Ruim zestig lege schoolbanken C Gat in Bijlmer reisdoel voor veel dagjesmensen Vliegramp MEPE VERSLAGENHEID IN KLASSEN Een wedloop op hartverscheurende rampverhalen Leidse Courant i q dinsdag 6 oktober 1992 i fj 'fiV norsprong Clinton roter door Perot Sfashington De Democrati ze presidentskandidaat Bill qinton is vrijwel zeker van een jierwinning in de Amerikaan- (jl presidentsverkiezingen, zo jijkt uit een opiniepeiling on- rpr ruim 20.000 kiezers. Clin- |n zou nog maar zes kiesman en te kort komen om zich van Jt presidentschap te verzeke- '4 deelname van Ross Perot a&eft de voorsprong van Clin- qn vergroot, aldus de peiling, njet onderzoek telt niet zo zeer l(4t percentage stemmen voor ri verschillende kandidaten als gpl het aantal kiesmannen ^arop zij kunnen rekenen. Als Jvolg van Perots kandidatuur iu Clinton nu zeker zijn van r54 van de 538 kiesmannen. fZor een overwinning is de ijeun van 270 kiesmannen ver- M>t. 0 anger Temptations terft aan longkanker Birmingham Eddie Ken- Jicks (52), een van de oprich- "ts van de Temptations, is Haandagnacht aan longkanker ^erleden. De Temptations wa- 4n de succesvolste mannelijke Doep van Motown. Zij scoorden efle hits als 'My girl' in 1965 en [Roesten alleen de Supremes la- voorgaan in populariteit, endricks begon een solocar- ere in 1971, maar tradop- ieuw tot de groep toe in 1982 Hor een reünie en een tournee. Kendricks moest vorigjaar - tn long worden verwijderd. Hij Ui later dat de ziekte het gevolg as van 30 jaar roken en drong [i bij de jeugd op aan geen siga- gtten aan te raken. lonstercontract 'Shockeyer Lemieux httsburgh IJshockey-vedet- Mario Lemieux heeft zich iferzekerd van een lucratieve inkomst. De aanvaller van •jttsburgh Penguins verlengde zijn 27ste verjaardag zijn htract met zeven jaar tegen van in totaal 42 mil- in dollar, ongeveer 70 miljoen ilden. Franstalige Canadees is nu bestbetaalde speler in de loordamerikaanse profcompe- ;ie(NHL). Lemieux gaat deze leek zijn negende seizoen in de IHL in. De routinier speelde Dor de Penguins 517 wedstrij- pn waarin hij 408 doelpunten laakte en 606 assists voorzet- |n die tot een doelpunt leid en (liet noteren. onge eilandbewoners Irinken flink door pijkenisse Dejeugdopde uidhollandse eilanden drinkt ink. Brugklassers op Voorne- lutten, Goeree-Overflakkee en 1 de Hoeksche Waard zijn twee eer zo vaak dronken geweest Js elders in het land. Overigens Óen meisjes er niet onder voor jngens. let meest drinkt men op Goe- Pe-Overflakkee, het minst in p Hoeksche Waard. Dit blijkt It onderzoek van de GGD Uidhollandse Eilanden. kantal auto's ilijft groeien 'oorburg Het aantal perso- (enauto's in Nederland is 1,6 rocent gestegen in vergelij- lng met vorigjaar. Op 1 augus- lis was dat aantal gegroeid tot ^569.000. Het aantal motor- jetsen lag zelfs 21,9 procent i)oger dan een jaar eerder, na melijk 191.000. Het Centraal lureau voor de Statistiek ba- feert deze cijfers op het aantal joertuigen dat is voorzien van en geldig deel 3 van het kente- jenbewijs. Het aantal bedrijfs- iuto's steeg van 605.000 tot 145.000. U met al groeide het aantal mo- prvoertuigen met 2,7 procent bt 6.536.000. De groei van de loorgaande jaren zette daar- hee door. (iezers Guyana lisen stembiljet leorgetown Duizenden boze üezers in Guyana hebben gis- eren het kantoor van de ver- tiezingscommissie bestormd Imdat zij zeggen bij de stembu- eaus geen stembiljetten te lebben gekregen om aan de 'erkiezingen deel te kunnen temen. Gisteren konden de f50.000 Guyanezen hun stem titbrengen voor een nieuwe (resident en een nieuw parie nent. Op de scholen in de Bijlmermeer worden vandaag de leerlingen geteld. Op die manier hoopt men