Top Birmingham zal confrontaties mijden „Uitgelachen worden met gym, een ramp" Snel akkoord van levensbelang voor economie Zuidafrika 'Isis' beschermt John Major alleen tegen 61 sBSBss.. Binnenland Buitenland 'Boerenkees' was kleurrijk politicus LUXEMBURG - De Euro pese Gemeenschap moet meer open worden. Alvorens nieuwe plannen op tafel te leggen zou de Europese Com missie meer ruggespraak met de lidstaten moeten hou den. En het grote publiek zou meer moeten weten over de positieve effecten van de ver dragen van Maastricht. Dat schrijft de Britse premier John Major in een brief aan zijn EG-collega's. In die brief zet de premier uiteen hoe hij zich de speciale Europese topconferen tie volgende week vrijdag in Birmingham voorstelt. Zo wil hij liever niet dat de mi nisters van financiën aan het overleg deelnemen. Die zouden aanvankelijk het topoverleg bij wonen om de grote problemen die de afgelopen weken op de valutamarkten ontstonden on der de loep te nemen. „Een dergelijke uitnodiging zou de suggestie wekken dat er in Birmingham ingrijpende be slissingen worden genomen, hetgeen op zichzelf alweer tot instabiliteit op de valutamark ten zou kunnen leiden", aldus Major. De Britse premier - wiens brief gisteren tijdens het overleg van de EG-ministers van buiten landse zaken in Luxemburg uit voerig ter sprake kwam - is bo vendien van mening dat het „grote publiek van ons een dui delijk signaal moet vernemen" waaruit blijkt dat de regerings leiders wel degelijk rekening houden met de opvattingen die in Europa leven. Ook vindt hij dat „de Gemeenschap dichter bij de burger moet worden ge bracht". Tenslotte pleit Major ervoor de discussies in Birmingham ge deeltelijk openbaar te maken. Hij wil vooral de algemene ver klaringen, die de regeringslei ders aan het begin van elke top ontmoeting afleggen, een open baar karakter krijgen. „De nadelen zijn duidelijk. Maar ik geloof dat die ruim schoots opwegen tegen de voor delen: we tonen de burgers onze hang naar openheid en we de monstreren bovendien hoe de Gemeenschap werkt", aldus Major. Met de brief van de Britse pre mier is in feite de toon gezet voor de speciale top. Major wil confrontaties zo veel mogelijk vermijden en tegelijkertijd het grote publiek - dat ernstige pro blemen met Europa heeft - ge ruststellen. Ook wil Major niets doen dat de betrekkelijke rust op de valuta markten kan verstoren. De EG-ministers van buiten landse zaken lieten het gisteren in Luxemburg eveneens niet op confrontaties aankomen. Het controversiële onderwerp van de 'subsidiariteit' werd terug verwezen naar EG-topdiploma- ten in Brussel die nadere proce dures zullen uitwerken. Nederland heeft overigens pro blemen met de voorstellen die onder meer de Britten op het stuk van de subsidiariteit (het principe dat besluiten zo dicht mogelijk bij de bevolking wor den genomen) hebben gedaan. Minister Van den Broek verzet zich tegen steeds terugkerende toetsingen op de weg die een voorstel naar een definitief be sluit aflegt. De ministeris van oordeel dat vooral de kleinere EG-landen in dat geval tegen over de grotere landen bena deeld worden. Van den Broek vindt dat de toetsing van de subsidiariteit slechts een keer en dan vlak na de lancering van een voorstel moet plaatsvinden. Open Confectie-mode voor de lente en de zomer van volgend jaar wordt momenteel geshowd in Rome. Dit model draagt een open combina tie van ontwerper Byblos. FOTO: AP HARDENBERG Stuntelen met gymnastiek. Uitgelachen worden. Als laatste overblijven bij het kiezen van de teams. Slecht zijn in sport is een ramp, vinden Rolf (13) Marieke (13) en Debora (14). Wie mee wil tel len, moet goed kunnen sporten. Om zich in de gymzaal beter thuis te voelen, gymmen ze elke week