Schaken als houvast Een onbekend kruispunt Zaterdag /Reizen Leidse Courant zaterdag 10 oktober 1992 DUITSLAND Ströbeck, een nietig dorpje in de voormalige DDR, heeft iets bijzonders. De scholen in Ströbeck kennen schaken als verplichte leerstof en op de spits van de kerktoren balanceert een op zijn kant gezet schaakbord. door Alexander Munninghoff 'Schach ist Gymnastik des Geistes und des Verstandes', staat er op een groot bord in de hal van de Dr. Ema nuel Lasker Schule in het dorpje Ströbeck, een vlek van krap twaalf honderd inwoners aan de 'verkeer de' kant van wat nog niet zo lang ge leden de grens tussen twee werelden was. Het is een weinig spectaculaire opmerking over het schaakspel, zo eentje van dertien in het dozijn, en je krijgt, als je dit citaat in je achter hoofd laat nagalmen, onwillekeurig de indruk dat Lenin, die dit eens ge zegd schijnt te hebben, zich er een beetje vanaf heeft gemaakt toen ze hem, de grote verwoorder van filoso fische, politieke en economische grondgedachten, in een verloren uurtje vroegen wat hij eigenlijk van schaken dacht. Toch staat het aforisme, in al zijn be trekkelijke armetierigheid, op een dermate in het oog lopende plaats dat de bezoeker van de dr. Emanuel Lasker Schule in Ströbeck er niet omheen kan en welhaast tot de con clusie wordt gedwongen dat in deze simpele woorden de essentie schuilt van de leeropvatting van deze streekschool in Sachsen-Anhalt, grensgebied van de voormalige DDR. En dat is ook zo. Ströbeck is name lijk een schaakdorp. In 1011, zo wil het verhaal, liet bisschop Arnulf van Halberstadt de gevangen genomen graaf Guncelin opsluiten in de toren van Ströbeck. Uit louter verveling begon Guncelin zijn bewakers, boe ren van het dorp, met zelfgemaakte schaakstukken het spel, dat in die tijden aan ridders voorbehouden was, te leren. Daar waren die boeren niet weinig trots op, kennelijk. Wel licht voelden ze zich door hun exclu sieve kennis van het spel van de hoge heren als het ware iets verheven bo ven het maaiveld waar de rest van de streekbewoners verkeerde. In elk geval beijverden de Ströbeckers zich om elkaar de schaakregels bij te brengen. En, zoals dat in een klein eigenhei- merig dorp gaat, men maakte er een traditie van. Eerst van vader op zoon; later, sinds 1823, toen het schaken in Ströbeck als verplicht vak op school werd ingevoerd, wer den ook de vrouwen en meisjes bij dit merkwaardige erfgoed betrokken. Fenomeen In de tussenliggende eeuwen was er af en toe een schaakminnende Bran denburger Kurfürst of Braunsc- hweiger Herzog langsgeweest, die met verbazing van het fenomeen hadden kennis genomen en tekenen van waardering hadden achtergela ten: een schaakbord met zilveren stukken (het bord is er nog wel, de stukken zijmverdwenen) of een vrij stelling van pacht (een voorrecht dat Tielaas niet gehandhaafd kon blij- In elk geval: de Ströbeckers hadden baat bij hun schaaktraditie. Om er nog meer kleur aan te geven bedach ten ze, ongeveer drie eeuwen gele den, bovendien dat ze een levend schaakspel konden opvoeren. Dat spektakel, waarbij de dorpelingen zich verkleedden als pion (in het gen, zodat ook deze nieuwe tie, die in korte tijd bloot is ko staan aan allerlei westerse kingen, zich toch als brave S kers vap tijd tot tijd tot de 64 bekeert. Daarbij wordt het h gemakkelijker gemaakt di reeds genoemde beslissing v Kulturministerium, want sch in Ströbeck, bij wijze van hc zondering, officiéél als verplii gehandhaafd. Dit ondanks h dat er onder het lerarenkorps?' voormalige DDR ook talloze èl gen vallen en menig leraar zj wel moet verbijten als hij hol er betaalde lesuren weggaal zoiets buitenissigs als schakel al heeft het een disciplinerei ment, maar dat heeft wiskuni Nee, het is bij ons geen pre port, zegt Rabe. Schaken is p wat bij ons dorp hoort. Iedere de regels, maar voor de i houdt het daarmee zo'n be Want tja, er is nu eenmaal ve op het land te doen. De groot trekkingskracht gaat uit vai vend schaakspel, waarvoor woordig uitsluitend schoolk worden gebruikt. Een plaats team is zeer begerenswaardi sinds de