xtra lastenverhoging (oordwijk onder vuur nredenheid eutelwoard mden echtpaar in Velzen Leiden Omgeving Huize Jacobus start huiskamerproject demente ouderen Speelplaats De Deel krijgt opknapbeurt roen Links Oegstgeest: 'Winst Haaswijk voor fietspaden' PvdA:'Slechts zaken doen met bonafide ondernemers' „Noordwijk moet slechts zaken doen met bonafide onderne mers". Dat zegt de PvdA in haar algemene beschouwingen op de begroting voor het volgend jaar. De sociaal-democraten ver wijzen ter verduidelijking van die stelling naar een citaat van de ministers Dales en Hirsch Ballin in NRC Handelsblad. Daarin constateren de bewindslieden dat gemeenten 'steeds vaker worden opgescheept met dilemma's wanneer legale ver takkingen van misdaadorganisaties aankloppen voor vergun ningen en ontheffingen'. Met name de horeca en het onroe rend goed zou in sommige gemeenten grotendeels in handen zijn van 'ondernemers met een dubieuze reputatie'. Volgens de Noordwijkse PvdA-fractie kan die situatie ook de bloemen- badplaats bedreigen. Namen noemt de PvdA niet, maar zoals bekend leeft de gemeente al geruime tijd in onmin met de ho reca- en onroerend goedondernemers Van der Putte en Mens. |iw zeer ernstig gewond atsing op rijksweg A4 In/LEIDSCHENDAM Een 66-jarige uit Leiden is vannacht rond kwart over zeer ernstig gewond gewraakt bij een aan- op de rijksweg A4. Zij was de passagiere in to die bestuurd werd door haar 67-jarige [ij reed in volle vaart achter op een vracht die aan het einde van de file voor weg- iamheden stond. De vrouw raakte bekneld ist met behulp van de brandweer van Lei- Leidschendam worden bevrijd. Zij is met sel, een gebroken heup, botbreuken en ver- ïde vormen van inwendig letsel overge- naar het Academisch Ziekenhuis in Lei aar toestand is dermate ernstig dat een eamputeerd zal moeten worden. De man mezingen. Het verkeer is gedurende enige »r één rijstrook geleid. Excelsior houdt zondag Grote Bloemenloop ALKEMADE Excelsior Alkemade houdt zondag weer haar jaarlijkse Grote Bloemenloop. Deze loop wordt voor de 22e keer door de plaatselijke gymnas tiekvereniging georganiseerd. Gekozen kan worden uit de afstanden 21,1 kilometer wedstrijdloop en de vijf en negen kilometer prestatieloop. Het parcours voor de vijf en negen kilometer is dit jaar gewijzigd en ligt rond Nieuwe Wetering. Ter gelegenheid van het 35-ja- rig bestaan van Excelsior is er een apart onderdeel op de vijf kilometer, de zogenoemde verenigingenloop. Een aantal plaatselijke verenigingen, alsmede een aantal gymnastiekverenigingen uit de regio zullen in teamverband deelnemen. Inschrijven kan zondag van af half tien in de hal van het veilingterrein aan de Sota- weg in Roelofarendsveen. Het startschot wordt om elf uur worden gelost door voorzitter Leen van der Geest. Ook zal hij rond één uur de prijzen uitreiken. Fractieleider SP uit vergadering gezet LEIDSCHENDAM De fractievoor zitter van de Socialistiese Partij is gis teravond tijdens een besloten vergade ring van de raadscommissie voor fi nanciën naar huis gestuurd. In de ver gadering werd de meerjarenbegroting '93-'97 besproken. Fractievoorzitter P. de Ruiter van de SP vond de beslotenheid overbodig omdat er geen personen in het geding zijn en de gemeente niet wordt ge schaad als de begroting nu al naar bui ten zou komen. Wethouder F. IJmkers (PvdA) ver klaarde dat er al jaren voorafgaand aan de openbare behandeling van de begroting