DASA wil tien procent personeel kwijt Detailhandel dupe van autobeleid VNO en NCW ontevreden over fiscale innovatienota I EG-Commissie wil scheepstachograaf Economie 4 CNV-bond: in industrie 30.000 banen verdwenen SR: Verbindend pklaren cao's is d voor economie Meer grensposten Rusland om smokkel tegen te gaan SENSATIONEEL VUE LOONG AI H Leidse Courant 1 donderdag 8 oktober 1992 i «ningsrente DNB ;r negen procent :DAM De Nederlandsche Bank (DNB) ren haar rente op speciale beleningen met •ntpunt verlaagd van negen procent tot 8,9 'anj Het is voor het eerst sinds de week van 9 tot [15 augustus 1991 dat dit tarief beneden de :ent komt. In die week was dat 8,7 procent. j?ut|den kan dit hebben. De gulden is relatief a'hnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS) izichte van de Duitse mark", zei een woor- van DNB. Daarbij volgt de bank de daling ®nkeldmarkttarieven, aldus het bankcommen- speciale beleningen vormen voor de han- ;en in Nederland één van de belangrijkste van centrale-bankgeld. De renteverlaging kte bij sommige valutahandelaren de overtui- |er een renteverlaging in Duitsland zit aan te HES Beheer: aanzienlijk verlies ROTTERDAM Het Rotterdamse havenconcern HES Beheer heeft voor de tweede maal dit jaar de prognose naar beneden moeten bijstellen en houdt nu voor 1992 rekening met een „aanzienlijk" verlies. Voor 1993 zegt de directie nog geen enkele uitspraak te kunnen doen. In augustus werd al meegedeeld dat 1992 met een negatief resultaat zou moeten worden afgesloten. De directie is tot het bijstellen van de verwachtingen genoodzaakt door de stagnatie in de omzet bij twee belangrijke deelne mingen. Bij de deelneming van 42,5 procent in het over slagbedrijf voor kolen en ertsen, EMO, is als gevolg van de malaise in de staalindustrie de aanvoer van ijzererts sterk afgenomen. Als gevolg van deze geringe aanvoer bij EMO ontstond er bij European Bulk Services (EBS), die sterk samenwerkt met EMO, eveneens een onderbezet ting. EBS heeft bovendien hinder van de slechte gang van zaken bij een aantal andere basisindustrieën, waar voor zij de overslag verzorgt. Denen vinden olie in Noordzee KOPENHAGEN Denemarken heeft ten noorden van het olieveld Skjold in de Noordzee een belangrij ke olievondst gedaan. Een woord voerder van het bedrijf Dansk Opera- torselskab zei gisteren dat hetzelfde stuk zee, gelegen in het wingebied Bertel-1, in 1972 al tot 3,5 kilometer diepte is onderzocht. In 1986 werd tot 4.200 meter geboord, maar nu pas is op een diepte van 4810 meter olie aangetroffen. De vondst is gedaan door het booreiland West Omikron. In het consortium dat de boring heeft gefinancierd zitten Deense, Franse, Britse en Noorse bedrijven. Bouw damwand Utrechtse Griftpark aanbesteed UTRECHT - De Nederlands/F ranse aannemings combinatie Heijmans/Soletanche heeft bij inschrij ving de opdracht voor de bouw van een damwand rondom de sterk vervuilde grond van het Utrechtse Griftpark verworven. De wand krijgt een diepte van 55 meter en kost 36 miljoen gulden. De bouw betekent het begin van de bodemsanering. Het werk duurt zeker drie jaar. Daarna komen de schoonmaak van de randgebieden, de waterzuive ring en de herinrichting van het terrein aan de beurt. De totale kosten worden geraamd op 300 miljoen gulden. De werkzaamheden zullen rond de eeuwwisseling zijn beëindigd. Besloten is de ver vuilde grond te isoleren, omdat afgraving en reini ging meer dan 660 miljoen gulden zouden kosten. Het Rijk draait op voor 90 procent van de kosten en de gemeente Utrecht voor het restant. Gewelddadige modereportage is geen reclame-uiting AMSTERDAM De mode-reportage 'dressed to kill' in het au- gustus-nummer van het blad Rails is geen reclame-uiting. De Re clame Code Commissie is dan ook niet bevoegd over een klacht van het FNV-vrouwensecretariaat te oordelen, zo heeft de commissie bekendgemaakt. In de mode-reportage is te zien hoe een gangster liefje door een huurmoordenaar achtereenvolgens wordt bedreigd, geboeid, mishandeld en