Mensen Afstand na een turbulent bestaan Kwartetten met spreekwoorden JOOP DODERER DOLF DE VRIES Kippen N ooit krijg je rust. Zijn na acht jaar eindelijk die lawaaierige buren opgehoepeld, word ik 's morgens wakker van hanengekraai! Leidse Courant dinsdag 6 oktober 1992 1 jrenée de Haan et stugge vriendelijk heid praat Joop Dode- rer over zijn eerste se- rieuze televisierol in ja- De boer Versteeg die hij in de |S-dramaserie 'Iris' speelt, vindt bn veiliger onderwerp dan zijn gevoelens. Doderer is wat door kr geschud. Lange tijd deed hij [oede pogingen zich los te ruk- van het 'Swiebertjes-imago', om paar ineens aan te kondigen dat en nieuwe serie over deze zwer- iou maken. Achteraf een goede idat het niet doorging, omdat dit y'zeren boer Versteeg wellicht te jhad doorkruist. ichudt mistroostig het hoofd, de ken van een turbulent bestaan h er onherroepelijk in gegrift, t had elkaar niet gebeten. Het is lijft verdrietig en zielig dat de we 'Swiebertjes' niet doorgin- Vanwege een verregaande bu- Icratie. Iedereen bemoeit zich iedereen. Iedereen weet het be- >n er zitten in Hilversum mensen lekken waar ze niet horen" jdergelijke klacht komt wat be- t 'Iris' niet in hem op. Samen jMonique van de Ven en regis- je Nouchka van Brakel voelt hij 'Mijn vrouw is een jaar lang heel ziek geweest. Het gaat nu wat beter. Maar toch. We hebben een behoorlijk hectische tijd achter de rug. Dan leer je het wel af om als een razende rond te rennen. Dan leer je keuzes maken'. zich artistiek uitstekend gesteund. In een rol om de vingers bij af te lik ken. „Versteeg is een bijzonder kwetsba re man. Hij verbergt dingen in zijn boerenleventje. De mensen kruipen een beetje voor hem, zijn bang omdat ze hem niet kennen. Het leukste is dat hij toch zijn zwakke plekken heeft en nooit zijn eerste liefde heeft verloochend. Hij is trouw en dat ont roert". Een speler vergelijken met zijn rol is eigenlijk onzinnig. Toch lijkt het net of Joop Doderer privé wat van Ver steeg heeft gekregen. Hij is stugger dan voorheen. Bedachtzamer en stelliger tegelijk. Lachen doet hij al leen als hij ertoe wordt aangezet. „Inderdaad, ik heb ook zo mijn be denkingen en in wezen een facade voor mijn eigen ik. De kat uit de boom kijken, dat heb je bijna nooit uit jezelf „Zoiets leer je in je leven, noodge dwongen. Zoals ik inmiddels weet datje met drammen nooit bereikt watje wilt. Bij deze rol - ze zullen vast meer gegadigden hebben uitge nodigd - was het fijn om hem te krij gen en anders gewoon jammer". Hij buigt zich vertrouwelijker voor over, met de trouwe hondenblik die we als typisch Doderer herkennen. Prettig „Hier kan ik wel in kwijt wat ik de afgelopen jaren extra heb beleefd. We hebben daar op de set uitgebreid over gesproken. Je moet het een en ander hebben meegemaakt om Ver steeg zó te kunnen spelen. Een pret tige bijkomstigheid is dat ik de laat ste vijfentwintig jaar tussen de boe ren heb gewoond. Dus ik weet wat er te koop is hier en daar" De reden dat hij is uitverkoren voor 'Iris' verklaart hij met een kort: „Omdat ik de beste ben. Dat is mijn enige ijdele antwoord". Zijn erva ring-met 'Swiebertje' stond hij Aan foto Fotobureau Dijkstra Joop Doderer zag met 'Iris' zijn wens vervuld: een tv-rol waarin hij loskomt van Swiebertje. de wieg van televisie - relativeert Doderer diep ademend. „Als ik nu op de set