£eidóe <3owicmt Snellere Het extraatje van Perla. Bezellio naar femina Face-lift A6 A7 B1 B3 C5 Kraanmachinisten maken de weg vrij voor reddingsploegen Amsterdam hangt vlaggen halfstok; festiviteiten afgelast Boeing adviseert inspectie van ophanging motoren Alkemade krijgt misschien HAVO Ikrla Weer felle gevechten Kurden I~l4 Dagen Gratis £eidóe(2oma/nt DINSDAG 6 OKTOBER 1992 20 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN Seminarie bisschop Gijsen kampt met dalend aantal studenten Cornells Berkhouwer was kleurrijk politicus bevechten in Sarajevo nemen toe LEIDEN OMGEVING Orions vliegkamp Valkenburg niet over bebouwing r van Vossen verguld met uitverkiezing Joop Doderer: Afstand na een turbulent bestaan eestelijk leven iegramp jnenland jitenland :onomie ElDENflEGlO iNSTVERLENING PORT B3 rljlRS B4 'PROGRAMMA'S 85 TEN WERKEN C1T/M4 ERVICE CA ENSEN C5 rigadier teelt teodorant •1SCHEDE Burgemeester Wierenga van Enschede eft een 43-jarige brigadier n politie buiten functie ge lid in verband met diefstal. I man heeft in zijn vrije tijd fi flesje deodorant ter waarde n 5,95 gulden uit een super- ?rkt ontvreemd. tan beroofd van uizenden guldens EIDEN Een 46-jarige man t Capelle aan de IJssel is gis- ren rond het middaguur op iwelddadige wijze beroofd van n tas met enkele tienduizen- in guldens. De man, werk- am voor een bedrijf dat diver restaurants beheert, had de s met geld opgehaald in een Btaurant aan de Middelweg, et geld moest naar de bank in i Pelikaanstraat worden ge acht. Toen de man in zijn ito, die geparkeerd stond op i Kaasmarkt, wilde stappen, eeg hij een klap op zijn ach- rhoofd. Daardoor raakte hij en buiten kennis. Toen hij jkwam, was het geld verdwe- in. Het slachtoffer hield aan i klap op zijn hoofd een bult en in bloeduitstorting over. De >litie verzoekt getuigen van de iroving contact op te nemen. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25461 Losse nummers 1,50. Wolkenvelden en op de mees te plaatsen droog. Minimum temperatuur ongeveer 9 gra den, middagtemperatuur on geveer 13 graden. Matige noordwestenwind, rond kracht 4, aan de kust in de ochtend nog krachtig, 6. In het weekein de kans op regen. Middagtem peratuur ongeveer 14 graden. Id AMSTERDAM „Dit gaat je beslist niet in je koude kleren zitten". Kraanmachinist Willem Oostrom van het Goudse kraanbedrijf Nederhoff zegt het kort na middernacht vanuit zijn kraan, die staat opgesteld bij de twee vernielde flats in de Bijlmermeer. Nederhoff helpt bij het opruimen van de schade. Tus sen de brokstukken liggen vele omgekomen mensen. Oostrom arriveerde gistermorgen om half zeven op de plaats waar de vliegramp heeft plaatsgevonden. De reusachtige kraan van Nederhoff speelt een belangrij ke rol bij de reddingsoperatie. Met behulp van de 509- meter hoge kraan moeten voorzichtig betonblokken en betonnen brokstukken van de getroffen flats worden verwijderd. De Goudse kraan kan maximaal 400 ton tillen. Van dit type zijn er slechts vier in Nederland. Nederhoff investeerde in de gigant, die bij Liebherr in Duitsland werd gemaakt, enkele miljoenen guldens. Zodra Oostrom met zijn kraan een betonnen plaat heeft weggehaald, kijken reddingsploegen of zich on der de puinhopen wellicht slachtoffers bevinden. Die speurtocht had vannacht nog niet veel resultaat. „Direct na mijn aankomst werd een dode geborgen", vertelt Oostrom. „Daarna heb ik geen lijken meer ge zien. Dat wordt de komende dagen, vrees ik, wel an ders". De Goudse kraanmachinist weet uit eigen erva ring, dat deze reddingsoperatie moeizaam verloopt. „Telkens breekt er weer brand uit in de flats", ver zucht hij. „Dan moeten we wachten tot de brandweer het vuur heeft geblust. We hebben ook voortdurend veel last van rook. Daardoor is het moeilijk mijn werk goed te doen. Daarnaast moet ik, als ik een betonblok heb