Eggert wil geen martelaren creëren Angst voor aidsvirus leidde tot bloedbad Buitenland betovering het reqenwoud venslang' iizman leidt jt aanslagen Democratisering in Hongkong voorgesteld Margaret Thatcher haalt uit op congres Joodse graven vernield KARLSRUHE - Op de hoofdbegraafplaats van Karlsruhe zijn vijftien jood se graven vernield en met antisemitische leuzen en SS-tekens beklad. Volgens de politie is niets bekend over de daders. Eerder deze week waren ook beschadi gingen ontdekt op de voor het publiek gesloten joodse begraafplaats van Stutt- gart-Bad Cannstatt. Denen zinspelen op ontsnappingsclausules BONN De Deense regering overweegt de an dere lidstaten van de Europese Gemeenschap ontsnappingsclausules voor te leggen die aan het Verdrag van Maastricht moeten worden toegevoegd. De clausules zouden onder meer betrekking moeten hebben op een gezamenlijk financieel en defensiebeleid. Dat heeft de Deense premier Poul Schlüter gisteren in Bonn verklaard na een onderhoud met zijn Duitse ambtgenoot Helmut Kohl. Bonn lijkt vooralsnog niet in te zijn voor de Deense sug gesties. „Het Verdrag van Maastricht wordt in zijn huidige vorm door de twaalf leden van de Gemeenschap geratificeerd en uitgevoerd", zo liet Kohl bij monde van zijn woordvoerder we- Gewonden in Gaza-strook Moussa in GAZA-STAD In de door Israël bezette Gaza- Israël strook zijn gisteren tientallen Palestijnen ge wond geraakt bij confrontaties met Israëlische JERUZALEM De troepen, die traangas en rubberkogels gebruik- Egyptische minister ten om groepen stenengooiende Palestijnen te van buitenlandse za- verdrijven. Het Israëlische leger sprak van ken Amr Moussa minstens 20 gewonden, Palestijnse en andere brengt vandaag een bronnen van meer dan 120. Op twee plaatsen bliksembezoek aan Is- op de Westelijke Jordaanoever kwamen twee raël. Dat heeft het Palestijnen om het leven terwijl zij volgens de kantoor van de Israë- Israëlische radio in de weer waren met explo- lische premier Yitz- sieven. Een Israëlische soldaat raakte door een hak Rabin bekendge- geworpen steen licht gewond. De confrontaties maakt. Moussa zal deden zich voor in Gaza-Stad en Rafah toen de een ontmoeting heb- troepen poogden betogingen op te breken van ben met Rabin en Palestijnen die hun solidariteit wilden betui- diens minister van gen met Palestijnse gevangenen die sinds 27 buitenlandse zaken september in hongerstaking zijn. Shimon Peres. Doden bij taxi-botsing QUEENSTOWN - Een frontale botsing tussen twee taxi-busjes in de Zuid- afrikaanse plaats Queen- stown heeft dinsdagavond aan negentien mensen het leven gekost, zo is gisteren bekendgemaakt. Dertien inzittenden raakten ern stig gewond. Een van de busjes, waarvan voorname lijk gebruik wordt gemaakt door zwarten en die vaak te veel passagiers vervoeren, vloog door de botsing in brand. Nieuwe president Guyana is oudgediende socialist GEORGETOWN De nieuwe president van Guyana, Cheddi Jagan, was tientallen jaren ge leden een van de linkse politici in Latijns-Ameri- ka die Washington angstvisioenen bezorgde. Als eerste premier van de voormalige Britse kolonie bracht Jagan dertig jaar geleden regelmatig be zoeken aan het Cuba van Fidel Castro en sleepte hij diverse onderscheidingen van de Sovjetunie in de wacht. De inmiddels 74-jarige Jagan is gis teren uitgeroepen tot winnaar van de eerste de mocratische verkiezingen in een kwart eeuw in het buurland van Suriname. De overtuigde mar xist heeft geprobeerd onrust in de zakenwereld weg te nemen met de belofte dat hij veel hervor mingen ten behoeve van een vrije-marktsysteem zal voortzetten. as [AAN Het regent, het ent... de pannen worden in Milaan. Maar terwijl de [rgoden Milaan afstraffen, m[ken de modegoden