NAVO wil VN-hoofdkwartier in Bosnië 5 ïraël naar multi- teraal overleg 'Boris Jeltsin offert de rechtsstaat op' Buitenland Bondsdag gesloten achter Maastricht U bent Wij vinden li Russische volksgezondheid en milieu weergaloze ramp -- T2jke combinatie van Missoni. g uit sombere klimaat ijiLY ARMON ^AN Zetten de mode- ^1€jrs zich af tegen de ze- 3"ïid van basics of hebben dlimwee naai' de jaren zes- zeventig, toen de lire z|iet zo laag gevallen was bloemenkinde- ,ermake love, not war' pre- 3eai? Op de Milanese podia ejeren in ieder geval zoveel r%tspijpen, zigeunerrok- ls%choenen met plateauzo- zelfs Krishna-kleuren, alle veertigers een aoedige gloed in de ogen 5n. Of juist een gevoel o nee, niet opnieuw! Ze h er eens uitvliegen, de 'J^-ontwerpers. Weg uit economische en natuurlijke klimaat, lische bestemmingen en e naar het verleden sco ren dus goed. Bij Genny pak ten ze de draad van de jaren zeventig op met degradetin- ten, bijvoorbeeld oranje voor een tailleurjasje, gesloten met een zakdoekknoop, op een lange rimpelrok. Genny heeft een ticket voor de Zuidzee-eilanden met hal te in Bombay. Ze heeft de kof fers al gepakt met exotisch bedrukte pareo-jurken, blote- buiktopjes, smalle en wijde broeken, halternekjurkjes en lange wijde tuinfeestjurken, bedrukt met rode en roze ro zen of anjers. Het bloemen meisje draagt graag smalle splitrokken of sierlijke broe ken met hoge taille in flitsen de neon-kleuren. En daarbo ven? Bustiers van bruin leer. Nieuwerwetse wonderbra's, die de lange latten van man nequins warempel een boe zem bezorgen. ld dlkvrV Hoewel het on- jchte bliksembezoek sraël van de Egyptische Jfcer Amr Moussa giste- iJot heftige speculaties ({eleid over een op han- ontmoeting tus- tiferaëls premier Yitzhak ji en de Syrische presi- UHafez el Assad, is een ;k drama uitgebleven, óussa is er wel in ge- enkele struikelblokken ;e nemen in het vredes- tussen Israël en de Pa len. Na afloop van zijn op- ichte, tweede overleg met i en diens minister van ^inlandse zaken Simon Pe- officieel meegedeeld Jraël vanaf nu deel zal ne- aan het multilaterale o ver over vluchtelingen en over ^j^iale economische ontwik- g van het Midden-Oosten. ^Ju toe had Israël dit overleg |cot, omdat de Palestijnse jora daaraan deel zou ne- I Jeruzalem maakt nu geen 'aar meer tegen deze Pale- 5e eis, op voorwaarde dat Jhet multilaterale overleg jPalestijnen deelnemen die ijn van de Palestijnse Na- #T UNICEF KERSTKAARTEN i-AAKT U VEEL KINDEREN BLIJ Hulpverleners vluchten Nieuwe strategie uit Somalische stad tegen neo-nazi's BARDERE Buitenlandse hulpverleners die de afgelopen maanden in Bardere duizenden men sen in leven hebben gehouden, zijn gisteren uit deze Somalische stad ontvlucht uit angst gelyncht te worden door aanhangers van de voormalige dictator Mohamed Siad Barre. Ze lieten meer dan 200.000 mensen oog in oog met de hongerdood achter. Volgens een woordvoerder van de Ameri kaanse hulporganisatie Care gaat het om „een aanval van groot formaat". Generaal Mohamed Farah Aideed zou honderden Barre-aanhangers naar Bardere hebben gestuurd om zijn hoofdbasis veilig te stellen tegen een mogelijke aanval van Barre's schoonzoon, Mohamed Siad Hirsi Mor gan. Volgens Care sterven in Bardere dagelijks tientallen mensen. BONN - De Duitse regering heeft gisteren een nieuwe strategie voorgesteld om een ein de te maken aan de neo-nazistische aanval len op buitenlanders en om het imago van Duitsland op te vijzelen. Minister van bin nenlandse zaken Rudolf Seiters verklaarde tijdens een spoeddebat in de Bondsdag dat de overheid van plan is enkele groepen te ver bieden, de observatie van extremistische groepen te versterken en de deelstaten