Bundesbank wijst kritiek na valuta-onrust weer af Lire valt en Italië hoopt op de 'supermark' EG verhindert monopolie van Sabena en Air France Onderhoudspersoneel USAir in staking Van Amelsvoort: geen vrees voor btw-fraude na 1 januar 8! Economie Weer vertraging bij Kanaaltunnel Pond sterling ruim vier cent hoger V L Heel oktober f 10,- korting op Jongeren- en Rail-Aktief-kaart. Akkoord FNV met Philips Oss: verdere acties van de baan NIVRA- opleiding op Antillen Begroting Noorwegen voorziet recordtekort OSLO De Noorse begroting voor 1993 voor ziet in een recordtekort van 13,5 miljard gul den. Dat is circa 2,2 miljard gulden meer dan in dit jaar. De Noorse regering kiest ervoor op ba sis van forse revenuen uit de oliesector de soci ale voorzieningen ongemoeid te laten. Daaren tegen hebben de buurlanden Zweden en Fin land fors op hun sociale beleid moeten bezuini gen. Het tekort op de Noorse begroting valt vol gens het ministerie groter uit door de extra maatregelen die Oslo neemt om de werkloos heid te bestrijden. Bovendien neemt het tekort toe door omvangrijke investeringen in de olie sector. De Noorse regering wil de olie- en gas- produktie in de periode tot en met 1996 flink opvoeren. ROME Carlo De Benedetti heeft een originele oplossing gevonden voor het probleem van het Italiaanse begrotings tekort. In het economische dagblad Sole 24 ore betoogt de president-directeur van Olivetti dat de hele Italiaanse staats schuld uitgedrukt moet worden in mar ken of ecu's in plaats van lires. De Benedetti's redenering is eenvoudig. Als de rentevoet vijf procent lager zou lig gen, dan spaart de staat in een klap 80 tot 90 biljoen lire uit. Zo'n verlaging is echter niet mogelijk, zolang de staatsschuld in onbetrouwbare lires is uitgedrukt, maar wel als zij wordt gekoppeld aan de keihar de mark. Daarom moet de Italiaanse overheid door middel van een nieuwe de valuatie eerst een 'reële koers' ten opzich te van de mark vaststellen en daarna le ningen uitschrijven in marken en lopende leningen converteren in dergelijke mar kleningen. Maar als de lire nog eens zou moeten devalueren, zou dat juist tot een omgekeerd evenredige verhoging van de staatsschuld leiden. Volgens De Benedet ti is dat eerder een voordeel dan een na deel, aangezien de regering daardoor zou worden gedwongen om haar beleid van bezuinigingen en privatisering voort te zetten. Zijn plan is voor een deel al nage volgd door het Italiaanse kabinet, dat in zijn vorige week gepresenteerde miljar dennota de uitgave van nieuwe leningen in ecu en harde valuta heeft aangekon digd en daarmee het feitelijke failliet van haar monetaire beleid heeft erkend. On dertussen trachten Italiaanse spaarders zich massaal te wapenen tegen de onze kerheden van de Italiaanse economie door hun lires om te wisselen in marken. Volgens het dagblad La Stampa is de my the van de 'supermark' zo sterk, dat daar bij, in sommige banken koersen worden gehanteerd van meer dan 1000 lire per mark. Een volstrekt irreële koers, in aan merking genomen, dat op de beurs van Milaan gisteren 925 lire (evengoed een nieuw rekord) voor een mark werd be taald. Maar de mark is voor de Italianen nu eenmaal synoniem met zekerheid, zo als ook blijkt uit een mop die momenteel de ronde doet in Rome: Giulio Andreotti, de 73-jarige oud-premier van Italië, laat zich invriezen om ook later nog een rol te kunnen spelen in de politiek. Wanneer hij twintig jaar later wordt ontdooid, neemt hij een taxi naar Rome om te zien wat er van zijn stad is geworden. Tot zijn grote verbazing ziet hij een toonbeeld van orde en netheid, terwijl de chauffeur hem ver zekert, dat ook scholen, gezondheidszorg en justitie vlekkeloos functioneren. On gelooflijk, denkt Andreotti en vraagt om de rekening. Het antwoord