Alleen het trappen blijft Er wordt wat af gefietst. Van woning naar werk en weer terug, of gewoon voor de lol. Het materiaal maakt een enorme ontwikkeling door; tegenwoordig rijden we op carbon of titanium en liefst met onnoemelijk veel versnellingen. TUIN/C2 Het is tijd om bollen te planten DRANK /C2 Zin en onzin over bokbier De slijter zoekt iets anders Een paard van Gucei biJ je thuis Ontbijt buiten de deur Vandaag de dag LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 OKTOBER 1992 door John de Graaff D e jonge Thai oogt treurig. De verkoper van Bangkok Cycle Industrial Co., Ltd uit Nakornpathom snakt naar emplooi, maar zijn simpele stand in hal 13.3 van de Keulse Messe wordt steevast gemeden. Voor zijn sjes is geen belangstelling, hoe ro- ist ze ook ogen. m, de Internationale Fahrrad- und torrad-Ausstellung(IFMA), Euro- 5 grootste tweewielerbeurs, zal de ïmerciële kracht van Bangkok Cycle -n salarisverhoging hebben ge acht, zo moet ernstig worden ge- .jesd. Sterker nog, je mag je afvragen Ie jongeman ooit nog op het adres 76/ po 8 werkzaam is. mislukken van zijn missie stond ei- lijk al bij voorbaat vast. Van een ^voudige fiets, hoe indringend de iren ook zijn gekozen, kijkt hier nie- id meer op. De westerse consument "1st nu eenmaal aanzienlijk meer. vordt al gesproken van een nieuwe ;us voor de fiets, nu internationale ff "T| ontwerpers en constructeurs "Aw'r/zich vooral de laatste jaren indringend met de tweewieler zijn gaan bezig- ftden. Inspanningen die hebben ge- l tot ingrijpende veranderingen aan form, de toepassing van moderne I terialen en de verfijning van onder en. Versnelling :k van Os beaamt dit alles. Hij verte- ïwoordigt in ons land het Duitse htel Sachs, dat volgend jaar op de rkt komt met een naaf waarin liefst ien versnellingen liggen opgeborgen, "^overbekende heren- of damesfiets "jgt op die manier de allure van een Irtfiets, meent Van Os, medewerker Koch Kleeberg BV in Almere. (deren zullen moeten lachen om dit, iiun ogen, geringe aantal schakelkeu- l voör een straatfiets. Voor hen ieten eigenlijk twaalf, veertien of, zo- bij de professionals, zestien versnel den aan boord zijn. Het ultieme aan- 1 is momenteel de mountainbike die jt vier voorbladen en een kransje met it tandwielen over liefst 32 mogelijk- den beschikt. ■moderne fietser lijkt in alles.meer en Ier te willen hebben. Niet alleen meer n'snellingen, maar vooral ook meer ahfort, meer veiligheid en meer aan- ïht. Kakelbonte zadels en hand- ioenen, waarin soms dempend gel is "werkt; 'oppompbare' kunststof-hel- in die de perfecte pasvorm moeten iden; verende zadelpennen en 'op- lasbare' fietsbroeken die voor het 'bgste rijgenot zouden zorgdragen, jioenen, sokken en shirts in de meest iarre kleurencombinaties kunnen jt geheel completeren; op een fiets is jenlijk niets gek meer. iliger moet het allemaal worden met jiterlicht in helmen, schijfremmen, draulische remmen en alle mogelijke rmen van reflectoren. Dat bij veel aakelsystemen de bediening inmid- ls op of aan het stuur wordt geplaatst, mt de veiligheid eveneens ten goede, jn minste vier fabrikanten hebben |t mechanisme al geïntegreerd in de remmen, maar steeds meer bouwers kiezen voor het zogenoemde grip-shift, waarbij de versnellingshandles eigen lijk niet meer zijn dan een verdikking in de handvatten. Over bedieningsgemak gesproken. Tot de meest indringende wijzigingen behoort echter de toepassing van ve ring, zowel op het voor- als het achter wiel. Het Amerikaanse Muddy Fox, pio nier als het gaat om mountainbikes, be schikt zelfs over een model waarbij voor- en achtervering zijn gekoppeld, wat de handelbaarheid enorm zou ver beteren. De prijs van het prototype: bij na achtduizend gulden. Zicht op een de finitieve versie is er helaas nog niet, al dus een van de ontwerpers. Veel voordeliger dan het aanschaffen van zo'n pittig geprijsde Muddy Fox is het natuurlijk de eigen mountainbike te voorzien van een verende voorvork. De Nederlandse oud-motorcrosser Ge rard Rond ontwikkelde bij voorbeeld onlangs de Rond Fork Pro, die uniek in de wereld mag worden genoemd. Bij zijn ontwerp, waarvan ook een versiè voor racefietsen of hybrides bestaat, is zowel de ingaande als uitgaande dem ping verstelbaar. Extra comfort voor negen- tot veertienhonderd gulden. Om te voorko- KPW men dat al deze IH ik - aanpassingen de fiets onnodig r zwaar en dus minder handel baar maken, grij- pen ontwerpers en bouwers naar sterke doch lichte materialen, vooral uit lucht en ruimtevaart. Frames van aluminium of carbon-fiber, wielen uit koolstofve zels en zadels met titanium-delen vor men geen uitzondering meer. Wat dat laatste betreft: de Flite Evolu tion 2 van Selle Italia weegt door de toe passing van carbon, kevlar en titanium nog 99 gram, voorwaaf niet veel voor een