Jumbo Jet kon 114.000 ton vervoeren Alle noodprocedures zijn goed uitgevoerd 'Vliegtuig kwam loodrecht omlaag' Vliegtuigongelukken in bewoonde gebieden Vliegramp grootste die ons land ooit trof Politiek diep geschokt VïTFGRAMP Leidse Courant t ij i i j vt ivn.tl i vrijdag 18 september 1992 v iningin Beatrix ep geschokt n Haag Koningin Beatrix eft gisteravond via de Rijks- prlichtingsdienst RVD laten iten 'diep geschokt' te zijn or de ramp in de Bijlmer ter. De vorstin, die zich voort s-end op de hoogte laat hou- i over de ontwikkelingen in Bijlmer leeft intens mee met slachtoffers, aldus een ver- ring van de RVD. eerder problemen et brandende motor liphol Het is niet de eer- keer dat een vrachtvliegtuig i de Israëlische luchtvaart- atschappij El Al bij Schiphol t een brandende motor te ken kreeg. De vorige keer, in wist de bemanning het toe- echter veilig op Schiphol er te zetten. Volgens een ordvoerder van de luchtha- Schiphol is nog niet bekend het ook om hetzelfde vlieg- l ging. De bemanning slaag- er toen in om de brand in de itor te blussen met het inter- blussysteem waarmee vlieg- gmotoren zijn uitgerust. Het ,te het toestel zonder proble- ;n op de Kaagbaan aan de >nd. chef-staf dt onderzoek sterdam Het onderzoeks- van de Israëlische lucht- artautoriteiten, dat de ramp het El Al-toestel onder- kt, staat onder leiding van voormalige chef staf van de aëlische luchtmacht, Amos pidot. Opdrachtgever voor onderzoek is de Israëlische nister van transport. Het on- zoeksteam van El Al staat Ier leiding van directielid os Emir. Ook vertegenwoor- >rs van vliegtuigfabrikant ing en de maker van de gtuigmotoren, Pratt itney, komen naar Neder- d om onderzoeken in te stel- eciale nummers or informatie sterdam Het bevolkings ister van de gemeente Am- rdam heeft zes telefoonnum- ers vrijgemaakt waar men- n, die het vermoeden hebben t er bekenden bij de slachtof- Tlrs zijn, kunnen informeren, 'it zijn de nummers: 5519100, 519168, 5519181, 5519182, 519183 en 5519184, allemaal (vet het 020-netnummer. Ook p het stadsdeelkantoor Zuid- lost kan informatie worden in- jewonnen: 020-556703222. ömdat het telefoonnet in de fcoofdstad gisteravond overbe last raakte door de vele mensen die gingen bellen na het bekend worden van de vliegramp en fulpdiensten moeilijk bereik- waren werd via de radio irzocht zo min mogelijk in, luit en naar Amsterdam te Hen. Dproep voor 74|loed onnodig irdmsterdam Dr.H.W. Ree- ïejink, directeur van de bloed bank in Amsterdam heeft zich in|isteren gestoord aan oproepen liqia de radio aan donoren om v^loed te geven. „Het heeft to- 'hjaal geen zin om naar een zie kenhuis of bloedbank te gaan nc m bloed af te staan, want we ebben genoeg", verklaarde hij isteravond. Alle bloedbanken ons land stonden klaar om bij a e springen. Nodig was dat niet, ■ti rant bij de Amsterdamse d loedbank was ruim voldoende inoorradig. In Israël, waar het ieiieuws van het ongeluk grote 'iieroering teweeg bracht, meld- n len zich honderden mensen die aliloed wilden geven voor de Ne- lerlandse gewonden. ik '"Schiphol twintig „minuten gesloten [e Amsterdam De luchthaven Ichiphol is gisteravond twintig ninuten voor het luchtverkeer [esloten geweest. De luchtha- 'en ging dicht zodra duidelijk vas dat het EL AL-vliegtuig na lat het juist was opgestegen in lood verkeerde, aldus een 1( voordvoerder van Schiphol. i Snkele uren na de ramp gaf de iv Luchthaven