Mensen Sluipen tussen de toneelspelers 9 Ook plant kan in de stress schieten FOTOGRAAF PAN SOK FRANS HAPPEL Zondag VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 JrtJansma estigduizend theaterfoto's heeft hij in z'n archief. Ruim zestig ervan hangen vanaf vandaag tot en met 30 er in de Koninklijke burg. Een keuze uit de 25 aterfotografie door Pan Sok. betoon met een Haags tintje: oto's van Het Nationale To- Appel, Het Gebeuren, De :d en jeugtheatergroep Stella, c kiekt niet zomaar. En met ;ief zie je hem al helemaal ichou wburg binnenkomen jannend" vindt hij. „Ik ben 'n element als ik door een llingheen kan sluipen". Bij enaamde 'foto-generale' van uw stuk kan je hem over het ien dwalen, tussen de ac- )or. Soms zit er dan al pu- dezaal. k: „Het leukste compliment ivan een toeschouwer na letitie: 'Meneer, na twee mi- /aren we u vërgeten. Het leek 's van Pan Sok geven een an- k op wat er op de planken ge let is een theaterregistratie Sflijkertijd een blik in de keu- ji het acteren. Op de uitnodi- 'Je komt met je camera de schouwburg binnen, verwdijnt een paar uur in een volkomen andere wereld, en stapt dan gewoon weer naar buiten. Dat is toch iets prachtigs?' ging voor zijn tentoonstelling in de Koninklijke prijkt een foto van Adri- aan Olree in 'Cerceau': het toneel- licht komt van boven en lijnt hoed en gezicht van de acteur af, die net een enorme wolk sigaretterook uit blaast. Sfeer, spanning, theater. Pan Sok beweegt zich tussen de ac teurs. Hij staat erbij, kijkt ernaar en drukt af. Niet zómaar. Als we zijn atelier binnenkomen, gaat net de te lefoon. Het Nationale Toneel. Een regisseur gaat iets vertellen over een nieuwe première. Of Pan Sok er bij wil zijn. „Natuurlijk, graag", zegt hij en legt uit: „Ik bereid me voor op mijn foto's. Ik wil erbij zijn wanneer acteurs en regisseur voor het eerst samenkomen. De spanning van dat eerste contact meemaken. Ik wil ho ren hoe een regisseur een toneelstuk ziet. Iets over de achtergronden we ten". Pan Sok kende het theater via zijn moeder, de inmiddels overleden ac trice Anny de Lange. Zijn vader is de graficus Ap Sok (over wiens werk hij een boek voorbereidt) en Pan (ver korting van Pandra) kwam op de Rietveld Academie terecht. Hij wilde iets met foto's en theater. Zijn moe der informeerde bij Joris Diels of haar zoon niet wat bij de Haagse Co- medie mocht fotograferen. 'Laat maar eens wat zien, jongen', zei Diels en Pan Sok toonde na afloop een heel fotoboek. 'Trojaanse vrou wen' heette het stuk. Het begin van de 25 jaar. Andere wereld Theater fascineert hem: „Je komt met je camera de schouwburg bin nen, verdwijnt een paar uur volko men in een andere wereld, en stapt dan gewoon weer naar buiten. Dat is toch iets prachtigs? Ik heb een waan zinnig respect voor acteurs. Jij blijft buitenstaander, in het donker. Zij moeten het elke avond doen. Om ac teurs goed te fotograferen, moetje ze ook kennen. Voelen wat er in hun 'Ik geef de toeschouwer momenten die hij zelf vaak niet kan pakken'. foto Maurice Nelwan omgaat. Hun hebbelijkheden weten, hun sterke kanten. Wanneer ik mijn foto's maak, ben ik vaak het allereer ste publiek voor ze. Er wordt dan op scherp geacteerd. Want het wordt vastgelegd. En een foto liegt niet". 'Actie-foto's' noemt hij zijn theater werk: „Ik geef de toeschouwer mo menten die hij zelf vaak niet kan pakken. Ik kan close ups maken die de zaal nooit ziet". En hij zou er graag iets mee doen op scholen: „Kinderen laten merken hoe leuk theater is. De drempel van die schouwburg verlagen. Laten zien dat er nog wat anders is dan die buis". Inmiddels experimenteert hij ook met video om theater-'clips' te maken met datzelfde doel. Mooi moment uit die 25 jaar? Ooit stond hij tussen de acteurs van 'Ma ria Stuart' bij de Haagse Comedie. Anne-Marie Heyligers speelde een emotionele uitbarsting, en Pan had op het juiste moment zijn camera in de aanslag. 