te achterhalen hoeveel vermiste kinderen er zijn. Wanhopig proberen de leerkrachten er bij de scholieren de moed nog een beetje in te houden. door Hans van Alphen Amsterdam Met haar ge zicht diep in haar colkraag keek juffrouw Sheila gisterochtend met rood omrande ogen haar kleuterklasje in het rond. Ze ventien peuters telde zij, ééntje minder dan waarmee de donke re leidster van de openbare ba sisschool Bijlmer III drie dagen daarvoor de week had afgeslo ten. Als versteend had zij gerea geerd op de ongelukstijding van één van de moeders dat haar pupilletje als vermist te boek stond na de ramp van zondag met de Él Al-Boeing. Ontred derd was zij in de armen van een collega gevlucht, toen het schoolhoofd haar halverwege de ochtend was komen vertel len dat zeer waarschijnlijk nog eens vier leerlingen het leven hadden gelaten bij de onwezen lijke crash van het vliegtuig. „Natuurlijk hoop je dat je het mis hebt, dat de kinderen in de chaos elders onderdak hebben gevonden en dat zij vanzelf weer terugkomen. Maar alle vijf woonden zij met hun ouders in de Kruitbergflat. Net hier aan de overkant van de weg", had zij met stokkende stem gespro ken. Terwijl tranen bij haar om voorrang vochten, was haar verstilde blik afgedwaald door de ramen. Richting Kruitberg flat, waar slopers temidden van de rokende puinhopen juist een eerste begin hadden gemaakt met het bergingswerk. Op menige school rond het rampgebied in de Bijlmermeer speelden zich gisteren soortge lijke tragedies af. De directie van het ruim achthonderd leer lingen tellende Augustinus-col- lege, één van de drie scholenge meenschappen in Amsterdam- Zuidoost, had 's nachts na het nalopen van leerlingenlijsten al geleerd dat 22 tieners uit de twee door het vliegtuig getrof fen flatgebouwen afkomstig waren. Omdat 's ochtends na Een emotionele omhelzing bij het weerzien in het opvangcentrum. ampele samenspraak met de rest van het lerarenkorps was besloten de leerlingen een vrije dag te geven, kan vandaag pas de werkelijke balans worden opgemaakt. Bijverdienste „Met trillende benen ben ik zelf wezen informeren naar een leerling van wie ik wist dat hij in één van de verwoeste appar tementen woonde. Ik moest we ten of-ie nog in leven was", ver telt adjunct-directeur L. van Loenen. „En goddank trof ik hem in zijn klas. Hij had die avond als bijverdienste pizza's rondgebracht en was daardoor de dans ontsprongen". „Wij hebben de poorten van onze school wel opengegooid, maar het stond iedereen vrij te gaan of te blijven. Rond elf uur hebben wij alle aanwezigen in de aula verzameld en heeft de directeur in een speech stilge staan bij de vliegramp. Sommi ge leerlingen waren totaal over de rooie. In aparte kamertjes konden zij bij hun mentors te recht voor hulp. Voor noodge vallen waren specialisten van het Riagg beschikbaar. Maar in het algemeen werd er vrij rustig gereageerd. Ik vrees dat de wer kelijke klap nog moet komen. Bij voorbeeld wanneer tot ons doordringt hoeveel van de twee ëntwintig potentiële slachtof fers van onze school werkelijk het leven hebben gelaten' Appèl Op verzoek van Rien Hoogstad, hoofd van de beleidsgroep on derwijs van de stadsdeelraad Amsterdam-Zuidoost, houden vandaag alle schoolhoofden in de Bijlmermeer appèl. Om een einde te maken aan de onzeker heid, dienen alle leerlingen te worden geteld. De absenties moeten vervolgens worden doorgegeven, waarna zal wor den getracht erachter te komen waar die afwezigen zijn. „Zonder de leerlingen van het Augustinus-college te hebben meegeteld, misten wij op maan dag tussen de dertig en veertig leerlingen", zegt Hoogstad. Met name het leerlingenbe stand van de pal achter de rampflats