Van Basten: Ik ben geen aanvoerder als Lerby Krajicek in de halve finale tegen Ivanisevic Sport Henk Fraser vervanger van Silooy Leidse Courant zaterdag 10 oktober 1992 chael Boogerd in tionale selectie i Haag - Hagenaar Michael gerd is één van de acht ama- rs die zijn opgenomen in de rlopige nationale wielerse- ie van de nieuwe bonds- ch Piet Hoekstra. De gehal- "de groep van de vertrek- de Piet Kuijs bestaat verder nationaal kampioen Rob ïpas, Leon van Bon, Ri- rd Groenendaal en de twee- ars amateurs Koos Moeren- t, Rik Reinerink, Roger >ets en Steven de Jongh. Zij en een groot internationaal i rramma en in eigen land en- klassiekers. Voor de bui- andse wedstrijden zal kstra ook regelmatig een hep doen op renners uit de isor- of clubploegen. hn Talen lirTVM 0 Haag John Talen rijdt lend seizoen voor de ploeg Cees Priem. De 27-jarige t ler tekende gisteren een 1 ract voor een jaar met een voor nog eenzelfde perio- Talen, de afgelopen twee ï|in dienst van PDM, wordt TVM hoofdzakelijk in de jiekers ingezet. umann voor één dstrijd geschorst ch Vitesse-trainer Her- Neumann dient bij de [^volgende Europese wed- H1 tegen KV Mechelen in :em op de tribune plaats te n. De tuchtcommissie van EFA schorste de Duitse voor één wedstrijd we- het ongeoorloofd betreden iet veld tijdens de return n Derry City. Feyenoord g een geldboete van 6500 een wegens vuurwerk in het e on bij de thuiswedstrijd te- e|Hapoel Petach Tikva. De '^commissie sprak tevens -afkeuring en grote bezorgd- miit over de anti-semitische ftingen van een deel van het Het Nederlands voetbalelftal zal woensdag van Polen moeten winnen, wil het in het WK- kwalificatietoernooi nog serieus meetellen. De bondscoach heeft de verantwoordelijkheid in het veld neergelegd bij Marco van Basten. De nieuwe aanvoerder is de spil waar in het gerenoveerde Oranje alles om draait. jiilarek in nilse selectie «Haag Wlodi Smolarek is Siren toegevoegd aan de se- lë van het Poolse voetbalelf- Bilat volgende week woens- jn Rotterdam een kwalifica- sfedstrijd voor de wereldti- l&ïjdvan 1994 tegen Neder- speelt. De aanvaller van tutrecht maakte ruim twee oeeieden voor het laatst deel Tan de Poolse selectie. drt Giro kiiland Elba Jan De 76ste editie van i$nde van Italië zal volgend ^ip zondag 23 mei van start Jjop het eiland Elba. In de Jnduren staateen etappe y Q iipirca honderd kilometer op 'llrogramma, in de namid- evolgd door een korte indi- fle tijdrit. Maandag 24 mei at de karavaan het eiland l|jn weg te vervolgen naar duiden van Italië. door Gijsbert Spierenburg Noordwijk In de strategie van de Kleine Generaal is Mar co van Basten de belangrijkste pijler van het gerenoveerde Oranje. Om die reden heeft de bondscoach de Milanees ook de aanvoerdersband overhandigd, of Gullit nu terugkeert of niet. „Zolang ik bondscoach ben, blijft Van Basten aanvoerder, dit vooral gezien zijn leeftijd en vanwege de continuïteit. Voor mij zou Gullit ook een uitste kende captain zijn geweest, maar als hij niet steeds beschik baar is, moet ik ander kiezen". De ingreep van Advocaat is even duidelijk als logisch. Marco is de man rond wie het nieuwe Nederlands elftal moet worden gebouwd. Hij moet voor mij het verlengstuk zijn in het veld. Ik wil hem zien in de inspi rerende rol zoals hij die