Gevechten in Sarajevo nemen toe Uitgesloten Kuwayti's roeren zich bij verkiezingen Nieuwe technieken zoeken innovatieve ondernemers. Het Innovatiecentrum Den Haag weet er het fijne van. Buitenland toestellen met hulp |p vliegveld van Üuqdisho beschoten Eenzame Gorbatsjov blijft Hof trotseren Denkt u wel eens over de mogelijkheden die nieuwe technologie voor uw bedrijf heeft? Neem dan contact J -ï op met het Innovatiecentrum Den Haag. Dat geeft elke ondernemer in het midden-en kleinbedrijf objectief en praktisch advies over toepassingen van N (nieuwe) technologie in produkten en produktieprocessen. Bel voor - gratis - advies en/of documentatie: 070-3795730. II Oppositie op winst KUWAYT-STAD - De eerste uitslagen van de gisteren ge houden verkiezingen voor een nieuw parlement in Kuwayt wijzen erop dat kandidaten van de oppositie goede resultaten hebben geboekt. In Kuwayt- Stad zijn Abdullah al-Naibari en Hamed al-Jouan gekozen. Al-Naibari is de leider van het linkse en nationalistische De mocratisch Forum. Al-Jouan was een bekend lid van het vori ge parlement, dat in 1986 werd ontbonden en waarin Al-Jouan de regering op financiële kwes ties had aangevallen. Volgens de televisie heeft ook de Natio nale Islamitische Conventie van shi'ieten een vertegen woordiger verkozen gekregen. Verder is een onafhankelijke shi'iet verkozen. AI H Leidse Courant j dinsdag 6 oktober 1992 i i Congres VS bezorgt George Bush een nederlaag WASHINGTON - Het Ameri- weg te stemmen. Door het on- de eerste maal in de ambtster- kaanse Congres heeft president gedaan maken van het veto mijn van Bush dat het Huis en Bush gisteren een gevoelige ne- wordt wetgeving van kracht de Senaat een presidentieel derlaag bezorgd door een presi- waarmee de kabeltelevisie-ex- veto wegstemden. De president dentieel veto inzake de regule- ploitanten en hun tarieven aan gebruikte tot dusver met succes ring van de kabeltv-industrie banden worden gelegd. Het was zijn vetobevoegheid. 'QDISHO De haven en vliegveld van de Somalische pfdstad Muqdisho zijn giste- p het toneel geweest van he re gevechten, waarbij ook toe- fllen met humanitaire hulp or de van honger stervende volking werden beschoten, valiserende groepen strijden de controle van deze strate- iche posities. Twee militaire ichtvliegtuigen van het type ircules C-130 met humanitai- hulp werden gedwongen op stijgen zonder de hulpgoede- o te hebben gelost. Ook moest 0 kleiner toestel van een oerikaanse hulporganisatie verrichter zake vertrekken, 't was niet onmiddellijk dui- lijk of er slachtoffers zijn ge- Hen bij de beschietingen. 1 spanning liep op nadat een i van de Hawadle-clan die ïzicht houdt op de luchtha- n, waar grof geld wordt ver- ind aan landingsrechten en sgangsgeld, de machtige lei- r Mohamed Farah Aideed de egang tot het vliegveld wei gerde. Aideed, die zegt tweeder de van Muqdisho en het groot ste deel van het zuiden van het land onder controle te hebben, was naar de luchthaven geko men om de Ierse president Mary Robinson te ontvangen. Robinson, het eerste staats hoofd dat Somalia bezoekt na de val van Barre, werd vier da gen geleden verwelkomd door functionarissen van Aideeds vleugel van het Verenigde So malische Congres (USC). In tranen gaf zij gisteren na ver trek uit Somalia een persconfe rentie in Nairobi, geschokt over de verschrikkingen die zij had aanschouwd. Zij beschuldigde zowel de Verenigde Naties als de Europese Gemeenschap er van gefaald te hebben met de hulpverlening aan Somalia, die veel te langzaam op gang komt. „Ik schaam mij diep, zeer zeer diep dat de ontwikkelde wereld zijn menselijkheid heeft verlo ren en zit te kijken terwijl ande ren lijden", aldus de Ierse presi dent. SARAJEVO Sarajevo is gisteren geteisterd door be schietingen en gevechten die volgens