'Beroepsleger beter dan handhaving dienstplicht' Campagne griepprik moet sterftecijfer drukken 6 Binnenland Nieuw opgerichte PSP moet grauwe politiek verlevendigen 'Lubbers niet bezorgd over Frans- Duitse as' Ter Veld: werkgevers soms vrijstellen van wao-boete „Terugdringen verkeer te veel met mond beleden" U neemt aan Wij regelen Geen ontslagen Philips Oss OSS - Philips heeft de Industriebond FNV de ga rantie gegeven dat er bij de afdeling TL-armaturen in Oss geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Phi lips houdt wel vast aan het oorspronkelijke plan om de betreffende afdeling over te plaatsen naar het Franse Nevers. Een klein deel van de produktie blijft in Oss. Een woordvoerder van de Industriebond FNV heeft dat zaterdag meegedeeld, na overleg met de directie van Philips. Philips wil de afdeling TL-armaturen overplaatsen naar Nevers, dat levert een kostenbesparing op van van ongeveer vijftien procent. De Industriebond FNV heeft zich daartegen verzet. Volgens de bond kan een besparing in die orde van grootte ook be reikt worden door een aantal maatregelen in Oss te treffen. Vrijdag werd in de fabriek in Oss het werk voor 24 uur neergelegd om de eis van de FNV kracht bij te zetten. AMSTERDAM Met de oprichting van een nieuwe pacifxstisch-socialistische partij PSP is „een fel rode strook toegevoegd aan het fletse en grauwe politieke spectrum". Deze verzekering gaf zaterdag mede-initia tiefnemer Fries de Vries in Amsterdam, waar door 63 medestanders definitief is be sloten tot oprichting van een nieuwe partij op pacifistisch-socialistische grondslag. De aanwezigen kozen in overgrote meer derheid (47 stemmen) voor de naam PSP. Suggesties als Pacifistisch-Socialistisch- Ecologische Partij PSEP en PSP'92 werden resoluut weggestemd. Voormalig PSP-frac- tievoorzitter in de Tweede Kamer Fred van der Spek is ook één van de initiatiefnemers tot het nieuw leven inblazen van zijn oude partij. Van der Spek (68) heeft reeds laten weten vanwege zijn leeftijd geen eventuele lijsttrekker te zullen zijn. Van der Spek werd op het roemruchte PSP- congres in november 1985 te Wijk aan Zee door zijn toenmalige partijgenoten bij het grof vuil gezet in de opgelaaide richtingen strijd over samenwerking met andere klei ne linkse fracties. Zijn fractiegenote Andrée van Es werd toen gekozen tot lijsttrekker door de congresmeerderheid, die tegen de zin van Van der Spek aankoerste op samen werking met PPR en CPN. Transavia-directeur hekelt toeristisch beleid van EG AMSTERDAM - Directeur P.J. Legro van de lucht vaartmaatschappij Transavia heeft dit weekeinde felle kritiek geuit op het toerismebeleid binnen de EG. Hij deed dat op een symposium dat was georganiseerd door Transavia en het bestuur van het Griekse eiland Kos. Volgens Legro is er nauwelijks sprake van enige samenhang. Waar men zich in het noorden van Europa voornamelijk bezighoudt met industriebeleid, speciali seren de Zuideuropese landen zich in het toerisme. De Transavia-directeur beschuldigde Noord-Europa er van het zuiden als „speeltuin" te gebruiken en zich weinig gelegen te laten liggen aan problemen, onder meer op het gebied van milieu in het Middellandse- Zeegebied. Brussel maakt zich wel druk over landbouw en economische belangen, maar ontwikkelt volgens Legro geen lange-termijnvisie op het belangrijkste re creatiegebied voor 400 miljoen Europeanen. DEN HAAG Het advies van de commissie Meijer om de dienstplicht te handha ven, gaat mank aan voorin genomenheid, is slecht on derbouwd en komt tot de ver keerde aanbevelingen. grootschalige verrassingsaan val. Ook zou de commissie ge heel voorbij zijn gegaan aan de wetenschap dat het Nederland se leger in.vrijwel.alle operaties deel uitmaakt van een groter Atlantisch of Europees geheel. Dat Meijer een grote mobilisa bele reserve noodzakelijk acht, is niet in overeenstemming met de feiten, menen de ambtena ren van de directie Beleidsza ken. Volgens de directie Algemene