Sterkste man eet en drinktalles Gys van Gent legt kleurrijk Ede op de foto vast Mulisch bewijst dat hij bestaat Het draait om Van Basten bij Oranje TED VAN DER PARRE Da Bo JAN D. SWART Agenda LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 Sander Sonnemans ■AND igenlijk heeft hij er niets ij voor hoeven laten. Een 1 i kwestie van in de juiste vorm verkeren, noemt hij lf. Sinds deze week mag Ted >r Parre zich 'sterkste man van eld' noemen. Na drie loodzwa- en in het IJslandse Reykjavik 3 Vlaardingse kolos die ti lt rug bij zijn gezin doet hij het 'meer overkomen of het de ialste zaak van de wereld is. haalt hij zijn brede schouders 'je nu de sterkste man van de Ibent of nietje komt toch elke I id op dezelfde manier je bed ga er niet echt van uit mijn bol het betrekkelijke er van in. il met al is het wel een bekro- p het werk van de laatste tien erlijk gezegd kan ik mezelf n schouderklopje geven", jn 152 kilo, een lengte van g ïeter tien, een bOrstomvang 7 centimeter en schoenmaat is Van der Parre geen kleine die zomaar even over het ikan worden gezien. Voor zijn ejgis hij aangewezen op speci men en bij het betreden van en gebouwen moet hij op- i dat hij zijn hoofd niet stoot. 'Dat auto tillen ligt mij gewoon niet, maar het trekken van die Fokker ging mij verrassend goed af. Daardoor werd de strijd pas op het allerlaatste onderdeel beslist'. Op straat wordt hij regelmatig nage keken, maar vreemde opmerkingen heeft hij tot dusver nog niet gehoord. „Eén keer", lacht Ted, „hoorde ik een meisje tegen haar moeder iets over m'n vróuw zeggen. Ze is al niet zo lang en als ze naast mij loopt lijkt ze nog kleiner. Ach ma, moetje kij ken, zei dat meisje, wat heeft die man een klein vrouwtje". Spierbundel Een aanzienlijk deel van zijn li chaamsbouw heeft de in Monster ge boren Van der Parre van zijn ouders meegekregen. Sinds hij in 1980 ken nis maakte met krachttraining zijn z'n spierbundels, borstkas en lede maten alleen maar uitgedijd. Dage lijks ging hij naar de sportschool. Van der Parre: „In de tijd dat de sportscholen en krachthonken als paddestoelen uit de grond schoten, ben ik met krachttraining begon nen. Voor de ontspanning. Twee jaar later deed ik mee aan de kampioen schappen 'sterkste man van het Westland'. Ik werd toen tweede, maar had wel meteen de smaak te pakken. Het jaar erop eindigde ik als eerste en zo ben ik de afgelopen tien jaar eigenlijk van wedstrijd naar wedstrijd gelopen". De Vlaardinger is er de man niet naar om allerlei uitgebalanceerde diëten te volgen, lekkernijen fe mij den en zijn pakje shag te laten voor wat het is. In de gaten houden dat zich geen overtollig vet ophoopt, is zijn devies. En trainen, veel trainen. „Het gaat om dejuiste vorm", meent 's werelds sterkste man. „Vorigjaar werd ik bij wedstrijden op Tenerife .vierde. Toen had ik al drie weken te voren mijn vorm te pakken, maar kon die net niet lang genoeg vast houden. Dit jaar was mijn doelstel ling de top drie en ik had de mazzel dat ik precies op het juiste moment in een perfecte vorm stak. Eten en drinken speelt daarbij geen rol. Kijk, je moet natuurlijk niet elke dag in ^TY^r foto Roel Dijkstra Niets is te zwaar voor Ted van der Parre, zeker zijn tien maanden oude zoontje Brian niet. een snackbar gaan hangen. Maar ik drink gewoon mijn biertje, rook een halfzwaar shaggie en eet wat ik lek ker vind. Dat kan, want ik train twee a drie uur per dag En dat zes dagen per week. Daarnaast heb ik ook nog mijn werk in de tomatenkwekerij". Geen seconde dacht de 'lange van Vlaardingen' voor de titel 'sterkste man van de wereld' in aanmerking te komen, maar na het onderdeel vliegtuigtrekken zag