Requiem voor een reuze-dinosaurus 7accinatie egen polio Ian parkeert auto a dollemansrit x»r politiebureau Leidse overval in Opsporing Verzocht Licht maken Zij- zitten goed B2 Landelijk gebied verdeelt CDA B3 Verslaafde drie keer op een dag opgepakt Universiteit opent poorten op Wetenschapsdag CeidócSoutcmt LEIDEN EN OMGEVING LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 pen dag bij nderopvang DEN De Centrale Orga- tie Kinderopvang Leiden it morgen een open dag. rmee speelt deze organisa- ji op de Landelijke Open jKinderopvang. Belangstel kunnen tussen 12.00 en uur een kijkje nemen in ferspeelzaal de Kleine Urt Ide Herenstraat 64 en in [erblijf Het Konijn aan de Octoberstraat 27. Met de dag wordt tevens de aan- lt gevraad voor de enorme ïtlijsten waarmee de COKL [»t. In totaal stonden eind 3800 kinderen op de tlijsten voor speelzalen, jnschoolse opvang en dag lijven. De wachtlijsten ble- bestaan ondanks een forse 1 van het aantal plaatsen, n 1990 omvatte de COKL maar vijf dagverblijben, 1991 waren dat er twaalf, fcns de open dag wordt op Bse wijze zichtbaar ge- hoe lang de wachtlijst is. ..steur Charlotte Driessen teulen van de COKL zal te- symbolisch het 3823ste itlijstkind overdragen aan vertegenwoordiger van de .lente. fntallen lepels ^winkel gestolen DEN - Maar liefst 45 eet- Js zijn gisteren gestolen bij cwinkel in De Kopermolen ^iden. Een verkoopster zag €een man de lepels onder jas stopte en waarschuwde chef. Die slaagde er nog in ian buiten de winkel aan te ken, maar de dief zag cemin kans om met de rian- peveelheid lepels weg te lo- NNM presenteert 'Topstukken in stelling' LEIDEN Fier torent hij overal boven uit: het vier me ter hoge skelet van de ed- montosaurus. Het imposante skelet, afkomstig uit Vere nigde Staten, vormt de blik vanger van de tentoonstel ling 'Topstukken in stelling' die het Nationaal Natuurhis torisch Museum van 11 tot en met 25 oktober presen teert in het Pesthuis in Lei den. Het Nationaal Natuurhisto risch Museum kocht de 65 mil joen jaar oude dinosaurus on langs aan met de opbrengst van de succesvolle tentoonstelling 'Dinosauriërs in Leiden'. De titel van de nieuwe tentoon stelling in het Pesthuis is een beetje misleidend, omdat er niet alléén maar aandacht is voor topstukken en spectaculai re vondsten. Behalve overblijf selen van bijzondere uitgestor ven diersoorten zoals de dodo en de meterslange Maashage dis, valt nog een waar raritei tenkabinet te bewonderen van planten en dieren, die nog steeds voorkomen. Een bizarre verzameling van flessen met ongeboren dieren op sterk wa ter, tientallen opgezette vogels en apen, kastjes vol vlinders en insekten, koralen en planten staat op de expositie uitgestald. Sluier En daarmee laat het museum nog maar een fractie zien van wat het in de loop der jaren aan collectie heeft opgebouwd. Wat veel mensen niet weten, is dat de collectie niet alleen ter be zichtiging wordt aangekocht, maar ook onderzoeksobject is van de ruim honderd weten schappers en conservatoren van het museum. De tentoon stelling 'Topstukken in stel ling' is volgens projectleider Dirk Houtgraaf dan ook gedeel telijk bedoeld om hiervan een tipje van de sluier op te lichten. „Wat de onderzoekers doen is proberen te achterhalen hoe een vogel of dinosaurus waar van alleen de skeletten zijn ge vonden, er oorspronkelijk uit hebben gezien en hoe ze leef den. Hadden ze schubben, wa ren ze groen of rood, welke planten aten ze?", aldus Hout graaf. Op een eenvoudige ma nier wordt met begeleidende teksten uitgelegd, hoe ver het onderzoek is gevorderd naar bijvoorbeeld de uitgestorven Maashagedis. Wie tijdens de ex positie nog meer vragen heeft, kan altijd een van de conserva toren aanschieten. Zo kan de conservator van de vogelafde ling alles vertellen over de dodo, de 300 jaar geleden uitgestor ven vogel, die leefde op Mauriti us. Van de vogel is bekend dat hij niet kon vliegen, bij gebrek aan beter werd gegeten maar niet lekker smaakte en dat hij daaraan zijn bijnaam 'walghvo- gel' heeft te danken. Onder meer via schilderijen en afbeel