Wie wil er nou niet een paard van Gucci Niemand kan meer zonder sponsors Vandaag De Dag In de magnetron De gezonde keuken Aziatische groenten I c Leidse Courant i donderdag 8 oktober 1992 BOEKEN Wat kun je meer met een magnetron dan snel iets uit de diepvries ontdooien of een prakje opwarmen? Heel veel, weten steeds meer bezitters van dit wonderapparaat. Een magnetron stelt de mens niet alleen in staat snel een maaltijd te bereiden, het biedt ons ook de mogelijkheid een uitgebreid diner al enige tijd tevoren zo goed als klaar te maken en vervolgens in ijltempo te voltooien. Daarnaast kun je in een magnetron zeer vetarm koken en de korte bereidingstijd zorgt bovendien voor een minimaal verlies aan vitaminen en mineralen. Maar niet al het koken in de magnetron levert een even smakelijk resultaat (bij voorbeeld een soort vliesje rond de aardappels) en dat is meestal te wijten aan gebrek aan ervaring. De afgelopen jaren zijn er heel wat boeken in de handel gekomen waarin te lezen valt wat een mens allemaal met de magnetron kan doen en hoe. Een nieuwe, zeer praktische en overzichtelijke uitgave, zag deze week !- c het licht:'Koken met de magnetron' van uitgeverij De Agistini. Het gaat hier om drie verzamelmappen met losse tijdschriftafleveringen, waarvan de eerste twee nummers inmiddels verschenen. Koude voorgerechten, lunchgerechten en sauzen, warme voorgerechten, hoofdgerechten, groenten en eieren, alles komt in circa 1500 recepten (geïllustreerd met schitterende kleurenfoto's) aan bod; tot en met gebak en zoete nagerechten of juist recepten voor de slanke lijn. De uitgave is gebaseerd op de ideeën en ervaringen van de Italiaanse kookschrijfster Fernanda Gosetti. Na een inleiding over de techniek van de magnetron, hoe deze te gebruiken, met welke hulpmaterialen plus een reeks handige tips, gaan we in tijdschrift nummer twee over op de feitelijke recepten. Elke twee weken verschijnt een nieuw nummer met recepten voor alle maaltijdgangen. Dankzij een slim losbladig systeem met rubriekkleuren en scheidingskaarten, valt uiteindelijk alles overzichtelijk te rubriceren binnen drie boekwerken van in totaal 1100 pagina's. Als losse nummers kosten de tijdschriften 6,50 en als abonnement (via Medianet) 5,85. De eerste twee nummers worden samen met een verzamelband aangeboden voor een introductieprijs van 6,50. Onder het motto 'De gezonde keuken' brengt Bosch Keuningeen reeks schitterende kookboeken, waarvan gelijktijdig vier delen zijn uitgebracht: Paddestoelen, Knoflook, Broccoli en Tomaten. De uitgever constateert een toenemende aandacht voor groente en fruit; door de voedingsdeskundigen beschouwd als dé grote leveranciers van voedingsvezel en vitmine C. Groente is niet alleen gezond en caloriearm, ze is bovendien lekker en kent vele toepassingsmogelijkheden. Alle boeken (telkens 80 bladzijden) van wisselende auteurs zijn steeds opgesplitst in een deel warenkennis met tips voor de bereiding en verwerking) en een deel recepten. Die recepten variëren van eenvoudig tot geraffineerd. Met een boek over paddestoelen - de beste recepten van Renate Zeltner - zullen ongetwijfeld veel kokers erg in hun element zijn. Paddestoelen zijn razend populair en het is dan ook jammer dat de recepten in deze uitgave zich beperken tot de op grote schaal in Nederland gekweekte champignons, oesterzwammen en de oorspronkelijk uit Japan afkomstige Shii-takes. Op het eerste gezicht lijken apart boeken over knoflook, tomaten en broccoli bloemkool) wat teveel van het goede. Maar de verzorging en fotografie van deze reeks is zo smakelijk, datje meteen met die recepten aan de slag wilt. Er staan nog meer afleveringen op stapel en elk deel kost ƒ24,50. In de Bever-reeks, de serie kookboeken van uitgeverij Bzztöh, verscheen eveneens een werkje dat