Vrouwelijke priesters zullen er nooit komen 'Koster is de stille motor in de kerk' Geestelijk Leven Opinie Memisa COMMENTAAR met klinkende munt Joodse begraafplaats in Dortmund vernield DORTMUND De joodse begraafplaats in Dortmund is in de nacht van zaterdag op zon dag vernield. Onbekenden hebben ongeveer 20 graven beklad met teksten als 'Sieg Heil' en Skinpower', terwijl andere grafstenen uit de grond werden gerukt. Er werden ook ver nielingen aangericht op het deel van de be graafplaats waar de massagraven van Russi sche, Poolse en Joegoslavische krijgsgevange nen zich bevinden. Op een oorlogsmonument werden met spuit bussen hakenkruizen en SS-tekens gekalkt. Volgens de politie zijn de vernielingen het werk van een hele groep antisemieten. Omdat de begraafplaats ver van de bewoonde wereld konden zij ongestoord hun gang Sinead O'Connor verscheurt portret paus voor televisie NEW YORK De Ierse zangeres Sinead O'Connor heeft zaterdagavond voor de camera's van het Amerikaanse tele visieprogramma Saturday Night Live een foto van paus Jo hannes Paulus II verscheurd. O'Connor kwam tot haar daad tijdens een a capella uitvoering van de reggae-song 'War', dat een aanval bevat op racisme en standenmaat schappijen. Na het laatste refrein zei ze „vecht tegen de echte vijand", waarna ze een kleurenfoto van de paus om hooghield en langzaam verscheurde. De demonstratie werd door het publiek in de studio met stilte ontvangen. De zan geres besloot haar optreden met het uitblazen van enkele kaarsen, waarna ze het podium verliet. O'Connor heeft eerder geweigerd toe te st'aan dat het Amerikaanse volks lied gespeeld werd tijdens een concert van haar in New Jer sey. Ook zegde ze eerder ëen afspraak om Saturday Night Live te verschijnen af om te protesteren tegen de dikwijls seksistische humor van gastheer Andrew Dice Clay. Zonder mijn en dijn, zou de wereld hemel zijn. Stael-Merkx voor Basisbeweging Nederland in Raad van Kerken UTRECHT Wies Stael-Merkx komt voor de Basisbewe ging Nederland in de Raad van Kerken. Het bestuur van de landelijke organisatie van 50 kritische groepen en gemeen ten heeft haar per 1 januari benoemd als een van de twee vertegenwoordigers in de Raad van Kerken. De Basisbeweging is waarnemer in de Raad. Stael-Merkx treedt eind dit jaar af als voorzitter van de Acht Mei Bewe ging, de koepelorganisatie van ongeveer 100 progressieve organisaties en groepen in de Rooms-Katholieke Kerk. Volgens het oktobernummer van het Franciskaans Maandblad heeft de Acht Mei Beweging moeite om een nieuwe voorzitter te vinden „omdat de angst bestaat dat de persoon die het wordt, ook persoonlijk door de kerkelijke overheid zal worden aangepakt. Veel kerkelijke functiona rissen zullen zich twee keer bedenken voor zij zo'n functie aanvaarden," aldus FM. Voor een luttel bedrag is ze aan een paar beugels geholpen en leert ze lopen. Ernst van der Wijk Kardinaal Simonis: door JOKE FORCEVILLE Soms wordt het de burger wel eens te dol. Er gaat bijna geen dag voorbij of er glijden smeekbeden om hulp zijn brievenbus binnen. Zoveel als in mijn vermogen ligt, honoreer ik dergelijke verzoeken. Waarbij ik, als ieder ander, mijn voorkeuren heb. Voor projecten ten gunste van gehandicapten ga ik gegarandeerd door de knieën. Zoals bij het lezen van het septembernieuws van Memisa, waarop de kreet: „Leer ons lopen De algemeen directeur van de Stichting schrijft: „Een kind wordt geopereerd, krijgt fysiotherapie en kan weer naar school; een hu ismoeder krijgt een rolstoel en kan matten en manden vlechten die zij voor een goede prijs verkoopt; een jongeman met destijds verwaarloosde polio krijgt een oude Singer handnaaimachine en verstelt kleren voor de buurt. En zo zijn er nog honderden andere verhalen die doorklinken in de projectbeschrijvingen die Memisa worden toegestuurd. Ook dat is werken aan ontwikkeling, maar ik geef toe, het klinkt niet zo prestigieus". „Voor een luttel bedrag is ze aan een paar beugels geholpenstond in diezelfde brochure. Wat heet een luttel bedragOngelooflijk, maar waar: voor 