Nieuwe collecties op Meubelplein Leiderdorp. I Provincie liet milieu problemen lang liggen WD wil topsporter financieel steunen Alternatieve wao moet financiële klap opvangt WD eist duidelijkheid over anti-migrainemiddel Binnenland Studenten protesteren CDA verdeeld over gezinshereniging w Golf meest gestolen auto CNV: Bejaarden dupe van plan eigen bijdragen VNO vreest tegenvaller van vier miljard gulden Zondag a.s. geopend* van 10.00 lol 1700 uur. :e UTRECHT Het Landelijk Actie Komi- té van de Landelijke Studenten Vakbond organiseert op 30 oktober een studenten en scholierendemonstratie. De actie is een reactie op de bezuinigingsmaatrege len die minister Ritzen van onderwijs heeft aangekondigd. De studenten pro testeren tegen de invoering van de tem pobeurs, de verhoging van het collegegeld van 27-pKissers en de verlaging van de basisbeurs van wao'ers. Ook de snelheid- seisen voor doorstroming van middelbaar naar hoger beroepsonderwijs en van het hbo naar het wetenschappelijk onderwijs zijn bij de LSVB niet in goede aarde geval len. door HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG - De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer is verdeeld over het voorstel dat CDA-fractievoorzitter Brink man volgende week zal doen om de gezinsvorming met een buitenlandse partner te be perken. Tussen de vijf en tien fractieleden zijn tegen het stellen van een inkomenseis aan de in Nederland wonende partner die iemand uit het buitenland wil trouwen en over laten komen. Dit heeft het CDA-kamerlid Krajenbrink vanmorgen mee gedeeld. Krajenbrink is zelf één van de tegenstemmers. Hij is van mening dat het voorstel van Brinkman 'een morele grens overschrijdt'. Volgens Krajenbrink riekt het naar in directe discriminatie dat ie mand in Nederland meer dan een bijstandsuitkering als inko men moet hebben alvorens hij of zij een partner kan laten overkomen. Dat geldt in het voorstel van Brinkman en de grote meerderheid van de frac tie op zich voor alle Nederlan ders, maar Krajenbrink voor ziet dat in de betreffende groep bijstandsgerechtigden de men sen van buitenlandse afkomst in de meerderheid zijn. Overigens zal CDA-fractievoor- zitter Brinkman geen concreet voorstel doen in de vorm van een motie, maar hij vraagt de regering wel om zelf met een dergelijk voorstel te komen. Over de beperking van de ge zinshereniging bestaat geen verschil van mening in de frac tie. De CDA-fractie blijft van mening dat kinderen die ouder zijn dan 18 jaar niet over mogen komen in het kader van de ge zinshereniging. De partner moet wél ten minste 18 jaar zijn alvorens over te mogen komen. DEN HAAG De Volkswagen Golf is de populairste auto bij autodieven. Van de ongeveer 270.000 exempla ren die er van dit merk in 1990 in Nederland rondre den, werden er bijna 2500 gestolen. Oosteuropese wa gens zijn het minst in trek. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek stijgt het aantal autodiefstallen de laatste jaren sterk. Van 24.710 in 1989, 27.017 in 1990 tot 33.041 in 1991. Na de val van Berlijnse Muur is in Oost-Europa een nieuwe markt voor gestolen auto's ontstaan. Au to's die daarheen verdwijnen, worden nauwelijks te ruggevonden. Exclusieve merken, zoals Porche, Merce des, BMW en Lancia zijn nog steeds aantrekkelijk voor autodieven. Onder de populaire automerken (meer dan 100.000 op de weg) waren de Golf, de Opel Kadett, Fords Fiesta, Sierra en Escort, Opel Corsa, Mazda 323 en Toyota Corolla het meest gewild. Een stuk minder diefstalgevoelig zijn de Volvo 343 en de merken Skoda, Lada en Zastava. DEN HAAG - Het wordt steeds duidelijker dat het et telijke jaren heeft geduurd voor het écht tot de provincie Zuid-Holland doordrong, dat er fundamenteel iets mis was met de uitvoering van het milieubeleid. Zelfs na de 'ontdekking' van dé eerste grote gif-affaires (de ver vuiling onder woonwijken in Lekkerkerk, de Merwedepolder en Gouderak) realiseert de be stuurlijke top van de provincie zich niet werkelijk dat