zich uitsluitend met groenten bezig houdt en wel 'Aziatische groenten', door Wim van Beek. Deze auteur houdt zich al langer bezig met schrijven over exotische groenten en specerijen en in dit boek behandelt hij zo'n veertig groenten uit China, Japan en Indonesië. De prijs van dit eenvoudige met tekeningen geïllustreerde boekje is ƒ17,50. Het is een gebruikspaard, maar ook een cultuurgoed en een schoonheidsideaal: de Arabische volbloed. Het toppunt van luxe is een volbloed van Paolo Gucci. Zondag komen er dertig van de meesterontwerper onder de hamer. In Brabant. slam anB vardei end g gen 3 door Frank Hitzert Koolzwarte ogen in een karakteris tiek hoofd met twee openstaande neusvleugels onder prachtig gecoif feerde manen- het lijkt alsof Omar Sharif ons toeknikt. Maar het is Pro- nonce, de knappe dekhengst met het wonderzaad. Prononce is een Arabische volbloed; een fenomenaal gelijnde turbo-die sel met soepel scharnierende hart kleppen. Tot zondag is dit toppaard nog het eigendom van de Italiaanse meesterontwerper Paolo Gucci. Die dag wisselt de 3-jarige bruine vol bloed voor een bedrag met waar schijnlijk vijf nullen van eigenaar en verhuist naar de koninklijke stallen in Jordanië of Spanje, of naar de stoeterijen van drummer Charlie Watts of filmacteur Patrick Swayze. Prononce komt zogezegd onder de hamer, samen met 29 andere Arabi sche volbloeds van Paolo Gucci. Niet dat de extravagante zestiger met het staartje a la Lagerfeld krap bij kas zit, ofschoon je dat na het lezen van de waanzinnige geschiedenis van het mode-imperium wel gaat den ken. „Gucci is een liefhebber, wil ge woon naam maken als topfokker van Arabische volbloeds en biedt zijn paarden daarom nu voor het eerst massaal te koop aan", zegt Leen Rij kers Meinen van Calvacade Horse Consultants Agents aan de Sta- tenlaan in Den Haag, organisator van de veiling van zondag en een on afhankelijk bureau voor alle mogelij ke soorten van dienstverlening op hippisch gebied. Beauty-contest De veiling wordt gehouden in de Brabanthallen in Den Bosch, direct na het Europees kampioenschap voor Arabische volbloeds; een soort van beauty-contest voor paarden, die er zaterdag en zondag plaats heeft. „In Amerika is Gucci al rede lijk bekend als fokker van Arabie ren, in Europa veel minder. Vandaar dat hij voor zijn veiling voor Brabant heeft gekozen, omdat een kampioen schap als dit nu eenmaal een ont moetingsplaats is voor iedereen die belangstelling heeft voor Arabische volbloeds", aldus Rijkers Meinen. „Omdat Gucci een betrekkelijke nieuwkomer is in de paardenfokke rij, verwacht ik niet dat zijn vol bloeds meteen heel grote sommen geld opbrengen. Maar daarom is het hem ook niet te doen. Ik schat dat met de verkoop gemiddeld tiendui zend gulden per paard zal zijn ge moeid. Al is het wel zo, dat Gucci zondag ook vijf uitzonderlijke heng sten inbrengt, te weten Prononce, Elart, Tmin, NF Dead Cert en Vodo- lej. Zij zullen, denk ik, aanzienlijk meer opleveren, al durf ik mij niet aan een schatting te wagen". Paolo Gucci beweegt zich sinds 1987 in de paardenfokkerij. Zijn Millfield Stables, met vestigingen in Enge land en Amerika, herbergt tal van toppers, waaronder Ibn Estopa, de wereldkampioen van 1988 en de Eu ropees kampioen van 1982. Deze hengst vormt de basis van het Gol den Cross Program, het meest pres- foto Harry ver|p0i De SChimmelhengst Elart en de hengst Prononce, twee top-Arabieren van Gucci die zondag in Den Bosch worden gevejde [Bei tigieuze van de fokprogramma's van Gucci. Het is niet toevallig dat de Italiaan, jarenlang de belangrijkste ontwer per van de Gucci-dynastie, bekend om haar lederwaren, kleding, par fum en horloges, in de paarden is ge gaan. Zijn grootvader Guccio Gucci was zadelmaker in Florence. Uit dat ambacht kwam in 1904 de zaak voort