Schade ramp honderden miljoenen 'Solidariteit is hartverwarmend' Surinaamse ambassadeur geweerd van onheilsplek 'Als de sociale barrières wegvallen dan sla je toe' Israël rouwt mee Vliegramp VERZEKERING DEKT MEESTE KOSTEN Paramaribo wacht op de dodenlijst Leidse Courant dinsdag 6 oktober 1992 jtilliaanse premier iar Nederland jlemstad De Antilliaanse bier, Maria Liberia, is in (band met de vliegramp gis- kvond naar Nederland ver leken om haar landgenoten ide Bijlmermeer bij staan, ji Curagaos radiostation Jdde, dat er vooral mensen iCuragao, maar ook Aruba- >ij, Bonaireanen en Boven kaders wonen in zowel Groe- Jeen als Kruitberg. Op Cura- J is door de Regeringsvoor- lAtingsdienst een crisiscen- ejm ingesteld, dat alle verzoe- ni om informatie verzamelt lipstuurt naar Nederland. lid van EG r noodhulp issel De Europese Com- iie heeft 2,3 miljoen gulden :hikbaar gesteld ten behoe- an personen die ernstig ge- zijn door het tragische ;val in Amsterdam. De com- jsie wil met de noodhulp ge- n van de solidariteit van de met de familieleden van de ihtoffers. De hulp zal wor- A geleverd in de vorm van tl en eerste levensbenodigd- ïilen, aldus een mededeling ii de commissie. perk lading van chtvliegtuigen' issel Als grote vracht- gtuigen in de buurt van Dnwijken moeten opstijgen, pen ze minder zwaar bela- te zijn dan het toestel van W dat zondag is neergestort, •n Europese Commissie zou Iftoe regelgeving moeten Jrbereiden. Dit stelt het Brit- ■iPuroparlementslid Ken Col tij (Labour) in een brief aan Van Miert. oten betuigen !)deleven nl> Haag De Franse presi- Jjt Frangois Mitterrand heeft af medeleven met de slachtof- ji van de vliegtuigramp be- agd aan koningin Beatrix en ^Israëlische president Halm erzog. In een boodschap aan ajtoningin vraagt Mitterrand n( 'oprechte condoleances te brengen aan de familie i. de slachtoffers van de dip'- Dat deden ook de Engel- otoningin Elisabeth, paus Jo- fnes Paulus II, de Britse pre- ^r Major, de Duitse minister- ,jsident Kohl en de voorzitter de Europese Commissie, jiques Delors. rs klaagt :ier politie «sterdam - De Nederlandse jwniging van Journalisten iJ heeft bij burgemeester ijl Thijn en de hoofdcommis- rjis van de Amsterdamse poli- [«Nordholt geklaagd over de ?we' behandeling van de pers ;jr de politie. De NVJ heeft ;|rip voor de moeilijke om- jpdigheden waaronder hulp- Jeners en politie na de ramp Asten werken, maar dat mag efn alibi zijn voor geweld te- I journalisten. Verscheidene ijnalisten zijn door agenten Jagen of geschopt, ïj ogrammering is 3ak van omroepen Jersum NOS en RTL 4 tjben geen scenario's klaar den om bij rampen de pro- [mmeringaan te passen. Wat jmblieke netten betreft be- jfen de omroepen zelf of en ij zij het programma-aanbod fcigen. Alleen in het geval dat 'i lid van het koninklijk huis jrlijdt ligt een draaiboek #r, dat in overleg met de om- ipen is opgesteld, heeft een JS-woordvoerder meege- ijld. Voor de komende dagen jpt dat alle programma's ijnen worden onderbroken ijr nieuws over de ramp. imer praat pas }er over ramp tl Haag Het heeft totaal p zin om nu al te gaan filoso fen over de politieke aspecten jd de vliegramp in de Bijl- rmeer. Dat zal best nog wel s een keertje gebeuren. Een jetie van deze strekking Bm gisteren van alle politie- ■jpartijen in de Tweede Ka- j. Vanwege de vliegramp be at de kamer de algemene be- iouwingen, die vandaag van ft zouden gaan, voorlopig uit ftellen. Van links tot rechts |len de partijen geschokt te I door de rampzalige gebeur- jis van zondagavond. Maar zaken als de schuldvraag, beschikbaar stellen van n aan de getroffenen, het erkeer over de Bijlmer men nadrukkelijk niet in- ln. „Laten we eerst maar ho- B dat de hulpverlening goed