Mulisch bewijst dat hij bestaat Nieuwe geest is 20 jaar oud Antiekbeurs mag groeien 21 Cultuur Veronica durft met Kraaykamps tak Leidse Courant zaterdag 10 oktober 1992 Ontdekte Post op kunstbeurs Amsterdam Een recent ont dekt schilderij van 17de-eeuwse Haarlemse schilder Frans Post maakt deel uit van het aanbod op de jaarlijkse kunst- en an tiekbeurs P.A.N., die van 17 tot 26 oktober in Amsterdam ge houden wordt. Het doek stelt een Braziliaans landschap met een aantal figu ren bij een groot huis voor. Post verbleef van 1637 tot 1644 in Brazilië als hofschilder van Jo- han Maurits van Nassau. Studie culturele betrekkingen Rijswijk Minister d'Ancona (WVC) en staatssecretaris Dan- kert (buitenlandse zaken) heb ben gisteren een commissie in gesteld die gaat bekijken of er een Instituut voor Buitenland se Culturele Betrekkingen kan en moet komen. In reactie op het rapport 'Cul tuur zonder grenzen' van de Wetenschappelijke Raad vóór het Regeringsbeleid (WRR) heeft de regering toegezegd te onderzoeken of een zelfstandig instituut voor buitenlandse cul turele betrekkingen binnen de rijksoverheid zinvol is. Zo'n in stituut zou zich kunnen richten op coördinatie en planning van de uitvoering van buitenlandse culturele activiteiten. Stierengevecht van Goya wordt geveild Londen Sotheby's veilt op 9 december een schilderij van een stierengevecht, dat in 1824 werd gemaakt door Francisco de Goya. Voor het olieverfschil derij wordt een verkoopprijs van tussen de twaalf en acht tien miljoen gulden verwacht. De Spaanse kunstenaar maakte het doek in Parijs op 78-jarige leeftijd, kort nadat hij naar Frankrijk was gevlucht voor de Spaanse koning Ferdinand VII. Het betrof een opdracht van zijn landgenoot Joacquin Maria Ferrer. De familie van de opdrachtge ver heeft het schilderij tot nu toe in zijn bezit gehad. Ballet de Chatel alsnog in première Amsterdam 'Paletta' van Krisztina de Chatel gaat een maand later dan gepland in pre mière. De eerste officiële uit voering van dit werk, door haar eigen dansgroep, moest op 1 september in Leiden wegens ziekte worden afgelast. Van 20 t/m 24 oktober staat Dansgroep Krisztina de Chatel nu in Bellevue in Amsterdam, met 22 oktober als premièreda tum. Hilversum biedt meestertitel jazz Hilversum Het Hilversums Conservatorium biedt vanaf september 1993 musici met een conservatorium-opleiding de mogelijkheid een 'Masters de gree' in jazz te halen. De opleiding voor deze 'mees tertitel' - naar keuze één of twee jaar - is ontwikkeld in sa menwerking met de School of Music van de universiteit van Miami, waarmee Hilversum een uitwisselingsprogramma heeft. Volgens docent Jan Huydts biedt Hilversum hiermee een verbreding van de genoten op leiding die vooruit loopt op de tweefasenstructuur die in 1994 voor het muziekonderwijs gaat gelden. Hilversum zal ruimte hebben voor een twintigtal stu denten die individueel onder wijs zullen genieten. Via de National Asociation of Schools of Music wordt de titel ook internationaal erkend. Juryprijs voor VPRO-programma Parijs Een reportage voor het wetenschappelijk magazine 'Noorderlicht' van de VPRO is op het 9de Internationale Tele visie Festival van Parijs onder scheiden met de prijs van de jury, ipe door Marco Zuilhof ge maakte reportage was gewijd aan de archeoloog Rathje, wiens specialiteit het is om vuilnisbel ten te onderzoeken. Keramiek uit Nieuw-Zeeland Amsterdam In aanwezigheid van koningin Beatrix zal op donderdag 29 oktober in de Am sterdamse Nieuwe Kerk een tentoonstelling van keramiek uit Nieuw-Zeeland worden geo pend. De tentoonstelling be staat uit speciaal voor de gele genheid vervaardigde kunst werken van veertien vooraan staande