'Verwerking Bijlmerramp fnr2nkkpingalen zal vele maanden vergen' de schijnwerpers ninir Experts: El Al-toestel verloor twee motoren Vliegramp AI O Leidse Courant 4a donderdag 8 oktober 1992 i u iiadeclaims omen binnen lerdam De hulpdesk van >zamenlijke verzekerings- nichappijen in het sport- Qjum aan de Bijlmerdreef isteren 300 schade-aangif- .jeregistreerd. Volgens de schappijen zitten er tus- meldingen veel onverze- ejn. Dat geldt met name Ppegenen die zich de afgelo- enren hebben gemeld, f hemen alle informatie op. gjiaatschappijen kunnen we ,de onverzekerden weinig maar hopelijk kan er op jjn een aansprakelijke par aden aangewezen, of kun- '®ye onze lijst doorgeven aan ujistantie die zich met de be- iejn van deze groep gaat be- iijuden", aldus een woord - il meeste gevallen gaat het jchade aan inboedels. De keringsmaatschappijen is Jcht om alvast alle verze- ijn uit hun computerbe- jlen te lichten die in Groe- ri Kruitberg wonen. De >Hne toeloop heeft de verze- bjgsmaatschappijen enigs- 'S^errast. woordvoerder: „De eerste ;s ebben zich 150 mensen bij ;ojemeld en we dachten daar liet grootste deel te hebben LH. We hadden niet ver- "j, dat er de dagen erna nog grote groep bij zou komen. ie|ebben de indruk dat het te J|rij heeft met een toene- ieïe bekendheid van de hulp of'. 3] Til sticht "od fonds \j ilerdam Luchtvaart- ïBschappij El Al heeft een ftonds in het leven geroe- nom acute financiële nood ,e de slachtoffers van de ^vaartramp in de Bijlmer te jen. „We hebben geen blik de illusie dat we met het leed kunnen verzach- j zegt een woordvoerder, irïr we kunnen wel al het l olijke doen om de directe fi- eöële nood te verlichten". El 3|et het fonds als financiële rje hulp. De luchtvaart- ;£schappij heeft met de loka- Jtoriteiten afgesproken dat zullen helpen bij het op en van mensen die in aan ging komen voor financiële 3and janningen oen op '*erdam De spanningen Kt opvangcentrum aan de perdreef liepen gisteravond e op. Een groep Antillianeri 4le zich achtergesteld bij an- groepen slachtoffers. „Ten -ichte, dat is gisteravond ten rechtgezet", aldus bur- jeester Van Thijn. Anderen jlen problemen zich te legi- iren. Ook de terugbeta- regeling bij de voorschot- ran de sociale dienst wekte jaties op. br slachtoffers geldt zo'n re jig natuurlijk niet. Wel als r mocht blijken dat er onei- ijk gebruik van is gemaakt, proberen de zaak echt wat per bureaucratisch op te en", aldus Van Thijn. Aan- iingen van misbruik heeft jiog niet. De verantwoorde- wethouder is inmiddels ge- (meerd andere maatregelen 'effen. burgemeester verwacht dat panning nog verder oploopt. tijd vordert, informatie ft uit, emoties breken do.or, asen worden moe en onge- flig". Geprobeerd wordt zo mogelijk aanleidingen voor iaties weg te nemen. In ver- ld met de grote toeloop op de rthal wordt een toegangsre- jng ingevoerd. ïnetiaan bij echtigheid ipterdam De Surinaamse feident Venetiaan en zijn Jtgenote zullen de rouw- yhtigheid ter nagedachtenis l de slachtoffers bijwonen, i zondag in de RAI wordt ge lden. De Surinaamse rege- fe heeft een periode vah na- pale rouw afgekondigd die vrijdag tot en met dinsdag r p vergunningen voor publie- jvermakelijkheden zijn inge- kken. Van alle overheidsge- iwen zullen de vlaggen half- It hangen. De overheid be- t dinsdag een oecumenische kvdienst. 