Parlement weet met ramp geen raad Opinie I'/ Jünderen baren is al sociale dienstplicht' Commissie-Meijer liet zich ompraten BRIEVEN VAN LEZERS I arom liet de Eerste Kamer elopen dinsdag, toen het i ideel van de vliegramp-do- nog onder het puin lag, ir vergadering gewoon door- i? Voorzitter Tjeenk Wil- mompelde iets over de on- angrijkheid van het voor die in de senaat geagendeerde iat. Het doorgaan daarvan geen afbreuk doen, meende aan de eerbied voor de do- het medeleven met de 1 lestaanden. echte reden was natuurlijk heel andere. De voorzitter de Eerste Kamer zag in de jgramp niet echt een dwin- 1S, ide reden om 'zijn' vergade- af te gelasten. Per slot nt de senaat maar één keer week bijeen en kost het de j leden, van wié de meesten i gewone leven een full-time- n hebben, al moeite genoeg agenda daarvoor vrij te 'j iden. ïuit dat gezichtspunt was voor de Eerste Kamer be- irlijk vervelend dat de Twee- Kamer het drama in de Bijl- r wél voldoende reden vond haar vergaderingen voor de iele week af te gelasten. Dat cht de senaatspraeses even het twijfelen. Moest hij dan enk Willink herstelde zich 1, toen hem gewezen werd op mogelijkheid dat de Tweede pier wellicht ook een verbor- motief had om haar debat als de wiedeweerga uit te len. Voor deze week stonden ners de Algemene Beschou- gen op het programma, die het hoogtepunt van het lementaire jaar vormen. :e tongen fluisterden deze r rik in de wandelgangen van Kamer dat het uitstel iets te ken zou kunnen hebben met vermoedelijke gebrek aan idacht van de media voor die chouwingen. Een politicus voor lege zalen praat, heeft gauw het idee dat hij zich r niets in het zweet werkt. Jibbers hie, dan de regering. Die pakte >(t dinsdag in Eerste én Twee- ij Kamer heel wat beter aan. 0iemier Lubbers: „Mijnheer de kprzitter! Ruim veertig uur iden boorde een stuurloos •orden jumbo jet zich met snelheid van ettelijke hon- len kilometers per uur in de ising van een groot flatge- t iw in de Bijlmer. Op dat mo- u nt waren zeer veel bewoners tig thuis, alleen of samen, t familie of vrienden, kijkend Studio Sport, zo maar, licht een biertje drinkend, :0jnd. Zondagavond in Neder- 1, al echt avond door de win- D( tijd. Na een mooie zondag se6 het alweer koud genoeg om elligbinnen te zijn", deze woorden pauzeerde Lubbers heel even. „En toen in eens was er de hel op aarde", donderde hij vervolgens. „De jumbojet drong neerstortend kruiselings door het flatge bouw. De klap, de explosie, de schokgolf, de vuurzee: het was ineens immens en totaal. In één grote intense vuurzee vonden honderden flatbewoners, drie bemanningsleden en een passa gier de dood. Flatbewoners en zij die er op bezoek waren. Een ramp in één gigantische klap. Drama's speelden zich af aan de rand van dat inferno. Zij die wil den en konden vluchten, zij die wilden en niet meer konden vluchten en zij die samen wil den vluchten, maar dat slechts alleen konden en die nu nog vertwijfeld terugdenken en soms hopen, blijven hopen op leven, tegen beter weten in". Een betere reactie op het ge beuren van zondagavond even over half zeven in Amsterdam Zuid-Oost, dat nu weer gewoon Bijlmer mag worden genoemd, zal men tevergeefs zoeken. Ook moeten reizen, hun al voorge in ander opzicht sloeg de rege- weest. ring het parlement met leng ten. Maandagmiddag al was Lubbers op de plek des onheils, Gespleten samen met de koningin en haar oudste zoon en de ministers Maij-Weggen en Dales. Deze laatste had kennelijk haar les geleerd nadat zij het begin dit jaar niet nodig vond in Limburg de gevolgen van de aardbeving persoonlijk te gaan bekijken. De voorzitters van Tweede