zadeltje. Kosten Natuurlijk, de hobby wordt er zo niet echt goedkoper op. Drie-, vierduizend gulden voor een racefiets of mountain bike, vijftienhonderd tot tweeduizend gulden voor een hybride of toerfiets, niemand kijkt er eigenlijk nog van op. Maar de fiets is voor velen nu eenmaal heel belangrijk of belangrijk aan het worden. De Nederlander rijdt er inmid dels gemiddeld 853 kilometer per jaar op, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) becijferd. Tien jaar geleden stokte die jaarlijkse kilometra- ge nog bij ruim vijfhonderd. Het ge bruik is behoorlijk divers: woon-werk- verkeer, vrijetijdsbesteding, trainings middel of de manier om je van de rest te onderscheiden. De jongsten kunnen dat binnenkort doen met heuse Mickey Mouse-fietsen. Rentmeester in Yerseke kocht onlangs voor een pittig bedrag de rechten van Disney, en brengt over niet al te lange tijd vier modellen met de beeltenis van Mickey op de markt. De belangstelling is reeds enorm, zo wordt verzekerd. Voor de wat ouderen is de Colnago C35 een methode om zich van andere fiet sers te onderscheiden. Het rood-geel- gouden gevaarte, dat de Italiaanse fra mebouwer Ernesto Colnago recent ont wikkelde met ingenieurs van Ferrari, moet echter een kleine dertienduizend gulden kosten. Aanmerkelijk duurder dan een fiets uit Thailand, maar om op te vallen hoefje eigenlijk niet eens meer te gaan fietsen. einredactie Peter van der Hoest vormgeving Kitty Stijnman foto Hans oe Bakker De Amerikanen noemen dit een 'power-breakfast'. Café-restaurant Greve noemt het gewoon een 'riant ontbijt'. door Coos Versteeg om alles voor te bereiden voor de lunch". Niet alleen verhoogt hij zijn omzet, de directeur vindt het ook prettig de hele dag publiek in de zaak te hebben. ,,Dit moet een huiskamer zijn waar mensen zich thuisvoelen, geen trendy-zaak waar je dankbaar moet zijn datje er mag komen". De meeste ontbijtgasten komen tussen acht en half negen. René: ,,Ik hoop dat de kantoorjongens die om half negen moeten beginnen over een tijdje ook hun weg hierheen weten te vinden, zodat we nog vroeger de eerste mensen binnen hebben. Er komen trou wens niet alleen klanten voor een uitge breid zakenontbijt, maar ook eenlingen voor een enkele cappuchino met een croissant". Het zal nog wel een tijdje duren voor het buitenshuis ontbijten Amerikaanse vormen aanneemt, denk René Pluijm. ,,Er zijn enkele zaken in Den Haag waar je ook voor een leuk ontbijt te recht kunt, in Amsterdam loopt het veel harder'" weet hij. Maar René Pluijm is hoopvol gestemd over de toekomst. „We draaien nu de ochtend met drie man: een kok, iemand achter de bar en ie mand in dê bediening. En het gebeurt steeds vaker dat ik zelf moet bijsprin gen, zodat ik denk dat we er binnenkort iemand in de bedienning bij moeten hebben. Want kijkje kunt de avond tevoren al je kaas en je ham snijden, het brood wordt warm om half zeven binnenge bracht dus dat is allemaal goed, maar voor de ont bijtgasten is het belang rijk dat ze snel worden ge holpen en snel weer weg kunnen. Dus moetje het echt goed doen, want ik wil die ontbijt- markt heel In Amerika is het de gewoonste zaak van de wereld: het zakenontbijt. Onder nemers sluiten hun eerste deals tussen een ham-omelet en roereieren met ge bakken bacon; managers en stafmede werkers nemen - voorafgaand aan de vergadering op kantoor - alvast etend de belangrijkste details met elkaar door. „Je verlengt je dag en je vermijdt files", zegt René Pluijm, directeur van het grand-café-restaurant Greve in de Haagse Torenstraat. Afgelopen voor jaar introduceerde hij in dit etablisse ment Het Ontbijt en waar andere tren dy horeca-zaken in Den Haag faalden, zet Greve nu elke ochtend tussen de dertig en veertig ontbijten om. „De eerste dagen zaten we met nul klanten, maar daarna sloeg het toch ta melijk snel aan", weet hij. „We hebben natuurlijk het voordeel dat we hier heel centraal zitten, hooguit tien minuten van alles, en pal onder een parkeergara ge. We hebben aan alle makelaars in Den Haag laten weten dat we 's mor gens al om zeven uur open zijn voor ont bijt en dat soort gerichte acties gaan we meer doen. Ik weet niet of het allemaal makelaars zijn, maar we zien 's mor gens vroeg steeds meer stropdassen in de zaak". Vijf verschillende ontbijten serveert Greve: continentaal, Engels, Amerikaans, calorie arm, en luxe (met zalm en champagne), variërend in prijs van ƒ10,50 tot ƒ19,50. „Eigen lijk is dat te goedkoop, die prijs- kwaliteit-verhouding", zegt René Pluijm, „maar ik wil het publiek een beetje enthousiast maken". Want voor René Pluijm is het duidelijk: „Ik wil het gebruik van Greve optimalise ren. Het pand staat er, we gaan er niet meer huur door betalen en het personeel moet er toch ook al vroeg zijn

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17