Na berging beginnen de nachtmerries pas Juridisch steekspel kan nu beginnen Vliegramp ij fel1 over olorloos dwijnen mensen 'Waarom rouwt het orkest niet met iets Zuidamerikaans?' AI O Leidse Courant vrijdag 9 oktober 1992 rüoue van de ven g '8IERDAM Het is „zeer, isjiwaarschijlijk" dat op de e|van de vliegramp twee- nid mensen zijn verwor as. Dat zegt prof. A. [etil die als patholoog ana- jtpauw betrokken was bij Jftuigramp in het Schotse nntal doden als gevolg van 'ktuigramp wordt door de %te Amsterdam nog al- Hlraamd op meer dan twee- maar slechts vijftig li- zijn geborgen. Onder- Heft uitgewezen dat in de hitte van een ke- jrand lichamen volledig verbranden. Een com- van hoog energetische jbronnen en hoge fem ur maakt het mogelijk 1 h een lichaam nog slechts jht roetspoor op de grond [blijft. Maar Busuttil acht hoogst onwaar- dat in de Amsterdam mer maar liefst tweehon- Jnensen zijn gecremeerd, ^vliegtuigramp in Locker- 'aarbij 270 mensen om het kwamen, zijn van 19 ëjoffers geen resten meer ^en. Ups Busuttil moet onder- de manier waarop zijn sa- eesmolten uitwijzen hoe ie temperatuur is geweest de kerosinebrand. Daar- Imoet aan de hand van te- [vonden lichaamsdelen bepaald hoeveel men- zijn omgekomen. „Om coorbeeld te geven; als we hf ellebogen en twee knieën ;(rinden kunnen we onge- om hoeveel men- jet gaat. Inderdaad, een bare jig-saw puzzle", al- isusuttil". .umeester E. van Thijn wil- steravond niet ingaan op verschil tussen het ge ile aantal slachtoffers en aantal gebor- ïichamen. „Het heeft geen caarover nu te speculeren, laag nog presenteert de re- een lijst van vermisten hoog realiteitsgehalte, .jVeten we meer", aldus de jmeester. pis is groot dat het aantal jjke slachtoffers veel laj aanvankelijk werd veron- fcld. „Er zijn mensen die ieer als vermist zijn opge [En bij het speciale tele- nummer zijn in totaal wel meldingen binnengeko- mensen die iemand in liurt van de getroffen flats kon bereiken", aldus jschef E. Nordholt van de terdamse politie. Aan de [van de opgegeven lijst van listen proberen recher- irs zo nauwkeurig mogelijk e gaan wie er nu echt ver- 1 is. Gisteren konden de re- cheurs al enkele namen appen. De 'vermisten' had- zich niet gemeld, maar wa- jna de ramp als versteend 5r gedoken. iegramp leidt t terugkeer rdwenen meisje ËKELO De zestienjarige nita van Hulzen die meer leen halfjaar geleden spoor- verdween, is terug in haar jerlijk huis in Boekelo. Bizar 'oeg was het de ramp met het Al-toestel in de Bijlmer irdoor haar pleegouders de bet zekerheid kregen dat i pleegdochter nog leefde e I nieuwe, deze maal succes je speurtocht, begonnen, nita verliet op 25 maart van jaar Boekelo in overspannen j zeer verwarde toestand, werd er niets meer haar vernomen. Na de met de jumbo in de Bijl- f" wilde zij afgelopen maan- haar ouders duidelijk ma- dat ze niet in een van de ge ilen flats woonde. Zij belde het ouderlijke huis om een pn van leven te geven, overi- js zonder haar naam en ver- jfplaats te noemen. j>r de familie Van Hulzen was seintje de aanleiding om jsdag direct naar Rotterdam te reizen, omdat ze daar een pste spoor had achtergela- j. Kort na haar verdwijning rd Dianita's tas bij het cen- pl station in de havenstad te- Stom toevallig pen pleegdochter en pleegfa- jie elkaar dinsdagmiddag in omgeving van de Nieuwe tegen het lijf. bleken is dat Dianita op de bnefooi naar Rotterdam is af- teisd. Daar heeft ze een week Jworven totdat anderen zich i haar bekommerden. Die ft echter nooit op het idee ge- taen dat zij werd vermist en 'politie werd nooit ingelicht. Het materieel werd ingepakt, het noodhospitaal afgebroken. Gisteren kwam een einde aan de monster-operatie Bijlmer. Onze verslaggever keek toe tijdens de laatste uren van de berging, worstelend met het besef dat er