Grootseminarie Rolduc kampt met dalend studentenaantal Onverschilligheid is grootste gevaar Geestelijk Leven Opinie Aangestoken brand in kerk eist 14 doden Amos Oz: COMMENTAAR Ceidóe Sou/iont Vaticaan protesteert bij Sudan VATICAANSTAD - Het Vaticaan heeft gisteren de Sudanese regering bekritiseerd wegens de „flagrante schending van de mensenrechten" van kerkelijke werkers. In een open brief aan de autoriteiten in Khartoum veroordeelt het Vaticaan de uitwijzing van rooms-katholieke missionaris sen, de sluiting van rooms-katholieke instellingen en de problemen die missionarissen in de weg worden gelegd. In de brief worden onder meer genoemd de gedwongen opheffing van de parochie van En Nahud in mei en de sluiting van de 'katholieke club' in Khartoum en de deportatie van kerkelijke medewerkers uit Juba in het zuiden van Sudan naar Khar toum. Ook de uitwijzing van missionarissen wier werk het regime onwel gevallig is, wordt gehekeld. Het Vaticaan doet er alles aan om langs diplo matieke weg een einde aan de schending van de mensenrechten te ma ken. De brief gaat niet in op de recente moord op drie hulpverleners en een journalist die de Verenigde Naties ertoe bracht de hulpoperaties in het oosten van Sudan stop te zetten. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken en de mensenrechtenorganisatie Amnesty International hebben eveneens geprotesteerd tegen het vermoorden van burgers door Sudanese militairen. Gevechten en schilderijen moet je op een afstand zien. SEOUL Bij een brand in een kerkgebouw van de Jehovah's Getuigen in de Zuidko- reaanse stad Wonju zijn veertien mensen om het leven gekomen. De brand is aangestoken door de 35-jarige Won On-shik, die de reli gieuze overtuiging van zijn echtgenote Shin Sung-Sook niet accepteerde. Toen hij de 'ko- ninkrijkszaal' met benzine aanstak, dacht hij dat zij in het gebouw was. Het veertiende slachtoffer stierf nadat hij een bloedtransfusie had geweigerd op reli gieuze gronden. „Later stemde hij er toch mee in, maar toen was het al te laat", aldus een woordvoerster van het ziekenhuis. Ze vreest dat mogelijk meer mensen zullen ster ven omdat ze een bloedtransfusie weigeren. Volgens een voorlopige balans zijn 24 men sen gewond geraakt. „Ik dronk twee flessen soju (Koreaanse li keur) nadat leden van de kerk me niet toe stonden om mijn vrouw te zien", verklaarde Won tegenover de politie. Zij mijdt volgens de man ieder contact met haar familie sinds ze zich zés maanden geleden aansloot bij de kerk. Ze bleef ongedeerd omdat ze op het moment van de brand niet in de kerk aanwezig was, zo verklaarde ze tegenover de politie. Ze had zich verscholen in een nabij gelegen garage nadat ze had gezien dat haar echtgenoot hun kinderen sloeg. Hij sloeg hen regelmatig, zei ze, en hij had gedreigd haar te doden als ze de kerk van de Jehovah's Getuigen zou blijven bezoeken. George Carey FOTO:AP Carey oefent scherpe kritiek uit op Conservatieven LONDEN De Conserva tieven die sinds 1979 in het Verenigd Koninkrijk aan de macht zijn, hebben het geloof van de Britten dat zij samen hun land moeten opbouwen, op een gevaarlijke manier verzwakt. Werd kort na de oorlog te veel verwacht van staatsbemoeienis, in de jaren tachtig sloeg de slinger door naar ongebreideld individua lisme, meent het hoofd van de Anglicaanse Kerk, dr. George Carey. In een lezing in Londen oefende Carey forse kritiek op de begin selen waardoor de Conservatie ve regeringen zich sinds 1979 hebben laten leiden. „De mach tige ideologische aanval" op de waarde van publieke goederen, gekoppeld aan een grote na druk op particuliere waarden en de keuzevrijheid van het in dividu, behoort met de toene mende secularisatie