moslim-verdedigers de hevigste zijn sinds de bele gering van de Bosnische hoofdstad in april begon. Huizenblokken werden met brandbommen in lichterlaaie gezet terwijl moslims op straat slag leverden met Ser viërs. Zeker drie flats in de wijk Hras- no stonden in brand na beschie tingen door Servische troepen. De televisie toonde beelden van mensen die alleen via balkons en langs touwen aan de vlam menzee konden ontsnappen. Zeker negen lijken zijn gisteren binnengebracht bij een zieken huis. Getuigen hebben nog eens vijf doden gezien op een plaats waar hevig werd gevochten. Volgens Mario Frimel, de com mandant van de moslims in Hrasno, gaat het om het ernsti ge geweld in Sarajevo tot nu toe. Radovan Karadzic zei gister avond in Genève dat de Bosni sche Serviërs bereid zijn af te" zien van militaire vluchten bo ven Bosnië-Hercegovina op voorwaarde dat de moslim-re gering in Sarajevo geen nieuwe uffensieven onderneëmt. De lei der van de Bosnische Serviërs trok daarmee gedeeltelijk een dreigement in dat hij een paar uur eerder had gedaan. In een brief aan VN-secretaris-gene- raal Boutros Boutros Ghali zei Karadzic toen dat hij zich terug zou trekken van de vredeson derhandelingen in Genève als de VN-Veiligheidsraad een vliegverbod voor militaire vlieg tuigen zou instellen boven Bos nië-Hercegovina. Later zei Ka radzic dat de Bosnische Ser viërs niet automatisch zullen weglopen indien de VN een Amerikaans voorstel voor een vliegverbod overnemen. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken verwacht dat binnen afzienbare tijd, bij voorbeeld een week, in de VN- Veiligheidsraad een resolutie in stemming komt die een vlieg verbod boven Bosnië uitvaar digt. Daarmee zou het geweld op de grond enigszins kunnen worden ingetoomd en hulpkon vooien een grotere kans krijgen om hun goederen ter plaatse te krijgen, zo zei Van den Broek gisteren in Luxemburg na af loop van een bijeenkomst van de EG-ministers van buiten landse zaken. De Serviërs voe ren in Bosnië met behulp van de luchtmacht van het Joegoslavi sche federale leger nog steeds beschietingen uit op gronddoe len. De EG-ministers steunen voorts de pogingen om degenen die zich in het voormalige Joe goslavië hebben schuldig ge maakt aan misdaden tegen de menselijkheid op een of andere wijze te berechten. Zij zullen in dividueel aansprakelijk worden gesteld. [loningvoor ïgifte imaffiosi Het Italiaanse minis- 'an binnenlandse zaken nieuw wapen gewor- de strijd tegen de maffia, ider die inlichtingen kan •kken die leiden tot de luding van voortvluchtige •si, kan van nu af aan re- op een „ruime vergoe- Het ministerie heeft ie een lijst opgesteld van iruchte voortvluchtigen. ste plaats daarop wordt imen door de al sinds |onvindbare Salvatore Rii- wordt beschouwd als mer één van Cosa Nostra. y Afeloning voor het onthullen sijn verblijfplaats bedraagt 1 een miljoen gulden. Tips jent de andere voortvluch- H kunnen tien- of honderd- Inden guldens opleveren, snhkelijk van de precisie van Inwijzing en het belang van Hisdadiger. Vaste bedragen z'daarvoor niet opgesteld, de Italiaanse strafwet Ho min als de Nederlandse ctlWens) niet voorziet in het 'Pjven van premies. uiita trekt zich Lhig uit leger nq fllNDA De voormalige egtsbeweging Unita in An- rij heeft zich gisteravond te- dtfetrokken uit het nieuwe rfllese leger dat bestaat uit ejvoormalige regeringsleger Bwezen rebellen. _jeslissing is een protest te- fraude die volgens Unita 't plaatsgehad bij de verkie- ien van vorige week. „Als aten van dit land en in de ui van al onze collega's" aat Unita de Angolse strijd- thten, aldus een verklaring generaal Arlindo Chenda beter bekend als „Ben i". Hij verbond vier voor aan een terugkeer van ;roepen in 'het gezamenlij- eger, waaronder „herzie- of annulering van het ver ingsproces". De