kom, weet ik pre cies wat er gaat gebeuren. Alles staat en ligt vast. Vroeger hadden we de tijd; kon je op de vloer nog verande ren. Met de gigantische geldbedra gen van tegenwoordig moet alles voorbereid zijn. In die zin is televisie - sorry voor het grove woord - een soort fabriek geworden Desondanks geniet hij zo van 'Iris' dat hij bij een vervolgserie direct het contract zou tekenen. „Natuurlijk is het prettig dat men mij hierin eindelijk niet met Swie bertje associeert. Hoewel, een deel van de bevolking zal me altijd zo blij ven zien, wat ik ook doe. Mijn hoop bij deze serie is vooral dat men zal roepen: 'Hè hè, eindelijk weer eens drama'. Want zelf word ik gallisch van alle wasmachines die de kamer binnendenderen" „Misschien krijg ik meer werk hier door. De tijd zal het leren. Al heb ik alles op een laag pitje gezet. Ook in het theater doe ik uitsluitend losse dingen. Mijn vrouw is een jaar lang heel ziek geweest. Het gaat nu wat beter. Maar toch. We hebben een be hoorlijk hectische tijd achter de rug. Dan leer je het wel af om als een ra zende rond te blijven rennen. Dan leer je keuzes maken. 'Iris' lijkt mij een heel goede". Graf van Benny Hill geschonden D ieven hebben het graf van de Britse komiek Benny Hill geschonden en zijn lijkkist opengebroken op zoek naar juwelen. De grafschennis werd ontdekt door een voorbijganger van de Hollybrook-begraafplaats in Southampton. Hills lijk lag onaangetast in de lijkwade in de geopende kist. De politie sprak de geruchten tegen dat de tv-komiek zich zou hebben laten begraven met een fortuin aan juwelen. Na een onderzoek werd de kist gesloten en het graf afgedekt met een dikke betonnen plaat. Hill, wiens tv-show in honderd landen werd vertoond, stierf in april aan een hartaanval toen hij thuis alleen voor de televisie zat. 'Maartje' en Janine meteen aan de roddel e kenden elkaar al van de tv en het klikte meteen tussen de 'dames'. Direct sloegen ze aan de roddel. Janine Wegman (67), die de eerste dertig jaar van haar leven een man was, vertelde schrijver Maarten (Maartje) 't Hart in de Rotterdamse boekhandel Van Gennep hoe zij door Gert Berg aan de kant was gezet. Tot voor kort werkte ze als presentatrice in Bergs praatprogramma, dat in Rotterdam wordt opgenomen. „Ze wilden wel allemaal aan me zitten, maar m'n bloesje mocht ik niet uittrekken voor de camera. En straks komt 'Erotica' en daar is dat toch ook te zien, zei ik dan. Maar de programmamakers wilden er niets van weten", vertelde Janine haar aandachtig luisterend gehoor. Maarten 't Hart fungeerde in de boekwinkel als 'corpus delicti' van auteur Mensje van Keulen. Zij heeft het boek 'Geheime dame' geschreven, dat handelt over de travestie van haar collega. Beiden zaten opgedoft achter een tafeltje met een tuttig kleedje om exemplaren van het vorige week verschenen boek te signeren en van een boodschap te voorzien. 'Voor dame en vriendin Janine Wegman', schreven ze erin en onder z'n handtekening noteerde 't Hart: 'een collega-dame'. „Ongelooflijk zo'n persoon met zo'n achternaam. Of de goden er een grap mee uit hebben willen halen", zei hij. De schrijver, die vorigjaar tijdens het Boekenbal voor het eerst verkleed als vrouw in de openbaarheid verscheen, had Klokhuis, straks ook op cd. duidelijk z'n best gedaan om er mooi uit te zien. Een bruine pruik, make up, gouden ketting en een leren broek. Passanten gluurden door de etalage. Iemand riep: „Hé Maarten, die broek moetje ook eens dragen als je een man bent. Staatje veel leuker dan watje normaal aan hebt". Prinsen met 'Klokhuis'-cd AJiedjes uit het populaire NOS- jeugdprogramma 'Klokhuis' zijn op een cd gezet, waarvan het eerste exemplaar woensdag 21 oktober wordt gepresenteerd. 