£uwayt voorzichtig naar de stembus 9 Perot koopt veel reclametijd op tv Buitenland Georgië riskeert conflict met Moskou ihoten rond Jiegveld n Sarajevo danks jchtbrug Tornado's in Florida Vredesovereenkomst' Israël-Syrië Wereld verliest per seconde een halve hectare regenwoud Duitse president: „Vijfjaar lang geen loonsverhogingen" kim honderd doden j ge van genenop roer PAULO In de Braziliaanse metropool ,'aulo zijn vrijdagavond bij een bloedig neer- jgen gevangenisopstand minstens 111 gede- [rden om het leven gekomen. 162 personen, ■r wie 32 politieagenten, liggen met verwon- jln in het ziekenhuis. Voor het leven van en- 'tientallen wordt gevreesd. De autoriteiten nen pas zaterdagnamiddag met he(t nieuws buiten, uit angst dat de onthulling electo- schade zou opleveren. Zaterdag vonden in ilië verkiezingen plaats voor gemeentera- en burgemeesters. De gruwelijke slachting haar begin na de lunch, toen ruzie uitbrak jn twee rivaliserende bendes in het Casa de ;eno. De strafinrichting is met 7500 gevan- •n de grootste in Latijns-Amerika. Tweede ronde in Roemenië BUKAREST De Roemeense president Iliescu en zijn voor naamste rivaal in de presi dentsverkiezingen van vorige week zondag zullen elkaar het hoogste ambt in het land in een tweede ronde (op 11 oktober) moeten betwisten, aangezien de eerste ronde geen absolute meerderheid voor een van bei den heeft opgeleverd. Iliescu had evenwel een voorsprong van 47,43% van de stemmen. Zijn tegenstrever Constanti- nescu van de Democratische Conventie kreeg 31,24%. 'Vlucht' uit Franse gevangenis PARIJS - Bij een spectaculaire ontsnapping per helikopter uit een gevangenis bij Parijs zijn gisteren drie gedetineerden ontko men. Volgens de autoriteiten werden geen schoten gelost en raak te niemand gewond. Het was een tweede ontsnapping van deze soort in minder dan een maand in Frankrijk. In de helikopter zat naast de piloot een gewapende man. Vredesakkoord in Mozambique ROME - De Mogambiquaanse president Joaquim Chissano en Af- onso Dhlakama, leider van de verzetsbeweging Renamo, hebben gisteren in Rome een vredesakkoord ondertekend dat een einde moet maken aan de zestien jaar durende burgeroorlog in de voor malige Portugese kolonie. Tijdens de door tientallen Afrikaanse functionarissen bijgewoonde ceremonie in het Italiaanse ministe rie van buitenlandse zaken verklaarden beide leiders een einde te maken aan een van de grootste conflicten in het zuiden van Afrika. Strijd tussen Iraakse en Turkse Kurden in Noord-Irak ANKARA In noordelijk Irak zijn gisteren ge vechten uitgebroken tussen Iraakse Kurden die hun zelfbestuur willen versterken en Turkse Kur- dische rebellen die proberen vast te houden aan hun bases in het gebied. Serchil Kazzaz, de vertegenwoordiger in Ankara van een grote guerrillaorgansaitie van Iraakse Kurden, zei dat de gevechten gaan tussen het Kur distan Front, een overkoepelende organisatie van de belangrijkste Iraaks-Kurdische partijen, en de in Turkije verboden PKK, die in het zuidoosten van dat land een guerrilla voeren. Het parlement van Iraaks Kurdistan heeft gisteren gestemd voor een federatieve staat in Noord-Irak. De stemming bete kent een belangrijke afwijking van het streven naar autonomie onder Iraaks bestuur. GIER SLOP fVAYT-STAD - De hitte de dag is na het vallen de duisternis nog steeds baar aanwezig in de gro- nt. Op de tapijten her Ier kruipt het onvermij- ke woestijnzand door de 2n zitten honderden inen in witte djaballahs. ere jongetjes draven aan mierzoete thee en fles- nineraalwater. mannen luisteren ernstig hun leider, die vanachter :afel met snel verwelkende men alle registers van de