Beleidszaken van het ministe- -Volgens hen leidt een dienst- rie van defensie is een beroeps leger in tegenstelling tot wat de commissie Meijer be weert goedkoper terwijl op de arbeidsmarkt voldoende mensen zijn te vinden om dit beroepsleger te bemannen. De directie Beleidszaken zegt dat na bestudering van het rapport van de commissie. De commis sie Meijer deed vorige week de aanbeveling de dienstplicht in te korten tot negen maanden en niet over te gaan tot een be roepsleger. Een dergelijk leger zou veel duurder zijn en er zou den onvoldoende voor te vinden zijn. In een notitie, bestemd voor de stuurgroep die minister Ter Beek adviseert over zijn dit na jaar verschijnende Prioriteiten nota, verwijt de directie Be leidszaken de commissie Meijer een verkeerde inschatting van de veiligheidssituatie. Zo zou de commissie ten onrechte vast houden aan het idee van een plichtigenleger in vier jaar tot een tekort van twee miljard gul den; een beroepsleger zou lei den tot financiële overschotten. Wat het personeel betreft meent de directie Algemene Be leidszaken dat een langere con- tractduur leidt tot een lagere behoefte aan beroepskrachten. Die beroepskrachten zouden ook geworven kunnen worden onder personeel dat door bezui nigingen bij Luchtmacht en Marine vrij komt. Volgens de opstellers van de no titie doet het ministerie er goed aan snel „publiekelijk afstand" te nemen van het rapport van de commissie Meijer. Het mi nisterie van defensie wijst er op dat deze reactie er slechts een is in een reeks. De stuurgroep die Ter Beeks Prioriteitennota voorbereidt heeft tal van gele dingen binnen het departement gevraagd om commentaar op het advies van de commissie Meijer. Werelddierendag In de vogelklas van Karei Schot in Rotterdam vierden deze kinderen gisteren op een aparte manier dierendag. Twee zwanen en een lepelaar kregen de vrijheid terug, nadat ze wekenlang verzorgd zijn en weer op krachten waren gekomen. De ramp die toesloeg door BERT JANSMA Ik had gisteravond vroeg nog in m 'n hoofd o lekker uit te halen naar al die tv-reclame u dieren gebruikt worden om ons van alles aan te smeren. Toten met zendgemachtigden. En dat op dierendag. Ik was gisterenmiddag bij de live uitzending van de nieuwe VPRO-versie van de familie Doorsnee in het Amsterdamse Bellevue en had u daar ook graag wat aardigs over willen mededelen Maar toen bij Studio Sport opeens die nieuwslezer met dat Streuvelhaar aanschoof trok het rampenwaas vooral dat andere. Het was gedaan met mooie, min of meer vrijblijvende ideetjes. De ramp nam over. Over iets anders denken dan over wat zich daar af gespeeld moest hebben, ging niet meer. Naar iets anders kijken dan naaf nieuws vanuit de Bijlmer, onmogelijk. Daarna over iets anders schrijven, niet te doen. Nederland is een klein landen elk regionaal ongeluk voelen we onmiddellijk op nationaal niveau. Elk kind dat wordt overreden is een ramp, de in een Haags pension verbrande mensen zijn een ramp. Maar honderd, mogelijk honderdvijftig mensen of meer die in hun eigen flat werden opgesloten, verpletterd, verbrand is iets onvoorstelbaars. Je probeert erover te denken hóe afschu welijk zoiets is. Het feit dat mensen uit hun ramen moeten springen en het er daarna niet levend afbrengen, is tekenend. De angst die je moet hebben wanneer een vliegtuig met een onaardse klap een gat in je flat vliegt en de vlammen om je heen vreten, je insluiten, moet iets vreselijks zijn. Het gaat je voorstellingsvermogen verre te boven. Je hebt alleen de namaak-ellende van sommige speelfilms als vergelijkingsmateriaal. Niet genoeg. Dus tot laat het journaal volgen, de NCRV radio beluisteren die nog om half vier vannacht nieuws bracht en vanmorgen om zeven uur weer voor de buis zitten. Tussendoor had ik de Amerikaanse president George Bush gezien. Midden in de nacht bij Larry King die in hemdsmouwen en met bretels hem en Barbara vanuit hun Witte Huis interviewde. Het leek bijna onwerkelijk