'Klokhuis'- acteur Joost Prinsen reikt de schijf met achttien liedjes dan uit aan Nina de Waal, de scholiere die in het najaar van 1990 vijftigduizend handtekeningen verzamelde voor het voortbestaan van het programma. De presentatie van de cd met een selectie uit vijfjaar 'Klokhuis' heeft plaats voorafgaand aan de prijsuitreiking van het Cinekid- festival. Nina verklapt op voorhand al dat de cd net zo vrolijk, spottend en gevoelig is als het programma. „De liedjes lopen uiteen van heel herkenbare tot zeer onwaarschijnlijke onderwerpen". Het kost Nederlandse kinderen in het buitenland meer moeite hun moedertaal onder de knie te krijgen dan hun leef tijdsgenootjes hier. De Nederlandse jeugd die elders woont, komt zelden in contact met specifieke taaleigenschap- pen, zoals spreekwoorden en gezegden. Zodra ze beginnen te lezen en schrijven missen zij een gedeelte van ons taalge bruik. Gewoon omdat niemand hen dat heeft bijgebracht. De educatieve dienst van Shell, de stich ting Nederlands onderwijs in het buiten land (NOB) en kinderboekenhandelaar Roby Bellemans uit Axel in Zeeuws- Vlaanderen hebben voor deze kinderen een oplossing gevonden: een spreekwoor denkwartet. Morgenop de eerste dag van de kinder boekenweek, wordt dit kwartetspel naar alle Nederlandse jongeren 'in den vreem de' gestuurd. Zij kunnen dan spelender wijs bekende en minder bekende spreek woorden en gezegden leren. De illustra ties bij de spreuken zijn zo getekend dat ze ook bruikbaar zijn voor Franse, Engel se en Duitse spreekwoorden die ongeveer dezelfde strekking hebben. Spontaan Bellemans verdiept zich al jaren in de jeugd. Hij heeft een kinderboekenwinkel, een kinderkunstuitleen en hij verzorgt tentoonstellingen van het werk van be kende Nederlandse tekenaars, die zich speciaal richten op jongeren. „Kinderen zijn een leuk publiek om voor te werken. Ze zijn leergierig en spontaan. En ik or ganiseer nu eenmaal graag tentoonstel lingen voor mensen die leergierig zijn", lacht Bellemans. Thuis heeft hij een enorme verzameling kindertekeningen, die illustrators hem in bruikleen gaven. „Veel van deze kunstenaars hebben voor hét eerst in mijn galerie geëxposeerd. Aangezien kin dertekeningen bijna onverkoopbaar zijn, krijg ik ze voor mijn tentoonstellingen. foto Camile Schelstraete 'Kinderen zijn leergierig en spontaan', zegt Roby Bellemans. Op die manier heb ik genoeg materiaal voor mijn exposities en help ik de kunste naars van hun bergen tekeningen af'. Roby Bellemans heeft het werk de afgelo penjaren ook op internationale scholen in het buitenland getoond. Tijdens een bezoek aan Taiwan vroeg Hubert Jacobs, leraar Nederlands, Bellemans of hij een tentoonstelling kon organiseren, waarop Nederlandse spreekwoorden centraal zouden staan. Roby Bellemans reageerde enthousiast en vatte het plan op het on derwerp grootser aan te maken. Hij benaderde het NOB, waarbij alle Ne derlandse leraren in het buitenland zijn aangesloten, met het voorstel