Schiphol een e verklaring uit, waarin medele- ven wordt betuigt met de - slachtoffers van de vliegramp in rde Bijlmer. „De directie wenst 'ede overlevenden en de familie leden van de slachtoffers alle ■jsterkte toe bij het verwerken ■Ivan hun leed", aldus de verkla ag. CNN meldt als eerste ramp Den Haag De Amerikaanse nieuwszender CNN maakte gis teren in een summier bericht eerste televisiezender mel ding van de ramp in Amster dam. Twee minuten later, om 19.23, bracht de commercieïe zender RTL4 het nieuws. RTL4 had toen ook een eerste oogge tuige-verslag. Drie minuten la ter onderbrak de NOS het sportprogramma op Ned. 3. doorWimdeRegt Den Haag Het verongelukte vrachttoestel van El Al was een van de twee Boeing 747-200 Freighters in de vloot van de Is raëlische staatsluchtvaart maatschappij. Deze uitvoering van de Jumbo is uitsluitend ge schikt voor het vervoer van vracht, in tegenstelling tot de zogeheten Combi-versies die passagiers en vracht kunnen vervoeren. De vrachtversies van de Jumbo zijn voorzien van een opklapbare neus voor het laden en lossen van extreem lange en zware ladingstukken. De vrachtcapaciteit is ruim 114 ton. Aan het El Al-toestel hingen motoren van de Amerikaanse fabrikant Pratt Whitney. De luchtvaartmaatschappij had bij de bestelling van beide vracht vliegtuigen de voorkeur gege ven aan deze motoren boven die van General Electric uit de VS en Rolls-Royce uit het Verenigd Koninkrijk. Het vliegtuig (bouwnummer 362) was in maart 1979 aan El Al overgedragen. In juni had het 9873 starts en landingen ge maakt. Het logboek vermeldde toen 44.739 vlieguren, volgens Boeing een normaal aantal voor een toestel van deze leeftijd. De eerste vracht-Jumbo van dit type werd in maart 1972 aan Lufthansa overgedragen. Deskundigen Een team deskundigen van de vliegtuigfabriek komt zo spoe dig mogelijk naar Schiphol om assistentie te verlenen bij het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. El Al staat bekend als een luchtvaartmaatschappij die het onderhoud van haar toe stellen goed uitvoert. El Al vliegt uitsluitend met Boeing-vliegtuigen. Alle acht tien toestellen, variërend van tweemotorige Boeings 737 tot viermotorige Boeings 747 zijn geleverd door 's werelds grootste vliegtuigfabriek. Van de zes Jumbo's zijn er twee van de zogeheten Combi-versie voor het gelijktijdige vervoer van zo wel passagiers en vracht. Omgebouwd Na het uitbreken van de Golf crisis in augustus 1990 heeft El Al de Combi-toestellen meteen omgebouwd voor uitsluitend vrachtvervoer. Op deze manier heeft zij de sterke daling van het aantal passagiers gecom penseerd door het vervoer van meer vracht. El Al is hierdoor De Boeing 747 verwoestte ruim tachtig appartementen van de Bijlmerflats 'Kruitberg' en 'Groeneveen'. Wrakstukken van het verongelukte vrachttoestel van El Al werden in de wijde omgeving aangetroffen. een van de weinige luchtvaart maatschappijen geweest die na de Golf-oorlog niet in de rode cijfers is beland. In het Hebreeuws betekent El Al 'de lucht in'. De luchtvaart maatschappij werd in 1948 op gericht voor het vervoer van jo den uit Europa naar de toenter tijd net opgerichte staat Israël. Sindsdien zijn vliegtuigen en kantoren van El Al vele malen doelwit geweest van Palestijnse terroristen. In december 1985 werden op een dag twee bloedi ge aanslagen gepleegd op bali's van El Al op de luchthavens van Rome en Wenen. Aan het begin