dat zij het niet over de ramp in de Bijlmer hadden. En dat Larry King het gesprek met de president tweemaal onderbrak voorde reclame en het sportnieuws van CNN zou normaliter bij mij tot grote hilariteit geleid hebben. Niets van dat alles. Ik keek er naar en het liet me koud. Ik probeerde me in te denken wat voor figuren dat geweest moeten zijn die ten tijde van de ramp aan het plunderen sloegen, Ook onvoorstelbaar. Bij zoveel ellende verstijven een columnist de woorden in z'n pen en houdt hij zijn eigen wereldje even op slot. En wacht op betere dagen. Rottenberg: verplicht afkicken moet DEN HAAG PvdA-voorzitter Felix Rottenberg vindt dat drugs verslaafden moeten worden opgepakt en onder strenge begelei ding verplicht moeten afkicken. Rottenberg meent dat drugsver slaafden voor de keus gesteld moeten worden: „of de gevangenis in of de kliniek. U ontregelt hier de buurt, u zegt het maar", aldus de partijvoorzitter dit weekeinde in NRC-Handelsblad. Volgens Rot tenberg past deze opvatting bij de begrippen „streng" en „recht vaardig", die hét boegbeeld van de PvdA moeten worden. Wel moet zijn partij daarbij de nadruk leggen op preventie. „Dat is het mooie van wat de Amsterdamse politie zegt: ook al konden we 4000 Marokkaanse boefjes oppakken, we moeten voorkomen dat ze het worden". DEN HAAG - Kom bij in griep gespecialiseerde virolo- gen niet aan met de opmer king dat er geen sprake zou kunnen zijn van 2200 sterf gevallen, elke winter, ten ge volge van influenza. Of dat de prik bij veel mensen niet werkt. Risicogroepen als cara-, hart-, diabetes- en nierpatiënten moeten volgens hen namelijk gewoon een prik halen. Nu doet slechts dertig procent van hen (in totaal 2,2 miljoen mensen) dit. De Nederlandse Influenza Stichting begint dan ook van daag met een grootscheepse voorlichtingcampagne. Gefi- nancieerd door het ministerie van wvc en hoe kan het an ders vaccinproducenten wordt de Nederlander via tv- en radiospots van Postbus 51 en folders gewezen op de mogelijke gevaren van griep. Bij de vaststelling van de cijfers is de Influenzastichting niet over één nacht ijs gegaan. De 2200 sterfgevallen per winter zijn over een periode van twin tig jaar geconstateerd. Daar komt nog eens bij dat er tijdens een epidemie 15.000 tot 30.000 mensen extra worden opgeno men in ziekenhuizen. Uit onderzoek van de stichting is gebleken dat de mensen uit de risicogroepen het eigenlijk niet zo nauw nemen met griep. Alleen als hun eigen arts hen zou adviseren een prik te halen of er een gevaarlijke epidemie stond aan te komen, zouden ze er over denken. Viroloog R. Diepersloot, be stuurslid van de stichting, vindt dit op zijn zachtst gezegd onver standig en naïef. „In de meeste gevallen gaat het om oudere mensen die een bepaalde ziekte hebben. Buiten hun handicap is er verder niets bijzonders aan de hand en de levensverwach ting is op die leeftijd niet veel korter dan die van gezonde ou deren. Tenzij ze in aanraking komen met het griepvirus. Dan kunnen complicaties als een hartaanval, longonsteking of ontregeling van het metabole evenwicht (bij diabetespatiën ten) leiden tot verdere verslech tering van de gezondheid en uiteindelijk zelfs tot de dood. Dus waarom zou je onnodig risi co nemen?". Diepersloot geeft toe dat vacci natie geen honderd procent be scherming biedt. „Maar, zo blijkt uit recente Amerikaanse gegevens, wel tussen de zeven tig en negentig procent". Ongeveer zes procent van de Nederlandse bevolking krijgt in de wintermaanden griep. Dat de prik bij veel mensen niet zou werken, wijt hij aan het feit dat Nederlanders elk hoofdpijntje of buikklachtje met 'griep' beti telen. „In ons land spreken we al gauw over zomergriep, buik griep en hoofdgriep, terwijl het alleen maar op influenza lijken de verschijnselen zijn". De meeste zorgverzekeraars vergoeden al jaren de griepprik aan risicogroepen. Onlangs kwam de Velpse verzekeraar Geové met de mededeling de vaccinatie standaard in het pakket te hebben opgenomen voor mensen van 65 jaar en ou der. Directeur D. Zijderlaan van het Haagse Nuts-Aegon noemt het een 'aardige pr- stunt', maar niet realistisch. „Waarom zouden gezonde men sen plotseling een prik moeten gaan halen? Ik vind het weinig innovatief en bevorderend als het gaat om preventie in de ge zondheidszorg". Uiteraard weet Diepersloot ook wel dat Geové niet de Florence Nigh- Nll tingale wil uithangen. 