Gezellin naar de Lijst van vermisten geeft amper zekerheid Onenigheid over bestand in Bosnië Nederlander zit al weken in Britse cel Adelbrecht t V\,, CcidócSouxcvnt A2 A3 C3 D1 D5 D7 D8 VNG dreigt met proces tegen Dales Definitief besluit over Noorse luchthaven I~14 Dagen Gratig BOEKEN MARKT ZATERDAG OKTOBER 1992 28 PAGINA'S I in vier katernen pMiumé ;LAM-conferentie slissend voor lot jrrijdingstheologie lulnbouwplastlc /ordt volgende afvalprobleem BUITENLAND Jechts beperkte srgangsregeling nruimteverdellng Basten: „Ik ben in aanvoerder als Lerby" Bijlmer: Een stad dronken in asfalt eweit is er weer ovenop, nu de 'oeweiti's nog ri verloor in Afrika itionele tolerantie laken als houvast ELIJK LEVEN/OPINIEA2 JLAND A3/4 )>LA\D A5 •REGIO B1/2/3 TVERLENING B2 )MIE B4 jrige politieman fngers getikt :NGEN - De hoofdoffi- justitie in Groningen Daverschot heeft een immer politieman op de |s getikt omdat hij her- "flijk heeft geweigerd be ogen uit te delen. De ifvindt de vorig jaar ver- p boetes voor verkeers- edingen veel te hoog en Jn plaats daarvan regel- [waarschuwingen uit. Hij 'p een enquête de mening »tig collega's van de Alge- Surveillance Dienst J peilen. Ook andere agen- )]Veendam zouden de boe- I hoog yinden in verhou dt het gepleegde feit. £eid&e Somo/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25465. Losse nummers 1,50. Zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Wind uit noord tot noordoost, matig, rond kracht 4, aan de Zeeuwse kust nog enige tijd krachtig, 6. De komende da gen perioden met zon en droog. In het binnenland kans op vorst aan de grond. Middagtempera tuur rond 13 graden Vaccin tegen zwangerschap Floriade: ruim drie miljoen bezoekers NEW DELHI In India is het eerste vaccin tegen zwan gerschap voor vrouwen ontwikkeld, zo heeft Dr. Gursaran Prasad Talwar van het Nationale Instituut voor Immuno logie gisteren bekend gemaakt. Het vaccin is een heel jaar effectief met een enkele injectie. Het vaccin voorkomt geen zwangerschap, maar zorgt het ervoor dat het bevruchte eitje niet aan de wand van de baarmoeder blijft kleven. Daardoor wordt de zwanger schap door het lichaam op natuurlijke wijze binnen een week beëindigd. Het vaccin, dat op 174 vrouwen is getest, is het enige zwangerschapsvoorkomende middel dat ge bruik maakt van het immuunsysteem van de vrouw. Ande re methoden zoals condooms, diafragma's, pessariums en sterilisatie - gaan uit van een fysieke voorkoming van de zwangerschap. Of men maakt gebruik van steroïden en hormonen zoals bij de pil. Het vaccin wordt nog verder ge test. Het zal nog enkele jaren duren voordat het produkt in India verkocht kan worden. ZOETERMEER Ruim drie miljoen mensen hebben deze zo mer de Floriade in Zoetermeer bezocht; dat is meer dan de 2,9 miljoen die men had verwacht. Morgen sluit de tuinbouw-mani- festatie, die eens per tien jaar wordt gehouden. Er werden on geveer twee miljoen Nederlan ders geteld, waarvan de helft in een straal van 25 km van de We reld Wonder Tuin woont. Onder de buitenlanders valt het aantal bezoekers uit het Verre Oosten (niet alleen Japanners) op. Of de tuinbouwshow financieel een succes is geweest, kan nog niet worden gezegd. Dat hangt af van de opbrengst van de veiling van veel Floriade-attributen begin november. Opmerkelijk is dat de zonnige zondag 27 september dé topdag van de Floriade is geweest met 43.000 bezoekers. Afgelopen zondag staat op de tweede plaats met 35.000. De organisatie ver wacht ook vandaag en morgen topdrukte. Openblijven tot de herfstvakantie is nog even ter sprake geweest, maar bleek niet mogelijk, omdat veel land- en tuinbouwprodukten, mede door de lange mooie zomer, niet lan ger 'toonbaar' meer waren. Man komt om in tank nertsenmest WINSSEN Een dertigjarige man uit Wins- sen is gisteravond overleden aan de gassen die vrijkwamen uit mest van nertsen. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie district Nijmegen meegedeeld. De man was met enke le anderen bezig de mest uit te rijden over het land. Toen de tank, waarin 35 kubieke meter mest zat bijna leeg was, is hij om nog onduide lijke redenen in de tank gekropen. Na enige tijd ging een ander kijken en trof daar het slachtoffer in zorgwekkende toestand aan. De man uit Winssen overleed korte tijd later. De man die als tweede de tank inging, is in ernsti ge toestand opgenomen in een ziekenhuis in Nijmegen. De politie vermoedt, aldus de woordvoerder, dat de mannen bedwelmd zijn geraakt door uit de mest vrijkomende gassen. Moeilijk kauwen met kunstgebit UTRECHT - Kau- wen met een ogen schijnlijk goed kunst gebit kost veel meer moeite dan tot nu toe is aangenomen. Men sen met een volledig kunstgebit moeten bij hard voedsel wel zes tot twaalf keer meer kauwbewegingen ma ken om het eten fijn te krijgen. Dat blijkt uit een studie naar het kauwproces waarop A. Slagter 20 oktober promoveert in Utrecht. Bomauto's ontploft in Noord-Londen LONDEN In het noorden van Londen zijn gisteren twee bomauto's ontploft, aldus dé brandweer. Het was vannacht onbekend of er gewonden wa ren. Eerder in de week ontplof ten vier bommen in het cen trum van de Britse hoofdstad. Het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) stelde zich voor de aanslagen verantwoor delijk. Ze waren* bedoeld als protest tegen het partijcongres van de regerende Conservatie ve Partij in Brighton. Er vielen zes lichtgewonden bij de eerde re bomontploffingen. AMSTERDAM - De lijst met slachtoffers en vermis ten van de vliegramp in de Bijlmermeer heeft de nodige verwarring veroorzaakt on der de nabestaanden. Een aantal Surinaamse kinde ren ontdekte op de lijst van ver misten naast een tante en een aantal kinderen die door hun familie inderdaad als vermist waren opgegeven, ook de na men van twee kinderen die zij de afgelopen dagen nog hadden gezien. Een Jordaanse man ontdekte echter precies het omgekeerde. Twee vrienden, die hij afgelo pen dinsdag als vermist had ge meld, kwamen niet op de lijst voor. De twee verbleven illegaal in Nederland en staan volgens hun vriend nergens geregi streerd. In het. opvangcentrum in de Bijlmersporthal loopt de span ning volgens een aantal hulp verleners de laatste dagen snel op. A. Wendel, medewerker van het Surinaamse meldpunt, zei dat veel nabestaanden het ge voel hebben „als vee te worden behandeld". „Ze krijgen voer en drinken en daar blijft het bij", aldus deze medewerker. Ook klagen veel door de ramp dakloos geworden mensen dat de diverse gemeentelijke in stanties volstrekt langs elkaar heen werken. Het gaat er bo vendien allemaal zeer bureau cratisch toe. „Degene die het hardst schreeuwt, heeft het snelst vervangende woonruim te. Wie een beetje timide is, wordt zomaar weggestuurd". Sommige nabestaanden vragen zich bovendien af „waar de blanken worden opgevangen", omdat ze hun autochtone Ne derlandse buren in het opvang centrum nauwelijks tegenko men. Onrust is er ook over de eind deze week ingevoerde pasjesre geling voor bezoekers van de Bijlmersporthal. Met name on der illegalen is daardoor de vrees dat hun gegevens straks alsnog tegen hen zullen worden gebruikt, weer toegenomen. Velen maken zich bovendien zorgen over wat er na 14 okto ber zal gebeuren. Tot die datum is de Bijlmersporthal nog be schikbaar voor de opvang van nabestaanden en dakloos ge worden gedupeerden van de ramp. Hulpverleners gaan er echter vanuit, dat ook na die da tum nog behoefte aan een op vangcentrum zal bestaan. Het staat nu vrijwel vast dat de El Al-Boeing ook zijn rechter binnenmotor heeft verloren voordat het toestel in de Bijl mer neerstortte. Er zijn inmid dels nogal wat onderdelen van de ophangconstructie van de rechter binnenmotor gevonden in de buurt van de plaats waar ook de buitenmotor is aange troffen. Mogelijk is de motor in delen naar beneden gevallen. Het was lange tijd onzeker of het vliegtuig tijdens de vlucht aan de rechterzijde ook de bin nenmotor had verloren. Op de plaats van de ramp zijn in ieder geval geen delen van deze mo tor gevonden. Ongeveer veertig procent van het vliegtuigwrak is inmiddels geborgen en overgebracht naar een hangar op Schiphol. Er zijn nog geen bijzonderheden ont dekt. Uit informatie van de koninklij ke luchtmacht blijkt dat tijdens de rampvlqcht veel trekvogels SARAJEVO/GENEVE - De Servisch-Bosnische leider Radovan Karadzic heeft gis teren in Genève tegenge sproken dat zijn strijders een bestand hebben gesloten met de Kroaten. Gisteren meldde het Joegoslavische persbu reau Tanjug het bestand on der aanhaling van kolonel Bogdan