Werknemer duur uit bij nieuwe wao- verzekering 1 Broden A2 A4 A5 B1 6 B5 C9 Zoektocht naar motor gaat nog steeds door Exportverbod varkens eindigt op 15 oktober li Den Haag versnelt controle pensions rl4 Dagen Gratis^ £cidóe0ou*a/rtt VRIJDAG JKTOBER 1992 26 PAGINA'S in drie katernen estelijk leven yormden negatief f nieuwe kerkorde binnenland ID wil topsporter ancieel steunen buitenland NAVO wil VN- hoofdkwartier 'ichten in Bosnië 9en omgeving Iiiversiteit opent poorten op etenschapsdag eeuwige eerzucht üjian Danny Blind ok plant kan in de stress schieten £eid>&e (Bouw/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25464. Losse nummers 1,50. Vannacht in de kustgebieden nog kans op een bui. Mini mumtemperatuur omstreeks 4 graden en in het binnenland mogelijk nachtvorst. Overdag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Wind uit noord tot noordoost, matig, rond kracht 4. Veertien doden bij vliegramp in China PEKING Een chartervliegtuig van Wu han Airline, met Franse en Taiwanese toe risten aan boord, is gisteren in een afgele gen streek in het noordwesten van China neergestort. Negen Fransen en vijf Chinese bemanningsleden kwamen daarbij om het leven. Het vliegtuig stortte neer in het dorp Huajia in de provincie Gansu. Het toestel was vertrokken uit de provinciale hoofd stad Lanzhou voor een vlucht naar de nabu rige provincie Shaanxi. De piloot van het toestel, een Iljoesjin 14 van Russische ma kelij, meldde kort na de start problemen met de linkermotor. Hij deelde mee dat hij naar het vliegveld van Lanzhou zou terug keren voor een noodlanding. TNO stopt fokken proefdieren RIJSWIJK/LEIDEN - Vanwege bezuinigingen op de subsidies moet de onderzoeksorganisatie TNO stop pen met het fokken van proefdieren. Het Instituut voor Toegepaste Radiobiologie en Immunologie (ITRI) van TNO in Rijswijk heeft daarom het aantal mannelijke ratten en muizen teruggebracht. Voor ne gentig dierproeven met een dodelijke afloop zijn nu al leen de mannelijke ratten gebruikt, terwijl daar ge woonlijk ook vrouwelijke dieren voor worden ge bruikt. Verder zijn honderd mannelijke muizen die aanvankelijk voor de fok bestemd waren, gedood. TNO beschikt in totaal over 2500 ratten en 5000 mui zen. Pro Primaten, de in Leiden gevestige vakbond voor apen, sprak bij WVC zijn bezorgdheid uit over het lot dat de ruim 1300 apen waarover het onder zoekinstituut beschikt boven het hoofd hangt. De woordvoerder van TNO ontkende echter dat deze die ren in het kader van de actie worden afgemaakt. Lagere boete voor AVRO's Glamourland HILVERSUM Het Commissariaat voor de Media heeft vanmorgen een boete voor onge oorloofde reclame in het AVRO-programma Glamourland verlaagd van een ton naar tien duizend gulden. Gert-Jan Droge schonk vorig jaar in zijn programma voor society-minnend Nederland uitvoerig aandacht aan een hotel annex beautyfarm. De lokatie en de prijzen voor een kamer en een behandeling werden daarin uitvoerig belicht. Het commissariaat is er na een bezwaarschrift van Dröge van overtuigd, dat de programma-maker niet de intentie heeft gehad de reclameregels te over treden. Desalniettemin meent het Commissa riaat dat de AVRO beter toezicht had moeten houden op het programma. Enorme explosie bij vliegveld van Los Angeles LOS ANGELES Een enorme explosie bij een raffi naderij heeft vanochtend vroeg (Nederlandse tijd) het vliegveld van Los Angeles opgeschrikt. Zeker veertien mensen hebben lichte verwondingen opgelopen. Tot op dertig kilometer afstand is een vuurzee zichtbaar. Meer dan tachtig eenheden van de brandweer zijn in gezet om de brand te bestrijden. De explosie vond plaats op een raffinaderij van Texaco in Carson ten zuiden van Los Angeles (Californië) en veroorzaakte een enorme brand. Het geweld van