'Gevolgen bij deze ramp niet te overzien' Israëlische radio zendt treurmuziek uit Vliegramp BELEIDSCENTRUM CONTINU BEZET Hulpverleners oefenden half jaar geleden op vliegramp Brandwonden: voor het leven getekend Straalmotoren normaal uiterst betrouwbaar Angst in Suriname door Diederick Kraaijeveld Amsterdam Teams van het Rode Kruis die gisteren en van daag zijn ingezet bij de hulpver lening bij de ramp in de Bijlmer kwamen eerder dit jaar in actie bij de rampenoefening 'Europa '92'. Volgens het oefenscenario stortte toen op 19 mei een vrachtvliegtuig neer. Op een raffinaderij van Mobil Oil in het Amsterdamse haven gebied, enkele kilometers ver wijderd van het rampgebied van gisteren. Toen werden de gewonden nog gespeeld door slachtoffervereniging Lotus en werden de vuren met benzine aangestoken. De Amsterdamse brandweer noemde dit de 'grootste ramp- bestrijdingsoefening ooit in Eu ropa gehouden'. Meer dan dui zend brandweerlieden, red dingswerkers en medewerkers van het Rode Kruis uit tien Eu ropese landen deden aan de oe fening mee, samen met hon derdtachtig 'slachtoffers'. De operatie was opgezet door het ministerie van binnenlandse zaken, de Europese Commissie en de regionale brandweer Am sterdam. Kosten: één miljoen gulden. Het Rode Kruis neemt in Nederland samen met de brandweer, politie en GG en GD de rampentaak op zich. Daarmee neemt zij de taak over van de opgeheven JBescherming Burgerbevolking (BB). De vrijwilligers van het Rode Kruis bestaan uit getrainde ge wondenhelpers tot artsen. Van hen konden eigenlijk alleen twee zogenoemde sigma-eenhe den met verpleegkundigen en artsen EHBR (eerste hulp bij rampen) hulp bieden. Êen der de team stond laat in de avond nog 'stand by'. Omdat de mees te slachtoffers zich nog in de brandende flats bevonden, kon den zij niet veel uitrichten. Oranje helmen In totaal waren drie pelotons van het Rode Kruis ieder pe loton bestaat uit 65 vrijwilli gers, waaronder veel gewon denhelpers paraat in de Am sterdamse buitenwijk: twee uit Amsterdam, één uit Uitgeest. Eén van de pelotons was belast met het opzetten van het op vangcentrum in de sporthal. De anderen werden, zoals de mees ten in witte pakken en met oranje helmen uitgeruste vrij willigers, 'standby' gehouden. De hulpverleners kunnen vol gens hoofd voorlichting B.P. Burgers van het Rode Kruis 'heel snel ter plaatste zijn'. „Er gaat bij hen thuis een centraal alarm, en onze mede werkers horen op een speciaal nummer waarnaartoe ze moeten". Amsterdam heeft de beschikking over zeer uitge breid materieel om hulp te kun nen bieden: kleine ambulances met alle noodzakelijke medica menten en materialen voor EHBR. Hulp wordt geboden op zogenoemde triageplaatsen, waarop de gewonden na selectie naar verschillende ziekenhui zen worden vervoerd. Volgens Burgers zijn de vrijwil ligers zeer goed getraind om op te treden bij grootschalige ram pen. „Gelukkig komt dit soort rampen niet veel voor, en be staat het merendeel van hun werk uit oefeningen". Een groot deel van de mensen die gisteren zijn ingezet oefen de in mei in het havengebied en later in de tunnel bij Schiphol, aldus Burgers. door Jan Paalman Den Haag „Er zijn weinig vormen van verwondingen", zei honderd jaar geleden de ver maarde grote Nederlandse chi rurg Gross, „welke algemeener zijn of tot groter lijdep en mis vormingen aanleiding geven dan brandwonden". Dit is nog steeds waar. „Het is nog altijd een van de meest af schuwelijke verwondingen die een mens kan overkomen", al dus chirurg prof.dr. R. Her mans van het Brandwonden centrum Beverwijk. Hermans is Nederlands grote specialist op het gebied van brandwonden: „Brandwonden zijn geen gewone wonden, ze zijn afschuwelijk anders en vaak een merkteken voor het leven op huid en ziel". Heel veel hitte kan in korte tijd enorme verwondingen aanrich ten. En omgekeerd kan weinig warmte ook verbrandingen op