en de ver zwakkingvan de familiebanden tot de oorzaken van de ver zwakking van het gevoel voor morele waarden. Volgens Carey voelen velen in het Verenigd Koninkrijk zich machteloos en onbelangrijk en heeft een aanzienlijke minder heid van de Britten het gevoel dat zij niets voor de samenle ving betekenen. Hij constateer de dat velen zich ongemakkelijk voelen over de groeiende macht van de „gezichtsloze mensen" in de regering, de Europese Ge meenschap en het internatio nale zakenleven. Bovendien is het gezag van de plaatselijke autoriteiten, die vele generaties lang als een buffer tussen het individu en de centrale regering hebben geopereerd, danig aan getast. „Ondanks al het gepraat over subsidiariteit in Europa (het toekennen van bevoegdhe den en verantwoordelijkheden op het laagst mogelijke niveau, red.), zie ik niet veel tekenen er van binnen het Verenigd Ko ninkrijk zelf', zei Carey. De Britse politici kunnen wat het nemen van besluiten be treft veel leren van zijn kerk, meent Carey. Belangrijke syno debeslissingen hebben een meerderheid van tweederde no dig, omdat de kerk geen enkele belangrijke nieuwe ontwikke ling wil doorzetten tegen de wil van een grote minderheid. Bo vendien kunnen de bisschop pen of de geestelijken niet op ei gen houtje hun zin doordrijven, omdat zij vinden dat de leken, die de meerderheid binnen de kerk uitmaken, recht hebben op inspraak. „Wij luisteren naar elkaar, argumenteren en bidden, totdat wij een wezenlij ke meerderheid van alle delen van de kerk voor ons standpunt hebben gewonnen", meende Carey. India krijgt speciale politie voor religieuze rellen NEW DELHI De Indiase re gering heeft 'een speciale poli tiemacht van achtduizend man opgericht, die belast is met de bestrijding van een toenemend aantal religieuze twisten tus sen hindu's en moslims. De nieuwe eenheden zullen vanaf morgen over vijf „woelige" sta ten verdeeld worden: Uttar Pradesh, Rajasthan, Andhra Pradesh, Gujarat en Bihar. Daarnaast komt een afdeling in het stedelijk gebied Delhi. De agenten zijn gerecruteerd uit alle lagen van de bevolking. ROERMOND Het groot seminarie Rolduc van het bisdom Roermond heeft te kampen met een dalend aan tal studenten. Telde het se minarie aan het begin van het vorige studiejaar 47 stu denten, onder .wie 5 eerste jaars, dit jaar zijn er 36 stu denten, zo meldt bisschop dr. J.M. Gijsen in het bisdom blad 'De Sleutel'. Sinds de oprichting in 1975 tot het midden van de jaren tachtig waren er elk jaar nog 70 tot 80 studenten. Bisschop Gijsen meent dat de daling het gevolg kan zijn van de toenemende negatieve bena dering van het priesterschap. Niet alleen claimen de ongewij de pastorale werkers en werk sters het priesterambt en staat het celibaat onder kritiek, ook de onrust onder priesters en priesterkandidaten stijgt. Bo vendien raken vele bisschoppen onzeker, doordat zij „de haast desastreuze teruggang" van het priesterbestand heel duide lijk gaan ervaren. De oprichting van het grootse minarie was in de jaren zeven tig de eerste reactie in Neder land op de gang van zaken in de theologische hogescholen. Deze vervingen in de jaren zestig de traditionele grootseminaries, maar lieten het pastoraat steeds meer verworden tot 'wel zijnszorg', constateert Gijsen. Het seminarie, dat van meet af aan trouw de richtlijnen van het Tweede Vaticaans Concilie volgde, had succes en leverde vele priesters af: 160 in 18 jaar, „die doorgaans nog 'goed aan kwamen' in de zielzorg ook", schrijft de bisschop. Gijsen gaat ook in op de sane ring van de opleiding die hij in 1990 doorvoerde, maar noemt de redenen van dit besluit niet. Tot deze redenen behoorde dat twee priesters kort na hun