Herinnering aan een supermogendheid Economie Oktoberangst beheerst beurzen WEEKOVERZICHT GELD GOED De risico's van beleggen^ in de 'aandelen' van OP i Boerinnen achtergestelde sekse in moderne bedrijf Technische Emmy Award „Britse regering wil AVA investeert 700 RAI en BOVAG overwegen voor Philips Electronics dertig mijnen sluiten" miljoen in Nederland naar rechter te stappen EINDHOVEN The National Academy of Tele vision Arts and Science in de Verenigde Staten heeft aan Philips Electronics de technische Emmy Award 1992 toegekend voor de ontwikke ling van de zogeheten triax kabel camera techno logie. Dankzij deze technologie zijn de mogelijk heden om tv-programma's live uit te zenden sterk vergroot. Philips deelt de Emmy met CBS Labora tories. De basis voor de triax technologie werd in het begin van de jaren zestig gelegd door CBS La boratories in Amerika. Philips heeft de technolo gie vervolgens verder ontwikkeld en in produktie genomen. De camera's waarin de technologie is verwerkt worden gemaakt in Breda. Dankzij de triax technologie is met name de bewegingsvrij heid van camera's aanzienlijk vergroot. LONDEN De regering van Groot-Brittannië zal de volgende week plannen bekendmaken voor de sluiting van dertig steenkolenmijnen, waardoor 25.000 mijn werkers hun baan verliezen. Dit hebben diverse Brit se media gemeld. Het staatsmijnbouwconcern British Coal wilde niet ingaan op de berichten en heeft die als „speculatief' afgedaan. Als de plannen op werkelijk heid berusten blijven er in Groot-Brittannië nog twin tig mijnen en 28.000 actieve mijnwerkers over. Zeven jaar .geleden waren er nog 180 steenkolenmijnen in bedrijf. De regering wil de mijnen in 1994 privatise ren. Het vooruitzicht op de mijnsluitingen is „ver schrikkelijk", zo heeft Ken Capstick, vice-voorzitter van de mijnwerkersvakbond NUM, laten weten. Vol gens hem beschikt Groot-Brittannië over steenkool reserves waar het nog 120 jaar mee vooruit kan. BIELEFELD Het Duitse detailhandelscon cern AVA wil door middel van zijn dochteron derneming Marktkauf de komende vijf jaar 700 miljoen mark investeren in de oprichting van een keten bouw- en doe-het-zelfmarkten in Nederland. AVA wil 20 a 30 winkels begin nen in alle grote steden. De eerste zaken ver schijnen halverwege 1993 in Duiven en De venter, zo heeft AVA gisteren bekendge maakt. Het detailhandelsconcern, voor de helft in handen van voormalig Ahold-belager Asko, meent dat er in Nederland sprake is van „een gat in de markt voor op de consument ge richte bouw- en doe-het-zelfwinkels". Vooral de ontwikkeling van bouwmarkten blijft vol gens AVA achter bij die in Duitsland. DEN HAAG - RAI en BOVAG overwegen juri dische stappen te ondernemen tegen de kabi netsplannen voor invoering per 1 januari 1993 van een bijzondere belasting voor personenau to's en motorrijwielen (BPM). Dat maakte de autobranche gisteren bekend op een persconferentie. RAI en BOVAG constate ren dat in het wetsvoorstel voor de BPM de Eu ropese emissienormen van 1996 als maatstaf gelden voor het stimuleren van „schone" au to's. Die normen zijn volgens de autobranche echter nog niet vastgesteld. Het is daarom zeer de vraag, aldus RAI en BO VAG, of Nederland hiermee niet in strijd han delt met de EG-richtlijn. WASHINGTON - 'Iflhada million dollars'. 