vermoord. Gewelddadige scenes worden gebruikt om herenkleding aan te prijzen. De FNV beoordeelde de reportage als schokkend en een legitimatie van seksueel geweld te gen vrouwen. De reportage was volgens de vakbond in strijd met de goede smaak en het fatsoen. Volgens de Reclame Code Commis sie gaat het niet om een herkenbare reclame-uiting, maar is er sprake van een journalistieke produktie. In Rails is het artikel met mode van verschillende producenten ook als zodanig aangekon digd. Volgens artikel 1 van de Nederlandse Reclamecode is de com missie niet bevoegd daarover te oordelen. Rails is een uitgave van Multi Magazines en wordt verspreid in de treinen van de NS. HAAG Het alge verbindend verklaren van cao's voor alle Severs in een bedrijfs- 'momenteel van wezen- elang voor goede, sta- arbeidsverhoudingen. fderlandse economie en Vestigingsklimaat zijn it bij het handhaven jt instrument. pmmissie arbeidswetge- ran de Sociaal-Economi- laad heeft zich in een ont- advies unaniem uitge- fn voor het voortbestaan aw. Minister De Vries :iale zaken had medio SER om een standpunt De werkgeversorga- és VNO en NCW en het tmkelijke SER-lid Zalm leur van het Centraal üreau) zijn wel van me- lat de raad zich over enke- ïn opnieuw moet buigen lut en noodzaak van alge- Verbindend verklaren, jutomatisme waarmee de Ier cao's verbindend ver- ting bij Isover na conflict over vut N-LEUR Werknemers van Isover in Etten-Leur hebben 0 gang van vanmorgen voor 24 uur het werk neergelegd. De c riebond FNV heeft tot de actie opgeroepen in verband met 1 liet over de vut-regeling. Isover maakt van glaswol isola- >n erialen. In Etten-Leur werken 345 mensen. De Industrie- 16 ''NV wil in het kader van een nieuwe cao de bestaande vut- X1 ig met vijfjaar verlengen. De leden van de bond zijn bereid >or 2 procent loon in te leveren. De bestaande regeling houdt fl werknemers er vanaf 61 jaar gebruik van kunnen maken. Ze i een uitkering van 80 procent. Volgens de directie van Iso- le regeling niet langer betaalbaar. Daarom wil ze de vut-leef- rhogen tot 61,5 jaar en de uitkering terugbrengen tot 75 pro- 'olgens de directie kost die regeling het bedrijf al 7 procent totale loonsom. MÜNCHEN - De Duits vliegtuigbouwer Deutsche Aerospace (Dasa) wil de ko mende twee jaar 7500 banen schrappen. De vermindering van het aantal banen is noodzakelijk gewor den doordat de orderontvangst aanmerkelijk is verslechterd, zo heeft een woordvoerder van Dasa gisteren laten weten. Op het ogenblik werken er 70.000 mensen bij de dochteronderne ming van Daimler-Benz. Ge dwongen ontslagen wordt niet uitgesloten. Alle divisies van het veruit grootste luchtvaart-, ruimtevaart- en defensiecon cern van Duitsland krijgen te maken met de personeelsver mindering. Er worden geen ves tigingen gesloten. Een eventue le stopzetting van het Europese jachtvliegtuigproject Jager 90 is in de besluitvorming niet meegenomen. Als dat project wordt gestopt „krijgen we nog meer problemen", aldus de woordvoerder. Dasa neemt bin nenkort een belang van 51 pro cent in Fokker. Volgens een woordvoerder van de Neder landse vliegtuigbouwer zal de banenvermindering bij Dasa geen gevolgen hebben voor de plannen. De datum van onder tekening van de overeenkomst is nog niet bekend. Mogelijk on dervindt de ondertekening ver traging doordat er problemen zouden zijn gerezen tussen Fokker en Dasa. Dasa wil zich via het schrappen van banen zo snel mogelijk aan passen aan de verwachte ver mindering van de orderont vangst. De komende jaren zal die vermindering vooral in de defensiesector merkbaar zijn en daar groter uitvallen dan tot nu toe werd aangenomen. Op grote orders voor deze sector wordt de komende twee jaar niet gerekend. Hoe sterk de ver minderingvan de orders zal uit vallen is nog niet te berekenen omdat er nog geen exacte plan nen van het Duitse ministerie van defensie op tafel liggen. Dasa verwacht pas weer defen sie-orders van enige grootte als Bonn de juiste positie van het leger in de veranderende