ft verlopen. Dat is momen- l het belangrijkste", luidden 'eacties. Dat de vliegramp op mijn wel in de kamer aan de e komt staat wel vast. De isluchtvaartdienst zal een port over de ramp opstellen, dit rapport wordt besproken >r de kamerleden. Amsterdam De totale kosten van de ramp met de Israëlische Boeing 747 kunnen oplopen tot honderden miljoenen guldens. De meeste kosten worden ge dekt door de verzekering. El Al heeft haar vliegtuigen bij Lloyd's in Londen verzekerd en ook de woningbouwvereniging Nieuw Amsterdam is verzekerd voor schade aan de flats. Gedupeerde bewoners kunnen de schade verhalen via een in boedel- of brandverzekering. Ook medische Jcosten worden vergoed. Voor de mensen die onverzekerd zijn is het de vraag of de schade vergoed wordt. Daarvoor is het nodig dat er een aansprakelijke partij is. De totale omvang van de schade is nog onbekend, maar komt ze ker boven de tweehonderd mil joen gulden. Het neergestorte vliegtuig is al 62 miljoen dollar waard, ongeveer honderd mil joen gulden. De lading, 113 ton parfum, is ook verzekerd, maar een woordvoerder van Lloyd's kon nog niet zeggen voor welk bedragen bij wie. De woningbouwvereniging Nieuw Amsterdam, die de ge troffen flats in beheer heeft, spreekt van een schade van minstens twintig miljoen gul den. „Die schade is gedekt door de verzekering", aldus een lid van de directie. Het Nederlands Verbond van Verzekeraars meldt dat de schade aan de inboedel in prin cipe wordt vergoed. Ook de me dische kosten worden door de polissen of het ziekenfonds ge dekt. Daarnaast keren ook le vensverzekeringen uit en zijn er de arbeidsongeschiktheids verzekeringen. De schade aan auto's wordt ook door de mees te polissen gedekt. Over het bedrag aan claims heeft men nog geen idee. „We hebben in de sporthal Bijlmer een helpdesk opgezet waar de gedupeerden een claim in kun nen dienen. Op het moment zijn er 120 binnen. Van de hoog te hebben we nog geen inzicht" aldus een woordvoerster. Schuldvraag De komende weken zal de strijd over de schuldvraag losbreken. Het technisch onderzoek zal uit moeten wijzen of El Al of de be manning van het vliegtuig in gebreke zijn gebleven. Zo ja, dan zullen de verzekerings maatschappijen de schade ver halen op El Al. Ook gedupeer den die niet verzekerd zijn kun nen dan de schade claimen bij de Israëlische luchtvaartmaat schappij. Of El Al die schade herverzekerd heeft bij Lloyd's kon een woordvoerder van Lloyd's nog niet zeggen. „We zijn de zaak aan het bekijken, maar het kan een paar dagen duren voor we alle gegevens bo ven water hebben". Indien El Al geen blaam treft is het maar de vraag of onverze kerde gedupeerden iets terug zien. Iets soortgelijks deed zich voor bij de aardbeving in Lim burg. De polisvoorwaarden slo ten uitkering bij een aardbe ving uit, waardoor de gedupeer den met lege handen achterble ven. Premier Lubbers wilde in een eerste reactie nog niet over schadevergoedingen praten. foto Fotobureau Dijkstra Zoeken naar menselijke resten Op de plaats waar zondagavond de Boeing-747 van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al zich in twee flats boorde in de Bijlmermeer, is gisteren begonnen met de berging van de slachtoffers en de resten van het vrachtvliegtuig. Op de foto zoeken leden van het identificatieteam de omliggende terreinen minitueus af naar menselijke resten. Amsterdam 'Hartverwar mend' vindt de Amsterdamse burgemeester E. van Thijn de solidariteitsbetuigingen uit binnen- en buitenland. Ook de hulpverlenende instanties en de behulpzame Bijlmerbewo ners kregen gistermiddag tij dens een bijzondere raadsver gadering een flinke pluim. Het waren slechts de enige woorden van troost tijdens de emotionele bijeenkomst. Het