gelegen scholen Onze Wereld en De Blauwe Lijn zou zijn getroffen door de ongeluks- vlucht. „Maar onderzoek heeft al uitge wezen dat met name jonge kin deren door hun ouders maan dag zijn thuisgehouden. Wie weet valt het minder zwaar uit dan wij nu vrezen. Voor de lera ren valt dat te hopen, want die gaan door een hel. Zij moeten het moreel van de leerlingen proberen hoog te houden, ter wijl zijzelf aan wanhoop ten prooi vallen. Met het vorderen van de dag zag je sommige lera ren wegkwijnen. Ik kreeg het er zelf helemaal benauwd van toen ik een rondgang langs de scholen in het getroffen gebied maakte". Een woordvoerder van de Stich ting Oecumenische Scholen in de Bijlmermeer, die meldde tus sen de tien en twintig kinderen te missen, wees in een commen taar op de beklemmende situa tie waarin juist het onderwij zend personeel van Surinaamse komaf is komen te verkeren. „Die mensen leren opeens dat zij de vliegramp van de SLM nog helemaal niet verwerkt hebben. Want alles komt weer terug nu zij andermaal met vra gen bestormd worden vanuit de Surinaamse gemeenschap". „Iedereen heeft wel een familie lid in de getroffen flats en ieder een wil weten hoe het. met zijn of haar familie is. Dus worden de leraren aangesproken, ter wijl die mensen zelf nog met zo veel twijfels zitten. Wij zullen echt professionele hulp moeten gaan inschakelen, anders drei gen zij eraan onderdoor te gaan". De stadsdeelraad Amsterdam- Zuidoost zegt nog wel enige da gen nodig te hebben alvorens inzicht te hebben in het juiste leerlingenbestand van de scho len in de Bijlmermeer. Rien Hoogstad: „Van minuut tot mi nuut verandert de situatie. Mensen die spoorloos lijken, meldden zich opeens weer. Ve len zijn spoorslags naar familie elders afgereisd en zullen zich pas na een paar dagen realise ren dat zij weieens als vermist te boek kunnen staan. Vanzelf zal er dan een teken van leven komen". „Wij zullen hen, maar ook ons zelf, enige tijd moeten gunnen. Pas daarna kan de definitieve balans worden opgemaakt. Maar het zal duidelijk zijn dat wij niet verwachten dat alle vermiste personen nog in leven zijn. Deze ramp heeft gruwelijk veel slachtoffers geëist, ook on der onze leerlingen". Stromen nieuwsgierigen trokken ook gisteren naar Amsterdam om persoonlijk de ravage in ogenschouw te nemen. Met twintig kilometer per uur kwamen ze over de snelweg aanrijden. 'Is dit de goede afslag?' door Hans Leber Amsterdam Doorgaans wordt er nogal wat afgegrapt op 'De Poort', de markt in Amster dam-Zuidoost waar donkere en blanke Nederlanders naast el kaar hun brood verdienen. Koopmansgeest en gepingel van klanten nemen het daar, meestal gelardeerd met Am sterdamse humor, tegen elkaar op. Gisteren was dat anders. „Er wordt hier altijd wel een grappie gemaakt. Maar van daag niet. 't Is betalen en weg wezen", zegt een man uit de Bijlmermeer. „Een heel aparte sfeer", vindt de kaasboer. Bij de kiosk zijn alle kranten in een mum van tijd uitverkocht. Honderd me ter van de markt en het winkel centrum verwijderd ligt het sportcentrum waar de overle venden van de ramp worden op gevangen. Surinamers, Antil- lianen, Arubanen en Afrikanen vooral. De eerste vuilniszakken kleding die in de Bijlmermeerse gemeenschappen werden inge zameld, worden binnenge bracht. „Men zegt dat in de flats arme mensen woonden. Het is erg dat juist de armen op nieuw moeten lijden", zegt pas toor Augustine Bio uit Ghana. Bio zoekt met een pastoor van de Afrikaanse Missie naar Afri kaanse slachtoffers. Ze vonden één Ghanese man die zijn fami lie over het balkon in veiligheid wist te brengen. „We denken dat er wel meer zijn geweest", zegt de Nederlandse pastoor, „maar die durven