netjes r<\ planning af, défilé na de- H Gianfranco Ferre, de ex- nitect. met eerder het fi- tijr van een basiliek dan van 4 ranke kathedraal, was 14 van de groten die de 'Owweek openden. i tropisch regenwoud le- epe Ferre inspiratie voor al garderobe waarmee nie- pd ooit de rimboe in zou hÜcen, tenzij de dame last ft van tropenkolder. Weel- bladerprints - gluren katachtigen tussen het - voor shorts, mini's enkel caleonnetje en uiltjes met hakken als van tropisch hout geven aan. De lokroep van lij-imboe wordt ook gehoord ir dametjes in ivoorwitte ideurs met korte rokjes en ismukt met zwarte geo- ische motieven, alsof ge in potten aan elkaar len gelijmd, of in broek- pakken met wijde olifantspij- pen, van koffie met melk mi cro-motiefjes, Prince-de-Gal- les of kippepoot. In de tropi sche hitte draagt men er niets onder, of een bruinieren be- haatje met ronde cups als hal ve kokosnoten. Daarbij pas sen natuurlijk etnische siera den, zoals gepolijste houten schijven over de boezem of grote slayenarmbanden. Ero tisch en humoristisch, zo be stempelt de beroemde mode fotograaf Irving Penn de cre aties van Gianni Versace. Zijn eigen hoofdlijn krijgen we pas op het einde van de week te zien, maar zijn ietsiepietsie goedkopere Istante-collectie is al ontsluierd. En hop... die is hip. En met flower-power. Een turkoois badpak met exoti sche bloemen wordt party waardig met een lange, ge bloemde pareo om de heupen. Maar er zijn ook kuitlange zonnejurken, oranje of zwart met bloempjes zoals in de hoogdagen van het hippie dom en jeans met doorstikte trechterpijpen, wit en zwart, geel en oranje of exotisch ge bloemd. litair vliegtuig VS stort op huis [[£ELEY SPRINGS Alle zes inzittenden van een C-130 itvliegtuig van de Nationale Garde van de Amerikaanse staat [Virginia zijn gisteren om het leven gekomen toen hun toestel is een oefenvlucht neerstortte op een huis. De gepensioneer- voner van het huis kwam er op een paar verschroeide wenk- 'en na met de schrik van af. De autoriteiten zijn een onder- iegonnen naar de oorzaak van het ongeluk. Het toestel stort- ir zonder dat de piloot noodseinen had uitgezonden. Oogge- hebben gezegd dat het vliegtuig brandend neerkwam. DRESDEN - CDU'er Heinz Eggert (46) is minister van binnenlandse zaken van de Oostduitse deelstaat Saksen. Jarenlang genadeloos ach tervolgd door de Stasi, wordt hij nu zelf 'dominee genade loos' genoemd, vanwege zijn vastberadenheid Stasi-mis daden aan de kaak te stellen. Dresden wordt de hoofdstad van het neo-nazisme ge noemd, maar oud-dominee Eggert probeert, ondanks een tekort van drieduizend politieagenten, van dat kwa lijke imago af te komen. De Saksische minister heeft geen hoge dunk van het 'kip penhok Bonn'. Hij heeft zich provocerend ongevraagd kandi daat gesteld als een van de vier vice-voorzitters van het CDU. Hij vindt het onverteerbaar on democratisch dat voor die vier functies maar vier kandidaten beschikbaar zijn. Zijn de Duitse neo-nazi 's supra- regionaal of zelfs landelijk geor ganiseerd, of zijn het inderdaad kleinere, zelfstandig opererende groepjes Eggert: „Ik denk dat het klopt dat het tot nu toe vooral auto nome groepjes zijn die nauwe lijks met elkaar in verbinding staan. Het grote gevaar is na tuurlijk dat er op een of andere manier een soort van centrale leiding ontstaat" Wat is het wezenlijke onder scheid tussen wat vaag als neo nazi's wordt aangeduid en de skin-heads? „Het belangrijkste wat die twee groepen onderscheidt is hun ideologie. De zogenaamde neo nazi's hebben een duidelijk pro gram. Ze hangen een onder bouwde ideologie aan, in tegen stelling tot de skin-heads die je zowel in het extreem-rechtse als het ultra-linkse kamp vindt. Ik krijg steeds meer