lische welsprekendheid itrekt. ;ze buitenwijk van Kuwayt- lijkt het even alsof de tijd t stilgestaan: de bijeen- st weerspiegelt de eeuwen- traditie van een stamraad bedoeïnen. Maar een blik ;n de tent maakt al snel de Lelijkheid van de jaren ne ig duidelijk. Op het stoffige in staan uitzonderlijk bo- nodale auto's in het gelid rkeerd. Microfoons en ge- n tv-circuits maken ook instaanders deelgenoot Ie bijeenkomst. Van tijd tot seurt een draagbare tele- i ergens in het publiek om jlacht van een kennelijk on- )aar iemand. ide besproken onderwerpen ien niets meer te maken Jde oude tijden. Het gaat meer om eigendomsrech- bp rondtrekkende kamelen, ^elijksafspraken of ere- llden. De kernwoorden zijn °anders: grondwet, machts politiek, economie, vredespro ces. De wereld is groot gewor den voor Kuwayt. En dus gaan de Kuwayti's althans een uitverkoren deel van hen volledig op in dat, zeker in dit deel van de wereld unieke, ex- portprodukt van het Westen - de democratie. Vandaag zijn de stembussen opengegaan, en als het een beetje wil, is binnen een etmaal bekend wie de vijftig verkiesbare zetels van het par lement gaan bezetten. De ani mo is groot: ruim honderd kan didaten hebben letterlijk hun tenten opgeslagen op 'Demo cracy Road', zoals deze uitvals weg ten zuiden van Kuwayt- Stad door de plaatselijke pers is gedoopt. Daar wordt ingetogen campagne gevoerd; geen Ame rikaanse toestanden hier. Symbolisch De plek heeft iets symbolisch. Terwijl de debatten woeden op 'Democracy Road' is er in de stad zelf weinig te merken van verkiezingskoorts. En evenmin valt te verwachten dat de uit straling van de campagne-ten-, ten veel zal veranderen aan de machtspositie van de emir van de al-Sabah-dynastie. Tenslotte is in de grondwet verankerd dat de al-Sabahs de eeuwige heer sers van Kuwayt zijn. Dat de ongeveer duizend leden van de familie vandaag niet mogen stemmen, zal dan ook nauwe lijks leiden tot handenwrin gend getob binnen de paleismu- De al-Sabahs zijn niet de enigen die zijn uitgesloten. Kiesge rechtigd zijn slechts mannen van minimaal 21 jaar, die bo- Aanhangers van Ahmed Al vendien moeten kunnen aanto nen dat hun familie al vóór 1921 het geboortejaar van het moderne Kuwayt in het gebied woonde. Van de onge veer 600.000 Kuwaytse staats burgers voldoen er 81.400 aan die eis. Ook de basisregels van het parlement (bij belangrijke laar de verkiezingstoespraak van deze onafhankelijke kandidaat voor het Kuwaytse parlement. beslissingen is een tweederde meerderheid nodig, waarbij de zestien ministers meestem men) lijken verre van ideaal. Zeker omdat de emirs het recht hebben het padement te ont binden; een recht waar ze in 1967, 1976 en 1986 kwistig ge bruik van maakten. Cynici spreken dan ook al van een schertsvertoning, bedoeld om Washington te imponeren. Daar zit wat in: de Amerikanen hebben ontegenzeggelijk druk uitgeoefend tijdens en na de nachtmerrie van de Iraakse be zetting. Tenslotte was het aan de eigen achterban niet goed te Idoor ROB VUNDERINK MOSKOU Het ministerie van defensie in Moskou heeft gewaarschuwd dat de voor malige Sovjet-republiek Ge orgië een gewapend conflict riskeert, als Georgische troe pen daadwerkelijk overgaan tot inbeslagname van wa pens en installaties van het voormalige Sovjet-leger. Generaal Gratsjov, de Russi sche minister van defensie, her haalde een eerder dreigement dat zijn mannen elke poging om Russisch legermaterieel in han den te krijgen, zullen verijde len, desnoods met geweld. De Georgische leider Sjevardnadze haastte zich de beslissing van de Staatsraad te verzachten. De Staatsraad is sinds de geweld dadige omverwerping van