mensen in het niets zijn opgelost. De avond van het onvoltooide afscheid. Het gratis rouwconcert van het Concertgebouworkest ging gisteren goeddeels voorbij aan de Surinaamse gemeenschap. De muziekkeuze bleek de verkeerde. Surinamers rouwen swingend, het orkest speelde klassiek. door Hans van Alphen Amsterdam Uit de kantoren bleken ze gekomen. Of recht streeks van de steigers. Man nen met stropdassen en kerels in werkmanshemden. Met ve len hadden zij de weg gevonden naar het Concertgebouw in Am sterdam, dat gisteren zijn deu ren opende voor een gratis con cert ter nagedachtenis aan alle slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmermeer. Maar ook rouwende moeders met kinderen vulden de rood pluche rijen van de cultuurtem pel. En vrouwen met bood schappentassen. Het spontane lunchconcert van het Concert gebouworkest kreeg aldus het gemêleerde klankbord dat de organisatie zich had gewenst. Onder leiding van chefdirigent Riccardo Chailly speelde het or kest het Adagio van Otto Ket ting en de speciaal voor de gele genheid ingestudeerde Marcia funèbre uit de Derde symfonie van Ludwig van Beethoven. In drukwekkende muziek, die ge tuige de geëmotioneerde reac ties uit de zaal evenwichtig aan sloot bij het leed waarbij werd stilgestaan. In de pauze tussen de twee wer ken sprak concertmeester Jaap van Zweeden enige woorden tot de goedgevulde zaal, waarna een minuut stilte in acht werd genomen. Van Zweeden: „Wij allen zijn vervuld van grote droefheid. Verpletterd over het geen is voorgevallen. Waar woorden tekprt schieten, begint de muziek. Als orkest dragen wij dit concert op aan allen aan wier leven, verwachtingen en toekomstplannen zo plots een einde is gekomen". Maar hoe stijlvol de bijeen komst ook was; tóch ontbrak er iets bij dit samenzijn. Het me deleven was weliswaar oprecht, maar temidden van de aanwezi gen was het pijnlijk te constate ren dat er hoegenaamd geen vertegenwoordigers waren uit de door de vliegramp zo zwaar getroffen Antilliaanse, Suri naamse en Afrikaanse gemeen schap. Aan hen leek het rouw concert volledig voorbijgegaan. „Die indruk heb ik jammer ge noeg ook", aldus Sjoerd G.A.M. van den Berg, adjunct-direc teur van-het Koninklijk Con certgebouw, na afloop. „Vooraf hebben wij uit hun richting wel vragen gekregen waarom wij voor de gelegenheid niet iets Zuidamerikaans op het repertoire hadden staan. Maar als Nederlanders uiten wij ons toch anders. Bovendien past een Argentijns dansje niet bij;, ons orkest". „Via het Leger des Heils heb ben wij aan de getroffen groepe-. i ringen ruchtbaarheid gegege- ven aan dit initiatief. Wij heb ben niemand expliciet uitgeno digd. Wie wilde komen kwam, de toegang was gratis. Maar in derdaad vonden weinigen van hen de weg naar dit concert. Of dit daardoor iets elitairs had? Ik weet het niet. Wij hebben ge woon geprobeerd het op onze manier goed te doen. Maar de Surinamers verwerken zo'n rouwproces op een geheel, ande re manier. De herdenking van de SLM-ramp op vliegveld Zan derij maakte ik destijds van na bij mee. Vrolijke, felle muziek en veel dans. Maar zeg nou zelf, zoiets past ons Concertgebouw niet. Het publiek dat er was, wist waarvoor het kwam". door Frank Hitzert Amsterdam Het gras achter Groeneveen geurt als op een mooie zomerdag en moet, zo te zien, net zijn gemaaid. Vogels hebben hun bomen teruggevon den en zingen, en alsof het een middag is als alle andere schui felt een medewerker van de stadsreinigingsdienst met een papierknijper onder de balkons door en vertelt een Surinaamse tegen de huismeester dat de timmerman morgen, eindelijk, het nieuwe keukenblok komt plaatsen. Er is, zo te zien, hele maal niets gebeurd. Precies vier dagen na de ramp met het vrachtvliegtuig van El Al lijkt het leven in de Bijlmer alweer iets van zijn