speelde in de wedstrijd op het EK in Zweden tegen 'Duitsland. Die avond was hij fantastisch. Hij was toen de grote leider, die zelf niet scoorde maar wel anderen in staat stelde te scoren". Voor Advocaat staat het vast dat Van Basten nog zoveel eer zucht heeft dat hij nog één keer een WK-eindronde wil meema ken. De geruchten die vorige week in Italië onverwacht de kop opstaken dat de ster in na volging van zijn ploeggenoten Gullit (voorlopig) en Baresi (de finitief) een punt achter zijn in terland-carrière zou zetten, blijken op een misverstand te berusten. Of liever gezegd op een 'geintje'. Van Basten: „Een journalist van de Gazetta dëllo Sport vroeg me ernaar toen hij op ons trainingscentrum in Mi laan Gullit en Baresi naast el kaar zag zitten. Wat denk je nou Marco, als je die twee daar zo ziet zitten? Ach, zei ik toen voor de grap, misschien stop ik ook wel met dat interland-voet- bal. De volgende dag stond het dus in de krant". De tegenvallende prestaties van de ogenschijnlijk niet bij ster in Oranje geïnteresseerde topscorer dienen volgens de bondscoach op de juiste wijze tegen het licht te worden ge houden. „Marco wil vanuit een zeker verantwoordelijkheidsbe sef soms gewoon te veel doen, waardoor hij op de beslissende momenten net te kort schiet. Mede daardoor maakt hij in het Nederlands elftal niet. zoveel doelpunten.als in Italië". De Milanees, vorig jaar topsco rer in de Italiaanse Serie A, heeft in de laatste dertien wed strijden met het Nederlands elf tal niet meer dan één doelpunt gemaakt, op zaterdag 30 mei in de vriendschappelijke interland in Utrecht tegen Wales (4-0). Achtereenvolgens tijdens Fin- land-Nederland (1-1), Neder land-Polen (1-1), Nederland- Portugal (1-0), Griekenland- Nederland (0-2), Nederland- Oostenrijk (3-2), Frankrijk-Ne derland (1-1), Nederland- Schotland (1-0), Nederland- GOS (0-0), Nederland-Duits- land (3-2), Nederland-Dene- marken (2-2), Nederland-Italië (2-3) en Noorwegen-Nederland (2-1) bleef de kapitale spits op nul steken. Zijn compagnon in de nationale aanval, Dennis Bergkamp, was ondertussen goed voor negen doelpunten. In Hotel Huis ter Duin in Noordwijk, waar Oranje zich gistermiddag terugtrok ter voorbereiding op de tweede kwalificatie-wedstrijd uit WK- groep 2, ontkende Van Basten FOTO ANP Marco van Basten: 'Ik zei voor de ^rap, misschien stop ik ook wel met dat interland-voetbal. De volgende dagstond het dus in de krant'. met klem dat hij een volgevre ten vedette zou zijn, een me ning zoals die na de teleurstel lende interlands tegen Italië en Noorwegen hier en daar in den lande heeft postgevat. „Ik res pecteer ieders mening, maar anderzijds behoud ik me het recht voor te zeggen dat ik het er niet mee eens ben. U moet van mij aannemen dat ik vorige maand tegen Noorwegen abso luut gemotiveerd het veld ben opgestapt. We hebben die avond een slechte tweede helft gespeeld, -maar ik weiger toe te geven dat de instelling van de spelers te wensen zou hebben overgelaten". 