de vuurzee maakt het reddingswerkers onmogeljk de plaats van het on geluk te naderen, zo zeiden brandweerlieden. Inmid dels zijn evacuatieplannen gemaakt voor plaatsen in de buurt van de brandende installatie. Een aantal in woners uit de omgeving zei aanvankelijk gedacht te hebben dat de klap een aardbeving was. door GIJS K0REVAAR en DICK HOFLAND GOUDA Werknemers die willen voorkomen dat hun wao-uitkering lager wordt als de kabinetsmaatregelen doorgaan, zullen duurder uit zijn dan nu. De sociale premies gaan weliswaar om laag, maar dat weegt niet op tegen de premie die particu liere maatschappijen gaan berekenen als men zich te gen het risico wil verzekeren. Dit blijkt uit een deze krant met directeur Kleij- nenberg van de Goudse Verze keringen. Hij zegt daarin met nadruk dat de werkgevers een sleutelrol hebben. Zij moeten voor aanvullende regelingen zorgen en het personeel organi seren om collectief een verzeke ring af te sluiten. Maar Kleij- nenberg stelt tevens dat werk nemers er niet van moeten uit gaan dat hun werkgever het wel allemaal voor ze zal regelen. Be drijven hebben het volgens hem om te beginnen al veel te druk met hun eigen problemen, zoals de boete-regeling bij arbeidson geschiktheid en de maatregel dat ze de eerste drie of zes we ken ziekte van hun werkne- piers zelf moeten gaan betalen. Bovendien zal iedereen die zich niet collectief via de werkgever kan of wil verzekeren, moeten worden gekeurd door een onaf hankelijke specialist. Daardoor is het lang niet zeker is of men wordt toegelaten tot de verze kering. De praktijk wijst uit, dat deze artsen strenger keuren dan de huidige GMD-artsen, die tot nu toe verantwoordelijk zijn voor de beslissing of iemand in aanmerking komt voor de wao. Momenteel krijgt iemand die arbeidsongeschikt wordteen uitkering van 70% van het laatstverdiende salaris. In veel bedrijven zijn regelingen die er voor zorgen dat dit wordt aan gevuld, soms tot 100%. Als de maatregelen van het kabinet worden ingevoerd, vermoede lijk in de loop van volgend jaar, wordt de uitkering afhankelijk van het aantal gewerkte jaren. In de praktijk zullen daardoor vooral jonge mensen met een boven-modaal inkomen er fors op achteruit gaan. Pagina A4: Alternatieve wao moet financiële klap opvangen Golfbad Scheveningen definitief gesloten DEN HAAG - De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteravond definitief besloten dat het Golfbad Scheveningen deze maand dichtgaat. Met alleen de stemmen van Groen Links en SGP/GPV/ RPF tegen ging de raad akkoord met de verhuur van de helft van het gebouw aan het Britse bedrijf Sea Life, dat er een zee-aquari um wil vestigen. Het jaarlijkse verlies is 2,75 miljoen gulden en dat kan de gemeente niet meer opbrengen. Groen Links en klein rechts wilden een investeerder, die zich op de valreep had gemeld, nog wel een kans geven zijn voorstellen uit te werken. De wethou ders Dijkhuizen en Noordanus waren er echter van overtuigd dat geen enkele ondernemer het Golfbad wil overnemen zonder dat de gemeente een financiële bijdrage levert. De laatste openingsdag van het Golfbad Scheveningen is zondag 25 oktober. AMSTERDAM - De zoek tocht naar de rechter binnen- motor van de zondagavond in de Bijlmer verongelukte El Al-Boeing heeft nog steeds geen resultaat opgeleverd. Dat zei vanochtend een woordvoerder van het team dat de ramp onderzoekt. De zoektocht in het Gooimeer en het IJmeer gaat onvermin derd door. Het team er gaat er vooralsnog vanuit dat het vliegtuig in de lucht twee motoren heeft verlo- ren. Hoeveel motoren de Boeing onderweg daadwerke lijk heeft verloren staat echter pas vast als de tweede motor wordt gevonden of indien uit de motorresten die op de plaats van de ramp zijn gevonden kan worden vastgesteld dat die