leveren, als het maar lang ge noeg duurt. Zo kun je jezelf wel degelijk branden aan hand warm water. Dokters beoorde len de toestand van de patiënt aan de hand van uitbreiding en diepte van de brandwond. Vroeger ging je gegarandeerd dood als dertig procent van de huid Was verbrand, tegenwoor dig kan men zelfs bij verbran dingen van zestig procent nog de helft van de patiënten in le ven houden. Bovendien is de diepte van de wond van belang. Zolang het 'groeilaagje' in de huid nog intact is (eerste graads en oppervlakkige tweede graads verwonding) kan de huid zich nog op eigen kracht fraai herstellen. Is de verbran ding dieper (diep tweede graads en derde graads) dan zijn ook de wortels van de huid wegge brand en kan de wond alleen maar met huidtransplantaten worden gedicht. De patiënt houdt daar altijd littekens aan over. Anders dan bij de meeste ande- re zware verwondingen maakt de brandwondpatiënt zijn ver wonding bij volle bewustzijn mee. Dat maakt deze verwon ding zo luguber. De patiënt is direct na het ongeval, zelfs bij uitgebreide verbrandingen, nog in een uitstekende conditie. Daarna gaat het snel bergaf waarts. De patiënt wordt dood ziek Duitse dokters noemen dat 'Verbrennungskrankheit' er ontstaat in bijna alle ge vallen een levensgevaarlijke shock terwijl de weerloze huid onmiddellijk wordt belaagd door hordes bacterieën. De pa tiënt kan dit 'gevecht met de engel' alleen winnen met de hulp van buitengewoon gespe cialiseerde zorg. Die wordt in Nederland met name geboden in de brandwondencentra van Beverwijk, Rotterdam en Gro ningen. Of die hulp ook inder daad kan worden geboden, hangt niet op de eerste plaats af van het gespecialiseerde medi sche kunnen. FOTO ANP De Israëlische ambassadeur in ons land, Michael N. Bawley (tweede van links), krijgt uitleg van een politiefunctionaris, over wat de gevolgen zijn van het neerstorten van de Jumbo Jet van El Al. Tel Aviv Israël heeft diep ge schokt gereageerd op het El Al- vliegtuigongeluk bij Amster dam. Onmiddellijk nadat het nieuws bekend geworden was, begon nen televisie- en radiostations treurmuziek en Israëlische na tionale liederen uit te zenden. De legerzender Galei Zahal zond gedurende de gehele avond nieuwsflitsen uit over wat nu al de 'grootste El Al- ramp' wordt genoemd. Zowel El Al als het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken stelden gisteravond rampcentra in. Bei de centra wisten gisteravond weinig meer te melden dan het nieuws dat Israël vanuit Neder land bereikte. Volgens Israëlische veiligheids- dekundigen is de oorzaak van het ongeluk waarschijnlijk niet een terreuraanval, omdat de pi loot van het El Al-cargotoestel vlak voor het ongeluk melding had gemaakt van ernstige tech nische storingen. In de 747 car go-jumbo zaten 3 bemannings leden en een vrouwelijke passa gier. Volgens de Israëlische minister van Transport Israël Caesar is een commissie van onderzoek ingesteld die vandaag naar Ne derland zal vliegen. De direc teur van de El Al, Rafi Har Lev zal waarschijnlijk aan het hoofd van de onderzoekcommissie staan. Israëls premier Yitshak Rabin stuurde gisteravond een tele gram naar zijn collega in Ne derland, waarin hij onder meer schreef: 'Ons hart is met u. Wij betreuren de doden en wensen de gewonden een snel herstel'. De minister van buitenlandse zaken, Simon Peres, reageerde gisteravond bijzonder emotio neel, toen hij in een interview met de Israëlische radio zei: „Dit is een vreselijke ramp voor Nederland. Wij zijn in diepe rouw. Net zoals de Nederlan ders, van wie wij zoveel houden. Wij hebben geen woorden die hen kunnen troosten. Ik leef met heel mijn hart mee met dit goede en mooie land." Minister Simon Peres zond gis teravond een persoonlijk tele gram aan zijn Nederlandse col lega Hans van den Broek waar in hij 'iedere mogelijke hulp' aanbood. Volgens de onder-directeur van de El Al, Amos Amir, heeft