to's per 1 januari ie procent duurder DREAM TEAM Philip Morris geïnteresseerd in Heineken Banken moeten beter worden Economie 7 ^rad-landen niet 12000 in de EG Minister Andriessen ziet ruimte voor GATT-akkoord iderd isen zijn Jankelijk 1tabak rinaamse ane staakt aaaa Fokker rekent op snel akkoord met DASA Tijdschriften van Elsevier onder druk Verlaging rente Italië Volgens EG- Frans Andries- >er de vraag of de hden Polen, Hon- ^OTsjechoslowakije van de eeuw i worden van de lemeenschap. ■Rsteren tijdens een in Brussel. „Ik H|rk aan of ze aan het He eeuw in econo- pt toe zijn aan het chap", aldus de Nederlandse commissaris. Dat gaat zeker op als de Economi sche en Monetaire Unie (EMU) en het cohesieprogramma, dat het welvaartspeil van de „arme re" naar dat van de rijke lidsta ten moet tillen, verder zijn ont wikkeld. „Dat zal de kloof al leen maar vergroten". Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije willen voor het jaar 2000 volle dig lid worden van de Gemeen schap. De toetredingsonder handelingen zouden dan in 1996 moeten beginnen. BRUSSEL Er lijkt een eindelijk een doorbraak in zicht in de impasse bij de GATT-onderhandelingen over liberalisering van de wereldhandel. EG-commissaris Frans Andriessen is hoopvol gestemd over de kans op een ak koord met de Verenigde Staten. „Ik zie voldoende ruimte voor een compromis", zei hij gisteren in een persgesprek in Brussel. De Nederlandse commissaris ontmoet zondag in Brussel de Amerikaanse han delsgezant Carla Hills. Volgens Andries sen, die in de Europese Commissie ver antwoordelijk is voor het GATT-dossier, worden de besprekingen niet gemakke lijk. Maar er zijn „voldoende elementen" voor een resultaat dat beide partijen thuis kunnen verdedigen. „Er staat veel op het spel", aldus de commissaris. Een positieve uitkomst is van vitaal belang voor de wereldeconomie, die in een sle pende recessie verkeert. Het GATT-overleg, dat in 1986 in de Uruguyaanse badplaats Punta del Este begon en daarom ook wel de Uruguay- ronde wordt genoemd, verkeert al gerui me tijd in een impasse door onenigheid tussen de EG en de VS over het subsidië ren van de boeren. Daardoor mislukten ook de slotbesprekingen die eind 1990 in het Brusselse Heizelcomplex plaatsvon den. Vooral de Fransen volgen met ar gusogen de onderhandelingen met de VS, hun grootste rivalen op de wereld graanmarkt. Andriessen meent dat de Fransen meer oog zouden moeten heb ben voor de eigen dienstensector, die economisch zwaarder telt dan de land bouw. In de EG werkt circa zestig pro cent in de dienstverlening, zoals het bank- en verzekeringswezen. De commissaris ziet ook kansen op een akkoord omdat de Amerikaanse presi dent, George Bush, in de aanloop naar de verkiezingen op 3 november een econo misch succes goed kan gebruiken. Daar naast dringt de tijd omdat het „fast- track"-mandaat, waardoor Bush de vrije hand kreeg van het Congres, in maart volgend jaar afloopt. Volgens een Amerikaanse landbouwdi- plomaat in Brussel is het nu of nooit. „Anders kunnen ze het wel vergeten". Volgens hem mag daarbij niet worden vergeten dat de juridische deskundigen tijd nodig hebben om de teksten op te stellen die ook nog met de andere GATT- partners moeten worden besproken. Volgens de diplomaat, die net als An driessen optimistisch is, ligt het vooral aan de EG dat het zo lang heeft geduurd voordat een oplossing in zicht kwam. „De Europeanen kunnen pas met het pi stool tegen de slaap beslissingen ne men". De VS zijn bereid tot een deal. Dat Bush verlegen zit om een verkiezings succes, gaat er bij hem dan ook niet hele maal in. „De Uruguay-ronde zegt de Amerikaanse kiezers niets". Andersom kunnen bijvoorbeeld Duitsland „en ze ker Groot-Brittannië" met de huidige economische problemen een succes goed gebruiken. iG Nieuwe ben- s worden met in- oefsl januari 1993 ge- ®r"lrie procent duur- n d r ren-»ev0'S van een nieuw 'elastingtarief dat