'Paramaribo wordt er reke- lg mee gehouden dat zeker jhtig Surinamers en perso- ti van Surinaamse origine on- i de slachtoffers zijn. Hoewel log geen aanvragen van na- itaanden zijn om naar Ne- 'land te reizen, onderhandelt overheid met de luchtvaart- latschappijen SLM en KLM i familieleden van de slacht ers op de prioriteitenlijst te latsen. door Homme Krol Raalte Het kan maanden, soms jaren duren voordat men sen die de Bijlmerramp hebben meegemaakt, er weer bovenop komen. Psycholoog Chris Koop- mans is er van overtuigd dat dat niet alleen geldt voor de nabe staanden en gewonden. Ook de hulpverleners en de buurtbe woners zullen er een harde dob ber aan hebben. Koopmans is gespecialiseerd in de behandeling van posttrau matische stoornissen en in die kwaliteit medewerker van het Instituut voor Psychotrauma, dat een vooraanstaande rol speelt in de hulpverlening in de Bijlmer. „Hun leven is acuut veranderd. Voor al die mensen geldt dat hun illusie van veilig heid, van voorspelbaarheid, van onkwetsbaarheid verloren is gegaan. Het gevoel van veilig heid voor die mensen in flats op de aanvliegroute is weg. Het ge voel van het overkomt mij niet, dat is weg. Die weten nu uit na bije ervaring dat je binnen een week dood en begraven kunt zijn. Ze hebben het voor hun ogen zien gebeuren. Dat gevoel delen die mensen met elkaar". Om die illusie van veiligheid weer te herstellen is tijd en vooral gevoelsmatige verwer king nodig, betoogt Koopmans. „Ogenschijnlijk lijkt er vaak niets aan de hand als je zo'n le vensbedreigende situatie mee maakt en het er goed afbrengt. Je gaat dingen op je ruggemerg doen, je handelt op je automati sche piloot bij wijze van spre ken. Dat is een normale reactie van het menselijk afweerme chanisme. In de eerste uren na zo'n ramp wordt je gevoel als het ware even op nul gezet". Hij vergelijkt het met de ont snapping aan een frontale auto botsing. „Je reageert goed, par keert je auto aan de kant van de weg. Het gevoel wordt even in een ander bewustzijnskanaal geduwd zodat het verstand het overneemt om te kunnen over leven". Herbeleven Pas daarna komen de 'rubbe ren' benen, de weggefilterde ge- voelsreacties los. „Wat veelal gebeurt is dat mensen zo'n ramp alsmaar opnieuw beleven. Men ziet telkens bepaalde scè nes voor ogen, men gaat be paald vermijdingsgedrag verto nen. Men mijdt bij voorbeeld een flat omdat dat het gevoel oproept niet weg te kunnen. In dit geval kan vliegtuiglawaai op zich al traumatisch zijn. Zo'n ervaring kan zelfs leiden tot ge voelens van vervreemding, van onthechting van andere men sen, en vaak van verhoogde waakzaamheid. Men schrikt snel, slaapt licht, men is snel ge- 'Wat veelal gebeurt is dat mensen zo'n ramp almaar opnieuw beleven'. prikkeld, heeft last van concen tratiestoornissen Koopmans spreekt van een her beleving die maanden kan du ren. „In het begin zijn die ster ke emotionele reacties gewoon. De psyche reageert af, probeert een niëuw evenwicht te vinden, een nieuw gevoel van veiligheid en voorspelbaarheid op te bou wen. Zonder dat kan geen mens leven. Maar als die herbeleving lang aanhoudt dan spreek je van een posttraumatisch stress-syndroom. Als het niet tot een normale verwerking komt is behandeling noodzake lijk". Hulpverleners Of het zover komt hangt goed deels af van de buurtgemeen schap in de Bijlmer zelf en van een snelle bekwame opvang door hulpverleners. Koopmans vindt dat de mensen die de ramp hebben meegemaakt of er getuige van waren binnen een paar dagen bij elkaar gebracht moeten worden om over hun er varingen te praten. „Professio nele hulpverleners kunnen daarin een heel goede bijdrage leveren, maar de buurt moet het zelf doen. Belangrijk is dat