Van der Parre, die met een Zuid-Afrikaan, een IJs lander en een Engelsman om de bo venste vier plaatsen streed, moge lijkheden om de titel te veroveren. En dat terwijl hij na het eerste on derdeel van de driedaagse competitie bij het optillen van de verzwaarde auto als voorlaatste eindigde. Met de onderdelen vaten van negentig kilo sjouwen, gewichtwerpen, stenen til len, vrachtauto trekken en meer van dat soort krachtinspannende kar weitjes maakte hij zijn achterstand echter ruimschoots goed en nestelde zich naast de drie titelkandidaten. „Dat auto tillen ligt mij gewoon niet", grijnst de besnorde 'spierbun del', „maar het trekken van die Fok ker ging mij verrassend goed af. Daardoor werd de strijd pas op het allerlaatste onderdeel beslist". Prins Constantijn David Bowie Constantijn morgen jarig X rins Constantijn is morgen jarig. De jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus wordt 23 jaar. Hij studeert rechten in Leiden. Nieuw contract voor David Bowie avid Bowie heeft een nieuw platencontract. In Amerika zal hij worden vertegenwoordigd door Savage Records, in Europa door RCA/BMG. Het gaat om een solo overeenkomst, want met zijn groep Tin Machine blijft hij bij EMI. Bowie bindt zich via BMG opnieuw aan RCA. Tussen 1971 en 1981 stond hij daar al onder contract maar hij ging er weg omdat hij ontevreden was over het promotie-beleid. Akoestische cd van Bob Dylan ob Dylan brengt eind volgende maand een cd uit met akoestische muziek. Het is voor de eerste keer sinds 1964 dat Dylan een album uitbrengt waarop de muziek niet elektrisch is versterkt. De voorlopige titel van de plaat is 'Bob Dylan acoustic - Good as I been to you' Het materiaal werd in een keer opgenomen zonder dat daar later instrumenten aan zijn toegevoegd. De langspeler markeert het dertigjarigjubileum van Dylan als (invloedrijke) zanger en artiest. Het feest om deze mijlpaal niet ongemerkt voorbij te laten gaan, heeft op 16 oktober plaats in de Newyorkse Madison Square Garden. Daar is een concert geoi'ganiseerd waar musici als Sinéad O'Connor, Neil Young, Willie Nelson, Tom Petty, George Harrison en Eric Clapton aanwezig zijn. FilmNet zendt het concert op 17 oktober uit. Van Ammelrooy filmt in kazerne onder de sergeant; dat is de titel van een komediefilm die onder regie van Willeke van Ammelrooy deze week in de kazerne Kamp Nieuw Milligen, vlakbij Garderen, wordt opgenomen. Het is een film waarin zes derdejaars studenten van de Theaterschool Amsterdam foto Brand Overeem In de bossen op het kamp Nieuw Milligen geeft Willeke van Ammelrooy de laatste aanwijzingen aan de beginnende acteurs die in haar komische film meespelen. optreden. De film wordt niet in het openbaar vertoond. Defensie verleent zelden of nooit toestemming voor het maken van films op of rond een kazerne maar voor deze gelegenheid is een uitzondering gemaakt. De komediefilm, te vergelijken met de Amerikaanse televisieserie Mash, vertoont de perikelen van een Fries bevrijdingslegertje dat onderling ruzie maakt over de opvolging van de gestorven aanvoerder, een sergeant. Europese prijs voor kinderarts Dr r. R. Pieters, kinderarts in opleiding aan het VU-ziekenhuis in Amsterdam, heeft de Sweisguthprijs gekregen. Het is de eerste keer dat de prijs, de belangrijkste Europese onderscheiding voor onderzoek op het gebied van kinderoncologie, naar een Nederlander gaat. De International Society of Paediatric Oncology heeft Pieters de prijs toegekend voor zijn onderzoek naar leukemie bij kinderen. Pieters ontwikkelde een laboratoriumtest, waarmee goed kan worden bepaald welke kinderen ongevoelig zijn voor een therapie met medicijnen. Gys