bij BROK in Hardenberg. Bewegings Recreatie Onhandi ge Kinderen bestaat daar al ze venjaar en heeft ruim tweehon derd leden van 3 tot 32 jaar. „BROK klinkt wel leuk, maar onhandige kinderen is zo'n stomme naam", zeggen Rolf, Marieke en Debora meteen ver ontwaardigd. Debora: „Alsof we niks kunnen en alles laten vallen. Maar BROK heeft vol gens mij nog een betekenis: brokstukken, omdat we er niet echt bijhoren". Waarom niet? Debora: „We kunnen gewoon minder goed gymen, verder is er niet zo veel verschil". Slecht ballen kunnen vangen en moeite hebben met bokspringen, zijn voorbeelden die ze alledrie herkennen. Rolf heeft problemen met alle toe stellen: „En toen ik jonger was durfde ik geen koprol, nu heb ik een hekel aan de handstand". Het heeft met je motoriek te maken, maar wat dat nou pre cies is? „Je hersenen geven ver keerde seintjes naar bijvoor beeld je handen", legt Debora uit. „Borduren kan ik ook niet, ik krijg de draad niet in de naald". Bij sporten valt het dus vooral op. „Ik word telkens als laatste gekozen, ze laten je gewoon links liggen", vertelt Debora fel. „Het is niet leuk om altijd de slechtste te zijn". Marieke vertelt dat ze weieens huilend thuis kwam, als ze haar weer hadden uitgelachen. „Dat was ik zat, daarom zit ik op BROK. Ik wil beter leren gymmen. Vol leybal leer je op school in twee lessen, hier in vijf. De groepjes zijn klein. Ze leggen jou uit wat jij niet snapt. Op school kijken ze naar de groep, hier naar de persoon. Bij BROK ben je alle maal ongeveer even goed. Daar om durf je vragen te stellen als je iets niet snapt. En als je een oefening niet durft, word je ge holpen. Het helpt echt, door oe fenen word je beter. Een paar jaar geleden was ik veel stunte- liger". „Je krijgt meer zelfvertrou wen", vindt Debora. „Ik durf op schoolgym dingen niet, die ik bij BROK wel kan". Naast gym kun je bij BROK zwemmen, judo en dansen oefe nen. Fysiotherapie kan ook hel pen. Rolf: „Ik moest gooien met een bal. En schrijven, want ik schreef slordig. Ik doe het niet meer, want volgens mij heeft het geen zier geholpen". Vol gens Deborah helpt fysio wel. „Alleen sommige oefeningen die ik thuis moet doen, zijn zo irritant. Knoopjes één voor één in een potje gooien"! Spreekbeurt Niemand weet dat Rolf op BROK zit. „Ik werd op mijn vo rige school steeds uitgelachen en gepest. Dat was heel rot. Ik probeer het nu te vermijden door het aan niemand te vertel len. Het gaat ze niks aan". „Nou, van mij mag iedereen het weten", reageert Debora met een. „Ik schaam me er niet meer voor. Als je üitlegt waar om je op BROK zit, begrijpen ze het beter". „Dat durf ik niet", zegt Rolf eerlijk, „ik kan de reacties wel voorspellen. Volgens mij is niet kunnen sporten voor een jon gen erger dan voor een meisje. Jongens pesten eerder". „Natuurlijk niet", roept Debo ra, „als meisjes niet kunnen turnen, worden ze ook uitgela chen. Je moet er een spreek beurt over houden, dat heb ik Idoor RIK IN 'T HOUT Idoor BOB VAN HUÉT In memoriam mr. dr. Cornelis Berkhouwer DEN HAAG - Met het heengaan van mr. dr. Cor nelis Berkhouwer heeft ons land één van de laatste echt kleurrijke politici verloren. 'Boerenkees', zoals hij bij veel Nederlanders bekend stond, overleed in de nacht van zondag op maandag in een ziekenhuis in Alkmaar. Hij bereikte de leeftijd van 73 jaar. Cees Berkhouwer, die kort na de oorlog aan de universiteit van Amsterdam promoveerde tot doctor in de rechtgeleerd heid, was aanvankelijk werk zaam als advocaat in zijn ge boorteplaats Alkmaar. Hij be gon zijn politieke loopbaan aan het eind van de jaren veer tig als gemeenteraadslid voor de VVD in Alkmaar. Medio ja ren vijftig vaardigde die partij hem af naar de Tweede Ka mer, waar hij ruim twintig jaar actief