het ille gaal storten van afval dan nog steeds volop aan de gang is. Dat heeft zo tekent zich lang zamerhand af uit de recon structies veel te maken met de ondoorzichtige manier van werken in het Provinciehuis. Milieubeleid blijft daar nog heel lang, tot 1986, verdeeld over liefst vijf takken van dienst. ,,Het totaalbeeld ontbrak ge heel", erkende oud-gedeputeer de Hekkelman gisteren voor de commissie-Blokland, die bezig is met een onderzoek naar de rol van de provincie bij diverse vuilaffaires. Ook de controle op die stortplaatsen was niet best geregeld. „Op de stortplaats het Hoge Bergsche Bos stond een container waarin verfblikken en dergelijk chemisch afval moest worden gedeponeerd. Maar verbranden van zo'n con tainerlading kostte 600 gulden, tegenover een boete van 300 gulden als ze toch stortten. De druk op de vuil vervoerders om rommel apart in de container te doen, zal dus niet groot zijn ge weest..." Hekkelman vertelde dat giste ren aan de commissie 'als een anecdote, die ik u niet wil ont houden'. Aan de andere kant stond de provincie zelf toe dat bij voorbeeld in Zoetermeer (shred) en Alphen aan den Rijn (blauw asbest) stoffen werden gedumpt, die niet mochten vol gens de eigen provincie-vergun ning. Hekkelman meende dat dit met ambtelijke toestem ming moet zijn gebeurd. Poli tieke partijen in Provinciale Staten hamerden er al vanaf 1977 op om het uitschrijven van afvalvergunningen los te kop pelen van de controlerende ta ken. Ze vonden dat een drin gende voorwaarde, zo heeft de onderzoekscommissie-Blok land uit de dossiers opgediept, om de controleurs onafhanke lijk te kunnen laten opereren in het veld. Maar om één of andere reden lukte het de politiek ver antwoordelijken (eerst PvdA- gedeputeerde Hoek van Dijke, later zijn opvolger Hekkelman) niet of nauwelijks om dat voor elkaar te boksen. „Dat ging bijzonder moeilijk in het ambtelijk apparaat", beves tigde Hekkelman. „Pas later kwam ik er achter waar de te genzin vandaan kwam: angst voor een andere functie-waar- dering; die lag voor een vergun ningverlener hoger dan voor een controleur. Heel triviaal ei genlijk, maar het bleek één van de belangrijkste knelpunten te zijn". Gespreksleider R.D. Stam van de onderzoekscommissie merk te op dat uit de dossiers het beeld oprijst, dat het ambtelijk apparaat 'zo zijn eigen dyna miek had': „Deden de ambtena ren wel wat u wilde?" Hekkelman omschreef zijn mensen als 'zeer loyaal'. Maar hij gaf ook toe dat hij een keer 'geweldig boos' was geworden. Dat was toen hij er ('bij toeval') achter kwam dat een in 1984 opgezet geautomatiseerd ver gunningensysteem van de diensthoofden niet de personele bezetting had gekregen die hij met Provinciale Staten had af gesproken. Het nieuwe systeem was bedoeld om eindelijk meer zicht en greep te krijgen op de afvalstromen. Hekkelman: „De komst van die mensen werd eindeloos getrai neerd, net als de aanstelling van andere krachten. Ik heb nooit begrepen waarom dat was. Dat heeft me toen buiten gewoon gefrustreerd". Rapport In 1983 wordt een ambtelijk rapport opgesteld, zo bracht commissielid Stam gisteren naar buiten, waarin een over zicht wordt gegeven van de si tuatie op de stortplaatsen in Zuid-Holland. Alle losse feiten over niet in orde zijnde ont- gravingen, shred-stort, slechte controle enz. werden daarin voor het eerst op een rij gezet, aldus Stam. Maar het rapport heeft nooit de openbaarheid ge haald. Het werd niet officieel ingediend bij GS, maar door een diensthoofd tijdens een verga dering 'uiterst informeel' over handigd aan gedeputeerde Hekkelman, zo zei^Jeze giste ren. „Misschien heb ik het daarom niet go* Stam betreurde dat: „Het had tot een versnelde verbetering van het beleid kunnen leiden". Eveneens in 1983 ontstond pa niek toen Wallonië de grenzen sloot voor Zuidhollands afval. Hekkelman vertelde dat hij be zoek kreeg van Zegwaard, als vertegenwoordiger van de vuil- transporteurs, die aankondigde dat afval op het bordes van het Provinciehuis