priesterwijding met het celi baat hadden gebroken en dat de vice-rector van Rolduc, dr. A.H.M.G. Lemmens, eveneens wegens schending van de celi baatsverplichting het grootse minarie had moeten verlaten. De gang van zaken op Rolduc was mede de aanleiding voor het besluit van Gijsen om in overleg met de toenmalige pro nuntius in Nederland, mgr. Audrys Juozas Backis, het grootste deel van zijn bevoegd heden af te staan aan de vicaris sen Maessen en Punt. Sinds 1990 geldt in Rolduc, dat om onafhankelijk te blijven niet in aanmerking wil komen voor overheidssubsidies en geheel afhankelijk is van bijdragen van gelovigen, een nieuw stu dieprogramma. Dit programma is volgens Gijsen in overeen stemming met de eisen van de kerkelijke overheid aangepast aan de „nieuwe verwachtingen van de zijde van de pastoraal en het maatschappelijk leven." De opleiding duurt nu acht in plaats van zeven jaar en de stu denten lopen meer stages. Voordat zij priester worden ge wijd, maken de studenten in een parochie een jaar lang het pastorale werk ten volle mee. De studenten hebben met deze uitbreiding geen problemen, constateert Gijsen. Zij beseffen dat zij net als huisartsen een opleiding van acht jaar nodig hebben, zowel om voldoende onderricht te hebben ontvan gen alsook om zich op allerlei manieren in te kunnen werken in het pastorale werk. Een orthodoxe jood voerde gisteren voor het begin van Grote Verzoendag (Yom Kippoer) bij zijn oudste zoon het kapparot-ritueel uit dat bij sommigen van hen nog in acht' wordt genomen. Door met een kip boven het hoofd van zijn oudste zoon te zwaaien wordt gehoopt dat de zonden worden overgedragen op de vogel. Het ritueel wordt steeds voor Grote Verzoendag - vandaag waarop het hele openbare leven tot stilstand komt - uitgevoerd. Dekenale samenwerking in het Westland gevierd met cantate POELDIJK - Deze maand is het vijfen twintigjaar geleden dat in het Westland door mgr. A. Jansen de dekenale raad werd opge richt, waarin de elf Westlandse parochies in tensief gingen samenwerken. Het is een plat form waar priesters en leken met elkaar pra ten over pastorale onderwerpen. Het jubile um wordt vrijdag 9 oktober om 19.30 uur in de Bartholomeuskerk in Poeldijk gevierd met het zingen van de cantate 'Met Mirjam en Mo- zes" door leden van de elf parochies. In een vraaggesprek met Tussen Kas en Kerk, het bulletin van de dekenale vereniging, blikt oud-deken W. A. Nicolaas (83) samen met en kele anderen die aan de wieg van de samen werking stonden, terug op het ontstaan van de raad. Volgens hem zijn toen met de oprichting van de raad de veranderingen in de kerk tijdig on derkend. Maar de oud-deken is hartgrondig van oordeel dat door het snel dalende aantal priesters de zaken nu van bovenaf meer de mocratisch zouden moeten worden aange pakt. „Als we op de huidige weg doorgaan, ko men we er niet", zegt hij. Hij is verheugd over de oecumenische vieringen en ontmoetingen tussen pastores en dominees, ook al betreurt hij het dat er in het Westland nog steeds kerk genootschappen zijn die niets voor de oecu menische gedachte voelen. Mw. Bep de Vreede, hoofd van het dekenaal bureau, wijst er op dat in 1967 het idee leefde om een grote Westlandse parochie te creëren. Dat lag volgens haar duidelijk in de lijn van de fusies die toen tussen de diverse veilingen tot stand kwamen. De herkenbaarheid van de pa rochies is - gelukkig volgens haar - gebleven, ook al zullen naast elkaar gelegen parochies in verband met het verdwijnen van de pries ters wel steeds vaker op elkaar aangewezen zijn. „Wanneer u Israel wilt be grijpen, ga dan 's nachts door de straten. In de hitte van de zomernacht slapen vele men sen op hun balkons. Wie