te vragen bij de politie speciale „snelle reactie eenheden" te vormen. Hij vroeg de Bundes tag om de wet op de ordeverstoring te ver scherpen. Nu kunnen verdachten alleen zij zullen proberen een proces te ontlopen. FAO: Achthonderd miljoen mensen lijden honger ROME Ondanks de wereldwijde bevolkingsexplosie is het aantal ondervoede mensen de afgelopen twintig jaar gedaald van 941 miljoen naar 786 miljoen mensen. Niettemin lijdt twintig procent van alle mensen in de Derde Wereld honger. Dat is gisteren in Rome bekend gemaakt door de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Volgens de FAO ster ven jaarlijks dertien miljoen kinderen onder de vijf jaar als gevolg van ondervoeding of door infectieziek ten. De FAO doet op Wereldvoedseldag, 16 oktober, nieuwe voorstellen ter bevordering van de mensen rechten op het terrein van voeding en verzorging. On danks het wereldwijde succes in de strijd tegen de hon ger is de voedselsituatie in Afrika slecht. Op een bevol king van 600 miljoen is het aantal ondervoeden in twintig jaar gestegen van 101 tot 168 miljoen mensen. Broer Escobar geeft zich aan MEDELLIN Roberto Escobar, broer van de Co lombiaanse drugsbaron Pablo Escobar, heeft zich gisteren met twee andere leden van het zogeheten cocaïnekartel van Medellin aangegeven bij de po litie. Behalve Escobar (alias „Osito") meldden ook de leider van het doodseskader van het drugs kartel, John Velasquez (bijgenaamd „Popeye"), en Otoniel Gonzalez (alias „Otto") zich bij de poli tie. De drie mannen zijn overgebracht naar de ge vangenis van Itagui, waar drie andere vooraan staande leden van het drugskartel, de gebroeders Ochoa, vastzitten. Escobar, Velasquez en Gonza lez ontsnapten op 22 juli met Pablo Escobar uit de Envigado-gevangenis bij Medellin. Van Pablo Es cobar ontbreekt nog elk spoor. Roberto Escobar had een brief van zijn broer Pablo bij zich waarin deze laat weten dat hij zich binnenkort zal aange ven bij de Colombiaanse autoriteiten. BRUSSEL/SARAJEVO' - De NAVO heeft de Verenigde Naties aangeboden een hoofdkwartier op te richten in het vroegere Joegoslavië. Het zou bestaan uit 200 tot 300 militairen met als taak de VN-vredesmacht (Unpro- for) in Bosnië-Hercegovina logistiek te ondersteunen. Het hoofdkwartier zou waar schijnlijk niet in Sarajevo maar ergens anders in Bosnië-Herce govina ingericht worden. Vol gens de huidige plannen zou de helft van het personeel geleverd worden door de Northag, de groep van legers uit het noor den van de alliantie. Tot Nort hag/ dat gelegerd is in Duits land, behoren Duitse, Britse, Nederlandse en Belgische mili tairen. De oorlog in Bosnië „kan niet militair worden opgelost", zo verklaarde de opperbevelheb ber van de Unprofor gisteren in Belgrado terwijl de strijd in de republiek in alle hevigheid doorging. Alleen een „politieke oplossing" in het kader van de conferentie Van Genève kan een eind maken aan de oorlog in Bosnië en aan het lijden van de inwoners van de republiek, al dus generaal Philippe Morillon. Canada, Frankrijk, Spanje en Groot-Brittannië sturen elk een extra bataljon infanteristen naar Bosnië. Daar komen klei nere eenheden bij uit Denemar ken, Nederland, België, Portu gal en Noorwegen. In het noorden van Bosnië gin gen de Bosnische Serviërs door met hun opmars. Doel lijkt de verovering van het dal van de rivier de Sava langs de grens met Kroatië te zijn. Volgens de Bosnische radio richtten de Serviërs hun aanvallen op de steden Gradacac en Maglaj. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties zal vandaag reeds een vliegverbod afkondigen bo ven Bosnië-Hercegovina om een eind te maken aan de Servi sche luchtaanvallen, aldus VN- diplomaten. Het verbod zal vol gens de diplomaten worden in gesteld zonder dat direct wordt gedreigd met militaire actie te gen vliegtuigen die het verbod negeren. „Het proces zal be staan uit twee stappen", zo zei de Britse VN-ambassadeur Sir David Hannay. In de resolutie die vandaag wordt aangenomen staat dat VN-functionarissen zullen toezien op de naleving van het verbod. Om vliegtuigen die het verbod negeren te kun nen neerhalen is een tweede re solutie nodig. Het vliegverbod, dat geen betrekking heeft op VN-vluchten. tionale Raad, inwoners zijn van Oost-Jeruzalem of zullen staan op het Palestijnse Recht op Te rugkeer. Eind deze maand zal in Parijs het multilaterale over leg over regionale economische ontwikkeling van het Midden- Oosten worden hervat. Het diplomatieke verkeer in het Midden-Oosten is aan de voora vond van de komende bilaterale ronde van vredesbesprekingen in een hogere versnélling geko men. Op 21 oktober komen ver tegenwoordigers van Israël, van de Palestijnen en van de Arabische landen voor het laatst in Washington bijeen vóór de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. Idoor FRANS WIJNANDS BONN De Duitse Bonds dag staat vrijwel gesloten achter de verdragen van Maastricht. De eerste debat ten daarover die gisteren in de Bondsdag werden gevoerd leverden geen verrassingen op. Al langer stond vast dat het Duitse parlement, Bondsdag en Bondsraad, nog voor het einde van dit jaar hun goedkeuring aan het yerdrag zullen geven. Al is ook in Duitsland na het verrassende 'nee' van de Denen een levendiger discussie over Europa op gang gekomen dan tevoren het geval was. Steek proeven hebben in het recente verleden bij herhaling uitgewe zen dat de Duitse burgers lang niet zo massaal en overtuigd achter Maastricht staan als hun afgevaardigden in de Bondsdag. Dat was gisteren dan ook duide lijk te merken. Vrijwel alle spre kers verbonden aan hun goed keuring de voorwaarde dat de burgers beter moeten worden voorgelicht over de consequen ties van de verdere Europese in tegratie; waar overigens Duits land tot nu toe het meest van heeft geprofiteerd en dat ook zal blijven doen, zoals minister Waigel (CSU) van financiën heeft gezegd. Gisteren voegde hij daarvoor de zoveelste keer met grote nadruk aan toe, dat Duitsland nooit of te nimmer de sterke mark zal inruilen voor een zwakkere ecu of andere Eu ropese munteenheid. Vooral over het waardeverlies van hun mark zijn veel Duitsers onge rust, naast de angst dat alles in Brussel bedisseld en beslist zal gaan worden. Regering en parlement verwer pen het idee van een zoge naamd 'mini-Europa'. In de Bondsdag blijft alleen de PDS- groepering, de erfgenamen van de vroegere Oostduitse SED, te gen Maastricht. ADVERTENTIE uniceftéè) bijzonder benieuwd naar uw naamsbekendheid in uw verzorgingsgebied. een marktonderzoeker die het onderzoek secuur voor u opzet en uitwerkt. Als ook u het idee heeft dat u uitzendkrachten op een creatieve manier binnen uw organisatie kunt inzetten, neemt u dan contact op met de dichtstbijzijnde Randstad-vestiging. ->r randstad uitzendbureau Ex-president Gorbatsjov reageert 'verbaasd' op de aanwezigheid van politie bij zijn kantoor. FO Idoor ROB VUNDERINK MOSKOU - „Het is onder deel van een campagne om Gorbatsjov het land uit te werken", zei Gorbatsjovs woordvoeder Aleksandr Li- chotal na de persconferentie van zijn chef. „Het gaat slecht met het land en dus zijn Jeltsin en zijn regering doodsbenauwd voor opposi tie". 