Navo aldus Dasa. onderhoudspersoneel van USAir. De directie van USAir, de ala grootste luchtvaartmaatschappij in de Verenigde Staten, wil u*ris van ruim 8000 mecaniciens verlagen. Als gevolg van de 11 heeft USAir het aantal vluchten tot zestig procent moeten ren foto:ap klaart, stond met name begin dit jaar ter discussie. Het feit dat de gewenste 'vèrzuimprik- kels' nauwelijks in cao's voor kwamen', zette een vraagteken achter de aw. Met name Zalm pleitte daarvoor. Hij wil dan ook dat minister De Vries een aw achterwege laat als cao-af spraken in strijd zijn met soci aal-economische doelstellingen van het kabinet. Met die mening staat hij in de SER nagenoeg alleen. Werkge vers- en werknemersorganisa ties zijn tegen. Politieke stellin gen mogen geen invloed hebben op het al dan niet bindend ver klaren van arbeidsvoorwaar den, vinden zij. De SER-commissie meent voorts dat het instrument een breder terrein moet kunnen be slaan. Cao-afspraken over za ken als arbeidsomstandighe den, arbeidsmarkt en scholing zouden daar ook voor in aan merking moeten komen, zodat ze voor een gehele bedrijfstak (en dus ook voor ongeorgani seerde werkgevers) gelden. UTRECHT - In de indus triesector zijn de afgelopen twaalf maanden circa 30.000 banen verdwenen. Vooral de laatste maanden gaan de sa neringen in een straf tempo en het einde ervan lijkt be paald nog niet in zicht. Dat voorspelt de Industrie- en Voedingsbond CNV. De CNV- bond turfde alle reorganisaties waarbij de bond de afgelopen twaalf maanden betrokken was en het resultaat stemt de bond somber. Temeer omdat er nog de nodige saneringen in het vat zitten, getuige de plannen om bij Hoogovens volgend jaar 2300 banen extra te laten ver dwijnen. Ook bij Fokker staan 950 banen op de tocht en bij het zuivelconcern Frico-Domo 1200 banen. Volgens de bond vallen de klap pen over de hele linie. Niet al leen in de metaalsector maar bijvoorbeeld ook in de chemie en de voedingsindustrie. Niet alleen bij grotere bedrijven maar ook bij de kleintjes die als regel de voorpagina niet halen is sprake van een saneringsgolf. Een woordvoerder van de CNV- bond zei dat de onderzoeksre sultaten nog eens de noodzaak onderstrepen om met de werk gevers goede werkgelegenheid- safspraken te maken. Ook moet er een structurele aanpak ko men van het industriebeleid in Nederland. Werkgevers, bon den en overheid moeten daar over de koppen bij elkaar ste ken, vindt de bond Al eerder bepleitte de bond dat werkgevers en vakbonden in de industrie hun krachten moeten bundelen in een industrieel platform. Via dat permanente overlegorgaan zouden werkge vers en bonden invloed moeten uitoefenen op de politieke be sluitvorming in Den Haag en de economische en sociale belan gen van de industrie moeten be waken. Zo'n platform is des te harder nodig nu er een soort uitver koop aan het buitenland aan de gang is van gerenommeerde Nederlandse bedrijven als Fok ker, Daf en Volvo, aldus de CNV-bond. Weinig mannen verdienen minimumloon DEN HAAG Slechts 1,8 procent van alle mannelijke werkne mers verdiende in oktober 1991 het minimumloon. Het ging om 53.000 mannen. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekendgemaakt. In veel cao's ligt de laagste loonschaal in regel een stuk boven het minimumloon. Het aantal mensen dat het mi nimumloon verdient, bedroeg in oktober 1991 ruim 132.000, bijna 14.000 minder dan een jaar eerder. De daling kwam vrijwel geheel voor rekening van vrouwen, met 12.000 tot 79.000. Het grootste deel betrof bovendien deeltijdtijdwerksters (8000), die een evenre dig deel van het minimumloon verdienden. In oktober 1991 was 5,1 procent van alle vrouwelijke werknemers minimumloner. Appels als mest In het Belgische Sint Truiden hebben boeren hun akkers bedekt met doorgedraaide appels. De boeren kopen ze op en gebruiken ze als mest. Milieubewegingen protesteren hier tegen, want ook in appels zitten natuurlijke schadelijke stoffen, die voor verzuring van het land zor gen. Het is echter niet verboden. g