weggehaald, steeds wachten tot de reddingsploe gen hun werk hebben verricht. We schieten al met al niet zoveel op. Ik verwacht, dat het nog verscheidene dagen duurt voor het laatste stoffelijk overschot is ge borgen". De kans dat er onder de puinhopen nog een overleven de wordt gevonden, acht Oostrom nihil. „Ik zie duide lijk welke verwoestende werking de brand heeft ge had", zegt hij somber. „Ik heb één keer gezien, dat een totaal verbrand gasfornuis uit een flatwoning werd ge haald. Volgens mij is er van de rest van het huisraad niets meer over". Willem Oostrom en zijn collega Evert Overdam zijn vannacht om drie uur afgelost. Ze hadden er toen bijna een etmaal in de Bijlmermeer op zitten. „Maar van daag nog gaan we weer terug", stelt Oostrom. „We zijn voorlopig nog niet klaar". AMSTERDAM De gemeente Amsterdam heeft besloten de vlaggen in de stad halfstok te hangen, ter nagedachtenis van de slachtoffers van de ramp met het El Al-vliegtuig in de Bijmer- meer. De gemeente heeft maatschappelijke organisaties, be drijven en particulieren gevraagd het gemeentelijke voorbeeld te volgen. Een aantal bedrijven en instellingen in Amsterdam heeft het programma voor de komende dagen gewijzigd. Zo heeft de Stichting CPNB de festiviteiten rond de Kinderboekenweek, die morgen van start gaat, afgelast. Ogeveer 250 kinderen uit het hele land zouden aanwezig zijn bij de feestelijke opening. Het feest zou gedeeltelijk op het IJ worden gehouden. Het the ma dit jaar is 'Land in Ziiicht!'. De Kinderboekenweek loopt van 7 tot en met 17 oktober. Ook de jaarlijkse kermis op de Dam gaat niet door. AMSTERDAM De berging van slachtoffers van de vlieg ramp zondag in de Bijlmer wordt aanmerkelijk ver sneld. Vannacht werden zes lichamen geborgen, nadat gisteren zes doden waren ge vonden. In de loop van vandaag is het aantal geborgen lichamen aan zienlijk gestegen. De bergers zijn dag en nacht met gemid deld driehonderd mensen aan het werk. Bij de berging wordt nu ook zwaar materieel ingezet. „Er is duidelijk gekozen voor een snel le. berging en niet voor het zoe ken naar sporen", zegt hoofd commissaris Nordholt. „De ver snelling is nodig om onzeker heid bij nabestaanden op te hef fen en in het kader van de volksgezondheid". Binnen drie dagen hoopt men de macabere operatie af te ronden. Finan ciën spelen volgens de Amster damse burgemeester Van Thijn geen rol. „Over geld hebben we niet nagedacht. Er gebeurt wat moet gebeuren". Drie zware bouwkranen en allerlei machi nes zijn ingezet. Identificatie van de stoffelijke resten is lang niet altijd moge lijk. „De lichamen zijn ver koold. De situatie is erbarme lijk", zei Van Thijn vanmorgen. De gemeente gaat er van uit dat veel slachtoffers nooit worden geïdentificeerd. Van Thijn denkt dat het mogelijk is dat zelfs nooit bekend zal worden hoeveel mensen precies zijn omgekomen omdat het aantal illegale bewoners van de flat niet bekend is. Amsterdam heeft vandaag in diverse talen een oproep gedaan aan iedereen die iemand mist uit het rampge bied. Onder meer wordt gericht op de Ghanese gemeenschap Van de 239 geregistreerde be woners hebben zich 88 mensen gemeld. Toch worden nog altijd 250 mensen vermist. Van Thijn benadrukt dat de hulpverle ning boven alles gaat. „Legali teit of illegaliteit speelt abso luut geen rol". De vijver achter de flats is vrij wel leeggepompt, maar heeft nog geen 'zwarte doos' van het verongelukte El Al-vliegtuig opgeleverd. Deze vluchtrecor- der moet uitsluitsel geven over het verloop van de rampvlucht. De Tweede Kamer heeft van morgen de slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmer her dacht. Voorzitter Deetman sprak zijn droefenis en medele ven uit, waarna premier Lub bers namens de regering het woord voerde. Vervolgens werd een minuut stilte in acht geno men. Om half twee vond ook in de Eerste Kamer