en Eerste Kamer maken zelfs nu nog geen aanstalten naar de Bijlmer te gaan. De enige volks vertegenwoordigers die de moeite hebben genomen zelf poolshoogte te nemen, waren leden van de commissie voor verkeer en waterstaat en de subcommissie voor rampenbe strijding. Maar toen was het wel al donderdag en was bij voorbeeld de Antilliaanse pre mier Liberia-Peters, die per vliegtuig duizenden en nog eens duizenden mijlen had Wat was de reden van deze ge spleten reactie van de Haagse politiek? Ach, kan men zeggen, ook buiten het Binnenhof werd er soms bizar gereageerd. Wat te denken van Studio-Sportpre- sentatrice Annette van Trigt, nadat haar programma zondag avond was onderbroken voor het bekend maken van de ramp: „En dan gaan we nu maar weer verder met het biljarten ."Of de reactie van de KRO-televisie die avond: „U zult begrijpen dat het programma 'Ook dat nog' wordt verschoven naar een la ter tijdstip. U kunt nu gaan kij ken naar een aflevering van 'Ha die Pa!' Maar Van Trigt en de KRO-lei- ding hadden tenminste nog het excuus van de overrompeling. Hun was slechts enkele minu ten gegund om na te denken over volgende stappen. De Tweede en Eerste Kamer kon den in betrekkelijke rust over wegen wat hun te doen stond. Waarom daarvan niet een beter gebruik gemaakt? Er waren waarachtig redenen genoeg voor een eigen geluid. Met name de Tweede Kamer had zich in het openbaar kun nen en moeten afvragen of de uitbreiding van Schiphol en de verplaatsing van Zestienhoven (bij Rotterdam bij nader inzien wel verantwoord is. Mogen er start- en landingsbanen zoda nig worden aangelegd dat de bijna monsterachtige luchtreu zen van onze tijd over dichtbe volkte gebieden moeten aan- en afvliegen? En dat terwijl pilo ten en verkeersleiders ronduit toegeven dat zij in noodsitua ties in het geheel niet aan de mensen op de grond denken, doch alleen geïnteresseerd zijn in de vraag op welke wijze het vliegtuig zo snel mogelijk kan landen. Blijkbaar hadden de kamerle den zich laten overdonderen ej ILDEBRAND BIJLEVELD el rs plicht dat ied're jong're zijn te krachten wijdt aan ons Ie efde vaderland wordt als het CDA-fractievoorzitter nkman ligt nieuw leven in- irf lazen. Hij zal volgende week onderzoek vragen naar de lJ! gelijkheid het begrip 'plicht' te breiden van militaire nstplicht tot sociale dienst- eccht. Die allerminst nieuwe achte uit de 'softe' jaren ze- tig burgert weliswaar iets ir in, maar maakt politiek n' ien nog geen enkele kans. directe aanleiding voor de slfnieuwde discussie over soci- dienstplicht is de vrij grote irderheid in de Kamer die :haffïng van de militaire Pfostplicht voorstaat. Wil de lale dienstplicht nog een r0 s maken, dan moet de iri- e] ring gelijk opgaan met de kj ziening van de militaire ïstplicht. Vandaar dat de }P JA vorige week een pleidooi r;|r de sociale dienstplicht rzag van de titel: Nu of it. probleem in de discussie is -1 het belangrijkste argument Wvóór de sociale dienstplicht t hetzelfde is als het argu- nt dat er tegen pleit. De bur- \j dienstplicht is enerzijds be- ild om het groeiende gebrek 11 zorg op te vangen en ander- ju Is zorgt het er voor dat de Ie cifieke zorgplicht die fami- wjeden, buren en de staat heb- hen min of meer ontnomen ei rdt en opgedragen wordt aan m geren. r ^genstanders Z1jn legio argumenten tegen sociale dienstplicht in te iengen. Om te beginnen lijkt .1,1 in strijd met de internatio- n 'e verdragen die dwangar- [d verbieden (PvdA-fractie en CDA-kamerlid Frinking). Te vens zou het de emancipatie te genwerken als meisjes naast hun taak in het gezin nog een jaar kwijt zijn aan hulpverle ning