Aantal alcohol gebruikers daalt CDA-kamerlid Koffeman opnieuw voor rechter NCO schiet tekort hulp arme landen Wroemrnmm! Binnenland Ambt burgemeester aan face-lift toe Kwaliteit onderzoek scherper beoordeeld CAD's kwaad over kortingen WD bepleit hogere lonen FNV wil principieel debat inkomensbeleid „Verlagen uitkeringen schept meer banen" U merkt Wij vinden VAN ONZE CENTEN itil iar IA Leidse Courant i dinsdag 6 oktober 1992 Gasvondst in Munnikezijl ASSEN De Nederlandse Aardoliemaat schappij (NAM) heeft bij een proefboring in Munnekezijl aardgas in de bodem aange troffen. Het gas is aangetroffen in een zand- steenlaag. Metingen in het boorgat en on derzoek aan monsters uit het op ruim 3400 meter diep gelegen zandgesteente wijzen op een bel van tussen de 10 en 15 miljard kubie ke meter. De put zal binnenkort worden ge test. Aan de hand van de resultaten van de produktietesten zal een meer nauwkeurige schatting van de reserve worden gemaakt. De testen dienen tevens om aspecten als kwaliteit van het gas en de produktiviteit van de zandsteenlaag waarin het gas is aan getroffen vast te stellen. Munnikezijl ligt ten zuiden van het Lauwersmeer op de grens van de provincies Groningen en Fries land. DEN HAAG - Het Nederlandse burgemeestersambt heeft dringend een face-lift nodig. Het beeld dat bur gers van een burgemeester hebben chef van het lo kale bestuur is niet meer in overeenstemming met de werkelijkheid. Prof. mr. D.J. Elzinga, hoogleraar staatsrecht aan de Rijksuniversiteit Groningen, pleit er deze week in het weekblad Binnenlands Bestuur voor hun eed niet meer tegenover de commissaris van de ko ningin af te leggen, maar ten overstaan van de gemeen teraad. Om het ambt van burgemeester te modernise ren, stelt Elzinga voor burgervaders weer beleidsporte feuilles te geven, vooral in grotere gemeenten. Ook moeten burgemeesters intensief mee doen aan de colle gevorming en de uitvoering van het collegeprogramma. Dat burgemeesters ook door de gemeenteraad worden gekozen, acht hij niet noodzakelijk. Vijfjaar cel en tbs voor ex-hoofdagent BREDA De Bredase rechtbank heeft gisteren een 3L-jarige ex-hoofdagent van de Tilburgse ge meentepolitie tot vijf jaar celstraf en tbs met dwangverpleging veroordeeld. Tegen de ver dachte was zeven jaar en tbs geëist voor dood slag op een collega. Op 25 maart schoot de hoofd agent in Kaatsheuvel met zijn dienstpistool de rijkspolitieman Ronald Neuteboom neer, omdat die een verhouding had met zijn ex-echtgenote. Op 19 april overleed Neuteboom. Volgens het vonnis is de moord niet bewezen, omdat er on voldoende bewijs is voor voorbedachte rade. Tij dens de schietpartij was de hoofdagent naar het oordeel van de rechtbank sterk verminderd toe rekeningsvatbaar. Tbs werd vooral opgelegd omdat deskundigen gevaar vrezen voor herha ling. DEN HAAG De universiteiten beginnen in 1993 met een scherpere controle op de kwaliteit van het wetenschappelijk onderzoek. De Vereni ging van Samenwerkende Nederlandse Univer siteiten (VSNU) heeft dat gisteren laten weten aan minister Ritzen van onderwijs. De commis sies die wetenschappelijk onderzoek moeten be oordelen zullen grotendeels uit buitenlandse deskundigen bestaan. Daarnaast wordt al het onderzoek aan een kwalitatief oordeel onder worpen (in plaats van slechts een klein deel) en kan een controlecommissie drie oordelen uit spreken: onvoldoende, goed en uitstekend. De verscherping van de controle heeft tot doel het niveau van het wetenschappelijk onderzoek te handhaven en waar nodig te verbeteren. UTRECHT - Sinds 1986 is het aantal alcoholgebruikers gedaald. De gebruikers zijn bovendien minder gaan drin ken. Dat blijkt uit de gisteren verschenen derde evaluatie naar