keramisten. Naast de presentatie van het keramiek zal er in de Nieuwe kerk een kleine expostie te zien zijn van werk van de Nieuwzee- landse fotograaf Brian Brake. COMEDY TV VANAVOND NED. 2 Veronica, 21.10-21.35: 'Zaterdagavond café', elfdelige Nederlandstalige comedyserie van Haye van der Heyden. Regie: Guus Verstraete jr. Met: John Kraaykamp, Edda Barends, Petra Laseur, Paul Gieske, Elle van Rijn e.a. door Renée de Haan U Het café als brandhaard van volkse emoties. We hebben het na 't Schaep met de vijf pooten' in zoveel versies op tv gekregen, dat in die zin de nieuwe serie 'Zaterdagavond café' niets nieuws te melden heeft. Om nieuws gaat het echter, in de betekenis van actualiteit. Haye van der Heyden combineert zijn ervaringen als schrijver van ei gentijdse komedie met improvi satie. Tot en met zaterdagoch tend, de dag van uitzending, kunnen actuele gebeurtenissen ingelast worden in 'Zaterdaga vond café'. Daarmee hangt de serie tussen comedy en satire in. Over de kwaliteit van de eer ste aflevering valt overigens nog niets te zeggen. Behalve dan dat John Kraaykamp de spil van de vaste klanten vormt. Tijdens de repetities in de stu dio in Aalsmeer - Joop van den Ende produceert, Veronica zendt uit - pakt de komiek zijn tegenspeelster Edda Barends stevig vast: „Ik wil graag mee met haar verdriet. Of mag dat niet? Het is zo'n verschrikkelijk verhaal". Snik Er volgt een droge snik, zoals Van der Heyden niet kan schrij ven. Kraaykamp weet van een wat zwakke pointe, met één bibbertje in zijn stem, één schouderophalen of een klein trekje om zijn mond, humor te maken. In de eerste uitzending komt ongetwijfeld de ramp in de Bijlmermeer ter sprake. De geschreven scène wordt afge keurd. Toch nog niet subtiel ge noeg. Het' is zoeken en uitproberen met een enorme tijdsdruk. Er hangt een soort spanning rj( vroegere live-opname vatj toneelvoorstelling had. is gekozen voor een menl van tegen alles bewapende teurs als Petra Laseur, n Barends en Paul Gieske,L pril talent dat moet bei dat Veronica nog altijd 'j en wat wil'. Uitgerekend^, eerste aflevering heeft e meraman een ongeluk gen, blijkt Haye v; den de volgende dag nieT 1 wezig te kunnen zijn enai niemand nog precies h&]< karakter van zijn personLj elkaar steekt. L Zelfs als een aantal scèi mist in zouden gaan, bL. opzet van 'Zaterdagavon moedig. En Kraaykamp II zich zo omringd door cc I die respect afdwingen, der humoristische kracht in Q val alle kans krijgt. Het)e nu .van Van der Hr£ scherpte af of deze satire sprek van de week opleT, wegzinkt tot een alledaa n digheidje. Oude meesters zijn er niet zo veel meer op de Delftse Antiekbeurs. De Romantische school is beter Beatrix voor Beatrix. De jonge Rotterdamse beeldend kunstenaar Allard Budding zorgde gistermiddag in het Paleis op de Dam voor hilariteit. Als een van de zes winnaars van de jaarlijkse Koninklijke Subsidie voor Vrije Schilderkunst had hij voor de gelegenheid een met het portret van koningin Beatrix gesierd t-shirt aangetrokken. De vorstin kon de aardigheid van die geste zichtbaar waarderen. PRINSENHOF, DELFT 44ste Oude Kunst- en Antiekbeurs. Geopend: ma-vr 13.00-22.00, za-zo 11.00-17.00. T/m 18 oktober. door Dolf Welling In omvang lijkt de 44ste Delftse Antiekbeurs, die zich heeft los- foto Stephen Evenhuis Harry Mulisch tijdens een rondgang over zijn eigen tentoonstelling. door onze Kunstredactie Den Haag „En nu maar ho pen dat iedereen begrijpt dat dit dus ironisch is bedoeld", sprak Harry Mulisch, poserend voor een tempeltje, waarin zijn ge lauwerde kop in brons aan den volke wordt getoond. De schrijver leek er niet hele maal gerust op. Hij was toch zo vriendelijk zich op zijn eigen