Wende wordt er n buitenland gereisd: Straj Enschede, en er liggen uiti gen voor Oostenrijk en Hong£ Getruct Toch vinden wij het opmerke er in al die eeuwen niet topspeler uit dit schaaknest ren. De enige die iets van p heeft verzameld is Darius dé kampioen, een flitsende, a speler, zo merken wij na enki] gertjes, die al zes maal snelfj. kampioen van de DDR is a Na de Wende ging hij zijn g[ beroepsspeler proberen schaakclub van Hannover, n| werd een debacle. De sfee mentaliteit daar, dat was n hem, hij verloor in de liga-co onnodig een hoop partijen hij weer terug in'Ströbeck, zijn tijd verdoet met het a van jaarmarkten en antiek in de omgeving. En met sch: onderbondsniveau, want vei is de SV Ströbeck nog niet ge Na het tekenen van het gasl waarin de laatste tijd opvall1 Nederlandse namen zijn schreven, verlaten wij dit st merige Ströbeck weer via Marx Strasse en de Karl Lie Strasse, wier verweerde ru den, samen met de spreuk vi in het schoolgebouw, zo ong enige tastbare herinnerinj aan voorbije DDR-tijden. Vi ter zijn we weer thuis, teru| nog steeds geheel andere we Die straatnamen zullen I veranderd worden, men de namen van grote schakel men heeft eenvoudig nog ni gehad om er iets aan te doe er is zoveel dat de volle aandE van de Ströbeckers, die zich de taak gesteld zien om de die hun unieke schaaktrac f biedt, temidden van het ka sche geweld dat vanuit he t op hun streek is neergeda<\ maal te benutten. foto's Harry Verküylen wijze schaakfiguren zijn verwerkt. En op het piepkleine gemeentehuis, tegenover het 'Gasthof zum Schach' aan de centrale 'Platz des Schach- spiels', waar in het midden een zeer groot natuurstenen schaakbord is aangebracht, laat burgemeester Rudi Krosch, leider van de 'Verein zur Wahrung und Pflege der Schachtradition', die de laatste ge meenteraadsverkiezingen met over macht won (drie maal zoveel stem men als Kohls CDU), met gepaste trots de recente beslissing van het Kulturministerium des Landes Sachsen-Anhalt zien, waarin offi ciéél de status van schaakdorp wordt erkend. Overleven Wat houdt dat nog meer in behalve decor, vragen wij. Het gaat erom de Wende te overleven,'zegt Krosch on omwonden. In twee jaar tijd is de DDR ontmanteld, kaalgeplukt. De grote staatsbedrijven die al meer dan een generatie de streekbewo ners werk verschaften hebben vrij wel alle hun poorten moeten sluiten omdat voortaan de West-Duitse be drijven de produktie integraal over nemen. De 'Wessis' zijn immers de winnaars, en als de 'Ossis' niets on dernemen zullen zij binnen niet al te lange tijd nog slechts als goedkope arbeidskrachten voor de fabrieken 'dadrüben' worden beschouwd. Als 'Osttürken', zogezegd: derde-rangs burgers zonder een eigen identiteit. En om dat nu te voorkomen, zegt Krosch, is het handhaven van de schaaktraditie essentiëel. Als je die levend kunt houden bewaar je het dorpskarakter van Ströbeck, dan houd je de inwoners mentaal op de been omdat ze iets unieks hebben dat ze van al die andere middeleeuw se dorpjes van Sachsen-Anhalt on derscheidt. Daarom ook, zo meent de burgervader oprecht, maakt Strö beck een gerede kans om vrij snel een toeris tische attractie van formaat te gaan wor- den: het dorp ligt niet ver van het bosrijke Harz-gebergte en kan, als er wat hotels wor den bijgebouwd en er een zwembad wordt aangelegd, een fraaie, rustieke uit valbasis worden voor wandelaars ja gers, ruiters, langlaufers en wat niet al. Waarbij de schaaktraditie een waardevolle folkloristische aanvul ling zal betekenen. Een recent bezoek van een Ströbec- ker delegatie aan het Noord-Itali aanse stadje Marostica (voor velen was dit de eerste buitenlandse reis van hun leven) staat model voor de plannen: daar immers werd ook een levend schaakspel opgevoerd, maar het ging daar niet om de partijtech niek, maar puur om het 'drum und dran'. Misschien dat er in Marostica een minuut of tien, twaalf werkelijk geschaakt werd. Maar het feërieke schouwspel, met echte paarden en geharnaste ridders, duurde wel drie uur, en daar warén al die duizenden toeristen vooral op afgekomen. Ontroering