normale gang terug te krijgen. In de plantsoentjes tussen de flats wordt gespeeld, gefietst, ge wandeld. En in de gemeen schappelijke ruimte op de eer ste verdieping in Groot-Kruit berg zitten mensen aan een provisorisch barretje en bestelt een klein Surinaams meisje pa tat. Verder de overdekte galerij op, of de binnenstraat zoals ze hier zeggen, glimlachen muur tekeningen van kinderen uit Portugal, Curasao, Paramaribo en Santo Domingo ons tege moet. Pas aan het eind van de binnenstraat, waar Groot- Kruitberg ooit door een lucht brug met Klein-Kruitberg werd verbonden, houdt alles op. En kijken we recht op het gat. Dat gat, eens de keurige vouw tussen Groeneveen en Klein- Kruitberg die de monotone ar chitectuur moest doorbreken, is een onwezenlijke gewaarwor ding. En zal dat blijven. Voltooid Afgelopen zondagavond, om 18.59 uur, sloeg het Algemeen Nederlands Persbureau door middel van een 'flash' groot persalarm: vliegtuig neerge stort. Eén minuut later kwam de volgende melding binnen: Boeing stort neer bij Weesp. Gistermiddag, om 13.20 uur, schreef het ANP: de berging van slachtoffers en wrakstuk ken van de verongelukte El Al Boeing is zo goed als voltooid. Dus dat was dat? De overweldigende hitte en de wolk van verbrande kerosine blijken de laatste vier dagen, tussen onze eerste en tweede voettocht door het rampgebied, te hebben plaatsgemaakt voor de gebruikelijke kilte van de herfst en de geur van stervend groen. De bergingswerkzaam heden lopen inderdaad ten ein de. De appartementen aan weers zijden van het gat zijn ontdaan van stortingsgevaarlijk puin en vormen nog slechts de rafels van een inderhaast achtergela ten breiwerk. Daartussen zijn zo'n beetje alle brokstukken op geruimd, beneden steekt nau welijks nog iets boven het maai veld uit. Het oogt allemaal al betrekkelijk clean. De monster operatie Bijlmer is volgens schema verlopen. Dat was dat. Teun, een agent van de ge meentepolitie Amsterdam, leidt ons die middag rond over het rampterrein. Rechts naast het gat, op de tweede verdie ping in Klein-Kruitberg, wap pert nog altijd die was. Zes on aangetaste appartementen ver der naar rechts, vanaf verdie ping drie tot en met zeven, zien we opeens geblakerde balkons. „Moet een brokstuk van het vliegtuig zijn geweest", zegt Teun. „Maar zeker weten doe ik het niet. Ik ben hier vandaag voor het eerst". Vuilniszakken Rome maar het Nederlands recht van toepassing; de ramp is immers in Nederland ge beurd. Hij ziet El Al als eerst-aanspra- kelijke voor de ramp. Als twee de aansprakelijke partij noemt hij de NV Luchthaven Schiphol (NVLS). „Op de radar van de Luchtmacht was een grote zwerm vogels waarneembaar. Dat kan betekenen dat de NVLS zijn plicht om die vogels te verjagen niet is nagekomen. Het is, gelet op de jurispruden tie, zeer dubieus of de recht bank zo'n claim toewijst. In 1986 heeft de Haarlemse recht bank in een soortgelijke zaak Martinair in het ongelijk ge steld. Een vracht-DC-10 van die maatschappij was bij Schiphol in een zwerm trekvogels te rechtgekomen en moest, na lo zing van brandstof boven de Noordzee, op één motor terug naai- het vliegveld. Martinair stelde de NVLS aansprakelijk, maar verloor de zaak door ge brek aan bewijs". Vogels Derde en vierde aansprakelijke zijn volgens Van Bakelen res pectievelijk Boeing en Pratt Whitney. Mocht uit onderzoek inderdaad blijken dat deze be drijven schuld hebben, dan zal in Amerika geprocedeerd moeten worden en zal het Ame rikaans recht van toepassing zijn. Evenals Bakker Schut ziet ook Van Bakelen in dat geval interessante mogelijkheden voor met name immateriële schadeclaims. Volgens procuratiehouder A. Kroeger van de Nederlandse Luchtvaartpool, een van de mede-assuradeuren van El Al, is de Israëlische luchtvaart maatschappij tot een bedrag