een herden king plaats. De Tweede Kamer zal deze week verder niet in ver gadering bijeenkomen. Giste ren al maakte Deetman met de fractieleiders de afspraak dat de algemene beschouwingen over de rijksbegroting, die van daag zouden beginnen, een week worden opgeschoven. Zij waren het erover eens dat het geen pas zou geven als de volks vertegenwoordiging kort na de ramp snel weer zou overgaan tot de orde van de dag en in poli tiek gekrakeel zou losbarsten. Nooit eerder in de parlementai re geschiedenis zijn algemene beschouwingen uitgesteld. Meer over de vliegramp op de pagina's A3 en A5 Onder de indruk Koningin Beatrix is erg onder de indruk en houdt steeds een hand voor de mond bij het bezoek aan de Bijlmer gisteren. Ook kroonprins Willem-Alexander en premier Lubbers liepen huiverend over het rampterrein. Zij rea geren als alle aanwezigen: lang kijken, staren en zich met tegenzin realiseren dat dit vreselijke, ongelooflijke schouwspel waar is gebeurd. De koningin tilde gisteren roodwitte afzettingslinten op, ging daar onderdoor, om dicht bij de puinhopen te kunnen komen. Later sprak zij langdurig met de getroffen families in de afgeschermde centrale opvanghal naast winkelcentrum Amsterdamse Poort. In de lunchpauze stroomde veel publiek toe vanuit de kantoren in Zuid-Oost, alsmede hele schoolklassen. Huismeesters en bewoners van omringende flats moes ten de drommen kijklustigen benederraan de trappen te genhouden. SEATTLE De Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing heeft luchtvaartmaatschappijen die met Jumbo's (747) vliegen ge adviseerd de ophanging van de motoren te inspecteren. Het bedrijf had dat al besloten vóór de ramp met het Israëli sche vrachttoestel dat zondag kort voor het neerstorten zijn beide motoren aan stuurboord had verloren. Directe aanleiding voor het ad vies is het ongeluk met een Boeing 747 van China Airlines die vorig jaar december twee motoren is kwijtgeraakt. Boeing zegt dat er tot nu toe geen verband is aangetoond tussen het neerstorten van het Taiwanese toestel en dat van El Al. „De inspectie van de pinnen waarmee de motoren aan de vleugel zijn bevestigd, is alleen een verstandige stap", aldus de vliegtuigfabriek. Op Taiwan is inmiddels het vierde onderzoek naar de oorzaak van de ramp aan de gang. De vertegenwoordiger van Boeing in ons land heeft van morgen gezegd dat het nog ja ren kan duren, voordat defini tief vaststaat wat de oorzaak van het neerstorten van de El Al-machine is geweest. El Al heeft bevestigd dat het verongelukte toestel drie tot vier jaar geleden een ernstig probleem heeft gehad met het neuswiel bij een start in New York. Dit defect heeft destijds wel schade aan de romp veroor zaakt, maar het had niets te maken met de motoren. Presi dent Raphael van El Al heeft verzekerd dat het ruim dertien jaar oude vliegtuig geen zorgen kind was. Een Israëlische krant heeft ge meld dat het vliegtuig enkele ja ren geleden boven Amstelveen een stuk van de vleugel heeft verloren. De autoriteiten in Ne derland en Israël zouden dit hebben verzwegen. Eerder is van verscheidene kanten ge suggereerd dat het vrachttoes tel diverse keren mankementen aan de motoren heeft gehad. Interrailkaart blijft volgend jaar bestaan BRUSSEL De Interrailkaart voor jongeren blijft volgend jaar bestaan, maar wordt duurder. Pas in 1993 zal een nieuwe for mule voor de kaart worden uit gewerkt. Dat heeft Etienne Schouppe, algemeen directeur •van de Belgische spoorwegen en voorzitter van de Europese Spoorweg Unie, gisteren in Brussel gezegd. Over de om vang van de prijsverhoging kon Schouppe nog niets meedelen, maar in spoorwegkringen wordt aangenomen dat het om een aanzienlijke verhoging zal gaan. Afgelopen vrijdag heeft het uitvoerend comité van de Europese Spoorweg Unie ver gaderd in de Poolse hoofdstad Warschau. Daar is volgens