'Working for the mighty dollar'. In onein dig veel liederen is hij bezon gen, de machtige Amerikaan se dollar. Veel meer is hij dan een munt, een biljet, een be taalmiddel. De dollar staat voor een cul tuur. Hij is het symbool van het kapitalisme, van de Ameri kaanse droom, van het maxi mum waartoe de vrije mens in zijn ondeugden, zijn deugden en zijn vernuft in staat is. De dollar is hebzucht, is decaden tie, is de hoop van miljoenen mensen op een beter leven in de Verenigde Staten, is de herrij zenis van Europa na de Tweede Wereldoorlog, is olie, is aard gas, is oorlog in Irak, is cocaïne, is Unicef, is inspiratie, is Holly wood. Zijn al die tegenwoordige tijden intussen niet meer van toepas sing? Moet zijn waren worden en is was? Korte tijd nadat dat Amerikaanse model een dave rende overwinning heeft ge- boekfc op zijn tegenpool, het communisme, beleeft het een van de diepste crises in zijn be staan. Ze heeft merkwaardige, tegen strijdige, gevolgen, die neer gang van 'the buck' of 'the greenback', zoals de dollar in de VS heet. Ze maakt .Amerika aantrekkelijker, haalbaarder, bekender dan ooit voor miljoe nen buitenlanders. In drom men trekken ze als toeristen door 'de nieuwe wereld', die misschien zichzelf heeft over leefd, maar die nog volstaat met indrukwekkende monumenten uit haar glorietijd en die voor de buitenlander een koopjespara dijs is geworden. Met ruim duizend harde gul dens kan vanuit Europa al een Atlantische vliegreis worden gemaakt naar deze kolossale bazaar. Voor een Nijmegenaar kan een bezoek aan Disney World in Orlando in Florida goedkoper uitpakken dan een visite aan Euro Disneyin Parijs, dankzij een dollar die dankzij zijn zwakte tot zulke sterke staaltjes in staat is. In het Hy att Regency Hotel in Chicago kun je voor 89 dollar per nacht samen slapen. Een Levi's 501 spijkerbroek doet in zijn eigen Amerika 30 dollar. Paperbacks zijn in de VS eenderde van de prijs in Nederland. Japanners verdringen zich in New York voor de electronica-toonbanken om er voor een habbekrats Ja panse camera's, videorecorders en dergelijke in te slaan. En ei genlijk hoefje er niet eens voor De Amerikaanse dollar: meer dan een betaalmiddel. het vliegtuig in. In Engeland zijn de rechtstreekse postorder bestellingen van consumenten uit Amerikaanse catalogi in een jaar tijd met 200 procent geste gen. Auto's zijn helemaal adembe nemend goedkoop in het land dat bijna het synoniem is van auto. Een Toyota Corolla: 12.000 dollar. Ean Chrysler Le- baron met open dak: 15.000. Helaas mogen ze zomaar niet worden uitgevoerd. Benzine: vijfentwintig Nederlandse gul dens voor een volle tank. Lage lonenland Voor de Amerikaan zelf is een dollar de laatste jaren een kost bare dollar gebleven, want de Amerikaan is verzeild geraakt in een lage lonenland (mini mum uurloon voor volwasse nen 4,25) en er is nauwelijks inflatie geweest. Maar hij is zich terdege bewust van het in ternationaal gedaalde ontzag voor de Amerikaanse munt, al was het alleen maar omdat in dit verkiezingsjaar heel het' land geobsedeerd is door de vraag hoe Amerika haar econo mische wereldhegemonie heeft kunnen verliezen aan die nieu we grootmachten: het rijk van de mark en het rijk van de yen. Er bestaan briefjes van een, vijf, tien, twintig, vijftig en honderd dollar. En er zijn, op de zeldza me verzamelaarsstukken na,' geen hogere munten dan een kwartje (quarter). De Ameri kaan houdt niet van zware munten, wel van een rolletje biljetten, los in de broekzak. Maar ook die vermaarde non chalante rolletjes zijn zeldza mer geworden, want als gevolg van de nationale angst voor straatovervallen vervangen door creditcards. Uitermate kenmerkend inderdaad is de omgang van het volk met zijn munt voor de perikelen van dat volk. Hoewel dus zelfs de kleine con sumenten-transacties in de VS