dingen probeert men er achter te komen hoe het dier eruitzag. Het probleem is alleen dat de dodo steeds weer anders werd uitgebeeld. „Nog niet duidelijk is welke schilders de vogel echt zelf hebben gezien. Er werd veel van elkaar overgeschil derd, waarbij men zijn fantasie de vrije loop liet," aldus de con servator. Museumprijs Aanleiding voor het openstellen van het Pesthuis, dat eigenlijk gesloten is vanwege een presti gieuze uitbreiding, is de uitrei king van de European Museum of the Year Award. De winnaar van de prijs wordt morgen in het Pesthuis bekend gemaakt. Men besloot de topstukken uit de collectie tevoorschijn te ha len om te dienen als decor tij dens de plechtigheid. Om het publiek hiervan mee te laten genieten, werd er een tentoon stelling aan vastgeplakt. De museumprijs wordt morgen uitgereikt door minister d'An- cona van WVC aan het museum dat het afgelopen jaar het meest heeft gedaan voor zijn bezoe kers. In totaal zevenveertig mu sea uit Europa dingen mee. Na de tentoonstelling gaan de deu ren van het museum aan de LEIDEN Een 24-jarige aan drugs verslaafde Leide- naar is gisteren drie keer op gepakt wegens winkeldief stallen. Tussendoor, na zijn tweede aanhouding, moest- hij bovendien in allerijl van het politiebureau naar het AZL worden gebracht omdat hij vermoedelijk een overdo- Pesthuislaan weer dicht tot 1997. 'Topstukken in stelling', recente aanwinsten en topstukken uit de collecties van het Nationaal Natuurhistorisch Museum loopt van 11 tot en met 25 okto ber in het Pesthuis aan de Pest- m i-uiu: Krt huislaan 7 in Leiden. Het mu seum is maandag tot en met za terdag geopend van 10 tot 17 uur, zondag van 12 tot 17 uur. De man werd 's morgens om kwart over tien voor het eerst aangehouden omdat hij op de Haarlemmerstraat twee spij kerbroeken had gestolen. Rond twaalf uur werd hij weer op vrije voeten gesteld om even voor half twee weer betrapt te. worden bij diefstal van vier trai ningspakken ter waarde van 500 gulden aan de Aalmarkt. Jassen Op het politiebureau bleek hij als gevolg van drugsgebruik niet meer aanspreekbaar. Na behandeling in het AZL is hij door de politie naar huis ge bracht en in bed gelegd. Om tien voor tien 's avonds was hij kennelijk weer opgeknapt toen hij werd betrapt in de Haarlem merstraat nadat hij een ruit van een winkel had ingegooid. In een tas had hij vijf jassen en twee andere had hij over elkaar aangetrokken. Hij is vervolgens ingesloten op het politiebureau. DEN Inwoners van de se regio in de leeftijd van it en met 40 jaar kunnen aanstaande maandag en dag laten inenten tegen Volgens de GGD Lei en omstreken komt wie ir is dan 40 jaar niet in nerking voor vaccinatie, andere voorwaarde voor ting is dat de betrokken eerder zijn gevaccineerd at zij minder dan drie '-injecties hebben gehad. accinaties hebben in Lei plaats op 12 en 13 oktober ;t Rode Rruisgebouw aan pollolaan lb, van 10.00 tot en van 14.00 tot 17.00 in het Gezondheidscen- i Stevenshof aan de Theda sholtstraat van 09.00 tot en van 14.00 tot 16.00 Ook in het GGD-gebouw de Roodenburgerstraat la .en de entingen gegeven, dagen tussen 17.30 en )uur. loeterwoude-dorp kunnen sen terecht in het Kruisge- bouw aan de J. van Banning- straat 41, op 13 oktober van 17.00 tot 19.00 uur. In Alkemade worden de inen tingen gegeven op maandag 12 oktober in het Kruisgebouw aan de Spoorstraat 1 in Roelof- arendsveen, van 9.30 tot 12.00 Inwoners van Oegstgeest kun nen op 13 oktober van 15.00 tot 18.00 uur terecht in 't Groot Proffijt. Bij de Gemeentewerf aan de Si mon Smitweg 9 in Leiderdorp wordt op maandag 12 oktober van 17.00 tot 19.00 uur en op 13 oktover van 8.00 tot 10.00 uur gevaccineerd. Het Ds. Fortgens Gezondheids centrum is de plek waar inwo ners van Voorschoten terecht kunnen. Op 12 oktober van 16.00 tot 18.00 uur en op 13 ok tober van 8.00 tot 10.00 uur. Wie zich wil laten inenten wordt verzocht inentingspapie ren. mee te brengen. Wie die niet meer heeft moet paspoort of rijbewijs meenemen. Inlich tingen bij de GGD: 071-163333. LEIDEN Wat gebeurt er met gassen en vaste