de met 1 procent van een au^° Per V(jneer dan teniet doet. 3 n| er kortingen dan wel 0U(j op het basistarief gg auto's meer of min- ia?r danwel vervuilend n getaris Van Amels- Qtjlinanciën kondigt één paiian in het wetsvoort- Belasting van Perso- en Motorrijwielen gisteren naar de m^mer is gestuurd. De ïrafangt de huidige bij- j b( verbruiksbelasting tarief dat over de van nieuwe au- It geheven. Dit jaar ee(; het Rijk via de BVB in j gulden per auto) 3,2 jjgulden belastinggeld jJhalen. /e autobelasting heeft ler tot doel de aanschaf, "Hne en zuinige auto's afleverprijzen te sti- muieren en tegelijkertijd de koop van vervuilende en brand- stofintensieve auto's te ont moedigen. Zo kan het BPM-ta- rief voor een schone auto met benzinemotor maximaal 6000 gulden lager uitvallen dan het BPM-tarief voor een vervuilen de auto. IJkpunt is de EG-norm voor personenauto's per 1 janu ari 1993. Ook het brandstofverbruik heeft een flinke invloed op het tarief. Een auto die gemiddeld zuiniger rijdt dan 1:15 krijgt een korting van maximaal 1750 gulden, bij een benzineverbruik dat slechter is dan 1:13 geldt een toeslag van maximaal 2750 gulden. Auto's met een elektro motor krijgen een BPM-aftrek van liefst 5000 gulden. Voor dieselauto's geldt een apart regime. Dieselauto's die wel aan de EG-norm voor 1993 voldoen krijgen toch een toe slagvan 1250 gulden, omdat rij den op diesel nog altijd vervui- lender is dan rijden op benzine of lpg. Dieselauto's die vuiler zijn krijgen een toeslag van 2500 gulden. De zuinigheids korting (maximaal 1750 gul den) gaat bij dieselauto's pas in bij een verbruik dat gunstiger is dan 1:17,5. Auto's die meer ver bruiken worden met maximaal 2750 gulden extra belast. Voor de gemiddelde consu ment, zo berekent Van Amels- voort, zal een nieuwe auto met benzinemotor per 1 januari los van alle toeslagen en kortingen 'af-leverancier' zo'n drie pro cent duurder worden. Voor on dernemers worden bedrijfswa gens netto nog duurder, omdat de BPM voor een belangrijk deel de oude btw-heffing ver vangt. 'Ex-btw' zal de netto prijs van auto's en transport wagens dus aanmerkelijk hoger uitvallen. Bovendien maakt Van Amelsvoort, zoals al met Prinsjesdag was aangekondigd, een eind aan het gebruik van grijze kentekens met een lager belastingtarief (BVB en wegen belasting) voor pensonenau- to's, terreinwagens en kleine bestelbusjes (onder de 2500 kilo). Al deze voertuigen wor den, ook als de achterruiten ge blindeerd zijn, voortaan tot ge wone personenauto's gerekend. Woede Al deze maatregelen hebben in de autobranche en bij vervoers organisaties tot woede geleid. Met de nieuwe autobelasting, concluderen Bovag/RAI en de Eigen Vervoerders Organisatie (EVO), worden consument en bedrijven op hoge kosten ge jaagd. „Een bestelauto zal voor de bakker op de hoek, de PTT of de loodgieter duizenden guldens duurder worden. Maar ook de particulier wordt de dupe. Door een ingewikkeld systeem van kortingen en toeslagen heeft hij straks geen idee hoe de belas tingheffing over zijn nieuwe auto berekend is", stelt woord voerster Ria van der Linden van de Bovag/RAI. De meeste 'pijn' doet nog wel het nieuwe en veel strengere re gime van Financiën ten aanzien van auto's met een grijs kente kenbewijs. Van Amelsvoort schrijft in de toelichting bij zijn wetsontwerp dat steeds meer particulieren van dit belasting voordeel gebruik zijn gaan ma ken. „Steeds meer particulie ren kochten een uitgeklede per sonenauto en door de branche wordt weer volop gepubliceerd over de voordelen van grijs rij den. Het is de bedoeling aan dit oneigenlijk gebruik een einde te maken". De nieuwe regels, zo blijkt uit de wet, maakt het onmogelijk straks nog een grijs kenteken te krijgen voor terreinauto's en pick-up-wagens, terwijl het be lastingvoordeel ook voor kleine bestelbusjes vervalt. Van der Linden: „Op zich hebben wij er begrip voor dat de overheid iets wil doen aan