beslissing iet vredesakkoord dat vorig een einde" maakte aan zes jaar burgeroorlog op losse oeven. Ben Ben zei echter Unita niet uit is op nieuw dvergieten. „Wij willen i nieuwe oorlog omdat we het recht hebben de Ango- bevolking op te offeren", weede man van Unita was week beëdigd samen met oormalige generaal Antonio Santos Franca van het rege- sleger om de nieuwe geza- ilijke strijdkrachten te lei- Bij de verkiezingen van vo- week nam Unita het op te- de regerende marxistische van José Eduardo dos itos. In de strijd om het pre- tntschap stevent Dos Santos ip een absolute meerderheid de parlementsverkiezin- lijkt zijn MPLA zeker van kleine overwinning. MOSKOU Ex-president Gorbatsjov houdt voet bij stuk: ondanks het feit dat hij voor straf Rusland niet uit mag, weigert hij als getuige te verschijnen voor het Con stitutionele Hof. Dat werd gisteren nogmaals bevestigd door Gorbatsjovs woordvoer der Pavel Polostenko. „Dit is geen Constitutioneel Hof', verklaarde de ex-presi dent van de eind vorig jaar uit eengevallen Sovjet-Unie. „Het is een politiek proces binnen het kader van het Constitutio nele Hof'. Het Hof had Gorbatsjov als ge tuige/deskundige opgeroepen in de zaak die communisten hadden aangespannen tegen de Russische president Jeltsin. De oude apparattsjiki willen dat de rechtbank Jeltsins verbod op de Communistische Partij onwet tig verklaart. Dat verbod stamt uit vorig jaar augustus, onmid dellijk nadat de staatsgreep was mislukt. Het Hof behandelt te gelijkertijd de tegeneis van Jelt sins democraten, die willen dat de rechters de partij ongrond wettig verklaren. „Ik laat me niet tot deelname in dat spektakel dwingen", zei Gorbatsjov vorige week tijdens een persconferentie. „Al slepen ze me in handboeien voor het gerecht, ik doe geen mond open". „Minachting voor het Hof', concludeerden de rechters. Ze vroegen aan het ministerie van buitenlandse zaken, maar ook aan het ministerie van staats veiligheid, Gorbatsjovs reisvrij- heid in te trekken. Dat gebeur de. „Gorbatsjov is de eerste politie ke 'otkaznik' van Rusland", schreeuwen de medewerkers van de ex-president nu. De 'ot kaznik' oftewel 'weigernik' stamt uit het pre-perestrojka- tijdperk, toen het oude regime geheel willekeurig grote aantal len burgers belette het land te verlaten. Vooral joden die naar Israël wilden, waren van die po litiek het slachtoffer. Gorba tsjov stond op het punt naar Zuid-Korea te vertrekken, maar dat gaat nu niet door. „Ze willen hem in de wurggreep nemen", beaamt commentator Otto Latsis in het dagblad Iz- vestia. Net als andere ex-com- munisten liet ook de voormali ge Sovjet-premier Ryzjkov zich voor het Hof uiterst negatief uit over de eerste en laatste presi dent van de Sovjetunie, die te gelijkertijd algemeen secretaris van de Communistische Partij Bij elke dag die verstrijkt ne men de kansen van de appa rattsjiki af om de zaken in het land weer over te nemen. Ze zijn hun gebouwen, geld en ove rige bezittingen al kwijt. Als de staat, met wie de partij was ver smolten, in het kader van de privatisering ook nog de staats bedrijven afstoot, zal een nieu we 'socialistische' revolutie a la 1917 nodig zijn, wil de partij haar oude macht ooit herwin nen. Daar kan de uitspraak van het Constitutionele Hof weinig aan veranderen. Of de communisten hun defini tieve ondergang beseffen, is on duidelijk. Duidelijk is wel, dat ze het Hof graag zouden gebrui ken om de tot judas gedegra deerde Gorbatsjov op de knieën te dwingen. Van alle getuigen die het Hof heeft gehoord, zou de positie van Gorbatsjov het minst benij denswaardig zijn. Niemand van de juristen en andere 'deskun digen' bleek onpartijdig. Iedere getuige kon derhalve rekenen op de steun van een der partij en, de ex-communisten of Jelt sins democraten. Verschijnt de