25 gulden krijgen twee kinderen een orthopedische beugel. En als iemand 35gulden overmaakt, kunnen honderd mensen een poliovaccinatie krijgen. Er zijn ongelooflijk veel en grote noden in de wereld. Als kinderen ouderloos vluchten voor geweld, als moeders geen hap eten weten te bemachtigen voor haar kleintjes, als problemen van vervoeren roof beletten dat onze gaven daar komen waar ze moeten zijn, voelen we ons boos, teleurgesteld en vooral machteloos. Wat moeten we beginnen tegen overmacht Intussen blijven er de kleine acties ook. Die dikwijls erg effectief zijn. Het idee, datjeje één avondje uitgaan ontzegt en daarmee zoveel hulp kunt bekostigen. Ik weet het wel, er zijn er onder ons óók die aan de min imale kant van het leven staan, die in de marge van het bestaan worden gedrukt en zij verdienen natuurlijk onze steun. Maar hoeveel groter is het aantal burgers dat meer dan royaal kan leven, zich nauwelijks ooit iets ontzegt. Nietwaar, we lezen het op allerlei affiches, in talloze reclames wordt het ons voorgespiegeld: „Overdaad schaadt niet"„Nijhoff laat geen woonwens onvervuld,J)e nieuwste c.d. 's liggen op Ute wachten..." Ik geloof er niets van dat overdaad niet schaadt. Ik heb er geen behoefte aan me weer nieuwe woonwensen te laten aanpraten om ze dan in vervulling te doen gaan. En laat ik nou netnietopdie nieuwe c.d. 's liggen wachten! We zullen toch met zijn allen naar een nieuwe cultuur moeten evalueren. Een cultuur van het genoeg. Hoe we die kunnen creëren weet ik ook zomaar niet. Op korte termijn lukt dat zeker niet. Maar ieder van ons zal toch wel een begin ermee moeten maken. Als IK niet verander, verandert er niets. (Memisa Medicus Mundi - postbus 61 - 3000AB Rotterdam giro 5657). HILVERSUM „Naar mijn stellige overtuiging zal de vrouw tot in der eeuwigheid nooit priester kunnen wor den. Ik voel me verplicht om dat te zeggen, want ik wil geen valse verwachtingen wekken". Dit zei kardinaal Simonis gis teravond in het KRO-RKK tv- programma 'In Christus' Naam'. In dit programma werd onder leiding van Ad Lange- bent gediscussieerd over de ge lijknamige bisschoppelijke brief over woord, ambt en wijding die in maart van dit jaar verscheen. Naast de kardinaal kwamen aan het woord de voorzitter van de Acht Mei Beweging, me vrouw W. Stael-Merkx, de pas toraal werkster T. Starmans, mevrouw A. van Noort van Vrouwen in de RK Kerk en de ken J. Berkhout van Beverwijk, tevens rector van het Willibror- dusconvict, de priesteroplei ding van het bisdom Haarlem. Het was de eerste keer dat me vrouw Stael-Merkx namens de Acht Mei Beweging over de brief in discussie ging met de kardinaal. De beweging rea geerde eerder al in een open brief afwijzend op het bisschop pelijke schrijven. Daarin werd onder meer gepleit voor de „af bouw van het clericaal en man nelijk karakter van het ambt". Zij vond dat de brief van de bis schoppen „weinig openingen tot discussie" bood. Het is een herhaling van oude standpoun- ten. Ze dacht dan ook dat het „spaak gaat lopen" in parochies waar pastorale werkers geen verruiming van bevoegdheden krijgen. Zij pleitte er verder voor om vrouwen te laten pre ken. Pastoraal werkster mevrouw Starmans miste in de bisschop pelijke brief „de praktijk van alle dag". „Als je in het pasto raat optrekt met mensen bij ge boorte, huwelijk, ziekte en dood, dan krijg je vragen als wilt u mijn kind dopen, en: u bent toch ook door de bisschop aangesteld? Vaak hoor je: 'Als u het niet doet, dan hoeft het voor Kardinaal Simonis mij niet'. Vaak ben je dan nog veel verder van huis". Het is volgens mevrouw Starmans voor gelovigen niet meer te be grijpen waarom zoiets niet mag. Volgens kardinaal kardinaal Si monis kunnen de riten van de pastoraal werkers geen alterna tief zijn voor de sacramenten. „Je moet geen riten verzinnen die de sacramenten versluie ren. Een pastoraal werker moet volgens hem mensen naar de sacramenten toe praten. Het sacramentele bewustzijn moet opnieuw levend worden. Dat missen we hier in de kerk van het Westen', vindt de kardi naal. Hij gelooft