het El Al-cargotoestel twee moto ren aan de linkerzijde verloren, voor het neerstortte. Hij zei dat zich ongeveer twee jaar geleden bij Taiwan een dergelijk onge luk heeft voorgedaan. Schiphol Moderne straalmo toren van verkeersvliegtuigen en gevechtstoestellen zijn als regel uiterst betrouwbaar. Het behoort tot de grote uitzon deringen als een motor tijdens de vlucht spontaan uitvalt. Volgens de statistieken is de kans dat een straalmotor een zogeheten 'blow out' krijgt, minder dan een procent. Vroeger mochten alleen vlieg tuigen met vier motoren trans atlantische oversteken maken en dan nog via routes die hun in staat stelden om in geval van motorstoring veilig het dichtst bijzijnde vliegveld te bereiken. Drie motoren Deze internationaal geldende regel van luchtvaartautoritei ten is laatst beperkt tot toestel len met drie motoren. Thans hebben toestellen met twee straalmotoren toestem ming om non-stop transatlan tisch te vliegen. Tot deze vliegtuigen behoren onder meer de Boeing 767 en de kleinere Boeing 757. Daarmee opereren ook de Nederlandse chartermaatschappijen Martin air, Transavia en Air Holland. Om de betrouwbaarheid van ful! straalmotoren te testen, v< de Boeing-fabriek proeven met een vliegtuig dat di slechts één motor wordt voortel! gestuwd. Probleemloos In theorie moet een Boeing 7< op één motor zonder grote pi blemen aan de grond kunnefin komen. Volgens voorzitter tyai Baksteen van de Vereniginjisi van Nederlandse Verkeersvlieia gers (VNV) was dat in het gevalo van de Israëlische vrachtmachjaa ne moeilijk, omdat het toestiei volbeladen was en alle branqm stoftanks tot de nok gevuld. Brand Brand in straalmotoren ka e worden veroorzaakt door ietiya bij voorbeeld zand, tijdens d 1( start dat van buitenaf naar bin o nen wordt gezogen. De turbine iii gaan dan stroever draaien ie waardoor steke oververhittin e ontstaat. Brand is daar vaa|li het gevolg van. Deze theorie zou de mogelijk heid kunnen verklaren waaron j| van het El Al-vliegtuig tegelijk kertijd twee naast elkaar hai gende motoren in brand zijn ge vlogen Den Haag/Paramaribo Het nieuws over de vliegramp in Nederland is in Suriname inge slagen als een bom. Volgens een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Paramari bo roept elk vliegtuigongeluk de emoties op van de SLM-ramp in 1989. „Dat trauma is hier nog niét goed verwerkt. Dus toen be kend werd dat zich een vlieg ramp op Nederlandse bodem had voorgedaan, en zeker nadat de beelden lieten zien dat het ramptoestel zich in een flat in de Bijlmermeer had geboord, namen angst en spanning hier toe. Het is natuurlijk wel be kend dat in de Bijlmer veel mensen van Surinaamse af komst wonen". De Surinaamse televisie heeft de beelden van de Nederlandse televisie overgenomen en zo konden de kijkers in Suriname vrijwel live getuige zijn van de dramatische beelden die zich zo ver weg en voor velen te gelijk zo dichtbij afspeelden. Volgens de woordvoerder is d( n overbelasting van het telefoon verkeer tussen Suriname ei i Nederland zonder enige twijfe v het gevolg van pogingen diey vanuit Suriname worden ones dernomen om nieuws oveid vrienden of familieleden in did Bijlmer te achterhalen. „De meeste mensen hier zullei j proberen aan nieuws te komen via hun privé-contacten. In ie i der geval hebben het ministerie van buitenlandse zaken en dl consulaire dienst in Paramari bo zich beschikbaar gestelt voor het verlenen van eventue le hulp daarbij". De Surinaamse president Ro nald Venetiaan verklaarde gis teravond op de Surinaamse te levisie: „Wij leven intens mee met de gewonden en familiele den. De regering en het volk van Suriname zijn diep schokt en getroffen door de tra gische vliegramp in de Bijlmer- staan geregistreerd. Het zoe ken naar slachtoffers in de brandende en rokende beton- massa wordt niet voor vandaag verwacht. De muren moeten eerst gestut om de risico's voor