meestal in de vorm van electro- nische overschrijving gaan en geen fysiek geld meer behoe ven, is het biljet als zodanig nog altijd een economische groot macht. Een paar maanden gele den zorgden geruchten als zou de Iraakse regering van Sad dam Hussayn valse dollarbiljet ten vervaardigen en in de VS verspreiden, voor paniek. Ame rika is immers nog altijd, dank zij haar pure omvang, 's we relds grootste bankbiljetten- producent: jaarlijks worden aan de 14-de Straat in Washington 7000 miljoen dollars aan het pa pier toevertrouwd. Voor bui tenlandse overheden moet het simpel zijn om dollars perfect te vervalsen en als het waar is dat de oorlogsvoering van de toe komst economisch in plaats van militair zal zijn, dan is een dol larpers een vervaarlijker wapen dan een scud-raket. Zelfanalyse De dramatische, want oh zo snelle, internationale verloede ring van de dollar heeft Ameri ka de laatste maanden tot ver hevigde zelfanalyse gebracht, welke op haar beurt alle politie ke turbulentie in dit Clinton- Bush-Perot-jaar verklaart. Pre sident Bush is de 'radeloze opti mist' die statistische waarhe den beklemtoont welke irrele vant zijn gaan klinken: Ameri ka is nog altijd 's werelds super mogendheid, ze bezit 's werelds grootste economie, ze is 's we relds grootste importeur en ex porteur, heeft een van 's we relds hoogste levensstand aards, heeft 's werelds hoogste arbeidsproductiviteit, en kent een minimale (binnenlandse) inflatie. Niet voor niets wordt de om vangrijkste internationale han del, die in olie, nog altijd in dol lars genoteerd. Al zijn andere FOTO: DIJKSTRA munten veel 'harder', er be staan gewoon niet voldoende marken of yen om de prijs van grondstoffen, granen en derge lijke in uit te drukken. Maar het gaat voor de waarde van de dollar niet om de plaats van Amerika, het gaat om de richting. Amerika consumeert veel te veel en spaart en inves teert veel te weinig dollars in nieuwe technologie. Japan sffaart van zijn jaarlijkse natio naal produkt 34 procent, de VS 14. Ajnerika groeit economisch trager, blijft begrotingsdtekor- ten hoger en hoger opstapelen, te weinig ingenieurs opleiden, een hele onderklasse van be rooide burgers afschrijven, haar steden ten prooi maken aan moordenaars, belastingver hoging taboe verklaren, politie ke energie en publieke emotie opmaken aan uitzichtloze dis puten over abortus en family values. Natuurlijk zijn er ook korte ter mijn-oorzaken van het smelten van de dollar. Het verschil in rentetarieven tussen Amerika en Duitsland doet speculanten bergen van die weinig opbren gende Amerikaanse munt ver kopen, waardoor de prijs kel dert. Sommigen zeggen dat de dollar deze week zowat zijn dieptepunt moet hebben be reikt, omdat het Duits-Ameri kaanse renteverschil onhoud baar is en hoe dan ook - door een van beiden of allebei - ver kleind zal worden. Typerend voor Amerika's ge slonken financiële spierkracht is dat Washington de interna tionale verhoudingen niet meer kan dicteren. Vervlogen zijn de jaren waarin de Amerikaanse president, diens minister van fi nancien en de directeur van de centrale bank (de ooit opper machtige 'Fed') de partnerlan- den in het Internationale Mo netaire Fonds en in de G-7 kon den dicteren wat voor economi sche en financiële politiek te voeren. Thans is het het IMF dat de Verenigde Staten ernstig de les leest en opdraagt hun nationale dollarrekening op orde te bren gen. Thans staat Amerika hul peloos buitenspel als de chaos op de Europese wisselmarkten de hele wereldhandel en daar mee ook Amerika's belangen dreigt te