'Wedstrijden als die met Oranje laten zich volgens de crack niet vergelijken met die in de Itali aanse competitie. „Interland wedstrijden worden nu een maal gespeeld op het hoogste platform. Er wordt daar beslist degelijker en resoluter verde digd dan op clubniveau. Dat ten eerste. Bovendien maakt het voor mij wel degelijk verschil of ik nu in AC Milan speel of in het Nederlands elftal". „Bij Milan speel ik veel gemak kelijker, de verhoudingen on derling tussen de spelers zijn daar beter. Je ziet elkaar elke zitter van na gearresteerd Voorzitter Camillo 'eni van de Italiaanse voet- ib Ancona uit de serie A is isteerd op verdenking van •ootscheepse fraude. Met ïtpi werd ook de belangrijk- ^ndeelhouder van de vere- bouwondernemer Lon- nj opgepakt. Volgens justi- '|u het tweetal ruim vijf- uerd miljoen gulden, be- Ett voor wegenbouw, in ei- 'sjtk hebben laten glijden. Igènmüller blijft jlijst aanvoeren blo Na de tweede dag iJjt eerste onderdeel van de Try van Boekelo, de dres- is weinig veranderd in de an het algemeen klasse- ejj De Zwitser Jorg Boden- twee jaar geleden win- )njn het Twentse plaatsje, v|de ranglijst aanvoeren. Itjree de la Brasserie bezet Irenarts de eerste, met r£' Hill de tweede plaats. J ia6n verlies Jansen De meeste Neder ig deelnemers aan het we- impioenschap dammen ktjen in de zeventiende ron- E%t de schrik vrij. Alleen hip incasseerde uiteindelijk hfederlaag. Titelverdediger 'f'Dv zette één van de drie 1(%es op zijn naam. >laag ijerak bjlaag In de derde ronde r *'t Haags biljartkampioen- tweedeklas driebanden tafel heeft koploper Wim eljrak (De Beek) een verras- 'ty nederlaag moeten incas- Jan de Jong versloeg de ïstper met 25-24 (41). Door 3Cpultaat kwam clubgenoot i'afan der Meer jr. alleen aan pg. Sydney Richard Krajicek die in de kwartfinale van het met 1,25 miljoen gedoteerde indoor- tennistoernooi in Sydney de als vierde geplaatste Amerikaan Ivan Lendl versloeg (7-6 7-5), treft nu Goran Ivanisevic. De Kroaat schakelde Paul Haar huis uit: 7-6 6-3. Jan Siemerink plaatste zich in Toulouse bij de laatste vier. Na zijn overwinning in de tweede* ronde op de olympische kam pioen Mare Rosset versloeg de Rijnsburger in de kwartfinales de als derde gerangschikte Brad Gilbert (6-4 7-6). Het is de derde keer dit jaar, dat Krajicek in een ATP-tóernooi tenminste de -halve finales haalt. Krajicek sloeg veertien aces tegen de als vierde geplaat ste Lendl, die in de eerste set slechts vijf punten maakte in de servicebeurten vari de Hage naar. In de tiebreak was Kraji cek oppermachtig: 7-1. In de tweede game van de tweede set wond Lendl zich op toen Kraji cek een ace kreeg toegewezen met een bal, die volgens de Amerikaan ver uit was. Lendl, die deed of hij in de richting van de scheidsrechter wilde spu wen, kreeg een waarschuwing en hem staat vermoedelijk een boete te wachten. Na de winst van de tweede set (7-5) toonde Krajicek zich niet erg tevreden met zijn spel, afge zien van zijn opslag. „Maar ik kijk met vertrouwen uit naar de partij met Ivanisevic. Ik heb twee keer eerder tegen hem ge speeld en gewonnen". De andere halve finale wordt een Zweeds onderonsje tussen de als eerste geplaatste Stefan Edberg en Henrik Holm. Ed- berg won met twee keer 6-3 van de Amerikaan John McEnroe, Holm had geen moeite met de Duitser Patrick Kühnen (6-3 6- 2). Siemerink is aan zijn beste - toernooi van het jaar bezig. De Richard Krajicek pept zichzelf op tijdens de partij tegen Ivan Lendl. terugkeer naar het harde regi me van trainer Frits Don begint kennelijk zijn vruchten af te werpen. Na