„Ouderenbonden stel super-bingoclubs" hu Binnenland ELSEVIER Bij technische hbo extra opvang havo-scholieren Geheim overleg tussen CDA en PvdA over wao verloopt 'in goede sfeer' Ritzen houdt vast aan bezuiniging Nieuwe techniek voor behandelen prostaatkanker fleÜSJbENE Gedragscode tegen ongewenste post li U vraagt Wij vinden KONINKLIJKE AGENDA UIT DE WEEKBLADEN De ramp en een zeiktei Jonge Socialisten tegen sociale dienstplicht AMSTERDAM De Jonge Socialisten in de PvdA voelen niets voor de invoering van een sociale dienstplicht. Het gaat niet aan jongeren op te zade len met „vervelende klussen die nu blijven liggen", zo stellen ze in een gisteren uitgegeven verklaring. Vorige week lanceerde het CDJA, de jongerenorga nisatie van het CDA, het plan een sociale dienst plicht voor jongens en meisjes in te voeren. Zij zou den een aantal maanden aan de slag moeten in sec toren waar gebrek aan personeel bestaat, zoals de verzorging, de politie of het onderwijs. Het voorstel werd overgenomen door CDA-fractieleider Brink man. Hij zal volgende week tijdens de algemene be schouwingen over de rijksbegroting 1993.aandrin gen op een onderzoek naar de haalbaarheid van zo'n sociale dienstplicht. DEN HAAG Als mensen schriftelijke via ant woordnummer 666 te kennen hebben gegeven op hun adres geen ongewenste post meer te willen ont vangen, is het Direct Marketing Instituut Neder land (DMIN) verplicht daaraan gehoor te geven. Datzelfde geldt voor telefoontjes. De Staatscourant van gisteren meldt, dat de Registratiekamer heeft vastgesteld dat deze door het instituut gevolgde pri- vacygedragscode voldoet aan de eisen die de Wet op de persoonsregistraties stelt. Deze code geeft aan welke persoonsgegevens gebruikt mogen worden voor het aanschrijven van mensen uit marketing- oogpunt en uit welke bronnen hiervoor mag worden geput. Ook zijn bepalingen opgenomen over het ver strekken van gegevens, bijvoorbeeld uit enquêtes, aan derden. Virus blaasjesziekte Verplichte enting in Lunteren gevonden voor pluimvee DEN HAAG Het virus dat de blaasjesziekte onder varkens veroorzaakt is in Lunteren ge vonden. Daarmee is duidelijk dat het virus in derdaad in Nederland aanwezig is. Het virus is aangetroffen in droge mest die lag op een ver zamelplaats voor varkenstransporten in Lun teren. Volgens het ministerie blijkt uit de vondst van het virus in droge en dus al wat oudere mest dat het virus hierin lang kan overleven. Het feit dat het is gevonden op een verzamelplaats geeft aan dat het zich ophoudt in de transportketen. Het ministerie wijst er op dat het van groot belang is alle verzamelplaat sen en transportmiddelen goed te reinigen en grondig te ontsmetten. Het onderzoek naar het virus gaat onverminderd verder. DEN HAAG Het Landbouwschap heeft be sloten dat al het pluimvee in Nederland bin nen een week moet worden ingeënt tegen pseudo-vogelpest. Volgens het schap is dat nodig omdat de dreiging van de ziekte aan houdt. Vorige week verplichtte het Land bouwschap al tot inenting van het pluimvee in Noord-Brabant en Limburg, vanwege de uitbraken in de buurt van Weert. Omdat er veel meer contacten blijken te bestaan tussen de bedrijven in het besmette gebied en de rest van Nederland, wordt een landelijke inen tingscampagne nu noodzakelijk geacht. Lim burg en Brabant worden uitgezonderd van het gebod omdat daar alle pluimvee al is in geënt. DEN HAAG/HOLTEN - Een zetel in de Tweede Ka mer is een ver verwijderd ide aal, het secretariaat blijft 'tot nader order' aan huis geves tigd. Maar ambitie om de vloer eens geed aan te vegen met de politici in Den Haag heeft de nieuwe politieke Unie 55+ genoeg. De kiesvereniging