luidt: 'Twin tig mark'. LONDEN Het Frans-Britse consortiui rotunnel PLC heeft gisteren meegedeeld oplevering van de tunnel onder het Kana der vertraagd is tot 15 december 1993. Eui nel-voorzitter Morton zei dat het project het vierde kwartaal van 1994 op volle toert kunnen draaien, omdat de bouw van de spi treinen die de passagiers en goederen door kilometer lange tunnel zullen vervoeren eei achter loopt op schema. De twee spoortunnels tussen Folkestone ei lais zijn inmiddels gereed. Ook de kle diensttunnel is voltooid, maar de spoorrai noodzakelijke leidingen moeten nog worde legd. FRANKFURT - De valuta onrust van de afgelopen we ken had kunnen worden voorkomen als de Europese landen hadden gehandeld volgens de regels van het Eu ropese Monetaire Stelsel (EMS) en niet hadden gewei gerd te herschikken oftewel devalueren. Dat heeft de vice-president van de centra le bank in Duitsland, Hans Tietmeyer, gisteren gezegd. De bankier herhaalt hiermee nog eens het standpunt dat Bundesbank-president Helmut Schlesinger innam in zijn vori ge week geschreven brief aan de Britse autoriteiten, die tot gro te verontwaardiging van de re gering in Londen donderdag in tegraal in de kolommen van en kele Britse dagbladen was terug te vinden. Schlesinger wees daarin elke verantwoordelijk heid voor de val van het pond sterling van de hand. Tietmey er is er kennelijk niet op uit de opnieuw opgelaaide ruzie tus sen Duitsland en Groot-Brit- tannië op monetair terrein te sussen. Niet de hoge Duitse rente is de schuld van de recen telijk opgestoken stormen op de valutamarkten. „De echte rede nen voor de recente chaos lig gen in de wisselkoersstructu ren die niet meer met de werke lijkheid stroken wegens het uit eenlopen van de ontwikkelin gen in de verschillende econo mieën", zei Tietmeyer. AMSTERDAM Het pond sterling, dat gisteren een stui ver moest laten liggen en ook afgelopen vrijdag al vijf cent minder waard was geworden, is vandaag duidelijk hoger in koers begonnen. Om tien uur vanmorgen stond de Britse munteenheid op 2,7370 gul den na een slotkoers van 2,6930 gulden gisteren. De koersstijging van het pond sterling werd toegeschreven aan de wat lagere koers van de mark. Ook werd gesproken van een technische reactie na de daling van gisteren en van leveringsverplichtingen die de handelaren noopten tot aan kopen. De koersstijging bete kent een hart onder de riem van premier Major aan het be gin van het jaarlijkse congres van zijn conservatieve partij. Eerder leek het of beleggers het vertrouwen in de Britse economie en het monetair- economisch beleid van de re gering opgezegd hadden. Het afgelopen weekeinde kwam dat sterk tot uitdrukking in de Britse kranten. Een van de dagbladen speculeerde zondag voor het pond zelfs op een laagste niveau van 2,00 a 2,20 mark. Ook de dollar liet vanmorgen een hogere koers aantekenen. Om tien uur stond de koers op 1,5965 gulden na een slot koers van 1,5700 gulden giste ren. De munteenheden die zich gisteren van hun zwakke kant lieten zien, zoals de peseta en de lire, deden het ook vanmor gen niet erg goed. De Spaanse munteenheid stond op 1,5805 gulden per honderd na een slotkoers van 1,5840 gulden gisteren. De lire begon op 1,2035 gulden per duizend na gisteren te zijn gesloten op 1,2140 gulden. Het Ierse pond, dat gisteren de markt uitging op 2,9535 gulden, be gon vandaag op 2,9460 gul den. „De zware last van het Duitse monetaire beleid heeft zeker aan de spanningen binnen het EMS bijgedragen, maar het is niet de belangrijkste oorzaak. Voor het stelsel en de geloof waardigheid ervan zou het be ter zijn geweest als de regels van het EMS, dat voorziet in vaste, maar flexibele pariteiten, eerder waren toegepast Tietmeyer wees de kritiek van de hand als zou de Bundesbank zijn