je in het begin zorgt dat die ver werking op gang komt. Zorg er voor dat je de slachtoffers ter plekke hun verhaal laat doen. Zet er mensen naast, familie en vrienden, mensen die voor het slachtoffer emotioneel belang rijk zijn. Het gedetailleerd na vragen is van veel belang voor de verwerking". „In de tweede plaats: geef ook hulp aan direct betrokkenen, aan lotgenoten, dus ook aan mensen die in de buurt wonen en in machteloosheid hebben moeten aanzien hoe zich dat daar afspeelde. Ook die mensen zijn natuurlijk getraumati seerd. En in de de derde plaats: geef hulp aan de hulpverleners. Dan moet je denken aan men sen van de brandweer, aan de mensen die de lijken uit de puinhoop moeten halen, aan de opsporingsteams, aan de verze keringsmensen, de politie, de brandweer, het ambulanceper soneel". Machteloos Voor de directe hulpverlening aan de slachtoffers zijn de Ri- agg's in het Amsterdamse uit stekend ingericht, weet Koop- jy mans. Voor geestelijke bijstand aan de hulpverleners is het In stituut voor Psychotrauma in Utrecht vooral actief. Mede- ■^j werkers van het instituut zijn er gisteren al mee aan de gang gegaan. „Denkt u in dit ver band even aan de mensen van de brandweer en de GGD's die de hele avond en nacht machte loos hebben moeten toezien hoe de ramp zich voor hun ogen vol trok. Dat gaatje niet in de kou- we kleren zitten". Koopmans vindt het ook belangrijk dat de lokale overheid zichtbaar steun geeft. „Niet alleen met onder dak, voedsel en rust, maar ook met een goed informatiecen trum, kortom alle voor de slachtoffers voelbare steun. La ter komen er natuurlijk reac ties: waar was die, waar was die. Als je mensen onmiddellijk goed informeert en als overheid voelbare steun verleent, dan help je de verwerking al op gang brengen". Koopmans heeft geen persoon lijke ervaring met mensen die dit soort grote rampen hebben meegemaakt. Wel met slachtof fers van bankovervallen, van seksueel of ander fysiek geweld. „De behandeling is in feite de zelfde. De emoties komen altijd terug. Je kunt niet zeggen: ik hoef er niet over te praten, want ik heb nergens last van. Die emotie blijft z'n werking heb ben, die uit zich in klachten. Als je bij wijze van spreken zegt nergens last van te hebben dan krijgje zeker er last van". SPEURTOCHT GAAT ONVERMINDERD DOOR Schiphol In het Gooimeer en het IJsselmeer wordt nog steeds gezocht naar de tweede motor die, naar wordt aangeno men, van de verongelukte El Al- Boeing is gevallen. Het team van deskundigen onder leiding van de directeur Luchtvaart In spectie H. Wolleswinkel heeft sterke aanwijzingen dat ook de tweede motor van het toestel is losgeraakt, voordat de vracht machine zondagavond in de Bijlmermeer neerstortte. Ge tuigenverklaringen wijzen daar volgens hem op. Uit een brief van minister Maij- Weggen (verkeer en water staat) aan de Tweede Kamer over de toedracht van de vlieg ramp was gisteren gebleken dat het vliegtuig slechts een motor had verloren. Deze lezing is in middels herroepen. Op de foto die het ANP gisteren heeft gepubliceerd, is de Boeing 747 met slechts twee linkermotoren zien. Gezag voerder Fuchs van het vliegtuig heeft de verkeersleiding op Schiphol gemeld dat zijn rech ter binnenmotor (motor 3) in brand stond. De motor die is ge vonden, is de rechter buitenmo tor (motor 4), aldus de Rijks- luchtvaardient (RLD). Aan deze motor die uit het Gooi meer is opgevist, zijn geen spo ren van brand gevonden. De foto is gemaakt door R. Plooy uit Diemen. Hij heeft de Jumbo vanaf de