de indruk dat het de skin-heads volstrekt koud laat waarom ze de straat op gaan. Als er maar geslagen kan worden. Dat lijkt de hoofd zaak". Een militaire recht- n in Peru heeft gisteren jiael Guzman, de leider van laoïstische guerrillabewe- Lichtend Pad (Sendero Lu- so), wegens landverraad irdeeld tot levenslange ge- enisstraf, de zwaarst mo straf in het Zuidameri- se land. Behalve Guzman en nog tien andere leiders de gevreesde beweging tot ïslange gevangenisstraf Drdeeld. De Sendero-lei- zijn tevens veroordeeld tot letalen van in totaal 65 mil- dollar (104 miljoen gulden) schadevergoedingen. De ters achtten Guzman Idig aan landverraad en en hem verantwoordelijk de dood van 25.000 perso en een totale schade van 20 ird dollar sinds Lichtend twaalf jaar geleden zijn ge- ende strijd begon. De Peru- ie hoofdstad Lima was gis- i het toneel van een aantal dagen, waarschijnlijk ge- gd door Lichtend Pad. Een pje guerrillastrijders open- et vuur op een vrachtwagen militairen van de lucht- ht. Daarbij werden vier mi- ren en een politieman ge- I. Korte tijd later werd een de-officier in zijn auto •geschoten nadat hij zijn itje bij zijn school had afge- Elders in de stad ontploften 'ijf verschillende plaatsen men. dg aanhangers van Gu- fn demonstreerden gisteren I" de Peruaanse ambassade )en Haag. „De autoriteiten ®n proberen Guzman als- te doden", meende hun frdvoerder. Levenslang achter tralies. Abimael Guzman verschijnt niet meer voor een burgerrechter maar kan nog wel in hoger beroep gaan tegen het vonnis van de militaire rechtbank. foto- AP SAO PAULO Hoogge plaatste Braziliaanse leger officieren geven de schuld van het bloedbad dat vorige week vrijdag in het Huis van Bewaring van Sao Paulo plaatsvond, aan het aidsvi rus. Bij het neerslaan van de op stand kwamen volgens niet-of- ficiële cijfers 300 delinquenten om het leven door de 5000 ko gels die uit de mitrailleurs wer den afgevuurd. Uit het relaas van de ordetroepen blijkt dat zij op de vierde verdieping van Pa viljoen 9 bedreigd werden door tweehonderd gedetineerden be wapend met messen en andere scherpe voorwerpen. „Om geen aids op te lopen hebben we onze mitrailleurs moeten gebruiken. Het was een en al paniek", be zweert een ordebewaker. Art sen vrezen dat enkele honder den gewonden tijdens de slach ting besmet zijn geraakt met het aidsvirus. „Het bloed spoel de door de gangen. Weinig slachtoffers zullen aan de ge vreesde ziekte ontsnappen", zegt het hoofd van de medische staf. Volgens hem had Paviljoen 9 di rect na het bloedbad met min stens 1500 liter geconcentreerd chloorwater gereinigd moeten worden en dat is niet gebeurd. Uit onderzoek is gebleken dat een op de drie gedetineerden in de stad Sao Paulo seropositief is. Tachtig procent van de sterf gevallen in de strafinrichtirtgen komt voor rekening van het aidsvirus. Elke dag eist de ziekte een men senleven en worden twee nieu we besmettingsgevallen geregi streerd. HONGKONG De nieuwe gouverneur van Hongkong, Chris Patten, heeft gisteren democratische veranderin gen in de Britse kroonkolo nie voorgesteld. In een toespraak over de poli tiek toekomst van het gebied tot de machtsoverdracht in 1997 aan China maakte Patten een plan bekend over een ver andering van het politieke sy steem. Met de veranderingen jaagt de voormalige voorzitter van de Britse Conservatieve Partij Chinese leiders en in vloedrijke Hongkongse zaken lieden tegen zich in het harnas die de democratiseringen in de aanloop naar 1997 willen be perken. Een woorvoerder van het Hongkongse kantoor van het Chinese persbureau Xin hua, dat feitelijk dienst doet als Chinese ambassade in de Britse kolonie, noemde Patten „ui terst onverantwoordelijk", om dat hij zijn plannen had