gefixeerd op de groei van de geldhoeveelheid, gemeten op basis van de monetaire groot heid M-3. Hij gaf toe dat specia le factoren, in het bijzonder de kredietverlening voor de econo mische opbouw van de voorma lige DDR, de groei van de M-3 sterk opvoerden. Dat ziet de bank volgens Tietmeyer ook wel. Maar „het kan niet worden ontkend dat een groei van de geldhoeveelheid met acht of ne gen procent ver boven de norm is die gerechtvaardigd is voor de middellange termijn", zei hij. De groeidoelstelling die de Bun desbank voor de M-3 hanteert is 3,5 a 5,5 procent. Tietmeyer zei „verwonderd" te zijn over de discussies die de kop opstaken over het totstand- brengen van een monetaire unie in een Europa van twee snelheden. Het Verdrag van Maastricht voorziet volgens hem zelf in deze mogelijkheid, omdat het de deelneming aan de unie ondubbelzinnig afhan kelijk stelt van het voldoen aan bepaalde criteria. Het verdrag maakt volgens Tietmeyer een ontwikkeling in twee of meer snelheden mogelijk. Merkwaar digerwijs hebben de ministers van financiën zich vorige week unaniem tegen zo'n ontwikke ling uitgesproken. Tietmeyer is mordicus tegen het openbreken van het Verdrag van Maas tricht. Dat zou volgens hem ge lijk staan aan het openen van „de doos van Pandora". Vliegtuigen van USAir staan aan de grond vanwege een staking van het onderhoudspersoneel. i WASHINGTON - Het onderhoudspersoneel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij USAir is gisteren in staking gegaan nadat onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst waren gestrand. De vakbond voor technisch personeel verwierp zondag voorstellen van de op vijf na grootste luchtvaartmaatschappij in de VS, die on der meer een verlaging van de salarissen van de ruim 8000 mecani- jecteren. ciens behelsten. Als gevolg van de staking heeft USAir het vluchten tot zestig procent moeten reduceren. Normaal voa^ luchtvaartmaatschappij 2700 vluchten per dag uit. USAir afgelopen twee jaar in totaal 675 miljoen dollar verloren. De o^ neming heeft al haar zinnen gezet op een deelneming van B^t' Airways, die 750 miljoen dollar aan nieuw kapitaal in USAir ADVERTENTIE BRUSSEL - De Europese Com missie heeft gisteren het licht op groen gezet voor de samenwer king tussen de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena en Air France. Die samenwerking is echter wel aan strenge voor waarden gebonden en mag niet leiden tot het alleenrecht om be paalde lijnen te exploiteren. Het zwaar verliesgevende Air France, afgelopen week nog in het nieuws met de aankondiging nog eens 1500 banen te schrap pen, verwerft door het akkoord 37,5 procent van de aandelen van Sabena. Hiervoor is een nieuwe maatschappij naar Bel gisch recht in het leven geroe pen, waarin Air France samen met enkele Belgische partners meerderheidsaandeelhouder wordt. Air France verplicht zich ertoe in vier schijven tegen eind volgend jaar 385 miljoen gulden in de nieuwe maatschappij te in vesteren. De Belgische staat op haar beurt, verhoogt haar kapi taal met 495 miljoen gulden. Voorwaarde voor die overheids steun was dat Sabena een be trouwbare partner zou vinden om het gevecht om de passagiers aan te kunnen. Juristen hebben in opdracht van Europees com missaris Sir Leon Brittan (con- currentiezaken) het protocol akkoord van Sabena en Air France de afgelopen tijd bestu deerd en bijgesteld om mededin ging open te houden Zo moeten Sabena en Air France garanderen dat ook andere Eu ropese maatschappijen de eerst komende tien jaar op elk mo ment van de dag over tenminste een kwart van de parkeerruimte op de Brusselse luchthaven Za- ventem kunnen beschikken. Bo vendien moeten zij op bepaalde lijnen, zoals de gemeenschappe lijke pendeldienst Brussel-Pa rijs, ook concurrentie toelaten onder