jachthaven in Naarden laag voorbij zien vlie gen in oostelijke richting. Er vielen toen twee voorwerpen van het toestel. Een van de brokstukken brandde. Doordat een groenstrook het zicht be lemmerde, hebben Plooy en zijn vijf vrienden de voorwerpen niet in het water terecht zien komen. Zij waren er wel oogge tuigen van dat het toestel een draai maakte, terugvloog in de richting van Schiphol en kerosi ne loosde. Even later helde het vliegtuig plotseling sterk over en stortte neer. Kort daarop was ter hoogte van Diemen een rookpluim te zien. Geen pinnen, Motor nummer 4 is bij de vleu gel afgebroken. De pinnen waarmee de motor aan het toe stel was bevestigd, zijn nog niet boven water gehaald. Gezien de vindplaats moet de motor al in het eerste rondje terug naar Schiphol van het toestel zijn ge vallen. Onduidelijk is of motor 3 waarvan de piloot meldde dat hij in brand stond, eerder of la ter is gevallen. In de omgeving van Naarden is de afgelopen dagen een aantal onderdelen van beide rechter motoren teruggevonden, onder meer een -luik van motor 3 en platen van beide motoren. Vol gens onderzoeksleider Wolles winkel gaat thans de primaire aandacht uit naar wat er met de rechtermotoren is gebeurd. Nog steeds is de mogelijkeid van een aanslag volgens hem de minst waarschijnlijke. Voor het overige houden de experts met alle mogelijke opties rekening. Vogeltrek Uit gegevens van de Koninklij ke Luchtmacht is gebleken dat er rond het tijdstip van het on geluk sprake was van een inten sieve vogeltrek rond Schiphol. Het onderzoeksteam zal de ra darbeelden van de luchtmacht nader bestuderen. Opvallend is dat de vogels vlogen op een hoogte van een tot twee kilome ter. Automobilisten die rond de zelfde tijd langs Schiphol reden, hebben boven de luchthaven Boeing laat borgpennen controleren Vier stalen borg pennen verbinden via pylon de motor met de vleugel motor Amsterdams burgemeester Van Thijn vraagt illegalen informatie te verschaffen over wie er in de getroffen flats woonden. Ze kijken wel uit. Ze zien de overheid als de eigenaar van een pittbull die tegen een doodsbange voorbijganger zegt: 'aai hem maar, hij doet niets'. Borgpen is zodanig geconstrueerd dat hij kan afbreken bij hevige trillingen in de motor, waardoor deze loskomt van vleugel. Zo wordt voorkomen dat de vleugel beschadigd raakt of mogelijk zelfs afbreekt Aan hechting; punt pylon Borgpen (het donkere c dikke stalen bus met opening voor zekeringsbout. De twee halve maantjes zijn holle ruimten in borgpen, waardoor deze gemakkelijker kan afbreken bij hevige trillingen in motor. Borgpen zou echter onbedoeld kunnen afbreken door corrosie. Boeing wil daarom controle op eventuele .haarscheurtjes. De tekening laat zien op welke wijze de motor aan de vleugel van het vliegtuig bevestigd is. 'twee grote, zwarte wolken van den brand in een van de moto vogels' gezien. ren heeft gehad tijdens de lan- Een woordvoerder van Schip- ding op de luchthaven. Vlak na hol heeft bevestigd dat het El de ramp deden daarover al ge- Al-vliegtuig drie maanden gele- ruchten de ronde, maar toen werd van Israëlische zijde ge zegd dat het om een ander toe stel ging. Inmiddels is gebleken dat het wel degelijk het vracht vliegtuig betrof dat is veronge lukt. De brandende motor hing on der de linkervleugel en heeft zondag voorzover bekend zon der problemen gedraaid. Het vuur is indertijd gedoofd door de automatische blusinstalla tie. De Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia heeft gezegd dat de