voormalige Sovjetleider voor het gerecht, dan krijgt hij er van zowel links als rechts van langs. Die vernedering is de trotse Gorbatsjov kennelijk te groot. Anders zou hij niet afzien van zijn snoepreisje naar Zuid-Ko- rea. Het Russische televisie journaal putte gisteravond troost voor Gorbatsjov uit de Amerikaanse geschiedenis. Het Witte Huis bespaarde president Nixon na diens gedwongen af treden de vernedering van een rechtszaak. Lading doodt vier automobilisten BUFFALO In de Amerikaanse staat New York zijn gisteren vier automobilisten omgekomen toen hun voertuig werd verpletterd. Enkele drie ton zware rollen staaldraad waren van een vrachtwa gen gevallen toen deze voor een stilstaande auto moest uitwijken. Idoor ROGIER SLOP KUWAYT-STAD - Bij het stemlokaal in district 1 in Ku- wayt-Stad had gisteren een ab solute plakwoede toegeslagen. Zelfs de heilige luxe-auto's wa ren geheel en al voorzien van af fiches dieop de valreep nog eens de voortreffelijkheid van de diverse kandidaten moest onderstrepen. De sfeer was anders dan tijdens de weken durende campagne voor de parlementsverkiezin gen. Toen heerste een elektrifi- cerend politiek debat, waarbij geen heet hangijzer werd ge schuwd: van de gaten in de na tionale veiligheid (een trauma sinds de Iraakse invasie) en de zorgwekkende kapitaalvluoht, tot aan kritiek op de regering en de positie van de heersende al- Sabah-dynastie toe. Dit debat was nu uitgewoed bij de uitverkoren 1 op de 7 staats burgers) stemgerechtigden. Vol ernst betraden de mannen het stemlokaal, waar de ook in Ne derland bekende procedure trouwhartig werd gevolgd. En na het verlaten van het lokaal sloeg de stemming om in ont spannen vrolijkheid, die de plei nen voor de veelal in schoolge bouwen gevestigde stemlokalen snel vulde. De geur van koffie en geroos terd vlees vulde de lucht. De vaak moeilijke keuze was ge maakt, het gewone leven ging weer van start. „Nu even geen politiek meer", lacht een man, „nu moeten we eerst maar weer eens bijpraten met onze vrien den en onze buren". Tevreden waren ze zeker, de stembusgangers van district 1. En het ziet er inderdaad naar uit dat het vijftig zetels tellende parlement een getrouwe afspie geling wordt van de samenstel ling van het kiezerskorps, dat zich liet leiden door tribale, reli gieuze en commerciële groepe ringen (echte partijen zijn niet toegestaan) öf door echt onaf hankelijke kandidaten. Maar of dit parlement ook werkelijk het hele Kuwaytse volk vertegen woordigt, is meer dan twijfel achtig. Vrouwen Ironisch genoeg was het stem lokaal van district 1 gevestigd in een meisjesschool. Maar uit gerekend daar was gisteren geen vrouw te zien. De zegenin gen van de democratie zijn in Kuwayt nog niet voor Eva's dochters weggelegd. De roep om politieké rechten voor vrou wen wordt wel steeds sterker, en ook diverse kandidaten van gisteren beloofden zich daar sterk voor te maken. Veel kan didaten lieten vrouwen toe op campagnebijeenkomsten, en enkele 'politieke heethoofden' gingen zelfs zo ver om vrouwen toespraken te laten houden. De kwestie is mede zo belang rijk, omdat vrouwen uit de nachtmerrie van de Iraakse be zetting een nieuw zelfbewust zijn hebben overgehouden. Ter wijl veel mannen gevlucht, on dergedoken of gevangengeno men waren, moesten vrouwen de last van het dagelijks leven zelfstandig dragen Veel van hen speelden als koe rierster en smokkelaarster. maar ook bij guerrilla-acties, een sleutelrol in het verzet te gen de Iraakse bezetters. Daar bij liepen ze naast de 'normale' risico's nog een extra gevaar: verkrachting, in een islamiti sche maatschappij de voorbode van een leven als paria. Deze ruw op gang gebrachte emancipatie is niet meer terug te draaien. Op twee plaatsen in Kuwayt-Stad eisten vrouwen in demonstraties gisteren dat