die later de gelijknamige mega-onderneming zou worden met inmiddels ruim tweehonderd vesti gingen over de hele wereld, waarvan de beroemdste op Fifth Avenue in Manhattan. Paolo is al in 1978 uit het bedrijf ge stapt; of liever geslagen. In dat jaar brak er oorlog uit in de Gucci-clan, waar Guccio's zoon Aldo toen aan het hoofd stond. Paolo moest niets hebben van de expansieplannen in het buitenland van zijn neef Mauri- zio, omdat die zijns inziens ten koste zouden gaan van de kwaliteit van de produkten. Volgens oude krante knipsels is er in die dagen een stevig robbertje gevochten. Paolo zou in 1978 letterlijk de onderneming zijn uitgemept door zijn vader, zijn oom Rodolfo, zijn broers Giorgio en Ro berto en neef Maurizio, zoon van Ro dolfo. Paolo begon tal van processen tegen zijn bloedverwanten. Toen die niets opleverden, trok hij zich terug op het Haïti van Baby Doe om daar een ge lijksoortige onderneming te starten. Daar wilde de familie echter niets van weten en een nieuwe reeks van processen volgde. De poging van Pa olo om, eveneens onder de naam Gucci, opnieuw te beginnen, misluk te jammerlijk en toen vond hij de tijd gekomen om maar eens alle vuile was van de familie buiten te hangen. Daardoor kwamen dubieuze fran- chise-praktijken aan het licht. Uit eindelijk moest Paolo's vader Aldo, toen 81, voor de Amerikaanse recht bank toegeven de belasting voor zo'n 25 miljoen gulden te hebben ontdo ken. Aldo belandde in een cel in New York, voor een jaar en een dag. en stierf uiteindelijk in januari 1990 op 84-jarige leeftijd. Krediet Met zijn fokkerijen hoopt Paolo Guc ci, ver weg van zijn familie, zichzelf weer krediet te verschaffen bij de happy few. Hij ontwerpt daarbij nog steeds, maar nu voor M.J. Knoud Saddlery, een bijzonder sjieke boe tiek aan Madison Avenue in New York, opgericht in 1914 en gespecia liseerd in rij?adels en lederwaren alsmede kleding en geschenken waarbij de designer zich heeft laten inspireren door het wel en wee in hippische kringen. M.J. Knoud is komend weekeinde in de Brabant hallen dan ook een van de hoofd sponsors van het Europee^ kampi oenschap. „Paolo Gucci is een energieke man, die zeker niet wil datje de loper voor hem uitlegt, maar die het liefst met al z'n paarden tegelijk de springbak induikt", zegt René Tromp, eige naar van het Arabian Training Con ditioning Centre in Rosmalen, waar de dertig volbloeds van de Italiaan worden voorbereid op de veiling van Tromp is zelf ook stapelgek van de Arabische volbloed, een van de sta tussymbolen van het paardenspul. De Brabander heeft onder meer eni ge tijd gewerkt voor het Midwest Training Centre van de gebroeders David en Bob Boggs in Minnesota, de beroemdste Arabieren-fokkerij ter wereld. „De markt is daar echter in elkaar geklapt. Vroeger waren bedragen van één of twee miljoen dollar voor een topper niet uitzonderlijk. De Amerikaan zag de Arabische vol bloed toen vooral als een goede be legging, totdat de overheid daar de belastingaftrek op paarden afschaf te. Inmiddels kan daar eigenlijk ie dereen zich een Arabier veroorlo ven". Dansend sprookje Tromp, die in Rosmalen sinds 1987 met zijn Amerikaanse vrouw Diane in opdracht Arabische volbloeds traint en klaarmaakt voor grote shows, noemt dit paard 'een dan send sprookje met een lenige hand'. „De Arabier is gracieus en heysti genlijk alles in zich. Het is nibel leen een gebruikspaard, maaltin een cultuurgoed en een schoor sideaal. In Nederland groeit frig langstelling voor de Arabisch bloeds de laatste jaren flink; omdat het goede renpaarden blerd te kunnen worden". ars Hetgeen wordt bevestigd door Ba zitter Giesbers van het Arafe Volbloed Paardenstamboek. ,jm Asmiraff heeft al zes keer geloper Duindigt en daarvan drie kemm wonnen. Nooit gedacht dat ik ejun tje bij had die zo kon lopen".