bouten waarmee de motoren van Boeings 747 aan de vleugel worden bevestigd, een bekend probleem vormen. Iberia heeft behalve de eigen toestellen ook Jumbo's van vier andere Euro pese luchtvaartmaatschappijen (Lufthansa, Air France, Sabe na, Alitalia) in onderhoud. De bewuste pinnen behoren tot de onderdelen die het snelst slij ten. Ze moeten regelmatig wor den vervangen, aldus de techni sche dienst van Iberia. De Rijksluchtvaartdienst heeft gisteren de laatste geregistreer de (hebreeuwse) woorden ver taald die in de cockpit van het neergestorte EL Al-vliegtuig werden gesproken. Naar alle waarschijnlijkheid zijn het de woorden van de boordwerktuig kundige Gedalia Sofer die in modern hebreeuws (ivriet) zegt: „Landingsgestel uit, klep pen omhoog". Tegelijk meldt gezagvoerder Jitschak Fuchs: "LY-1862 going down, going down", waarna het toestel crashte in de Bijlmer. Even werd gedacht dat de woorden in ivriet de gevoe lens van de bemanning zouden weergeven, maar nu blijkt op nieuw dat de noodprocedure tot de laatste seconden is volgehou den. door Dick van Rietschoten Den Haag De vliegramp in de Bijlmermeer heeft op bizarre wijze het altijd in schemer ge hulde probleem rond de illegale vreemdelingen in Nederland met één klap in het volle dag licht geplaatst. Iedereen wist dat het verschijnsel bestond, maar nu bekend is geworden dat er in de getroffen flats tien tallen illegalen moeten hebben gewoond, lijkt de realiteit van het probleem pas echt tot de maatschappij door te dringen. Hoeveel illegale buitenlanders in ons land vertoeven weet nie mand. Onlangs maakte het mi nisterie van justitie een ruwe schatting bekend, waarin een zeer ruime marge zit: 50.000 a 100.000. Het zijn bijna allemaal mensen uit noord-Afrika, mid- den-Afrika en oost-Turkije, die de armoedige leefsituatie in hun eigen land zijn ontvlucht en naar Nederland zijn getrok ken in de hoop er een graantje van de welvaart mee te kunnen pikken. Velen kwamen hier onder het mom van vakantie of familiebe zoek en doken vervolgens on der, anderen arriveerden via ongecontroleerde grensposten met België of Duitsland, zo maar op de bonnefooi of op uit nodiging van reeds hier verblij vende bekenden. Tot voor kort was Nederland voor illegale vreemdelingen een waar paradijs. Sociale diensten, ziekenfondsen en gemeente ambtenaren informeerden meestal niet naar verblijfsver gunningen, zodat er vrij gemak kelijk een uitkering, een zie kenfondsverzekering of een be wijs van inschrijving als wo ningzoekende kon worden ver kregen. Werken was ook door gaans geen probleem want er waren tal van werkgevers die moeiteloos illegalen in dienst namen, vooral in de sectoren waar men vaak zat te springen om arbeidskrachten, zoals de groente-, fruit- en bollenteelt, de havens en de bouw. Degenen die geen eigen onderdak had den, logeerden meestal bij fami lieleden of vrienden of bij lotge noten in een groezelig pension of kamerverhuurbedrij f. Kentering Zo is het illegalencircuit een lange reeks van jaren door de maatschappij zelf in stand ge houden en voortdurend in om vang toegenomen. Illegaal in Nederland wonen en werken was een fluitje van een cent. Het enige waar de betrokken buitenlanders voor moesten op passen was contact met de poli tie. Wie daarmee in aanraking kwam viel onherroepelijk door de mand en moest het land uit. Uitstel van executie was overi gens nog wel mogelijk door als nog een verblijfsvergunning aan te vragen. In zo'n geval kon uitzetting nog maanden of soms wel meer dan een jaar