zou worden gede poneerd als de provincie niet zou kunnen aangeven waar het dan heen moest. „Samen met Rijnmond en een zware ambtelijke deputatie neb ik toen een dag lang gesproken met de Waalse minister van mi lieu over toestemming voor nog - één jaar. Dat bezoek was een klucht. Het kon niet, luidde het antwoord. We hebben er verder nooit meer wat van gehoord, maar we hebben ook de vuilver- voerders nooit meer terug ge zien. Ik vermoed achteraf dat er, tussen wie dan ook, een ak koordje is gesloten met België. Wij hebben toen eerlijk gezegd ook een beetje de kop in het zand gestoken, in de sfeer van: zolang we niks horen, zal het wel goed gaan...' Na 1983 gaf Zuid-Holland ook vergunningen af voor het laten 'verwerken' van afval in Vlaan deren, het andere deel van Bel gië. Maar achteraf bleek ook dit vuil doodgewoon te worden ge stort. „Het ging om aanzienlij ke hoeveelheden. Is er geen lichtje gaan branden, hoe het kon dat België ineens wél op korte termijn mogelijkheden tot verwerking zou hebben, en Zuid-Holland niet", wilde de commissie weten. Hekkelman: „We zaten geweldig krap, we wisten werkelijk niet waar we met het vuil heen moesten. Uit ruil en bestuurlijke overreding, we hebben van alles gepro beerd. Er was sprake van een si tuatie die niet stimuleerde om uiterst kritisch te zijn, als zich een mogelijkheid aandiende om van het afval af te komen". Het zou nog tot 1986 duren voordat bij de provincie Zuid- Holland eindelijk een grote re organisatie op milieugebied tot stand kwam. Daarbij werd een eind gemaakt aan de veelheid van diensttaken. Tijdens die operatie lag in dat jaar wel de uitvoering van het milieubeleid helemaal 'plat', zoals de com missie-Blokland als indruk heeft gekregen. Hekkelman: „Dat klopt. Het was een wan hoop". Querido moet boek kapitein Rob uit handel nemen AMSTERDAM De uitge verij Querido moet het boek „De thuiskomst van kapitein Rob" van Robert Anker uit de handel nemen. Bovendien moet Querido vijfduizend gulden betalen aan de erven van Pieter Kuhn, schepper van de khpitein Rob-strip. Dat is de uitkomst van een kort geding dat de erven Kuhn tegen de uitgeverij hadden aange spannen. De erven hadden be halve een verbod van het boek een schadevergoeding geëist van 50.000 gulden. Op de omslag van het gewraak te boek, dat ruim een half jaar geleden verscheen, staan twee figuren uit het stripverhaal „Kapitein Rob in China". Van de oplage van tweeduizend exemplaren ligt nog ruim de helft bij de uitgever. De rest ligt bij boekhandels of is verkocht. De erven Kuhn willen niet dat de originele figuren uit de strip voor de omslag worden ge- bruikt omdat de inhoud van het boek volgens hen pornografisch is. Bovendien betekent zowel de inhoud als de omslag een in- breuk op het auteursrecht. 1 Vice-president Van Dijk van de j arrondissementsrechtbank in i Amsterdam liet alleen de kwes- tie van het auteursrecht mee- i wegen in zijn vonnis. Dat de erven zich hadden ge- j stoord aan „enige erotische pas sages" liet hij buiten beschou- - wing. IJSSELSTEIN De christe lijke vakcentrale CNV verzet zich met hand en tand tegen de eigen bijdragen die de bur gers volgens het plan-Simons voor een reeks van medische voorzieningen moeten gaan betalen. „Vooral bejaarden en chronisch zieken zullen daarvan de dupe worden", zei CNV-bestuurslid Aart- Jan de Geus gisteravond op een CNV-bijeenkomst in IJs- selstein. „De huidige voorstellen leiden tot een onverdiende en onaan vaardbare kastijding van bur gers die voor hun ziektekosten vaak al vele jaren trouw hun premie hebben opgebracht", oordeelde De Geus. Eigen bij voor zaken als prothe- Record niet gebroken Het record werd wel niet echt gebroken, maar 450 rolstoelrijders hebben er toch veel plezier aan beleefd. Aan de poging in Groesbeek om met de langste rolstoelfile ter wereld in het grote boek van de records te komen. Ze kwamen er echter net vijftig tekort. Niet erg, vond de organiserende Stichting Werkenrode, het was toch een zeer