asten minder nel omhoog B 'Niets is meer heilig' er twee jaar )uw van nieuwe •andweerkazerne xploitatie parkeergarages in gemeentehanden Ccldóc (Eoutant "Restauratie jegraaf- ulaatsvoor ,1 miljoen B2 'Noodfondsje' voor opvang van daklozen m V\ V v-\ -< Slimme EHBO-kit r LEIDEN EN OMGEVING LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 OKTOBER 1992 ider compostfabriek forse lastenstijging EN De lasten voor de Ine burgers zullen de ko ejaren iets minder snel h dan oorspronkelijk 5" geraamd. Vanaf 1994 1 daarvoor een deel van ""brengst van de gemeen- t bezuinigingen ge- -Tinroerend goedbelasting volgend jaar een miljoen meer opleveren. Om dat ;iken en ter compensatie inflatie (3,75 procent) et tarief 6,2 procent om- ïet jaar 1994 wordt een reserveerd om de belas- rhoging te drukken, voor i dat drie ton en voor 1996 ,Op die manier hopen jbereiken dat Leiden een plaatsen zakt in de top tan gemeenten met de Bte lasten van Neder land" zegt wethouder S. de Vreeze van financiën. Reinigingsrecht Behalve de onroerend goedbe lasting gaat ook het reinigings recht met 6,2 procent omhoog. De extra lasten die op de ver werking van het huisvuil druk ken worden voorlopig nog niet doorberekend. Het gaat daarbij om in totaal ongeveer 25 mil joen. Dat bedrag omvat het aan deel van Leiden in het niet door gaan van de stortplaats De Does in Leiderdorp, in de kosten van het sluiten van de Leidse vuil verbranding en het Leidse aan deel in de voorbereiding van de bouw van de vuilverbranding bij Ypenburg die niet doorgaat. De Vreeze noemt dit een van de grootste zorgen in de Leidse ge meen tefinanciën. Om enorme tariefsverhogingen te voorko men moet de geplande vergis- tingsinstallatie voor huisvuil in Leiden Zuid-West er simpelweg komen. Door de bouw daarvan worden de verwerkingskosten van het huisvuil naar verwach ting enorm gedrukt. Die bespa ring wordt niet doorberekend aan de burgers, maar met de ex tra opbrengst van het reini gingsrecht moet het tekort van 25 miljoen worden weggewerkt. De Vreeze: „Maar als er over twee jaar geen duidelijkheid is over de bouw van die installatie, dan zullen de tarieven toch fors omhoog moeten. Bovendien moet die 25 miljoen ook na de ingebruikname van de vergis- tingsinstallatie snel worden af geschreven, wat mij betreft voor het jaar 2000. Anders zadelen we ons nageslacht met dat pro bleem op". Als de vergistingsin- stallatie er niet komt voorziet hij zeer forse tariefsstijgingen. Nu bedraagt het reinigings recht zo'n 300 gulden, in dat ge val kan daar zo'n 200 gulden op komen. EN Er moet in 1994 nen worden met de van een nieuwe brand- azerne in Leiden Zuid- Een eerste aanzet Dor is gemaakt door in igroting twee ton te leren, iets minder dan irde van de kapitaallas- ie zo'n kazerne vergt, e regio Leiden en het >ok bijdragen kan de re kazerne daadwerke- irrijzen in de omgeving Voorschoterweg. ■andweerkazerne is een weinige stukjes echt 1 beleid ook niet opge- i in het collegeprogram- die zijn te vinden op de begroting. Burgemees- Goekoop die de brand- in zijn portefeuille heeft de taaie onderhandelin- ;t plan uit het vuur te sle mder S. de Vreeze van fi rn: „Het is duidelijk dat er oet gebeuren. De kazerne Langebrug is verouderd. Als wordt uitgerukt komen slaapkamers en kantine vol uit laatgassen te staan. Modernise ring kost veel geld. Bovendien ligt die kazerne minder gunstig. De Leidse brandweer heeft een regiofunctie en het is noodzake lijk om binnen voorgeschreven tijden bijvoorbeeld naar Zoetèr- woude uit te kunnen rukken. Dat is vanuit het centrum moei lijk". De Vreeze merkt op dat het vrij komende terrein aan de Lange brug, hartje binnenstad, een flinke waarde vertegenwoor digt. Dat geld zou ook kunnen worden besteed aan nieuw bouw. Bovendien zouden de an dere deelnemers in de regionale brandweer mee moeten beta len. Het college heeft overigens nog geen plannen voor het vrijko mende complex aan de Lange brug. „Joop Walenkamp (ver keerswethouder, red.) wil er misschien wel een parkeervoor ziening in 'zijn' autoluwe bin nenstad. Het ligt er ideaal voor. Nou, er zijn nog wel wat moge lijkheden. De keus