amp in Bijlmer naakt discussie los over Schiphol B Plannen stationsgebied vallen in de prijzen n Leeds eist een thuis wedstrijd B3 Irions Vliegkamp Valkenburg liet over bebouwing flUr** 'Geluidhinder Leiden kan worden voorkomen' Pa Persoonlijk cadeau EÏDEN EN OMGEVING LEIDSE COURANT DINSDAG 6 OKTOBER 1992 iIDEN/REGIO - De ge- >ente Leiden moet zich op- iuw beraden over de risi- 's die de nabijheid van hiphol met zich mee- engt, nu, maar ook in de ekomst als het aantal vlieg- wegingen toeneemt. Dat ggen raadsleden van D66 CDA naar aanleiding van vliegramp in Amsterdam. )k de enige vertegenwoor- ger uit de regio, afkomstig Jacobswoude, in de com- issie geluidhinder Schiphol rwacht dat de ramp de dis- ssie over de luchthaven op- luw zal doen aanwakke- phol stond in Leiden de af lopen tijd vooral ter discussie iwege toenemende geluid der. Met name vanuit de ren wijk, die in het verlengde van de Kaagbaan, is het [ntal klachten enorm toegeno- Dlfen als gevolg van een drukker bruik van die baan. Hoewel lluidhinder los staat van de jiligheid zien D. van Duijn -DA) en Th. de Graaf (D66) de ename ervan wel als een a'mptoom. De Graaf: ,,De Me- 'jnwijk is een drukbevolkte eljk die in een aanvliegroute De risico's stapelen zich op. et is de vraag of het wenselijk Mdat een vliegveld als Schiphol dit drukbevolkte gebied Drdt uitgebreid tot een 'main- ite'". De Graaf die een per- ionlijke mening geeft en niet iamens zijn fractie spreekt, perkt op dat een ongeluk op zo Drte afstand weergeeft welke lico's er zijn als er in een ukbevolkt gebied iets fout Zijn fractiegenoot W. E- ls, betrokken bij de werk- oep Geluidhinder Schiphol in Merenwijk, kondigt aan vra- n te gaan stellen over invliegroutes. ezinnen Jvan Duijn van het CDA is lclorm geschrokken. „Die din- Jn komen ook regelmatig bij e|s over de stad". Hij geeft ,jeneens zijn persoonlijke me- ig als hij zegt dat de gemeen- zich moet bezinnen op de uit- iding van Schiphol. „Ik kan |e voorstellen dat in eerste in- ;tie wordt nagegaan wat de ireng vanuit Zuid-Holland is de inspraak en voorberei- ig van de Milieu Effect Rap- Ramp-Boeing naderde over Leidse regio LEIDEN - De El Al-Boeing die zondagavond bij Amster dam neerstortte, naderde Schiphol enkele uren daar voor via de regio Leiden. Het vliegtuig kwam vanuit het westen (New York) en maak te bij de landing tegen drie uur 's middags gebruik van de Kaagbaan (baan 06). De aanvliegroute daarvoor voert onder andere over de Leidse Merenwijk. D66'er T. de Graaf: stapelen zich op..". FOTO: TEJO RINGERS portage (MER) voor de uitbrei ding van Schiphol. We moeten dan ook nagaan wat voor rol we daarin kunnen spelen. Leiden is daar nu niet rechtstreeks bij betrokken". Wethouder H. de la Mar van milieu is met vakantie. Zijn be- stuursmedewerker H. van Wir- dum zegt nog niet direct aanlei ding te zien voor stappen zoals Van Duijn suggereert. De dis cussie over de MER betreft vooralsnog de voorbereidingen daarvoor. Leiden heeft zich aangesloten bij de inbreng van de stichting Natuur en Milieu en bij de provincie. Volgens R. Hillebrand (PvdA) is het wat voorbarig om naar aanleiding van een 'afgrijselijk incident' stappen te onderne men. Hij wijst op de discussie over de geluidoverlast. „Leiden moet zich sowieso beraden over Schiphol. We moeten daarover nu niet ineens een ander stand punt innemen". Ook P.J. Vonk van de VVD vindt dat er nu niet ineens nieuwe stappen moeten worden gezet. Hij merkt op dat Schiphol vooral een zaak is van rijksbeleid, als er al een discus sie moet komen zal die volgens zijn partij moeten gaan over de veiligheid en niet over de uit breiding van de luchthaven. Ingeklemd J. Laurier (Groen Links) is eveneens terughoudend. Hij merkt op dat de ramp niet ge bruikt mag worden door politie ke partijen om zich in de publi citeit te spelen. Bovendien over stijgt de problematiek van Schiphol de zeggenschap van de gemeenteraad. Hij waarschuwt ervoor de problemen met ge luidsoverlast niet te vermengen met de veiligheid. „Dat is