schaden. Van de dollar zal trouwens nog wel veel vernomen worden. Amerika en haar munt zullen altijd mee blijven tellen in de wereldeconomie. Het land is te groot, te ontwikkeld, te ver slaafd aan het kapitalisme, te genadig voorzien van natuurlij ke voordelen (klimaat, grond stoffen en vooral: ruimte) om onbetekenend te kunnen wor den. Het huidig lot van de dollar drukt minder de actuele ge steldheid van Amerika uit dan het dreigende verdere verval. De vlucht van geldhandelaren uit de dollar kan een noodsig naal worden zoals het ver schijnsel Ross Perot een nood signaal is en tot een wezenlijke en tijdige politieke en economi sche koerscorrectie kan leiden. En Duitsland en Japan kunnen in hun eigen problemen ver strikt raken, waardoor de dollar weer kans maakt op relatief overwicht. Voorlopig echter is de ooit zo trotse munt, het eens zo begeer de biljet, vooral de nostalgische herinnering aan een belofte die Amerika heette. 'In God we trust', staat pas sedert 1963, na een verwoede discussie over de scheiding van kerk en staat, op de dollar. Er lijkt voorwaar een hogere macht aan te pas te moeten komen om de dollar, om Amerika, te redden, zo schijnt de boodschap te zijn van de be delaar die als de bezoekers het Muntgebouw in Washington verlaten, nog steeds voor de in gang staat. 'Pennies from hea ven', neuriet hij, terwijl de re gendruppels geruisloos in zijn opgehouden hand vallen. Idoor PEET VOGELS AMSTERDAM - Zeg okto ber tegen een beurshande laar en hij begint spontaan te zweten. Zowel in 1987 als in 1989 stortte de beurs in deze maand in. Aan het begin van de week leek iets soortgelijks te gebeuren, maar nu wisten de handelaren het hoofd koel te houden. Voor hoelang moet nog afgewacht worden. Nu de 'r' weer in de maand is moeten de handelaren naast hun levertraan ook de nodige kalmeringsmiddelen slikken. Maandag waren ze dat blijk baar vergeten, waardoor een mondiale paniek de effecten beurzen in haar greep kreeg. Slecht economisch nieuws uit Japan deed de koersen op de beurs van Tokio omlaag tui melen. De paniek sloeg over naar Duitsland, Frankrijk en Engeland, waar de beurs koersen instortten. De ande re Europese landen volgden vol overtuiging. Wall Street nam vervolgens de fakkel over, waardoor de mondiale paniek compleet werd. Een echte aanleiding was niet aan te wijzen voor de koersval. Oorzaken zijn er voldoende. De Japanse eco nomie heeft te lijden van de sterke yen. De export, tot nu toe de motor achter de econo mische groei, wordt te duur. Daarnaast heeft de regering nog geen cent van de beloofde 130 miljard gulden aan steun voor de bedrijven uitgegeven. Sommige beurshandelaren doen het stimuleringspakket daarom af als een verkie zingsstunt. De aankondiging van de steunmaatregelen zorgde voor een ongekende opleving op de Tokiose beurs. Nu het vertrouwen in de re gering taant, zakken de beurskoersen evenredig weg. Europa is nog bezig de na weeën van de valutacrisis te verwerken. Elk gerucht over een Duitse renteverlaging is goed voor stijgende aandelen koersen. Als de Duitse cen trale bank verklaart de rente ongemoeid te laten dalen de koersen weer net zo hard. Voorlopig zal de rente in Duitsland nog hoog blijven, want de inflatie lijkt weer op te lopen. De Britse beurs werd nog geteisterd door de sterlingcrisis. Maandag be gon het pond aan een vrije val, wat de paniek op de aan delenmarkt nog versterkte. Frankrijk viel ten prooi aan een fraai staaltje economisch doemdenken. „Alles gaat slecht, een wereldwijde reces sie staat voor de deur", was de overheersende