pre sident Gamsachoerdia's regime de voorlopige regering van Ge orgië en had afgelopen zaterdag tot overname van het materieel van het Russische leger op Ge- orgisch grondgebied besloten. Het zou hier om de herhaling van een oud besluit gaan, aldus Sjevardnadze. En bovendien was de beslissing van de Staats raad uitgelokt door beweerde Russische steun aan rebellen in de regio Abchazië, waar sinds juli dit jaar voor onafhankelijk heid van Georgië wordt gevoch ten. Moskou ontkent de Georgische beschuldiging van partijdig heid. Eind vorige maand nam het Russische parlement echter een resolutie aan, waarin het Georgië veroordeelde vanwege de militaire acties waarmee deze voormalige Sovjetrepu bliek probeert de afscheiding van Abchazië tegen te houden. Jeltsin wist de Georgische lei der Sjevardnadze tijdens diens recente bezoek aan Moskou ge rust te stellen. De Russische president distantieerde zich van het parlementsbesluit en hield vast aan de wapenstil stand van begin vorige maand. Vandaar ook dat de nieuwe Ge orgische beschuldiging van Russische partijdigheid ten gunste van Abchazië gericht is aan het parlement in Moskou, niet aan de regering. Intussen is Sjevardnadze ten einde raad na de Abchazische verovering van de badplaats Gagra aan de Zwarte Zee, waar bij 500 soldaten het leven lie ten. De Georgische leider be schuldigde de Abchaziërs van verraad, iets wat de bevolking nooit zal vergeten en een vreed zame oplossing nu onmogelijk zal maken. verkopen dat Amerikaanse le vens in de waagschaal werden gesteld voor 'een familiebedrijf met een vlag', zoals een VN-di- plomaat het boosaardig stelde. Maar zelfs als enig wantrouwen op zijn plaats is, moet worden erkend dat in Kuwayt iets spe ciaals plaatsvindt. WASHINGTON - Gespan nen wachtten de Clinton- en de Bush-campagnebureaus gisteravond op de eerste be trouwbare opiniepeilingen na Ross Perots aankondiging om als derde en partijloze ka- nidaat naar het Amerikaanse presidentschap te dingen. Ook een vergaande onzeker heid over de wijze waarop Perot campagne zal gaan voeren, hield de Democratische en de Republikeinse partijtop in ner veuze afwachting. Perot zou, zo mogen Bill Clinton en George Bush met recht vrezen, enorme hoeveelheden reclametijd op te levisie kunnen kopen met zijn onuitputtelijke persoonlijke ka pitaal. De miljardair bleef gisteren in zijn hoofdkwartier in Dallas weigeren zijn taktiek 'game plan') vooraf te onthullen. Maar het blijkt dat hij onder an dere reclamespots van 'hele halve uren' wil gaan vullen op Amerika's meest bekeken tv- slations. Voor morgen heeft hij bij het landelijke netwerk CBS voor een bedrag van 380.000 dollar al zo'n half uur op een tijd met grote kijkdichtheid (prime time) gekocht. In die uit zendingen zouden discussies worden gehouden tussen eco nomen en politici over Perots voorstellen om het Amerikaan se begrotingstekort weg te wer ken. De onafhankelijke presi dentskandidaat heeft daarvoor onder anderen de voormalige Democratische presidentskan didaat Paul Tsongas uitgeno digd (die vooralsnog geweigerd zou hebben). lAJEVO Servische strijd- ihten hebben de omgeving 1 het vliegveld van Sarajevo g onder vuur genomen, on- ks de hervatting van de Itbrug op de Bosnische ofdstad. Volgens de politie- intionaris waren de beschie- t en zowel gericht op de mos- voonwijk in Dobrinja aan oordzijde van de luchtha- j ils op Stup, een district dat 5 de hoofdweg naar Saraje- .jgt. Ten minste twee bur- Jzijn door granaten gedood. Europese burgers moeten een „Neurenberg-tribu- eisen om de politiek dui- te maken dat zij de men- echten serieus nemen en elfde eisen van hun leiders. 