ont vouwd zonder eerst met China te overleggen. „We moeten de moeten de grootst mogelijke de mocratische participatie van de bevolking van Hongkong moge lijk maken", zei Patten in zijn toespraak tot volksvertegen woordigers. Hij stelde verschil lende veranderingen voor de parlementsverkiezingen van 1995 voor. Patten benadrukte echter dat de veranderingen niet in wetten zullen worden vastgelegd zonder dat een over eenkomst is bereikt met China. Parlementsleden in Hongkong worden nu gekozen door be- drijfs- en belangengroepen. Patten wil dat elk van de 2,7 miljoen arbeiders in Hongkong een stem krijgt bij de verkiezing van 30 van de 60 parlementsle den. Tien parlementsleden zul len worden gekozen door een verkiezingscommissie die di rect door Hongkongse kiezers is gekozen. De resterende 20 par lementariërs zullen ook direct door het electoriaat worden ge kozen. De kiesgerechtigde leef tijd moet worden verlaagd van 21 naar 18 jaar een maatre gel die tegen de haren van con servatieve Chinezen instrijkt, omdat jongeren doorgaans libe raler zijn. „Inspecteurs Verenigde Naties zijn zwerfhonden" BAGHDAD President Sad dam Husayn heeft de inspec teurs van de Verenigde Naties, die de massavernietigingswa pens van Irak ontmantelen, af geschilderd als zwerfhonden die knagen aan het vlees van zijn land. Saddam uitte zijn bit tere kritiek op een bijzondere vergadering van zijn Ba'ath- partij die gisteren op de Iraakse televisie werd uitgezonden. Hoge functionarissen applau disseerden terwijl Saddam be zwoer „onafhankelijke politie ke beslissingen te zullen ne men". De VN-inspecteurs, „die knagen aan het levende vlees van Irak", proberen zijn „soe vereiniteit te bezoedelen, zijn veiligheid te schaden en (het land) te ontdoen van zijn indus triële capaciteit". Het gedrag van de wapendeskundigen van de VN „is het slechtste wat maar voor te stellen is van een menselijk wezen". BRIGHTON Een aanval van de voormalige Britse premier Margaret Thatcher op het Ver drag van Maastricht en op het beleid van haar opvolger John Major heeft gisteren het partij congres van de Conservatieven in Brighton in zijn greep gekre gen. Terwijl kabinetsleden trachtten een opstand van te genstanders van de Europese Gemeenschap in te dammen, stak Thatcher haar aanhangers en de Euro-sceptici een hart on der de riem en noemde zij het Verdrag van Maastricht „een achterhaald visioen". In een ar tikel voor het tijdschrift The European zei Thatcher dat „Maastricht" en het Europese Monetaire Stelsel (EMS) „on losmakelijk met elkaar zijn ver bonden". Ratificatie van Maas tricht zet Groot-Brittannië „op de lopende band naar de geza menlijke munt". De woorden van Thatcher, die vandaag ver scheen op het congres maar vol gens het programma niet het woord voert, zijn nadrukkelijk getimed en zullen de bestaande verdeeldheid binnen de rege ringspartij verder vergroten. De aanval was een directe uit daging aan het adres van pre mier Major, die er veel politiek prestige in heeft gestoken om het Verdrag van Maastricht rond het eind van het jaar ter ratificering aan het parlement voor te leggen. Major was dui delijk aangeslagen door de aan val van zijn voorgangster. Margaret Thatcher FOTO:ANP Zijn al die zogenaamde neo-na- zi's ook werkelijk politiek geën gageerd1? „Velen van hen ongetwijfeld wel. Daarom hebben we twee strategieën nodig. De eerste is om met alle middelen die de wet ter beschikking stelt keihard op te treden tegen de kernen. Maar in neo-nazistische krin gen zie je ook veel meelopers, die vaak geen benul hebben van de historische en maatschappe- lijk-politieke betekenis van het begrip (neo)nazi. En juist door deze jongeren heb je nog kans om met het fenomeen rechts- radicalisme