gedachte van de Franse handelaren. Later in de week hervonden de beurzen zich weer. De koersen stegen en de verlie zen van maandag zijn voor het grootste deel weer ingelo pen. De omzetten blijven ech ter mager en de handel blijft nerveus. De markt wordt be heerst door angst en onzeker heid, geen goede basis voor een gezonde handel. „Ieder een wacht op de klap, maar niemand weet of die komt", vatte een handelaar de stem ming samen. Het kan dus nog spannend worden de komen de weken. In Hoera, een nieuw beursfonds is op komst. OPG is de naam. OPG is een van de drie grote leveranciers van geneesmid delen aan apothekers. De bei de andere zijn Brocacef, een werkmaatschappij can ACF Holding in Maarssen, en In- terpharm, die deel uitmaakt van het Internatio-Muller concern. De plannen voor deze beurs gang zijn zeker drie jaar oud. In 1989 werd onder meer luid gejammerd over het zoge naamde Omni Partijen Ak koord, waardoor de groothan delsmarge met één procent punt terugviel. Wat zullen de gevolgen voor "de groothan delsmarge van OPG zijn als het Haagse ambtenarenkorps te zijner tijd nog iets uit de resten van het plan-Simons tot leven weet te brengen? Met snorkende teksten pre senteert OPG zich thans aan beleggend Nederland. Helaas staat in de desbetreffende ad vertentie niets over de moge lijke risico's van een beleg ging in de 'aandelen' van deze coöperatie. Ik noem slechts de plannen van Ahold (Albert Heijn, Etos, etc.) om, aldus het Fi nanciële Dagblad, 'plezierige apotheken' te creëren en in de branche te streven naar een marktaandeel van 10 tot 15 procent. Met plezierige apotheken zullen vooral klantvriendelijkere apothe ken worden bedoeld. In dat artikel wordt gesproken over de scepsis in de markt over de plannen van Ahold - die scep sis wordt eerder een voor- dan een nadeel geacht. Een ander plan, dat wel eens tot enig zaagwerk aan de po ten van de OPG-stoel kan lei den, is het voornemen van de PTT om ten behoeve van de apotheken koeriersdiensten te gaan verrichten. Als PTT erin slaagt voor deze apothe ken een soort veredeld just in-time systeem te ontwikke len zou dat een zware concur rentie kunnen veroorzaken voor de overigens lang niet kinderachtige transportsys temen van OPG, Brocacef en Interpharm. EG-markt En ten derde dient rekening te worden gehouden met de consequenties van de komen de EG-markt. Een farmacie- markt die thans nog hecht en sterk oogt kan door de soms adembenemend snelle ont wikkelingen in het Europa van de twaalf morgen weinig of niets meer voorstellen: ik denk in het bijzonder aan da lende omzetten en slinkende winstmarges. In elk geval zul len OPG, Brocacef en Interp harm in toenemende mate re kening moeten houden met de aanwassende stroom richtlijnen die 'Brussel' op elk gebied voor de gehele EG - geen land uitgezonderd - weet te produceren. Sommige van die richtlijnen hebben in middels in het bedrijfsleven al onaangename verrassin gen veroorzaakt. Tenslotte heb ik wel eens ge hoord van vage plannen van grote internationaal opere rende farmacieconcerns om direct van de fabriek aan de apothekers te gaan leveren - dus buiten de groothandel om. OPG presenteert zich als een grootgroeier. De adver tentie: 'Zo verwacht men dat de Westeuropese markt voor medicijnen de komende vijf jaar jaarlijks met bijna 11 procent zal groeien. Vanwaar die forse groei? Dat komt vooral door de vergrijzing: de groep mensen die een beroep doet op de gezondheidszorg, wordt steeds groter. Waar mee de vraag naar genees middelen navenant stijgt. En dat maakt de markt voor far