geslaagde poging. FOTO: ANP Idoor JANET FEENSTRA DEN HAAG Staatssecretaris Simons van volksgezondheid moet op korte termijn laten we ten of hij plan is patiënten een flinke eigen bijdrage te vragen voor de injectie-vorm van het anti-migrainemiddel Imigran. Als dat inderdaad het geval is moet de bewindsman zijn voor nemen eerst maar eens komen uitleggen in de vaste kamer commissie voor de volksgezond heid. Dat vindt WD-kamerlid Franssen, die hiermee reageert op de uitspraak, gisteren in kort geding bij de Haagse recht bank, dat de dure Imigran-in- jecties niet in een verkeerde groep zijn ingedeeld in het Ge neesmiddelenvergoedingssys teem. (GVS). De Vereniging van Migraine Patiënten, die het kort geding had aangespannen en ook een bodemprocedure over deze kwestie heeft lopen, vindt het onjuist dat per injectie tot zeventig gulden moet wor den bijbetaald. Volgens de vere niging werken andere anti-mi- grainemiddelen minder goed, worden ze niet meer verkocht of binnenkort van de markt ge haald. Bovendien heeft Imigran minder bijwerkingen, aldus de vereniging. Tot nu toe werden de injecties wél volledig vergoed, omdat ze in een speciale groep binnen het GVS waren 'geparkeerd'. Si mons heeft echter, gesteund door de commissie die medicij nen indeelt in het GVS, laten weten ze in de 'dure' categorie te willen onderbrengen. De rechter heeft nu dus geoordeeld dat Simons dat 'in redelijkheid' Kinderopvang houdt open dag RIJSWIJK De kinderop vangcentra in Nederland hou den morgen een open dag. In elke Nederlandse gemeente zijn instellingen zoals kinderdag verblijven, buitenschoolse-op- vang, gastouderprojecten en peuterspeelzalen geopend. Dat heeft werkgeversorganisatie VGG meegedeeld. DEN HAAG Als de Europese valutacrisis lang aanhoudt moet rekening gehouden worden met een tegenvaller van drie tot vier miljard gulden voor de Nederlandse schatkist, aldus VNO-voorzit- ter Rinnooy Kan. Hij meent dat de berekening van het Centraal Planbureau die op een tekort van 750 miljoen uitkomt te voorzich tig is. Rinnooy Kan doet zijn uitspraken op basis van eigen bereke ningen. De werkgeversvoorzitter meent dat het kabinet nu moet besluiten tot verdergaande bezuinigingen. De coalitiepartijen CDA en PvdA zien daar vooralsnog geen noodzaak toe. ADVERTENTIE sen, orthopedisch schoeisel, hoortoestellen, steunkousen en brilleglazen kunnen volgens hem voor bejaarden en chro nisch zieken een kostenpost van honderden guldens per jaar betekenen. Voor het CNV is dat niet acceptabel. Overigens zei De Geus het wel eens te zijn met het plan van staatssecretaris Simons om in continentieluiers voor kinderen niet meer te vergoeden en psy chotherapeutische behandelin gen nog maar ten dele uit de verzekering te betalen (tot en met de 52ste behandeling). Ook de invoering van een voor ieder een geldend eigen risico in de nieuwe ziektekostenverzeke ring wijst het CNV niet af, hoe wel dat risico volgens De Geus beperkt moet blijven tot f 100 per gezin per jaar. Met uitzondering van Mijnders Meubelen NA ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN WOON JE VEEL MOOIER. Informatie 071-416585 DEN HAAG - De WD wil top sporters financieel steunen. Daartoe moet er een speciaal fonds voor de topsport komen, dat jaarlijks 10 miljoen uitkeert aan 250 sporters op Olympisch niveau. Dat bevordert een goed sportklimaat, wat weer positie ve effecten voor de samenleving heeft. Het vanmorgen gepresenteerde WD-voorstel komt hierop neer: de nog in te voeren in stantloterij zou 4 miljoen (of 5% van de geschatte bruto-op- brengst) moeten afdragen aan het nieuwe fonds. De departe menten van sociale zaken en onderwijs zouden elk 1 miljoen moeten geven. Daar bovenop komt de 2,7 miljoen die nu al beschikbaar is voor steun aan topsporters. Dan rest nog 1,3 miljoen; die zou door de sport zelf moeten worden opge bracht, bij voorbeeld via spon soring. Minister d'Ancona van WVC voelt wel voor een fonds voor topsporters, zo blijkt uit de WVC-begrotingvoor 