's Ochtends bezette de politie het gebouw van het Gorbatsjov- fonds, dat zich bezighoudt met het analyseren van de politieke en economische situatie in Rus land. Er werden deuren verze geld. De avond tevoren had president Jeltsin het gebouw van Gorba tsjov afgepakt, uit wraak voor een interview in het dagblad Komsomolskaja Pravda. Daar in had de eerste en laatste Sov jet-president het gewaagd zijn eerste Russische opvolger en ambtgenoot te bekritiseren. Eerder dit jaar had Jeltsin ook al eens toegeslagen. Toen raak te Gorbatsjov na kritiek op Jelt sin tijdens een interview zijn ZIL-limousine kwijt. „Ze sluiten ons af als een of an dere spionnenbroedplaats", schamperde Gorbatsjov, toen hij 's morgens arriveerde bij het gebouw aan de Leningradski Prospekt, een brede straat die leidt naar Moskous internatio nale vliegveld, op weg naar St.- Petersburg. De reactie van de vernederde ex-president op het verzegelen van zijn kantoren was niet min der sarcastisch: „Daar vinden ze goudstukken, miljoenen dol lars en een wapenopslag plaats". Tijdens de persconferentie toonde Gorbatsjov zich nu eens ontdaan, dan weer strijdvaar dig. „Nee, ik ga niet naar het Con stitutionele Hof", herhaalde de voormalige president en partij leider keer op keer. Dat Hof buigt zich momenteel over de vraag of Jeltsins verbod van de Communistische Partij na de mislukte augustuscoup wettig was. „Ik heb rechtbankpresi dent Zorkin uitgenodigd om bij mij te komen praten onder het genot van een kop thee. Ik wil best meewerken, maar naar het Hof ga ik niet. Aan dat politieke proces doe ik niet mee De voormalige Sovjet-leider meent dat hij het recht heeft niet te verschijnen. „Als weige ren niet zou mogen, bestond die boete van honderd roebel (een halve gulden, red.) niet. Ik maak gebruik van het recht niet te verschijnen en betaal lie ver". Volgens de logica van Gorbatsjov, die onder meer rechten heeft gestudeerd, mag je iemand vermoorden als je be reid bent de straf te aanvaar den. Blijft hij ook weigeren als cel straf dreigt? „Ik denk dat ande ren eerder de bak indraaien dan Gorbatsjov", verklaarde de ex- president, die zijn zelfrespect onderstreept door over zichzelf in de derde persoon te spreken en zich met zijn achternaam aan te duiden. Waarnemers in Moskou vragen zich af waarom Jeltsin terug lijkt te komen op zijn belofte een eind te maken aan de oude Russische gewoonte om ex-lei ders te laten boeten. Om Gorba tsjov als rivaal hoeft hij zich nauwelijks zorgen te maken. Immers, de ex-president mag dan iri het Westen alom geres pecteerd zijn omdat hij een ein de heeft gemaakt aan de Koude Oorlog, maar in eigen land wordt hij gehaat als verrader van het grote Russische rijk, als veroorzaker van armoe en strijd, van bloed en tranen. Voor de uitschakeling van een kansloze rivaal offert president Jeltsin de rechtsstaat op. VS lieten per ongeluk Mengele vrij WASHINGTON - De beruch te nazi-arts Josef Mengele heeft in 1945 in twee verschillende Amerikaanse gevangenkampen vastgezeten maar is waar schijnlijk per ongeluk vrijgela ten. Dat blijkt uit een lang ver wacht onderzoeksrapport van het Amerikaanse ministerie van justitie. De onderzoekers stellen in het 197 pagina's tellende rapport dat Mengele zeker in één geval een valse identiteit heeft aange nomen door zich voor te doen als lid van de Duitse Wehr- macht. „Het is waarschijnlijk dat hij als een gewone soldaat in het kamp kwam en vervolgens routinematig is vrijgelaten", al dus het rapport. De onderzoe kers voeren de chaotische situa tie die in de zomer van 1945 heerste als mogelijke oorzaak op voor het ontsnappen van Mengele. Het vermoeden be staat dat de Amerikanen bij een tweede keer dat Mengele werd opgepakt, wel op de hoogte wa ren van het feit dat ze met de beruchte „engel des doods" te maken hadden. De onderzoe kers concluderen dat Mengele kon ontkomen omdat de Ameri kaanse pogingen