besloten wordt vergaderd. Dit om te voorkomen dat de cijfers te veel stof doen opwaaien, aldus de wet houder. Hierop ontstond wat tumult, waarna de fractievoorzitter werd weg gestuurd. In de begroting wordt jaarlijks een te kort van ongeveer een miljoen gulden verwacht. De laatste twintig jaar is echter elk jaar gebleken dat er onge veer een miljoen gulden overblijft op de eindafrekening. In de begroting staat ook een post van 25.000 gulden voör het bezoek van wethouders en raadsleden aan verschillende wijken in de gemeente. Hiermee wil het college van burgemeester en wethouders de kloof tussen burgers en politici ver kleinen. Volgens De Ruiter staat dit voorstel in schril contrast met het hou den van besloten vergaderingen. Buurtbus Zoeterwoude zoekt vrijwilligers ZOETERWOUDE - Het Zoeterwoud- se buurtbusproject heeft nieuwe vrij willigers nodig. Het project draait al tien jaar dankzij de belangeloze inzet van tal van mensen zich belangenloos in. De buurtbus rijdt door de diverse dorpsdelen van Zoeterwoude en doet daarnaast Hazerswoude-dorp, Bent huizen en Leiderdorp (Elisabeth Zie kenhuis) aan. Jaarlijks maken circa 4.500 personen gebruik van de buurt bus. Gezocht worden mensen tot 70 jaar oud, in bezit van een rijbewijs voor het besturen van personenauto's. Bij C. Straver, coördinator van het buurt bus, is meer informatie te krijgen. Hij is bereikbaar via 01715-1970. Vrijwiligers gevraagd LEIDERDORP - Het vrijwilligers werk in het Elisabeth Ziekenhuis Eet. derdorp wordt uitgebreid. Daarvoor zijn meer vrijwilligers nodig. De vrij willigers nemen geen werk ovep* van- professionele krachten, maar kurwaea" door aanvullende activiteiten het ver blijf van de patiënten in het ziekenhuis veraangenamen. Gastvrouwen en - heren begeleiden patiënten bij de«-o]>- name in het ziekenhuis. Ook worden bloemen verzorgd. Deze activiteiten hebben 's morgens van tien uur tot half twaalf plaats. In de zomervakan tie ligt het werk stil. Informatie: Anne" Duvekot, 071-896392 of An van de Riet, 071-454612. ROELOFARENDSVEEN - In het verzorgingstehuis Sint Jacobus in Roelof arendsveen gaat in december onder de naam Het Anker een huiskamerproject voor dementerende ouderen van start. Hiervoor worden drie dagen per week tien personen verwacht. De plaatsen worden voor 60 procent benut door bewoners van het verzorgingstehuis zelf en is voor de overige 40 procent bestemd voor thuiswonende be jaarden die aan bepaalde toela tingscriteria voldoen. Het huiskamerproject Het An ker is een samenwerkingsver band tussen het verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp en Huize Jacobus. De bedoeling ervan is geestelijk zwakker wordende ouderen te behoeden voor verdere achteruitgang. Door contact te blijven houden met de ouderen, willen de werk nemers van Het Anker een zaamheid, inactiviteit en de pressiviteit tegengaan. Geeste lijke achteruitgang wordt ge remd door het stimuleren van activiteiten en sociaal gedrag. Om tot Het Anker te worden toegelaten moeten kandidaten een positieve indicatie hebben voor psychogeriatrische ver pleeghuiszorg, in de gemeente Alkemade wonen en 65 jaar of ouder zijn. Koekjes De activiteiten binnen het Huiskamerproject staan onder leiding van een activiteitenbe geleidster. Zij krijgt hulp van een bejaarden verzorgende. Verder is een groep vrijwillig sters bereid ondersteuning te verlenen. De activiteiten binnen het pro ject Het Anker bestaan onder meer uit gezamenlijk koffie drinken, oud-Hollandse liejjes zingen, het bakken van koekjes, handenarbeid, gezamenlijk warm eten, kranten voorlezen, spelletjes, volksdansen en wan delen. Het vervoer naar Het Anker en terug wordt verzorgd door een taxi. De thuiswonende deelnemers aan het huiskamerproject beta len een eigen bijdrage van zes gulden per dag. De coördinator van Het Anker is mevrouw M. Nagtegaal. Voor meer infor matie: 01713-12095. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Speelplaats De Deel in Koudekerk aan den Rijn wordt heringericht voor een bedrag van 60.000 gulden. De speelplaats van circa 850 vierkante meter dateert van om streeks 1967. De plek bestond oorspronkelijk uit een zandbak, be tonnen paaltjes, een asfaltbaan, bestrating en enkele banken. De banken zijn inmiddels verdwenen en de zandbak wordt door de buurtkatten gebruikt. Het hele terrein verkeert in slechte staat. Vanaf 1990 vraagt de buurt al om een aanpak. De asfaltbaan en de zandbak wordt verwijderd. Het plantvak tussen de woningen en het plein wordt met lagere beplanting beplant, zodat het zicht op het plein vrij blijft. Langs de weg komt hogere beplanting, ter af scheiding. Verder is in het plan opgenomen om er zes springpalen, een duikelrek/klimboog, een hobbel-element en drie banken te plaatsen. Het voorstel van b en w komt volgende week woensdag ter sprake by de commissie welzijn. Jeugd en ouderen Alkemade vooraan bij subsidies Idoor ELLEN VERHAAR ALKEMADE De gemeente Alkemade gaat haar subsidies voor de verenigingen herzien. Het accent wordt gelegd op de jeugd en de ouderen. Zo wordt voorgesteld om een korting toe te passen op met name sport- en culturele verenigingen en niet op specifieke jeugd- en jonge renverenigingen Dat blijkt uit de nota Subsidie en Tarieven. De jeugd- en jon gerenverenigingen kunnen zelfs rekenen op extra subsidie bij het organiseren van bepaal de activiteiten. Sportverenigin gen die geen barinkomsten heb ben, krijgen een extra financië le bijdrage in de accommodatie- kosten als compensatie voor de afwezigheid van een kantine. Deze verenigingen moeten dan wel jeugd in hun ledenbestand hebben. Een vereniging die van deze meevaller gebruik kan ma ken is badmintonvereniging Apollo, die gebruik maakt van de sporthal. Volgens F. Lem pers, chef afdeling welzijn van de gemeente Alkemade, zal de gehele subsidie-herzieningso peratie twee jaar in beslag ne men. Zowel de afbouw van de oude subsidies de opbouw van de nieuwe vinden in twee fases plaats. Het geheel mag de ge meente geen cent extra kosten. In de tarieven van gemeentelij ke accommodaties, bijvoorbeeld van voetbalverenigingen, wil de gemeente indirecte subsidies zichtbaar maken in de exploita tie. Bovendien zullen de tarie ven van alle gemeentelijke ac commodaties meer worden af gestemd op de regio. Dievegges betrapt - Twee win keldievegges zijn gistermorgen door personeel betrapt in de Hema in Alphen aan den Rijn. Het ging om een 26-jarige en een 31-jarige inwoonster van Alphen. In het warenhuis had den ze enkele goedkope artike len gepakt, maar ze bleken ook in het bezit van kleding ter waarde van 600 gulden, gesto len bij Zeeman en NMS. Het duo is na het opmaken van pro ces-verbaal heengezonden. ■DWIJK Een meer ad van de Noord wijkse *s tegen een extra ver- van de onroerend- jïlasting met 2 procent. tfrhoging, bedoeld voor pandering van nieuw »h, maakt deel uit van de ^voorstellen voor het begrotingsjaar. In de ene beschouwingen 1 'Ie partijen wordt er "iel korte metten mee ikt. isend is de afwijzing niet. Jens de behandeling van )rjaarsnota lieten de col- rtijen CDA en Noord- belang weten een verdere ring er was al voorzien stijgingspercentage van 3jniet te zien zitten. Liever len het geld voor nieuw J uit bestaande spaarpo- jomen, zoals het zoge- ^e stuwmeer. „We achten ,et verantwoord de burger ar te belasten en tegelijker- jog potjes op het vuur te 1(n", aldus het CDA. De Jndemocraten nemen .jj op de koop toe dat zo af- en zal worden van be- le afspraken, maar „am- ■fce programma's vragen xibele bestuurders". Ook wijks Belang toont zich lertuigd van de noodzaak rdere lastenverzwaring, terwijl de WD de collegevoor stellen ronduit onaanvaard baar noemt. Theater Een steeds heter hangijzer in de Noord wijkse politiek wordt ge vormd door het theater of ei genlijk het ontbreken van zo'n accommodatie in de bloemen- badplaats. Noordwijks Belang grijpt de algemene beschouwin gen aan om nog eens te pleiten voor een theater aan zee. Daar naast zou er geld gestoken moeten worden in De Kuip, waarin ruimte geboden zou moeten worden aan sociaal- educatief werk. Zowel het JOIN-gebouw als de Rank zou den volgens Noordwijks Belang plaats moeten maken voor an dere bebouwing. Ook Groen Links ziet weinig in het opknappen van de huidige accommodaties. Dat zou een voortzetting zijn van het sinds jaren gevoerde beleid van goed geld naar kwaad geld gooien. De progressieven pleiten voor de uitvoering van het plan Lans, dat voorziet in de bouw van een centrale accommodatie. De PvdA verwijst naar de situatie rond de raadhuisbouw. „Elke fractie heeft haar eigen visie hetgeen de kans op een breed gedragen oplossing niet ver groot. De PvdA stelt daarom voor, net als bij de raadhuis- bouw is gebeurd, een externe deskundige, bijvoorbeeld de heer Van Schaik, in te schake len", stelt men voor. Overlast Zowel de PvdA als Noordwijks Belang pleiten in hun algemene beschouwingen voor het auto vrijmaken van de Hoofdstraat. Volgens de PvdA pikt het win kelend publiek het niet langer, dat auto's zich nog altijd tussen de voetgangers wringen. De so ciaaldemocraten willen de Hoofdstraat daarom in de zo mer en tijdens weekeinden na elf uur afsluiten voor verkeer, terwijl buiten het seizoen alleen doordeweeks door de straat ge reden zou mogen worden. Het verlies aan parkeerplaatsen speelt bij de afweging het plan uit te voeren geen rol meer sinds zich op 200 meter afstand een parkeergarage bevindt, al dus de PvdA. Overlastbestrijding staat ook nog altijd hoog genoteerd op de politieke agenda. Het CDA vraagt het college uit te zoeken of het mogelijk is de terrassen op De Grent eerder te sluiten (om middernacht bijvoorbeeld) dan de binnenhoreca (die om twee uur moet stoppen). Verder zijn de christendemocraten de overlast van de zomerkermis op het Wantveld meer dan zat. Het CDA wil daarom in de toekomst geen toestem,ming voor de ker mis verlenen, „temeer daar de parkeerplaatsen op het Want veld juist in de kermisperiode tijdens het hoogseizoen hard nodig zijn". Knutselen in de bibliotheek Circa 120 kinderen waren gistermiddag in de openbare bibliotheek van Sassenheim ijverig bezig met knippen, plakken en schilderen. Dit was ter gelegenheid van de start van de kinderboekenweek. Alle werkstukken hadden betrekking op het thema van de kinderboeken week 'Land