Schouppe afgesproken dat een werkgroep van de maatschap pijen, die de Interrailkaart aan bieden, een voorstel voor de prijsverhoging zal formuleren. Daarover wordt dan in decem ber een besluit genomen. Het voortbestaan van de Interrail kaart, waarmee jongeren tot 27 jaar in 22 Europese landen, Turkije en Marokko vrij kun nen reizen, stond op het spel, nadat de spoorwegmaatschap pijen in een aantal Zuideurope- se landen zich erover beklaag den dat ze wel veel jongeren vervoerden, maar niet propor tioneel meedeelden in de op brengst. Vanuit het Europees Parlement en de Europese Commissie is er bij de spoor wegmaatschappijen op aan ge drongen de Interrailkaart te be houden of althans een goedkope vorm van reizen per spoor voor jongeren. Idoor ELLEN VERHAAR ALKEMADE De mogelijk heid bestaat dat de Veense MAVO Johannes XXIII wordt uitgebreid met een HAVO. Dat is een van de mogelijkheden die op tafel is gelegd tijdens voor overleg tussen bestuurlijk sa menwerkende scholen. Het gaat om de Leidse scholenge meenschappen Bonaventura, Agnes en de Leids-Roelofa- rendsveense MAVO Johannes XXIII. Volgens directeur C. van Beurze van de Veense MAVO resulteert de bestuurlijke sa menwerking misschien ko mend schooljaar al in de start van een HAVO in Alkemade. Van Beurze benadrukt dat de onderhandelingen over een mo gelijke verbreding van het on derwijspakket in Alkemade nog in de onderhandelingsfase ver keert. „Bijvoorbeeld de gebou- wenproblematiek is niet een- twee-drie op te lossen". ADVERTENTIES lOdagen* lang een feestelijk bruisend Ahoy'. Vol nieuwtjes, demonstraties, attracties en... shows in Italiaan- k'nu'CFC 01 Perla Mild koffie, snelfiltermaling, vacuüm verpakt, "7C rv 2 pakken a 500 gram 9^8 /.OU Aanbieding is geldig t/m zaterdag 10 oktober a.s., zolang de voorraad strekt. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Cl Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ANKARA De gevechten tus sen Iraakse en Turkse Kurden in het noorden van Irak zijn vandaag in alle hevigheid voort gezet. Een woordvoerder van de Iraakse Kurden bevestigde dat circa 10.000 Peshmerga's (mili ties van de Iraakse Kurden) een groot offensief aan het voorbe reiden zijn om de strijders van de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) uit het autonome Kur- disch gebied te verdrijven. De Peshmerga's hebben volgens de PUK, de Patriottische Unie van Kurdistan, en de Kurdische De mocratische Partij, de steun van de burgerbevolking. Alleen al in het drielandenpunt Irak- Turkije-Iran zijn rond de 6000 Peshmerga's in gevecht met 2500 tot 3000 PKK-guerril la- strijders. Gisteravond verliep het ultimatum dat aan de PKK was gesteld om haar militaire kampen op te breken. Weken lang wordt al geëist dat de PKK haar guerrilla-oorlog tegen Turkije vanuit het noorden van Irak staakt of anders vertrekt. Het beeld dat de burgers van hun burgemeester hebben is niet meer in overeenstemming met de werkelijkheid. Dat blijkt uit een voor sommigen misschien wel onthutsende mededeling, gedaan door prof. mr. DJ. Elzinga, hoogleraar staatsrecht aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Volgens hem is het ambt van burgemeester in Nederland blijven steken in de vervlogen context van rituelen en uiterlijke waardigheid. Om het ambt van burgemeester te moderniseren, stelt Elzinga voor burgervaders weer beleidsportefeuilles te geven. Alles ondergaat immer een face-lift dus waarom de burgemeester niet? Zelfs de krant ontkomt er niet aan. Dat merkt de abonnee dagelijks. Vul de bon in en maak het ook mee. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. a De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: iedere dag (Indien daartoe aanleiding betfaat, kan een I Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging)

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1