zou zijn. Landelijke bekendheid ver wierf Cees Berkhouwer echter vooral als lid van het Europees Parlement (EP). Hij maakte zijn opwachting in dit college in 1963, toen een dubbellid- maatschap van Tweede Ka mer en Europees Parlement nog mogelijk was. In zijn Eu ropese periode was Berkhou wer vice-voorzitter (1966- 1969) en voorzitter van het parlement (1973-1975). Tus sen deze beide functies in voerde hij de liberale fractie aan in-het EP. De bijnaam 'Boerenkees' kreeg hij al heel vroeg, vanwe ge het grote aantal agrarische cliënten in zijn advocaten praktijk in Noord-Holland. Ook ging hij er prat op dat zijn voorvaderen boeren en tuin ders waren. Bij het grote pu bliek raakte hij als 'Boeren kees' bekend na zijn optreden in het begin van de jaren ze ventig in een beroemde tv-re- clamespot voor melk („Goed voorU!"). „Hou de dief' Maar melk was toch niet de KAAPSTAD „We moeten nu zo snel mogelijk handelen om het land te behoeden voor een economische ramp", zei ANC-president Nelson Man dela vorige week na hervat ting van de onderhandelin gen met de regering De Klerk. Mandela lijkt zich te realiseren dat, zonder een spoedig politiek akkoord, hij straks hooguit president wordt van een failliete, hulp behoevende staat. Hoe slecht Zuid-Afrika ervoor staat, blijkt uit de positie van de bevoorrechte blanke bevolking. Op dit moment zijn meer dan honderdduizend blanken aan gewezen op voedselhulp, terwijl in 1985 nog geen enkele blanke de hand hoefde op te houden. Bij de organisatie 'Werk en Oorleefi in Pretoria staan dage lijks rijen blanken voor de deur om zakken aardappels en twee dehands kleren op te halen. „Op dit moment geven we hulp aan vijfduizend gezinnen en dat aantal groeit nog iedere dag", zegt directrice Kleintjie Perrei- ra van Werk en Oorleef. Uit een opiniepeiling blijkt dat zestig procent van de blanken het af gelopenjaar armer is geworden. Meer dan de helft verwacht dat het nog verder zal verslechte- „Ik moest er wel aan wennen maar nu ben ik blij met mijn nieuwe baantje", zegt Martha, een 47-jarige blanke weduwe, die de vloeren dweilt bij een huisgezin in Stellenbosch. En kele jaren geleden was dit nog ondenkbaar, want schoon maakwerk was uitsluitend be stemd voor de zwarte bevol king. Maar de tijden veranderen en er zijn nu honderden vrouwen als Martha die voor zo'n 300 gulden in de maand als diens tmeid functioneren bij welge stelde gezinnen. De armoede van de blanken in Zuid-Afrika is nu op Het niveau van de twin tiger jaren toen de regering drastisch ingreep en de maat schappij ten voordele van de blanken wijzigde. Blanken kregen goedkoop on derwijs, gezondheidszorg en er werd gezorgd voor pensioenen, woonsubsidies, overheidsbanen en andere steun. De afgelopen vijf jaar is dit systeem door overheidsbezuinigingen gro tendeels ontmanteld maar het BRIGHTON Inwoners van Brighton zijn door de politie ge vraagd mee te waken over de veiligheid van premier Major. De bescherming geldt niet het scherp waarmee Euro-sceptici en andere, teleurgestelde, con gresgangers de partijleider waarschijnlijk zullen beschie ten maar de permanente drei gingvan IRA-terrorisme. In 1984 was het Tory-congres doelwit van een bomaanslag. Brightons Grand Hotel, dat ook nu weer onderdak biedt aan premier en ministers, werd toen opengescheurd door een krachtige bom die was verstopt enkele etages boven de kamer van premier Thatcher. Zij bleef ongedeerd maar vijf mensen kwamen om, onder wie het la gerhuislid Antony Berry. Rond het Brighton Centre zijn sinds enige weken posters opge hangen die het publiek oproe pen extra waakzaam te zijn. De politie is vooral bevreesd voor een mortieraanval vanuit een geparkeerd bestelbusje, zoals gebeurde bij de IRA-aanval op Downing