overigens niet dat er door de pastoraal wer kers en werksters op grote schaal afgeweken wordt van de regels. Ik denk dat het over schrijden van de bevoegdheden schromelijk overdreven wordt. Maar als iets gebeurt wat niet hoort, en het komt mij ter orde, FOTO: DIJKSTRA dan wordt er onmiddelijk werk van gemaakt". Simonis doelde op de toestanden in Doetin- chem waar een pas aangestelde priester melding maakte van afwijking van de regels door pastoraal werkers. De priester werd daarna overgeplaatst. Deken Berkhout zei dat de brief van de bisschhoppen bij zijn priesters over het algemeen te leurstellend is overgekomen. „De brief gaat te weinig in op de problemen in de praktijk". Het toenemend tekort aan priesters leidt tot een te grote werkdruk, vond deken Berkhout. Kardi naal Simonis onderschreef dit slechts ten aanzien van de be- grafenisasen. „Er zijn priesters met meer dan honderd uitvaar ten per jaar. Maar daarbij hoeft ook niet altijd een eucharistie viering te worden gehouden, want veel begrafenisbezoekers weten toch de betekenis daar van nauwelijks meer. Ze komen nooit meer in de kerk". Mevrouw A. van Noort van de CNV heeft kritiek op kerkvoogdijen APPELSCHA De koster is de stille motor die onvol doende herkend en erkend wordt. Aldus zaterdag CNV-voorzitter Anton Westerlaken op een bij eenkomst van kosters uit de drie noordelijke provincies in Appelscha. Hij brak een lans voor opwaardering van de func tie. „In Duitsland wordt de kos- tersbaan immers als een ambt beschouwd". Volgens de voor zitter van de christelijke vak centrale heeft de koster net zo'n belangrijke baan als de predikant. Hij heeft een veel omvattende taak die zeker ver antwoordelijkheid met zich brengt. „Je rpoet als koster im mers kunnen organiseren, plannen, technisch onderlegd zijn, contactueel zijn, bereid zijn om op de gekste uren te werken, flexibel zijn enzo voorts", zo omschreef Wester laken de figuur van de koster. Hij wees er eerst op dat het CNV geen 'loonmachine' is, maar samen met anderen wil zorgdragen voor een samen hangend beleid. In dat beleid gaat het ook om de kwaliteit van de arbeid. Want dat is niet, zoals nog vaak wordt gedacht, een zaak van de werkgevers. Een vakbond moet laten zien dat het niet alleen om de 'poen' gaat. Er zijn tussen de 250.000 en 2 miljoen mensen die in hun werk weinig plezier hebben. Westerlaken zag het als een taak voor de bonden om te ijver en voor kwaliteit van het werk. „Over arbeidsomstandigheden hoor ik kosters regelmatig kla gen", aldus de CNV-voorzitter. Hij memoreerde dat kosters herhaaldelijk 60 tot 70 uur per week maken, soms uit nood een beroep moeten doen op gezins leden en vaak door ziekte ver zuimen als gevolg van de hoge werkdruk. Hier zou de bond de klok moeten luiden. „Helaas zijn er nog veel commissies van beheer en kerkvoogdijen die zich geen werkgever willen voe len", aldus Westerlaken. Ze be seffen volgens hem niet dat er sprake is van een arbeidsver houding met de koster. Alledag Hij vertelde als voorbeeld van een koster die 'in natura' werd betaald: deze mocht z'n scha pen op het gras rond de kerk la ten grazen Westerlaken he kelde de "absolute veronacht zaming van wat je van een werkgever mag verwachten" in veel kerkelijke gemeenten. Tenslotte benadrukte hij dat het CNV wil staan voor funda mentele waarden in de maat schappij. Tegen het pragmatis me van alledag in. Om de kerk als gemeenschap goed te laten functioneren, is de koster no dig. En de bond is er om te voor komen dat de mensen in hun problemen met het werk alleen staan. In het algemeen (uitzonderin gen daargelaten) is er voor de kosters nog geen vut-regeling, dat kost teveel, zei de landelijk voorzitter voor de Kostersbond, de heer Leen van den Donker. In antwoord op een opmerking over Westerlakens onlangs ge houden pleidooi om terughou dend te zijn met looneisen, zei deze dat de koopkracht in Ne derland er als gevolg van de va lutacrisis iets op vooruit gaat; hij wil nu een discussie over de vraag wat wezenlijker is, een goed milieu en werkgelegen heid of 