n in asfalt D i Reizen j Schaken Ströbeck Italië Een grand seigneur met lege schatkist In de Bijlmer zou de Nieuwe Mens opgroeien in een wijk met broedende nachtegalen en onbezorgd spelende kinderen. Maar de toekomst stoorde zich niet aan idealen. De Bijlmer groeide uit tot een vergaarbak voor iedereen, die op de vlucht was. LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 OKTOBER 1992 Itig nationaliteiten streken neer in de Bijlmer. door Casper Postmaa §j§|||§|e eerste speech, die burgemeester Van pr Thijn uitsprak na de U ramp typeerde op ma- Nkj- cabere wij ze de pro- blematiek van de Bijl- J mer. De burgervader i betuigde zijn medele- W ven met nabestaan- 1 den uit Nederland, Is- 'hana, Aruba, de Nederlandse sn, Suriname, de Kaapverdische en en Somalië. Van Thijn had nog niet uitgesproken of hajjmming bleek al onvolledig om- Turken in de getorpedeerde tlonden. e. üiteindelijk de treurige lijst met 7) pal worden opgemaakt is het ïhijnlijk, dat nog een handvol na- ieIl slachtoffers zal treuren. Want wonen nu tenminste 70. (u&liteiten. was bedoeld voor Amsterdam- It stadsvernieuwingsgebieden Pijp en de Kinkerbuurt, is in de t vff jaren uitgegroeid tot een ver- jk van iedereen die ergens op de voor wat dan ook op de vlucht is. ictators, 'oorlog, honger, werke nd en lage lonen. Als ze op Schip bomen vragen ze vaak meteen f Bijlmer, of ze worden (vooral in Jleden door de overheid zelf ge- inlandse reportageploegen die acht na de crash naar Amster- jelden hadden hun oordeel al klaar. Das arme Leute Viertel van Am sterdam, the black slums van de Neder landse hoofdstad of The Herald Tribu ne wat realistischer: the working- classdistrict van Amsterdam. En inder daad het aloude adagium van Karl Marx 'proletariërs aller landen verenigt u', is misschien nergens ter wereld zo letterlijk opgevolgd als in de Bijlmer. Idealisme Toen de Boeing van El Al zich zondaga vond in' de Bijlmer boorde en het nieuws zich over het land verspreidde, was een toelichting over de locatie van de ramp niet noodzakelijk. Sinds de Bijlmer als satelliet van Amsterdam aan de hemel verscheen is de wijk nooit meer uit het nieuws geweest. Had je het over proble men met hoogbouw, dan maakte je een vergelijking met de Bijlmer. In Neder land is er maar weinig overtuigings kracht nodig om iemand uit te leggen dat hij niet in de Bijlmer moet gaan wo nen, want die boodschap is er ruim twintig jaar ingestampt. Toch begon het allemaal met idealisme toen de eerste flats in 1967 werden op geleverd. In de 'verticale tuinstad' zou de Nieuwe Mens zich kunnen ontplooi en in de modernste wijk van Europa. Geheel volgens de door de Zwitserse ar chitect Le Corbusier geïnspireerde be weging CIAM (Congrès Internationaux d'Architecture Moderne) werd er een rigoureuze scheiding aangebracht tus sen wonen, werken, recreëren en ver keer. En dat terwijl de vitaliteit van de stad juist voortkomt uit de intensieve wisselwerking tussen alle functies. Het falen van de Bijlmer laat zich ner gens beter bekijken, dan vanaf de we gen die op vier meter hoogte eeri net werk door de stad weven. Geregeld staan op de Autobahn-achtige verbin dingswegen bordjes 'Hier niet keren. Al drie doden!'. Een terechte waarschu wing want de neiging om het stuur om te gooien is nauwelijks te bedwingen; steeds weer denk je op hetzelfde punt te zijn aangeland. Oriëntatie is nauwelijks mogelijk, want de wegen zijn alle even breed, de gebouwen gelijk, en de men sen onzichtbaar; die leven op het ver diepte straatniveau tussen het overvloedige groen. Al- les bevindt zich op afstand, lijkt binnen handbereik, maar is ongrijpbaar. Sporthal de Bijlmer ligt daar op nog geen honderd meter afstand maar hoe kom je daar in godsnaam. Menig brandweerauto van buiten, die assistentie moest verlenen, heeft in het verleden ten einde raad een paaltje geramd om kruip-door-sluip-door de begane grond te berei- ken. Vanaf de snelweg lijkt de stad verdronken in een zee van as falt. Wat niet klopte met het beeld werd onder de spelonken van het wegennet geveegd; de winkels, cafés, buurthuizen en zelfs de gelovigen bidden terwijl bo ven hun hoofden auto's voorsorteren. Een gemeenteambtenaar, die de Bijl mer weer in de richting van een gewone samenleving moet loodsen zegt het zon der cynisme: ,,De Bijlmer is alleen maar vanuit de lucht mooi". Eigenlijk