'Ja', riep regisseur Jo Dua enthousiast, 'dat is dé foto'. En schouder. Pan lacht: „Met als resul taat dat die foto dus onscherp was". Ferre Grignard Eerbetoon aan Ferre Grignard T M. ussen de protestzangers van de roerige jaren zestig nam hij een centrale plaats in met eigenlijk maar één liedje: de Belg Ferre Grignard en zijn 'Ring, ring'. Grignard, die in het Antwerpse etablissement 'Gardsivik' als barman-zanger actief was, bereikte op basis van 'Ring, ring' zelfs een van de walhalla's van de lichte muze: in 1966 trad hij op in het Parijse l'Olympia. Dat 'De Ferre' zich nadien vooral bekwaamde als kunstschilder, is velen ontgaan. Nu het dit jaar tien jaar geleden is dat Ferre Grignard op 43-jarige leeftijd overleed, is het idee ontstaan om hem te eren met een overzichtstentoonstelling van zijn werk. Dat gebeurt in het Herman Teirlinck-huis in de nabij Brussel gelegen gemeente Beersel. De tentoonstelling wordt op 17 oktober geopend en duurt tot 16 november. Stef Bos promoot cd in Antwerpen De Nederlandse zanger Stef Bos hield deze week zijn nieuwste cd 'Tussen de liefde en de leegte' in Antwerpen ten doop. In aanwezigheid van muzikale vrienden zong hij enkele nummers, zichzelf achter de vleugel begeleidend. Als een voorproefje op de nieuwe, gelijknamige tournee die hij vanaf januari zal maken. Ook deze optredens beginnen in België, om de simpele reden dat Stef Bos zich met de jaren steeds meer Antwerpenaar is gaan voelen. Hij studeerde daar en woont er.'. De 31- jarige zanger is zijn geboorteland echter niet vergeten. Hij liet zich voor 'Tussen de liefde en de leegte' regisseren door Boudewijn de Groot. Fallaci werkt niet mee aan promotie Mk ichael Jackson is makkelijker in de omgang dan Oriana Fallaci, aldus een woordvoerder van uitgeverij Bert Bakker. De Italiaanse journaliste-schrij fster was gisteravond in ons land voor de promotie van haar recenste werk 'Insjallah'. Van enige menselijke medewerking bleek echter geen sprake. Fallaci gaf in de Amsterdamse Lutherse kerk een lezing op voorwaarde dat geen enkele journalist of belangstellende Slaapkluizen Steeds minder ruimte en steeds meer daklozen. Hoe los je dat op? De vormgever Frank Martens denkt het antwoord te hebben gevonden met zijn slaapkluizen. Ze zijn naast veel andere ontwerpen nog tot en met zondag te zien op de tentoonstelling 'Graduation '92' in de Amsterdamse Beurs van I haar een vraag zou stellen. „Als dat gebeurt ben ik onmiddellijk verdwenen", aldus de diva, die nog wel een gesprekje met de NOS toestond, zij het onder zeer veel voorbehoud. Tulp vernoemd naar Véronique Sanson De e Franse zangeres Véronique Sanson heeft in Parijs een naar haar vernoemde tulp gedoopt. Sanson staat al twintig jaar aan de top in de Franse muziekwereld. De zangeres heeft Nederlandse grootouders en zei ook daarom trots te zijn dat er nu een tulp is die haar naam draagt. Stallone mag met olifant trouwen De 1 astrologe Jacqueline Stallone is totaal niet geïnteresseerd in het liefdesleven van haar beroemde zoon, Sylvester. „Al trouwt hij een olifant, het laat me volkomen koud' Over ex-vrouw Brigitte Nielsen, zegt mevrouw Stallone dat ze beter met haar kan opschieten sinds ze niet meer met Sylvester gehuwd is. Van een afstandje ziet het er curieus en toch ook wel schattig uit: twee planten, in een smalle glazen vaas, die helemaal onder water gezet zijn. Dichterbij is er tussen de twee echter een groot verschil: de ene is succesvol bezig zich omhoog te worstelen om boven het water uit te tore nen, terwijl de andere de moed al opgege ven lijkt te hebben. De een is een rumex palustris (moeraszuring); de andere luis tert naar de naam rumex acetosa (veld- zuring). Beide planten spelen zondag, op de eer ste dag van de Wetenschapsweek, een be langrijke rol op de Katholieke Universi teit van Nijmegen bij de presentatie van het onderwerp 'Planten aan het woord'. De vakgroep Molecuul- en Laserfysica zal in samenwerking met de vakgroep Experimentele plantenoecologie van al les laten zien en horen over het onder werp planten en stress. Huug de Vries en Frans Bijnen, beiden bezig met hun promotie, zijn