aanleiding van de cam pagne „Drank maakt meer kapot dan je lief is". Een slagzin waar overigens slechts 3 procent van de Ne derlanders nog nooit van heeft gehoord. Volgens het ministerie van WVC hebben pogingen tot ma tigen ook steeds vaker succes. Bijna negenhonderd mensen zijn over alcohol ondervraagd. ting, het tegengaan van gebruik op school en werk en de rol van de overheid in de campagne. Wel lijkt de maatschappelijke aanvaarding van enkele maat regelen zoals wetgeving tegen misbruik te zijn afgenomen. Dronk de gebruiker in 1986 nog gemiddeld 8,4 glazen in de week, nu ligt-dat gemiddelde op 7,3 glazen. Vooral mannen zijn minder gaan innemen: hun ge bruik daalde van 10,8 glazen naar 9,1 in de week en dat van vrouwen van 5,6 naar 4,9. Ook bij jongeren daalde het gebruik: van gemiddeld 8,2 glazen per week tegen 7,3 per week. Sinds 1986 is 6 procent minder drank verkocht. De kennis over alcohol is flink Bijna drie op de vijf mensen tus- toegenomen: rond de 95 pro- sen 15 en 60 jaar hebben het af- cent is positief over voorlich- gelopen jaar wel eens alcohol vrij bier gedronken: gemiddeld 1,9 glazen per week en vaker buitenshuis dan thuis. Alcohol vrij lijkt eerder een alternatief voor de alcoholgebruiker dan voor de niet-drinker. Net als zes jaar geleden vindt één op de zes ondervraagden dat ze eigenlijk minder moeten drinken. En dat aantal probeer de dat dit jaar ook: in tweederde van de gevallen was dat een ge slaagde poging. Zes jaar geleden was nog maar 45 procent van de pogingen succesvol. Twee op de vijf mensen ziet alcoholgebruik als een probleem in de samenle ving. Na kleine criminaliteit (73 procent) en hard-drugs (61 procent) scoort alcoholgebruik daarmee het hoogst. Inmiddels is het beeld ontstaan dat alco hol mag, mits het niet ten koste gaat van anderen. Griepprik Half lachend laat PvdA-prominent en ex-burgemeester van Rotterdam, André van der Louw, zich door zijn huisarts inenten tegen griep. Van der Louw woonde gisteren met zijn 'lijfarts', G.A. van Essen, de start bij van de landelijke griepprik-campagne in de Haagse Pulchri Studio. FOTO:ANP DEN HAAG De Consultatie bureaus voor Alcohol en Drugs (CAD's) weigeren nog langer „speelbal" te zijn van het beleid van de regering. Zonder overleg verdwijnt hun budget naar de gemeenten, zo stelden ze giste ren in een brief aan de Tweede Kamer. Bovendien zullen allerlei on vermelde bezuinigingen 250 ba nen gaan kosten en voor ten minste tienduizend hulpzoe kenden geen of onvoldoende hulp betekenen. De consultatiebureaus nemen het staatssecretaris Simons (volksgezondheid) kwalijk dat hij de ingrijpende bezuinigin gen van twintig procent in zijn nota Verslavingsproblematiek onvermeld laat. Hij houdt zich daarmee niet aan zijn afspra ken. Die twintig procent bezuiniging is opgebouwd uit een korting van tien procent op het fonds dat naar de gemeenten gaat. Ook bezuinigt het Rijk via de ministeries van justitie en WVC in totaal nog eens tien procent. Dat kan niet, zeggen de CAD's. Zelfs als het budget gelijk blijft, kan de verslavingszorg niet eens meer aan de behoefte vol doen. Gemiddeld groeit de hulpvraag bij de CAD's jaarlijks met tien procent. AMSTERDAM - Het CDA- Tweede-Kamerlid G. Koffe man (44) is vandaag in Am sterdam opnieuw voor de rechter verschenen op ver denking van gesjoemel met neveninkomsten Koffeman wordt ervan ver dacht in 1989 neveninkomsten niet te hebben opgegeven en zo de overheid te hebben geflest voor ruim 12.000 gulden. De rechtbank in Utreght sprak Koffeman hiervan in maart vrij. Er werd niet bewezen dat het kamerlid en oud-voorzitter van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) valsheid in geschrifte had gepleegd. De boete van 15.000 