is de Bijlmer slechts op papier een geslaagd plan geweest, want nog Een bij de wijk betrokken ambtenaar zegt zonder cynisme: De Bijlmer is alleen vanuit de lucht mooi voordat de bewoners in de eerste flats trokken bleek dat de stedebouwkundi- ge strategie op een hardnekkig misver stand berustte. De Nieuwe Mens be stond niet, en de gewone mensen uit de stadsvernieuwingsgebieden waren niet bereid om de voor die tijd hoge huren van 350 gulden per maand te betalen. Hoewel de stedebouwkundigen aan de slag gingen met een groots concept, werd verzuimd marktonderzoek te doen. Geen instantie vroeg zich af: wie wil er naar de Bijlmer? Er was immers woningnood. Achteraf kan de conclusie worden getrokken dat nie mand op de Bijlmer zat te wachten. Amsterdam liet zich leiden door de verhe ven ideeën van de avant- garde, de architectenscene die laagbouw en zeker de eengezinswoning verfoei de als een produkt van kleinburgerlijk denken. De marktontwikkeling ontluisterde de idylle ech- ter genadeloos. Toen de bouw eenmaal was begon nen kwamen de huren niet uit op de verwachte 150 gulden per maand, maar deed een flat f350,-. Van de bewoners uit de stadsvernieuwingsgebieden stap te de gemeente soepel over naar de mid denklasse. Dramatisch Martin Mulder, directeur van het pro jectbureau Vernieuwing Bijlmer, dat opdracht heeft om binnen tien jaar voor 750 miljoen gulden van de Bijlmer een gewone woonwijk te maken, herinnert zich de dramatische koerswijziging van de gemeente. „Mijn ouders woonden in een eengezinswoning - let wel een een gezinswoning - in Amsterdam en be taalden 150 gulden per maand. Die kre gen brieven van de gemeente of ze voor 350 gulden wilden doorstromen naar een flat in de Bijlmer. Die hadden daar weinig begrip voor. Je moet niet verge ten dat een huur van 150 gulden in de stadsvernieuwingsgebieden toen onbe spreekbaar was". De pogingen om de woningen in de Bijlmer te distribueren faalden bovendien, omdat tegelijkertijd in de regio in hoog tempo huizen verre zen, die wel aansloten bij de woonwen sen van de doorsnee Amsterdammei- eengezinswoningen aan een woonerf en een tuintje voor en achter. Onafhankelijkheid De omslag in de Bijlmer was definitief toen duizenden Surinamers, die niet op de onafhankelijkheid van hun land wensten te wachten, beginjaren zeven tig naar Amsterdam uitweken en als vanzelfsprekend de leegstand in de Bijl mer opvulden. Het imago van 'de stad van de toekomst' verslechterde snel. Steeds meer probleemgroepen streken er neer, de criminaliteit steeg, zeker na dat de Zeedijk was schoongeveegd en de drughandel uitweek naar de satelliet stad. Uit elk onderzoek blijkt telkens weer: heel veel mensen, in sommige buurten de helft, willen zo snel mogelijk weg uit de Bijlmer. Te verwachten is dat die cij fers na het neerstorten van de El Al- Boeing nog zullen oplopen. L. Brans, bevlogen secretaris van het projectbu reau Vernieuwing Bijlmer: „Voor veel bewoners is de Bijlmer niet meer dan de deurmat van Amsterdam. Wonen ze eenmaal in de Bijlmer dan hebben ze recht op een woonvergunning in Am sterdam. De mensen die niet doorstro men, zijn de kansarmen. Een opeenho pingvan problemen dus". De meeste cijfers spreken in het nadeel van de Bijl mer. Er zijn 8000 werklozen, vergele ken met het Amsterdamse gemiddelde 6000 te veel. Het opleidingsniveau is laag. De doorstroming is 10 hoger dan het landelijke cijfer. Brans: „Dat proces is moordend. Je kunt moeilijk de biljartclub draaiende houden als om de drie maanden de penningmeester, al dan niet met de kas, verdwijnt". Verafschuwen De taak die het projectbureau heeft ge kregen lijkt vrijwel onmogelijk: de Bijl mer omvormen tot een gewone wijk. Het uiteindelijke ideaal is de burgerlijk heid van de gezapige voorstad, die de bouwers indertijd zo verafschuwden. Van de 13.000 woningen gaan er ruim 800 tegen de grond en worden vervan gen door andere woningtypen. „Alles is mogelijk behalve hoogbouw", zegt di recteur Mulder. Het plan dat Vernieuwing Bijlmer de komende tien jaar ten uitvoer moet brengen beoogt een zodanige verbete ring van het verloederde stadsdeel dat bewoners het niet langer beschouwen als een tussenstation op weg naar een andere stad. vervolg op pagina D3 eindredactie rene van zanten vormgeving peter J. C. martens

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21