het oneigenlijk ge bruik van grijze kentekens. Maar dit is schieten met een ka non op een mug. Alle bedrijven Nieuwe auto's stijgen met ingang van 1 januari gemiddeld drie procent in prijs. met kleine bedrijfsauto's wor den zo de dupe, tenzij ze zwaar dere bussen gaan kopen. Maar die zijn duurder én doorgaans vervuilender voor het milieu". De EVO schat dat de nieuwe wetgeving, samen met de gerin gere btw-aftrek op bedrijfswa gens leidt tot een aanzienlijke schadepost voor duizenden on dernemers. Samen met de Bo vag/RAI wil de vervoerdersor ganisatie via de Tweede Kamer dit meest pijnlijke onderdeel uit het wetsvoorstel lichten. Op dit punt krijgen Bovag/RAI en EVO ook steun van de grootste belangenorganisatie van Ne derland, de ANWB. De nieuwe btw-verrekening is eveneens tegen het zere been van de autobranche. Een ver kapte lastenverhoging van 250 miljoen gulden per jaar voor de sector, rekent Van der Linden voor. „Omdat in het nieuwe sy steem het aandeel van de btw lager en van de BPM hoger is, worden auto's netto, dus zon der btw, voor de ondernemer veel duurder". Ernstige bedenkingen hebben Bovag/RAI en EVO tot slot ook bij het systeem van kortingen en toeslagen op zuinige dan wel FOTO: SP minder vervuilende auto's. Doordat zowel het brandstof verbruik als de mate van lucht vervuiling meegewogen worden bij het bepalen van de BPM vreest de branche dat de consu ment straks door de bomen het bos niet meer kan zien. Van der Linde: „Een schone auto die veel verbruikt wordt straks misschien zwaarder belast dan een vieze auto die weinig ver bruikt. Dat is nodeloos verwar rend. Het was veel beter ge weest als de staatssecretaris bij het belastingtarief alleen reke ning had gehouden met de mate van vervuiling". 17 - Naar honderd miljoen vooral in de Derde 12 zijn voor hun levens- ^iud afhankelijk van 814 tonstelling '500 jaar ta- 32iuur' in het Amster- W Tropenmuseum, die l|> wordt geopend, geeft 61 jebreid overzicht van de )are opmars van de ta 44 tend op de tentoonstel- jin het museum tot en januari de expositie Su- Tabak te zien. Deze ex- toont een selectie van zeldzame foto's uit het aief van het museum, beeld geven van de ver- 'an het beroemde Deli- I op Sumatra en de le- standigheden op de jes tussen 1870 en 1930. je opmars van tabak kon Sn toen de overheden de fntdekten als rijke geld- merkwaardige dua- eaat daardoor is ontstaan ook in Nederland. De ijprheid, die het gevaar labak voor de gezondheid rondbazuint, int met et rond de 2,2 miljard gul- :<fc tabaksaccijns per jaar. peer 70 procent van de een pakje sigaretten üaar de schatkist. Neder- zonder eigen tabak een van de belangrijkste Burs van tabaksproduk- II 1990 bracht de export Bard gulden op. HBO De activitei- le havens van Paramari- lickerie in West-Surina- «i nagenoeg stil als ge- een staking van doua- Jtenaren. Ze hebben het werk neergelegd rilliging van het eisen- door het ministerie van ïiën af te dwingen. De ac- worden dagelijks ver- De staking heeft tot ge it er geen schepen wor- en uitgeklaard, geladen lost. AMSTERDAM - Het Ame rikaanse concern Philip Mor ris (sigaretten, levensmidde len en dranken) is geïnteres seerd in Heineken. Dat heeft Hans G. Storr, finan- cieel-directeur van Philip Mor ris, verklaard in een interview met het Duitse weekblad Wirt- schaftswoche dat vandaag ver scheen. Heineken spreekt te gen dat onderhandelingen gaande zijn met de Amerikaan se onderneming. Geruchten over belangstelling van Philip Morris doen al jaren de ronde. De speculaties wor den mede gevoed doordat de Amerikaanse onderneming drie jaar geleden bekendmaak te over een oorlogskas te be schikken van ongeveer elf mil jard dollar. Philip Morris speurt op dit moment de markt af naar geschikte overnemings kandidaten. Europese merken- producenten genieten daarbij de voorkeur. Volgens financieel-directeur Storr zou de Nederlandse bier brouwer uitstekend passen bij Philips