de brandweermensen zoveel mogelijk te beperken. Irritaties Van Thijn raakt geïrriteerd over vragen hoe het mogelijk is dat een vliegtuig dat in moei lijkheden verkeert boven een woonwijk mag vliegen. „Laten we na afloop verantwoordelijk heid afleggen", zegt Van Thijn, maar de vraag is relevant. „Er zijn afspraken over aanvlieg- en landingsroutes. De flatgebou wen liggen niet op de gebruike lijke routes, wil Van Thijn al leen kwijt. De burgemeester is sinds een half uur na de eerste melding over het neergestorte vliegtuig in het beleidscentrum. Het spe ciale team van vertegenwoordi gers van politie, brandweer, justitie en GGD werken in be heerste rust. Via directe lijnen is er contact met het rampge bied. Op kaarten worden pun ten aangegeven waar daklozen worden opgevangen. Rampenplan Het rampenplan dat regelmatig wordt geoefend, overigens niet recent, heeft uitstekend ge werkt, zegt Van Thijn en hij rept zich terug naar het beleids centrum. Hoofdcommissaris Noordholt wil nog wel kwijt hoe onvoorstelbaar het is dat men sen aan het plunderen slaan, zoals in.de Bijlmer is gebeurd na de ramp. Surrealistisch noemt hij de plek des onheils. Een paar honderd meter ver der, op het Rapenburg, zit het Rode Kruis, van waar uit het geneeskundig peloton van het Rode Kruis en andere vrijwilli gers zich binnen een half uur na de ramp melden. Zij vertrokken in bussen van het gemeentelijk vervoersbedrijf vol matrassen en dekens naar de sporthal de Bijlmer. Op het Rapenburg zelf is het rustig. Er is soep, brood jes, thee en koffie voor de vrij willigers. Vanmorgen was er ook iemand van de Riagg voor hen aanwe zig, want ook voor hulpverle ners is de ramp in de Bijlmer een traumatische ervaring. Diep geschokt Burgemeester Van Thijn van Amsterdam is diep geschokt als hij om middernacht, ruim vijf uur na de vliegramp in de Bijl mer, het beleidscentrum in de kelder van het stadhuis even verlaat om de verzamelde inter nationale pers te woord te staan. Hij is net met hoofdcom missaris Noordholt en brand weercommandant Ernst op de rampplaats geweest. Het dringt dan langzaam door dat geen overlevenden meer zullen wor den gevonden onder de bran dende, rokende betonhoop. „We tasten nog in het duister over het aantal mensen dat thuis moet zijn geweest toen de ramp gebeurde", zegt Van Thijn. Volgens het bevolkings register zijn er 250 bewoners geregistreerd. Maar hoeveel mensen al dan niet illegaal in de flats woonden of bij elkaar wa ren is niet bekend. Het is bo vendien een bekend punt voor studenten, van wie velen niet door Maaike Kraayevelo Amsterdam Dakloos gewor den bewoners van de getroffen flats in de Bijlmer zitten in groepjes bijeen in de sporthal de Bijlmer. Op de grond liggen on- beslapen matrassen. Tegen drie uur vannacht wor den dë laatsten van de ongeveer vierhonderd daklozen van de sporthal naar de marinekazer ne Cattenburgh gebracht voor de nacht. Vanmorgen zijn de getroffen Bijlmer-bewoners in bussen te ruggebracht naar de sporthal, waar opnieuw artsen, psychia ters van de Riagg, mensen van de sociale dienst en andere hulpverleners hen opvangen. De stemming in de sporthal is apathisch. Bijna negen uur na dat de El Al-vracht-Boeing zich in de twee flats in de Bijlmer boorde, begrijpt niemand in de sporthal de werkelijke omvang van de ramp. Bij burgemeester Van Thijn in het beleidscentrum in de kelder van het Amsterdamse stadhuis begint dan ook pas de omvang van de ramp zich af te tekenen. De grootste ramp die ooit in Ne derland plaatsvond, zegt hij. „Een afgrijselijke ramp, waar van de gevolgen nog niet te overzien zijn". bt fotoA^ Over de aanvliegroute van vliegtuigen in moeilijkheden zijn afspraken gemaakt, bevestigde vanmorgen burgemeester Van Thijn op een persconferentie. De bh - Br flatgebouwen in de Bijlmer liggen niet op de gebruikelijke routes.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4