in zicht'. Tijdens het knutselen kon ook nog even naar de tentoonstelling van de Tjarda's worden gekeken. Deze Sassenheim- se scoutinggroep liet via foto-materiaal zien wat ze zoal doen. QokL hadden de Tjarda's een zeilboot in de bibliotheek geplaatst. Vanwe ge de kinderboekenweek wordt er onder leiding van Marleèfi van" Leeuwen zaterdagochtend in de bibliotheek een theater gehouden. De aanwezige kinderen kunnen dan meespelen. De aanvang is half elf. FOTO: henk van den ende lagers heb je altijd" STGEEST - Groen Links igstgeest stelt voor om de I die de gemeente heeft ge- ■t op de grondverkoop van ijna voltooide wijk Haas- te gebruiken voor de aan leg van een oprit vor fietsers Dat zei GL-woordvoerder Van ELsen gisteren tijdens de com- voor ruimte lijke ordening. Als volgende week oud-burgemeester jhr. T. van Eysinga de laatste 27 woningen van wbv Buiten- lust officieel oplévert, is de Oegstgeester wijk Haaswijk ge reed. Aan de wijk, die in hoofd zaak door het Bouwfonds Ne derlandse Gemeente is ontwik keld, heeft Oegstgeest in eerste instantie 3,5 miljoen verdiend. Nu het plan afgerond is komt daar nog rond 1,3 miljoen bij. Wethouder Rijks zegde toe dat het college van burgemeester en wethouders met een eigen voorstel voor de besteding van de grondwinst komt. SATERWOUDE !ger waren de mensen voor hun ouwedag. dat is nu niet meer no- lUles wordt geregeld", iet woord zijn de 79-jari- n en de 83-jarige Marie 'elzen uit Rijnsaterwou- p 21 oktober zijn zij 50 jetrouwd. klagers heb je altijd", i Van Velzen. „Maar ik ïvreden. En een tevreden heeft de halve wereld, zeg jd maar". Zijn vrouw Ma nkt instemmend. Samen (en zij van hun 'ouwedag' n knusse woning aan de iweg met schitterend uit- i)p het Braassemermeer. pden elkaar al enkele ja- oen zij ruim 51 jaar gele- srkering kregen. Ze woon- jnmers allebei in Leimui- Na anderhalf jaar verke- raden Jan en Marie in het lijk. Beiden hebben jaren ard werken achter de rug. Van Velzen die landarbei- in beroep was, waren da an 's morgens vier uur tot Inds zes uur geen uitzon- g. „En dan vond men het reemd als hij zondags in de kat te slapen", lacht zijn v. Voor haar trouwen pij, die toen nog Marie van Jenberg heette, gewerkt pnstbode in diverse gezin nen in Leimuiden, onder ande re bij burgemeester Bakhuizen. Het echtpaar kreeg zes kinde ren, drie dochters en drie zo pen, waaronder een tweeling. „Toen het zesde kind werd ge boren was de oudste zes jaar", vertelt mevrouw Van Velzen. „Het was dus een drukte van je welste in huize Van Velzen". Inmiddels heeft het bruidspaar elf kleinkinderen, allen jon gens. Het boerenhart zit er nog steeds in bij Van Velzen. Over dag kan is hij veel in de buiten lucht te vinden voor het verzor gen van zijn kippen en konijnen en zijn tuin. „Ik heb ook wat varkens en een paar pinken ge had. Maar je voelt zelf wel datje het wat rustiger aan moet doen", vertelt hij. „Gelukkig kan ik overal nog naar toe fiet sen". Vanwege even wichtstoor nissen heeft mevrouw Van Vel zen na ruim 25 jaar afscheid moeten nemen van het dames koor. Maar een groot deel van het huishouden wordt nog door haar gedaan. Het echtpaar Van Velzen viert samen met familie en kennis sen op 21 oktober hun 50-jarige trouwdag. De eucharistievie ring om drie uur in de Sint Janskerk wordt geleid door pas toor Van Zoelen en pater Van Velzen, een broer van de brui degom.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11