precies dezelfde voor waarden. Air France en Sabena, ieder sterk vertegenwoordigd op de lijnen naar Afrika, zullen ver der bepaalde vluchten naar dat continent aan andere maat schappijen moeten afstaan. Air France-president Bernard Attali en Sabena-baas Pierre Godfroid waren op 10 april bij de ondertekening van het lucht vaartakkoord nog redelijk opti mistisch. Inmiddels krijgen bei de vliegmaatschappijen de reke ning gepresenteerd van de moordende concurrentie en de prijzenslag in het vliegverkeer tussen Europa en de VS. Air France leed in de eerste helft van dit jaar een recordverlies van 500 miljoen gulden. Door in krimping van het personeelsbe stand en forse bezuinigingen hoopt Attali in 1994 uit de rode cijfers te komen. Bij Sabena, waar 10.000 mensen werken, moeten binnenkort duizend werknemers afvloeien. Daartoe was eerder al besloten. Sabena en Air France hebben ondanks deze tegenvallers het vizier gericht op de toekomst van het Europese luchtverkeer, waarvan in hun ogen de Brussel se luchthaven Zaventem de draaischijf moet worden. De Bel gische nationale luchthaven wordt voor vele miljarden fran ken verbouwd en uitgebreid. Het project 'Zaventem 2000"' voorziet in een verdubbeling van de passagierscapaciteit en een toename van de vrachtcapa citeit met 30 procent. Volgend jaar wordt de eerste fase van de uitbreiding in gebruik genomen. MflfYOOmitOttt Nomtt PRU$ PRIJS MIJ JONGftfN- ÉNMIl-AXTtff-KAART WtlMM msmzwoubAMmm F 15,50 f 9,25 f t>ïs m RETOUR LEIDEN - ALKMAAR F24,- E 14,25 F 9,75 m AV0NDRE10UR UTRECHT CS-AMSTERDAM CS f 16,- F 5,5 0 f 10,50 66% vmmmouR eindhoven - middelburg E60S F 29,50 F30,50 51% DEN HAAG Staatssecre taris Van Amelsvoort van fi nanciën heeft van zijn colle ga's in andere EG-landen geen indicaties gekregen dat vanaf 1 januari 1993, met het wegvallen van de belasting grenzen, er zich een omvang rijk btw-fraudecircuit zal vormen. De PvdA-fractie vreesde daar voor in een schriftelijke reactie op het wetsvoorstel dat de nieu we btw-heffing binnen de EG na de jaarwisseling regelt. Van Amelsvoort erkent in zijn ant woord aan de Kamer wel dat on dernemers uit andere EG-lan den in Nederland een ruimere toegankelijkheid krijgen tot btw-nummers van Nederlandse ondernemingen, en dat deze si tuatie uiteraard ook tekenend zal zijn voor andere EG-landen. Er zou op die manier een han delscircuit in frauduleuze btw- nummers kunnen ontstaan, veronderstelde PvdA-Kamerlid W. Vermeend. Maar als de bonafide Neder landse leverancier een btw- nummér heeft gekregen van een buitenlandse afnemer hoeft hij niet te vrezen voor een btw- naheffing in Nederland zodra de Belastingdienst vaststelt dat er geen btw in het land van de afnemer is betaald. In ieder ge val moet de naam van de afne mer kloppen met het opgegeven btw-nummer. Ondernemers die tegen zo'n si tuatie van niet betaalde btw door de afnemer aanlopen heb ben weinig te vrezen als het gaat om een vaste klant die re gelmatig btw heeft afgedragen. Met incidentele afnemers moet er wat meer worden overlegd als controlemateriaal. Te den ken valt aan offertes, orderbe vestigingen, bankgaranties, vervoersovereenkomsten en dergelijke. De zwaarste bewijslast komt te liggen bij transacties „over de toonbank" die contant worden voldaan. Zodra de Nederlandse leverancier vermoedt dat de af nemer in het buitenland niet aan zijn verplichtingen zal vol doen en daarom contante beta ling verlangt doet hij er beter aan meteen btw in rekening te brengen in Nederland. Die kan, mits de afnemer bonafide blijkt en in het buitenland zijn btw- plicht nakomt, hier weer wor den verrekend door die afne mer. Van Amelsvoort doet twee toe zeggingen naar aanleiding van kritiek van ondernemers- en vervoersorganisaties. Bij EG-collega's zal hij bepltl£ om