stoffen bij een temperatuur van 200 graden onder nul, hoe reageren plan ten op een steeds veranderende omgeving en hoe ontstaan be wegingen van hemellichamen in het heelal? Deze en tientallen andere vragen worden beant woord tijdens de Wetenschaps dag op 11 oktober, als de uni versiteit in Leiden voor jong en oud zijn poorten opent. Wetenschap en techniek zijn niet alleen voorbehouden aan bollebozen die zich afzonderen in laboratoria, maar kunnen ook leuk en spannend zijn. De Wetenschapsdag, die dit jaar voor de zevende keer wordt ge houden, is bedoeld voor ieder een die eens op een ongedwon gen manier wil kennismaken met het werk van wetenschap pers en technici. Wie zelf achter de onderzoekstafel wil zitten, krijgt daarvoor op deze dag alle gelegenheid. Kijken door een microscoop of een telescoop, of aan de slag gaan met compu ters, het kan allemaal. Met de Wetenschapsdag wordt het startsein gegeven voor de Nationale Wetenschap en Techniekweek die tot en met 17 oktober duurt. Tijdens die week vinden onder meer in Amster dam, Rotterdam en Den Haag een aantal uiteenlopende acti viteiten plaats voor mensen met belangstelling voor weten schap en techniek. Leiden In Leiden blijven de activiteiten beperkt tot de Wetenschapsdag op 11 oktober. Op vijf verschil lende plaatsen van de universi teit worden speciale program ma'a georganiseerd met proef jes, lezingen, experimenten en rondleidingen. Voor jongeren en kinderen worden speciale ac tiviteiten georganiseerd. Hier onder volgt een beknopt over zicht van de activiteiten. In het Pieter de la Court ge bouw aan de Wassenaarseweg 52 worden vanaf 13.00 uur vijf lezingen gehouden. Dr. M. de Vooys bijt het spits af met een lezing over de invloed van ge weld in tv-programma's op kin deren. Het Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat 63 biedt van 12.00 tot 17.00 uur een doorlopend programma. Er zijn demonstraties van onder meer beeldanalyseapparatuur waar mee patronen van vlindervleu gels worden onderzocht. Wie in teresse heeft voor het groeien en bloeien van planten zou hier na een bezoekje kunnen bren gen aan het Instituut Molecu laire Plantkunde aan de Non nensteeg 3. Daar worden de monstraties gegeven van on derzoekstechnieken op het ge bied van de ontwikkeling en veredeling van planten Een 'natuurkundemarkt' waar men zelf proeven kan doen, de monstraties en rondleidingen door het laboratorium staan op het programma van het Kamer- lingh Onnes Laboratorium aan de Nieuwe Steeg 18. De Sterrewacht op de hoek Kai- serstraat/Witte Singel laat zien hoe astronomen door compu terberekeningen inzicht krij gen in de bouw van het heelal. Cultuur Wie meer belangstelling heeft voor cultuur en geschiedenis kan terecht in een drietal mu sea. Het Rijksmuseum van Oudheden richt zich voorname lijk op de kinderen, die er wor den begeleid bij het maken van mummiemaskers. Museum Boerhaave heeft een onderzoe ker uitgenodigd voor het doen van verrassende proeven met electriciteit, en het Rijksmu seum voor Volkenkunde heeft een aantal conservatoren over de vloer aan wie voorwerpen uit Aziatische en Afrikaanse lan den ter determinatie kunnen worden voorgelegd. Grapje v€ Een dronken chauf- ïeeft vanacht voor dolle ta- min gezorgd in Lisse en de lemmermeer. De man, een Lisserbroeker, werd jr het stuur van zijn wagen ireen surveillanceauto aan- ffen in de Schoolstraat. hij plotseling zijn lichten e en er vandoor ging zette jilitie de achtervolging in. eindigde voor de politie in loot bij Lisserbroek. Ver schillende pogingen van politie- eenheden uit de Bollenstreek en de Haarlemmermeer om de man tot stoppen te dwingen faalden eveneens. De vluchten de man bleef ten koste van een groot aantal poltiewagens door rijden. Via Lisserbroek en Hil- legom keerde hij uiteindelijk te rug in Lisse waar hij zijn auto uit eigen beweging voor het po litiebureau parkeerde. Na aan houding bleek de Lisserbroeker teveel gedronken te hebben. Vast een grapje, denk je bijna, in een stad waar je bijna alles op het gebied van verkeer kunt meemaken. Middenstanders moeten hemel en aarde bewegen om een laad- en losplaats in de buurt van hun winkel te krijgen. En is die uiteindelijk aangelegd, dan wordt die voor allerlei doeleinden gebruikt behalve waarvoor die is bedoeld. Laden is er op de Apothekersdijk voorlopig niet meer bij: de zandwagen heeft al gelost. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het televisieprogramma Opsporing Verzocht besteedt maandag aandacht aan een overval die op 4 september werd ge pleegd op een vestiging van de Rabo-bank aan het Vijf Meiplein in Leiden. Vermoed wordt dat dezelfde dader ook op 24 september een vestiging van de Verenigde Spaarbank in Rotterdam heeft overvallen. De overval in Leiden vond rond 14.10 uur plaats. De dader was niet gemaskerd. Hij droeg een baseball pet en was gewa pend met een riot-gun. Het gaat om een man van ongeveer 25 jaar met zwart sluik haar en ongeveer 1.80 meter lang. Bij de overval len droeg hij een vaalgroene regenjas. Aan de televisiekijkers wordt maandag gevraagd of zij de dader aan het signalement en aan de videobeelden herkennen, of ze hem in Leiden in een auto hebben zien stappen, het merk en kenteken van die auto en of er meer mensen in de wagen zaten. Ook wordt om informatie ge vraagd over de tas die de overvaller gebruikte, met het opschrift 'toolbag'. Wie inlichtingen heeft wordt gevraagd te reageren via 071-258852. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. i&<-n Noteer als nieuwe abonnee ingaande: m valt van steiger af 1EN Een 46-jarige inwoner van Wijchen is gisterochtend half twaalf ernstig gewond geraakt bij een val van een steiger, 'as ter hoogte van de vierde verdieping aan het werk bij een aw aan de Darwinweg, in het Biosciencepark. Nadat hij een tap, maakte viel hij. Hij is met ernstige wonden aan het ge- jen ernstig wervelletsel opgenomen in het AZL. Zoeterwoudenaar koopt met zand gevulde video LEIDEN Een 25-jarige Zoe terwoudenaar is de afgelopen week al te gretig ingegaan op een voordelige videoaanbie ding. Hem werd op 2 oktober in Katwijk voor 400 gulden een videorecorder aangeboden. De man had geen geld bij zich, maar sprak daarom maandag af bij de Groenoordhallen. Ook zijo.br.qer was intussen geïnte resseerd geraakt. Thuis aangekomen bleken de videobehuizingen slechts met zand gevuld waren. Actie 'Leiden, stad van vluchtelingen' bekroond Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) LEIDEN De stad Leiden krijgt eind oktober de 'Wate ier Vredesprijs' van de Car negie Stichting voor zijn ac tie 'Leiden, stad van vluchte lingen'. De prijs bestaat uit een oorkonde en een bedrag van 40.000 gulden. De prijs wordt op 29 oktober in het Vredespaleis in Den Haag uitgereikt aan de initiatiefne mers van de actie, de Leidse wethouder Hans de la Mar en dominee Anton Dronkers, voor zitter van het Vluchtelingen werk in Leiden. Eerder ging de Wateier Vredes prijs naar onder andere Artsen zonder grenzen, Danny Kaye en de weduwe van Martin Lu ther King. „Een compliment aan alle in woners van Leiden. Die hebben de actie breed gedragen", is de eerste reactie van Hans de la Mar op de prijs. „En dat kan ook moeilijk anders. Want drie kwart van alle geboren Leide- naren stamt op de een of andere manier van een vluchtelingen familie af'. De actie 'Leiden, stad van vluchtelingen' liep in 1989 en verwierf internationale be kendheid. Leiden wilde zich hiermee profileren tot een stad waarvan de inwoners op een an dere manier tegen vluchtelin gen aankijken dan doorgaans het geval is. Kern van de actie was het gege ven dat de meerderheid van alle Leidenaren van vluchtelingen afstamt. Dit werd in beeld ge bracht via stamboomonderzoek van een groot aantal Leidena ren. Evenemanten werden ge organiseerd om vluchtelingen van vandaag in contact te bren gen met de de Leidenaars, de vluchtelingen van vroeger. I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: rj maand (automatische betaling) f 27.00 I O kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f 82.80 I Stuur als dank de storingsset naar: i Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9