} PI Giesbers zal er zondag bij zijn irAn Bosch; even kijken of de Gucduit pel misschien renpaarden herbaial Organisator Calvacade Horse Ine sultants verwacht voor de vcm heel wat belangstelling en besfee in de Brabanthallen bij voorige over vier aparte telefoonlijnen 'gel op vanuit het buitenland kam 1 den meegeboden. Het Haagse bvai rekent bovendien op de koms^ v onder anderen Charlie Watts eiei trick Swayze, die in de televisiefeio 'North en South' regelmatijjai paard zat en met zijn Egypl hengst Tammen onlangs no kampioenschap won in de Verefc| Staten. Shirley Watts, de vrouvi de drummer van de Rolling StfP is eveneens gek van Arabischtnc bloeds en heeft een eigen stoetap» Engeland. En MEDIA RTL4 zal voortaan vermelden of televisieprogramma's zijn betaald door adverteerders. Dan weet de kijker dat er geen objectieve informatie verwacht hoeft te worden. Dat kijkt een stuk prettiger. Sponsors. Wie kan nog zonder? De televisie in elk geval niet. Een ontwikkeling waar niet iedereen gelukkig mee is. Want welk programma kan je nog serieus nemen? Ook de commercie dreigt haar geloofwaardigheid op het spel te zetten. 'Regulering', wordt er daarom heel Nederlands geroepen. Klinkt gewetensvol, maar zolang er honderden miljoenen guldens voor het grijpen liggen, lijkt dat een illusie. Het aantal televisieprogramma's dat niet zonder sponsor kan of wil is nauwelijks nog te tellen. Blijft er dus nog iets geloofwaardigs over? Televisieprogramma's maken kost geld, veel geld en dat schijnt er onvoldoende te zijn in Hilversum, zo wordt steeds geroepen. Een hogere omroepbijdrage zou kunnen helpen, beweert Ton Verlind, hoofd informatie bij de KRO. Volgens hem is de citroen nu zo uitgeperst dat er geen geld meer over is om kwalitatief goede programma's te maken. Maar, ook Verlind weet dat politici wel zullen uitkijken om de burger een extra bedrag te vragen. Dan maar liever een sponsor. Welke mogelijkheden hebben sponsors eigenlijk op televisie? De simpelste vorm is naamsvermelding van een geldschieter, bij voorbeeld bij aanvang en aan het eind van een programma of een onderdeel daarvan. RTL4 doet dat bij voorbeeld met het weerbericht. Studio Sport maakt er ook volop gebruik van. Ook is er de zogenoemde breakbumper: midden in een progrmma als enige een commercial uitzenden. Dus geen verdere concurrentie bij dat programma dulden. Verder zijn er promo's, speciaal gemaakte spotjes waarin de adverteerder duidelijk maakt dat het programma zonder hem niet denkbaar zou zijn geweest. En er is prijssponsoring, meestal in spelletjespogramma's. De prijzen worden in dat geval gratis ter beschikking gesteld en de merknaam komt nadrukkelijk in beeld of wordt zelfs genoemd. Daar staat tegenover dat de adverteerder in ruil daarvoor tv-reclamezendtijd moet kopen. Script Programmasponsoring zit geraffineerd in elkaar. In het zo goed bekeken Nederlandse drama trekt vaak een stoet produkten voorbij alsof het de normaalste zaak van de wereld is. Maar, voor het in beeld brengen van dat ene flesje bier dat door die ene geliefde acteur aan de lippen wordt gebracht moet door de brouwer wel geld worden neergeteld. Ook kunnen produkten verwerkt zijn in een decor. In 'Zeg 'ns AAA' van de VARA was de interieurafdeling van het Zweedse meubelwarenhuis Ikea altijd goed vertegenwoordigd. Ook een steeds terugkerend type auto duidt op programmasponsoring. Maar, het kan nóg vetter. Het script van een televisieprogramma kan worden afgestemd op een produkt. In de RTL4-soap 'Goede Tijden foto Kippa Mark uit 'Goede Tijden Slechte Tijden'. Om bepaalde produkten in de serie te krijgen wordt er door sponsors geld betaald. Slechte Tijden' wordt voor alle aanwezige produkten, van ontbijttafel tot badkamer, betaald. Voor de kijker is het echter zo vanzelfsprekend, zo