hem te pak ken te krijgen „sporadisch wa ren en onvoldoende werden vol gehouden". De geallieerden dachten na de oorlog dat Men gele was overleden, een gerucht dat vermoedelijk door de fami lie van de kampbeul is ver spreid. Mengele verbleef na zijn vrijla ting onder een valse naam op een boerderij in de Amerikaan se bezettingszone in Duitsland. Geruchten, als zou hij in 1946 of '47 weer door de Amerikanen zijn opgepakt, kloppen niet, al dus de onderzoekers. De kamp beul nam in 1949 de wijk naar Italië en vertrok onder valse naam per schip naar Argenti nië. Tien jaar later week hij uit naar Paraguay om in 1960 in Brazilië te belanden, waar hij in 1979 bij een zwempartij op 67- jarige leeftijd om het leven kwam. Kaakchirurg ontkent oorlogsmisdaden WENEN Nazi-jager Simon Wiesenthal heeft gisteren be kendgemaakt dat hij de 'Com missaris voor Joodse Zaken' in het Belgrado van de Tweede Wereldoorlog heeft opgespoord. De man zou schuldig zijn aan de dood van honderd mensen en de deportatie van joden. De man, Egon Sabukoschek, een Oos tenrijkse arts, ontkent de be schuldiging. ,,Ik heb niets ge daan", zei de 74-jarige kaakchi rurg vanuit zijn huis in Graz. Russische vrouwen staan er zeer argwanend tegenover. Het rapport, waarvan een aantal kranten een uittreksel publi ceerde, meldde ook een gestage toename in het aantal hart- en vaatziekten en aandoeningen van de luchtwegen..De armoede als gevolg van de economische hervormingen en de blijvende tekorten als erfenis van de ge leide economie leiden tot een slecht dieet. MOSKOU Vijftig miljoen Russen, een derde van de totale bevolking, leven in steden waar de luchtvervuiling tienmaal bo ven de toegestane norm ligt. De helft van het Russische kraan water is ongeschikt voor men selijke consumptie. Slechts één op de vier school verlaters is gezond. Als interna tionale gezondheidsnormen zou worden gehanteerd bij de Russische dienstkeuring zou tachtig procent van de dienst plichtigen afvallen. Sinds jaar en dag waarschuwen Russische milieu-activisten, dat het land afstevent op een regelrechte milieuramp. Eerder dit jaar verklaarde mi nister Danilov-Daniljan, die de nieuwe portefeuille van ecolo gie beheert, dat Ruslands enige redding vooralsnog de enorme uitgestrektheid is. Als niet wordt ingegrepen, is er over vijftien jaar geen redden meer aan, aldus de minister. Voor het eerst sinds de revolu tie van 1917 geven de Russische autoriteiten nu officieel toe dat de ecologische situatie in het land een ramp zonder weerga is. Onder het communistische regime golden cijfers en gege vens over het milieu en de volksgezondheid als een staats geheim. Nu wordt pas goed duidelijk hoe groot de schade is geweest die de industrialisering en het nu cleaire programma het milieu en de volksgezondheid hebben toegebracht. In twee rapporten, samengesteld door dertig over heidsinstellingen en vijftig we tenschappelijke instituten, komt een gruwelijk beeld naar voren. Alleen al in Rusland wonen meer dan 2,5 miljoen mensen in radioactief besmette gebieden als gevolg van de ramp van Tsjernobyl in 1986. In tien jaar tijd daalde de bevol kingsaanwas van 1 miljoen tot 200.000 per jaar. De gemiddel de levensverwachting voor vrouwen is 74,3 jaar, voor man nen slechts 63,8. Deskundigen voorspellen dat van het aantal kinderen dat tegen het jaar 2015 wordt geboren, niet meer dan 20 tot 25 procent gezond zal zijn. Zo'n 3,5 procent van de bevolking is alcoholist en 98 procent heeft een slecht gebit. De pil is moeilijk te krijgen en Een gebrek aan vitaminen en eiwitten heeft inmiddels zijn weerslag op de algehele gezond heidssituatie in Rusland.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5