Steeb en Rosset on dervond nu Gilbert de herwon nen kracht van de Zuidhollan der, die het vandaag in de halve finales moet opnemen tegen de Tsjechoslowaak Petr Korda, die in drie sets won van de Zweed Jonas Svensson. In de halve finales van het dub belspel treedt Menno Oosting aan de zijde van de Duitser Udo Riglewski aan tegen het Franse koppel Forget/Leconte. In het vrouwentoernooi van Zü- rich plaatsten de Duitse Steffi Graf, de Tsjechoslowaakse No- votna en de Amerikaanse speel sters Navratilova en Fendick zich voor de halve finales. dag, je traint elke dag op auto matismen, je praat met elkaar. Met het Nederlands elftal ben je maar drie dagen bijeen. Je traint twee keer, je maakt wat tactische afspraken en dat is het dan. Met Milan heb ik er ook mindere wedstrijden tus sendoor. Maar daar spelen we woensdag - zondag - woensdag. Een slechte wedstrijd is daar zo vergqten. Binnen drie dagen kun je je al revancheren. Met het Nederlands elftal kan dat niet. Een nederlaag als die "te gen Noorwegen leidt tot veel geouwehoer, soms wekenlang". Bezem Het feit dat de bondscoach na de 2-1 nederlaag vorige maand in Oslo tegen Noorwegen reso luut de bezem heeft gehan teerd, schijnt de instemming van de aanvoerder te hebben. Het afscheid van drie van zijn goede vrienden (Blind, Van 't Schip, De Boer) ten spijt. Ook de selectie van de PSV'er Va nenburg, die niet tot zijn aller grootste kameraden wordt ge rekend, kan Van Basten billij ken. „De besten moeten spelen. Hoe jong of hoe oud ze ook zijn. Het moet niet uitmaken of ie mand nu 16, 24 of 38 is. Arnold VOETBAL Leeds United benut de extra Cup-kans Barcelona Leeds United heeft zich alsnog geplaatst voor de tweede ronde van het Euro pese toernooi voor landskampi oenen. Het Engelse team zege vierde gisteren in de veelbe sproken beslissingswedstrijd tegen VfB Stuttgart met 2-1. Stadion Nou Camp in Barcelo na was met amper 8000 toe schouwers voor nog geen tien procent gevuld. De winnende treffer kwam een kwartier voor tijd op naam van invaller Shutt, die op dat moment nauwelijks een minuut in het veld stond. Het derde duel tussen beide kampioenen was noodzakelijk geworden na een onreglemen taire wissel aan Duitse kant tij dens de return. Op doelsaldo (3- 0 en 1-4) had VfB Stuttgart zich na twee wedstrijden aanvanke lijk geplaatst. De Duitse clublei ding meldde de foutieve vervan ging, waardoor het elftal met vier in plaats van het maximaal toegestane aantal van drie bui tenlanders speelde, een dag la ter zelf bij de UEFA aan. Leeds United komt in de tweede ron de tegen Glasgow Rangers uit. Leeds startte fel en aanvallend. Toch liet het eerste doelpunt 33 minuten op zich wachten. Ver dediger Schafer leed knullig balverlies, waarna Strachan in kansrijke positie kwam. Immel raakte het diagonale schot van de Schotse aanvaller nog wel met de vingertoppen, maar de bal verdween niettemin in de bovenhoek, 1-0. Het antwoord van VfB Stutt gart kwam verrassend snel. In valler Schremel brak in de 39ste minuut door over de rech terkant en bereikte Golke met een knappe voorzet. De Europe se debutant passeerde doelman Lukic met een vallende kop stoot, 1-1. In de tweede helft waren beide .ploegen goed tegen elkaar opge wassen. Het inbrengen van Shutt voor de teleurstellende