gulden die de officier van justitie eiste werd dan ook niet opgelegd. Het Openbaar Ministerie ging te gen dit vonnis in hoger beroep. Volgens Justitie heeft Koffe man in strijd met de voor ka merleden geldende regeling verzwegen dat hij neveninkom sten had. Dit geld ruim 27.000 gulden kreeg Koffe man eind 1989 mee als belpning voor zijn grote verdiensten voor de politiebond. Die gouden handdruk kreeg een vervelend gevolg, want een boekhouder bij de ACP lichtte politie en jus titie in. De bond had het ex traatje namelijk geboekt als drie maanden extra salaris voor Koffeman, in totaal ongeveer 27.000 gulden. Van dat geld zou hij aan de fis cus ongeveer 12.000 gulden hebben moeten opgeven. Dat bedrag zou dan in mindering komen op zijn salaris als ka merlid. Koffeman deed dit ech ter niet en stak het hele bedrag in zijn zak. Volgens Justitie deed hij dit te kwader trouw. Koffeman zelf meent echter dat hij de dupe is van geknoei bij de ACP. Commissie-Geurtsen: Idoor CHRISTL VISSER Taartprotest CDA-fractievoorzitter Elco Brinkman laat zich het 'eigen huis' in de vorm van een taart goed smaken. Ook D66-kamerlid Kohnstam (midden) helpt de bejaarden van harte mee met het symbolisch 'opeten van ei gen huis'. De ouderen demonstreerden gisteren op het Binnenhof tegen deze regeling. Ic 2 DEN HAAG Mensen met een baan moeten een hoger loon krijgen. Ook de inkomensposi tie van de aow-gerechtigden dient te worden verbeterd. Deze voorstellen heeft de WD vanochtend gepresenteerd als onderdeel van het 'Alternatief WD-beleidspakket 1993', dat de partij volgende week in de Tweede Kamer aan de orde zal stellen tijdens de uitgestelde al gemene beschouwingen. De WD heeft het pakket vrijge geven omdat het VNO vorige week al was geïnformeerd. Een hogere beloning van wer kenden en verbetering van de positie van.aow'ers moet vol gens de WD „een aanzet geven tot een activerend arbeids marktbeleid, dat in 1993 nieu we impulsen geeft aan de ach terblijvende groei van de werk gelegenheid". Ook bepleiten de liberalen een verlaging van de fiscale lasten met 2,2 miljard gulden. Andere ideeën van de WD zijn het intensiveren van de infra structuur, de bestrijding van de criminaliteit (100 miljoen meer dan het kabinet voorstelt) en de humanitaire hulp aan het voor malige Joegoslavië. Het minimumloon zou moeten worden geïndividualiseerd en zo voor nieuwkomers op de ar beidsmarkt met dertig procent omlaag. Lonen van huidige mi nimumloners zouden 2 in plaats van 2,5 procent vooruit moeten stijgen. Idoor JANET FEENSTRA DEN HAAG - De Tweede Kamer moet een principieel debat voeren over het inko mensbeleid van het kabinet. Dat is nodig omdat het kabi net door vergroting van de inkomensverschillen afstand heeft genomen van de lijn van het regeerakkoord. Dit stelt de FNV in een brief aan de Tweede Kamer. De vak centrale uit daarin vooraf gaand aan de algemene be schouwingen in de Kamer forse kritiek op de Miljoenenno ta van het kabinet. Volgens de FNV is het inkomensbeleid van de regering in strijd met de ver kiezingsprogramma's van CDA en PvdA en ook met het regeer akkoord voor deze kabinetspe riode. Voorzitter Stekelenburg: „Het kabinet lijkt nu definitief en zonder enig voorbehoud te kiezen voor een koers waarbij nadrukkelijk wordt gestreefd naar vergroting van inkomens verschillen tussen werkenden en uitkeringsgerechtigden". Verder is het pleidooi van het kabinet voor een gematigde loonontwikkeling in 1993 niet erg geloofwaardig, vindt de werknemersorganisatie, omdat het kabinet zelf een te passief werkgelegenheidsbeleid voert. De benadering van het kabinet, dat ervan uitgaat dat financiële 'prikkels' nodig zijn om laag be taald werk te accepteren, is 'be denkelijk