voor ouderen komt voort uit een in 1989 ge strand initiatief tot oprichting van een ouderenpartij. „Toen waren we al tot het inzicht ge komen dat het in Nederland fout ging voor de ouderen", zegt secretaris D. Schakelaar. Maar geldgebrek (voor inschrij ving bij de kiesraad moet 25.000 gulden worden neerge teld) en de onverhoedse val van het kabinet Lubbers II leidden ertoe dat de initiatiefnemers hun pogingen in een pril stadi um staakten. „Maar de contac ten zijn gebleven en dit voorjaar hebben we besloten de vereni ging op te richten". Die bestaat uit een vaste kern van dertig mensen. Steunbetui gingen heeft de Unie 55+ ge kregen van zo'n 1200 personen, onder wie ook drie oud-kamer leden. Wie dat zijn, houdt de se cretaris liever nog even voor zich. „In dit stadium wil ik nie mand compromitteren". De 'aanhang' van de nieuwe kiesvereniging is vooral te vin den onder oud-CDA'ers en - PvdA'ers. „Het zijn mensen die zijn teleurgesteld in die partij en. Het blijkt dat er voor oude ren in de politiek totaal geen be langstelling is", meent Schake laar, zelf oud-afdelingsvoorzit ter van de PvdA in zijn woon plaats Holten. De vijf ouderenbonden kwijten zich in zijn ogen onvoldoende van hun taak als belangenbe hartigers. „Ondanks de miljoe nensubsidies van WVC zijn het super-bingoclubs die gezellige avondjes houden, maar met de vuist op tafel slaan doen ze niet". Onder de oprichters van de Unie 55+ is dan ook een flinke groep 'verontruste' leden van de ANBO, de Algemene Neder landse Ouderen Bond, aldus Schakelaar. Aan beginsel- of verkiezings programma's doet de nieuwe kiesvereniging niet. „In 'onze statuten hebben wij de univer sele verklaring voor de rechten van de mens als uitgangspunt gekozen. Wij hebben er ook in opgenomen dat we ons vrij wil len houden van dogmatiek en ideologie". Zaken die de onverdeelde aan dacht hebben van de nieuwe po litieke groepering zijn de slech te financiële positie van veel ou deren, de leeftijdsdiscriminatie en de onveiligheid op straat. De Europese eenwording ziet de Unie 55+ als een slechte zaak voor de positie van ouderen. „Het valt te verwachten dat het sociaal minimum gelijkgescha keld zal worden met dat van de andere Europese landen", vreest Schakelaar. De Unie 55+ wil dat ouderen evenredig worden vertegen woordigd in de Eerste en Twee de Kamer en organen als de SER en de Verzekeringsraad. „Jongeren behartigen nu de po sitie van ouderen. En die enkele oudere in de Kamer durft onder druk van zijn fractie z'n mond niet open te doen". Ontheffing De strijdlustige ouderen heb ben premier Lubbers gevraagd om ontheffing van de verplichte borgstelling van 25.000 gulden met het argument dat voor deelname aan de Europese ver kiezingen ook niets hoeft te worden betaald. Een eventuele afwijzing van het verzoek bete kent overigens niet meteen het einde voor de Unie 55+. „Dat geld hebben we nu nog niet bij elkaar. Maar het hangt er hele maal vanaf hoe de zaak zich verder ontwikkelt. En gezien de vele reacties heb ik daar alle vertrouwen in", zegt Schake laar. De ouderenbonden wijzen een politieke partij speciaal voor ou deren af en achten die boven dien kansloos, omdat een partij zich niet op één groep zou kun nen richten. „Wij willen belan genbehartiging gericht op één bevolkingsgroep juist niet laten vertalen in politieke belangen", aldus een woordvoerder van de ANBO. „En het beleid dat de bond ontwikkelt voor ouderen gaat verder dan kienen, kaar ten en keuvelen". De kritiek van de ANBO legt Schakelaar naast zich neer. „Het is vreemd dat de bond zich nu al aangevallen voelt. In onze statuten staat trouwens dat wij niet uitsluitend voor