van twee, dan wel drie, verschillen de motoren zijn. De lijst met namen van mensen die na de vliegramp in de Bijl mer als vermist zijn opgegeven wordt vandaag door de gemeen te Amsterdam bekendgemaakt. Daarbij wordt er vanuit gegaan dat de mensen die op de lijst voorkomen bij de ramp zijn om gekomen. Deskundigen voor spellen dat het bekend worden van de namen tot heftige emo tionele uitbarstingen kan lei den in de sporthal Bijlmer waar dakloos geworden flatbewoners en verwanten worden opgevan gen. Er zijn extra hulpverleners op geroepen. In de puinhopen zijn vijftig lichamen geborgen, waarvan er zeven zijn geïdenti ficeerd. Op Schiphol vinden jaarlijks tientallen voorzorgs- en nood landingen plaats. De verschil lende incidenten worden echter zo veel mogelijk geheim gehou den, om geen onrust te zaaien onder de bevolking. Volgens de luchthaven is tussen januari en september van dit jaar gemiddeld eens per maand een toestel direct na de start te ruggekeerd wegens een tech nisch mankement. Zie verder pagina A3 Willy Brandt overleden BONN - Willy Brandt is gisteravond op 78-jarige leeftijd overleden in zijn ei gen huis in Unkel. Hij leed aan kanker. Brandt kreeg zijn faam vooral voor zijn beleid van toenadering tot de commu nistische machthebbers in het oosten van Duitsland tij dens de Koude Oorlog. Zijn inspanningen werden in 1971 beloond met de Nobel prijs voor de Vrede. Brandt is onder meer burgemeester van Berlijn, bondskanselier en SPD-voorzitter geweest. De ontmaskering van zijn naaste medewerker G. Guil- laime als DDR-spion noopte hem tot aftreden als bonds kanselier. Daarna bleef hij actief in eigen land en in hel buitenland, onder meer als voorzitter van de Socialisti sche Internationale en als pleitbezorger voor gelijkere verdeling van welvaart tus sen rijke en arme landen. Direct na zijn overlijden werd Brandt uit tal van hoe ken geprezen als een van de belangrijkste naoorlogse staatslieden. De Duitse pre sident, Richard von Weiz- sacker, roemde Brandt als iemand met een grote over tuiging. Volgens SPD-voor- zitter Engholm heeft Brandt mensen in Europa en daarbuiten hoop en rich ting gegeven. De Duitse re gering noemde hem een groot leider die na de Twee de Wereldoorlog in de hele wereld respect voor zijn land verwierf. „Hij was een zeer ongewoon Duits politi cus, een overtuigd model democraat". Het parlement herdacht de staatsman van morgen. Het Witte Huis prees Brandt als een historisch fi guur die zich inzette voor de verwezenlijking „van zijn droom over harmonie tus sen Oost en West". Shimon Peres, de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, zei over zijn Ost-politik: „Hij was de man die gelijk had". Duitsland zal volgen de week in Berlijn met een staatsplechtigheid afscheid nemen van de voormalige regeringsleider. Pagina A6: Willy Brandt was een echte Berliner. NOMIE •N/REGIO JSTVERLENING 0 KDIENSTEN jEN TUINBOUW... 0 VICE 0 PROGRAMMA'S TUUR IERBOEKEN issen omgeleid Sgens werk aan Dauwpoortsbrug De Blauwpoorts- rg wordt vanaf aanstaande Jndag voor alle verkeer afge- pn. Dat hangt samen met aanbrengen van een nieuw gdek, noodzakelijk in het jjer van de restauratie van de De afsluiting duurt drie ifen- gevolg van de afsluiting It een aantal buslijnen van- it station richting centrum [eleid. De bussen die via de istraat naar de Korevaar- worden omgeleid via igegracht en Hooigracht. Stopt wordt dan op de Lam- "markt en de kruising Le- s daal-Korevaarstraat. De sen richting Hoge Rijndijk Jpen bij een tijdelijke halte de St. Jorissteeg. De bussen 'ting Lammenschansweg ipen in de Korevaarstraat. haltes Steenstraat en Bree- aat vervallen tijdelijk, lijnen 30, 33 en 43 worden nende vanaf het station om- eid via Morssingel en Rijn- htbrug. De halten Kort Ra- iburg