in veelal traditioneel vrou welijke beroepen. D66-kamer- lid Groenman is bijvoorbeeld van mening dat 'vrouwen met het baren van kinderen eigen lijk al hun sociale dienstplicht vervullen', maar over dat standpunt heerst in haar frac tie nog enige verdeeldheid. De WD'er Dijkstal ziet in de dienstplicht te veel gruwelen om er nog serieus naar te kij ken. De liberalen menen dat de rijksoverheid zich hoe dan ook al te veel bemoeit met de per soonlijke levenssfeer. Een jaar 'dwangarbeid' is voor hem een 'volkomen absurde gedachte'. Het Sociaal Cultureel Planbu reau (SCP) noemt voorts nog het bezwaar dat een hele jaar gang jongeren, ongeveer 180.000, permanent aan de ar beidsmarkt wordt onttrokken met alle gevolgen van dien. Bovendien zal een algemene dienstplicht ongetwijfeld leiden tot een afname van betaalde ar beidsplaatsen bij instellingen waar jongeren ingezet moeten worden. Te denken valt aan zorginstellingen, plantsoenen diensten, parkeerpolitie of brandweer. „Voor de PvdA is dat al reden genoeg waarom wij eigenlijk niet eens onderzoek naar sociale dienstplicht wil len", aldus PvdA-kamerlid Vliegenthart. Zij verwacht dat veel instellingen arbeidsplaat sen voor laaggeschoolden zul len schrappen om daar burger dienstplichtigen voor terug te halen. Een ander tegenargu ment is dat de algemene dienst plicht veel gaat kosten. Een eer ste terughoudende schatting van prof. dr. H.M. Langeveld, die voor het SCP een rapport schreef, wijst op een kostenpost van 1,3 miljard gulden per jaar aan loon (voor militairen wed de) naast de kosten voor de mi litaire dienstplicht en de admi nistratieve kosten. PvdA en WD zeggen tenslotte dat door de sociale dienstplicht 'ongemotiveerde handen' aan het bed van de patiënt verschij nen. „Dan maar wat meer loon uitbetalen aan verzorgenden, zodat het vak aantrekkelijker wordt", zo komt het uit de on gedachte WD-hoek van kamer lid Dijkstal. Hij is bereid daar zelfs een iets hogere ziektekos tenpremie voor te betalen. Ove rigens betwijfelt Langeveld dit dreigende gebrek aan motiva tie. Hij denkt dat de motivatie juist groot is hetgeen eerder vóór dan tegen de sociale dienstplicht pleit. Zo blijkt uit een enquête van het SCP dat twee derde van de jongeren voor de sociale dienstplicht is. Voorstanders De argumenten van de voor standers zijn net zo onderhevig aan de tijdgeest als die van de tegenstanders. Voorheen werd het sterkste argument ten fa veure van de sociale dienst plicht ontleend aan het feit dat slechts enkele jongeren, nauwe lijks een kwart van de 180.000, voor de nationale defensietaak moeten opdraaien en de ande ren ondertussen aan hun maat schappelijk carrière kunnen werken. Nu echter de militaire dienstplicht fors onder vuur ligt, neemt de kracht van dat argument af. Met name in het CDA wordt nu de nadruk gelegd op het drei gende tekort aan 'zorg'-verle- ning. Dat is enerzijds het gevolg van het slechte imago dat de zorgsector heeft omdat de lonen te laag zouden zijn. Anderzijds neemt de vergrijzing toe, gaan meer vrouwen buitenshuis wer ken en groeit het aantal alleen staanden waardoor ouderen en hulpbehoevenden steeds min der kunnen 'rekenen op hulp van kinderen en vrienden. De algemene sociale dienstplicht zou dat probleem kunnen ver lichten. De voorstanders van de burgerdienstplicht brengen bo vendien te berde dat een sociaal jaar goed is voor de ontplooiing van jongeren, werkervaring biedt en de uiteindelijke be roepskeuze bewuster maakt. Vrijwillig Uit het rapport dat Langeveld in juli voor het Sociaal Cultu reel Planbureau schreef blijkt dat het alternatief voor de dienstplicht, een zogenaamde