ouderen de belangen willen behartigen. Nee, het is gewoon noodzaak dat er eens wat gebeurt. Want alleen maar lobbyen helpt geen donder". DEN HAAG - Voor het technisch hbo is een speciale introductie nodig om havo scholieren beter op deze stu die voor te bereiden. Ook in de rest van het hbo zijn er grote problemen met de havo-scholieren, maar die kunnen met minder ingrij pende methoden worden op gelost. Dat vindt de vereni ging van hogescholen, de hbo-raad, die hierover giste ren vergaderde. De hbo-raad vindt dat het tijd wordt voor een eigen didacti sche aanpak op de havo. De op leiding is een zorgenkind, zoals onlangs ook de onderwijsin spectie constateerde. Het is de officiële vooropleiding tot het hbo, maar de prestaties van havo-leerlingen op het hbo zijn mager. Daarom besluiten steeds meer leerlingen om na de havo naar het mbo te gaan. Mi nister Ritzen vindt dat zonde en bovendien, als de leerlingen daarna alsnog naar het hbo gaan, een verspilling van onder- wijsgeld. De hbo-raad stelt voor om het karakter van de havo wat te veranderen, zodat de school be ter aansluit op het hbo. De leer lingen zouden bijvoorbeeld in tensiever kennis moeten ma ken met verschillende mogelij ke beroepen. De hbo-scholen zouden „werkrelaties" moeten aangaan met havo-scholen om de kloof tussen de twee oplei dingen te dichten. De hbo-raad maakt overigens wel bezwaren tegen het beleid van minister Ritzen (onderwijs) die de doorstroming van mbo'ers naar het hbo wil afrem men. Ook mbo'ers moeten die keuze kunnen maken, vindt de hbo-raad, al was het maar om dat deze leerlingen vaak uit de minder bedeelde sociale milieus komen. Bovendien is de behoef te aan hbo'ers in de samenle ving zo groot, dat daaraan niet kan worden voldaan als alleen havo-leerlingen naar het hbo mogen. Op vlinderjacht Een clown op vlinderjacht. Hij is een van de leden van de vereniging Clowns International die deelnemen aan het Floriade Slotspektakel dat tot en met 11 oktober in Zoetermeer wordt gehouden. FOTO: ANP DEN HAAG - CDA en PvdA hebben gisteren naar eigen zeggen 'in een goede sfeer' geheim overleg gevoerd over de wao-kwestie. Over de inhoud van het gesprek willen de fractiespecialisten van CDA en PvdA niets mede delen. De fracties zoeken naar een compromis ten aanzien van de huidige arbeidsongeschikten die de PvdA geheel wil ontzien en het CDA niet. Het besloten overleg werd ge voerd tussen de CDA-kamerle- den Biesheuvel en Bijleveld- Schouten en PvdA-vice-.fractie- voorzitter Leijnse. Biesheuvel liet alleen los dat de coalitie partners 'on speaking terms' zijn. Leijnse herhaalde dat hij ver wacht dat de regeringsfracties overeenstemming bereiken. De fracties hebben tot tenminste half december de tijd om tot een vergelijk te komen. Dan beslist de Tweede Kamer namelijk op zijn vroegst over het wetsont werp. Eind deze maand wordt een hoorzitting over de wao gehou den in de Tweede Kamer. Dan mogen de belangenbehartigers van wao'ers hun mening geven over het voorliggende wetsont werp waarin de huidige ar beidsongeschikten onder de vijftig jaar moeten rekenen op een bevriezing van hun uitke ring. Nieuwe arbeidsongeschikten krijgen minder dan de huidige wao-premie die voorziet in een uitkering van zeventig procent van het laatstverdiende loon. zich af of het de moeite loont om in uw zaak de lunch te laten verzorgen. een cateringmedewerker zodat u de kans krijgt dat te ontdekken. Als ook u het idee heeft dat u uitzendkrachten op een creatieve manier binnen uw organisatie kunt inzetten, neemt u dan contact op met de dichtstbijzijnde Randstad-vestiging. ->r randstad uitzendbureau ROTTERDAM De inter nationaal bekende