Morris omdat Heineken „de en?ge internationale brou werij is die overal goed is verte genwoordigd en ook nog winst maakt". Freddy Heineken is de enige grootaandeelhouder van het ge lijknamige drankenconcern. In het kader van de Wet Melding Zeggenschap hebben zich tot op heden geen andere partijen ge meld die meer dan 5 procent van de aandelen bezitten. Demonstratief Isover-personeel demonstratief onderweg naar de directie. Bij dit bedrijf in Etten-Leur, dat van glaswol isolatiematerialen maakt, is een sta king uitgebroken na een conflict over de vut-regeling in de nieuwe cao. De directie probeert tot een oplossing te komen door te onderhande len met de vakbonden. FOTO: ANP Athlon stoot Opel-dealers af HOOFDDORP De Athlon Groep (autoleasing, verkoop en scha- deherstel) trekt zich terug uit de twee grote Opeldealerbedrijven in Den Haag en Amsterdam. Na deze reorganisatie moet de onder neming in 1993 weer winst boeken. Dit jaar duikt Athlon in de rode cijfers. Vorig jaar noteerde de groep nog een winst van 13,1 miljoen gulden. De scherpe daling wordt hoofdzakelijk veroor zaakt door een eenmalige voorziening voor de reorganisatie en het afstoten van de twee dealerbedrijven, aldus Athlon. Het is de be doeling de grote Opel-dealers te verkopen. Aan wie is nog niet be kend. ADVERTENTIE DEN HAAG Er is nog veel mis met de Nederlandse ban ken. Ze zijn te groot en te klein, missen kansen in het buitenland, zijn niet klant vriendelijk, hebben geen ver stand van beleggen en die Europese Centrale Bank kan Amsterdam ook wel op haar buik schrijven. De Haagse Bank Club vierde haar eerste lustrum met een fo rumdiscussie onder leiding van professor dr. A. Heertje over 'De toekomst van de financiële dienstverlening in Nederland'. Als sprekers waren vier finan ciële journalisten uitgenodigd die hun visie op de toekomst van het Nederlands bankwezen gaven. W. van Enk, redacteur van NRC Handelsblad beet het spits af met een beschouwing over het fusiegeweld dat de Ne derlandse financiële wereld de laatste jaren heeft beziggehou den. Dat is geen succes, beweer de hij. Het argument dat de banken groot moeten zijn om internationaal mee te kunnen is niet steekhoudend, meende Van Enk. Een milder geluid was te horen van A. Monterie van de Tele graaf. Door hun gezonde ver mogensverhouding zijn de Ne derlandse banken het best uit gerust voor de internationale concurrentieslag. Amerikaan se, Japanse, Franse, Britse en Scandinavische banken zitten allemaal in de problemen. De Nederlandse banken hoeven bij wijze van spreken maar te wachten tot de klanten naar hen toekomen. M. Tamminga van het Finan- cieele Dagblad voorspelde een periode van bezuinigingen voor de banken. De groei van de fi nanciële dienstverlening is voorbij, dus de banken moeten de tering naar de nering zetten. Vooral het kantorennetwerk moet fors worden ingekrom pen, ten gunste van het elektro nisch betalen en de geldauto maat. In de slag om de vermo gende particulier zullen ban ken meer en meer concurrentie ondervinden van gespeciali seerde adviseurs en vermogens beheerders. P. van Engen van het beleg gersblad Money was het meest uitgesproken in zijn mening. Van beleggen hebben de Neder landse banken, met uitzonde ring van Pierson Heldring en Pierson, niet veel kaas gegeten. Dat is kwalijk, want de Neder landse pensioenfondsen horen bij de grootste beleggers ter we reld. Meer en meer kiezen zij echter voor buitenlandse ban ken die goede adviezen koppe len aan een goede service. Daar kon de Haagse Bank Club het mee doen. Uiteraard leidde de stortvloed van kritiek tot weerwerk van de bankiers. De logische luidde dan ook hoe het beter kan. Op die vraag kwam geen duidelijk antwoord van de journalisten. „Meer kostenbe sparingen, betere produkten, klantvriendelijker zijn en het beleid beter verkopen", waren de onbevredigende antwoor den. DE UNO TEAM TIJDELIJK V.A. F. 18.950,-. Maar dan