vrijwillige burgerdienstverle ning, veel haken en ogen kent. Duitsland heeft een 'vrijwillig sociaal jaar' en zelfs een 'vrij willig ecologisch jaar'. In dat jaar verrichten Duitse jongeren tegen kost en inwoning en een geringe vergoeding werk in zie kenhuizen, diaconaal werk, bij natuurorganisaties en andere non-profit-instellingen Uit onderzoek blijkt echter dat het Duitse vrijwilligerslegioen voor maar liefst tachtig tot ne gentig procent uit meisjes be staat tussen de 18 en 21 jaar. Verreweg de meesten van heb ben het vwo achter de rug en ve len wachten op inloting voor een academische studie. Omdat een sociaal jaar bij inlotingen voor twee wachtjaren telt, kie zen velen voor dit alternatief. Bovendien groeide het aantal jongeren met persoonlijke pro blemen sterk. Daarbij gaat het om extreme psychische instabi liteit, lichamelijke handicaps en ziekten. De indruk bestaat dat vaak gekozen wordt voor een sociaal jaar 'bij gebrek aan be ter' in plaats van sociale bewo genheid. Praktijk Het Sociaal Cultureel Planbu reau meent dat als besloten wordt tot een socaale dienst- CDA-fractievoorzitter Brinkman. plicht deze voor ongeveer een jaar opgelegd moet worden. Om de educatieve waarde uit de verf te laten komen en de ad- minstratieve kosten verhou dingsgewijs te beperken kan de dienstplicht dan ook niet be perkt blijven tot enkele maan den of een half jaar (zoals ge suggereerd door het CD JA). De sociale dienstplicht kent geen ontheffing voor gewetens bezwaarden. Voor degenen die toch 'bezwaren' hebben tegen sociale bewogenheid bestaat namelijk nog steeds de mogelijk de militaire dienstplicht te ver vullen, zo wordt spottend opge merkt. Ontduikers van de dienstplicht kunnen daar dan ook hun leven lang mee achter volgd worden. De Amerikanen bedachten bijvoorbeeld in hun ontwerp voor National Service de ontduikers de rest van hun leven vijf procent meer belas ting te laten betalen, hetgeen meteen het fenomeen van de weiger-yup zou uitbannen. De politieke praktijk wijst ech ter uit dat sociale dienstplicht nog volstrekt onhaalbaar is. Een verdeelde D66-fractie (de jongerenorganisatie D66 is ove rigens voorstander), een vol strekt rabiate WD-fractie en de sterk afwijzende houding van PvdA en Groen Links en een tegenstribbelende minder heid van de CDA-fractie doen het plan bij voorbaat stranden. Alleen de meerderheid van de CDA-fractie en de kleine chris telijke partijen lijken voorstan der van de sociale dienstplicht. Het onderzoek dat Brinkman heeft gevraagd zal er volgende week overigens wél komen, om dat zelfs de VVD daar weinig moeite mee heeft. De daadwer kelijke invoering zal echter niet eerder geschieden voordat een politieke aardverschuiving heeft plaatsgevonden. (De auteur is parlementair re dacteur van deze krant). door verkeersminister Maij, die verordonneerde dat dit soort vragen 'nu niet aan de orde wa ren'. Zelfs de oppositie liet zich door de Grote Ijskoningin muilkorven. „Er komt nu een onderzoek op basis van de luchtvaartongevallenwet. Als de resultaten daarvan bekend zijn, valt pas te zeggen of er iets aan het beleid moet verande ren", sprak het WD-kamerlid A. Jorritsma-Lebbink plecht statig. Er wordt vaak geklaagd over de belabberde kwaliteit van de he dendaagse parlementariër. Niet geheel ten onrechte, zoals men ziet. Gebeurt er eens iets van echt belang in onze moeras delta, weet het parlement niets beters te doen dan als een wan hopig eendekuiken opkijken naar wat de grote zwanen doen. (De auteur is chef van onze par lementaire redactie.) Je zult maar 18 jaar zijn en geschikt bevonden voor mili taire dienst. Word je