uroloog prof.dr. P. Walsh van de John Hopkins Universiteit in Baltimore (VS) heeft giste ren een nieuwe techniek ge toond bij de behandeling van prostaatkanker. Hij deed dat tijdens een bijeenkomst van specialisten in het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam. De nieuwe operatietechniek maakt het mogelijk dat de pa tiënt zijn potentie en de volledi ge controle over het plassen be houdt. De bijeenkomst werd te vens aangegrepen om de resul taten bekend te maken van de voorstudie naar vroegtijdige op sporing van prostaatkanker. Uit de genomen bloedtesten on der 830 mannen boven de 55 jaar in Rotterdam is gebleken dat ongeveer 3 procent van hen een hoog niveau van een pros- taatspecifiek antigeen (PSA) heeft. Zij maken grote kans op aanwezigheid van prostaatkan ker. Bij 2,5 procent van de man nen met een lagere PSA-waarde komen eveneens gezwellen voor. De meeste van deze tumo ren zijn lokaal beperkt en kun nen in principe door middel van radicale operatie of bestraling worden aangepakt. Wanneer de aanwezigheid van kanker in de prostaat vroegtijdig kan wor den aangetoond, kan dit vele le vens sparen. Meer dan 40 pro cent van de kwaadaardige ge zwellen in de prostaat worden pas ontdekt als deze reeds zijn uitgezaaid. Tussen de 60 en 65 procent van de patiënten komt pas bij de dokter, als de kanker niet meer te genezen is. Deze vorm van kanker is een van de meest voorkomende kwaadaar dige aandoeningen bij mannen. ZOETERMEER De bezui nigingen op de academische ziekenhuizen die minister Ritzen (onderwijs) in zijn be groting heeft voorgesteld, zijn onder de huidige finan ciële omstandigheden onont koombaar. Daarom is het geoorloofd de ge maakte afspraken over finan ciële garanties te doorbreken. Dat schrijft de minister in reac tie op de protesten van de zie kenhuisdirecties. Ritzen nodigt hen wel uit zo snel mogelijk over de problemen te komen praten. In zo'n gesprek wil Rit zen samen met de ziekenhuisdi recties zoeken naar mogelijkhe den om het benodigde bedrag, 26 miljoen gulden in 1993 en 50 miljoen in de jaren daarna, te bezuinigen zonder aantasting van de „kernfuncties" van de ziekenhuizen. Als kernfuncties beschouwt Ritzen vooral de ta ken die de ziekenhuizen verzor gen in het wetenschappelijk on derzoek en in het onderwijs aan artsen in opleiding. De ziekenhuisdirecties hebben Ritzen in een brief van 30 sep tember woordbreuk verweten. Zij eisten dat hij zijn plannen uiterlijk op 9 oktober intrekt, anders volgen juridische stap pen. In de in 1989 gesloten „hoofdlijnenakkoorden" be loofde de minister dat hij geen extra bezuinigingen zou opleg gen, tenzij bij onoverkomelijke knelpunten in de rijksbegro ting. Ritzen beroept zich op deze laatste bepaling. Bovendien wijst hij erop, dat de ziekenhuizen hiervoor al ver schillende keren gewaar schuwd waren. In de begroting van 1992 kondigde hij al een be zuiniging aan en over de nu concreet genoemde bedragen heeft hij de directies al op 1 sep tember op de hoogte gesteld. Van een „overval" is dus geen sprake, aldus de minister. Ove rigens wijst Ritzen erop, dat het parlement toch het laatste woord heeft over de begroting. Veluwe is te klein voor lynxen TERLET De Veluwe is te klein om een levensvatbare populatie lynxen te herbergen. Bovendien zal het verkeer veel slachtoffers maken onder de katachtige dieren. Het is daarom niet zinvol om lynxen uit te zetten in Nederland. Dit concludeert Jaap Mulder die in opdracht van Natuurmonumenten de mogelijkheden heeft on derzocht om lynxen in de Veluwse natuurgebieden uit te zetten. De natuurbeschermingsorganisatie, die Mulders rapport gisteren in Teriet presenteerde, ziet