Surinaamse D66-raadslid E. Esajas gaf openlijk toe aan zijn verdriet. Hij verloor fami lieleden bij de vliegramp. Met de handen voor het gezicht ge slagen luisterde hij naar de toe spraken. „Gisteravond heeft een vliegtuig niet alleen in twee flats een gat geslagen. Het heeft een gat in Amsterdam gesla gen", vatte PvdA-fractievoor- zitter A. de Waart namens alle partijen de gevolgen van de ramp samen. Ze stelde dat de hulpverlening de komende we ken en maanden met dezelfde voortvarendheid moet door gaan. Van Thijn vond de ver woestingen en ellende die hij bij diverse bezoeken aantrof in de Bijlmer met geen pen te be schrijven. De berging van de slachtoffers vordert volgens hem tergend langzaam. „Ons geduld, onze emoties en onze hang naar duidelijkheid wor den zwaar op de proef gesteld. Mijn hart gaat uit naar al die mensen in Amsterdam, maar ook daarbuiten, in Israël, Suri name, de Nederlandse Antillen, Ghana, Somalië en, Kaap Ver- dië, die op dit moment rouwen om het verlies van mensen die hen dierbaar zijn". Den Haag Hoewel een groot aantal van de slachtoffers van Surinaamse afkomst is, heeft de Surinaamse ambassadeur C. Ramkisor de afgelopen twee da gen geen toestemming gekre gen de plaats van de vliegramp in de Bijlmermeer te bezoeken. Zowel zondagavond als maan dagmiddag kreeg Ramkisor, na dat hij per auto van Den Haag naar Amsterdam was gekomen, van politiefunctionarissen te horen dat hij niet binnen de af zetting mocht komen. Dit stond in schrille tegenstel ling tot de ontvangst bij de flats Kruitberg en Groeneveen van Nederlandse hoogwaardig heidsbekleders. Koningin Bea trix, premier Lubbers en de mi nisters Dales en Maij werden gisterochtend door burgemees ter Van Thijn en de comman danten van politie en brand weer rondgeleid. Ook de Israëlische ambassa deur mocht zich persoonlijk op de plaats van de ramp op de' hoogte stellen. Zijn Surinaamse collega Ramkisor slaagde er zondagavond zelfs niet in Van Thijn aan de telefoon te krijgen. De zachtmoedige gezant nam dat de burgemeester niet eens kwalijk: „Ach, hij had het heel erg druk met andere zaken". In het crisiscentrum in het stadsdeelkantoor in Zuidoost gaat het PvdA-deelraadslid C. Ambassadeur Ramkisor van Suriname. Warning er vanuit dat het grootste deel van de doden van Surinaamse komaf is. Hij be schikt over twee lijsten, een huurderslijst van de woning bouwcorporatie Nieuw Amster dam en een bestand van het be volkingsregister. Naast Surina- mers behoren vooral Ghane- zen, Antillianen, autochtone Nederlanders en enkele Pakis tani en Kaapverdianen tot de vermoedelijke slachtoffers. Illegalen Of en, zo ja, hoeveel illegale vreemdelingen er in de getrof fen appartementen woonden, kan Warning niet zeggen. „Je mag er wel van uitgaan dat er in de Bijlmermeer sprake is van il legalen maar elke aanduiding van hun aantal vind ik er een te veel. Het is in ieder geval niet zo dat de twee getroffen flatgebou wen Kruitberg en de Groene veen op dat gebied een bijzon dere reputatie hadden". De GGD verwacht problemen met de melding van vermiste personen door illegaal in Ne derland verblijvende familiele den. De GGD zal de komende dagen nagaan hoe deze getrof fenen alsnog kunnen worden bereikt, maar woordvoerder J. Fransen voegde er aan toe dat het niet gemakkelijk zal zijn. „De mensen zijn bang geregi streerd te worden, omdat ze denken dat de autoriteiten daar iets mee doen". Het niet mel den van vermiste personen door de illegalen kan registratie van het werkelijke aantal slachtoffers bemoeilijken. doorClarisse Buma Paramaribo „Dat dit ons moet overkomen", zegt een hindoestaanse koopvrouw op de markt, terwijl ze zorgzaam haar groente en fruit in kleine stapeltjes rangschikt. „Ik