Street 10 in januari vorigjaar. Eén van de afgevuur de granaten ontplofte in de tuin terwijl het kabinet vergaderde. Na de klap zou premier Major de manhaftige woorden hebben gesproken: „Mijne heren, ik ge loof dat we deze bijeenkomst beter elders kunnen voortzet ten". Werkzaamheden gedu rende deze zomer aan de voor gevel hebben Majors werkadres inmiddels tot een ware bunker gemaakt. De omvangrijke veiligheidsope ratie in Brighton draagt de co denaam 'Isis' en kostte de Brit se belastingbetaler - gerekend naar de sterlingkoers van giste ren - 5,8 miljoen gulden. Gas- tenregisters van hotels en pen sions zijn al wekenlang doorge licht om verdachte klanten er uit te pikken voor nadere uitleg van hun bezoek. De bom die het Grand Hotel deels verwoestte was waarschijnlijk lang vóór het congres geplaatst. 'Isis' laat niets aan het toeval over. Alle congresgangers wor den bij het betreden van het za lencomplex uitgebreid gecon troleerd en onderzocht op wa- keerpunt in de economie begon al daarvoor, in 1973. „Door stakingen in Natal en daarna de Soweto-rellen veran derde Zuid-Afrika van een rijk land waar alleen de blanken het goed hadden, naar een armer land waar ook de zwarten eisen stelden", constateerde prof. Sampie Tèrreblanche, hoogle raar economie aan de universi teit van Stellenbosch. Wereld recessie, interne strijd en bui tenlandse boycots veranderden het jaarlijkse groeipercentage van de economie van zes pro cent tot bijna nul en de inflatie steeg naar gemiddeld vijftien procent. Banen Het gaat slecht met de blanken maar voor de zwarte bevolking is de situatie bijna desastreus 'Operatie Honger' voedt op dit moment bijna twee miljoen zwarten per dag, slachtoffers van de economische recessie en de droogte die zuidelijk Afrika treft. De cijfers die Nelson Man dela vorige week onder ogen kreeg, zijn schokkend. Zuid-Afrika moet iedere dag duizend banen scheppen om de schoolverlaters op te vangen maar het land verliest juist ie dere dag duizend banen. De eer ste maanden van dit jaar absor beerde de economie nog geen zeven procent van de schoolver laters en dit leidt tot wanhoop onder de zwarte jeugd. Werk loosheidsuitkeringen bestaan niet, veel jongeren worden cri mineel en versterken Zuid-Afri ka's imago als 's werelds meest gewelddadige samenleving. Ingrijpende overheidsmaatre gelen zijn nodig maar er is geen geld. Het begrotingstekort be draagt dit jaar drie miljard gul den en het IMF weigert, con form de eis van het ANC, Zuid- Afrika op de been te helpen met goedkope leningen zolang er' geen interim-regering is. Buitenlandse investeerders mijden het land als de ziekte zo lang het geweld voortwoekert en er geen politiek akkoord is. Een derde van de Engels spre kende blanken, vooral de beter opgeleiden en kapitaalkrachti gen, overweegt om Zuid-Afrika te verlaten omdat ze zeer pessi mistisch is over de toekomst. Als dat gebeurt, dan zijn de ge volgen voor de economie wel te raden. Pessimisme overheerst ook bij de befaamde politicoloog, pro fessor David Welsh. „Ik voel me te oud om nog te emigreren, maar mijn kinderen gaan naar Europa", zegt de man die begin 1990, na de vrijlating van Man dela, nog zo enthousiast was over de toekomst. Welsh schildert een somber eco nomisch perspectief: „Ik ver wacht dat de rand (nationale munt, RH) nog veel meer zal dalen en dat de economie ver slechtert". Alleen een succesvol politiek akkoord kan een kente ring veroorzaken, maar Welsh wijst erop dat van de veertig de mocratiseringsprocessen die de afgelopen twintig jaar wereld wijd plaatsvonden de succesvol le (minder dan de helft) plaats vonden in groeiende econo mieën. „Democratisering schijnt alleen te slagen in een sfeer van groei en relatieve wel vaart", zegt