stil letjes voorbijgaat, hoort ze in hun angstdromen zuchten, steunen en janken. Ze dro men in verschillende talen, overweldigd door de realitei ten van het verleden dat maar niet tot zwijgen ge bracht kan worden." Een uitspraak van de joodse schrijver Amos Oz (53). Op de plaats waar eerder zulke uit eenlopende prominente au teurs en politici als Hermann Hesse, Martin Buber, Raymond Aron en Vaclav Havel de Vre desprijs van de Duitse boekhan del in de Frankfurter Paulskir- che in ontvangst mochten ne men, stond afgelopen zondag Amos Oz, mede-oprichter van de Vrede Nu-beweging in Israël en gematigd criticus van de Is raëlische samenleving. Oz is kind van vermogende Duitstali ge joden die in het begin van de jaren dertig naar Israël emi greerden. Zijn vader heette Klausner maar in 1954, op vijf tienjarige leeftijd, veranderde hij zijn achternaam in Oz. Herinneringen aan het verle den zijn voor Oz noodzakelijk om Israël te kunnen begrijpen. Toch mag het verleden nooit een tirannie uitoefenen op het heden, is zijn stelling. Dit bete kent dat hij pleit voor een actie ve verwerking van het verle den, een opdracht die overigens niet alleen de Duitsers zich moeten stellen in hun contac ten met Israël, maar ook de jo den/Israëliërs in hun relaties met het Nabije Oosten. Om het anders te stellen: uit nood gebo ren idealen, zoals de stichting van de staat Israël en haar voortbestaan, mogen zelf geen aanleiding geven tot nieuw fa natisme. Het samenleven van verschillende volkeren, i.e. tus sen Israëliërs en Palestijnen, in het Midden Oosten verplicht tot compromissen waardoor ie dereen slechts een deel zal krij gen van wat hij oorspronkelijk wilde hebben zodat niemand volledig tevreden is. Maar dan kan wel aan het sterven een .einde komen en het leven op nieuw beginnen. Dit maakt duidelijk waarom Oz zich heeft geëngageerd in de Is raëlische vredesbeweging. Oz is een man die in de dagelijk se politieke realiteit de uto pieën die hij koestert naar de achtergrond heeft verdrongen. De laatste zijn misschien goed voor de ooit te verwachten eind tijd. Om zijn eigen positie te il lustreren haalde hij in zijn toe spraak in de Paulskirche twee passages uit de bijbel aan, een uit het boek Jesaja (65, 17-18, 25) waar de profeet spreekt van een nieuwe hemel en een nieu we aarde. „De wolf en het lam zullen tezamen weiden en de leeuw zal stro eten als het rund, en de slang zal stof tot spijze hebben". De tweede illustreert volgens hem de meer prozaïi- sche vrede waar het op de aarde op aankomt. „Abraham zei tot Lot: Laat er toch geen twist zijn tussen u en mij, en tussen mijn herders en uw herders, want wij zijn broeders. Ligt het hele land niet voor u open? Scheid u toch van mij af; hetzij naar links, dan ga ik rechts, hetzij naar rechts, dan ga ik links" (Gen. 13,8-9). Dat laatste is gewoon prakti scher, ook al streven we ten diepste naar vereniging, maar het menselijk tekorj: waarmee we behept zijn, maakt dat nu eenmaal hier en nu onmogelijk. Pragmatisme met in het ver lengde daarvan een afkeer van fanatisme vormde het leidende motief in de toespraak van Oz. Die voorkeur voor pragmatisme en die afkeer van al te grote ge drevenheid om idealen te reali seren ten koste van anderen brengt hem in zijn eigen ogen in een ambivalente maar overi gens wel degelijk te verdedigen positie. 