moet nog worden gemaakt". Bouwmeester onderscheiden EN H. Bouwmeester is vandaag bij zijn afscheid van de ge- te Leiden onderscheiden met de eremedaille in goud behoren de Orde van Oranje Nassau. Bouwmeester, die met vut gaat, liouwinspecteur bij de afdeling bouw en woningtoezicht en rich bovendien verdienstelijk gemaakt voor een groot aantal iisaties in zijn woonplaats Noordwijkerhout. Bouwmeester in 1965 in dienst van de gemeente Leiden. Daarvoor werkte y een makelaarskantoor en bij diverse bouwbedrijven. In dwijkerhout was hij actief bij de vrijwillige brandweer en was 11963 mede-oprichter van de ijsclub, waar hij ook jaren be slid was. Bovendien was hij actief binnen de Nederlands Her- Ie gemeente. Hij is sinds 1990 bestuurslid van verzorgingshuis ikewij en hij bekleedt functies bij de Orgelkring Noordwijker- de Marathon Bollenstreek en de voetbalvereniging St. Bavo. LEIDEN De gemeente Lei den gaat geld uittrekken voor de noodopvang van daklozen. Daarnaast zal bovendien on derzoek worden gedaan naar de aantallen zwervers die Leiden aandoen en waar zij vandaan komen. Het bedrag van 2500 gulden dat komend jaar wordt uitgetrok ken is gering, maar het zou vol gens wethouder Steven de Vreeze (financiën en welzijns zorg) al voldoende zijn om in hoge nood uitkomst te bieden met een slaapplaats of een treinkaartje. Volgens De Vree ze is het afgelopen jaar regel matig gebleken dat daklozen die om hulp aankloppen in Lei den van het kastje naar de muur worden gestuurd. „Er zijn verschillende telefonische hulpdiensten en het maat schappelijk werk dat buiten kantooruren bereikbaar is. Ge bleken is dat als daklozen con tact zoeken ze nogal eens van de ene naar de andere instelling worden gestuurd, omdat niet duidelijk is of en hoe ze gehol pen kunnen worden. Soms wor den ze ondergebracht in een goedkoop hotelletje. Een enkele keer komen ze bij de politie te recht die daar niet op ingericht is". Het onderzoek dat komend jaar wordt gedaan bestaat uit het tellen van daklozen die om hulp vragen en nagaan waar ze vandaan komen. Afhankelijk van het resultaat daarvan kan worden besloten om een 'bad- bed-brood-voorziening' in Lei den te beginnen. „Een voorzie ning waar mensen 's avonds te recht kunnen om te eten, te wassen en te slapen, waarna ze 's morgens weer moeten ver trekken". De Vreeze is zich er van bewust dat het risico be staat dat Leiden daardoor zwer vers van elders aantrekt. Dief mag blijven LEIDEN Een 25-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats is gisteren na diefstal van scheermesjes in een winkel aan de Hooigracht ingesloten in het Leidse politiebureau. De man, die door het winkelperso neel werd betrapt, bleek 43 boe tes voor kleine vergrijpen niet te hebben betaald. Hij is de staat 3000 gulden schuldig. De man zal dit bedrag nu moeten gaan uitzitten. Dat staat gelijk Wethouder Steven de Vreeze van financiën: „..cultuuromslag..'' OTO: WIM VAN NOORT Steven de Vreeze over begroting '93: LEIDEN Forse bezuini gingen, waarbij de uitgaven voor nieuw beleid voor het eerst achterblijven. Zo moet er ruimte komen om de ver hoging van lasten te beper ken en om een reserve te kweken waarmee tegenval lers kunnen worden opge vangen. Leiden moet, dat is het devies van wethouder S. de Vreeze van financiën, de tering naar de nering zetten om financieel op eigen benen te staan. Want als de gemeente volgend jaar afscheid neemt van de de Artikel-12-status moet dat defi nitief zijn. „Die is slecht voor het imago van de stad. Leiden heeft de afgelopen kleine twin tigjaar zo'n 140 miljoen aan ex tra uitkering gehad. Dat loopt af, maar de stad is in die periode ook opgeknapt. Op de keper be schouwd zijn de problemen hier nu ook niet te vergelijken met die van een stad als Den Haag. Zo slecht staan we er niet voor", zegt De Vreeze. Hij kondigde vanmorgen aan dat het afscheid van de artikel 12-status met enig tromgeroffel gepaard zal gaan in januari. De Erasmus-universiteit heeft in middels een onderzoeksop dracht gekregen om na te gaan hoe de uitgekeerde extra gelden zijn besteed. Bezuinigingen De afgelopen maanden werd door het college