kan het gewoon niet geloven. Hebt u de beelden op televisie ge zien?" Zelfheeft ze geen familie in de getroffen flats. „Mijn broer woont veilig met zijn vrouw en kinderen in Den Haag". Maar ze leeft intens mee met haar landgenoten die vertwijfeld op zoek zijn naar hun dierbaren in het rampge bied. Paramaribo wacht op de doden lijst. „En tóch blijf je hopen dat die mensen het hebben over leefd", gaat de vrouw door. Maar in haar hart weet ook zij dat er geen hoop meer is. Surinamers met familieleden overzee denken dezer dagen aan bijna niets anders meer. Ook gisteren stonden er weer flinke rijen bij de kassa's en te lefooncellen van het telecom municatiebedrijf Telesur om een gesprek naar Nederland aan te vragen. „Ik wil mijn moeder in Amster dam bellen", zegt een jonge vrouw die zichzelf met een krant wat koelte toewaait. „Nee, er is niks met haar aan de hand, denk ik. Ze logeert in Am sterdam-West. Maar ik wil haar toch feven horen. Ze heeft trou wens wel een vriendin in de Bijlmer. Dus vandaar." De telefoons bij het informatie centrum, dat Telesur in allerijl met het ministerie van Sociale Zaken heeft opgezet, zijn conti nu in gesprek. Medewerkers draaien ploegendiensten om de talloze vragen te kunnen beant woorden. „Maar echt veel kunnen we niet doen", zegt een medewerkster. „De mensen noemen de namen van hun familieleden. Ze willen weten of ze nog in leven zijn. Maar wij moeten ook wachten op meer gegevens uit Neder land. We kunnen alleen de nummers van de appartemen ten doorgeven die door de ramp zijn getroffen." Het Comité Christelijke Ker ken (CCK) wil in samenwer king met de overheid tot de or ganisatie van een crisisteam ko- Tot nu toe zijn er overigens niet veel verzoeken om pastorale hulp geweest. Maar je moet op alles voorbereid zijn, is de ge dachte. PSYCHOLOGEN OVER PLUNDERINGEN: Plundering en rampspoed gaan wel vaker samen, stellen psychologen nuchter vast na de golf van verontwaardiging over de criminele neveneffecten van het drama in de Bijlmer. door René van Leusden Amsterdam Terwijl de poli tie zondagavond al haar aan dacht richtte op de plek van de ramp, zagen criminelen in de Bijlmer hun kans schoon. Ze plunderden woningen die in pa niek door de bewoners waren verlaten en winkels. Uit auto's en zelfs politieauto's verdwe nen kostbare spullen. De politie hield drie ongeveer 18-jarige jongens aan. Ze zou den zich schuldig hebben ge maakt aan winkeldiefstal. Gis termiddag werden ze vrijgela ten wegens gebrek aan bewijs. De berichten over de diefstallen zullen in menig huiskamer met verbijstering en diepe afkeer zijn ontvangen. Volgens de Am sterdamse politie zijn voorals nog geen aangiftes binnengeko men, waaruit ze afleidt dat het al met al toch nog is meegeval len met de plunderingen en in braken. Een woordvoerder: „Er waren wel meldingen van plun deringen, zoals bij een rijwiel handelaar aan het Holen- drechtplein. Maar ook die heeft nog geen aangifte gedaan". Ondernemers van de drie win kelcentra in de omgeving van het gecrashte vliegtuig spreken de berichten dat vooral zij het mikpunt van plunderaars zou den zijn geweest, tegen. „Bij ons is voor zover ik weet alleen de etalageruit van een mode zaak vernield, maar er is niets gestolen", verzekert mevrouw J. Jongeman, manager van het winkelcentrum Amsterdamse Poort. De drie centra zien ook voor de komende dagen geen aanleiding tot extra maatrege len; ze hebben voldoende ver trouwen in hun stalen rolluiken en alarminstallaties. Eventuele plunderaars lopen, aldus officier van justitie mr. Broek Blauboer, kans op een aanzienlijke straf: „Plundering valt onder diefstal. Maar dief stal kan op verschillende ma nieren worden aangerekend. Stelen tijdens bij voorbeeld