straks wel of niet naar de kazerne geroepen? Joost mag het we ten. Ook defensie kan desge vraagd geen antwoord geven op deze toch terechte en Zelfs minister Ter Beek is naar verluidt niet in staat de betref fende tienduizenden jongeman nen zekerheid te verschaffen. De reden daarvan is dat de PvdA-bewindsman twee vol strekt tegenstrijdige adviezen op zijn bureau heeft liggen. Al lereerst is er het rapport van Wim Meijer en de zijnen. Deze commissie verklaarde vorige week met enige tamtam dat de dienstplicht niet afgeschaft kan worden. Wel zag zij een moge lijkheid de diensttijd verder te bekorten: van twaalf tot negen maanden. Het belangrijkste argument van Meijer c.s. is dat de Neder landse arbeidsmarkt het onmo gelijk maakt een voldoende sterk beroepsleger te creëren. Waar zijn de tienduizenden jon gemannen te vinden die voor een armzalig overheidssalarisje 's konings wapenrok willen dragen? Een flinke verhoging van de wedde achtte de commis sie evenmin een haalbare kaart, omdat dan de kosten van de krijgsmacht de pan uit zouden rijzen, miljarden hoger zouden worden dan nu het geval is. Geklets, puur geklets, meent drs. J.H.M. de Winter, plaats vervangend directeur van de af deling Algemene Beleidszaken van het ministerie van defensie. In een vertrouwelijk doch uit gelekt advies aan zijn minister beschuldigt deze topambtenaar de commissie-Meijer van voor ingenomenheid. De commissie zou hebben ge fungeerd als spreekbuis en be langenbehartiger van de Ko ninklijke Landmacht. „Het rapport is naar de conclusies toegeschreven; de voordelen van een beroepsleger blijven onderbelicht", aldus De Win ter. Volgens hem is het heel goed mogelijk op korte termijn een beroepsleger te formeren en is dat ook nog eens aanzienlijk goedkoper dan het handhaven van een krijgsmacht van voor namelijk dienstplichtigen. In de periode 1994-1998 zou dat zo'n slordige twee miljard schelen, heeft De Winter berekend. De eerste reactie bij het lezen van de nota-De Winter is: dit kan niet waar zijn. Waarom zou de commissie-Meijer zich voor het karretje van de Koninklijke Landmacht hebben laten span nen? De meeste leden hebben geen enkele binding met dit on derdeel van de krijgsmacht. Ga maar na: de PvdA'er W. Meijer is commissaris van de koningin in Drenthe, de CDA'er W. van Montfrans is burgemeester van Katwijk, de D66'er R. Jansen is burgemeester van Wageningen en de WD'er J. Voorhoeve (oud-partijleider) is directeur van het Instituut Clingendael. Alleen G. Huyser, generaal b.d. en voormalig chef-staf van de krijgsmacht, heeft een verleden bij de Koninklijke Landmacht en zou dus belangen kunnen hebben bij het handhaven van de dienstplicht. Zijn opvolger bij de KL, generaal Wilmink, heeft in een interview met deze krant niet onder stoelen of ban ken gestoken dat de afschaffing van de dienstplicht de land macht voor een aantal jaren 'op haar rug zou leggen'. Wilmink wees erop dat het leger, in te genstelling tot de Luchtmacht en de Marine, nu eenmaal is ge baseerd en ingesteld op de be schikbaarheid van massale aan tallen soldaten. 'Safety in Num bers', zeggen de Amerikanen. Inderdaad is ogenschijnlijk op de integriteit van de commissie- Meijer niets af te dingen, zegt een bron dicht bij minister Ter Beek. Maar bestudering van de werkwijze van de commissie- Meijer heeft hem tot een andere conclusie gebracht. „Huyser was niet de enige in de commissie met directe belan gen. Joris Voorhoeve (oud-lei- der van de WD) is directeur van Clingendael en dat insti tuut wordt gefinancierd door BuiZA. Hoe Hans Pantalon over de veiligheidssituatie denkt, hoef ik waarschijnlijk niet