'meer, meer, meer'. "Ik vind het de taak van het CNV om dan eens een keer de kop bo ven het maaiveld uit te steken", aldus Westerlaken. MEXICO-STAD De Mexicaanse bisschoppen zullen op de komende CELAM-vergadering vast houden aan de kerk voor de armen. De bisschop penconferentie van Mexico zegt in een voorberei dend stuk dat haar afgevaardigden zullen pleiten voor het belang van het pastoraat onder de aller armsten. De Rooms-Katholieke Kerk moet verder probe ren de intellectuelen en de beleidsmakers te beïn vloeden. Op die niveaus worden besluiten geno men waarvan de armen het slachtoffer zijn. De Ramp EVEN voor negen uur gisteravond drong de volle omvang van de vliegramp in de Bijlmer goed door. De politie van Ami sterdam maakte bekend dat moest worden gevreesd vooi honderdvijftig tot tweehonderd slachtoffers. Op dat moj ment was het al ruim twee uur geleden dat de Israëlischigj Boeing 747 zich in de knik van het L-vormige flatgebouw had geboord. Inmiddels zijn we bijna een etmaal verder er overheerst nog steeds de verbijstering over de grootst^3 vliegramp uit de Nederlandse geschiedenis. Maar voordat e Vrouwen in de RK kerk toonde zich blij met de brief. „Voor ge lovigen is het steeds verwarren der geworden met al die groepe ringen in de kerk. Het is goed dat we nü preces weten wat de Kerk over deze vraagstukken denkt". König De strijd over het celibaat laai de elders in de RK kerk op nieuw op. De vroegere aartsbis schop van Wenen, kardinaal Frantz König verklaarde in een vraaggesprek met het Oosten rijkse weekblad Profil dat op heffing van het celibaat tot de mogelijkheden behoort. „Maar het zal nog wel een generatie duren voordat dit in de praktijk wordt gebracht." König verwees naar de Ooster se Kerk die wel gehuwde pries- terfe kent. De Rooms-Katholie ke Kerk in het Westen heeft om verschillende redenen voor het celibaat gekozen, „maar dit kan veranderen." Koenig sprak zich uit voor het voorstel van hulpbisschop Hel mut Kratzl van Wenen. Deze heeft kortgeleden gepleit voor een geleidelijke opheffing van het celibaat. Eerst zou de kerk 'viri probati' (mannen die zich in kerk en samenleving hebben bewezen) tot het priesterambt moeten toelaten. Volgens kar dinaal Koenig is dit voor veel Duitse bisschoppen een be vragen worden gesteld, past eerst deelneming met de nabe staanden van de slachtoffers die in Nederland zijn te betreuj ren, alsmede met de nabestaanden van de vier Israëliërs[ drie bemanningsleden en een passagier, die zich in hef vrachtvliegtuig bevonden en die, net als de slachtoffers in d^i flats, geen ontsnappingskans meer hadden. De hulpverlening aan de overlevende fiatbewoners is, oi danks de eerste verwarring, gelukkig snel op gang gekomei Maar ook de overlevenden komen straks, als het besef doorj dringt wat er is gebeurd, met hun vragen. Hoe is het tocl mogelijk dat zo'n ramp zich heeft kunnen voordoen? Ook dj instanties willen straks de antwoorden op de talloze vragei hebben. En vanzelfsprekend gaat ook de politiek zich ermi bezighouden. De WD wenst zo snel mogelijk te worden i: gelicht over de oorzaak. Ze laat zelfs nu nog zien oppositii partij te zijn, want 'als de regering het niet uit zichzelf doel zullen we erop aandringen'. Alsof de regering niet zou wil| len informeren. KORT na de ramp viel al de eerste kritiek te noteren: h< bestaat het dat een vliegtuig boven een zo dicht bewoondi wijk kan vliegen? Maar de wijk is, zo bleek als snel, geei aanvliegroute. De piloot van het toestel heeft, na het verlii van twee van de vier motoren, ongetwijfeld met een wanj hoopspoging geprobeerd zijn toestel, vol met brandstof, o] Schiphol aan de grond te krijgen. Helaas is hem dat niet g( lukt. HOE zwaar de veiligheidseisen ook zijn, een ramp als dié11 van gisteren is niet te voorkomen. Zo moeten grote vlie^elS den zich nu eenmaal in de nabijheid van grote bevolkings^ concentraties bevinden. Maar ook dat als niet meer ?ou mo^ gen, dan nog is dat geen garantie dat er nooit meer een vliegj tuig zal neerstorten op een flat of op huizen. Vliegen is welL iswaar naar