krijgt u wel een zeer complete auto met 'n krachtige 1100 cc injectiemotor, ruitewisser achter, een katalysator en ook nog eens 'n 5-versnellingsbak. Dus droom niet verder, maar kom nu naar de Fiat dealer. Bel voor de dichtstbijzijnde Fiat dealer 06-0998880. AMSTERDAM - Fokker topman E.J. Nederkoorn gaat er van uit dat de ver koop van het overheidsbe lang (32 procent) in de Ne derlandse vliegtuigfabriek aan Deutsche Aero Space (DASA) over enkele weken definitief rond komt. Hij ontkent echter niet dat er voor enkele moeilijke zaken in het overleg tussen het ministe rie van economische zaken en de Duitse vliegtuigbouwer nog oplossingen moeten worden ge vonden. Bovendien is de situa tie op de wereldmarkt voor vliegtuigen er sinds de eerste besprekingen in maart niet be ter op geworden, aldus Neder koorn. Minister Andriessen verlangt van DASA garanties voor de voortzetting van het Fok ker 50-project na de overdracht van het aandelenpakket van de overheid. Het Duitse vliegtuig bouwconcern voelt daar niet voor. Als meerderheidsaandeel houder (51 procent) van Fokker wil DASA de vrije hand hebben bij de beslissing om de bouw van het vliegtuig te stoppen, als de verkopen tegenvallen. Nederkoorn, die niet deelneemt aan de laatste fase van de be sprekingen, steunt de bewinds man niet in diens eis aan DASA. „Er zijn nu ook geen garanties voor de Fokker 50", zegt hij. „In de afgelopen 75 jaar heeft Fokker het ook zonder garan ties gered om overeind te blij ven". De Fokker 50 maakt geen deel uit van de overeenkomst in hoofdlijnen tussen de drie par tijen. Volgens Nederkoorn be tekent dit dat de beslissing over de toekomst van het project bij de raad van bestuur van Fokker ligt, ook na de verkoop van het overheidsbelang aan DASA. De president van Fokker blijft van mening dat de onderhande lingen wellicht vlotter waren verlopen, als de overheid, DASA en Fokker vanaf het be gin samen aan tafel hadden ge zeten. Andriessen is zich pas in tensief met het overleg gaan be moeien, nadat DASA en Fokker in zijn ogen een slecht principe akkoord over hun beoogde sa menwerking hadden gesloten. Volgens vice-president E. van den Assem van Fokker Aircraft gaat de verkoop van de Fok ker 50 lang niet zo slecht als hier en daar wordt gesugge reerd. Vorig jaar heeft de fa briek 27 van deze toestellen verkocht, dit jaar tot nu toe twintig. Daarmee heeft Fokker het beste resultaat in zijn marktsegment gescoord. Fokker heeft onlangs besloten om de produktie van het propel lervliegtuig volgend jaar en in 1994 met in totaal tien toestel len te verminderen. Van den Assem sluit niet uit dat de pro duktie bij toenemende verko pen over twee jaar weer omhoog gaan. AMSTERDAM De omzet van de wetenschappelijke tijdschriften bij Elsevier is aan erosie onderhevig. Bij de twintig titels, die de rugge- graat van de winst vormen, loopt de groei van de omzet met enkele procenten terug. Dit staat in een vertrouwelijke interne notitie die binnen de Academie Publishing division circuleert. Met name in de be langrijkste afzetmarkt de Vere nigde Staten hebben de weten schappelijke tijdschriften te maken met tegenwind. Het rap port spreekt van „een versnelde erosie". Verwacht wordt dat de omzet van APD de komende ja ren met zo'n zes procent zal stijgen in plaats van met acht procent, zoals eerder was becij ferd. In een reactie heeft de raad van bestuur volledig af stand gedaan van het stuk. De winstverwachting voor 1992 (een 15 procent hoger bedrijfs resultaat) blijft overeind. Ook de groeiverwachtingen voor de toekomst blijven staan, aldus Elsevier. ROME De centrale bank van Italië heeft haar beleningsrente met ingang van vandaag ver laagd van 16,5 tot 16 procent. De maatregel is mogelijk ge worden door de vermindering van de spanning op de binnen landse geldmarkt. Het minder belangrijke disconto blijft staan op 15 procent.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7