te veel we tenschapper om op al te populaire wijze over de onder stress staande planten te spreken. Van hen geen smeuige verhalen over huilende, verdrietige en radeloze plantjes die het leven niet meer aankun nen; die helemaal van de kaart zijn ge raakt van het modieuze Jan des Bouvrie- interieur. Huismondjes Bij stress en de planten ligt het toch alle maal net iets ingewikkelder. De Vries en Bijnen vertellen dat ze met de planten kunnen communiceren via de huidmond jes, kleine minuscule openingen die zich voornamelijk aan de onderkant van het blad bevinden. Planten produceren aller lei gassen die via die huidmondjes naar buiten komen. Eén van deze gassen is het hormoon ethyleen. Op 'veranderende', 'stresserige' omstandigheden reageert de plant door zqn ethyleenproduktie op te voeren. Maar het gaat om ontzettend kleine hoe- foto Ton van Duke Minke Banga bekijkt de vazen met 'onderwaterplanten. veelheden en om dat goed te kunnen me ten is door de Nijmeegse universiteit een zeer vernuftige apparatuur bedacht en ontworpen: de foto-akoestische cel. Die kleine hoeveelheden ethyleen nemen in frarood licht op, waardoor er na allerei complexe processen geluid ontstaat. De sterkte van het geluid correspondeert met de hoeveelheid ethyleen. Op deze wijze zijn een paar zuringsoor- ten bestudeerd, die in de uiterwaarden van rivieren groeien, zoals moeraszuring en veldzuring. Bij het overstromen van de uiterwaarden kan de moeraszuring overleven door snel te groeien zodat-ie weer boven het wateroppervlak uitkomt en weer kan ademhalen. „Al na een dag en zie je ze strekken. Het is te zien dat ze gaan groei en", vertelt Minke Banga, wetenschap pelijk medewerkster bij de vakgroep plantenecologie. De 'supergroei' van de moeraszuring (en kele centimeters per dag), is bij de veld zuring niet te zien. „Die redden het ge woon niet. Opmerkelijk is dat de planten die boven het water uitgroeien meer zaadproduktie leveren dan die onder het water zijn gebleven", legt Banga uit. De onderzoekers hebben het overstromen nagebootst door de planten kunstmatig onder water te zetten. Door de mate waarin het ethyleen zich ophoopt is met behulp van deze apparatuur die 'super- groei hoorbaar te maken0. De plant ver keert in een stress-situatie: hij moet een gevecht leveren om zijn voortbestaan. Erwt Ook de erwt was een onderzoeksobject, vertellen De Vries en Bijnen. In normale situaties groeit de erwt gewoon omhoog, maar als hij een obstakel tegenkomt, zo als in het onderzoek, dan 'vervolgt' hij horizontaal zijn weg. Uit metingen is ge bleken dat tijdens dat horizontale groei en zijn ethyleenproduktie is verhoogd; hij is zogezegd in de stress geschoten. „De erwt wordt tot extra prestaties aan gejaagd; dat is bij de mens toch ook zo", zegt Frans Bijnen. „Wij mensen lopen normaal ook rechtop, maar als dat plot seling door wat voor oorzaak niet kan, voel je je gestresst en wil je uit die benar de positie." Minke Banga kijkt nog eens goed naar de vazen met 'onderwaterplanten'. In een paar dagen is het ene blaadje van de moe raszuring gegroeid als kool. Het plantje ernaast heeft de strijd al opgegeven. Zal er nou veel leed heersen onder de ge stresste planten? Ook zij voelt er weinig voor om op 'menselijke' wijze het onder werp te psychologiseren. „Ach, ellende is een groot woord. Zo zou ik het niet willen zeggen". Bomen voor Krkonose Het Nationaal Park Krkonose in Tsjechoslowakije krijgt nieuwe bo men. De stichting Face, zelfstandig onderdeel van de Samenwerkende Energie Produktiebedrijven (Sep) in Arnhem, is deze week begonnen met het herbeplanten. Sep reserveert jaarlijks twintig mil joen om over de hele wereld nieuwe bossen aan te planten. Bomen heb ben de eigenschap kooldioxyde - ver antwoordelijk voor het gat in de ozonlaag-vastte leggen. Face be paalt waar de bomen moeten worden geplant. In Oost-Europa is het zeer slecht met het milieu gesteld. Door de ex treem-zure regen is bijna de helft van het oorspronkelijke bos in Krko nose dood. Het Nationaal Park