en Noordeinde in de hting Haagweg vervallen. ADVERTENTIE DEN HAAG Het exportver bod van levende varkens in Ne derland wordt vanaf 16 oktober opgeheven. Het permanent ve terinair comité dat gisteravond in Brussel bijeen is geweest heeft besloten de export onder bepaalde voorwaarden weer mogelijk te maken. Dit heeft de databank voor voedsel en bloemen vanmorgen bekend gemaakt. Het ministe rie van landbouw kon het be richt nog niet officieel bevesti gen. De Nederlandse afgevaar digde in het veterinair comité moest nog verslag uitbrengen. Het exportverbod was het ge volg van het feit dat er in Italië blaasjesziekte was geconsta teerd bij varkens die vanuit Ne derland zijn uitgevoerd. Het vi rus werd aangetroffen bij enke le varkens op de Veluwe. Het is overigens niet duidelijk welke beperkende maatregelen nog blijven gelden voor de export van levende varkens. In ieder geval zullen de veteri naire maatregelen in het zoeg- naamde 'gesloten gebied' op vooral de Veluwe ongewijzigd blijven tot tenminste 15 novem ber. Het WD-kamerlid Blauw heeft gisteren scherpe kritiek geuit op het algehele verbod van ex port van levende varkens. Hij noemt de maatregelen zwaar overdreven, omdat het nog he lemaal niet zeker is dat de blaasjesziekte naar Italië is overgebracht vanuit Neder land. Blauw zal minister Buk man van landbouw op het ge voerde beleid ernstig bekritise ren bij het eerstvolgende over leg met de Kamer, zo kondigde hij gisteren aan. Topstukken Een rariteitenkabinet van dieren op sterk water, opgezette vogels en bizarre insekten is te zien op de tentoonstelling Topstukken in stelling', die loopt van 11 tot en met 25 oktober in het Pesthuis in Leiden. Op deze bijzondere ten toonstelling worden topstukken getoond, die normaal voor het publiek achter slot en grendel blijven. Fossielen en skeletten van dieren die miljoenen jaren geleden geleefd hebben, zijn te zien, naast opgezette exempla ren van uitgestorven of zeldzame dieren. Daaronder bevindt zich de nog immer tot de verbeelding sprekende dodo, waarvan het skelet door een bevriend mu seum werd afgestaan. Het Pest huis is dagelijks geopend tot 17.00 uur. FOTO: WIM VAN NOORT Pagina BI: Requiem voor een reuze-dinosaurus DEN HAAG De gemeente Den Haag wil het tempo van controle op pensions aanzien lijk versnellen. In de komende vijf maanden moeten 900 ver- blijfsinrichtingen zijn geïnven tariseerd en op brandveiligheid gecontroleerd. Voor het einde van 1993 moeten deze én 500 eerder be zochte logementen aan alle ei sen voldoen. Is dat niet het ge val, dan volgt sluiting. Burge meester A. Havermans en wet houder N. Dijkhuizen maakten de voornemens vanmorgen be kend in het Haagse stadhuis. De aangekondigde maatregelen volgen op de brand in pension Vogel aan de Scheepmakers straat, drie weken geleden. Bij de aangestoken brand kwamen elf mensen om het leven. Drie slachtoffers liggen nog in het ziekenhuis. Het pension vol deed niet aan alle brandveilig heidseisen en werd gedoogd. De broden zijn toch in zee gestort. Ondanks het verbod van de overheid zijn de leden van de inmiddels opgeheven Stichting Cargo aan de geestelijke vermogens van wie al lange tijd door velen ernstig is getwijfeld vorige maand in het holst van de nacht met twintigduizend broden de zee opgegaan om te doen wat in het bijbelboek Prediker (11:1) staat afgedrukt: „Werp uw brood uit op het water, want Gij zult het vinden na vele dagen...". Inmiddels zijn er al hier en daar broden aan de kust aangespoeld. Hoeveel dagen dat nog voortduurt is een raadsel. Na veertien dagen gratis ervan te hebben 'geproefd' ziet u vast meer brood in onze krant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711 848 003000 iiuniwtijnMirmm

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1