foto: anp AMSTERDAM - Als de overheid het onmogelijk maakt bij het winkelen ge bruik te maken van de auto, zal de detailhandel op den duur met aanzienlijke ver minderingen vén de omzet ten worden geconfronteerd. Volgens Vendex-topman mr. J.M. Hessels, voorzitter van de Raad voor het Filiaal- en Groot winkelbedrijf (FBW), is het 'volkomen onjuist' te veronder stellen dat het openbaar ver voer de rol van de auto kan overnemen en dat de klanten toch wel naar de winkels ko men. „De consument-automo bilist die het leven echt zuur wordt gemaakt, wendt de ste ven en verdwijnt naar elders", aldus Hessels vanmiddag in zijn jaarrede. Hij wees erop dat slechts vijf tot tien procent van de verreden autokilometers voor rekening komen van het winkelend pu bliek. „Maar diezelfde groep zorgt voor de helft van de de tailhandelsomzet ofwel voor zestig miljard aan winkelbeste dingen". Het kabinet realiseert zich niet, stelt de FGW-voorzitter, dat dit beleid leidt tot een leegloop van de binnensteden, vooral in de Randstad. Hessels: „Zij zullen zeker het eerste slachtoffer zijn". Vervol gens zullen de winkeliers een flink deel van hun inkomsten gaan missen, wat weer tot ge volg heeft dat 'de bereidheid van het winkelbedrijf geld in de binnenstad te steken ver zal achterblijven bij de verwachtin gen van een gemeentebestuur'. MOSKOU Rusland zal het aantal grensposten verdub belen om de omvangrijke smokkel in metalen, hout, olie en gas tegen te gaan. Driehonderd nieuwe grenpos- ten zullen opgezet worden langs de grenzen met de voor malige Sovjetrepublieken Oe kraïne, Belarus, de Baltische staten, Georgië, Azerbaijan, en misschien Kazachstan, aldus regeringswoordvoerder Oeljoe- kajev. „Onze taak is te voorko men dat op illegale wijze en op ren en grondstoffen gesmok keld worden omdat de overheid door de afwezigheid van norma le douaneregels enorme inkom sten verliest". Volgens de woordvoerder „zorgen deze ac tiviteiten voor een daling van de prijzen op de wereldmarkt, zoals met aluminum en andere non-ferrometalen is gebeurd". Op de Europese metaalmark ten zijn de prijzen de afgelopen twee jaar gedaald door een overvloed van goedkoop Oost europees staal en enkele bedrij ven hebben de produktie moeten inkrimpen en mensen moeten ontslaan. Maar volgens westerse waarnemers kunnen de hoeveelheden gesmokkeld staal nooit zo groot zijn dat zij de wereldprijzen zouden kun nen bein vloeden. Tijdens het bestaan van de Sov jetunie waren er geen grenzen tussen de republieken. De nieu we grensposten zullen ook ge bruikt worden om de illegale stroom roebels uit de Baltische staten tegen te gaan, zo zei de woordvoerder. In die landen heeft men de roebel verlaten en eigen munten ingevoerd. Oeljoekajev zei verder dat het Russische kabinet een her structurering van de olieindus trie voorstond waardoor 10 tot 15 concurrerende bedrijven zouden ontstaan in plaats van het huidige almachtige ministe rie van olie en energie. ADVERTENTIE 24.995,- Supercompleet, comfortabel, krachtig en héél veilig. De Feeling 1.6 LS is er al vanaf f 24.995,- Ook leasen kan voor een sensationele lage prijs Meer weten? Bel voor uitgebreide informatie: Prijzen zijn incl. B.T.W., incl. kosten rijklaar maken en ML-behandeling. iwil uitbreiden TLAKEN De reisor- tie Arke wil verder uit- n, zo heeft topman F. en van Arke gisteren aan- digd. De voordelen die chaligheid oplevert bij de en het ontwikkelen van rken voor communicatie 'lgens hem bepalend voor ortbestaan van bedrijven "eisbranche. Kleinere be- zullen het daarom in de an Fransen steeds moei- Krijgen. Binnen het beleid rke om te groeien past het |n van een belang van 45 Pt in de op Azië gespeciali- r organisatie De Boer en fI per 1 november. BRUSSEL Alle vissersbo ten uit lidstaten van de Euro pese Gemeenschap moeten op den duur worden uitge rust met een 'blauwe doos' zodat men vanuit de ruimte hun positie, snelheid en koers kan controleren. Dit heeft de Europese Commis sie gisteren voorgesteld om te komen tot een strengere