voorlopig dan ook af van het introduce ren van de lynx. 9 oktober Koningin Beatrix reikt in het Koninklijk Paleis te Amsterdam de Ko ninklijke Subsidie voor de Vrije Schilderkunst 1992 uit aan bekroon de jonge kunstenaars. Idoor ERIK HUISMAN De weekbladen konden de ramp nog net meenemen. Veel verder dan de nieuws- en achtergrondverhalen die de dagbladen hadden, komen ze echter niet. Her vormd Nederland heeft in terviews met Sjaranski en kunsthistoricus Antoine Bodar. Elsevier stelt na de ramp de 'logische' vragen achteraf. Had het inferno voorkomen kunnen worden? Heeft de ramp consequenties voor de uitbreiding van Schiphol en hoe veilig is onze nationale luchthaven eigenlijk? Else vier geeft meteen de net zo lo gische antwoorden. „Overal wordt gehandeld overeen komstig wereldwijde voor schriften". „Honderden vra gen zijn gesteld, zinvolle en zinloze. Een eensluidend antwoord zal nooit komen. Het was een samenloop van veel domme dingen". De discussie onder de titel 'Gelijke kansen, geen gelijke rechten' in het kader van de „ontmanteling van de wao" is een oude. Ditmaal worden de Otto von Bismarck- en de William Beveridge-mentali- teit opgevoerd om nogmaals uit te leggen dat iedereen een wao-uitkering kan krijgen en dat daardoor het systeem is scheefgegroeid. Dus moet de politiek ingrijpen door te kie zen voor Bismarck: meer rechten naarmate mensen zich meer inzetten, aldus El sevier. Er wordt ingehaakt op de kin derboekenweek met een „portret van een versteende markt". De Jip-en-Jannekes vliegen nog immer over de toonbank. En de markt is vol van goedkope rommel en dure prentenboeken met ma gere verhalen, bespeurt Else vier. Voor iets nieuws lijkt er geen plaats te zijn. Henk Wagner van de niet erkende 'pulp'-uitgever Rebo geeft te gengas. Bibliotheken en boekwinkeliers gruwen ech ter van het kaf onder de kin- derboeken. De Groene heeft het verslag van de „eerste verslaggever die aanwezig was nadat het El Al-toestel zondag neer stortte". Usha Marhé is in elk geval de eerste ooggetuige die zonder leed op leed te stape len, samenhangend weet te vertellen over hoe ze de onbe schrijfelijke ramp beleefde. Een verhaal vol schroom, be grip, boosheid en realisme. „Over enkele weken is dit al lemaal oud nieuws". „Zoals altijd zullen economische be langen weer winnen". Het contrast met het direct erop volgende artikel is groot: Arthur van Amerongen licht in 'Puinbak' de lijstverbin- ding van Nederlands en Vlaams ultra-rechts toe. Jan maat is weer misselijk ma kend aan het woord. Over slaan? In het Groenportret poseert Maartje 't Hart. 'Ze' krijgt na jaren heimelijk een 'dame' te zijn geweest met 'haar' verkleedpartijen en het boek 'Geheime dame' van Mensje van Keulen ongeveer de status van publieke vrouw. Foute titel dus. De metamor fose van 't Hart lijkt op die van het fenomeen Bouquet- en Harlequinroman. De in dustrie ging ooit gebukt on der dédain en ideologiekri tiek, thans opereert ze zelf verzekerd op de supermarkt. Kortom: Pulp, de ergonomie van de droomindustrie. „Cynisch gezegd: de Ghane- zen en andere zonder vergun ning in Nederland verblijven de Bijlmerbewoners werden heel even belangrijk". De vliegramp is de ramp van de illegalen. VN schetst hoe groot de tragedie is voor de il legalen. De flats staan vaak op naam van Ghanezen die hier rond '85 kwamen en in middels in Londen, Diemen of New York wonent Nieuw aangekomenen namen sinds dien steeds hun plaats over. De verblijfduur is kort door de grote angst gepakt te wor den. Ghanezen hebben het helpen van een landgenoot hoog in het vaandel staan. Dat schept dus een hopeloze situatie waar het zaken be treft als