tentoonstelling, gisteren geo pend in het Letterkundig Mu seum, met het door beeldhou wer Lancelot Samson vervaar digde- monumentje van zelfbe wustzijn als achtergrond, met de media te verstaan. Mulisch, zo maakte Frans de Rover (kenner van zijn werk bij uitstek) duidelijk, bestaat voor al in het geschrevene. „Dei schrijver is wat hij schrijft en niet zijn persoonlijk leven. Maar de tentoonstelling toont aan dat er wel degelijk een Har ry Mulisch heeft bestaan". Een spitsvondigheid, die de schrij ver zelf bekrachtigde door zijn lijfelijke aanwezigheid op de opening. Er werd overigens niet alleen een beeld van Mulisch onthuld. De hele wereld mag sinds giste ren ook weten dat de schrijver enige tijd medewerker van het Letterkundig Museum is ge weest, als custor van de depen dance te Olst. Mulisch: „Het was de enige manier om inge schreven te worden in die ge meente, waar ik graag wilde wonen". Zodat met de opening van de tentoonstelling over le ven en werk van Harry Mu lisch, 'De onderkant van het ta pijt', het museum voor het eerst een eigen medewerker centraal stelt, merkte directeur Anton Korteweg op. Het bronzen beeld is hem aan geboden door drie middelbare scholen, die daaraan zelf een re plica overhouden: het St. Maar- tens College uit Voorburg, de Stedelijke Scholengemeen schap te Leeuwarden en het Christelijk Lyceum te Haarlem. Vooral die laatste is interes sant, omdat het hier de school betreft waar de jonge Mulisch al na een paar jaar wérd verwij derd. Mulisch: „Zou ik geweten hebben toen ik van school werd getrapt, dat ik er ooit nog eens terug zou keren, in bxxms, in de aula? Ik weet het niet. Maar laat ik wel zeggen, dat ik, nu ik in de aula sta, dat niet als het hoogtepunt van mijn leven be schouw". Voor zijn critici, vrienden en be wonderaars had Mulisch dit zinnetje klaarliggen: „Van geen van de dingen die ik in mijn le ven gedaan heb, heb ik spijt; waar ik wel spijt van heb is van de dingen die ik niet heb ge daan". Het is de tweede keer dat het Letterkundig Museum een ten toonstelling aan Mulisch wijdt. In 1976 was er de expositie 'De getijden', op basis waarvan de schrijver later 'Mijn getijden boek' maakte. Mulisch is dit jaar 65 geworden. Volgende week verschijnt zijn grote, nieuwe roman 'De ontdekking van de hemel'. 'De onderkant van het tapijt, Harry Mulisch en zijn ceuvre 1952-1992' is vanaf vandaag te bezichtigen. gemaakt van de Vereniging van Handelaren in Oude Kunst, op de eerste uit 1949. Destijds wa ren er in 27 stands te zamen 30 deelnemers, ditmaal zijn er 29 stands met in totaal 26 deelne mers. Plus Hans Cramer die, met één schilderij, pro memorie aanwezig is, alsmede het Ko ninklijk Prentenkabinet en een 'Europese School van Anti quairs'. Volgens de voorzitter, mr W.E. Bouwman, zal de 45ste beurs weer enkele deelnemers meer tellen. Enige aanvulling is wel ge wenst. 'Delft' heeft ook ditmaal weer sterke troeven op het ge bied van zilver, uurwerken (waaronder een Noordholland se stoelklok uit 1667), meube len, archeologische voorwer pen, asiatica, Japanse prenten en zowel Chinese als Delftse ke ramiek. Maar er is onder de deelnemers geen specialist meer in oosterse tapijten. Het aanbod aan oude schilder kunst is duidelijk gekrompen, ondanks enkele belangrijke oude meesters tij P. de Boer - onder meer een prachtig bloem- stilleven van Jan Brueghel de Jonge. Hooykaas toont een op koper geschilderde voorstelling naar een gravure van Lucas van Ley- den en een van de 'grauwtjes' van Adriaen van de Venne. Meer dan tevoren ligt de na druk echter op werken uit de Romantische School, met name bij Pieter Overduin en Wim de Boer. Dat moet de voormalige Haagse kunsthandelaar