8§1 meent dat de investering op dy duur geld oplevert. „Hoe m^n mensen worden gevaccineeir hoe kleiner de kans op bij voijg beeld ziekenhuisopnames". Moet dus iedereen een p gaan halen? Diepersloot li dat in het midden. „Wij stellen in de campag geen grenzen en richten ons de bekende doelgroepen. Mafc ik kan mij voorstellen dat me sen die onmisbaar denken zijn op het werk te zijn zich ten vaccineren. Ik denk hierjei aan artsen, brandweerlied» mensen die in de wintermaaje den grote orders moeten ten, maar ook profession!n voetballers". Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG - De WD en D66 willen dat premier Lubbers op heldering geeft over een brief die hij volgens een Britse krant heeft geschreven aan de Britse premier Major. In die brief, al dus de krant, waarschuwt de minister-president zijn Britse collega voor de groeiende macht van de as Parijs-Bonn in de EG. Ook zou Lubbers zijn Britse col lega gevraagd hebben steun te verlenen aan een grotere in vloed van de kleine landen bin nen de EG. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft gisteren meegedeeld dat Lubbers in zijn brief „geen be zorgdheid heeft geuit over een Frans-Duitse as, noch over de positie van de kleihe landen van de EG". WD-woordvoerder Weisglas wil dat premier Lubbers de stel ling die hij in de brief verwoordt ook in de Tweede Kamer uit draagt. „De Nederlandse rege ring heeft in het verleden erg weinig gedaan om de positie van de kleine landen te verster ken. De brief, als die inderdaad zou bestaan, is een stap in de goede richting. Maar ik wil Lubbers daar zelf in de Tweede Kamer over horen". D66-fractieleider Van Mierlo noemt het pijnlijk voor Bonn en Parijs als de premier inderdaad een brief met een dergelijke in houd zou hebben geschreven. Van Mierlo zegt zich het be staan van die brief niet te kun nen voorstellen. Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken is bereid te onderzoeken of werk gevers in bepaalde gevallen vrij gesteld moeten worden van de boete die zij moeten betalen bij ontslag van een arbeidsonge schikte werknemer. Ze wil dit alleen doen bij aan toonbaar onrechtvaardige ge vallen, zoals bij de vakantiewer ker die ziek wordt en de wao in moet. De staatssecretaris blijft verder echter vasthouden aan het bonus-malussysteem dat werkgevers moet dwingen per soneel minder snel de wao in te sturen. Volgens de staatssecre taris is dat systeem streng en rechtvaardig. Ter Veld waarschuwde NCW- voorzitter Blankert gisteren in het tv-programma Het Capitool dat als de werkgevers niet ge noeg doen om wao'ers in dienst te nemen of te houden, zij als nog zal besluiten tot een zoge noemde quotering. Daarbij worden de werkgevers ver plicht vijf procent arbeidsonge schikten onder hun personeel te hebben. Bovendien wil zij dan de boete voor werkgevers verhogen van een half naar een heel jaarsalaris. Wel mag die boete nooit meer bedragen dan vijf procent van de loonsom in een bedrijf. De staatssecretaris verweet de werkgevers een te eenzijdig beeld te schetsen van de gevol gen van de bonus-malusrege- }d Ie ling. Bovendien hebben die hF1 achterban onvolledig geïnfl meerd, aldus Ter Veld. Ze w^ daarnaast op de maatregeli die de wao'ers zelf treffen. V(L de NOS-radio verklaarde ze 1 ter nog geen aanleiding te zip die maatregelen te herovervj gen, hoewel met name haar j gen PvdA daar op aandrinl Die maatregelen worden all# gestopt als het aantal wao'e gelijk is aan toen het kabi# aantrad en daar is volgens hd' nog lang geen sprake van. [f