van ruim 1,2 miljard gulden verzekerd. Hij verwacht 'abso luut niet' dat het schadebedrag hoger zal uitvallen. Het veron gelukte toestel is casco-verze kerd voor 102 miljoen gulden. De vliegmaatschappijen kun nen in elk geval hogere premies tegemoet zien. Kroeger: „Maar dat was toch al de bedoeling, ter compensatie van schadebedra gen van eerdere rampen die nog moeten worden uitgekeerd". Er komt, onder begeleiding van een vertegenwoordiger van de mobiele eenheid, een jongen aanlopen met vuilniszakken. „Een bewoner die zijn spullen heeft opgehaald. Vanaf van daag mogen ze onder begelei ding even de flat in, maar alleen als ze over een officieel formu lier beschikken". Nieuws is hier niet meer te ha len, op het persveldje staat al leen nog de wagen van de NOS. „Misschien nog even een laat ste shot voor het tien-uurjour naal". Dat was dat. „We zijn hier bijna klaar", zegt aan de Flierbosdreef bij de in gang van het Bijlmer Sportcen trum de hindoestaanse Sharda Birtantie. Zij heeft zich, op aan raden van haar zus die in de stadsdeelraad zit, gemeld als vrijwilliger om de daklozen op te vangen. „Het is binnen weer wat rustiger geworden. Al dreigde opnieuw de hysterie uit te breken, toen hier vandaag bekend werd dat de bergings werkzaamheden zouden wor den afgerond terwijl er nog maar vijftig doden waren ge vonden. Waar is dan de rest, vroeg iedereen. Wat moetje dan zeggen? Je probeert de mensen tot bedaren te brengen. Maar ja, in feite betekent het, dat het overgrote deel gewoon is ont ploft, in één keer tot as is ge worden. Ik hoorde het verhaal over een stuk of tien jongens die buiten een partijtje volleybal speelden toen het vliegtuig na derde. Ze hebben allemaal be schutting gezocht in het tun neltje tussen de beide flats. Ik vermoed dat er van hen nooit meer iets zal worden gevonden. Ongelooflijk". Omdat het besef van deze ramp maar niet wil doordringen, gaan we 's avonds opnieuw naar de flats. Agenten wisselen elkaar af de bewaking van het terrein wordt voorlopig voortgezet en Mireille Ra- meau, voorlichtster van de ge meentepolitie, geeft uitleg bij de volgende voettocht. 2800 graden Daar, zegt ze, waar het zwaar beladen vrachtvliegtuig heeft gemassamoord, was het zondag 2800 graden. „Vanmiddag hoorde ik, dat de temperatuur in een crematorium 1400 gra den bedraagt. Tja, wat moet ik ervan zeggen. Ik denk dat het juiste aantal doden nooit zal ko men vast te staan". Opgelost in het niets: is dat ooit te bevatten? Fracties van se conden zullen een eeuwigheid blijven knagen. Daarnet keek hij hier, thuis, het plekje waar hij zich toch het veiligst zou mo gen voelen, naar Studio Sport en maakte zich druk om de ge miste strafschop van Romario. En nu, opeens, weg. Van de aardbodem verdwenen alsof hij nooit heeft bestaan. Nooit nog even iets kunnen zeggen, nooit afscheid kunnen nemen. Altijd die gedachte dat hij het is, die daar, in de verte, in het winkel centrum loopt. Nooit meer sla pen. Tijdens de tocht terug, op deze avond van het onvoltooid vaar wel, dringt, ten slotte, eindelijk het besef door, dat bij het einde van de berging de nachtmerries pas beginnen. Het technisch onderzoek naar de oorzaken van de ramp in de Bijlmer moet eerst en vooral herhaling van het drama voorkomen. Maar de uitkomsten zijn ook van belang voor de afwikkeling van de schadeclaims, die zullen worden ingediend. door onze nieuwsdienst Amsterdam De Amsterdam se advocaat H. Bakker Schut heeft reeds contact opgenomen met de collega's van het kan toor Podhurst in Miami. Als blijkt dat vliegtuigfabrikant Boeing of motorfabrikant Pratt Whitney op een of andere ma nier (mede-)schuldig zijn aan het ongeluk in de Bijlmermeer, dan moet de hoogte van de schadevergoeding aan gedu peerden bij voorkeur in de Ver enigde Staten worden vastge