van de jaren tachtig heeft het voortbestaan van de luchtvaartmaatschappij verscheidene keren aan een zij den draad gehangen als gevolg van langdurige stakingen en grote financiële problemen. In 1983 leek het einde nabij. De vloot stond toen vier maanden aan de grond. Nadat de vliego peraties waren hervat, heeft de luchtvaartmaatschappij wat de uitvoering van de lijndiensten geen ernstige tegenslagen meer gehad. El Al behoort tot de wei nige maatschappijen die on danks de economische recessie en de malaise in de luchtvaart winstgevend zijn. In Nederland is Martinair de enige luchtvaartmaatschappij die een Boeing 747-200 Freigh ter in haar vloot heeft. Daar naast vliegt de chartermaat schappij met twee Boeings 747- 200 Convertible. Dat zijn toe stellen die in korte tijd van een passagiersconfiguratie kunnen worden omgebouwd in vracht uitvoering. Amsterdam „Wat hier is ge beurd, is onvoorstelbaar. Ik heb in mijn actieve loopbaan heel wat rare dingen zien gebeuren, maar dit tart alle voorstellings vermogen. Een vliegtuig dat met 'full-power' loodrecht naar beneden komt, dat strookt met geen enkele normale lucht vaartwet". Ernst Veld, gepen sioneerd gezagvoerder bij onder meer Schreiner Airways, zag het El Al-toestel naar beneden komen. Hij heeft er zelf ruim achtduizend vlieguren opzitten in straalvliegtuigen en begrijpt er niets van waarom het El Al- vliegtuig juist op de flats neer moest komen. Veld: „Als de bemanning bij volle zinnen was geweest, dan hadden ze het toestel zonder problemen in een van de vele weilanden aan de grond kun nen zetten. In vrijwel de hele omgeving is er niets dat een noodlanding in de weg stond", zegt hij. Hij vermoedt dat de piloten al in een eerder stadium de con trole over het vliegtuig moeten hebben verloren. „Mogelijk wa ren ze al gestorven voordat het vliegtuig crashte". Veld staaft zijn vermoeden met wat hij ge zien heeft. „Ik zat rustig in mijn flatje, vier hoog, op tweehon derd meter van de flat waar de Boeing op terecht kwam. Ik hoorde een vliegtuig heel laag over komen met een intens mo torgeluid dat steeds toenam. Mijn eerste gedachte was: dat gaat niet goed. Ik ben meteen opgesprongen en het balkon op gegaan. Daar zag ik het toestel rechtstandig naar beneden ko men en op de flats slaan. Met een daarop volgde er een explo sie en ik moest me achter een muurtje in veiligheid brengen omdat er een enorme vuurbal over onze flat heen kwam". Volgens Veld draaiden twee motoren van het toestel nog op volle kracht. „En daar kan ik met mijn verstand niet bij. Als je motorstoring krijgt en ver mogen verliest, dan heeft een vliegtuig wel zoveel draagver mogen dat er een glijvlucht kan worden ingezet en dat je rede lijk langzaam daalt. Ervaren pi loten, en dat zijn ze bij El AI, moeten zich in een dergelijke si tuatie kunnen redden. Er komt nog iets bij. Er was goed zicht, als de piloten zich bewüst wa ren van hun situatie dan had den ze echt een goede plek voor een noodlanding kunnen uit zoeken". El-Al vlucht LY-1862 Boeing 747-200F 6,13m Totaal gewicht bij opstijgen: 333.400kg Vracht: 114.000kg Kerosine: 70.000kg 70,66m Den Haag De ramp met het vrachtvliegtuig van El Al bij Amsterdam-Zuidoost is de vijf de in de burgerluchtvaart in ons land met een groot toestel de afgelopen zestig jaar. Op 14 juli 1935 kwamen zes mensen om het leven toen een Fokker F22 van de KLM op Schiphol neerstortte. Drie jaar