'lolitici hebben tot nu toe serieuze pogingen onder- <*en om een einde te maken g de etnische zuiveringen in 'oormalig Joegoslavië. Vol- J. de Milliano van de hulp- nisatie Artsen Zonder izen hebben de politici mee duidelijk gemaakt, dat et, als het erop aankomt, zo nauw nemen met het be- in van principes en inter- inaal aanvaarde afspraken. signaal is duidelijk: alles ierhandelbaar". De Millia- itte zijn felle kritiek tijdens solidariteitsmanifestatie aterdagmiddag op de Dam msterdam werd gehouden. Een man in Pinèllas Park in Florida zit verslagen bij de resten van zijn mobiele woning. FOTO. AFP TAMPA BAY Tornado's hebben zaterdag in de omgeving van Tampa Bay in Florida aanzienlijke schade aangericht en de dood van ten minste vijf personen veroorzaakt. Vier andere mensen worden vermist. Stormwinden met een kracht van maximaal 145 kilometer per uur waren ook de oorzaak van het zinken van het 78 meter lange vrachtschip Holstein, vrijdagnacht, in de Golf van Mexico. Elf bemanningsleden konden worden gered, maar vier an deren werden zaterdag nog vermist. De tornado's kostten in Pinel las Park, een terrein met mobiele woningen, vier mensen het le ven. In het aangrenzende Largo vond een vrouw de dood toen een trailerwoning omsloeg. LLY WERKMAN AVTV Israël en Syrië len in de afgelopen weken geheime vredesovereen- st hebben uitgewerkt, rbij Israël de Syrische soe- initeit over de gehele Golan gvlakte erkent. Dit door 'of- Ie bronnen in Arabische idsteden en in Moskou' uit- kte bericht werd gepubli- p in de Engelse bladen Middle East Mirror en Intelli gence Digest. Volgens de Israë lische ex-directeur van het Re- gerings Voorlichtingsbureau, de oriëntalist dr. Yossi Olmert, staan de leiders van Israël en Syrië op het punt „zeer ver strekkende beslissingen te ne men". Volgens een Ameri kaans-Russisch plan, dat de steun van Frankrijk heeft, zou 60 procent van de door Israël in 1967 veroverde en sindsdien ook ingelijfde Golan Hoogvlak te naar volledige Syrische con trole terugkeren. Twintig pro cent zou worden gecontroleerd door een internationale vredes macht en twintig procent zou onder Israëlische controle blij ven, in het kader van een 90 jaar durende pachtregeling. De gehele Golan Hoogvlakte zou worden gedemilitariseerd. In ruil voor het terugtrekken van Israëls troepen zou Syrië bereid zijn een volledig vredesverdrag met Israël te tekenen. Idoor SEAN RYAN LONDEN Wetenschappers hebben ontdekt dat het tempo waarin tropische regenwouden worden vernietigd alarmerend is gestegen. De regenwouden verdwijnen nu met een snelheid van bijna een halve hectare per seconde en negentig procent van alle daar levende dieren wordt met uitsterven bedreigd. In een nog niet gepubliceerd rapport van de Verenigde Na ties staat dat per jaar een,stuk regenwoud dat vijf zo groot is als Nederland wordt gekapt of verbrand. De verwoesting die jaarlijks wordt aangericht is vijftig procent meer dan tien jaar geleden en wordt ieder jaar groter. De onderzoekers, die drie jaar aan het rapport hebben ge werkt en daarbij gebruik heb ben gemaakt van satellieten en luchtfotografie, waarschuwen dat het milieu zo zeer is ver slechterd dat de toestand in veel van de 88 onderzochte lan den kritiek is te noemen. Een groot deel van de tweehonderd bewoners van de regenwouden staat op het punt uit hun woon plaats te- worden verdreven en een nog groter deel loopt de kans de belangrijkste bron van brandstof te verliezen. Uit de bevindingen, die nog deze maand zullen worden ge publiceerd door de Voedsel en Landbouw Organisatie van de Verenigde Naties (FAO), blijkt dat plantesoorten waaruit nieu we medicijnen