worden voorkomen. Maar zelfs wanneer er geen an dere keus overbleef dan het' land te verlaten, was Leiden - nog niet in last: wie over de grens werd gezet keerde ge woon binnen een paar dagen weer via een andere weg in Ne derland terug. Pas onder het huidige kabinet is er een kentering in het illega- lenbeleid gekomen. Minister Hirsch Ballin van justitie heeft een serie maatregelen getroffen en aangekondigd waardoor het voor illegalen behoorlijk moei-" lijk wordt zich in Nederland staande te houden. De vreem delingenpolitie zal vaker in be drijven, pensions en koffiehui zen controleren op de aanwe zigheid van illegalen. Wie wordt gesnapt kan erop rekenen dat hij of zij binnen een week per vliegtuig naar het land van her komst wordt gestuurd. Verder wordt de toegang tot ge meenschapsvoorzieningen zo-, als een uitkering, huursubsidie, een ziekenfondsverzekering of' een gemeentelijke woning on mogelijk als men geen geldige verblijfsvergunning kan tonen. Bovendien worden werkgevers die illegalen in dienst hebben aanzienlijk strenger gestraft^ dan tot voor kort nog het geval was. De boete per ontdekte ille gale arbeidskracht is inmiddels verhoogd van 750 tot minimaal 4000 gulden en (afhankelijk, van de omstandigheden) maxi-, maal 10.000 gulden. Daardoor zal een werkgever zich voort aan wel drie keer bedenken eer hij iemand zonder verblijfsver-, gunning aanneemt. Geloofwaardigheid Doel van dit alles is het illegaal verblijf in ons land zo onaan trekkelijk mogelijk te maken/ Het kabinet hoopt dat velen daardoor zullen terugkeren! naar hun vaderland of elder? hun heil gaan zoeken. Geen wonder dan ook dat de autori- teiten de afgelopen dagen tever-C geefs een beroep hebben ge daan op illegalen uit de buurt— van de verwoeste Bijlmerflats^' om inlichtingen te komen ver* schaffen over vermiste land- en lotgenoten. De illegalen kijken wel uit. Ook zij weten hoe de overheid er tegenwoordig op ge brand is de stofkam door de vreemdelingenpopulatie te ha len. Al bezweren de autoritei-' ten dat de tipgevers niet zullen worden opgepakt, ze worden gewoonweg niet geloofd. Het is ook allemaal niet bijster geloof waardig, want de overheid'' spreekt hier met twee monden. De ene zegt 'weg met de illega len' en de andere 'je mag hier'' gerust blijven wonen en als je flat in puin ligt kun je zelfs een ander huis krijgen'. Welke illegaal zou bereid zijn z'n nu nog redelijk comfortabe le bestaan in de waagschaal te stellen? Ook al weetje als illega le Ghanees dat er vrijwel zeker tien of twintig illegale landge noten onder het puin moeten liggen, dan waag je je toch niet in het hol van de leeuw om te komen vertellen wie dat zijn? De politie zal toch op z'n minst aan de tipgever moeten vragen of hij diens naam en verblijf plaats wil opgeven, zodat de in formatiebron in elk geval be-, kend is. Wie garandeert dan dat de betrokkene niet enkele maanden na de ramp alsnog in. de kraag wordt gevat? Die ga rantie kan en wil de overheid' niet geven. Maar zo stelt zij zich wel op als de lachende eigenaar* van een pitbull die tegen een' 'aai hem maar, hij doet echt niks'. ADVERTENTIE ALNO. Betaalbaar vakmanschap. Als u uw keuken met zorg wilt inrichten, kijk dan eens naar de detaillering van eer ALNO inbouwkeuken. De perfekte kombi- natie van goede smaak, doelmatigheid en betaalbaar vakmanschap. Keukens zoals alleen ALNO die maakt en zoals alleen een ALNO Select Dealer die installeert. Wereldklasse die u toekomt LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3