verhouding veiliger dan autorijden, maar hejid blijft gevaarlijk. Mensen zijn heel creatief en hebben dö prachtigste technische uitvindingen gedaan, maar menseig* lijk of mechanisch falen valt nu eenmaal niet uit te sluiten. De Duitse aartsbisschop Dyba van Fulda vond dat niet aan het celibaat mag worden getornd. Weliswaar staat het de RK Kerk „strikt kerkrechtelijk" vrij om het priesterschap met of zonder het celibaat in te stellen. „Maar de RK Kerk heeft, onder leiding van de Heilige Geest, zich voor de huidige vorm van priesterschap gekozen," aldus mgr. Dyba, een van de meest behoudende Duitse bisschop pen. In de jaren zestig was hij werkzaam op de nuntiatuur in Den Haag. „Het Concilie heeft zo besloten, de paus heeft zo besloten en de bisschoppensynode heeft zo be sloten. Daarom is er voor ons geen celibaat met mitsen en maren voorbehoud," zei mgr. Dyba. Steun unicef# Paus opent synode van bisdom Rome Paus Johannes Paulus II opende zaterdag in de basiliek van Sint Jan van Lateranen een synode van het bisdom van Rome. Op initiatief van de paus is de ikoon van Maria Salus Populi Romani, (Maria, de redster van het volk van Rome) overgebracht van de Santa Maria Maggiore naar de Sint Jan van Lateranen om haar bescherming over de stad af te smeken. In de Middeleeuwen werd dit.zeer frequent gedaan. FOTO: AP Mexicaanse bisschoppen houden vast aan kerk voor armen Mexicaanse bisschoppen zeggen dat zij niet al- leert bezorgd zijn over de sociale situatie in hun eigen land, maar ook over die op het hele conti nent. De vierde algemene vergadering die op 12 okto ber in de hoofdstad Santo Domingo van de Domi nicaanse Republiek wordt geopend, duurt tot 28 oktober. Daarin nemen 361 bisschoppen deel. Mexico zendt 22 bisschoppen naar de vergade ring. Paus Johannes Paulus II verricht de ope ning. dócSotncwit Uitgave. Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Per: Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden Telefax 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 071 -132221, 070 - 3190 933 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor Telefoon. Telefax Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J W C Leune Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808) L van Koot Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49): G- J Onvlee (chef-redacteur), F Buurman, K van Kesteren, R. Kleijn, drs. R Koldenhof, M Kroft, T. Pieters en M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A van Rijn (chef), drs R Edens, A. van Holstein, E Huisman, H. Jansen, drs J. var Leeuwen - Voorbij, R de Roo Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) in samenwerking met kunst- en rtv-redactie Sijthoff Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): drs. P vi Foto (tei. 070 - 3190 838)' M. Konvalinka. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van. - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, ei dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K Swiers, M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit H. B. in 't Hout (chef), H.B. Bijleveld, drs. J Feenstra, D J Hofland, K. Jonker, P. Koopman, drs. G. Korevaar, D W van Rietschoten, C.P. Visser en K van Wees. Algemeen coördi nator J.AL.M Timmers. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene). R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome), B. van Huèt (Londen), M de Koninck (Washington). F Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel), W Voordouw (Parijs), drs. R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: drs. M de Cocq Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op ma t/i 15 00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6 Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per maand per kwartaal per jaar "i 18 00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 28.20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -141 905 Telefax 071 - 140 680. Te lefax voor uitsluitend het doorgeven van advertenties (kantoor Rijswijk) 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2