1993. Geld heeft zij er echter niet voor uit getrokken. Het WD-voorstel kan daarom als aanvulling wor den beschouwd. Volgens indiener Dick Dees, oud-staatssecretaris van WVC en zelf amateur-fietser, heeft de Nederlandse topsporter het fi nancieel moeilijk. Hij moet zijn inkomen bij elkaar sprokkelen. Misschien een uitkering of stu diefinanciering, wellicht een beperkte bijdrage van de Ne derlandse sportfederatie. Wei nig zekerheid kortom. Dat moet veranderen, vindt Dees. Met gemiddeld 40.000 gulden per jaar hebben topsporters ge noeg geld om van te leven en te sporten, zonder elders hun hand op te hoeven houden. Top sporters die door het fonds ge steund worden, kunnen niet te gelijk een basisbeurs of een uit kering incasseren, stelt Dees. Dat spaart de betrokken minis teries geld uit. Vandaar dat de WD van Onderwijs en Sociale Zaken elk 1 miljoen verwacht. Het beheer van het fonds en de selectie van topsporters die voor een uitkering in aanmer king komen, wil de WD aan de sportwereld zelf overlaten. Als het kabinet zijn zin krijgt, en daar ziet het naar uit,!" re werknemer die na dit jaar arbeidsongeschikt wordt! re wao-uitkering krijgen. Verzekeringsmaatschappijen aan polissen waardoor werknemers die financiële klaji opvangen. Gesprek over een 'alternatieve' wao, met f IGeijnenberg van de Goudse Verzekeringen. door GIJS K0REVAAR DICK HOFLAND GOUDA Met de komst van de nieuwe wao-maatre- gelen is één ding zeker: alles wordt onzeker. Vangen de werkgevers de financiële klap voor hun werknemers op? Wat zullen de vakbonden afdwingen in cao-overleg? Komen er collectieve, aan vullende wao-verzekerin- gen? Moeten werknemers zelf de boer op om de risico's te dekken? De 'sleutelrol' in de nieuwe si tuatie ligt volgens directeur Kleijnenberg van de Goudse Verzekering Maatschappij bij de werkgevers. Die moeten be slissingen nemen over aanvul lende verzekeringen. Die kun nen het personeel organiseren om collectief een contract met een maatschappij af te sluiten om de beperkingen van de wao- uitkeringen op te vangen. Dat er een markt is voor aan vullende wao-verzekeringen, is voor Kleijnenberg een gegeven. Daar praat hij niet over. Dat zijn maatschappij plannen heeft op dit terrein is voor hem net zo vanzelfsprekend. Daar praat hij ook niet over. Onderwerp van gesprek is wel hoe die nieuwe verzekering er dan uit moet gaan zien. Hij gaat er daarbij van uit dat die wao- maatregelen doorgaan. Is het niet vanaf 1 januari, dan toch in de loop van volgend jaar. Dat de positie van huidige wao'ers po litiek nog omstreden is - PvdA wil deze groep ontzien, het CDA houdt aan het oorspronkelijke plan van bevriezing van de uit keringen vast - is voor de Goud se niet van belang. „Die groep is voor ons als verzekeraar niet interessant. Daar kunnen we niets voor doen", aldus Kleij nenberg. Toegankelijk Maar voor de rest valt wel een polis te ontwerpen. Met de ont wikkeling daarvan is zijn be drijf al een eind gevorderd. „We willen een zo toegankelijk mo gelijke verzekering maken. Ei genlijk moet iedereen er aan deel kunnen nemen. Dat bete kent dat we in het geval van een collectief contract geen selectie toepassen. Iedereen kan deel nemen. Ook de gedeeltelijk ar beidsongeschikte die bij dat be drijf een deeltijdbaan heeft". „We willen per se voorkomen dat ons kan worden verweten dat we de krenten uit de pap pikken. Dat we door risicoselec tie de premies aantrekkelijk kunnen maken en de moeilijke gevallen buiten de boot vallen. Alleen als het gaat om een echt individuele verzekering zullen wij die selectie wel toepassen". Het Goudse bedrijf wil de verze kering zo inrichten dat het tota le risico voor bedrijven en indi viduele werknemers wordt ge dekt. Vanaf de eerste ziektedag tot en met de arbeidsonge schiktheid. Kleijnenberg: „Om de wao goed te regelen, moetje er vanaf het begin bij zijn. In een vroeg stadium kan je veel voor de betrokkenen doen. Je moet de mensen niet aan een uitkering laten wennen. Dan ontstaat een