van Gent moest even moed verza melen maar stapte in het warenhuis in Ede tenslotte toch af op de móóie, don kere vrouw. „Waar komt u vandaan?", was zijn brandende vraag? „Jamaica", luidde haar antwoord. Deze week heeft zij met haar twee kinderen voor de fotograaf geposeerd. Van Gent kan weer een exemplaar toevoegen aan zijn collectie foto's van nationaliteiten. Zo'n 58 heeft de oud-Hagenaar er in middels voor zijn camera gehad. Al zijn 'modellen' wonen in Ede. De Gelderse plaats, met ruim 96.000 in woners, telt 73 nationaliteiten. Van Gent weet intussen dat hij die niet alle maal kan vereeuwigen. Hij verwacht dat er foto's van mensen uit zestig landen te zien zullen zijn op de expositie, die in de laatste week van november in het ge meentehuis van Ede wordt geopend. „Niet iedereen wil meewerken aan het project. Dat respecteer ik", zegt hij. Klederdracht Op tafel ligt wat werk uitgespreid. Een foto toont een familie uit Sri Lanka in fraaie klederdracht. Op een volgende staat een jong Chinees echtpaar met pasgeboren baby, op een andere een ge zin uit Somalië. „En dit is toch typisch een Italiaan", wijst Van Gent op de man die als de ware macho de lens inkijkt. De entourage op de foto's is overigens summier. „De mensen heb ik zo gefoto- foto Maurice Nelwan 'Ik heb geprobeerd mensen in hun waarde te laten', zegt Gys van Gent. grafeerd datje niet kunt zien of zij arm of rijk zijn; ik heb geprobeerd ze in hun waarde te laten". Over zijn filosofie achter het project, zegt hij: „We gaan met z'n allen naar een multiraciale samenleving toe. Men zou een beetje liever voor elkaar moeten zijn, vind ik. Met de tentoonstelling hoop ik bij te dragen tot meer begrip". Europa heeft hij, op IJsland en Tsjecho- slowakije na, compleet. Verder fotogra feerde hij mensen uit onder meer Brazi lië, Kameroen, Nigeria, Zuid-Korea, Thailand, Uruguay, Ethiopië, Vietnam, Nieuw-Zeeland, Australië en Japan. De gemeente Ede schreef de inwoners aan, met het verzoek mee te werken aan het project dat in maart van start is ge gaan. Wie toestemming gaf, kreeg later Gys van Gent op bezoek. „Ik wilde men sen thuis fotograferen. Je komt dan op hun territorium; ze laten je toe en dat is heel bijzonder". De allochtonen kregen van hem ook vier vragen voorgelegd: Hoe lang zij in Ede wonen, waarom ze daar naar toe zijn ge komen, wat voor werk ze doen en wat ze van Ede vinden. Hun antwoorden zijn straks terug te vinden op de tentoonstel ling, die tot eind december duurt. Uniek Het plan van de gemeente is om de foto's in boekvorm uit te brengen. Het wach ten is nog op een sponsor. Van Gent: „Het is moeilijk om die te vinden, want je praat al gauw over een bedrag van zo'n 25.000 gulden. Er ligt nu een aan vraag bij het Cultuurfonds van WVC. Ik hoop dat het antwoord positief is. Dit is echt uniek; het is nog niet eerder in Ne- Het project vloeit voort uit een serie, die Van Gent al eerder over buitenlanders maakte. In Berlijn, Milaan, York en op het eiland Stornoway (Hebriden) port retteerde hij vijfjaar achtereen onder anderen treinbestuurders, priesters en schoenmakers. Hij drukte ze prenten van elkaar in de hand en zette ze zo weer op de foto. Een voorbeeld: een treinbe stuurder uit Berlijn houdt op de kiek een foto vast van een Milanese schoen maker, die heeft op dezelfde plaat weer een prent in de hand van een priester uit York. Naarmate de vijfjaar verstreken ston den er steeds meer foto's in foto's. Vorig jaar zijn ze in San Francisco geëxpo seerd. De tentoonstelling is komend voorjaar te zien op Stornoway. Achter deze onderneming zit ook weer een ge dachte. Van Gent: „Het gaat er om na tionaliteiten met elkaar in