zich hier niet te melden omdat ze geen ver blijfsvergunning hebben". De twee vertrekken naar het Am sterdams Medisch Centrum om daar verder te zoeken. Winkeliers in het centrum Gan zenhoef, waar twee supermark ten door plunderaars werden bezocht toen de Amsterdamse politie collectief bij de ramp was betrokken, geven junkies daar van de schuld. „Wat wil je; als die gasten weten dat er geen po litie is, krijg je dit soort din gen". Ook in Ganzenhoef, mid denin de Bijlmermeer en onder werp van sloopplannen, is de sfeer gelaten. Afgesloten Ondertussen blijven stromen nieuwsgierigen naar de getrof fen flats komen, net als de avond tevoren. De parken aan de voorzijde en de achterzijde van de getroffen flats Kruitberg en Groeneveen zijn door de po litie hermetisch afgesloten. Amateurfilmers liggen in het gras om nog iets met de camera te kunnen vastleggen. „Waar om? Omdat je zoiets als dit maai- één keer meemaakt na tuurlijk". „Waar gaan we naar toe?", gromt een politieman. Twee jonge donkere knapen willen het allemaal dichterbij gaan be kijken en proberen het veld te betreden. Ze proberen iets te zeggen: „Niks! Oprotten! Op- pleuren zeggen we bij ons". Het accent verraadt dat 'bij ons': Rotterdam. De eerste eenheden assistentie kwamen gister avond al naar Amsterdam. „Op eigen initiatief', zegt een Am sterdamse diender die dienst doet als 'ouvreuse' voor de pers bij de ingang naar het rampter rein. Italianen, Duitsers, Britten, Amerikanen, Japanners; de ramp in de Bijlmermeer is we reldnieuws. Er wordt gedron gen voor een plaats, want per rondleiding laten de agenten zes journalisten tot het ramp terrein toe. Daar worden ze tien minuten achter een hek neerge zet, zodat de fotografen en ca meramannen hun werk kun nen doen. De commandant van een Am sterdamse ME-eenheid vertelt wat hun lenzen niet registre ren: „Aan de andere kant van de flats zijn reddingstroepen bezig met grijpers de brokken weg te halen. Heel voorzichtig, tussen de spijlen van de grijper zit maar een paar centimeter ruimte". Op de vraag of er li chamen worden aangetroffen geeft de ME-er geen antwoord. Bleek „Ze vinden van alles", zegt een lid van de reddingstroepen als hij van het terrein wandelt. Zijn groep wordt afgelost, de jongen ziet bleek. Hij oogt alsof hij net zijn havo heeft gehaald en de brochure over het vrijwilligers- baantje iets te rooskleurig in terpreteerde. Hij is, als-ie eer lijk moet zijn, blij dat-ie geen li chaam aantrof. „Dit is mijn eer ste klus. We hebben wat uitge brande woningen bekeken en niets gevonden. Onder het be ton, daar liggen ze". De jongen was wel opgevangen, als hij in zijn nieuwe blauwe overall en getooid met een fel oranje vei ligheidshelm een lichaam had ontdekt. „Daarvoor lopen hier wel mensen rond", vertelt de ME-commandant. Op de wegen naar de Bijlmer meer halen automobilisten de raarste fratsen uit om bij de bei de flats te komen. Kaarten van Amsterdam liggen op het stuur, snelheden van twintig kilome ter per uur op de A9 zijn heel ge woon: is het deze afslag? Aange komen na een verre wandeling te voet en met de Kruitberg en foto Jacques Zorgman Reddingsploegen lossen elkaar voortdurend af. Hun aanwezigheid zal nog zeker een aantal dagen nodig zijn. de Groeneveen in zicht, is er de verbazing: „Tsjonge, wat moet dat een klap zijn geweest". Het overweldigende van die klap, het onbegrijpelijke van de ramp, lijkt ervoor te zorgen dat niemand zich realiseert dat on der de betonlagen verderop ruim tweehonderd mensen lig gen begraven. Her en der wor den zelfs grappen gemaakt, amateurfotografen staan slui tertijden te bespreken. In het cafetaria, achter de rood witte linten en dranghekken, op