Subotic, minister van defensie in de „Servische republiek" Bosnië. Volgens Karadzic hebben de Kroaten mogelijk positief gere ageerd na twee weken van be sprekingen. Als de Serviërs en de Kroaten in Bosnië onderling de wapens la ten rusten, kan dit zeer nadelig zijn voor de moslims in Bosnië- Hercegovina. Deze ontwikke ling zou danig de positie aantas ten van president Alija Izetbe- govic die maar ongeveer 15 pro cent van het grondgebied van Bosnië controleert. De Serviërs delen de lakens uit in 65 pro cent en de Kroaten zijn de baas in 20 procent van de republiek. Waarnemers had het al ver baasd dat de Kroaten dinsdag de stad Bosanski Brod hadden overgegeven aan de Serviërs, omdat de laatsten zo een corri dor kregen van Servië naar Krajina, een enclave van Ser viërs in Kroatië. Karadzic spuwde zijn gal over een resolutie van de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties die nagenoeg alle militaire vluchten boven Bosnië ver biedt. Hij wees erop dat de in fanterie van de moslims een groot militair voordeel krijgt met deze resolutie. De VN beo gen met de resolutie het lucht ruim boven Bosnië zo veilig mo gelijk te maken voor humani taire transporten. De luchtbrug op Sarajevo, die een week gele den heropend werd, draait be paald niet op volle toeren. Deze week zijn met 26 vluchten 127 ton hulpgoederen naar Saraje vo overgebracht. De door Serviërs bedreven „et- pische zuivering" van de regio- Banja Luka in het noordwesten van Bosnië is vrijwel voltooid, aldus de VN. Ongeveer 200.000 mensen, van wie het merendeel moslim, worden naar haar schatting in de toekomst slacht offer van dergelijke zuiverings acties. De VN-vredesmacht moet snel in het gebied'aan het werk, aldus VN-woord voerster Foa. De VN heeft het bestaan ontdekt van een nieuw interne ringskamp in Kotorvaros. De Vries pakt Poolse bollenpellers aan Eeri man troost zijn vriend, die juist op de derde lijst van slachtoffers en vermisten de namen van zijn twee broers heeft gezien Op de drie lijsten staan 120 namen. Bergers hebben in totaal 51 lichamen geborgen. Van negen slachtoffers is inmiddels de identiteit vastgesteld. FOTO:ANP onderweg waren. De beesten vlogen tot een hoogte van twee kilometer. Aan de wrakstukken van de motoronderdelen zijn tot nog toe geen sporen van vol- gelaanvaringen gevonden, wel een diepgaand onderzoek ingesteld. Over de vluchtuitvoering en het onderhoud van het vliegtuig vallen volgens verkeer en wa terstaat tot nu toe geen onre- maar naar dit aspect wordt nog gelmatigheden te melden. De toegestaan. Boeing had bij de start 72 ton brandstof en 114,7 ton vracht aan boord. Het toestel was met een totaal startgewicht van 338,3 ton niet te zwaar; maxi maal was namelijk 369,2 ton DEN HAAG - Zowel de Belas tingdienst, de bedrijfsvereni ging TAB (tabak en agrarische sector) en het Openbaar Minis terie maken zich op om een ein de te maken aan de constructie waarbij Polen in onder meer de bollenpellerij en de aspergeste- kerij worden ingezet zonder de benodigde tewerkstellingsver gunning. Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid heeft daarbij het voortouw ge nomen met zijn bestuursmaat regel die vanaf 1 december de Poolse „vennoten" van Lesman en Partners in Lekkerkerk ge lijkstelt met werknemers in dienstbetrekking. Vanaf dat moment zal volgens de woord voerder van de minister onom stotelijk vaststaan dat voor de Polen een tewerkstellingsver gunning is vereist. Dat houdt volgens een woordvoerder van de Belastingdienst tevens in dat in ieder geval vanaf 1 december voor de Polen loonbelasting en premies volksverzekeringen verschuldigd zijn. De jurist van Lesman en Partners, mevrouw M.C.A. Kohier, spreekt tegen dat er vanaf 1 december iets verandert in de status van de Poolse vennoten.'De construc tie die Lesman hanteert, waar bij de Polen als vennoot onder firma werken, wordt volgens haar niet gewijzigd. DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) overweegt minister Da- les van binnenlandse zaken voor de rechter te slepen. Inzet van de juridische procedure zal zijn het aanvechten van de financië le bevoordeling van de gemeente Amsterdam, die haar stadsver nieuwingstekorten van Dales mag declareren ten laste van het Gemeentefonds. Volgens de VNG betekent de