'Ik ben, aldus Oz, een jood die hier in Frankfort spreekt in een kerk, een Israë liër die naar Duitsland komt, en ik ben ook nog lid van een vre desbeweging terwijl ik toch tweemaal in de afgelopen vijf entwintig jaar het slagveld ben opgegaan. Ik geloofde dat niet oorlog maar aggressie het grote kwaad is.' Deze laatste ambiva lentie lichtte hij als volgt toe. Oorlog zal iedereen mogen voe ren als zijn leven of zijn vrijheid op het spel staat. Agressie en de daaruit voortvloeiende oorlog die gebaseerd wordt op voorva derlijke rechten, territoriale veroveringen of grondstoffen is altijd verwerpelijk. Het lag uiteraard voor de hand dat Oz niet voorbij kon gaan aan het rechtse extremisme en de aanslagen op joodse gedenk tekens en begraafplaatsen dat Duitsland de laatste maanden teistert. Hij zei zich te ergeren aan de onverschilligheid waar mee veel Duitsers de nieuwe golf van racisme en vreemdelin genhaat in hun land over zich heen laten gaan. Duitsland heeft, aldus Oz, niet alleen de plicht de immigranten en de joodse gedenktekens te be schermen. Weliswaar mag men niet vergeten dat Duitsland meer vluchtelingen heeft opge nomen dan ieder ander land, maar de prangende vraag luidt: „Waar zijn de mensen die de straat opgaan om dit land te verdedigen tegen racisme, ge weld en onverschilligheid?" In de kerk werd door de aanwezi gen onder wie president Von Weizsacker met bijval op deze woorden gereageerd. Oz prikte het simpele schema door dat de nette, weldenkende burger machteloos is tegenover Wensdroom Kurden TERWIJL de Verenigde Naties voorbereidingen treffen de 750.000 Kurden in Iraaks-Kurdistan door de koude w ter te helpen en hen te beschermen tegen de wraak van dam Hussayn, wordt in het buurland Turkije, met de zwijgende steun en goedkeuring van de westerse landen, les in het werk gesteld om de Kurdische opstand de kop ii drukken. De smeulende guerrilla die de marxistisch-lenii tische PKK sinds 1984 in Turks-Kurdistan voert, is inn dels uitgegroeid tot een laaiende brand. Er woedt in Turl Kurdistan een regelrechte oorlog tussen het Turkse legeri de guerrilla's van de PKK of de Kurdische Arbeiderspai Vorige week werd er bij Semdinli, in het grensgel Irak en Iran, een regelrechte veldslag uitgevochten tusi 600 PKK-guerrilla's en een eenheid van het Turkse legias Het bloedige gevecht kostte aan 174 PKK-guerrilla's, jhe Turkse soldaten en vijf door de regering aangestelde en ijin wapende dorpswachten het leven. Het gevecht bij Semdilei was het hevigste van de jongste weken, maar bijna elke dip vallen er doden en gewonden aan Kurdische of Turkse zij# In de oorlog hebben al ruim 5000 mensen het leven verf1 De Kurdische PKK, die gedreven wordt door hetzelfde tionalistische gevoel als alle volkeren in de voormalige S(% jetunie namelijk het verlangen naar een eigen onafhafce kelijk vaderland gebruikt voor dit doel alle middelen (Jn het arsenaal van de marxistisch-leninistische school hijet kan bieden. De vaak tegen het eigen volk uitgeoefende bid1 dige terreur was er de oorzaak van dat de PKK vele jarl? een geïsoleerde groep bleef. Volgens de Turkse regering isP dan ook geen Kurdisch probleem, maar een probleem vfyc het terrorisme. Wanneer de PKK onschadelijk is gemaaL is ook het probleem van het terrorisme van de baan. Maar $4 eenvoudig lijken de zaken nu niet meer te liggen. Het leg^c tje van 200 gewapende militanten van 1984 is inmiddels uiei gegroeid tot een heus leger van 10.000 man, in elk ge\pt goed genoeg getraind en bewapend om regelrechte confro: taties met het Turkse leger te durven aangaan. De Turkfl regering heeft lange tijd obstinaat ontkend dat er een Ki»j disch probleem bestond, zelfs dat er zo iets bestond als et Kurdisch volk. Premier Suleyman Demirel, die elf maande geleden aan de macht kwam, was de eerste die de KurdiscL, taal erkende, maar dat was een maatregel die te laat kwa^ Het Kurdische nationalisme, gevoed door het harde militie re bestuur over de Kurdische provincies waar de general de vrije hand kregen, was niet meer tegen te houden. Ifo Kurden zijn immers een volk van ongeveer 20 miljoen mejl' sen, verdeeld over vijf staten: 10 miljoen in Turkije, 2,5 m!