van b en w naarstig gezocht naar de moge lijkheden om voor 1993 6,3 mil joen aan structurele bezuini gingen te vinden. Vooral terug lopende rijksuitkeringen voor met name onderwijs en stads vernieuwing en oplopende mi lieukosten waren daar de oor zaak van. Bij al dat slechte nieuws, had de gemeente vorige maand toch een opsteker. De uitkering van het rijk valt structureel zes ton hoger uit dan eerder was verwacht. Dat nam niet weg dat er harde on derhandelingen vooraf gingen aan de begroting. Wethouders gingen voor hun portefeuilles staan en presenteerden tegelijk wensenlijstjes, terwijl er juist gekort moest worden. En hoewel na het verschijnen van de 'Heroverwegingsnota' een storm van protest opstak, heeft het college niet willen tor nen aan de bezuinigingen. Kor tingen op het schoolzwemmen en op het Instituut Burger raadslieden (IBR) bleven recht overeind. Het college doet slechts de toezegging volgend jaar met een nota te komen over rechtskundige bijstand. Pas als dan blijkt dat op het IBR niet kan worden bezuinigd, wordt de maatregel opnieuw bezien. Voor het schoolzwemmen geldt net zoiets. Pas als blijkt dat te veel kinderen er niet in slagen hun A-diploma in een jaar te ha len wordt dat opnieuw bekeken. De Vreeze: „Het IBR was jaren lang heilig in Leiden, maar wij vermoeden dat het toch wel overlapt met andere instellin gen voor rechtshulp. Dan kan er bezuinigd worden en 25.000 gulden is op zich niet veel. In principe geldt nu dat niets meer heilig is. Alle bestaand beleid zal steeds opnieuw moeten wor den afgewogen tegen nieuw be leid. Uiteindelijk moet dat er toe leiden dat er geen grote be zuinigingsrondes meer nodig zijn". Risico's Aan de vooravond van de feite lijke presentatie lijkt de begro ting 1993 vooral op te vallen door vooral onopvallend 'nieuw beleid'. Er wordt extra geld uit getrokken voor onderhoud, met name de vervanging van riolen en lantaarnpalen, het succesvol gebleken onderwijsvoorrangs beleid kan zonder geld van het rijk doorgaan en er wordt geld gereserveerd voor een brand weerkazerne en voor een beper king van belastingverhoging. De Vreeze is met die soberheid in zijn nopjes. „Het is een cul tuuromslag, die past bij een an dere tijdgeest. In de jaren ze ventig wilden we nog weieens risico nemen met financiering, met name waar het stadsver nieuwing betrof. Projecten wer den aangevat en later zou het rijk dat wel subsidiëren. Er werd niet eens gesproken over eventueel later onderhoud. Die risico's kunnen we niet meer De Vreeze noemt als voorbeeld de vorming van het Centrum Beeldende Kunst. „Bij de tot standkoming daarvan is tege lijk de vraag gesteld: is er aan het onderhoud gedacht?". Hij spreekt van een 'Haagsche Schouwbrug-trauma' bij de ge meente. Naar de brug die het onder andere door gebrek aan onderhoud begaf. Voor De Vreeze is duidelijk dat het schilderen van lantaarnpa len, maar ook een betere inter ne bewaking van de uitgaven van de gemeente geen punten zijn waarmee collegepartijen drommen kiezers zullen trek ken. „Aan de andere kant ben ik ervan overtuigd dat dit juist dingen zijn die de mensen waar deren als ze gebeuren en die ze verwachten van de gemeente". Verkiezingen Het derde begrotingsjaar voor dit college geldt voor PvdA'er De Vreeze als een soort oog stjaar. Een sobere begroting die niettemin ongeveer 500 miljoen gulden omvat, maar waarbij hij nadrukkelijk verzekert nog niet naar de verkiezingen te kijken. Volgend jaar ligt dat anders. Dan wordt de begroting een half jaar voor de verkiezingen gepresenteerd en zullen die daar ook een grote rol bij spe len. De lust voor nieuwe bezui nigingen als gevolg van rijksbe leid zal dan aanzienlijk minder groot zijn dan nu. Forse ingre pen zullen dan volgens De Vree ze ook alleen mogelijk zijn als complete activiteiten worden afgestoten. „Maar ik hoop dat minister Kok zich tegen die tijd realiseert dat zijn partij ook de mijne is". Vrouw beroofd LEIDEN Een 53-jarige Leid se vrouw is gistermorgen op de Steenstraat beroofd van haar portemonnee, waarin enkele honderden guldens en persoon lijke bescheiden zaten. De vrouw werd aangesproken