identificatie, het krij gen van directe hulp en ver goedingen voor verloren goe- deren en het indienen claims bij El Al. „Het i nachtmerrie van allemaa er straks eerste- en tw< rangs slachtoffers zullen staan", meent VN. Verdi het kader van de ramp bijdrage over boosheid leed in de getroffen naamse gemeenschap en beschouwing van verki vlieger Baksteen en an luchtvaartkringen Ageeth Scherphuis verdi zich in het fenomeen moi sori-onderwijs, want de derlandse Montessori Vei ging bestaat 75 jaar. Dezt derwijsvorm bloeit in Ne land als (nog) nergens ter reld; er is veel belangstel uit het buitenland. Montei rianen zijn doeners. Sti ten kunnen ze niet. Leger risch is het gouden materi Montessorianen weten veel duizend knikkers is hebben ze stuk voor neergelegd in de gang var school. jti Dat het rommelt in HihHj sum is geen nieuws, zef niet na de komst van RTi De wet zegt: geen reclame* de Hilversumse radio en ij behalve in Ster-blokk| Maar via inscript-writing,» litieke advertorials, prodj placement en sluikspor^1 ring stromen miljoenen int, Gooise kassen. Moet de st£ rechter er dan maar opp vraagt VN zich af. ei Ook HN gaat in op het mtk betalen door de overheid tv-produkties. David MI oud-IKON-redacteur en jij cent omroepjournalistijr pleit voor duidelijkheid. A een 'gekocht' programma? een verplichte melding voofo moeten gaan van degene 1 ervoor betaalt en op wekf voorwaarden. Meebetal aan programma's bij de p blieke omroep is volgens hd uit den boze. f Johan Wijne wast minisif Hirsch Ballin van justitie 1 oren die vindt dat kerkene scholen zich meer zouie moeten inzetten voor de ii rele heropvoeding. Wix vindt het verwijt misplaatt Met het publiek is, zo bli,"i uit onderzoek, niets mis. r overheid zou zich zelf ea moeten inspannen om k 'mores' te handhaven, ka» Wijne. Antoine Bodar is homo» priester en gelukkig. Ml dat ging toch niet samen? I de wijding door bissclf Bomers weet Bodar dat a] wel kan. „Mijn wijding is ef goed bewijs dat de kerk mé, sen op grond van hun honl seksualiteit niet discriif neert. De kerk vraagt allet dat ik in onthouding leef'. H^DETIJ Het verslag van de ramp in jj Bijlmer door het NOS Joq naai was pover, oordeelt If het verweer van plaatsvl vangend hoofdredacteur lf denburg (televisie is een li medium en Hilversum is n[ logger) ten spijt. Wel twijfi HP of meer journaals ol meer nieuws hadden opgei verd dan de drie identiel live-verslagen in de loop vf zondagavond. KRO's Branf punt, met name Fons de Pof krijgt een pluim voor de {I ging doorlopend te inform ren en de zinvolle vraagsl ling aan ooggetuigen, d( kundigen en Maij. „Alsof linksbuitens de moj ste maar ook meest trouwej ze maitresses zijn, zo pijnl gekwetst reageren train» op de grilligheid van deze sj Iers", peinst HP na een nietigend citaat van Rini Michels over Brian Roy. V< baller/dressman Roy ligt uit bij Ajax-trainer Van Gi De wijze waarop Van Gi zijn pupil onderuit haalj was ongewoon hard, oordet HP, maar er is niets nieui onder de zon. „Het conl tussen trainer en linksbuil is van alle tijden". HP neemt met een portret scheid van een blitse pril kapper Mario. Hij was mi dan een door 'de groten' waardeerd wonderknip^.. Hij was dandy (Van Dal mannelijk persoon die rfl bijzondere zorg de mode vol| en zijn uiterlijk verzorg minder ongunstig dan fat trendsetter en fenomeen i het Amsterdam van de jar< '60. Coen Verbraak ging aan i vooravond van de premièi van Noël Cowards 'De Ma kiezin' bijpraten met Wille Nijholt. Nijholt kan geril zijn: dit keer komt hij er a gedreven alles kunnende th aterman af en niet als zeil teil, zoals hij vreesde.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4