staat op de lijst van de tien meest bedreig de natuurgebieden ter wereld. Krkonose ligt op de grens van Tsjechoslowakije en Polen en vormt het laatste natuurgebied ter wereld waar flora uit de laatste Ijstijd voor komt. Face zal jaarlijks vier miljoen boompjes in Krkonose aanplanten. Miljoenste bij Madame Tussaud Madame Tussaud Scenerama in Amsterdam verwelkomt tussen 17 en 24 oktober haar miljoenste bezoeker. Dat is twee maanden eerder dan directeur Bijleveld had verwacht. Wie als miljoenste over de drempel komt, krijgt samen met zijn of haar familie een volledig verzorgd weekeinde Londen aangeboden. In een onlangs gehouden onderzoek naar de populairste attracties in Amsterdam, wordt Madame Tussaud Scenerama in één adem genoemd met het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum. ICranten op zondag vinden in dit landje geen markt, op actualiteit zijn we op hier die ene dag in de week eigenlijk helemaal niet zo ingericht. Het zondag-rustdag mag dan wel al lang ter ziele zijn gezien de massale manier waarop we ons op destijds de Dag des Heren zijn gaan bewegen, maar nieuws, onheil stoort dan niettemin. Uitslapen, een beetje naar buiten waar de vogels fluiten, soep en een biefstukje, Studio Sport, Van Kooten en De Bie wellicht en dan is het morgen weer vroeg dag. De Nederlandse televisie heeft jarenlang straffeloos op die zondagen een actualiteiten programma kunnen nalaten. Uitzendingen die nog iets met de dagelijkse realiteit van de wereld te maken hadden, moesten gevonden worden in de categorie 'Ver van mijn bed show' en 'Opsporing verzocht', want de sores die daar in voorkwam kon worden ervaren zonder dat men daarvoor werkelijk wakker hoefde te worden. Sinds zondag bestaan die zondagen niet meer. Vanaf het moment dat Journaal-lezer Gijs Wanders als een buitenaardse verschijning de uitzending van Studio Sport binnenschoof, is de zondag van mr. G.B.J. Hilterman historie. Het is een dag als alle andere geworden. De net nieuw gestructureerde radio miste de kans voor open doel niet. Radio I had geen uitleggende tv-spotjes met straaltjes bloed en Joegoslavisch geweld meer nodig. Het werd de nieuwszender die het al lang had moeten wezen en iedereen vond 'm alsof die zender er al lang was. Bij de televisie lag het wat anders. Daar moest een luiheid tijdens het weekeinde die decennia geleden was ingetreden in wel zeer korte tijd worden genezen. De paniek die dat al gaf, werd nog versterkt doordat er bij elke omroep afzonderlijk plotseling moest worden nagedacht hoe erg heel erg moest zijn om uitzendingen een beetje te veranderen, of misschien wel helemaal, welk amusement nog net kon en welke vrolijkheid absoluut niet. Vind zo'n hoogbeslissende functionaris maar eens. Die dan in eerste reactie toch ook niet verder zou komen dan de sub. a uit zijn wetten en voorschriften, dat alleen als een nationaal praktiserend iemand van het Koninklijk Huis overlijdt er als vanzelf sprake is van nationale rouw. Wat zouden de anderen doen?, aarzelt die eneAVat zou die ene doen?, twijfelen de anderen. In alle beschouwingen die in het begin van deze week werden gewijd aan het hoe goed, of - meer nog - hoe slecht de publieke televisie op de klap van zondag had gereageerd, werd zelfs met fracties van tijd gewerkt. RTL 4 zou drie minuten eerder het eerste nieuws hebben gegeven dan de NOS. Maar het gaat mij, na wat langer nadenken, er meer om welke inschatting er ergens centraal van dat nieuws gemaakt wordt en om de omvattende beslissingen die daarop genomen worden. Bij de NOS en de publieksomroepen wilde men wel voluit, maar stond de zo geheiligde pluriformiteit een homogene berichtgeving in de weg. Bij RTL 4 belemmerde er veel minder, maar bestond studio-presentatrice Vivian Boelen het om na een verbijsterd verhaal van verslaggever Willem Lust te vragen: 'Zeg Willem, wat denk je, kunnen we spreken van een ramp?' En dat allemaal op zondagavond. Terwijl de week nog niet echt begonnen was.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25