° joen in Irak, 4,5 miljoen in Iran en de overigen in Syrië Armenië. 8 e HET probleem van de Kurden in Turkije kan alleen maf worden opgelost wanneer er ook een oplossing wordt gevo|j den voor de Kurden in Irak en Iran. Het Kurdische verzet |r Turkije vindt steun in Irak, de Kurden in Irak vinden stetji in Turkije en Iran en de Kurden in Iran vinden steun a Irak. Toen de Sovjetunie en de Koude Oorlog nog bestond*1 werden de Kurden gebruikt en misbruikt door de rivaligt rende supermachten. In het tijdperk van na de Koude Ocl log kan een oplossing voor het Kurdenprobleem alleen mal liggen in een democratische oplossing die rekening hou<j met de nationale en culturele rechten van de Kurden in aj, landen waar zij wonen. Maar een democratie in Irak en Ir; ziet men niet zo vlug ontstaan. Een onafhankelijke st^i blijft voorlopig een wensdroom. Turkije noch Irak of Iranji bereid een deel van zijn grondgebied af te staan. Overigei wenst ook geen enkele westerse staat het ontstaan van e$ Kurdische staat. AmosOz. FOTO: MEULENHOFF een kwaadwillend politiek esta blishment. „Het is eerder zo dat we ons zorgen moeten maken over de lafheid die deze burgers tentoonspreiden als ze te ma ken krijgen met wrede en on derdrukkende personen of sa menlevingen". Parallellen met de jaren dertig lagen voor het oprapen, maar Oz vermeed ze kennelijk heel doelbewust op te pakken. De enige zinvolle manier om het verleden te verwerken is vol gens Oz dat de Duitsers de dia loog met de joden versterken ook al kan dat de pijn, de gruwe len en de onbeantwoorde liefde van de Duitse joden voor hun vroegere vaderland uit het ver leden niet uitwissen. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). 0 Kantoor redactie Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37, Leiden I Telefax: 071 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon 071 -132221, 070 - 3190 933 Telefax 070-3906 717 Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur V Directeur/hoofdredacteur: J. W. C. Leune I Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49) G - J Onvlee (chef-redacteur),I F Buurman. K. van Kesteren, R. Kleijn, drs R Koldenhof. M Kroft. T. Pieters en M. Roso Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), drs. R. Edens, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J vai Leeuwen - Voorbij, R de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) in samenwerking met kunst- en rtv-redactie Sijthoff Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835) drs P v Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland ei België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K. Swiers, M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit H. B in 't Hou (chef), H.B. Bijleveld, drs. J Feenstra, D J Hofland, K. Jonker, P Koopman, drs G Korevaar, D W van Rietschoten, CP Visser en K van Wees Algemeen coördi nator: J A L M Timmers. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B van Huët (Londen), M de Koninck (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voordouv (Parijs), drs. R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- ei publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster: drs M de Cocq Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op ma 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar t 18.00 tot 19 00 u 27,00 79.80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -141 905 Telefax 071 -140 680 T< lefax voor uitsluitend het doorgeven van advertenties (kantoor Rijswijk) 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2