van een heel andere orde van groot te". Laurier meent echter dat op termijn de discussie over de veiligheid wel moet worden aangezwengeld. „Leiden ligt in feite ingeklemd tussen twee vliegvelden. Schiphol en Val kenburg dat zich steeds meer ontpopt als een soort regerings vliegveld". C. Vergeer van de SP consta teert dat de ramp nog eens dui delijk maakt dat er gevaar en hinder zijn verbonden aan de nabijheid van een grote lucht haven. Hij noemt het goed nog eens naar die gevaren te kijken, maar merkt ook op dat eventue le stappen nu niet erg zinvol zijn zolang de oorzaak van de ramp niet bekend is. Nadenken De gemeente Jacobswoude is als enige uit Zuid-Holland in de commissie Geluidhinder Schip hol vertegenwoordigd. De dor pen Leimuiden en Rijnsater- woude die tot de gemeente ho ren liggen op een steenworp van de nationale luchthaven. Commissielid A. van den Akker uit Jacobswoude merkt op dat de commissie zich vooral buigt over milieuvraagstukken en niet zozeer over de veiligheid. Maar de ramp stemt wel tot na denken. „Het één kun je niet los zien van het ander. Ongetwij feld maakt deze gebeurtenis meer emoties los en zal het de acceptatie van de bewoners voor vliegtuigen sterk beïnvloe den. Ieder overkomend toestel wordt toch wel als een poten tieel gevaar gezien". rALKENBURG - Een on- eluk zoals met de Israeli- he Boeing is nooit helemaal it te sluiten en kan ook met en P-3 Orion van vliegkamp alkenburg gebeuren. De rion is echter een betrouw- aar vliegtuig gebleken, dat ll 10 jaar veilig rondvliegt loven de regio rond het vlieg kamp. iEr wordt naar gestreefd zo deel mogelijk boven zee te vlie- i zo kort mogelijk boven zegt marinevoorlichter ïjfan Straten van het ministerie 'an defensie in Den Haag. Alle 'liegtuigen die naar Valken- )urg onderweg zijn, vliegen een 'aject dat westelijk van het 'liegkamp loopt, dus over zee en le duinen. Deze procedure is rder ter voorkoming van ge- iidoverlast dan uit veiligheids- iverwegingen. Zolang nog niet ïkend is wat de oorzaak was an de vliegramp met de Boeing '47, is er voor de Marinelucht- 'aartdienst geen reden maatre- [elen te nemen om het vliegen Een P-3 Orion. met de Orions veiliger te ma ken. „Het is nog veel te vroeg om hier wat over te zeggen, of voor de Marineluchtvaartdienst (MLD-red) om van het ongeluk te leren", aldus de voorlichter. De dertien Lockheed Orions van de MLD zijn tussen de acht en elf jaar oud en zijn sinds juli 1982 op Valkenburg in dienst. Met deze toestellen is nog nooit iets voorgevallen. De P-3, waar van er op de hele wereld zo'n 550 bij tien landen in gebruik zijn, geldt als een heel betrouw baar vliegtuig waarmee zelden ongelukken gebeuren. Wonder Dat was vroeger wel anders, toen de MLD op Valkenburg nog beschikte over vele tiental- LEIDEN De gemeente Lei den is met zijn plannen voor het stationsgebied, het zogenoem de Leiden Centraal Project, in de prijzen gevallen. Het station sproject is door het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer geselecteerd om te dienen als voorbeeldproject voor andere gemeenten. Sinds vier jaar houdt het minis terie van VROM een soort wed strijd voor gemeenten die het beleid van de overheid op lokaal niveau weten te vertalen. Het project dat wint krijgt een func tie als 'Voorbeeldplan' voor an dere gemeenten. De wedstrijd van VROM, waar aan in totaal 158 gemeenten meededen, kent verscheidene thema's. Zo stuurde de gemeen te Leiden het stationsproject in op het thema 'werklokaties en mobiliteit'. Het Leidse project werd door VROM geselecteerd vanwege het 'integrale karak ter van het project', waarbij zo wel gemeente, als NS, AZL en de vervoersbedrijven waren be trokken. Groningen Als prijs heeft het ministerie van VROM ruim 100.000 gul den beschikbaar gesteld. Het is de bedoeling dat Leiden dit geld gebrukt om in de komende zes maanden van a tot z op papier zetten hoe de gemeente samen met de bovengenoemde betrok kenen tot het uiteindelijke plan is gekomen. De beschrijving van dit planproces wordt