Terug, nog even, naar de dr. Ema nuel Lasker Schule, genoemd naar de enige Duitse wereldkampioen schaken van deze eeuw. Hermann Rabe, scheikundele raar en een van de meest fanatieke schaakpropagandis ten van het dorp, slaat de handen ineen van oprechte ontroering als hij hoort dat ik schaken heb geleerd van de moeder van een schoolvriendje, die op haar beurt weer als klein meisje bij diezelfde Emanuel Lasker op de knie had ge zeten als de grootmeester bij hen thuis met haar vader schaakte. De vraag die wij, als Rabe van de emotie bekomen is, stellen, luidt: is men in Ströbeck nu voornamelijk met een soort uiterlijke schaakcultus bezig, of kan men er ook echt wat van? Nee, zegt Rabe, van het niveau moeten we ons niet te veel voorstel len. Hijzelf kan er bij voorbeeld wei nig van, al is hij totaal verslingerd aan het spel. Wat hij kan is enthou siasme overbrengen op zijn leerlin Een plaatsje in het levend schaakteam is zeer begerenswaardig, want sinds de Wende wordt er naar het buitenland gereisd. Duits 'Bauer', 'boer') en met dors vlegels en goedendags bewapend hun slagorde innamen, terwijl ande ren zich als paarden, torens, raads heren en koningen en koninginnen hadden uitgedost, viel ook zeer in de smaak bij de toevallige adellijke pas santen. Kortom, als je Ströbeck zei, dan zei je schaken. Dat wist iedereen en daar werd op gezette tij den met enige verte dering gewag van ge maakt. Zowel door de nazi's, die er aan het prille begin van de oorlog een mierzoet propagandafilmpje aan wijdden, als door hun anti-fascistische opvolgers, "die de bi zarre schilderachtig heid van het dorp weliswaar niet opti maal toeristisch be nutten (daarvoor was dit grensgebied te grimmig-ontoegankelijk) maar die wel het dorp zijn extravaganza lieten behouden en er bijvoorbeeld op toezagen dat bekende Sovjetscha kers langskwamen om in Ströbeck de schaaklol erin te houden. Het gas tenboek van het dorp vermeldt illus tere namen van grootmeesters als Karpov, Tal, Poloegajevski, Kotov en Averbach. Die mensen, zo blijkt uit hun opmer kingen in het boek, keken hun ogen uit. En inderdaad, voor iemand die iets met schaken heeft is Ströbeck een wonderbaarlijke plek, te verge lijken met Alice's Wonderland voor een kaartspeler, gesteld dat zoiets zou bestaan. 'Schachdorf Ströbeck', staat er geschreven op het gele bord dat de reiziger aan de gemeentegrens tegenkomt. Op de spits van de kerkto ren zit nu eens niet die eeuwige haan, maar balanceert een op zijn kant gezet schaakbord. Menig boerenerf heeft bo ven zijn brede toe gangspoort, tussen de vaak eeuwenoude balken die door het pleisterwerk lopen, een schaakbord han gen. De korte, stoere middeleeuwse toren waar Guncelin zijn lange dagen sleet draagt een smeed ijzeren uithangbord met de tekst 'Dera König Schach'. Daarnaast weer een bord, waarop de aansporing om 'het enige schaakmu seum in heel Duitsland' te komen bezoeken: die attractie is in een knap geréstaureerd pand naast de toren ondergebracht, de toegang be staat uit een hek waarin op sierlijke NORD/PAS DE CALAIS Lille in noord-Frankrijk moet over enige jaren hèt verkeersknooppunt van westelijk Europa worden. Nu rijdt iedereen er snel voorbij, maar als de supersnelle TGV en de Kanaaltunnel er eenmaal zijn, moet dat allemaal anders worden. De blonde jongen lacht wat schaap achtig. Waarschijnlijk om onze ver- b'aasde reactie als hij ons in een vreemd soort Nederlands de weg naar St. Omer wijst. Er klinken woorden als 'gij' en 'u', maar ook ho ren we iets als 'huus'. In ons beste Frans vragen we hem toch maar die taal te spreken. Dat communiceert beter. Het is een vreemde gewaarwoording hier in het uiterste noordwesten van Frankrijk om iemand een taal te ho ren spreken, die lijkt op Nederlands, maar die door ons nauwelijks is te verstaan. Een taal die oorspronkelijk afkom stig is uit de zeventiende eeuw toen dit gebied nog onderdeel vormde van de Nederlanden. Opmerkelijk is dat de taal nauwelijks is verfranst; zij is gewoon drie eeuwen stil blijven staan. Nord/Pas de Calais heet de regio hier, maar de meeste