con trole op de visvangst. Uiterlijk eind 1995 moeten alle vissers boten die langer dan tien meter zijn, zo'n aan boord hebben. De kosten vallen volgens een woordvoer der mee: bijna 35 miljoen gul den per jaar. De eenmalige aan schafkosten, uitgaande van een aantal van 10.000 schepen, va riëren van bijna 200 tot 260 mil joen gulden. De EG draagt maximaal 50 procent bij aan die kosten, de rest komt voor reke ning van de lidstaten. Het voorstel maakt deel uit van een pakket maatregelen dat op 19 oktober in Luxemburg zal worden besproken met de mi nisters van visserij. Die moeten voor het eind van het jaar een nemen over een nieuw gemeenschappelijk vis serijbeleid voor de periode 1993-2002. EG-commissaris Manuel Ma rin, die aan de basis staat van de voorstellen, wil ook een ver gunningensysteem voor de vis sersschepen. De uitvoering er van moet een zaak worden van de lidstaten die in hun territori ale wateren EG-schepen en „vreemde" vissersschepen con troleren. Marin wil niet tornen aan de bevoegdheden van de lidstaten die verantwoordelijk blijven voor de controle op de visvang sten. In Nederland gebeurt dat door de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. De bestaande communautaire inspectie wil Marin wel aanpas sen, in zoverre dat de bezoeken straks niet meer een maand van tevoren zullen worden aange kondigd. De commissaris houdt vast aan de bestaande regeling van „tae's" en quota, waarbij jaarlijks per land en vissoort de maximale hoeveelheid te van gen vis wordt va Duitse effectenbeurzen gebundeld FRANKFURT - De effecten- beurs van Frankfurt is het na drie jaar praten eens geworden met de zeven regionale beurzen' in Duitsland over de vorming van een centrale beurs onder de naam Deutsche Börse AG. Dit moet ertoe bijdragen dat Frankfurt zich ontwikkelt tot een financieel centrum, dat kan concurreren met Londen, New York en Tokyo. Het heeft veel moeite gekost medewerking te krijgen van de kleine regionale beurzen, die zijn Düsseldorf. DEN HAAG De werkge versverbonden VNO en NCW vinden de Fiscale Inno vatienota van staatssecreta ris Van Amelsvoort (finan ciën), die dinsdag naar de Tweede Kamer is gestuurd, te weinig concreet. De op zich positieve overtuiging van Van Amelsvoort dat Neder land zichzelf fiscaal uit de markt prijst indien het niet ade quaat reageert op ontwikkelin gen in het buitenland, wordt niet vertaald in concrete maat regelen, zo concluderen VNO en NCW. Zo blijven maatregelen om het grote verschil tussen loonkos ten voor de werkgever en het nettoloon voor de werknemer terug te schroeven achterwege. Bovendien worden er alleen maar onderzoeken aangekon digd naar voor de ondernemers belangrijke maatregelen „in de winstsfeer", aldus de organisa ties. VNO en NCW denken in dit ka der bij voorbeeld aan het ver ruimen van de mogelijkheden tot verliescompensatie tussen concern-onderdelen in verschil lende landen. Daarnaast wordt gedacht het invoeren van de mogelijkheid om buitenlandse bronheffingen op deelnemings dividenden te verrekenen en een verruiming van verreke ningsmogelijkheden van verlie zen van buitenlandse vaste in richtingen, zoals fabrieken. Die onderzoeken moeten snel klaar zijn en gevolgd worden door maatregelen, menen de werkgeversorganisaties. Zy waarderen het positief dat Van Amelsvoort met een wetsvoor stel komt tot uitbreiding van de zogenoemde EG-moeder-doch- terrichtlijn en met vergroting van de mogelijkheden om af te zien van bronheffing op inter nationaal stromende deelne mingsdividenden. VNO en NCW hadden graag ge zien dat het opstapje in de ven nootschapsbelasting (40 pro cent over de eerste 250.000 gul den belastbare winst, daarbo ven 35 procent) was afgeschaft. Verder vinden zij het jammer dat de vermogensbelasting niet omlaag gaat, in het bijzonder met het oog op directeuren- grootaandeelhouders. Zij be treuren het dat niet wordt aan gekondigd dat de kapitaalsbe lasting op korte termijn wordt afgeschaft.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7