Welsh. In Zuid-Afrika bedraagt de eco- John Major FOTO: pens. Handen moeten een speciale detector, die als men recentelijk met stof in aanraking is Putdeksels rond het tieblok zijn verzegeld en zijkant en zeezijde zijn barricaden opgesteld die tuele zelfmoordchauffeurs mobiele bommen moeten ren. Scherpschutters staan" de daken en videocamera's 1 ren eveneens van boven n alle ingangen. Politiehelik ters patrouilleren in een ti lijk ingestelde no fly-zone acht kilometer rond en 300 ter boven het Grand Hotel, elitekorps SAS ten slotte is raat voor het geval terroris uit zee aanvallen of er toch zouden slagen mensen te gij len. Alle high-tech-bewaking en na onopvallende 'James Bo agenten' bieden premier Mi overigens geen garantie dit c gres te overleven, dat wil z gen als leider van de Conser tieve Partij. Zowel op het eco! mische als het Europese fron grof geschut aangereden om leider verbaal te beschiet Dat zal vooral op de zogehei 'fringe meetings' gebeur vergaderingen buiten de gr zaal waar dissidenten hun h kunnen luchten. Antony U low, de strijdvaardige Eu scepticus en afgevaardigde vc Northampton, waarschu' „John Major moet al vecht voor de economie. Als hij frontaal de partij aanvalt n een opgelegde ratificatie t Maastricht is dat net zoiets een tweede front beginnen Rusland. De geschiedenis ht bewezen dat dat niet verstart Dr. Cornelis Berkhouwer. meest geliefde drank van de WD-politicus. Hij dronk lie ver wijn en wist daar ook veel van. Zijn liefdewoor het gegis te druivenat zou hem zelfs noodlottig worden. In 1983 betrapte een Belgische pers voorlichter hem op een recep tie in Straatsburg bij het 'ont vreemden' van kaas en wijn. De uitroep „Houd de dief!" van de alerte Belg stond de volgende dag op alle Neder landse voorpagina's. Grote beroering in de WD. Berkhouwer zelf ontkende. Hij had niet meer dan één fles je meegenomen, zei hij, om op zijn hotelkamer een slaap mutsje te kunnen drinken. „En die dingen stonden er voor". Maar uiteindelijk zag Berkhouwer in dat zijn imago te veel beschadigd was en stel de hij zich niet meer herkies- ANC-leider Nelson Mandela knoopt tijdens zijn bezoek aan de Chinese Muur een praatje aan met een man in traditioneel Chinees krijgstenue. nomische groei momenteel nauwelijks 0,9 procent, de rand is sinds 1985 in waarde gehal veerd en de werkloosheid ligt boven de veertig procent. Door de droogte zullen de komende acht jaar naar verwachting minder dan de helft van de hui dige 60.000 agrarische bedrij ven blijven bestaan. Zelfs met een politiek akkoord zal het een ongelooflijke presta tie zijn om de economie op gang te brengen. Als er niet snel een interim-regering komt die ook het geweld controleert, dan kan Zuid-Afrika worden toegevoegd aan de waslijst van Afrikaanse landen die de bevolking in leven houdt door buitenlandse voed selhulp. „Een catastrofe dreigt", zegt ANC-leider Man dela en hopelijk is dat een bin dende factor voor alle politieke leiders. FOTO: Afcloi lijn baar. „Ik was 65, tijd om vee het leven te genieten. Mfcnt politiek is een hard vak. Ij weet je als je erin stapt", Lncj hij twee jaar geleden in eenLj^g terview met een weekblad. Hieruit mag niet de indiwj onstaan dat Berkhouwer zLa alleen maar bezig hield nL „Wein, Weib und GesanL, Hij was ook een hartstochj^e] lijk bepleiter van de Europ^e] zaak. De eenwording van E ropa verklaarde hij tot zl grote ideaal. Het wegvalM.1 van de grenzen in 1992 schouwde hij als een eerf l grote stap op weg daar na toe. „Het waagt echter cjNl een enorme internationale éts lidariteit. De druk op de rijlht landen zal groter word^eti maar zij moeten niet kré>le nen", zei hij in 1989 in e|vo krante-interview. &w

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6