te vertellen". Met deze geheimtaal doelde de zegsman erop dat minister Van den Broek van buitenlandse za ken te pas en te onpas hamert op de zijns inziens grote geva ren van de situatie in het voor malige Oostblok. Volgens onze bron heeft Voor hoeve zich heel 'loyaal' achter Van den Broek geschaard en had hij vervolgens samen met generaal Huyser weinig moeite de overige leden van de com missie omver te praten. „Wat weten een commissaris van de koningin en twee burgemees ters nu van dit soort zaken? Niks toch". Waarschijnlijk zal er de eerst komende jaren nog een (verkor te) dienstplicht zijn, maar zal de Nederlandse krijgsmacht op termijn uit louter huurlingen bestaan, net als in de Gouden Eeuw. (De auteur is chef van de parle mentaire redactie van deze krant). De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te korten dan wel te weigeren. Anonieme inzendingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven dienen te worden ondertekend en voor zien van naam, adres en tele foonnummer. Ze dienen gea dresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, postbus 9,2501 CA Den Haag. De Zingende Zolder Natuurlijk doet het deugd in uw muzikale kolommen te le zen over de nu al veertig jaar oude, in muzikaal Den Haag on misbare 'Zingende Zolder', waaraan de naam vari de pia nist van het eerste uur, Peter Hansen, onlosmakelijk is ver bonden. Oudgedienden betreu ren het echter dat de deskundi ge publicisten historisch niet ver genoeg teruggaan. Hadden zij dat gedaan, dan hadden zij de naamgever van dit instituut, de in Den Haag wonende en werkende Franse bariton Reginald Bourlier (1887-1969), zoon van de toen malige Franse dominee, moeten vermelden. Deze mon diaal bekende zanger, wiens re citals in Diligentia evenzovele bijzonder gebeurtenissen wer den, had in Amerika'een insti tuut 'De Zingende Zolder' leren kennen, waartegen men in ons land in die dagen nog geen workshop zou zeggen. Het was Bourlier, die deze naam tot Haags bezit maakte. In de hof jeswoning van Mies van der Schrieck aan de Malle Molen kwam op 10 mei 1952 het eerste Negen-Stuivers-Concert tot stand met Peter Hansen als Dritte im Bunde. Het ging hier niet om zomaar een 'proefcon- certje', want naast Bourlier in zijn gerenommeerd Frans re pertoire, trad niemand minder dan Albert Vogel op met een Is- kander-fragment van Couperus en dichtwerk van Aart van der Leeuw, Jozef Eyckmans en Cor Stutvoet. Frank Delboy, DEN HAAG. Spanje en Columbus De Leise historicus Gerrit Drost (krant van 3-10) weet dat geschiedenis een uiterst moei lijk vak is. Altijd dreigt het sen timent mee te spreken. En al dus wordt de objectiviteit niet altijd recht gedaan. Zo zou dat kunnen zijn met zijn visie be treffende de moslims en joden. In de Spaanse gouden eeuw wa ren de joden de bankiers van vele landen in Europa. En dan begrijpt iedereen dat dit niet al tijd zonder conflicten heeft kunnen blijven. Zo zelfs dat de heetgebakerde Spanjaarden daar op een gegeven momen een eind aan hebben willen ma ken in hun land. Wie waren toen de schuldigen? Of waren ze het beiden? Vervolgens: de cultuur van de moslims ging ge paard met of werd gevolgd door een geleidelijke gewa pende penetratie. Van Oost-Eu ropa tot aan Wenen. Zowel in Zuid-Europa als tot over de Py reneeën. Zijn ze toen be schouwd als indringers, bezet ters? Tot slot: in afwachting van studies door de Spanjaar den en katholieken zelf, die in voorbereiding zijn, zal straks eerst een en ander met elkaar vergeleken moeten worden, wil men tot een rechtvaardig oor deel komen. H. Rutges, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11