aanslag van ruim 650 miljoen gulden van Amsterdam op het Gemeente fonds dat de overige gemeenten de rekening krijgen gepresen teerd. Er is voor hen immers minder te verdelen als d§ hoofd stad zo'n fikse greep' uit het fonds mag doen. Momenteel on derzoekt een jurist in opdracht van de VNG welke weg kan wor den bewandeld om Dales te dwingen de Amsterdamse be voordeling niet ten laste van het Gemeentefonds te laten komen. Al eerder protesteerde de VNG, gesteund door de Raad voor de Gemeentefinanciën, tegen het feit dat het kabinet/akkoord was gegaan met het bijspijkeren van het Amsterdamse stadsvernieu wingstekort. Die protesten leid den echter tot niets. Het kabinet hield voet bij stuk. ADVERTENTIES VAN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 OSLO - Na 36 jaar van debat heeft het Noorse parlement beslo ten dat de nieuwe nationale luchthaven gebouwd wordt bij Gar- dermoert ten noorden van Oslo. Het besluit is definitief, tenminste dat hopen de Noren. Met 96 stemmen voor en 69 tegen won Gar- dermoen het deze week in het parlement, dat in juni 1988 ook al „definitief' koos voor Hurum, ten zuiden van Oslo. Toen bleek dat het in de buurt van Hurum vaak te mistig is voor vliegverkeer, kwam het besluit op losse schroeven te staan. Het begon allemaal in 1956 met een lijst van mogelijke locaties. Zes jaar later werden 17 plaatsen aan de lijst toegevoegd, waarna de kwestie jaren in het parlement bleef hangen. In 1972 schoof de regering Hobol naar vo ren, beginjaren '80 werd gekozen voor splitsing tussen de bestaan de luchthaven Fornebu bij Oslo en een nieuw aan te leggen vlieg veld bij Gardermoen. De regering stelde de plannen bij toen stu dies uitwezen dat splitsing onpraktisch was gezien de verwachte groei van het 81uchtverkeer. Een feest voor 't PA hele gezin. De nieuwste nieuwtjes, demonstraties, attracties en... showsin Italiaanse sfeer. Maarook 5 jyy 'n exotisch-fruit-show, proeftheater, beelden geluid primeurs (de CD-I), 'tmuziekpaviljoen, modetheater, interieurideeën en keukens. Wie met Adelbrecht kennis wil maken, moet morgen naar Enschede. Adelbrecht is geen mens, maar een robotbal die reageert als mens. Hij moppert, is kribbig en kan ook vrolijk zijn. De in doorsnee veertig centimeter grote bal is ontwikkeld door Maarten Spanjaard en te zien op de jaarlijkse Wetenschapsdag bij de Technische Universiteit van Twente. Bruisend begin van de Wetenschapsweek, die van 11 tot 18 oktober duurt. Leuk om naar toe te gaan in de wetenschap, dat als u nu even onderstaande bon invult en gauw op de post doet, de krant zelfs nog een hele week langer gratis in uw bus wordt gestopt. In de hoop dat u daarna net zo tevreden reageert als Adelbrecht dat kan. I Ik wil G de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. AUTOVERHUUR Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 35 - p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Openingstijden van 11.00-17.0(1 uur bjvvan 19.00-22.30. 'sZondags van 10 00-17.00 u Maandag 12 oktober a.i op de Vismarkt van 11.00 tot 17.00 uur. DEN BURG - Een 48-jarige man uit Den Burg (Texel) wordt in Engeland al weken vastgehouden. De nederlander wordt ervan verdacht illegaal Turken aan land te hebben gezet. De Engel se recherche onderzoekt of er sprake is van een criminele or- Dhr/Mevr: Postcode/Plaats: De verdachte huurde voor vier duizend gulden een elf meter lang motorjacht bij een bedrijf in Noord-Brabant. Hij zou hier mee tegen betaling Turken xiuit Nederland de Noordzee (overgezet en in Har wich of een naburige haven aan land hebben gebracht. De Britse douane ontdekte de illegale aanlanding. Het zonder toestemming aan land brengen Telefoon: van buitenlanders geldt in En- (lndien daorloe geland als een ernstig misdrijf. De Engelsen vermoeden dat de Texelaar niet op eigen houtje heeft gehandeld en zijn op zoek naar andere betrokkenen. Vol gens het huurcontract mocht met het vaartuig niet op de Noordzee worden gevaren. Via de Nederlandse rijkspolitie te water wordt nagegaan of de verhuurder wist waarvoor het schip zou worden gebruikt. Voorl: (voor controle op bezorging) Bel 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, I Antwoordnummer 998, ■iii.irinr nullij1

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1