natuurlijk, dat het in beeld brengen van kleding, hagelslag, bier en zeep niet als hinderlijke reclame wordt ervaren. Maar er wordt wel voor betaald. Ook zijn er programma's met aandacht voor een bepaald produkt mits er nieuwswaarde aan vast zit, bij voorbeeld het programma 'De Vakantieman', ook van RTL4. Tenslotte is er de zogenoemde programmaparticipatie, waarbij de adverteerder voor een groot deel, of helemaal, verantwoordelijk is vóór het programma. Op die manier i's het RTL4-programma 'Eigen Huis' mogelijk gemaakt door het doe-het- zelf bedrijf Praxis. Natuurlijk Voor een optimaal resultaat van sponsoring is het volgens sponsordeskundigen van belang dat de naam van een produkt of het produkt zelf in een natuurlijke context te zien is. Heel belangrijk is dat er geen sprake mag zijn van een les of een boodschap, want dat zou de kijker kunnen irriteren. Ook mag er verder geen reclame in het programma zitten of in ieder geval minder dan normaal. De consument mag niet doorhebben dat het om reclame gaat. En, als die kijker het wel in de gaten heeft, moet het zo zijn dat 'ie het gevoel krijgt dat die sponsor er toch maar mooi voor heeft gezorgd dat dat programma te zien is. 'Een hoog appreciatiegehalte' heet het dan. Of 'een positieve uitstraling voor de adverteerder'. Toch blijken adverteerders nog nauwelijks op de hoogte van de mogelijkheden van televisiesponsoring, zo hebben twee medewerkers van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit ontdekt tijdens hun speurtocht naar het fenomeen sponsoring. Bij de vaststelling van de reclamebudgetten blijkt er in elk geval geen bedrag voor gereserveerd te worden. Adverteerders blijken gewoon de weg nog niet te weten. Nu is het zo dat programmamakers de sponsors zoeken. En daar zijn reclamebureaus weer niet blij mee. Die staan sowieso niet te juichen als. het woord sponsoring valt. Een forse toename van tv-sponsoring betekent namelijk inkomstenderving. Meestal benaderen producenten of omroepen de adverteerder rechtsstreeks, dus staat de adverteerder eigenlijk buitenspel. Terwijl de aloude weg naar tv- reclame is dat de adverteerder naar een reclamebureau stapt die op zijn beurt de omroep opzoekt. Maar voor tv-sponsoring heb je geen creatief team nodig, wel een goed onderhandelaar. Daarom zullen steeds meer reclamebureaus er toe over gaan zich te specialiseren in sponsoring. Vooralsnog wordt sponsoring te hobbyachtig benaderd. Zo zijn ee nog nauwelijks onderzoeken geé\ naar de effectiviteit. De reden e! daarvoor is simpel: zo'n onderzij waarschijnlijk duurder dan de (J geplande sponsorcampagne. L Bovendien zal het niet de eerstel* zijn dat de uitslag van zo'n ie onderzoek aan kritiek onderhei en vervolgens in een stoffige la ft verdwijnt. Wat wel vaststaat is dat tv- sponsoring zal toenemen. Alleerl RTL4 is zich daarvan bewust ei wat tv-sponsoring betreft kopli De commerciële omroep wijst sl op het toenemende aantal statii zowel lokaal als internationaal, heel belangrijk, het zappen neei nog steeds toe, evenals de irrital over de hoeveelheid reclame diej wordt uitgezonden. Dat betekei meer kansen voor sponso De markt van sponsoring groeit vijfjaar tijd van 306 miljoen tot! miljoen gulden. Dit zijn bedrage) nagegaan kunnen worden, hoevï geld ongeregistreerd blijft is ll onbekend. Desondanks denkt Md Rovers van IP Nederland, het )i bureau dat de reclame verzorgtlt RTL4 en belast met tv-sponsorijl dat sponsoring nooit zo heel erg> groot zal worden. Volgens hem P de gewone manier van adverterjj overheersen. N u nog bedraagt het aandeel vi sponsors in de totale reclamebestedingen acht proceil Dat percentage zal volgens Ro' hooguit 15 procent gaan bedr; een stijging die binnen twee jat gehaald zal zijn.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20