Pieter A. Scheen, die de herwaarde ring van deze kunst inleidde, deugd doen, al heeft niet alles hier het niveau dat hij propa geert. In de collectie van Overduin be vinden zich een fraai uit de Ver enigde Staten gerepatrieerd ijs je van Schelfhout en een pano ramisch gezicht op Haarlem van dezelfde kunstenaar, ter wijl men er een uitstekende in druk kan krijgen van twee wei nig bekende schilderessen. Van Adriana Haanen is er een pa neel met als tastbaar geschil derde rozen. Een 'Landschap bij Oosterbeek' van Maria Bil- ders-Van Bosse geeft een zui ver, onopgesmukt natuurbeeld. vertegenwoordigd op de 44ste aflevering, die bijna de kleinste i{' ooit werd gehouden. Zij kon zich als dochter \m minister en echtgenote \f schilder moeilijk laten [h als kunstenares. MUZIEK door Dimitri van der Werf Amsterdam De 'Volhar dingsgeest' wordt nu eens met vernieuwingsdrang, dan weer met onuitblusbaar enthousias me of dwarsheid omschreven. De componist Louis Andriessen richtte De Volharding op in een tijd dat het muziekleven niet veel meer was dan een fantasie loze estafette van dè landelijke symfonie-orkesten langs het roestvrij stalen repertoire. Hij wilde met het orkest zijn nieu we muziek in Nederland een impuls geven, de kloof tussen 'hoge' en 'lage' cutuur over bruggen en uitdrukking geven aan zijn politieke idealen. Dit tegendraadse geluid moest met een ruim aantal decibels worden verspreid. Daarom bracht hij drie saxofonisten, trombonisten en trompettisten, alsmede een fluitist, een hoor nist en een bassist, geestver wanten uit verschillende muzi kale disciplines, bij elkaar. Zelf speelde hij piano. Hun officiële debuut maakten de musici tijdens een rumoerige manifestatie tegen de Ameri kaanse inmenging in Vietnam. Het was het begin van een reeks van spraakmakende activitei ten. Regelmatig trad De Vol harding op, zowel in keurige cultuurtempels als in scholen en buurthuizen. Het orkest bouwde een veelzijdig repertoi re op met instrumentaties van politieke liederen, bewerkingen van 20ste-eeuwse klassiekers en composities die speciaal voor het ensemble werden geschre ven. Een van de hoogtepunten in de geschiedenis van De Volhar ding was het 'Kaalslag'-project, waarbij tijdelijk een fusie tot stand kwam met het ensemble Hoketus, eveneens door Louis Andriessen opgericht. In het Holland Festival voerde het 'verschrikkelijke symfonie-or kest' onder meer 'De stijl' van Andriessen op. Het orkest heeft veel van zijn doelstellingen kunnen verwe zenlijken. Terwijl de symfonie orkesten nu fors moeten bezui nigen, krijgen de nieuwe mu- ziekensembles meer geld van de overheid. Ook de publieke be langstelling is toegenomen. In middels zijn er 160 stukken ge schreven voor De Volharding door componisten uit binnen- en buitenland en is het ensem ble opgenomen in het gevestig de muziekleven. Idealen De muzikale idealen zijn voor een deel verwezenlijkt. Maar de musici wilden oorspronkelijk toch ook een maatschappelijke functie vervullen. Willem van Maanén, trombo nist en orkestlid van het eerste uur: „Dat de maatschappelijke betrokkenheid minder dan vroeger uit de activiteiten van het orkest spreekt, komt omdat de tijden zijn veranderd. De maatschappij is een stuk cyni scher geworden. Ik betreur het dat het kwajongensachtige, he melbestormende idealisme van de jaren zestig is uitgedoofd. Daarom vind ik het belangrijk dat we ook nu nog uitdrukking geven aan onze maatschappelij ke idealen. Dat doen wij door bij voorbeeld opdrachten te ver strekken aan componisten in Oost-Europa en andere landen waar het economisch slecht gaat. Ik sluit ook niet uit dat we in de toekomst weer deel zullen nemen aan demonstraties als wij