weer de drempel voor de aansch een tweede auto, waardoor het wagenpark wel eens i kon groeien dan het kabinet wenselijk vindt. Terech seren Bovag en RAI ook het feit dat de staatssecret zijn wet EG-milieunormen hanteert die pas in 19tt kracht worden en nog moeten worden vastgesteld. DE felle actie van de staatssecretaris tegen het mi door particulieren van het grijze kenteken kan het i belang eveneens schaden. Hier schiet de overheid ind met een kanon op een mug, zoals Bovag en RAI opn Om het grijze kenteken voor de particulier onbereik maken worden straks vrijwel alle kleine bestelbusj reinwagens en pick-uptrucks als gewone personenau gewoon kenteken aangeslagen. Bij de vervanging i wagenpark kan het voor de ondernemer financieel ii sant zijn grotere bestelbussen aan te schaffen die n voor een gunstiger tarief in aanmerking komen. Eu bussen vervuilen en verbruiken doorgaans meer. DAT het hier niet om kleine bedragen gaat, illustref rekenvoorbeeld van Bovag/RAI waaruit blijkt dat een! bestelauto onder het nieuwe regime netto (dus zondi en met een gewoon kenteken) voor de ondernemer veertig procent duurder kan worden dan onder hel regime met hogere btw-aftrek en een grijs kentekei name het midden- en kleinbedrijf, dat over duizendei ne transportwagens beschikt (denk aan de koeriers! ven, bakkers, aannemers), wordt hierdoor ernstig peerd. DE Tweede Kamer moet nog maar eens goed naden zij de staatssecretaris op dit onderdeel wil steunen, niet veel effectiever het misbruik van grijze kenteke wettelijk vastgelegde constructie-eisen terug te dringt deze manier houden ondernemers tenminste de mo heid hun bedrijfswagens ook werkelijk als zodanig te i teren en wordt de toch al zwakke economische conjui niet onnodig geremd. OVER de Bovag-campagne tegen de milieu toeslagen z parlement zich echter niet al te druk moeten maker legge men het oor beter te luisteren bij de ANWB, d moedig vaststelt dat de nieuwe autobelasting voor i vriendelijke automobilisten wel eens positief kan i ken. rekening houdend met de secu lariseringskracht. Met al deze bedenkingen kun je het boek terzijde schuiven. Maar dat zou jammer zijn. Er zijn de laatste paar jaar heel wat nota's en zelfs een boek verschenen over: „de vitale gemeente". Er wordt gesproken over vitalisering van de parochies. Allemaal in keuri ge en weloverwogen taal. Die taal vind je niet bij Rik Devillé. De vonken springen er af en toe af. Vonken die schroeien en brandplekken kunnen geven, maar ook vuur, warmte, bezie ling en nieuwe inspiratie. Uit dagende gespreksstof. Een mooi bewijs dat de Katholieke Kerk niet de laatste dictatuur is, maar een beweging van God delijke Liefde en Bevrijding, kan gelegen zijn in de moed om dit boek serieus te lezen, te overwegen, te bediscussiëren. Het is gemakkelijk haar terzij de te schijven. Het is moeilijker om de bewogen boodschap van dit boek ter harte te nemen. Een boek voor een levendig ge sprek in de parochie. Rik Devillé, De Laatste dicta tuur, pleidooi voor een parochie zonder paus. Uitgeverij Kritak. Leuven, september 1992. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit vi Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden Telefax: 071-134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 071 -132221.070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van Directeur/hoofdredacteur: J. W. C. Leune Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 8i Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per maand 28,20 per kwartaal 82.80 per jaar 318.65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. t 18.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2