Handen Minister Hedy d'Ancona praat met mond en handen met de Joegoslavische Namka Kuburic tijdens een bezoek, zaterdag, aan 31 ontheemden die in Leeuwarden zijn ondergebracht. De heer N. van Velzen, di recteur van de Nationale Woningraad (NWR) die het bezoek meemaakte, beloofde dat ongeveer duizend vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië terecht kunnen in huizen van Nederlandse woningcorpora ties. De corporaties hebben inmiddels tweehonderd woningen aangedragen bij de NWR. FOTO:ANP Waarschuwing tegen drankje voor baby's UTRECHT Er is geen goede reden om voor een verkouden en/of slecht slapende zuigeling een anti-allergisch middel of een slaap middel voor te schrijven. Het gebruik van fenothiazine-preparaten (Phenergan en Nedeltran) bij jonge kinderen moet zelfs met klem worden ontraden. Prof. dr. G.A. de Jonge, oud-hoogleraar kinder geneeskunde, laat deze waarschuwing horen in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Hij beschrijft vier gevallen van wie- gedood van baby's die voor het slapen een drankje met fenothiazi- ne hadden gekregen, soms voor het eerst. Dat fenothiazine-prepa raten de kans op wiegedood vergroten moet volgens De Jonge ver moedelijk worden toegeschreven aan een onderdrukking van de ademhaling of een demping van de wekreflex, waardoor een lichte adembelemmering niet wordt gecompenseerd door meer ademac- tiviteit. DEN HAAG Het ministe rie van verkeer en waterstaat toont zich wel bereid de mo biliteit te beperken, maar be nut die bereidheid niet om ingrijpende maatregelen te Zo acht het ministerie de invoe ring van een spitsbijdrage, die een bijdrage kan leveren aan beperking van de mobiliteit, pas medio 1996 mogelijk. Dat zegt het Instituut voor Onder zoek van Overheidsuitgaven (IOO) in een teerde bundel over de begroting 1993. Het stads- en streekvervoer zou tariefvrijheid moeten krijgen. Via een variatie in de prijs van de kaartjes zijn waarschijnlijk betere resultaten te halen dan via jaarlijkse forse reële tarief- stijgingen. „De NS kan hierbij een goed voorbeeld zijn", aldus het IOO. De tariefvrijheid zou een tus senstap kunnen zijn naar dere gulering en privatisering van het openbaar vervoer. In Enge land hebben die maatregelen niet geleid tot een belangrijke verlaging van het voorzienin genniveau op routes met weinig passagiers, iets waar de Neder landse vervoersondernemingen bang voor zijn. In Engeland leidde de deregulering wel tot een daling van de bedrijfskos ten met dertig procent. Het Nederlandse beleid op het terrein van ontwikkelingshulp is volgens het IOO ondoorzich tig en ingewikkeld. De tendens is dat dit nog erger wordt, waar door het beleid steeds minder effectief wordt. De plannen tot vereenvoudiging die de verant woordelijke minister Pronk in zijn begroting voor volgend jaar aangeeft, wijzen niet op een keer ten goede, aldus het insti tuut. De beperkte effectiviteit van ontwikkelingshulp aan veel landen, wordt nu door Ontwik kelingssamenwerking gehan teerd als een argument om de hulp aan de voormalige commu nistische landen in Centraal- en Oost-Europa te verhogen, stelt het rapport. Volgens het IOO is het de vraag of de ontwikke lingshulp aan die landen wel ef fectief zal zijn. Mogelijk met uitzondering van Roemenië en Albanië kunnen de voormalige communistische landen niet als ontwikkelingslanden worden beschouwd. Gezien de overeenkomsten bij de uitvoering van het hulpbe leid lijkt het niettemin verstan dig de hulp aan de ex-commu nistische landen en die voor ontwikkelingslanden op één be groting onder te brengen. dat uw presentatie op de vakbeurs u heel wat reacties zal opleveren. een secretaresse die u de responsverwerking uit handen neemt. Als ook u het idee heeft dat u uitzendkrachten op een creatieve manier binnen uw organisatie kunt inzetten, neemt u dan contact op met de dichtstbijzijnde Randstad-vestiging. ir randstad uitzendbureau

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6