Nederlanders zullen van deze twee Franse depar tementen alleen van steden als Ca lais kennen. En natuurlijk Lille, de miskende stad, die bij veel Neder landse toeristen bekend is als Rijssel en die 'slechts' beroemd is om zijn langs de snelweg gelegen super-su permarkt Océan. Die op weg naar het zuiden aangeeft dat we halver wege Parijs zitten. En die op de te rugweg betekent dat we 'al bijna' thuis zijn. De bouw van de Chunnel, hier niet ver vandaan, en de komst van de Train a Grande Vitesse (TGV) zal veel veranderen, vooral op econo misch gebied. De regio zal zowel voor weg- als voor treinverkeer een snijpunt van grote stromen vervoer worden. En Lille moet in de nabije toekomst het belangrijkste Europe se knooppunt worden tussen Parijs, Amsterdam, Keulen, Londen en Brussel. De stad Lille (de naam komt van het Latijnse 'Insula' (eiland), dat werd verbasterd tot 'l'isle') lijkt in dit jaargetijde opvallend te lijden onder het imago van weinig aantrekkelijke industriestad. Dit is geen plek waar je vrienden naartoe stuurt of vrien den maakt. Maar eenmaal in de bin nenstad lijken de buitenwijken de ruwe bolster. Met het centrum, Le Vieux Ville, als blanke pit, waar een bezoeker zich aangenaam kan verpozen. Cultu reel, culinair, winkelend en wande lend. Toegegeven, La Grande Place is niet de markt van Brussel of Brug ge, maar heeft wel de knusheid van die in Delft of Gouda. En al wordt er dan in de regio dat vreemde Neder lands gesproken, de menukaart, de wijn en de sfeer zijn al echt Frans. Op nog geen 280 kilometer van Den Haag. De Gaulle Natuurlijk zijn er hier ook noordelij ke invloeden te bespeuren. Bier lijkt belangrijker dan wijn en in veel eta blissementen kun je op Heineken dronken worden. En omdat de Hol landers zo dom waren de naam foto Daniël Rapaich La Grande Place in de noordfranse stad Lille. 'Gouda' niet te beschermen wordt ook hier 'Goudse kaas' gemaakt. Die in smaak en kleur toch wel erg op de 'echte' lijkt. Lille heeft op dit ogenblik zo'n 170.000 inwoners en het is daarmee de tiende stad in Frankrijk. Het heeft, zo wil de brochure van de VW, grote zonen en dochters gehad, maar vrijwel allen hebben qua be kendheid nooit de grens bereikt. Met uitzondering natuurlijk van de grote verzetsheld en presi dent Charles de Gaulle. Zijn geboor tehuis (en museum) staan dan ook groot in de folder. Opmerkelijk zijn vooral de vele fraaie huizen in Le Vieux Lille, waaronder een aantal met Holland se trapgeveltjes. Ook veel dubbele huizen, met een voor- en een achter huis. Ertusen een binnenplaatsje dat nu vaak is omge vormd tot een tuin tje dat een antiek winkel en een boutique verbindt. En verder zijn er het Beffroi met zijn fraaie, te beklimmen, toren en de Ci tadel, die nog steeds door militairen worden bewoond. van achtiende eeuwse vestig te zien. Ook die van 'Maastn Juist in een tijd dat steden\| razend populair zijn moet l| een leuk uitstapje voor eenf zijn en wie meer tijd heeft z® omgeving moeten verkenra alleen de heuvelige Valengir het oosten, maar zeker ookL ke, vlakke Flandres in het \t Het was daar, tussen Lille e| richting Duinerken, waar vi derlandse' jij zijn weg Mobylg haddf vraagd. Nl stadje St. Q werd aanf om zijn lf kerk. Het li van deze str| zo vlak air schrijving L oude lied ques Brei. weilanden door lijnrec len, die vi stopt' ligge dijken. Zelf: witte koeie ken niet in schap. In de Notre Dame k# van St. Omer, gebouwd in f de tot de veertiende eeuw.f bijzondere verassing een bens is te zien. Met daarop ging van Jezus. samenstelling Riek vak oen Akker Beide gebouwen vertellen veel van de geschiedenis die deels gelijk is aan de onze. Alleen eindigde Lille, bij toeval, als onderdeel van het Franse rijk. In het Museum voor Schone Kunsten, waar naast Goya ook Ru bens is te bewonderen, is onder meer een aantal gedetailleerde maquettes In de buurt kun je ook r huren om door de polder len. Richting dorpjes a schoote, Wormhout, Steei1 West Cappel. Daar moet ei Fransman toch moeite mi om die goed uit te spreken.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 28