hadden kunnen worden gemaakt geheel zijn uitgestorven. Dr. Robin Pellew, directeur van het Wereldcen trum voor toezicht op natuur behoud (in Cambridge) en één van de leiders van het onder zoek, zei het afgelopen week einde dat de belangrijkste res terende gebieden zo snel moge lijk moeten worden beschermd. „Als we op deze manier door gaan zullen we over vijftig jaar geen bossen meer hebben en dat zou een ramp betekenen", aldus dr. Pellew. Het VN-rap- port toont aan dat de helft van alle vernietigingen plaatsvindt in Latijns-Amerika, waar ieder jaar acht miljoen hectare ver dwijnen, inclusief 3,5 miljoen hectare in Brazilië. Sommige Afrikaanse landen verwoesten een nog grotere oppervlakte van hun tropische regenwou den. In Uganda is de situatie het ergst. Daar is in de afgelo pen tien jaar de helft van alle regenwouden verdwenen. The Sunday Times SCHWERIN/BONN - De Westduitsers zouden vijfjaar op een rij moeten afzien van reële loonsverhogingen; al leen de koopkrachthandha- ving zou tot stijging van lo nen aanleiding mogen geven. Het rijke Westen moet nog meer doen voor de landgeno ten in de nieuwe deelstaten. Die boodschap lanceerde de Duitse president Richard von Weiszacker dit weekeinde in de Oostduitse stad Schwerin, waar met een officiële herdenking en een mat volksfeest de tweede verjaardag van de Duitse here niging werd herdacht en ge vierd. Von Weiszacker noemde het aanhoudende geweld tegen buitenlanders 'onverdraaglijk'. „Onze omgang met buitenland se medeburgers is de toetssteen voor de Duitse democratie", al dus von Weiszacker. Bondskanselier Kohl consta teerde op de viering in Schwe rin dat ondanks alles de levens standaard in Oost-Düitsland de afgelopen twee jaar zichtbaar verbeterd is. Zijn voorganger, oud-kanselier Helmut Schmidt, kritiseerde vrijwel tegelijker tijd in de Paulskirche in Frank furt de regering-Kohl, die fou ten blijft maken in het hereni gingsproces. Hij signaleerde een zich uitbreidend 'moreel verval' in de Bondsrepubliek. Kohls solidariteitspact voor Oost-Duitsland noemde hij al leen dan zinvol, als de lasten voor de Oostduitse wederop bouw volgens sociale gerechtig heid over alle Westduitse schouders verdeeld worden. Schmidt kritiseerde de vakbon den die er nog steeds naar stre ven om uiterlijk 1994 de Oost duitse lonen op westers niveau te hebben. Het duurt volgens Schmidt tot na het jaar 2000 voordat over gelijke levensom standigheden in Oost- en West- Duitsland gesproken kan wor den. Kohl werd bij aankomst in Schwerin met applaus, maar ook met boegeroep en fluitcon certen ontvangen. Een onbe kend gebleven man sloeg de kanselier tijdens diens wande ling door het stadscentrum - ondanks een kordon veilig heidsagenten - krachtig in zijn buik. De herdenking van de Duitse eenheid heeft in tal van steden tot demonstraties maar ook tot geweld geleid. In Berlijn gingen een paar honderd links-radica len na een rock-concert op de vuist met de politie. In tal van Duitse steden werden asielzoe kerstehuizen aangevallen. El ders in Berlijn demonstreerden vele duizenden mensen tegen het geweld tegen buitenlanders en asielzoekers. Ook in Frank furt kwamen duizenden men- Politiemensen in Schwerin houden een groep demonstrerende links-radikalen tegen. sen met dat doel op straat. Minister Seiters (CDU) van binnenlandse zaken heeft voor komende vrijdag een speciale conferentie georganiseerd met zijn collega-deelstaatministers en de ministers van justitie. Doel daarvan is te bekijken in hoeverre de wetgeving kan wor den aangepast om nog doeltref fender tegen neo-nazi's te kun nen optreden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9