eenzijdig en ongenu anceerd', meent de FNV. CPB: woningbehoefte te laag ingeschat DEN HAAG De behoefte aan woningen zal de komende de cennia groter zijn dan tot nog toe door staatssecretaris Heer- ma van volkshuisvesting werd ingeschat. Hij zal om die reden zijn meerjarenprognoses gaan bijstellen. Deze verwachting leeft bij het Centraal Plan Bu reau (CPB). In het over enkele weken te verschijnen, vijfjaar lijkse Trendrapport van Heer- ma zullen de nieuwe cijfers voor de woningbehoefte tot ver na de eeuwwisseling worden gepubli ceerd. Nederland telt momen teel zes miljoen woningen. Na het jaar 2005 zal de zevenmil joenste woning zijn gebouwd. Het CPB veronderstelt dat Heerma niet 'ontkomt' aan een verhoging van de geprognoti- seerde woningbehoefte. Dat komt met name omdat er in de toekomst veel meer eengezins huishoudens zullen zijn, vol gens het planbureau. DEN HAAG - De Nationale Commissie Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO) steekt bestuurlijk slecht in elkaar en voert een verstard beleid. Verbetering van de werkwijze is noodzakelijk, maar dan moet de NCO van de politiek wel meer armslag krij gen. Dat is de conclusie van de com- missie-Geurtsen, die de effecti viteit van de NCO heeft onder zocht. Dat gebeurde omdat de Tweede Kamer vorig jaar be twijfelde of de NCO wel is ge slaagd in haar doelstelling, na melijk het verbreden van het draagvlak voor ontwikkelings samenwerking. Uit het gisteren gepresenteerde rapport en de toelichting erop van commissievoorzitter mr.Geurtsen komt een negatief beeld naar voren van het werk van de NCO. De commissie functioneert te veel als subsi dieloket, stelt geen prioriteiten maar wacht af wie er aanklopt. Bovendien wekt de NCO in elk geval de schijn van bevoorde ling, doordat organisaties die in het bestuur zitten, zoals bij voorbeeld de vakbeweging, jaar in, jaar uit zonder discussie het zelfde subsidiebedrag ontvan gen. Daarom pleit de commissie- Geurtsen voor een bestuur, waarin geen subsidie-ontvan gers zitten. Ook acht de com missie het van belang de NCO- organisatie professioneler op te zetten. Verder zou de NCO er goed aan doen zelf actiever op te treden en niet alleen af te wachten. Zo zou de NCO bejaarden en on dernemers, twee groepen die weinig boodschap hebben aan ontwikkelingshulp, kunnen doordringen van de bittere noodzaak de Derde Wereld bij te staan. Om een dergelijk be leid te voeren, moeten minister en parlement echter wel bereid zijn de NCO meer vrijheid te ge ven, staat in de aanbevelingen van de commissie. De verant woordelijke bewindsman heeft al aangekondigd ruim de tijd te nemen voor een reactie. AMSTERDAM Het vergro ten van het verschil tussen uit keringen en lonen heeft een gunstig effect op de werkgele genheid. Als de uitkeringen met ruim vijf procent worden verlaagd met een gelijktijdige vermindering van de belastingdruk op arbeid, kunnen er maximaal 100.000 banen bijkomen. Dit stelt drs. J. Vijlbrief in zijn proefschrift 'Werkloosheidsverzekering en de Nederlandse arbeidsmarkt' waarop hij vandaag is gepromo veerd aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Volgens Vijlbrief is het werkge legenheidseffect wel sterk af hankelijk van de visie die men heeft op het functioneren van de arbeidsmarkt. Ervan uit gaand dat 'de markt' voldoende banen biedt voor iedereen die wil werken, heeft een uitke ringsverlaging veel effect. Aangenomen dat er grenzen zijn aan het opnamevermogen van de arbeidsmarkt, komen er bij een verlaging van de uitke ringen slechts 22.000 banen bij. dat de contracten voor uw buitenlandse activiteiten te veel van uw tijd vragen. 