een spreekwoordenkwartetspel te ontwer pen. Al snel werd een contract opgesteld tussen het NOB, galerie Bellemans en de educatieve dienst van de Shell, die veel samenwerkt met internationale scholen. Ieder kreeg zijn taak. Bellemans verza melde zoveel mogelijk spreekwoorden die ook in de Engelse, Franse en Duitse taal worden gebruikt. De educatieve dienst van de Shell selecteerde de illu strators. „Ik ben blij dat de Shell dit heeft gedaan. Veel van die kunstenaars zijn goed be vriend met mij. Op die manier trap ik op niemands tenen". Joep Bertrams, The TjongKing, Friso Henstra, Magreet Heymans, Sylvia Weve en Wim Hofman zijn de kunstenaars die uiteindelijk dooi de Shell zijn gekozen. Thema Bob van Dam van het NOB heeft de lange lijst van bekende en onbekende spreek woorden teruggebracht tot tien series van vier spreuken. Elk kwartet heeft een thema; bij het onderwerp 'tijd' bij voor beeld gaat het om de spreekwoorden 'De tijd zal het leren', 'Tijd heelt alle won den', 'Verloren tijd keert nooit weerom', 'De tijd staat niet stil'. Het kwartetspel, ontworpen door Alfons van Heusden, is binnenkort in de (kin derboekhandel tè koop. Alle opbreng sten worden gebruikt om de originele te keningen te exposeren in het buitenland. Naast deze illustraties zijn dan ook de voorstudies en alle inzendingen te zien. Bellemans: „De kunstenaars krijgen op deze manier wat naamsbekendheid en dat is een goede zaak. Iedereen kent de tekeningen op de boeken van Annie M.G. Schmidt en die op de dozen van Jumbo spelletjes, maar vrijwel niemand weet hoe de maker heet". De tekeningen die zijn gebruikt voor het kwartetspel zijn deze hele maand te zien in de Haagse boekhandel Verwijs aan het Buitenhof. Veel 'oudjes' op Imax-filmfestival In het Rotterdamse Imaxtheater is van 29 oktober tot en met 11 novem ber een opmerkelijk festival, omdat er meer 'oude' dan nieuwe films wor den vertoond. In totaal zijn er elf produkties te zien, waaronder zeven die al eerder op dit scherm van 23 bij 17 meter zijn geprojecteerd. „We weten dat er nog steeds grote vraag is naar films als 'Grand Cany- on' en 'The Dream is Alive'. Niet al leen van mensen die ze toentertijd hebben gemist, maai- ook van bezoe kers die deze succesfilms nog een keer willen zien", zegt directeur Geert Geertsma. Voor de liefhebbers zijn daarnaast vier nieuwe premièrefilms aan het programma toegevoegd, die 'strij den' om de Rotterdam Award '92; een dertig centimeter hoge zilveren replica van de Euromast. Tijdens het festival zijn voor het eerst, naast ge wone entreekaarten, ook zes- en elf voor steil ingenkaarten verkrij gbaar In herfstvakantie sterrekunde leren De Volkssterrewacht Simon Stevin in Hoeven (West-Brabant) houdt tijdens de herfstvakantie een cursus sterrekunde. In samenwerking met de nabijgelegen kampeerboerderij De Olmen is van 19 tot en met 25 oktober een lesprogramma opgesteld, waarbij veel wordt verteld over sterren, meteoren, de melkweg, het heelal en de evolutie. De tien cursuslessen worden in de ochtend en in de avond gegeven. Dat laatste is logisch, omdat dan veel van het geleerde met het instrumentarium van de sterrewacht zelf kan worden bekeken. Bijwonen van de cursus kost 108; het complete volpension cursus-arangement 350. Mijn vrouw wou me eerst niet geloven. Ik schud haar wakker, zeg 'moetje horen, die vent hier achter heeft een haan', draait ze zich gewoon om en mompelt 'zal ie een haan hebben, wat dan nog?' Ik de volgende dag 'es bij mijn linkerburen geïnformeerd, zo langs mijn neus weg 'jullie vanmorgen vroeg nog iets bijzonders gehoord?'