af te rekenen". U heeft eens gezegd regelmatig met rechtse- en links-radicale jongeren in hun stamkroegen te discussiëren. Doet u dat nog steeds en heeft u de indruk mede daardoor meer greep op de situ atie te hebben „Ja, dat doe ik nog steeds. We hebben in Saksen een 'ronde- tafel-tegen-geweld' opgericht. We laten leden van radicale groeperingen met elkaar pra ten. En we nodigen daarbij ook vertegenwoordigers van bij voorbeeld het jeugdwerk uit. We missen in Oost-Duitsland nog de politiek grondwettelijke cultuur om de drempels tegen geweld van de ene dag op de an dere te kunnen verhogen. In Saksen opereert Soko Rex, de afkorting voor een bijzondere commissie rechts-extremisme. Ruim negentig procent van alle ultra-rechtsen is bij ons met naam en toenaam bekend. We hebben met justitie massaal en Neo-nazi's in Dresden brengen de Hitler-groet. herhaaldelijk huiszoekingen verricht. Dat zet veel extreme jongeren toch aan het denken. Ik wil vooral de raddraaiers on der permanente vervolgings- druk houden, waardoor de min der overtuigde meelopers ge makkelijker de kans krijgen uit het neo-nazistische milieu weg te komen. En wat ik essentieel vind is, dat de politici oog en oor hebben voor de problemen waardoor het tot geweld kan komen en waardoor bijvoor beeld bevolkingsgroepen met relschoppers gaan sympathise ren". Gelooft u aan bestaand of toe komstig contact tussen geweld dadige radicalen en de officieel erkende rechtse politieke partij en zoals de Republikaner en de DVU? „Die zijn er beslist. Het is na tuurlijk niet zo gemakkelijk om een aan alles herkenbare skin head in de hoogste partijgelede ren op te nemen, maar ik ben ervan overtuigd dat (extreem rechtse politici en radicale rel schoppers op dezelfde ideologi sche lijn zitten". De deelstaat Brandenburg wil die rechtse partijen verbieden. Is dat realistisch, en wat doet bijvoorbeeld Saksen „Om te beginnen vind ik datje niet meteen alles moet verbie den, ook niet datgene waar je het zelf niet mee eens bent. Ik heb geen zin om door allerlei verbodsbepalingen een soort van extreem-rechtse martela ren te helpen creëren. Rechtse kringen kunnen daardoor al leen maar tot meer actie en ge weld worden geprikkeld. Maar waar politieke activiteiten in strijd met de wet zijn, zouden verboden moeten worden nage streefd". Wat ziet u op korte termijn ge beuren; een verdere uitbreiding van het rechts-radicalisme en neo-nazisme, of toch een terug gang? „Ik geloof dat we ons niet al te zeer moeten blindstaren op wat in Hoyerswerda en Rostock is gebeurd. Dat is verklaarbaar, maar door niets te rechtvaardi gen geweld geweest. Het kon ontstaan door de stemming die in de nieuwe deelstaten na de hereniging is ontstaan en door tekortkomingen van overheids- zijde. Het geweld moet worden ingedamd en het moet in onze gemeenschap als vanzelfspre kend veracht worden. Maar verachten en 'beachten' liggen volgens mij dicht bij elkaar: FOTO: AP waar geen voldoende acht op wordt geslagen, dat wordt al gauw veracht, zonder dat men er verder iets tegen doet. Ik ge loof niet dat Duitsland nazisti- scher is dan welk ander land. Maar natuurlijk wekt de herin nering aan de periode 1939- 1945 in het buitenland nog al tijd, en altijd weer, grote be zorgdheid. Dat begrijp ik. Het nationalisme is door het uiteen vallen van meer-volkerensta- ten en door de val van het com munisme ook in andere landen opgebloeid. Misschien hebben we in Duitsland het probleem dat we een nationale identiteit missen. We zullen van links naar rechts blijven zwalken, zo lang we ons eigenlijke midden niet hebben gevonden. En de vraag is, waar ligt dat midden voor het zelfbesef van de enke ling?"

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5