de galerijen van de flats en op de balkons; overal maken uitgestrekte armen bewegin gen die het laatste deel van de vlucht van de El Al-Boeing na bootsen. „Vlak over die flat daar, in een scherpe bocht naar links en plotseling slaat-ie op zijn kant en komt met een rotgang naar beneden. De vleugel stond al in brand". Toehoorders luisteren aan dachtig en vervolgens glijden hun blikken weer in de richting van het gat dat niet alleen in de geometrische rangschikking van de 'bijenraat' Bijlmermeer is geslagen, maar vooral in het leven van vele gekleurde fami lies. door Patrick Meershoek Amsterdam Voor de verza melde wereldpers vertelt de vrouw nog eens over de ver schrikkingen van de vorige avond. Vijf journalisten note ren dat zij in de keuken stond terwijl de crash haar huis deed schudden. Ze dacht aan een aardbeving maar raakte niet in paniek. Ze heeft een nuchtere aard, net als haar echtgenoot. „Heeft u ook familieleden ver loren bij de ramp?", wil een Britse verslaggever weten. De honger naar informatie over de vliegramp met de Boeing 747 kon gisteren niet worden ge stild met de schaarse nieuws voorziening door de betrokken overheden. Een vyedloop op de soms hartverscheurende verha len van de bewoners van het rampgebied was het gevolg. Want een verhaal moet er ko men. De mobiele straalapparatuur op het parkeerterrein bewijst het wereldnieuws. De verslag gevers komen van ver. Doug Ja mes van CNN, de zender die de ramp als eerste meldde, spreekt op straat met de consul van Ghana. De man is met zijn ge volg naar het opvangcentrum gekomen om te informeren naar het lot van zijr. landgeno ten. Hij heeft begrepen dat er minstens twee Ghanese fami lies onder de slachtoffers van de ramp zijn, vertelt hij de verslag gever. Een journaliste van de Los An geles Post luistert een paar me ter verder naar het relaas van een jong meisje. Op verzoek doet het meisje haar verhaal in het Engels. „Deze beelden zie je normaal alleen maar op CNN", zegt ze, zonder grappig te wil len zijn. „Zoiets komt in Ameri ka voor Je gelooft niet dat het ook in Nederland kan gebeu ren. Maar het is echt waar". De Amerikaanse vertelt hoe het nieuws van de ramp gisteren groot op de voorpagina van haar krant stond. Respect Zo vormt zich een hecht kordon van schrijvende en filmende verslaggevers voor de deuren van het centrale crisiscentrum in het Bijlmer sportcentrum, tijdelijke verblijfplaats van de getroffen bewoners. Uit respect voor de gevoelens van de slacht offers is de toegang tot deze sporthal verboden voor verte genwoordigers van de pers. Zij moeten het doen met de versla gen van de bezoekers, veelal mensen op zoek naar een ver mist familielid of vriend. Eenmaal weer buiten op straat krijgen deze mensen steevast de vraag voorgeschoteld wat zich binnen heeft afgespeeld. Wonen zij in de buurt van de verwoeste flats? Willen zij in het kort misschien vertellen wat zij hebben meegemaakt? Als twee Surinaamse jongens elkaar met een troostend ge baar in een hoekje omhelzen, schieten de camera's gretig toe. Vier televisieploegen verdrin gen elkaar om het mooie plaatje vast te leggen. Een vrouw vertelt hoe ze tever geefs heeft gezocht naar een lijst van vermisten. Ze was naar het opvangcentrum gekomen om te zien of er iets was verno men van de vriendin van haar dochter, die in de verwoeste flat woonde. „Die twee waren als klitteband met elkaar. Ik hoopte dat ik iets over haar te weten zou komen. Jammer genoeg is er nog geen lijst met alle namen". Ongerust maakt ze zich echter niet, verzekert ze de omstan ders. „Ik heb een goed gevoel. Ik geloof dat het wel in orde is".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3