later, op 14 november 1938, stortte een DC3 van de KLM neer, eveneens op Schiphol. Ook toen vonden zes mensen de dood. Op 23 augustus 1954 stortte een DC 6 van de KLM neer in de Noordzee vlakbij de kust ten noorden van IJmuiden. Hierbij vonden 21 mensen de dood. De laatste grote ramp deed zich voor op 6 oktober 1981. Een Fokker Fellowship 28 van de NLM stortte tijdens hevig on weer neer op het industrieter rein Moerdijk. Alle 22 inzitten den kwamen om het leven. De laatste keer dat bij een ramp veel Nederlandse slachtoffers vielen, was in 1977. Op 27 maart botste op het vliegveld van Tenerife een Boeing 747 van de KLM met een Boeing 747 van de Amerikaanse maat schappij PanAm. Daarbij kwa men alle 253 passagiers van de KLM, onder wie de 14 beman ningsleden, om het leven. Schiphol De neergestorte vrachtmachine van El Al was zondagmiddag rond drie uur uit New York op Schiphol geland en naar de voor vliegtuigen van de Israëlische luchtvaartmaat schappij gereserveerde plaats op het platform gesleept. Tij dens het laden van bloemen en fruit werd het volgens de ge bruikelijke procedures bewaakt door enkele pantserswagens van de marechaussee. Tijdens de vlucht naar Amster dam had de bemanning ge zagvoerder, eerste officier en werktuigkundige geen enke le onregelmatigheid in de moto ren of een ander onderdeel van het vliegtuig ontdekt. De nieu we bemanning die voor de non stop-vlucht naar Tel Aviv aan boord was gekomen, had even min mankementen vastgesteld. Aan de hand van de thans be kende feiten zeggen deskundi gen dat alle noodprocedures juist zijn uitgevoerd, nadat het toestel om 18.22 uur van de ver keerstoren toestemming had gekregen om de lucht in te gaan. De brandstoftanks waren gevuld met 150.000 liter kerosi ne. Stijgend naar een hoogte van twee kilometer zette de gezag voerder via het baken Pampus koers in de richting Nijkerk. Op ruim 2200 meter hoogte, tien minuten na de start, meldde hij de verkeersleiding op Schiphol dat de twee rechtermotoren in brand waren gevlogen. Een raakte los van de bevestiging aan de vleugel en is waarschijn lijk in het IJmeer gevallen. Op het zogeheten May Day, May Day het zwaarste alarmsignaal in de lucht- en scheepvaart kreeg de gezag voerder toestemming om terug te keren naar Schiphol. Zijn be doeling was het toestel op de Buitenveldertbaan aan de grond te zetten. Alle vliegver keer in een straal van veertig kilometer om Schiphol heen kreeg van de verkeersleiding opdracht de nadering tot de luchthaven te staken. De toe stellen werden naar een zoge heten 'holdingarea (parkeerge bied) gedirigeerd. Op dat mo ment werd nog rekening gehou den met een veilige landing. Wat er daarna in de cockpit is gebeurd, is onbekend. Op zich hoeft het uitvallen van een of meer motoren niet rampzalig te zijn. Een Boeing 747 kan star ten en landen op één motor. Mogelijk zijn enkele brokstuk ken van de brandende motoren tegen vitale vleugelonderdelen geslagen, waardoor het El Al- toestel stuurloos is geworden. Onder normale omstandighe den zijn er voor de vliegers ruw weg twee mogelijkheden. Ze kunnen proberen zo veel moge lijk hoogte te houden en in een glijvlucht terug te keren. Ze vliegen dan met zo gering mo gelijk motorvermogen. Een andere mogelijkheid is het eerste gedeelte van de noodlan ding redelijk stijl in te zetten, om pas op het laatste moment een glijvlucht uit te voeren. De vraag waarom de gezagvoerder