Cantona gaf uiteindelijk de de boeiende slotfa- Mühren was ook 37 toen hij vier jaar geleden met ons in Duits land Europees kampioen werd". De bondscoach eist dat er door de leeuwen van Oranje voort aan met grote inzet wordt ge streden. Het mag niet meer voorkomen dat de voormalig Europees kampioen met 'plichtmatig voetbal' de hoon over zich krijgt afgeroepen. Ad vocaat: „Alléén op zeker spelen kan niet meer op dit niveau. Te gen Noorwegen was de intentie om aan te vallen aanwezig. He laas werd er aanvallend te wei nig gebracht. Het zal duidelijk zijn dat ik in dat opzicht met name over de prestaties van Blind, De Boer en Van 't Schip niet tevreden ben geweest". In dat licht vooral moet de her verkiezing van de Zeeuwse stormram van Anderlecht, Pe ter van Vossen, worden gezien. Er wordt door insiders druk ge speculeerd over een aanvalstrio bestaande uit Van Basten, Van Vossen en Bergkamp. De Mila nees zei gisteren ingenomen te zijn met de mogelijke opstelling van een werkpaard als Van Vos sen in zijn directe omgeving. „In de oefeninterland in maart tegen Joegoslavië heeft Van UITSLAGEN DAMMEN Toulon. WK, ze ventiende ronde: Marcos (Bra)- Scholma (Ned) 1-1, Boezinski (Lit)-Nimbi (Fra) 1-1, Hubner (Bel)-Clerc (Ned) 1-1, Foerman (Rus)-Samb (Sen) 1-1, Mogil- janski (VSt)-Jansen (Ned) 2-0, Gantwarg (WRu)-Traore (Ivo) 1-1, Chmiel (Pol)-G. Delmotte (Fra) 1-1, Baljakin (WRu)- N'Diaye (Sen) 1-1, Koyfman (Isr)-Wiersma (Ned) 1-1, Tsjiz- jov (Rus)-T. Delmotte (Fra) 2-0, Koeperman (VSt)-Sijbrands (Ned) 1-1, Valneris (Let)-Fofa- na (Ivo) 0-2. Stand: 1. Tsjizjov 28, 2. Sijbrands 24, 3. Clerc, Wiersma en Koyfman 23, 6. Gantwarg 22, 7. Baljakin en Foerman 21, 9. Scholma 20, 10. Jansen, Samb en Valneris 19. I GOLF Wentworth (Eng). WK matchplay, profs, kwartfi nales: Faldo (GBr)-O'Meara VSt) 5 en 3, Sluman (VSt)-Bal- lesteros (Spa) twee holes, Woos- nam (GBr)-Olazabal (Spa) 8 en 7, Norman (Aus)-Price (Zim) wegens een nekblessure opge geven door Norman op de zesde hole. Indeling halve finales: Sluman-Woosnam, Faldo-Pri- Hamburg. Duitse open, stand na de tweede ronde: 1. Langer (Dui) 134 slagen (69+65, baan record), 2. Chapman (GBr) 137 (72+65, baanrecord), 3. Malley (VSt) 138 (68+70), 4. Couples (VSt) 139 en Brand (GBr) 139, 6. Clarke (GBr) en Mitchell (GBr) 140, 8. Palmer (ZAf), Fowler (Aus), Roe (GBr) en Els (ZAf) 141. PAARDESPORT Boekelo. Internationale military, stand na dressuur: 1. Bodenmüller (Zwi) Oree de la Brasserie 48.00 strafpunten, 2. Bodenmüller- /Fancy Hill 48.20, 3. Seguret (Fra) Coeur de Rocker 51.00, 4. Collier (VSt) Newmarket 52.80, 5. Lende (VSt) Enniskerry 53.00, 6. Nolan (GBr) Sir Bar- naby 53.60, 7. Nicholson. (NZe) Jumbo 54.40, 8. Van Spaen- donck (Ned) Heerle's Reine 54.80, 9. Todd (NZe) Down Un der 54.80, 10. Van Tuyll (Ned) Kilimanjaro 55.40, 11. Nichol son/Spinning Rhombus 55.40, 17. Rohof (Ned) Boa's Capo di Capo 59.80. Vossen op mij een goede indruk gemaakt. Hij zou veel vuil werk voor mij kunnen opknappen. In principe moet het mogelijk zijn dat we met z'n drieën spelen. Alle drie beschikken we over de kwaliteiten om vanuit het cen trum naar de vleugels uit te wij ken". In de Kuip, waar als gevolg van het directe tv-verslag op RTL4 niet meer dan 15.000 toeschou wers worden verwacht, gaat