uitge bracht in de vorm een uitge breide folder waarmee andere gemeenten hun voordeel kun nen doen. Volgens E. Idema-Stuijfzand, projectsecretaris van het Lei den Centraal Project, zegt deze bijzondere aandacht voor het stationsproject nog niks over een toezegging van 158 miljoen gulden voor de aanleg van het Stationsproject. Dat bedrag heeft Leiden als subsidie ge vraagd om het gehele verkeer- sproject te kunnen realiseren. „Wel is het mooie PR voor de gemeente Leiden". Er bestaat bij andere gemeenten nu al be hoorlijk wat belangstelling voor het stationsproject, zegt Idema- Stuijfzand. Zo heeft de gemeen te Maastricht al belangstellend geïnformeerd en heeft ook een aantal gemeenten in de provin cie Groningen interesse ge toond. „Die belangstelling zal nu alleen nog maar toenemen", verwacht de projectsecretaris. Burgemeester Goekoop: LEIDEN De geluidhinder die met name de Merenwijk en de Slaaghwijk van vliegtuigen on dervinden, kan worden voorko men. Dat vindt burgemeester Goekoop. „Het is niet nodig dat mensen last hebben van laago- verkomende vliegtuigen in Lei den. Mensen verkeren bewust of onbewust in angst als vliegtui gen laag overkomen, dat is een bekend verschijnsel". Goekoop ziet nog geen directe parallellen tussen de ramp in Amsterdam en de situatie in het Lejdse luchtruim. De toename van het aantal vliegbewegingen leidde het afgelopen jaar tot een enorme groei van het aantal klachten over geluidhinder. „Het gaat hiér om aanvliegrou tes, in Amsterdam was sprake van een start die was afgebro ken". Leiden was zijdelings bij de ramp in de Amsterdamse Bijl mermeer betrokken. De brand weer en de Eerste Hulpdienst stonden zondagavond klaar om assistentie te verlenen in Am sterdam. Een groot aantal men sen was speciaal opgeroepen. Uiteindelijk bleek bijstand van uit Leiden niet nodig. Goekoop zegt de indruk te hebben dat in Amsterdam het rampenplan re delijk heeft gefunctioneerd en dat de hulpverlening snel op gang is gekomen. De precieze gang van zaken kan volgens hem ook voor de Leidse regio ge volgen hebben. „Het is verstan dig het evaluatierapport van deze ramp af te wachten en dat dan bij onze rampenplannen te betrekken. We zijn daar nu toch mee bezig". Op zijn voorstel worden in de Leidse regio de rampenplannen nu doorgelicht en op elkaar afgestemd. De be doeling is dat alle gemeenten in de regio een zelfde soort ram penplan krijgen. len toestellen. In de jaren '50 en '60 verongelukten regelmatig vliegtuigen op en rond het vlieg kamp. De meeste ongelukken gebeurden boven zee. Op 23 januari 1965 ontsnapte Katwijk aan een vergelijkbare ramp. Toen scheerde een Nep tune patrouillevliegtuig van Valkenburg, dat werd bestuurd door twee onervaren matrozen, laag over het dorp, miste enkele flats op een haar en stortte ver volgens vlak voor het strand in zee. Eerder, in augustus 1948, verongelukte een eenmotorige jager van het type Firefly in het dorp Valkenburg waarbij brok stukken op een school terecht kwamen. De twee vliegers kwa men om, maar op de grond vie len als door een wonder geen slachtoffers. IN NAAM DER WET In eerste instantie zag het er naar uit dat de 38-jarige Leide- naar, die gisteren voor de kan tonrechter verscheen, onder zijn bekeuring wilde uitko men. Gaandeweg nam het ver haal dat hij afstak echter een andere wending. Hij wilde zijn bekeuring best betalen, daar ging het niet om. Nee, hij wilde zijn beklag doen over het 'schofterige' gedrag van de agent die hem op 27 juni van het vorig jaar op de bon had ge slingerd. Want wat was er die dag gebeurd? De Leidenaar had zijn auto geparkeerd op het voetpad van de Lange- gracht, pal voor de deur van su permarkt Aldi. Even een pak appelsap halen voor zijn kind. De kleine was 's middags in het AZL opgenomen met ontsto ken keelamandelen. „M'n kind had om appelsap gevraagd, dus dan haal je dat als vader zijn de", verklaarde de man in on vervalst Leids. Geen parkeer- plaatsje te vinden, dan de auto maar op de stoep geparkeerd, dacht de man. Toen hij de win kel uitkwam, stond er een agent bij zijn auto, bezig met het uitschrijven van een bon. De man begon nog over zijn zieke kind, maar de agent haal de zijn schouders op. 