ander levenspa troon waardoor het moeilijker wordt weer te gaan werken". „Wij kunnen betrokkenen om scholing aanbieden, of alterna tief werk. Dan kan je de schade beperken. Zowel voor onze maatschappij - wij moeten im mers uitbetalen - als voor de mensen zelf. Soms steken we er zelfs geld in. We hebben een keer een boot gekocht voor een arbeidsongeschikte slager. Die exploiteert die boot nu voor sportvissers". Broekriem Volgens Kleijnenberg wordt het grote probleem de duur waar voor werkgevers hun werkne mers aanvullend willen verze keren. „Bij grote bedrijven als Shell en Akzo komen de zaken wel voor elkaar. Het gaat om de kleinere bedrijven. Die zullen in heel veel gevallen niet bereid zijn de werknemers voor langer dan twee of drie jaar aanvul lend te verzekeren. En wat moet er daarna gebeuren? Als je moet terugvallen op de wao-uit kering dan is dat de b fe aanhalen. Dat verzeke „Wat wij willen doe I werkgevers een pakki den voor zo'n aanvul 1< zekering en de werkni gelegenheid bieden oi L loop van de termijn ove M pen naar een individu Ij Ook dan zal er geen plaatsvinden, omdat automatische overstap lectief naar individueel „Een dergelijke ver moet, denken wij, pe jjt' worden gesloten. Dan r premie in het ene bedr I liggen dan bij een andei neming. Afhankelijk ziekteverzuim en het a beidsongeschikten dat derneming moet verlat! het per bedrijfstak da^ wordt het een gemiddffl mie. Dan moeten de bJ drijven betalen voor del re. Dan komt er solidary sen bedrijven aan te pal pikken die bedrijven wi der uitval is, niet". Een dergelijke wao-verzï^e klinkt prachtig, want I de pijnlijke ingrepen vai litiek in de uitkeringen^/ gen. Maar wat gaat datfc hoe hoog komt de premt gen? Het zal waarschijny percentage worden van r toloon, maar hoe hoog, Kleijnenberg niet precieLg Hij geeft echter wel eenUj wijzing. „Ik denk dat dlL van de sociale premies L wao-maatregelen niet z£e gen tegen de Par4ig premies die wij moeter^ gen. Daar ben ik sombe^ De werknemer schiet erkr ve niets mee op. Sterkut wat hij aan lagere lastL. het rijk wint, wordt m^j opgeslokt door de wao-^j ling. ,0 sr Keuringen 0 En dat terwijl Kleijm.( stellig is in zijn overtuig^, de particuliere instelling ciënter en goedkoper l|s werken dan de huidige ties die zich met ziektei beidsongeschiktheid bezr den. Een belangrijk versf in de medische keuringeH laten de graad van arbeit^J schiktheid vaststellen do afhankelijke specialistei - staan in de praktijk, wen] ziekenhuizen. Terwijl gebeurt door keurings van de gemeenschappelij: dische diensten. Die ni„ doen niets anders dan lf- en kijken er mede daardA- ders tegen aan. Het is iL dat het verschil een ge{ van een andere politiek f Goudse. Wij hebben op dr ringen geen wezenlijke irr De praktijk leert echter <r afhankelijke specialiste®! een lagere wao-inschattife men". k „Dit zal ook van invloed i] de premies. Kiest een be^ voor dat wij ons aan de wk teria van de huidige keu, artsen houden, dan woif premie hoger dan als wt mogen laten keuren. HetF zou natuurlijk zijn als err nieuwe systeem één keuf instantie zou zijn. Maar moet het er wel één zijn,' wij vertrouwen in hebbi de huidige instanties zet] mijn vraagtekens. Als di tiek echter beslist dat k| gen altijd door onafhanl specialisten moeten pla; den, dan leggen wij ons bij neer". Onzeker Wat er nu precies gaat a ren als de nieuwe wet w lijkheid wordt, kan Klei berg niet voorspellen. „En een flinke onzekerheid.' moet voor de werknemers delijk worden gemaakt vi gaat gebeuren". De wao-i) regelen maken zo heel wa Eerst in de politiek en dsl bij werkgevers en werknel En dat alles om te bereika er minder arbeidsongescW komen. Kleijnenberg zieS allemaal een slag anders di politici die zo pal achter d grepen staan. „Het doel isl der arbeidsongeschikten, ik heb zo mijn twijfels o\i werking van de prikkels dl worden ingebouwd. Of heil tal wao-uitkeringen tj loopt? Ik ben niet echt optj tisch".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4