hun politieke rechten in 1996 wèl gewaarborgd zijn. Als de giste ren gekozen politici hun belofte werkelijk nakomen, lijkt het in dat jaar inderdaad gedaan met de mannelijke overheersing in de Kuwaytse politiek. Er zijn dan waarschijnlijk ook meer mannelijke kiesgerechtig den: de nu nog uitgesloten 'tweederangs Kuwayti's', staatsburgers die niet kunnen bewijzen dat hun familie al voor 1921 in Kuwayt woonde, is ook heel veel moois in het vooruit zicht gesteld. En dan was er nog een schilder achtige groep actief, die wel mocht stemmen maar niet wil de: de kleine kern van extreme fundamentalisten. De drie ge matigde islamitische groepen, die wel meededen, hadden het meest last van deze horzels. Als de gematigden een bijeenkomst belegden, namen de 'preciezen' de vergadering als een soort overval-commando over. Vol vuur betoogden ze dat de demo cratie een vinding van de duivel is, omdat het gelijk van de meerderheid nooit sterker kan zijn dan dat Ene Grote Gelijk, dat van boven komt. Waarop de gematigden dan weer betoogden dat de koran juist een groot pleidooi vóór de mocratie is. Zo ontwikkelde zich in de tenten prachtige dis cussies, waarbij de korantek sten je om de oren vlogen. Want tenslotte is het subtiel in je ei gen voordeel uitleggen van hei lige boeken van alle tijden en alle volken. Een klein, hongerig meisje mag uithuilen bij haar zusje. Georgië stelt ultimatum aan Russische troepen TBILISI Russische troe pen hebben tien dagen de tijd zich uit Georgië terug te trekken, of zullen anders worden gedwongen de voor malige Sovjet-republiek te verlaten, heeft Dzjaba Ioseli- ani, een lid van de regerende Georgische Staatsraad, gis teren gezegd. Russische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in de naar af scheiding strevende regio Ab- chazië een Georgische helikop ter neergeschoten. De twee be manningsleden kwamen om het leven. Het Russische minis terie van defensie ontkende dat Rusland bij het incident betrok ken was en zei dat de helikopter was neergehaald door een luchtdoelraket afgevuurd door Abchazische separatisten. Het was niet duidelijk of het ul- timutum van Ioseliani wordt gesteund door de Georgische leider Edoeard Sjevardnadze en de twee andere leden van de Staatsraad. De Georgische lei ders verschilden in het verleden van mening in het Abchazische conflict. Sjevardnadze gaf „Russische reactionaire kringen" de schuld van de verslechterende situatie in Abchazië, maar zei dat de re laties met Moskou niet moeten worden verbroken. „We moeten niet vergeten dat er ge zonde, democratische krachten zijn in Rusland", aldus Sjevard nadze. Georgië en Rusland laten zich steeds krijgshaftiger tegenover elkaar uit naar aanleiding van de strijd in de Georgische regio Abchazië. Georgië zond in au gustus troepen naar de westelij ke regio - een stap die door het Russische parlement werd veroordeeld. Australië schaft Britse lintjes af CANBERRA Australië heeft definitief een'einde gemaakt aan het verlenen van adellijke titels en andere onderscheidin gen uit het Britse decoratiestel sel. De conservatieve regering van premier Paul Keating licht te koningin Elizabeth gisteren in dat Australië een punt zet achter het aanbevelen van Au stralische burgers voor Britse onderscheidingen. De Labour- partij volgde sinds 1975 al die gedragslijn en droeg sindsdien burgers voor een nieuw ontwor pen, eigen decoratiestelsel voor. Door een gebrekkige watervoorraad lukt het de Bosnische brandweer niet de brand in dit kantoorgebouw in hartje Sarajevo in bedwang te houden. FOTO: AP orgische leider Edoeard Sjevardnadze (midden) en zijn lijf- Jen verlaten hun helikopter Ze moesten een vroegtijdige lan- liaken nadat ze door een andere helikopter waren aangevallen. FOTO: AP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7