driehoeks- en ketentrai ties (in het jargon A-B-C-tf acties), waarbij een partij 1 deren zonder transport di\n malen van eigenaar wig waarna zij wordt vervoerd de eindafnemer in een a EG-land, simpel te behanc0 voor de btw. De vervoein dracht gaat dan toch me s uit van de eindafnemer, eie maakt het binnen de EG-rf1 lijn wat makkelijker. De Nederlandse staatssecf ris gaat zijn EG-collega's gen om voor de verkoopt raru ties voorafgaande aan de verkoop geen btw te h( (toepassing nultarief). Pa eindverkoop wordt belast ii bestemmingsland. Verder zal hij zich positie stellen als er in de EG- voorstellen ter sprake ko J van internationale vervi organisaties om bij facti van transporteurs ondei eveneens het nultarief vai btw toe te passen. Dat zou name transporteurs betrokkenen in de Rotterda1 haven het leven administr wat minder zuur maken verrichten immers i: land diensten voor veelal tenlandse transporteurs. Benzine en diesel goedkoper ROTTERDAM Benzine en diesel worden morgen 1 cent per li ter goedkoper. De adviesprijs aan de zelftank wordt voor super 1,94 gulden, voor super plus loodvrij 1,82 gulden en voor euro lood vrij 1,78 gulden. Diesel gaat 111,4 cent per liter kosten. Dit heeft marktleider Shell gisteren bekendgemaakt. Reislustige landgenoten opgelet. Want in de maand oktober kost de Rail- Aktief-kaart maar f 98,- en de Jongerenkaart f 89,-. Dat is f 10,- korting op kaarten die al zoveel voordeel betekenen. Want zij geven een jaar lang recht op 40% korting op elke treinreis in de zogenaamde voordeel-uren: na negen uur 's ochtends en in het weekend. Bovendien komt u alleen met één van deze kaarten in aanmerking voor de supervoordelige avond- en weekendretours. Het bovenstaande schema geeft u voorbeelden van wat u zo kunt be sparen. Dus vóór 1 november snel naar het NS-loket. OSS Een ruime meerderheid van de FNV-leden bij Philips Ligh ting in Oss heeft gisteren ingestemd met het bereikte onderhande lingsresultaat met betrekking tot de overplaatsing van de afdeling tl-armaturen naar het Franse Nevers. Verdere acties zijn daarmee van de baan. Philips plaatst de afdeling over naar Frankrijk omdat dit volgens de onderneming de enige mogelijkheid is om de kosten aanzienlijk te drukken. In Nevers heeft Philips al een soortgelijke fabriek. Aanvankelijk zouden daardoor al op korte termijn in Oss 180 van de ongeveer 1000 arbeidsplaatsen verdwijnen. De Indus triebond FNV verzette zich daartegen. Volgens een extern onder zoek kunnen ook in Oss forse besparingen worden bereikt. Afgelo pen vrijdag legden de werknemers in Oss het werk neer. Spoed overleg daags daarna leidde tot een compromis. Philips plaatst de afdeling wel over, maar een deel van de werkzaamheden blijft vooralsnog gehandhaafd in Oss. De 60 daarbij betrokken werkne mers krijgen de mogelijkheid om te bewijzen dat de kostprijs daad werkelijk kan worden verlaagd. De directie van Philips zet daar grote vraagtekens bij. Voor de overige 120 werknemers wordt in de Philips fabriek in Oss vervangend werk gezocht. Philips heeft de toezegging gedaan dat er tot en met 1993 geen gedwongen ontsla gen zullen vallen. Ook wil Philips een aantal werknemers met een tijdelijk dienstverband een vast contract aanbieden. WILLEMSTAD - ND het Nederlands Instituut Register-Accountants, op Curagao in samenwer met de Universiteit vai Nederlandse Antillen ter-accountants opleiden nieuwe opleiding ga deel uitmaken van het pa opleidingen van de soc economische faculteit vai Antilliaanse Universi Volgens dekaan mr. Carl melia van de sociaal-econ sche faculteit bestaat er Antillen „een schrijnen* kort" aan krachten die fi cieel-economisch zijn schoold. Op de Antillen momenteel veel Nederla accountants werkzaam.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8