. Zegt mijn buurman, 'ja wat leuk hè, ik werd er wakker van, dacht dat ik op het platteland was, kreeg ineens een vakantiegevoel'. Zijn vrouw komt er bij en roept enthousiast 'enig die haan, ontzettend rustiek, we zijn sinds tijden niet zo ontspannen wakker geworden'. Ik had het kunnen weten, want ze stemmen allebei op die groenen. Ik begreep dat ik alleen stond. Loop de hele dag kribbig rond, komt mijn vrouw als altijd met de oplossing. „Als jij je dan zo ergert aan die haan, ga dan naar de achterbuurman toe of koop een vos, kan mij niet schelen watje doet maar doe iets, zo is er geen land met je te bezeilen". Terwijl ik op weg ben naar de buurman moest ik toch lachen om die vos. Ik zie me al, 's nachts die vos over het hek tillen en fluisteren 'kijk es wat een lekker happie voor je, vreet ze maar allemaal op'. Goed, ik bel aan, doet die kolos open. Volgens mij is-ie vroeger gewichtheffer geweest. Ik word er toch een tikkie zenuwachtig van en begin aarzelend met 'kloptTiet dat u kippen hebt?' Hij gaat er es goed voor staan en antwoordt 'klopt'. Ik adem langzaam in en uit en zeg dapper 'en dus ook een haan?' Hij kijkt me aan of ik van de Mormonen of de Jehova Getuigen ben en zegt weer 'dat klopt'. Voor de zekerheid zet ik mijn voet tussen de deur en zeg 'U weet dat die beesten geluidsoverlast veroorzaken?' Hij doet dreigend een stap naar voren en bast 'geluidsoverlast, zegje?' Kijk, daar word ik giftig van, dat direct maar tutoyeren. 'Precies wat ik zei, geluidsoverlast. Uw haan wekte mij vanmorgen enkele uren voordat ik de intentie had om op te staan'. Ik vond dat ik het niet helderder had kunnen formuleren, maar hij zwiepte de deur dicht onder het uitspreken van de niets aan duidelijkheid overlatende tekst 'dat zal me dan een rotzorg wezen'Ik kon nog net op tijd mijn voet terugtrekken. Mijn leven is een hel geworden. Ik weet niet wat die man met die haan doet, maar dat kreng kukelekuukt méér dan ooit een haan gepresteerd heeft. Ik slaap niet meer en overdag doe ik niet anders dan op mijn horloge kijken wanneer dat snerpende geluid weer zal opklinken. En ik voel me volstrekt machteloos, want iedereen, mijn vrouw incluis, lacht me uit. „Ga je beklag doen bij de gemeente", zei ze laatst, maar die lol gun ik haar niet. Ik bedoel, er zijn dingen die je niet doet. Ik begrijp best dat er ergere dingen in de wereld aan de hand zijn. Wat is het leed van Somalië en de Kroaten vergeleken bij een haan? Juist het feit dat ik dat als heel aardig ontwikkeld mens besef maakt dat ik me belachelijk voel. Maar ik zie geen weg terug. Als je je eenmaal zo opgewonden hebt als ik gedaan heb, is het moeilijk toe te geven dat je je hebt aangesteld. Ik speelde dus mijn woede door. Maar vandaag was het ineens doodstil. Geen haan te horen. Ik maar op mijn klok kijken maar niks hoor. D'r zal toch niks zijn met dat beest? Nou loop ik alleen langs het strand. Toen mijn vrouw zei 'die vos van je schijnt z'n werk gedaan te hebben' hield ik het niet meer uit. Ik moest lachen maar die afgang wilde ik mezelfbesparen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19