'n assistent export manager die de opstelling tot in de details begeleidt. Als ook u het idee heeft dat u uitzendkrachten op een creatieve manier binnen uw organisatie kunt inzetten, neemt u dan contact op met de dichtstbijzijnde Randstad-vestiging. ->r randstad uitzendbureau Redactie: Dick van Rietschoten Bijdrage: Paul Koopman Wat moet het mooi zijn om onder geleide van een loeien de motoragent met angs twekkende snelheid over het asfalt te scheuren. Wroemrnmm! Het groen langs de weg suist als een vage streep voorbij en men sen wijzen je na: wie zou dat zijn? Terwijl de adrenaline door de aderen stroomt, brandt in je kop het besef: 'Ik ben belangrijk!'. Een kinder droom gaat in vervulling. Als we nu even aannemen dat een minister ook maar een mens is, moet Hanja Maij- Weggen vorige week intens hebben genoten op de provin ciale weg tussen Delfzijl en Groningen. Met zo'n 140 ki lometer per uur zoefde ze er in haar dienstwagen over heen, voorafgegaan door een lid van de Hermandad met si rene. En ziet: zo kwam zij nog net op tijd voor haar lunchaf spraak met het Groningse provinciebestuur. Madr de vruchten van de zon de smaken zuur, vooral als de eter een aanzienlijk persoon is. Binnen een etmaal daalde de volkswoede op de minister neer. Wie dacht ze wel dat ze was? Had ze soms geen bood schap aan haar eigen kruis tocht tegen snelheidsduivels? Wat blijft er nou over van haar evangelie dat met een goede agenda-planning nie mand, dus ook een minister niet, te hard hoeft te rijden? Door de mand gevallen, dat was ze! Hoe aannemelijk Hanja's ex cuses ook klonken, een beetje gelijk hadden de critici wel. Hoge omes en tantes moeten immers omwille van hun ge loofwaardigheid en gezag roomser zijn dan de paus. Dan is het niet handig om dronken achter het stuur te kruipen (zoals Marcel van Dam), dure reclamespotjes voor jezelf te organiseren (zo als Wim Kok) of privé-deals te willen sluiten met Kuwayt (zoals Ruud Lubbers). Dikke kans dat de calculerende bur ger dan zegt: Overheid, be kijk het maar. Ik ga ook m'n eigen gang. Daarom zou het interessant zijn de komende weken de snelheidsmetingen langs het hoofdwegennet te volgen. Hoevelen zullen dezer dagen, zich ontslagen voelend van hun morele plichten, het gas pedaal dieper indrukken dan is toegestaan? Zou dat geen begrijpelijke reactie zijn op Maijs escorte-escapade? Maar laten we eerlijk zijn, in feite zijn al die automobilis ten natuurlijk gewoon ja loers. Hoe graag zouden zij niet achter een motoragent aanjagen! Waarmee Maij meteen gewaarschuwd is. De volgende keer dat zij een poli- tie-escorte aanvraagt, krijgt ze een hele sliert blijde rijders achter zich aan. Onuitroeibaar misverstand (1) In de tijd dat gezelschapsspel letjes nog populair waren, plachtten groepen volwasse nen of kinderen zich wel eens te vermeien met het 'tele- foonspel'. De essentie daar van was dat een van de deel nemers zijn linker- of rechter buurman een verhaaltje in het oor fluisterde, dat de ont vanger vervolgens moest doorgeven aan een derde en deze weer aan een vierde, net zo lang tot de boodschap de gehele kring was rondge- weest. De laatste luisteraar diende tenslotte openlijk te vertellen wat hij of zij had ge hoord. Meestal bleek dan, on der hilariteit van de aanwezi gen, dat er van de oorspron kelijke clou weinig meer over eind stond. Aldus werd op simpele wijze aanschouwelijk gemaakt hoe de praatjes in de wereld ko men. In het dagelijks leven leidt zo'n proces vaak tot leu genachtige roddels, hardnek kige misverstanden of regel rechte geschiedvervalsing. Soms is een onwaar verhaal zo wijd verbreid dat het vrij wel ondoenlijk is geworden de werkelijkheid alsnog te doe®, zegevieren. In de politiële spookt al ruim twintig jaai zo'n onuitroeibaar misver] is stand rond. Het verhaal vantir Udink en de