een brand geldt als verzwarende omstandigheid. Bij zo'n ramp als nu kan dat dus best nog zwaarder zijn". Op het delict staat maximaal zes jaar gevan genisstraf; in combinatie met geweld kan dat volgens de pers officier oplopen tot negen jaar. Niet verbijsterd Niet overal is met verbijstering op de berichten over plunderin gen gereageerd. Zo keken psy chologen er niet echt van op Plundering gaat, menen zij, wel vaker gepaard met rampspoed. De Leidse sociaal-psycholoog prof. dr. H. Wilke wijt de crimi nele nevenverschijnselen van zondagavond aan een combina tie van zwak normatief besef bij de daders, de geringe pakkans en de aanstekelijke werking van normovertredend gedrag op anderen. In Amerika zou men veel ver trouwder met dit verschijnsel zijn. Wilke: „Als in een stad het licht uitvalt, is het gelijk mis. Het is net of ze er voor klaarzit- ten. Ze komen naar buiten en slaan gelijk aan het plunderen. Je hebt iets soortgelijks kunnen zien bij de rassenonlusten in Los Angeles". De psycholoog dr. P. van Kop pen, hoofdonderzoeker bij het Nederlands Studiecentrum voor Criminaliteit en Rechts handhaving in Leiden, wijst op een theorie die ervan uitgaat dat in iedereen een crimineel schuilt. „Het gros van de men sen laat zich echter van crimi nele handelingen weerhouden door sociaal gedrag en de over tuiging dat de kans gepakt te worden te groot is. Bij een ramp of andere ingrijpende gebeurt e nis kunnen die grenzen snel vervagen. Het is in elk geval verstandig er rekening mee te houden in het rampenplan". Mode-effect „Als er in Amsterdam is ge plunderd". theoretiseert de communicatie-wetenschapper drs. B. de Voogd van de LTniver- siteit van Amsterdam, „zou dat een gevolg zijn van de gebeurte nissen in Los Angeles. Dan moet je denken aan een mode effect, in de trant van: er is een ramp dus wordt er geplunderd want dat doen ze in Amerika ook". De Leidse socioloog prof. dr. A. Schmid denkt er anders over. Zijn verklaring voor de diefstal len van zondagavond: „Als iets tegen de verwachting in ge beurt, gaan mensen ook tegen de verwachting in reageren. Er valt iets van zekerheid weg". Schmid illustreert dit met een onderzoek uit de jaren zestig van de universiteit van Colum bia: „In New Yorkse straten werd een aantal met geld gevul de portemonnees gelegd die voorzien waren van naam en adres van de'afzender. Bijna de helft (45 procent) van de porte monnees werd terugbezorgd. Op 6 juni 1968, een dag na de moord op Robert Kennedy, werd hetzelfde onderzoek nog eens uitgevoerd. Geen enkele portemonnee keerde bij de eige naar terug". „Maar misschien", redeneert Schmid verder, „is de verkla ring veel eenvoudiger, veel plat ter. Gewoon: de gelegenheid maakt de dief; als sociale bar rières wegvallen, sla je toe". Tel Aviv Met gebogen hoofd en oprechte gevoelens van rouw leeft het Israëlische volk mee met de slachtoffers in de Bijl mermeer. In synagoges over het hele land werd gisteravond, in opdracht van de twee Israëli sche opperrabbijnen, gebeden voor het welzijn van het Neder landse volk. In de stille gebe den, aan de vooravond van de joodse Grote Verzoendag, klonk een gevoel van schaamte, mis schien schuld, door de tragedie die Nederland is aangedaan door het neerstorten van een Is raëlisch toestel. „Ik heb geen woorden die uw volk kunnen troosten zei de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken. „Ik weet bijzonder goed wat uw landgenoten doormaken, om dat ook mijn familie vorige maand door een dergelijke ramp werd getroffen". De emo tioneel sprekende minister rouwde pas nog om de dood van zijn neef, die was omgekomen toen een verkeersvliegtuig bij Kathmandoe neerstortte.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5