contact te brengen. Deze mensen schrijven nu met elkaar; via mij hebben zij de adressen gekregen". Terug naar zijn huidige project. Van Gent is vol lof over de medewerking van mensen. Achteraf is hem gebleken dat sommige weigeraars het verzoek ver keerd hadden begrepen. Zo vertelde een Marokkaan dat hij de brief met de uitno diging meteen had verscheurd. „Hij zei dat hij niet als reclame-object voor de gemeente Ede wilde dienen. Ik heb hem uitgelegd dat het juist de opzet is nationaliteiten bij elkaar te brengen en niet om ze te kijk te zetten. Hij wilde alsnog. Maar het kon niet meer; ik had inmiddels een andere Marokkaan ge vonden". t\\s uw schoolgaand kind een agenda heeft die onder verantwoordelijkheid van het ministerie van onderwijs is uitgegeven en die agenda bevat toekomstvoorspellingen, horoscopen, handlij nkunde en instructies aangaande de manier waarop vol vreugde in een glazen bol het 'ik zie, ik zie, wat jij niet ziet' wordt gerealiseerd, dan heb ik een verheugende mededeling. Uw kind is dan onder satans invloeden. Leuk, hè. Een agenda vol bijgeloof is het voorportaal van afgoderij en occultisme en leidt tot de diepste geestelijke verblinding, althans als ik de twee koloms waarschuwing mag geloven die mijn streekkrant tegen een ongetwijfeld leuk tarief vorige week kort na het uitbreken van polio opnam uit naam van de Evangelie Gemeente van Jezus Christus. Ik las: 'uw kind wordt op deze onschuldige wijze naar een terrein gelokt waar de Schepper van uw kind een gruwel aan heeft. (Deut. 7:26 en 12:2/3)'. Bijgeloof, wat in sporttermen gesproken mijns inziens ook dat shirtje over de broek is, brengt u in de grijpgrage handen van de satan, hetgeen ik citeer geschrokken de ergste gevolgen veroorzaakt op geestelijk, psychisch en lichamelijk terrein. Ik heb dit nooit geweten. Ik wist dus ook niet hoe gauw ik mijn fles whisky van mijn bureau moest verwijderen, want die staat daar al vijfentwintigjaar, altijd op dezelfde plaats, met het etiket aan stuurboordzijde en een half geopende dop. Niemand mag die fles beroeren. Die fles staat er uit bijgeloof. Ik praat tegen die fles. Ik krijg ook antwoord. In feite geeft die fles antwoord op de vraag of het stukje wel of niet zal lukken. Staat die fles er niet, dan kan ik net zo goed niet schrijven. Dan begin ik aan iets, waarvan ik na vier zinnen al weet dat het toch niks zal worden. Dit stukje kunt u zodoende gevoeglijk vergeten, want de fles is weg. Ik nam geen enkel risico. Ook niet inzake die agenda. De advertentie waarschuwde nijdig tegen de gevolgen: rusteloosheid, depressies, driftbuien, uitzichtloosheid, benauwdheid, duisternis en angst. Dezelfde avond ben ik thuis dus als een gek gaan zoeken of wij er toevallig ook één in huis hadden en ja hoor, verdomd, hij lag roerloos in de kinderkamer. Ik durfde hem bijna niet aan te raken, ik zeg 't eerlijk. Verbrandt hem, riep mijn vrouw, die deze suggestie hardop uit de advertentie voorlas. En waarachtig, ik stak de fik erin, niet nadat ik natuurlijk gauw gauw nog een paar passages had gelezen, wat ik niet had moeten doen, want automatisch zoemden de gordijnen dicht, het aquarium gaf een paarse licht vloed, de hond kroop schril jankend onder het bed, uitwijkend voor een zak met vijf kilo eigenheimers die eigenhandig van een plank flikkerde en ondertussen werden mijn ogen waterig van een kille wind die plotseling door het huis joeg. Ik begreep het terstond. Ik had mijn nieuwsgierigheid voor de onvruchtbare werken der duisternis weer eens niet op tijd kunnen bedwingen. De satan is in mij. Maar ik kan gelukkig nog wel lachen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15