Oranje woensdagavond volgens Advocaat voor de volle winst. „Alleen bij een overwinning hebben we alles nog in eigen hand. Bij elk ander resultaat zijn we afhankelijk van ande ren". Van Basten heeft zijn baas be loofd de kar te zullen trekken. Op zijn manier overigens. „Ik heb als aanvoerder dan wel een bandje om de arm, het betekent niet dat ik voor en achter ieder een achter z'n vodden zal zit ten. Ik ben wat dat betreft geen type a la Lerby die zijn mouwen opstroopt en er als 't moet even een forse tackle uitgooit. Ik neem aan dat Advocaat mij als aanvoerder heeft gekozen van wege mijn voetbalinzichten. Op een sportieve manier zal ik pro beren er de beuk in te gooien TENNIS Sydney. Mannen, 1,25 miljoen gulden, kwartfina les: Krajicek (Ned/6)-Lendl (VSt/4) 7-6 7-5, Ivanisevic (Kro/2)-Haarhuis (Ned/9) 7-6 6- 3, Edberg (Zwe/l)-John McEn roe (VSt/7) 6-3 6-3, Holm (Zwe/12)-Kühnen (Dui) 6-3 6-2. Indeling halve finales: Edberg- Holm, Krajicek-Ivanisevic. Zürich. Vrouwen, 550.000 gul den, kwartfinales: Graf (Dui/1)- Wiesner (Oos) 7-5 6-4, Novotna (Tsj/4)-Strdanova (Tsj) 6-4 6-0, Navratilova (VSt/2)-Magdalena Malejeva (Bul/7) 6-2 6-3. Toulouse. Mannen, 500.000 gqlden, kwartfinales: Sieme rink (Ned)-Gilbert (VSt/3) 6-4 7-6, Boetsch (Fra)-Bergström (Zwe) 6-3 6-2. VOETBAL WK kwalificatie, Afrikaanse zone, groep A: Tlemcen (Alg). Algerije-Burun- di 3-1(1-0). EC landskampioenen: Barcelo na, beslissingswedstrijd eerste ronde: VfB Stuttgart (Dui)- Leeds United (Eng) 1-2 (1-1). 33. Strachan 0-1, 39. Golke 1-1, 77. Shutt 1-2. Scheidsrechter: Baldas (Ita). Toeschouwers: 8000. Leeds speelt in tweede ronde tegen Glasgow Rangers. Bekertoernooi Duitsland, derde ronde: SSV Ulm-Borussia Dort mund 1-3, VfL Osnabrück-Bo- russia Mönchengladbach 4-1, FC Nürnberg-FC Remscheid 5- 2 (na verlenging). WIELRENNEN Clasico RCN (Col). Derde etappe La Do- rada-Ibague: 1. Wegmüller (Zwi) 146 km in 4.40.25, 2. Gia- nelli (Ita) plus peloton op 8.36. Klassement: 1. Mejia (Col) 13.16.26, 2. Chiappucci (Ita) 0.01.3. Camargo (Col) 0.22. Parijs-Bourges. Tweede etappe: 1. Nelissen (Bel) 212 km in 5.00.03, 2. Redant (Bel) 0.04, 3. Cornillet (Fra) 0.07, 4. Frison (Bel) 0.10, 5. Van Petegem (Bel). Eindklassement: 1. Nelis sen 8.12.28, 2. Cornillet 0.07, 3. Van Petegem 0.10. IJSHOCKEY Eerste divisie: Rotterdam-Assen 10-1 (1-0 6-0 3-1). Scheidsrechter: Engels man. Toeschouwers: 400. Tops corers: Jordi Geesink 2, Goeree 2. Strafminuten: Rotterdam 8, Assen 6. Noordwijk Bondscoach Dick Advocaat heeft de Feyenoorder Henk Fraser opgeroepen als vervanger van de Ajacied Sonny Silooy die wegens een enkel blessure moest afhaken. Silooy meldde zich gisteren nog wel in Noordwijk, waar het Neder lands elftal zich voorbereidt op het WK-kwalificatieduel tegen Polen, maar bondsarts Frits Kessel stuurde hem na een on derzoek terug naar huis. De en kelblessure is van dien aard, dat Silooy voor woensdag niet fit zal zijn. Henk Fraser (26) werd vijf keer eerder voor Oranje gekozen. De laatste keer was in februari 1991 toen hij in de vriendschap pelijke interland tegen Portu gal twaalf minuten voor tijd in viel voor Danny Blind. Een paar weken geleden maak te Fraser via een interview be kend dat hij zich niet meer be schikbaar stelde voor Oranje en afgelopen woensdagavond