niet heeft geprobeerd een lan ding op het IJsselmeer te ma ken, blijft intussen open. Een aantal vliegrampen in de afgelopen jaren eiste (ook) op de grond slachtoffers. Een greep uit het laatste decennium: December 1983 - Een Colom biaanse Boeing 707 stort met motorproblemen neer op een industrieterrein bij Medellin: 25 slachtoffers. September 1984 - Een Ecua dorans vrachtvliegtuig (DC-8) raakt bij het opstijgen een hoog spanningsmast en stort neer op een arbeiderswijk in Quito: 53 slachtoffers. Maart 1986 - Een Frans ge vechtsvliegtuig (Jaguar) stort door een technisch mankement neer op een dichtbevolkt deel van Bangui, de hoofdstad van de Centraalafrikaanse Repu bliek: 35 slachtoffers. Augustus 1986 - Een Mexi caans passagierstoestel (DC-9) botst in de lucht met een een- motorige Piper boven Cerritos, bij Los Angeles (VS): 85 slacht offers. Juli 1987 - Een viermotorig propellertoestel, Boeing C-97, (vrachtvliegtuig) van de lucht vaartmaatschappij Belize Air tracht na het opstijgen een noodlanding te maken op een autoweg: 40 slachtoffers. Augustus 1988 - Bij een lucht vaartshow in Ramstein in Duitsland botsen drie straalja gers van een groep Italiaanse luchtacrobaten in de lucht: 70 slachtoffers. December 1988 - Een jumbo jet van PanAm, op weg naar New York, explodeert door een bomaanslag boven het Schotse Lockerbie. Behalve alle 259 in zittenden komen ook elf inwo ners van Lockerbie om. September 1989 - In Cuba stort vlak na het opstijgen een Iljoesjin-62 neer op een woon wijk nabij Havana: 171 slacht offers. Volgens luchtvaartdes kundigen had het toestel we gens onweer aan de grond moeten blijven. April 1992 - Een Kenyaans luchtmachttoestel stort in de hoofdstad Nairobi neer op een flatgebouw: 49 passagiers en zes flatbewoners komen om. Juli 1992 - Dertig mensen vinden de dood als een vracht vliegtuig van het type Toepo- lev-154 kort na het opstijgen neerstort in de buitenwijken van de Georgische hoofdstad Tbilisi. Den Haag 'Diep geschokt' en 'vol afschuw' heeft politiek Den Haag gereageerd op de vlieg ramp. „Als zoiets gebeurt val len alle woorden even weg. De eerste gedachten gaan nu uit naar de slachtoffers en hun na bestaanden", zei CDA-fractie- leider Brinkman in een eerste reactie. PvdA-fractievoorzitter Wöltgens en zijn WD-collega Bolkestein uitten zich in soort gelijke bewoordingen. Ze bena drukten de afschuw die zij voel den bij het aanschouwen van de beelden op tv. Geen van de frac tieleiders wilde al dieper ingaan op de oorzaken van de ramp. „Dat is nu nog niet echt aan de orde. Natuurlijk moet daar zo snel mogelijk een onderzoek naar gestart worden maar op dit moment is belangrijker dat de hulpverlening zo goed moge lijk verloopt. Hoe het heeft kun nen gebeuren komt later wel aan de orde", aldus Wöltgens. Ministers Maij (verkeer en wa terstaat) en Dales (binnenland se zaken) toonden zich even eens aangeslagen over de ramp. Wel uitten beide bewindslieden hun tevredenheid over de snelle hulpverlening en de opvang van de slachtoffers. De ministers wilden geen antwoord geven op de vraag of het nog langer ver antwoord is het drukke vlieg verkeer over dichtbevolkte ge bieden te leiden. „Dit lijkt me niet het moment daarover te discussiëren. Dat soort velgen zijn van een heel andere orde dan die over hoe we nu zo goed mogelijk hulp kunnen bieden", aldus minister Maij.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5