steld. Amerika is het land van de on begrensde mogelijkheden, ook in de rechtspraak. Bakker Schut: „Het is zonder meer het meest profijtelijk om een ge rechtelijke procedure daar te starten. De toewijzing kan gi gantisch zijn. Die wetenschap zorgt voor grote onzekerheid bij de verdediging. Als gevolg daar van zijn zij sneller bereid tot een schikking en komen ze ook royaler uit de bocht. Tot een rechterlijke uitspraak komt het eigenlijk zelden". Ook bij de ramp met de Suri naamse DC-8 op 7 juni 1989 op het vliegveld Zanderij namen Amerikaanse specialisten de af wikkeling van' de aansprake lijkheid op zich. Een jaar na de ramp kwamen de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij en de verzekeraar Lloyds met een schikkingsbedrag van 30 mil joen dollar op tafel. In ruil voor een gemiddelde schikking van 90.000 gulden beloofden de in dieners van de claims verder af te zien van juridische procedu- Ook bij de aanwijzing van gedu peerden hanteert de rechter in Amerika soepeler normen dan elders. Na de ramp met het SLM-toestel heeft Bakker Schut dat ervaren bij de bege leiding van de nabestaanden: „Mensen die hier geen schijn van kans hadden, zijn in Ameri ka met vergoedingen tot een halve ton weggekomen. Zo'n bedrag kan het verlies natuur lijk niet goedmaken, maar het kan wel het leed enigszins ver zachten". Hoe soepel de normen in de Verenigde Staten zijn, bewijst de opmerking van Bakker Schut dat ook getuigen van de ramp van afgelopen zondag in aanmerking kunnen komen foto Maurice Nelwan Tientallen bewoners verdringen zich bij het deelraadskantoor in de hoop snel een pasje te krijgen voor het opvangcentrum in de sporthal. voor een schadevergoeding. Smartegeld voor de voorbijgan ger, die de bewoners uit de ge troffen flats heeft horen schreeuwen of zien springen. „Ik zeg niet dat het makkelijk is, maar het is mogelijk om daar een zaak van te maken. Al zul len veel mensen daar heel nuch ter niets van willen weten". Als advocaat geeft Bakker Schut gedupeerden het stan daard advies om niet te snel in te gaan op schikkingsvoorstel len van verzekeraars. Hij kan zich voorstellen dat de mensen de behoefte voelen aan een spoedige afhandeling. „Ik ga er vanuit dat de 'verzekerings maatschappijen op dit moment al actief zijn. Dat is vaste prik. Het lijkt mij verstandig om de kat uit de boom te kijken. Na de ramp op Zanderij hebben veel gedupeerden spijt gekregen. Via Amerikaanse advocaten is een veel hogere schikking ver kregen dan de SLM in eerste in stantie had aangeboden". Verdrag Over de vraag of het uit 1952 daterende en in 1956 van kracht geworden. Verdrag van Rome bij de afwikkeling van de schade een rol speelt, verschil len de deskundigen van me ning. Nederland en Israël heb ben het verdrag wel onderte kend maar niet geratificeerd. Het regelt de aansprakelijkheid van schade die op de grond wordt aangericht als gevolg van ongelukken met luchtvaartui gen. Prof. dr. H. Wassenbergh, directeur van het Instituut voor Lucht- en Ruimterecht van de Universiteit van Leiden: „Het gaat in het Verdrag van Rome om de risico-aansprakelijkheid; je hoeft niet eerst schuld te be wijzen. Doordat er een ongeluk met een vliegtuig is gebeurd is de luchtvaartmaatschappij aan sprakelijk voor de schade". Aan de uit te keren bedragen zijn evenwel limieten gesteld tot een maximum van circa 30 mil joen gulden. De hoogleraar sluit niet uit dat de rechter toch de bepalingen van het verdrag van toepassing zal verklaren, om dat die internationaal al min of meer gebruikelijk zijn. De Rotterdamse advocaat mr. F. van Bakelen, specialist op het gebied van luchtrecht, noemt deze opvatting 'met res pect onbegrijpelijk'. Naar zijn mening is niet het Verdrag van Vraag 't uw slijter.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3