pruik. In hep voorjaar van 1971 zou tijdeni de verkiezingscampagnes CHU-lijsttrekker Berend Jan Udink, destijds minister van|(j ontwikkelingssamenwer- _r king, temidden van een groef" 'hippies' op de Dam in Amuss sterdam hebben plaatsgenoot men met een langharigach pruik op zijn hoofd. tai Fout! Al jaren stelt Udinlp' vergeefse pogingen in hefev werk deze onzin uit de werelosk te helpen, maar telkens weegei bleek het pruik-verhaal ster! m ker dan de ware toedrachtfcht Tot op de dag van vandaag zijn er nog altijd politiek^ t journalisten en andere liedeijer uit het Haagse wereldje die déd< langharige Udink op de Dam klakkeloos ten tonele blijveitj voeren. L, Onuitroeibaar misverstand (2) j1^ Anderhalve week geleden E verscheen er een boek-over df t< machtsstrijd tussen CDA ept PvdA in de jaren zeventig eipu tachtig, geschreven door Joojj van Rijswijk. De auteur war& vele jaren beleidsmedewerj ker van de ARP en het CD-tyf en werkt thans als adviseut. van minister Van den Broer1 op het ministerie van buiteni» landse zaken. Geen vreemdét dus in het politieke JeruzaU lem. Toch schrijft hij op blad^ zijde 17 van zijn boek dagd Udink in 1971, „samen mep freule Wttewaal van StoetweN gen op werkbezoek in Amk< sterdam, zich op de Dan! neerzette temidden van eeiT schare provo's en aanverwant te artikelen, terwijl hij zicliï daarbij tooide met een langp harige pruik". 'r Schaamte zij over u, Van Rijër wijk! Lees in Udinks memoisi res uit 1986 maar eens na wa! er in die verkiezingscampag10! ne werkelijk met hem gebeur' de. Een reclamebureau hacjr voor de CHU een humoris tisch bedoelde advertentie vervaardigd met een truc-fa foto van Udink, waarop d lijsttrekker lang haar leek t( J hebben. Boven de adverten tie, die in vele dagbladen verf' scheen, stond de vraag 'Isl Udink tegen lange haren?" Nee, zo kon men in de teki onder de foto lezen, maakte de christelijk-histori] sche voorman niets uit welkf haardracht iemand had. He| ging hem om de mens zelv< niet om diens uiterlijk. Enkele weken later brachj Udink met zijn partijgenol freule Wttewaal van Stoetwi gen een werkbezoek aan Amj[ sterdam. Na enige tijd dooL de binnenstad te hebben ge[ sjokt zeeg het tweetal even* neer op het Dam-monument)' naast de veelal langharigs1 jongeren die daar destijds al? 'Damslapers' vertoefden! hetgeen de persfotografen uiP teraard een prachtig plaatj^ opleverde. Volgens Udinl? heeft de „dolgedraaide pers'! later de twee los van elkaaJ1 staande gebeurtenisself (pruik-advertentie en Daml bezoek) „door elkaar ge!' klutst". Zo kwam de fabel iijj de wereld dat hij niet pruik o| de Dam had gezeten. Vaif Rijswijk moet z'n uitgevei maar eens bellen met de me dedeling dat hij in een even tuele tweede druk van ziji boek een passage wil veran deren. Agenda Tweede Ka mer De Tweede Kamer vergader deze week niet. Oorspronke lijk zouden vandaag de alge mene politieke beschouwin gen over de rijksbegrotinj voor 1993 beginnen, maar ui piëteit met de slachtoffers er nabestaanden van de vlieg ramp in de Bijlmer is beslotei! deze debatten een week uit tj stellen. Getuige uit VS in Karaman-zaak DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren bei ten dat een gedetineerde getuige uit Amerika wordt gehoord in zaak van de vermoorde Turkse vakbondsleider Nihat Kararaj Advocaat D. Moszkowicz, raadsman van de verdachte, had hier verzocht. Het gerechtshof in Amsterdam verwierp in maart l! het verzoek om de getuige op de getuigenlijst te plaatsen. De H' Raad vernietigde het arrest omdat het hof „niet uitdrukke heeft beslist of de getuige wel of niet gehoord moet worden'. Hoge Raad verwees de zaak naar het Haagse gerechtshof.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4