'Ach, dat kan iedereen wel zeggen', luid de diens commentaar. „Is het niet schofterig?", zocht de Leidenaar een medestander in de kantonrechter. Deze zet te echter zijn vraagtekens bij de noodzaak van de appelsap. „Waarom moest u nou dat ap pelsap halen. Uw kind was toch goed verzorgd in het zie kenhuis? Ik kan me niet voor stellen dat ze uw kind daar niets te drinken geven". Tot zijn verbazing was de man het met hem eens. Maar hij was die dag nou eenmaal helemaal de kluts kwijt geweest. Zozeer dat hij eerder op de dag ook al was bekeurd voor het rijden door rood licht. Toen de agent niet wilde geloven dat zijn kind in het ziekenhuis lag, ging hij uit zijn bol. Parkeren op de stoep was fout, alla, gaf de man toe, maar daar ging het dan ook niet om. Dat de agent hem niet geloofde, deed voor hem de deur dicht. „Je kind in een zie kenhuis, daar ga je toch niet mee spotten?" „O", stelde de kantonrechter, „Nu begrijp ik het. U wilt een klacht indienen over het gedrag van de politiea gent. Maar dan bent u hier aan het verkeerde adres. Dan moet u op het politiebureau zijn". De Leidenaar sputterde niet tegen toen hij werd veroor deeld tot een boete van zestig gulden voor het parkeren op de stoep. Hij vertrok richting poli tiebureau om, bijna anderhalf jaar na het voorval, alsnog een klacht in te dienen tegen de agent. Dochter Een 46-jarige man uit Roosen daal kwam gisteren van zijn woonplaats helemaal naar het Leidse kantongerecht gereden om zijn gelijk te halen. De Bra bander wilde de kantonrechter persoonlijk vertellen dat hij zich op 16 augustus van het vo rig jaar op de A4 wel degelijk aan de snelheidslimiet had ge houden. En als die hem niet ge loofde, had hii altiid ziin doch ter nog als getuige. Samen met haar had de Roosendaler die dag de Vlootdagen bezocht, had onderweg een hapje gege ten in het brugrestaurant over de A4 en was alweer verder op weg naar huis, toen hij werd aangehouden. Volgens de poli tie reed hij 127 kilometer per uur in plaats van de toegestane 100 kilometer. „Hoe kan dat nou, ik kwam net van het res taurant, was nog aan het in voegen, reed op de rechterrij- baan en zag op de linkerrijbaan het verkeer langs me razen", aldus de mén. De officier snap te niet waar de Brabander het over had. „U was nog aan het invoegen? Maar op het mo ment van de aanhouding was u al kilometers verder, bij Alke made". De man liet zich niet van de wijs brengen. Want hij had nog een troef in handen: zijn dochter. Zij was het ge weest die kort voor de aanhou ding had gezegd: 'Pap, je teller staat iets boven de 100'. „Dat zei ze, en de teller stond hoog uit op 105, maar echt niet op 127 kilometer," voegde de Bra bander eraan toe. Het hele ver haal van het invoegen en de op merkzame dochter, ging er bij de rechter niet in. Hij achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde de Roosenda ler tot een boete van 195 gul den. „Dan ga ik in hoger beroep, en dan neem ik mijn dochter mee," beet hij de rech ter toe. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Informatie middagvan FNV over kwijtschelding LEIDEN Op 14 oktober houdt de Leidse afdeling van de FNV een informatiemiddag over kwijtschelding van ge meentelijke lasten voor mensen met een minimuminkomen. Steven de Vreeze, wethouder van financiën, is uitgenodigd om vragen te beantwoorden en zelfs om te discussiëren. De bij eenkomst begint om 14.00 uur en wordt gehouden in het ge bouw van de wijkvereniging Aktief, Berlagestraat 2 in Lei den Zuidwest. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I Postcode/plaats: rm Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I kwartaal (automatische betaling) f79.80 I O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: I Op de pen moet staan: CeicUeSouocmt lllill'IHiai.lliIIHI'HII»

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9