daar achter kunnen staan". En: „Ook de manier waarop ons orkest is georganiseerd weer spiegelt het democratische ide aal waar wij voor staan. De mu sici hebben net zoveel te vertel len als de dirigent. Iedereen be slist mee in het beleid. Als wij een opdracht aan een compo nist verstrekken, is het niet al tijd vanzelfsprekend dat wij zijn werk zullen uitvoeren. Eerst moet iedereen er achter kun nen staan". Knieval De nieuwe muziek lijkt een knieval, volgens sommigen een te diepe, naar het publiek te hebben gemaakt. De Volhar ding heeft veel stukken op zijn repertoire staan die regelrecht foto Marco Borggreve De Volharding in volle bezetting, met midden achterin trombonist Willem van Maanen. ontleend zijn aan jazz- en pop muziek. In hoeverre is het or kest dan nog vernieuwend bin nen het muziekleven? „Wij proberen een goede mix te vinden tussen abstracte en meer toegankelijke muziek", aldus Van Maanen. „Voor de komende vier jaar hebben wij projecten op het programma staan, waarin wij voor het or kest nieuwe wegen zullen be wandelen. Met een muziekthe- aterproduktie van Peter Gree- naway en Louis Andriessen gaan we volgend jaar een uitge breide tournee maken. We zul len een project gaan doen met de Slagwerkgroep Den Haag en het jaar daarop voeren wij jazz composities uit en zullen wij voor het eerst gaan improvise ren. Ook zijn er plannen om met elektronische muziek te ex perimenteren. Wij willen dus zeker niet vastroesten in muzi kale gezapigheid en modieuze tendenzen". Ikonen De handel in oude ikonefer in het Westen voornameFo trekking op stukken die|H in verzamelingen be\jtc Enerzijds is de illegale door de verbrokkeling \ju gezag in de voormalige ti Unie gemakkelijker, ani|e komen er in de handel ntj weinig belangrijke stukLi dankzij de invloed die de doxe kerk heeft herwonM Delft wordt onder men ikoon van omstreeks 15jr( geboden in de Novgorod^i met Johannes de Dopefo heilige Nicolaas. n De beurs heeft aan ove(j( lijkheid gewonnen en d< Ij hebben goed de ruim vooral opvalt bij de grot specialist Beeling, die nees porselein exposeer kele fraaie beeldenkasti dewerk kan bogen op c bekende Nederlandse koffiekan, vermoedelijk gemaakt te Arnhem. O meubelstukken is opniéir uitzonderlijk fraai spiegellijst, ditmaal u 1670. Zeldzaam gaaf vroeg 18de-eeuwse Zaai met geschilderde bijbel stellingen. Penningen Nabij het historische in Het Prinsenhof toont) ninklijk Penningkabi kostbaarste penningenL nationale collectie die king hebben op het lei Willem van Ox'anje genoten. Onder andefi stukken is een camee profiel van Livia, de van keizer Augustus, is waarschijnlijk in hetj gemaakt. Per comput men voorts graaf Willei Holland volgen op een hij in 1343 tot 44 heeft naar Jeruzalem en Pr in Brussel gevestigde School voor Antiquairs haar stand inlichting een driejarige opleidinj kunstreizen. 'NOB belemr onderzoek' Rijswijk - Het Omx-oepproduktiebediiijr (NOB) belemmert onL' naar de ontwikkeling vi menleving en onze culti) schrijft de Raad voor tuurbeheer, adviesorf het terrein van archij musea, in een advies ai ter d'Ancona (WVC). Volgens de raad wil werkelijke kosten dooj nen voor het raadplej het film- en beeldbai voor wetenschappelijkf catieve doeleinden. Ei eenkomst met de sticht] en Wetenschap over plegen van het archief dig opgezegd. De raad verder op dat NOB jai miljoen gulden extra het conserveren en a Daarbij is afgesprokei materiaal toegankelij] worden gemaakt voor onderzoek. Volgens Bj manager van het NOB] beeldbandarchief, hoef vrees te bestaan vooi ring van onderzoek, wacht snel overeens met Film en Wetensi een vergoeding voor van het archief.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16