door een meisje dat om een paar gul den vroeg. De vrouw voldeed aan dat verzoek en stak de por temonnee terug in haar tas. Op dat moment viel achter haar een oudere dame op de grond. Toen zij toesnelde om te helpen liet zij haar tas onbeheerd ach ter, waarop het op geld beluste meisje de portemonnee verwij derde en verdween. Parkeermeter je kraakt LEIDEN Een 24-jarige inwo ner van Breda is gisteravond op de Tweede Binnenvestgracht op aanwijzing van getuigen aange houden nadat hij een parkeer meter had opengebroken. De man had slechts enkele guldens en kwartjes buitgemaakt. Hij is na verhoor heengezonden. Leiderdorpse gewond LEIDERDORP - Een 29-jarige automobiliste uit Leiderdorp is gisteravond rond kwart over ze ven gewond geraakt nadat zy met haar auto tegen een lan taarnpaal was gebotst. Het on geluk gebeurde op de Engelen- daal in Leiderdorp. Zij lette even niet op, kwam in de berm te recht en botste vervolgens tegen de lantaarnpaal. Met een gebro ken arm moest zij worden afge voerd naar het AZL. De auto was totaal venield. Bromfiets aangereden WASSENAAR - Een 19-jarige inwoonster van Wassenaar is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Dey- lerweg/Ammonslaantje in Was senaar. De vrouw reed op haar bromfiets op het fietspad dat pa rallel aan de Deylerweg loopt. Daar waar het fietspad de rij baan kruist had zij voorrang moeten verlenen aan het afbui gende autoverkeer. Het slacht offer deed dat niet en verraste een 53-jarige Haagse automobi list, die haar aanreed. De Wasse- naarse is met een drievoudige kaakfractuur en beenletsel overgebracht naar het AZL. De bromfiets werd zwaar bescha digd. JEN De exploitatie le parkeergarages op de inmarkt en het Ir. Dries- lein moet in handen van lemeente komen. Daar- zijn inmiddels al onder- lelingen begonnen. De ges staan nu het groot- leel van de tijd leeg. Dat i gemeente al jaren een h in het oog. ins wethouder Steven de se van financiën zijn de ei- ren van de garages nauwe- geneigd de bezetting ervan krikken. „Een bezetting tussen de tien en twintig int is voor hen kennelijk •ende om de kapitaalslas- 5 dekken. Wij willen dat die ges beter gebruikt worden, kan bovendien een aantal re parkeerplaatsen in de komen te vervallen". Dat te zou passen in het stre- laar een autoluwe binnen stad. Volgens De Vreeze moeten de garages om ze beter te laten gebruiken wel aantrek kelijker worden gemaakt. Ge dacht wordt daarbij aan bewa king, betere verlichting en in het algemeen een grotere socia le veiligheid. Beide garages zijn niet bepaald aantrekkelijk om 's avonds naar toe te gaan. Ook meer dienstverlening 'auto's wassen' en betere bewegwij zering kan bijdragen tot meer gebruik. Volgens De Vreeze is verkeers wethouder Joop Walenkamp in middels in gesprek met de eige naars van de garage. Het is nog niet duidelijk hoe snel dat re sultaat oplevert. De overname van het beheer van de garages zou volgens De Vreeze de ge meente geen geld hoeven te kosten. „We zouden er zelfs op kunnen verdienen". De parkeergarage aan de Korevaarstraat, binnenkort in gemeentelijke handen. FOTO: wim van noort Twee gewonden in Ter Aar TER AAR Twee gewonden zijn er gistermiddag rond kwart over vier aan de Zeven- hovenseweg in Ter Aar geval len na frontale aanrijding. Een 46-jarige automobilist uit Zevenhoven reed achter een 25-jarige Nieuwkoper in de richting van Zevenhoven. De Nieuwkoper moest remmen voor een fietser. De Zevenho- venaar had dat te laat in de gaten en week uit naar links. Op dat moment kwam uit te genovergestelde richting een 37-jarige Alphenaar aanrij den. Een frontale botsing tus sen de Alphenaar en de Zeven- hovenaar was het gevolg. De Alphenaar met diverse kneuzingen en de Zevenhove- naar met letsel aan het ge zicht, zijn overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. Bei de wagens werden totaal ver nield. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. VïPÏ>N1 •SVT^ Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 -□ kwartaal (automatische betaling) f79,80 0 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: I Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9