maceutische produkten, naar het zich laat aanzien, tot een veelbelovende groeimarkt'. Over het erbarmelijke! lands wil ik het niet h Erger is, dat met geen gesproken wordt ov 'r winstmarges, die voo mige gegadigden 'aandelen' toch wel sant kunen zijn. Gei talrijke pogingen om aantrekkelijk geachte een graantje mee te zouden die winstmargT eens kunnen slinken, band van OPG met 'i thekers' dank zij de cc tieve structuur sterk en duurzaam is niet tegenspreken, mi de apothekers die band gegeven moment ex knellend kunnen blijft buiten beschouwi teraard, zou ik zeggei dan zou de belang:1 voor de 'aandelen' 011 eens bij de kennelijk I spannen verwachting het OPG-bestuur achterblijven. Riskant Verheugend is dat in ge analyses nu al kritii |c luiden vallen te belu Het ongebreidelde opl van OPG's raad van I steekt daar schril bij soort optimisme is vo< kant nu het de Nede economie niet meezit en daar al over een wordt gesproken. Boi mag niet uit het oog verloren, dat de laai jaar zoveel met vaart i introducties mingen, die de den bergen beloofden, nenverliezen hebben zaakt. Denk bijvoorbi Delft Instruments en ingenieursbureau McLelland. Fraai faillissement van OP(®' currentie Medico]r Een miljoenenkrach Technology en het l|j ment van Infotheek liever buiten besche Zover zal het met OP(t niet komen. De bram 1 echter rijp voor volkoij verwachte ontwikk! die de rentabiliteit aantasten. Hier wil ik in het bj wijzen op het lot v< McLelland, een ondej die in april bij de inl hemelhoog werd zen om vier maan* door een volkomen taxeerde overname Amerikaanse onder van de introductiekc 38 gulden liefst 15. verloren zag gaan. gelijke gebeurtenis den de kleine en gre culiere beleggers, z< grijpen valt, tiger. In een recente wing stond, dat de leggingsmaatschappij Nederlandse aandeleif beter afbrengen danj dex' - 'maar een bel» deposito zou meer hel gebracht'. En dat juist de kern van de OPG komt met zogc aandelen naar de bi 'aandelen' zijn in feil eaten van winstgei participatiebewij zen, ordinaire winstbewiji dat ze door een adi tiekantoor worden ven en geen stemrelj ben. Het lijkt mij van wijst getuigen om de kom» troductie van OPG if al te groot enthousiéi begroeten. Als deze g del zich goed blijft c len kunnen de cert| van winstdelende tiebewijzen altijd nogft worden als de grol markt een feit is en ety onverwachte ontwikl uitgekristalliseerd zijjr Een laatste vraag: hel met opzet gewacht opl ment, dat het beur^ allerbedroevendst Franse Nationale Bibliotheek Het model van de toekomstige Franse Nationale Bibliotheek in Parijs. De torens worden van glas ge bouwd, maar aan de binnenkant komen houten rolluiken die van de buitenkant te zien zijn. De biblio theek, ontworpen door Dominique Perrault, gaat open in 1995. FOTO:AP WAGENINGEN - De rol van boerinnen in gespecialiseerde melkveehouderij-bedrijven wordt steeds marginaler. De boerinnen worden achterge steld vanuit een sekse-bepaalde opvatting, waarin vrouwen dui delijk ondergeschikt zijn aan mannen. Dat stelt mevrouw ir. S.J.G. de Rooy in haar proefschrift „Werk van de tweede soort; boerinnen in de melkveehoude rij". De promovenda heeft voor haar onderzoek boerinnen van melkveehou derijbedrijven van kleine, zelfkazeif ven in Midden-Nei dervraagd. De vrouwf zonder uitzondering? ken van meer dan zef te maken. De boerinnl kaas maakten en dusj taak in het bedrijf hej ken tevredener over J dan boerinnen van g derne bedrijven, zorgen traditioneel I houden en kinderen,? naamde 'vooreind' vcfj derij.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10