ver telde hij in Studio Sport, dat hij nog altijd niet van standpunt was veranderd. Een telefoontje van Advocaat bracht hem gis termiddag evenwel tot andere gedachten. Omstreeks half drie kreeg de Feyenoorder te horen dat hij zich om vier uur op de training in Noordwijk moest melden. Eén van de bezwaren die Mi- chels en Advocaat in het verle den tegen Fraser hadden, was dat hij te veel onnodige overtre dingen beging. Afgelopen zon dag speelde de voorstopper in Eindhoven tegen Wim Kieft een uitstekende en correcte partij en dat was voor Advocaat toen al reden om op te merken, dat hij deze Fraser weer als een kandidaat voor de Oranje-selec tie beschouwde. Wim Jansen, de technisch di recteur van Feyenoord, heeft op de beslissing van Fraser om zich weer beschikbaar te stel len, geen invloed gehad. „Ik heb geen tijd gehad om met Henk te praten, zo snel ging het alle maal in z'n werk. Maar hij ver dient deze verkiezing wel. Hij speelde tegen PSV heel goed". SCHAKEN Wonderkind is al uitgeschakeld Tilburg Gata Kamsky werd gisteren in de tot speelzaal om gebouwde kantine van Interpo lis weer eens gesignaleerd met zijn onafscheidelijke vader ach ter zich aan. Argwanend keken ze toe toen hoofdarbiter Geurt Gijssen weer een lootje uit de grote glazen kom liet trekken. Er werden toch geen trucjes uitgehaald Bij het knock-out-systeem, dat tijdens het schaaktoernooi in Tilburg voor het eerst wordt ge hanteerd, is het uiterst belang rijk wie er in de volgende ronde tegenover je zit. Voor je het weet slaat zo'n hongerige Joe goslaaf (het ministerie heeft geen bezwaar tegen hun aanwe zigheid) of Oezbeek een gat in je Elo en je handelswaarde. Organisator Jan Rennings keek de k.o.-formule af van het inter nationale tennis. Hij inviteerde echter zelf zestien spelers, die hij een 'bye' gaf voor de eerste ronde, terwijl er grootmeesters waren met een hogere Elo, die bij het begin moesten beginnen. Na de eerste veldslag werden in het Nederlandse kamp nogal wat wonden gelikt. Gert Pieter- se, Hendrik Pieter Hoeksema, Johannes van Mil en Manuel Bosboom verloren hun beide partijen. Gert Jan de Boer, Eric Knoppert, Albert Blees, Rini Fuijf (verloor van Kortsjnoi), Hans Ree (na een op een haar gemiste winst, een ongelukkige nederlaag tegen Svejsnikov) en Herman Grooten (verloor van Smyslov) hielden aan het avon tuur een half puntje over. Van der Sterren verzekerde zich van een optreden vandaag door twee remises met de Israë liër Smirin, terwijl ook Gert Ligterink zich vrijwillig van een vrije dag beroofde met een rechttoe-rechtaan zege op Stohl, waarmee hij de eerdere nederlaag uitwiste. Loek van Wely, Friso Nijboer en John van der Wiel plaatsten zich voor de tweede cyclus, die morgen begint. Peter Leko De klappen vielen uiteraard niet alleen in het Nederlandse kamp. De kleine Peter Leko liep met rood omrande ogen rond. De dertienjarige Hongaarse dreumes had tegen Kovalev weliswaar een remise uit het vuur gesleept, maar de uitscha keling smaakte daarom nog niet minder zuur. Vooral niet voor ma Leko, die zich bezig houdt met de commerciële uit bating van het wonderkind, dat al lang niet meer naar school hoeft, maar eens in de vier maanden wat proefwerken mag inleveren.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17